van UIT ZEELAND'S STEDEN Woningtoestand in Middelburg wordt steeds slechter Instelling van Spoorwegraad binnenkort te verwachten Onbewoonverklaring woningen Veersesingel gaat niet door Binnen enkele minuten was de „Confidence” gezonken B oir tei de m; ve 19 te Si Oude man uit Kloetinge aangereden en gedood vrouwen vergaderden Minister Algera antwoordt Eerste Kamer Aanleg van Alle raadsleden stemden tegen, alleen de wethouders waren voor! N,C*R*V* telt ruim 15000 leden in Zeeland Middelburg Mogelijkheden voor Zuid-Bevelandse groentetelers Vlissingen Zierikzee. Oostkapelle gaat bouwen. Teraardebestelling Wika L. M* Hendrikse Nieuwe huisnummering I te St Annaland I SINT ANNALAND, 8 Maart - t I de dezer dagen gehouden spoedeisend raadsvergadering is besloten een W geldlening aan te gaan met de Nv Bank voor Nederlandse Gemeente’ van 15.000 in verband met de aa? koop van grond in de Cureelandm’ waar zeer binnenkort een aanvang dj worden gemaakt met de uitvoering van het uitbreidingsplan. Verder besloten met vier tegen drie stemmen het zgn. „Slopje” tussen de Westelijk Achterweg en de Langsestraat op d heffen, daar in de toekomst de ambts' woning op deze plaats gebouwd zjil worden. Tenslotte ging de raad ac. coord met het voorstel een nieuwê huisnummering in te voeren, d»| straatsgewijs zal aangebracht worden, I bromfietspaden stuit op te hoge kosten Een request aan minister Witte? Opvarenden konden worden gered HB W< KERK EN SCHOOL Stram en stijf nü? Oud en krom straks! A.R. Statencentrale vergaderde Plannen voor kleuterscholen in volgende raad Landbouwbeurs in de Vleeshal Feestavond Ned. Chr. Bond Overheidspersoneel Plattelandsvrouwen gaan I modeshow houden I Bij hotel Jacobs te Goes Nederlaag voor B. OPKNAPPEN KOSTTE 40 MILLE. Benoeming in de raad Aanvaring in buitenhaven van Wemeldinge en W. van Middelburg Autobotsing bij Kapelle ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 9 Maart 1955 Pagnla j dit 1 Ingezonden Mededeling (Adv.). schuif- aard, H. J. drs O. s Door die slopende Rheumatiek. 1 st OI le K L z< N w d h d :insverz°r|" door opleiding MIDDELBURG, 8 Maart. De NC RV telde op 31 December 1954 in Zee land 15301 leden. Dat betekende een toename gedurende het vorige jaar van 1138 leden. Dit deelde vanmiddag de heer J. W. van ’t Hoff mede in de pro vinciale vergadering van de NCRV, die in restaurant ,,Wöhler” werd gehouden en waarin mede aanwezig waren de heer D. Peereboom, propagandaleider, en de heer G. Hoek, chef van de om- roepafdeling. De vergadering herkoos de vijf af tredende leden van het algemeen be stuur, t.w. ds J. Fokkema te Ede, drs C. P. Hazenbosch te Den Dolder, J. M. de Morrée te IJsselstein, mr A. B. Roos jen te Amsterdam en ds W. F. ten Rouwelaar te Bodegraven. In de vaca ture. ontstaan door het zich niet her kiesbaar stellen van brigadier J. H. Sa lomon van het Leger des Heils, werd gekozen kolonel Palstra te Amsterdam. Ook moesten worden gekozen drie le den van de verenigingsraad. Aftredend waren de heren I. J. van Bortel te Schoondijke, ds E. Durkstra te ’t Zand en Joh. Verburg te Kamperland. Zij werden allen herkozen. De heren J. A. Meertens te Terneuzen en J. J. Duve- kot WSzn te Goes stelden zich niet her kiesbaar als lid der provinciale com missie. In hun plaats werden gekozen de heren P. Dourleijn te Sluiskil en E. van der Zee te Goes. In de plaats van de heer J. Baas te Zierikzee koos de vergadering de heer W. G. Potappel te Zierikzee. Na afdoening van al deze huishou delijke zaken werden de omroepbelan- gen besproken, waarbij