Belastingverlaging kost schatkist 500 millioen. van een CRISIS IN STAAT ZUID-VIETNAM? I Nederland Televisie Stichting heeft vele bezwaren Eden geeft blijk van menings verschil met de V.S. Particulier initiatief moet kans krijgen I I lllll IH 1 f Belastingverlaging Regering dient vérstrekkende voorstellen in. Voornaamste wijzigingen op het punt inkomsten-, loon- omzetbelasting. en aan Aantal dieren om kwam in vlammen 10*000 pond voor slachtoffers in Nieuw Z.-Wales Influenza-epidemie in Beieren F TIENDE HERDENKING OP DE WOESTE HOEVE Ultimatum Peking De „Rode Zee’ redt Australisch schip Het gaat goed met Prinses Beatrix Minder inkomsten- en loonbelasting Binnenbandloze buitenband is luchtband* i PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Minister v. d. Kieft De Gezondheidswet in de Tweede Kamer Het vraagstuk-Formosa i. Nederlandse regering schenkt: Sinds Januari 125 personen gestorven p a De televisieuitzendingen op de E-55 DE BILT ZEGT: Aanhoudend winterweer. De gevangen Amerikaanse vliegers Prinses Napoleon overleden De omzetbelasting. (Men zie vervolg pag. 3) Vermogensbelasting. ZEELAND „Kostbaar” brandje in Amsterdam Minister bepaalt: 10e JAARGANG No. 3034 (ZIE PAGINA 1 EN 3) verhoging van 10 krijgt. 1. 2. 3. 4. 5. in aftrek te brengen, die periodieke uitkeringen beogen, welke ui- 6. 7. van 1. 2. 3. WOENSDAG 9 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord PARIJS, 8 Maart Het Franse blad „France-Soir” heeft gemeld, dat drie secten de Zuidvietnamese eerste mi nister, Ngo Dinh Diem, een ultimatum hebben gesteld, waarin de vorming van een sterke en eerlijke democrati sche regering wordt geëist. Volgens de correspondent van dit blad staat Vietnam voor een ernstige crisis. Zeven bataljons van het Zuid- Gister was het tien jaar geleden, dat op de Woeste Hoeve halver wege Apeldoorn en Arnhem 117 personen op bevel van de bezetter gefusilleerd werden als repressail- lemaatregel voor de overval op een Duitse legerauto, waarin de Duitse politiechef Rauter een tocht door k i A 3 i- !- >r 3 DE BILT, 8 Maart. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige sneeuw. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak Noordoostelijk. Middagtem- peraturen iets boven het vriespunt. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; Vietnamese leger, uitgerust met stuk ken geschut en pantserwagens, zijn in het gebied van Quang Tri in het mid den van Vietnam ingezet tegen een opstandige beweging, die een maand geleden is ontstaan, toen honderden militaire politiemannen en andere mi litairen deserteerden en zich in het bergland terug trokken. ons land maakte. Ter gelegenheid hiervan werd de tiende traditionele herdenkingsplechtigheid gehouden. Deze foto geeft een beeld van het leggen van bloemen bij ’t eenvou- herdenkingskruis, dat ter herinne ring aan deze massaterechtstelling werd opgericht. DEN HAAG, 8 Maart. De Neder landse regering heeft besloten een be drag van 10.000 Australische ponden (f 85.000) te schenken aan het „New South Wales Floodvictims Relief Fund”. Dit fonds is onder voorzitter schap van de Lord Mayer van Sydney opgericht tot hulpverlening aan de slachtoffers der overstroming in Nieuw Zuid Wales. AMSTERDAM, 8 Maart. Veel kostbaar antiek en een aantal dieren zijn vannacht in de vlammen verloren gegaan, toen tussen drie en vijf uur de gehele voorzijde van Nicolaas Kroese’s „Olde Binnenhofje”, een klein eethuis je aan de Singel, niet ver van de Munt in Amsterdam, uitbrandde. Onder de dieren, die in de vlammen zijn omgeko men, bevinden zich de sprekende pape gaai van dit restaurant, wiens stem via de aether in alle delen van Amerika gehoord is, een aantal pasgeboren kro- kodilletjes, duiven, kleine schildpadden en 50 forellen. WASHINGTON, 8 Maart. Senator Knowland heeft Maandagavond te Was hington verklaard, dat indien de Chi nese communisten de elf gevangen ge houden Amerikaanse vliegers niet voor 1 April zullen hebben vrijgelaten, hy zal verzoeken de