tal van vragen en kwesties aan de orde werden ge steld. De heren Peereboom en Hoek zorgden voor de beantwoording. In de morgenuren was er een bijeenkomst gehouden met de correspondenten uit de gehele provincie. aan te brengen. Nu er een dreiging voor hem ontstaat, wil hij wel. Overi gens moet de kwestie niet al te dra matisch worden bezien: gaat de eige- over, on- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterbeek, A. Döns- zelman te Amsterdam. Aangenomen naar Koudum, van Nie te Gieterveen. Bedankt voor Ede, P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken. Beroepen te Borne, L. Ringnalda te Aardenburg; te Oppenhuizen, C. Kro- nemeyer, cand. te Kollum; te Nieuwe- Pekela, N. Korenhoff te Tweede Ex- loërmond. Bedankt voor Amstelveen, Jager te Vrouwepolder. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te Scheveningen, F. Kou- wenhoven te Hattem. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Enschede, M. Vliet- stra te Eemdijk. Begin toch bijtijds met Kruscheft Salts, I Daarmee zuivert ge Uw bloed en I neemt zo dé oorzaken weg van Uw I kwellende plaag. Jaar-in; jaar-uit, al I tientallen jaren lang, bracht Kruschen I baat en verlichting voor tienduizenden I Rheumatieklijders. Waarom zoudt gij dan achterblijven? Begin morgen met de kleine dagelijkse dosis; en dan steevast iedere morgen weer! Zaterdag vergaderde de A.R. Sta tencentrale Schouwen-Duiveland. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, burgemeester A. A. van Eeten, dat bij de laatst gehouden ver kiezingen voor leden van de Prov. Staten geen verliezen zijn geleden. Na de jaarverslagen besprak men de kiesverenigingen op het eiland waar bij speciaal naar voren kwam de her oprichting van een kiesvereniging te Bruinisse en de pogingen die zullen worden aangewend om ook te Brou wershaven tot een dergelijk resultaat te komen. De ontwerp-regeling can- didaatstelling voor de Prov. Staten werd bewaard. Een bespreking werd gewijd aan het rapport van de ver gadering van voorzitters van de AR- JOS. Naar aanleiding van vragen van drs Th. J. Westerhout (arb.) ih de raad, heeft de burgemeester medegedeeld, dat zo mogelijk reeds in de volgende raadszitting B. en W. zullen komen met een principe-voorstel tot bouw van kleuterscholen. Het college heeft zijn houding bepaald en gaat Donder dagavond een bespreking voeren met de besturen der Chr. Kleuterschoolver- eniging, van het Nut en van Volkson derwijs. Naar de mening van de heer Westerhout bestaat er behoefte aan één of twee nieuwe openbare kleuterscho len. Binnen tien minuten waren we ge zonken” vertelde ons schipper Koch. „ïk trachtte nog door pompen het schip boven water te houden doch het was tevergeefs”. Snel liet hij vrouw en kind die in de kajuit zaten, boven ko men en voorts trachtte hij nog enkele lijfgoederen te redden. Alleen de stuur hut stak nog boven water uit. De sleep boot „Liège” haalde de opvarenden van boord. Vandaag is in Rotterdam de aanbe steding gehouden van de berging. „De Wit Bergingsmij” Rotterdam zal het schip bergen. Waarschijnlijk zal het schip, na een voorlopige reparatie, Donderdag a.s. worden gelicht. GOES, 8 Maart. Tijdens de heden avond gehouden vergadering in „De Landbouw” van de Zuid-Bevelandse groentetelers heeft de heer M. Wattel gesproken over de mogelijkheden, wel ke de groenteteelt op Zuid-Beveland biedt. Vooral voor de teelt in fijnere pro ducten zag hij een kans. Er zal vol doende afzet gevonden worden. Wat de grove teelten betreft merkte de heer Wattel op, dat de contractteelt op Zuid-Beveland waarschijnlijk zal uitbreiden en waarschuwde daarbij voor de teelt van nieuwe rassen groene bonen voor de conservenindustrie. De gladiolenteelt noemde de heer Wattel speculatief. Hij ziet er kansen liggen. Men moet echter niet verwach ten bij deze teelt hoge winsten te ma ken. De teelt van de vroege aardappelen is op Zuid-Beveland achteruit gegaan. Er zijn zeer goede afzetmogelijkheden voor zeer vroege aardappelen. In het begin van zijn rede gaf hij een algemeen beeld van de situatie van de tuinders, daarbij opmerkend, dat het aantal kwekers op Zuid-Beveland niet groot is. Vooral rond Goes zijn in ver houding tot andere steden weinig tuin ders. De burgemeester deelde mede, dat er momenteel nog 40 herbouwplichten te realiseren zijn. Deze zitten voor een deel bij aannemers, in onverdeelde boedels, bij vroegere Joodse gezinnen, waarvan waarschijnlijk niemand meer in leven is, en bij mensen, die „vage lijk in hun hoofd hebben misschien nog wel eens te zullen gaan bouwen”. Naar schatting zullen er uiteindelijk niet veel meer dan 20 herbouwplichten verwezenlijkt kunnen worden. HET PROGRAMMA. Voor de jaren 1955 en 1956 kunnen uit het normale bouwvolume nog 18 huizen wordgn gebouwd. De Stads- schuur zal een plan maken en mis schien kunnen zij eind van dit jaar in aanbouw zijn. Uit de herbouw wor den straks in de Segeerstraat 16 wo ningen en in de Naereboutstraat 9 huizen gerealiseerd. Een nieuwe mo gelijkheid is de bouw in de vrije sec tor (waarvoor geen bouwvolume no dig is), waarbij maar de helft van de Rijkspremie wordt gegeven. Wie erop ingaat weet dus van tevoren, dat hij een verlies zal lijden. De gemeenten mogen geen enkele hulp verlenen. De heer M. Wattel (AR) heeft in de raad gewezen op het ontbreken van ge legenheid voor de agrariërs óm op Don derdag zaken te doen en beurs te hou den. Hij gaf in overweging een deel van het Stadhuis, de Vleeshal, voor dit doel beschikbaar te stellen. De burge meester voelde veel voor deze gedach te en zal onderzoeken, of hier moge lijkheden liggen. Gisteravond hield de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel haar feestelij ke jaarvergadering in „Concordia”. De voorzitter, de heer A. H. le Feber sprak GOES, 8 Maart. In de hedenntj. I dag onder leiding van mevr. L. ij I HuijsmanGriep gehouden provincia\l bestuursvergadering van de afd. Zee. I land van de Bond van Ned. Platte. I landsvrouwen, is besloten de proviti. I ciale voorjaarsvergadering te houden! op 26 April a.s. Het ligt in de bedoeling I een modeshow te houden, onder leiding I van mevr. R. Oud-Stofberg. Aan deze I show wordt medewerking verleend I door enkele Goese middenstandszaken, I die met enkele stands het geheel zullen I completeren. De kleding, die tijdens del show zal worden gedragen zal ver. I vaardigd worden door leden van de Zeeuwse afdeling. I Mej. v. d. Leeden bracht verslag uit van de in de vorige maand gehouden I vergadering van het hoofdbestuur net I de provinciale besturen. Het belang. I rijkste punt, dat aan de orde kwarn was de contributieverhoging, die enige I deining onder de leden veroorzaakte, I Uiteindelijk was men het er echter well over eens, dat deze verhoging een pure I noodzaak is, vooral omdat steeds met tekorten moest worden gewerkt. Df I verhoging betreft f 1,25 n.l. van f 5,251 op f 6,50. Vervolgens werden enige activiteiten zoals cusussen e.d., besproken. Voor de viering van het 25-jarig bestaan var. de bond op 14 October a.s. Den Haag zijn de voorbereidingen aan de gang, Na het afwegen van alle