regering te Peking een ultimatum te stellen, waarin wordt ge dreigd met „een doeltreffende actie”. Knowland zeide in een vraagge sprek voor de radio, dat sedert de al gemene secretaris van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, in Januari te Peking bij de communisten voor vrij lating had gepleit, het Amerikaanse volk „een redelijke tijd” had gewacht op een andere actie van de Verenig de Naties. „Indien de Verenigde Naties niets doen hebben naar mijn oordeel het congres en de regering van de Ver enigde Staten de plicht de een of an dere doeltreffende actie te onderne men”, aldus Knowland, de leider van de republikeinen in de Senaat. Deze actie zal volgens de senator een vloot- blokkade van China omvatten. AMSTERDAM, 8 Maart „Samen gevat komen onze bezwaren hierop neer: wat men op de E 55 aan tele visie gaat brengen is niet een ex periment op het terrein van de com merciële televisie, maar uitsluitend tentoonstellingstelevisie. En dit moet duidelijk blijken. Voorts zijn wij van oordeel, dat men door het brengen van sponsorprogramma’s, die niet on der normale omstandigheden en ta rieven worden vervaardigd, wil aan tonen dat het normale televisiepro gramma’s zullen zijn, dat is onjuist. Men heeft ons bovendien in tal van besprekingen aan het lijntje gehou den en is rustig doorgegaan met de eigen plannen. De N.T.S. was en is bereid op de nationale manifestatie E 55 televisieprogramma’s te ver zorgen, elke middag van 2 tot 6. De N.T.S. heeft geen enkel bezwaar, wanneer daarnaast tentoonstellings televisie wordt gegeven, mits deze zich beperkt tot directe reclame- programma’s. In onderling overleg zouden wij de grenzen kunnen be palen, waarbij wij onzerzijds tot vrij ruime grenzen bereid zijn. Eden, die verslag uitbracht over de reis in het Verre Oosten, deed een be roep op de Chinese Nationalisten hun strijdkrachten terug te trekken van de eilanden direct voor de kust van het vasteland. LONDEN, 8 Maart De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, heeft vandaag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland met Moskou en Peking nog steeds contact onderhoudt om te trachten een oplos sing voor de kwestie Formosa te vin den. In diplomatieke kringen wordt gezegd, dat Eden door deze verkla ring voor de eerste maal in het openbaar laat blijken hoe ernstig het meningsverschil tussen Engeland en de V.S. is over de manier, waarop het probleem moet worden opgelost. Onlangs weigerde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zich uit te spreken voor te rugtrekking der Nationalisten van de naar zijn mening nog veel dingen, dia gemeenschappelijk gedaan moeten worden. Betekende dit dat de socialis tische afgevaardigde erg enthousiast was voor dit onderwerp? Zeker niet. In dit opzicht deed hij niet onder voor alle andere sprekers. Hij was echter wel van mening, dat deze wet een re delijke kans moet hebben. Zij kan particulier initiatief en overheid dich ter bij elkaar brengen. TANDHEELKUNDIGE INRICHTINGEN. Er wordt nu paal en perk gesteld aan de ongewenste practijken bij zgn. tandheelkundige inrichtingen. Alvo rens practijk uit te oefenen moeten tandartsen en geneeskundigen daarvan schriftelijke mededeling doen aan de inspecteur van de Volksgezondheid. Het is aan tandartsen en geneeskundi gen verboden practijk uit te oefenen in tandheelkundige inrichtingen, waarin reclame wordt gemaakt, dan wel aquisitiemethoden worden, toege past, bijv, door uitbetalingen, pros pectussen, circulaires etc. eilanden, hoewel hij verklaarde, dat de Amerikaanse politiek als zodanig niet voorziet in verdediging er van. Eden kreeg applaus toen hij zei, dat, indien men zich in het Verre Oosten beheerst, internationale aandacht kan worden geschonken aan de kwestie van China’s vertegenwoordiging in de V.N. en. aan de toekomstige status van Formosa. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 8 Maart De Tweede Kamer heeft vanmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp-gezondheidswet. Het belang rijkste van deze wet is wel, dat er twee nieuwe organen worden ingesteld: de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en de Provinciale Raden voor de Volksgezondheid. De eerste heeft tot taak de samenwerking te bevorderen' tussen overheids- en particuliere organen, terwijl de Provinciale Raden de gezondheidszorg binnen de provincies stimuleren, coördinerend optreden en' adviezen uitbrengen, ook over de verdeling van de subsidies. De reeds be staande Gezondheidsraad blijft bestaan. Hij moet de minister voorlichten over de stand der wetenschap op het gebied van de volksgezondheid. Deze wet is een raamwet. Talrijke actuele kwesties, de uitvoering betreffende, worden later bij Alg. Maatregel van Bestuur geregeld. Nu wordt alleen de vorm van de organisatie vastgesteld. Dat was juist de grote klacht van de K.V.P.-er Mol, de enige medicus in de Kamer. We stappen in een touringcar zonder dat we weten, waar de reis naar toe gaat. Er is geen enkele richtlijn over het sa menspel tussen overheid en particu liere organen. Het ontwerp laat ruimte voor elke ontwikkeling. Noch financieel, noch functioneel wordt enige zekerheid geboden. Het hangt van de minister af wat het particu lier initiatief mag doen en wat de taak van de overheid zal zijn. Dit was een dringend verzoek om de bezorgdheid weg te nemen. Maar voordat de openbare behande ling begon was er reeds een amende ment van de heer Mol, dat de bedoe ling had om in Centrale Raad en Pro vinciale Raden evenveel vertegen woordigers van het particulier initia tief op te nemen als overheidsver tegenwoordigers. Dat was duidelijk. Dit amendement werd gesteund door de gehele rechterzijde, inclusief de V.V.D. De A.R.-afgevaardigde zette nog eens duidelijk uiteen wat de taak van de overheid is. Het particulier initia tief mag niet overwoekerd worden omdat er een nauwe band is tussen gezondheidszorg en levensbeschou wing. Daarom is dit particulier initia tief dan ook primair. Overheidssubsi die is dan ook geen gunst, maar een roeping. Spr. drong aan op een rui mere subsidiëring. Volgens de heer Zegering Hadders (V.V.D.) geeft dit ontwerp geen vol doende waarborgen aan het particu lier initiatief. Hij vond het terecht, dat in dit voorstel niet gesproken wordt over de uitvoering van de subsidie regeling. De heer v. d. Wetering (C.H.) vroeg zich af of de minister wel voldoende vertrouwen heeft in de drie kruisver enigingen, die Nederland rijk is. Deze wet is vaag en staat of valt met de opvatting van de overheidstaak. OOK DE OVERHEID. Hieruit blijkt, dat de Kamer er op stond, dat de minister nu eens duide lijk zal verklaren, dat het particulier initiatief zijn kans zal krijgen. En dat zal hij ongetwijfeld doen. Maar ondertussen heeft de heer Van Lienden een ander geluid laten horen. Waar het particulier initiatief te kort schiet ligt een overheidstaak, zo was zijn uitgangspunt, dat algemeen aan vaard kan worden. Maar zijn klacht is, dat de maatschappelijke organisa ties te veel zaken in het levensbe schouwelijke vlak trekken. Er zijn MELBOURNE, 8 Maart. De Ne derlandse sleepboot „Rode Zee” is Dinsdagmiddag ’t Australische vracht schip „Ulooloo”, dat hulpeloos in een zware storm met een windsnelheid van 90 mijl per uur, ronddreef, te hulp ge komen. De Nederlandse sleper slaag de er in het schip op sleeptouw te ne men. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” goofdkantoor: Goes, L. Vorststr. on Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie voor advert, enz. 2970), Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. «8 Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 9009, Tel- redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes SOESTDIJK, 8 Maart. Prof, dr J. oer deelde vandaag het volgende „Prinses Beatrix heeft een relatief Soede nacht doorgemaakt. De tempe ratuur is nog slechts licht verhoogd. "U heeft hedenmorgen voor ’t eerst het bed verlaten. De toestand is vol komen bevredigend”. Gisteren