bij het vervoer betrokken belangen, zoals de minister deze van zijn algemeen maatschappelijk standpunt ziet, is hij tot de conclusie gekomen, dat het al gemeen vervoerbelang het beste GOES, 8 Maart. Toen vanmorgen de 68-jarige J. de K. uit Kloetinge met zijn fiets tor hoogte van hotel Jacobs de Rijksweg overstak, werd h(j door een personenwagen gegrepen. Met zware verwondingen is hij naar het zie kenhuis gebracht en daar, na ander half uur, overleden. De heer de K. kwam van de Kloe- tingse weg gereden, stak de overweg en de Rijksweg over om op de wan delweg te komen, die parallel loopt aan de Rijksweg. Op het zelfde mo- aanne mer uit Rhenen met zijn wagen uit de richting Bergen op Zoom, die de fiet ser greep. Dr H. Doeleman verleende eerste hulp. Hij liet het slachtoffer naar het ziekenhuis overbrengen. naar alsnog tot verbeteringen dan kan de raad het besluit tot bewoonbaarverklaring intrekken. De heer Hoek was het met standpunt volstrekt niét eens. „Als de hoofdingenieur-directeur iets uit spreekt, dan betekent dit nog hele maal niet, dat de raad verplicht is deze uitspraak te volgen!”, zó merkte hij op. Hij vond het ongerijmd offi cieel te verklaren, dat voor het aan- brengen van Verbeteringen het huis niet meer in bewoonbare staat kan worden gebracht, terwijl men weet,, dat dit wel het geval is. y Nadat de heer Van Loo nog had ge- i ICï* V* zegd, dat de huurster erg „onwillig” was en, ondanks dringende verzieken, bijna nooit in de woning stookte - zij is vaak uitstedig werd gestemd met het reeds vermelde resultaat. ANDERE ZAKEN. Wat de Stichting Werkplaats Wal cheren betreft deelde wethouder A. J. Berenpas op vragen mede, dat in het bestuur zitting zullen nemen drie per sonen (al of niet raadsleden) namen? Middelburg, drie voor Vlissingen, twee voor Souburg én twee (even tueel) voor de andere plattelandsge meenten. De heer Schot verklaarde zich tegen het voorstel 1.000,— te voteren voor de sportuitwisseling Mid- delburg-Folkestone. M.a.s. aanvaardde de raad het voorstel de verkoop van vuurwerk nog meer te beperken. den onttrekken. De burgemeester, mr dr N. Bolkestein, deelde .mede, dat het voorstel was gedaan op advies van de hoofdingenieur-directeur van Weder opbouw en Volkshuisvesting naar aanleiding van een rapport van de Ge neeskundig Inspecteur der Volkshuisvesting, die een klacht van de huurster had ontvangen over de zeer slechte toestand waarin deze woning verkeert. De heer A. J. Kaland (C.H.) vond het voorstel wel zeer vérgaand en meende, dat er heel wat slechtere wo ningen in Middelburg zijn, ’t Is een riante woning (met aparte beneden- en bovenverdieping), die uitstekend bewoonbaar is. Vreemd vond hij het, dat er met de eigenaar, de heer A. Jobse, geen overleg is geweest, hoe wel hij blijkens een brief aan de raad bereid is de nodige verbeteringen aan te brengen. De heer I. van Loo (P.v. d.A.) kon niet begrijpen, dat bouw- en woningtoezicht het huis enkele jaren geieden zou hebben goedgekeurd, als net zovéél gebreken vertoonde. Het huis heeft inderdaad last van. de zgn. naschade, maar dit soort gevallen zijn er honderden. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) zei erg verontrust te zijn vanwege het feit, dat de eigenaar bij geruchte moest vernemen, dat de raad dit voorstel zou behandelen. Er is al leen maar afgegaan op klachten van de huurster. Hij onderschreef hetgeen de architect had opgemerkt: de mo tieven waren belachelijk. Naar het oordeel van de heer A. J. Schot (S.G.P.) mag de eigenaar toch zeker een moreel recht laten gelden gehoord te worden. Hij rekende uit, dat het herstel van het pand hem 40 mille had gekost. Het huis doet meer dan 100,per maand. Er moeten andere motieven achter zitten, aldus de heer Schot. De heer M. Wattel (A.R.) meende, dat door verbeteringen het huis onge twijfeld beter geschikt voor bewoning te maken is en hij stelde voor het voorstel terug te nemen en de eige naar te vragen verbeteringen aan te brengen in overleg met de eigen ge meentelijke dienst. WEL OF NIET VOLGEN. Burgemeester Bolkestein was van mening, dat de sprekers blijkbaar de wet niet goed gelezen hebben, waarin niets staat over het plegen van over leg met huiseigenaren in dit soort ge vallen. Wanneer de hoofdingenieur-direc teur oordeelt, dat onbewoonbaarver- klaring noodzakelijk is op grond van adviezen der Volksgezondheid, dan dient de raad hem daarin te volgen. Het gaat niet zozeer om de toestand van het huis als wel om de juridische kant van deze zaak. Van terugnemen kan geen sprake zijn. „Wij mogen de hoofdingenieur-di recteur niet in zijn hemd laten staan”, aldus de burgemeester, die als dé kern van de zaak zag de bij de eigenaar ge constateerde onwil om verbeteringen een kort openingswoord, waarna de avond werd gevuld met het optreden van het muziekensemble Jong C.N.V. en het gezelschap Scholte. Tot dit ge zelschap behoorden de bekende N.C. R.V. radio-artisten Gerard lelo en To ni Joanisse. De heer Scholte bracht goede voordrachten. De Bondsvoorzitter, de heer Kapin- ga, hield tijdens deze bijeenkomst een korte propagandistische rede. Dank baar was hij voor de stijging van het ledental in Vlissingen, want het jaar 1954 bracht een winst van 63 leden. Vlissingen staat bekend als een goe de afdeling, waar hard wordt ge werkt. De heer Kapinga wekte op actief deel te nemen aan de christelijke vak beweging en een ieder te doordringen van hetgeen zij beoogt. Tijdens deze bijeenkomst reikte de Bondsvoorzitter aan een achttal leden het gouden C.N.V.-insigne uit voor 25 jaar trouw lidmaatschap. De heer A. H. le Feber, een van de acht, die deze onderscheiding ontving, sprak een dankwoord namens allen en memo reerde dat zij allen behoren tot de op richters van de christelijke bond voor personeel in publieke dienst welke bond later is overgegaan tot de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. De heer J. Rameijs, die benoemd was en reeds toegelaten als lid der ge meenteraad in de vacature R. Gerrit sen (P.v.d.A.) heeft alsnog voor die benoeming bedankt. Zijn opvolger is de heer M. C. Verheijen, voorzitter van de afdeling Zierikzee van de P.v.d.A. OOSTKAPELLE, 8 Maart. Dezer dagen vergaderde de raad der ge meente onder voorzitterschap van burgemeester F. G. Sprenger. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede dat van B. en W. geen nadere voorstellen zijn te ver wachten betreffende de instelling van Maatschapp. Zorg. Als resultaat van gevoerde besprekingen is wel een nauwer contact gelegd met de plaat selijke Diaconieën. De zandbak bij de toren zal worden afgebroken, zodat meerdere parkeergelegenheid ont staat. Na toekenning van een premie aan de heer L. C. Bimmel in de kos ten van woningverbetering en de be noeming van de leden van de com missie tot wering van schoolverzuim kwam het voorstel van B. en W. tot besteding van het bouwvolume 1954- 1956 aan de orde. De raad besloot aan de heren W. Schoe Wzn en A. J. de Broekert op hun verzoek bouwvolu me voor een woning toe te wijzen en aan beide gegadigden een perceel bouwterrein aan de Torenstraat te verkopen. Tevens