heeft H.K.H. bezoek van “aar ouders en Prinses Irene gehad, erwijl haar ouders haar vandaag wederom een bezoek brachten. BRUSSEL, 8 Maart Prinses Na poleon, geboren prinses Clementine van België, is Dinsdagmiddag op 83- jarige leeftijd in Nice overleden aan een hartkwaal. Haar zoon, de 50-jari- ge prins Napoleon, pretendent van de Franse keizerlijke troon, was aan haar sterfbed in de gehuurde villa, waar zij de winter doorbracht. De prinses, een dochter van koning Leopold de Tweede van België, was onlangs onderscheiden met het Franse legioen van eer wegens haar werk op sociaal gebied in Frankrijk. MÜNCHEN 8 Maart. Tengevol ge van de influenza-epedemie in Beie ren zijn vorige week 59 personen ge storven. Sinds het begin van de epide mie in Januari heeft de ziekte aan 125 personen het leven gekost. In de loop van vorige week zijn 13.600 nieuwe ge vallen geconstateerd. De verlaging van de omzetbelasting gaat de schatkist volgens de voorstel len f 142 millioen kosten. De belang rijkste wijzigingen zijn: 1, Afschaffing omzetbelasting op gas, electriciteit en warmte voor huis houdelijke doeleinden. 2. Afschaffing van omzetbelasting op dierlijke en plantaardige oliën en vetten en oliehoudende zaden en vruchten. Dit betekent een verla ging van de margarineprys met 2 cent per pakje. Ook zullen in prjjs omlaag gaan zeep, kaarsen, verf, linoleum, chemische producten. De aftrek voor de vermogensbelas ting wordt verhoogd tot f 30.000. De vrijgestelde voet bedraagt nu f 15.000. Deze bedragen gelden voor gehuw den. Ongehuwden vallen niet in deze belasting bij een vermogen kleiner dan f22.500 (nu f 10.000). Voor elk kind, waarvoor kinderaftrek wordt genoten wordt de vrijstellingsvoet verhoogd met f7500 (nu f5000). De vermindering van belastingopbrengst door deze verlaging wordt geschat op f20 millioen. De bijzondere aftrek van f 20.000 aan de voet van het vermogen ten gunste van bejaarden en invaliden blijft gehandhaafd. Dit is van belang voor de kleine kapitaalbezitters. Ne derlanders in het buitenland zullen ook van de vrijstellingen aan de voet profiteren. Het progressieve tarief van 6 a 7 pro mille wordt teruggebracht tot het uniform tarief van 5 pro mille. De in 1951 ingevoerde verhoging van het successierechten komt te vervallen. (Van onze parlementaire redacteur.) ’s-GRAVENHAGE, 5 Maart. De regering heeft de voorstellen tot belastingverlaging bij de Staten-Generaal ingediend. Daaruit blijkt, dat deze verlaging hoofdzakelijk gericht is op de persoonlijke sfeer. Met ontwerpen is een totaal bedrag van rond f 500 millioen gemoeid, waarvan f 400 millioen ten goede komt aan de verlaging van de in komsten-, loon-, vermogens- en omzetbelasting. Om een koperstaking te voorkomen zullen op het laatste moment nog wijzigingen worden gebracht in het weelde- en tussentarief van de omzetbelasting, waar mee f 21 millioen gemoeid is. Dit bedrag is echter reeds begrepen in de f 400 millioen. Aanvankelijk was in de Millioenen-nota vermeld, dat de totale verlaging f 500 a f 550 millioen zou bedragen. De regering heeft het laatste bedrag gekozen, omdat er sinds September verleden jaar verschillende onvoorziene uitgaven zijn geweest. Zo is het melk- subsidie verhoogd, hebben onze dijken extra geld gevergd en is te verwachten, dat de ambtenarensalarissen verbeterd zullen worden. Een ander argument om niet meer dan f 500 millioen uit te trekken wordt gevonden in de beperkte huurverhoging. Nu afgezien is van een huurverhoging van circa 25 behoefde de compensatie niet zo zwaar te zijn. Wat deze huurverhoging betreft: 65 zal geen huurverhoging krijgen; 8 valt in de tussenklasse van 5%, terwijl 27% een verhoging van 10% krijgt. Onze vraag is, in hoeverre het zender tje op de E55, dat vrij krachtig zal moeten zijn in verband met de vele storingsmogelijkheden, zich buiten het expositieterrein zal kunnen doen gelden. Bovendien is daar de kwes tie van het weghalen of weglopen van artisten”. Aldus de secretaris van het