besloot de raad van het resterende deel een dubbel woonhuis te bouwen voor rekening van de gemeente, eveneens aan de To renstraat. De officiële vaststelling van het gemeentewapen ontlokte enige discussie. De heer F. C. de Roo wens te het tot nu toe zij het onrecht matig gevoerde wapen der am bachtsheerlijkheid Oostkapelle defini tief als gemeentewapen te bestem men. De overige raadsleden voelden meer voor een combinatie van het oude wapen, zoals dit op de wapen schilden- bij dé toren woorkomt en het Heerlijkheidswapen. Een tweetal schetsontwerpen zullen ter advies ge zonden worden aan de .Hoge Raad van Adel. Vervolgens kwam het rio- leringsplan in bespreking. Aan de hand van een tweetal plannen met begrotingskósten wezen B. en W. op de zeer hoge kosten, technische, moei lijkheden i.v.m. de plaats van de zui veringsinstallatie en de bestaande rio leringen. De alsdan in te voeren hoge rioleringsbelasting zal grote tegen stand verwekken. B. en W. stelden voor tot uitvoering van het oude plan te besluiten n.l. een verzamelput te bouwen aan het eind van de dorps straat. Een levendige discussie over de afvoer naar de Torenstraat ont stond tussen wethouder Maljers en de heer F. C. de Roo. De heer A. Don betreurde het dat door deze sobere gemeentepolitiek er wel nooit een goede riolering zal komen. We moe ten niet de weg van de minste weer stand bewandelen. Zijn voorstel, deze zaak nogmaals aan te houden en te bestuderen, werd aangenomen. GOES, 8 Maart. De grote zaal van de „Prins van Oranje” was van middag bijkans geheel gevuld met vrouwen, aangesloten bij de Herv. vrouwengroep van de ring Zuid- en Noord-Beveland. Zij hebben met aan dacht geluisterd naar een lezing van mevr. Johannes uit Vlissingen, over de Kirchentag in Leipzig. Op onder houdende wijze vertelde zij, aan de hand van een filmstrook, welke kracht er uitgaat van een massamee ting, zoals de Kirchentag is geweest. Voordien werd een liturgie uitgevoerd, waarin mevr. Vrijlandt van Borssele als leidster fungeerde. Zij had ook de leiding van deze middag. dachtsein gegeven. Toen men op zeker moment boven de rechtse havendijk de schoorsteen van een sleepboot zag begreep men dat er een sleep naderde en gaf men opnieuw een sein. Dit werd buiten herhaald. Doch de sleep nader de steeds meer en dus gaf men een lang aangehouden sein, dat men bak boord wilde uitwijken. De sleepboot, de „Liège”, kapitein F. L. Rottiers, uit Antwerpen, wist nog uit te wijken, doch zijn sleep, twee aan elkaar gekoppelde sleepschepen, de „Edelweiss 22”, éen Zwitsers schip, en de „Böttrop” een Duits vaartuig, lie pen door. Schipper Koch van de „Confiden ce”, dit ziende, gaf onmiddellijk be vel de sleeptros naar de „Jata” los te gooien en de ankers te laten zakken. Zo schoot de „Jata” nog net op tijd de haven uit. De „Confidence” werd echter voorin ruim I en II geramd door het zware klipanker van de „Edelweiss 22”. St Laurens, 8 Maart. Onder zeer grote belangstelling had hedenmiddag op de algemene begraafplaats de ter aardebestelling plaats van wijlen mej. Wika L. M. Hendrikse, die Vrijdag door een droevig ongeval te Tilburg om het leven kwam. De baar was bedekt met tal van bloe men en kransen van familie, organisa ties en collega’s. Aan de groeve werd gesproken door ds F. J. Pop van Driebergen, namens de Werkgemeenschap Kerk en Wereld. Voorts door mej. Wika Vos van Rotter dam; mej. Lanis Maatschappelijk Werkster; de heef Oosteinde van Oude Tonge, waar de overledene na de ramp een tijdlang werkte; de heer S. J. bij de Vaate van Zierikzee en ds Schopen hauer, Ned. Herv. Pred. te Schoondijke namens de Classicale Werkgemeen schap en de Kerkeraad van Schoondij ke, waar mej. Hendrikse werkzaam was. Allen getuigden van de grote werk kracht, de innige samenwerking en de grote naastenliefde door haar aan de dag gelegd en spraken verder woorden van troost tot de ouders en verdere fa milie. Vicaris B. v. d. Lelie besloot met het lezen van een gedeelte uit Openbarin gen 21, een toepasselijke toespraak en bad het Onze Vader. Diep ontroerd dankte de vader voor de grote deelne ming en belangstelling. Onder de aan wezigen bevonden zich vele collega’s (Wika’s en Maatsch. Werksters). MIDDELBURG, 8 Maart. Het college van B. en W. heeft vanmiddag een nederlaag geleden, toen de raad met 14 tegen 4 stemmen (alleen de wet houders stemden voor) het voorstel tot onbewoonbaarverklaring der wonin gen Veersesingel 158 en 160 afwees. Aan deze stemming was een debat voor afgegaan, waarin B. en W. van alle kanten het verwijt werd gemaakt, dat zij een zeer goed te bewonen huis, dat door het aanbrengen van enige ver- aan de Rijksweg. Op het zeil beteringen geheel in orde kon worden gemaakt, aan de woningvoorraad wil- ment naderde de heer de K., ’s-GRAVENHAGE, 8 Maart. Een ontwerp van wet tot instelling van een Spoorwegongevallenraad is in vergevorderde staat van voorbereiding. Met wijziging van de Spoorwegwet zullen hierin nadere regelen worden gesteld voor de wijze, waarop een onderzoek wordt ingesteld omtrent ernstige spoorwegongevallen. Dit heeft minister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer medegedeeld. Ook verklaarde hij, dat met het verbeteren van de loop der electrische treinstellen reeds belang rijke vorderingen zijn gemaakt en dat binnenkort het euvel van een on rustige loop bij alle rijtuigen zal zijn verholpen. De stroeflopende schuif deuren worden, wanneer de wagons voor het onderhoud tijdelijk uit de dienst worden genomen, gemakkeljjker hanteerbaar gemaakt. wordt gediend, indien de Ned. Spoor- wegen en de dochterondernemingen i in grote trekken geen meerder weg vervoer aantrekken dan zij op 15. Februari 1954 verrichtten. Het feit, dat een onderneming al of niet een overheidsonderneming is, is voor de minister niet een zaak van zuiver formele aard, maar een principieel punt en wel in deze zin, dat naar zijn inzicht een overheidsonderneming eerst dan aan het maatschappelijk leven moet deelnemen, indien een particuliere onderneming daartoe niet bereid of niet in staat is. Verwacht mag worden, dat de N.S. over 1954 nog een kleine winst zullen boeken, maar voor 1955 zijn de vooruitzichten zodanig, dat naar het zich laat aanzien zonder een tariefsverhoging de rekening niet sluitend zal kunnen worden ge maakt. Besloten is reeds, dat op D nader te bepalen datum, maar elk geval niet later dan op het tijd stip, dat de directe degressieve ta rieven binnen de Kolen- en Staal gemeenschap in werking zullen tre den, tot verhoging van de wagen- lading-tarieven zal worden over- ge"aan' bromfietspaden. Een andere mededeling van d* minister is, dat het ontwerpen van afzonderlijke paden voor bromfiets wordt overwogen, maar dat er n0» geen gevallen zijn aangetroffen, bij de aanleg zonder onevenredig kosten mogelijk zal zijn. Wat de luchthaven deelt de bewindsman mede, dat m de gemeente Amsterdam v0“edl?e overeenstemming is bereikt inzake principiële aspecten van beheers- bestuursvorm van Schiphol. In =10,e lijnen komt het erop neer, dat luchthaven zal worden beheerd 0° een naamloze vennootschap, waan' het