bestuur van de Ned. Televisie Stichting, J. W. Rengelink, hedenmiddag aan het slot van zijn uitvoerige uieenzetting in verband ook met berichten, die zijn verschenen over een conflict, dat er zou bestaan tussen het be stuur van de manifestatie E 55 en de Stichting Televisie ’55 enerzijds en de N.T.S. anderzijds. De heer Rengelink legde er allereerst de nadruk op dat het z.i. goed is ten aanzien van de commerciële televi sie eerst de ontwikkeling in Enge land eens aan te zien. Willen wij, zo zeide hij, tot een commerciële te levisie in Nederland komen, dan moet dit alleen maar op verant woorde wijze geschieden, wanneer wij alle facetten van het vraagstuk kennen. ZEEUWSCH DAGBLAD lier* B°n<l van Chr. Sigarenwinke- s zal Woensdag 23 Maart haar zesde «emene ledenvergadering in het Zen- ïscentrum te Baarn houden. De inkomsten- en loonbelasting wordt met 215 millioen verlaagd. De voornaamste maatregelen zijn: De vrije minima worden verhoogd met 120,voor ongehuwden en met 180,voor gehuwden. Een vermindering van de progressie over de gehele lijn met 8 De bestaande hoge marginale heffingspercentages worden terug gebracht voor gehuwden van 75 tot 69 en voor ongehuwden van 77% tot 71. In overeenstemming met de verruiming van de belastingvrije mini ma wordt de kinderaftrek wat de primaire inkomstenaftrek betreft met 30,verhoogd tot 330, Het tarief van de loonbelasting voor bijzondere beloningen (o.a. gratificaties) wordt enigszins verlaagd. Voor de inkomsten- en de loonbelasting wordt ingevoerd een aftrek van premiën voor periodieke verzekeringsuitkeringen bij ziekte of ongeval. Onder deze regeling valt niet de verzekering van ziekte kosten. Deze bepaling is in het bijzonder van belang voor midden standers en andere zelfstandigen. De bedoeling is alleen die premies teraard in de inkomstenbelasting vallen. De vrijstelling van de inkomstenbelasting de winst bij over dracht van het bedrijf of bij overlijden van de ondernemer wordt verhoogd van 5000,tot 7500, De loongrens voor de inkomstenbelasting wordt verhoogd 5000,— tot 6000,—. Os=6> <a^> Q ’s-GRAVENHAGE, 8 Maart. Er heeft enige tijd onzekerheid bestaan omtrent de toepassing van de motor- rijtuigen-jbelasting op voertuigen, voorzien van binnenbandloze buiten banden. Volgens de belastingwet moest Voor deze nieuwe banden 60 pet. meer belasting worden betaald, hetgeen in enkele gevallen ook is gebeurd. Volgens de A.N.W.B. heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat de definitie ten aanzien van luchtbanden *n het wegenverkeersreglement nu ook op de binnenbandloze buitenban den van toepassing verklaard. Der halve behoeft men voor voertuigen Voorzien van deze banden geen ho- Sere belasting dan de normale te be talen. DULLES: Minister Foster Dulles heeft even eens verslag uitgebracht over zijn reis naar het Verre Oosten. Hij betwijfel de, dat het opgeven van Quemoy en Matsoe de zaak van de vrede en vrij heid zou dienen. Voorts verklaarde hij nuttige besprekingen gevoerd te heb ben met generaal Tsjiang Kai Sjek. Zijn conclusie was, dat De communistische ondermijning in Zuid-Oost-Azië op het ogenblik een veel groter gevaar betekent dan de dreiging van directe mili taire actie. De Z.O.A.V.O.-conferentie in Bang kok een goed begin was, waarop goed organisatorisch werk was verricht. De economische toestand in Noord- Vietnam, dat door de communisti sche Vietminh wordt bestuurd, zeer slecht is. Dulles wilde nog geen commentaar leveren op de rede van minister Eden, maar zij wel, dat de V.S. evenals Groot-Brittannië, trachten te komen tot beëindiging van de actieve vijan delijkheden in de Straat Formosa. WILSON: De Amerikaanse minister van De fensie, Wilson, verklaarde vandaag niet te menen, dat communistisch China met kans van slagen Formosa of de Pescadoren-eilanden kan aanvallen. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij er niet van hield een potentiële vijand te onderschatten. Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1