bestuur wordt gevormd door e directie, onder toezicht van een r van commissarissen met een beta rijke invloed der overheid. Mej. L.. H. Zegers te WoIfaartsdU* slaagde voor het diploma gezinsveizo ster, welk examen is afgenomen Hn01 interkerkelijke commissie tot van gezinsverzorgsters. MIDDELBURG, 8 Maart Na de officiële raadsvergadering heeft de ge meenteraad zich vanmiddag nog eens verdiept in de steeds ernstiger worden de woningproblemen, die naar een opmerking van één der raadsleden de ontwikkeling der stad hoe langer hoe meer afremmen. Met concrete voor beelden werd aangetoond, dat de toestand nog steeds verslechtert en dat het bedrijfsleven voor de grootste moeilijkheden staat, wanneer nieuw per soneel moet worden aangenomen. Een groot bedrijf in Middelburg, dat een sterke positie op de wereldmarkt inneemt en belangrijk kan uitbreiden, heeft b.v. elf nieuwe leidinggevende arbeidskrachten nodig. Zij willen ook komen, mits er woningen zijn. Maar aangezien die niet kunnen worden aangeboden, moeten zij worden afgeschrevenDe raad was het erover eens, dat al deze problemen in een request aan de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting ter kennis moeten worden gebracht en burgemeester Bolkestein zegde toe in de volgende raadsvergadering met een ontwerp te zullen komen. Misschien zit er iets in voor grote be drijven, die een kans zien het verlies op te vangen, zo zei de burgemeester. In de discussie werd o.m. gevraagd, of er voldoende bouwrijpe grond aan wezig is en of er geen mogelijkheid bestaat nog wat uit het zgn. migratie- potje te krijgen. Het bleek ook, dat het onderwijs vaak grote moeilijkhe den ondervindt, doordat het personeel voor de diverse onderwijsinstellingen geen huis kan worden aangeboden. Datzelfde geldt voor de ambtenaren. En daarbij is het merkwaardige, dat velen, die wel naar Zeeland en Mid delburg willen komen, een mooi en geriefelijk, liefst nieuw huis eisen”, omdat zij zich immers opofferen voor de rimboe, die Zeeland in hun ogen is”, zoals werd opgemerkt .Vcti enu-eii v au uc hk^wiiliu.ciivc wem KAPELLE, 8 Maart. Op de hoek het verlaten der haven een aan heeft Dinsdagmiddag een autobotsing plaats gevonden tussen een luxe auto bestuurd door de heer A. B. O. uit Ber gen op Zoom en een vrachtauto van de heer J. N. uit ’s-Heer Arendskerke. De luxe wagen liep bij deze botsing aan zienlijke schade op maar de inzittenden kwamen, wonder boven wonder Wt de schrik vrij. De botsing gebeurde toen beide wagens die uit tegenover gestel de richting, naderden, gelijktijdig in de bocht kwamen. Een botsing was toen onvermijdelijk. WEMELDINGE, 8 Maart Omstreeks elf uur is vanmorgen in de monding van de buitenhaven het 859 ton metende binnenschip „Confidence”, schipper- eigenaar J. W. Koch uit Dordrecht, na een aanvaring met het Zwitserse schip „Edelweiss 22” van de N.V. Alpina, gezonken. De schipper, zijn vrouw, hun zevenjarig zoontje en de knecht J. Blaauw konden zich in veiligheid stellen. Het schip blokkeert gedeeltelijk de haveningang. De Rijkspolitie te water, regelde daarom op de R.P. 18 de in- en uitvaart. De „Confidence”, geladen met steen- kool en komende uit Brussel, had, toen de aanvaring geschiedde, juist de Oost- sluis verlaten. Het schip werd naar buiten gesleept door het m.s. „Jata” van. schipper W. Geervliet uit Den Jlaag. Volgens verklaringen van de op varenden van de „Confidence” werd Ooststraat-Maalstede-Wemeldingseweg Innzx-Pt- TA i -n o/l o rfm i rl o <T rf

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2