Ontploffing Tijdens een zuiveringsactie vrouwen en Afrika ten voor Weer stond Verdedigingspact Zuiden van de Sahara Productie van atoomenergie Zuid-Slavië Indonesische soldaten schoten 94 weerloze mannen, kinderen neer een „Ankers los I grote paddestoel boven Nevada ■l. F in Zaak Schmidt weer uitgesteld en Conferentie tussen de V>S* Rusland Vragen aan de Regering gesteld Prinses Beatrix geopereerd Engeland lid van Turks-Iraaks Verdrag Een kernwapen ontplofte Tito: Alle kernwapens moeten vernietigd worden Verdediging van Matsoe wordt versterkt Maar de inheemsen mogen niet bewapend worden Geruchten over Prinses Margaret Beschuldiging van de Vietminh HB O Alleen voor vredesdoeleinden Nieuwe insinuaties tegen mr Bouman 6 a Cycloon verbreekt verbindingen in Australië PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Labourmotie van afkeuring vraagt: DE BILT ZEGT: Enkele opklaringen Vragen. FABRIEKSBRAND IN AMERSFOORT Vuurbol steeg tot een enorme hoogte Indruk wekke nd. Plannen van Minister Erasmus 'W - Taylor opperbevelhebber in het Verre Oosten I 1 Wl 10e JAARGANG No. 3033 2009, (ZIE PAGINA 1) ft MASSA-EXECUTIE I t I DINSDAG 8 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord IN ATJEH Hoogwater Woensdag 9 Maart: Vlissingen 2.23 u. 2.21 m., 14.47 u. 2.28 m. Terneuzen: 2.55 u. 2.35 m., 15.14 u. 2.42 m. Wemeldinge: 4.14 u. 1.62 m., 16.34 u. 1.81 m. Zierikzee: 3.59 u. 1.34 m., 16.25 u. 1.52 m. BRISBANE, 7 Maart De cycloon, die op het ogenblik over Noord- Queensland raast, heeft alle verbin dingen ten Noorden van Rockhampton ongeveer 650 kilometer ten Noorden van Brisbane verbroken. hadden dat de zon bijzonder vroeg opkwam. ZEEUWSCH DAGBLAD heeft _de minister van Defensie, Erasmus, l over een dergelijke anti-communistische landen, waaronder essentieel belang. BELGRADO, 7 Maart Zuid-Slavië zal spoedig een begin maken met de productie van atoomkracht voor vreedzame doeleinden, aldus heeft president Tito van Zuid-Slavië vandaag in het- Parlement te Belgrado iraegedeeld. Geologisch onderzoek toont aan, aldus Tito, dat Zuid-Slavië over voldoende grondstoffen beschikt voor het gebruik van kernenergie voor vreedzaam in dustrieel gebruik. Hij pleitte voor vernietiging van alle bestaande kernwapens. Het splijtbare LONDEN, 7 Maart. Het persbu reau van de Vietminh heeft bericht, dat met Amerikaanse mortieren en machi negeweren gewapende bandieten zich op 2 Maart van de stad Moeong Peoen in Noord-Laos hebben meester ge maakt. De aanval was een schending van de Geneefse wapenstilstandsovereen- komst. De aanval was in overeenstemming met het algemene plan van de Ameri kaanse imperialisten en hun aanhan gers om het hergroeperen van de troe pen van Phatet Lao in Samnoea en Phongsaly te belemmeren en Laos in een militaire basis te veranderen, aldus voegt het persbureau van de Vietminh er nog aan toe. TAIPEH, 7 Maart De Marine van Nationalistisch China is op het ogen blik bezig het eiland Matsoe te ver sterken. Een groep van Amerikaanse adviseurs werkt mee aan de uitwer king van de defensieplannen. Uit deze handelingen en uit ver schillende uitspraken blijkt duidelijk dat de Nationalisten beslist van plan zijn alle kusteilanden, die in hun han den zijn, tot het uiterste te verdedigen. DJAKARTA, 7 Maart. Het land- gerecht in Djakarta heeft vandaag op nieuw besloten de behandeling van de zaak-Schmidt voor onbepaalde tijd uit te stellen. Er was daartoe een ver zoek ingediend door de Nederlandse verdediger, mr Bouman, die mede deelde, dat het openbaar ministerie verscheidene getuigen reeds in de zaak Jungschlager, waarschijnlijk we gens onbetrouwbaarheid zal laten val len. Bovendien bleek, dat de tweede verdediger, mr Boegheim, zich gedeel telijk heeft teruggetrokken wegens de smet, die door de beschuldiging van Manoch tegen mr Bouman in de zaak- Jungschlager, was geuit. Mr Bouwman voegde hieraan nog toe, dat hij in zijn positie uitermate wordt gehinderd door insinuaties in sommige kranten, waarin wordt mee gedeeld, dat mr Bouman zou zijn be trokken bij een inbraak in het ge rechtsgebouw en bij de zaak van een nationalistische Chinees. DE BILT, 7 Maart Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen, maar hier en daar ook nog enige snëeuw. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord. Middagtempera- turen enkele graden boven het vries punt. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” ü0ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. in Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie voor advert, enz. 2970), Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. «8 Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie «009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes De gouverneur van Noord-Sumatra, mr S. M. Amin, is inmiddels in Kota- radja aangekomen om een onderzoek *n te stellen. „Het front van Atjehese jongeren” had reeds eerder een protest bij de gouverneur ingediend en een onmid- dellijk onderzoek geëist. De jongerenorganisatie dreigde, dat indien de regering niet binnen 44 dagen voldoende aandacht aan de zaak besteedde er een klacht bij de Verenigde Naties zou worden in gediend. delijke leiders in Atjeh brieven en telegrammen ontvingen, waarvan de inhoud van dezelfde strekking was als het bericht in „Peristiwa”. Het blad had bovendien nog de namen gepubliceerd van de slachtoffers in Tjet Dj,eumpa. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. De paddestoel bereikte een hoogte van ongeveer 10.000 meter en viel in twee delen uiteen. Aan de proef namen ruim honderd vliegtuigen deel, die deden alsof zij het getroffen gebied aanvielen. Een afdeling van 550 militairen, die op 5.500 meter van de toren zat ver schanst, rukte na de ontploffing op. Volgens de bevelvoerende officier werden er geen verliezen geleden. Met de proef, welke vandaag plaats vond, zou oorspronkelijk de reeks atoomontploffingen zijn geopend op 15 Februari. Tengevolge van de on gunstige weersomstandigheden moest zij echter herhaaldelijk worden uitge steld. Uit het feit, dat de proef, behalve door het laboratorium te Los Alamos in Nieuw Mexico, hoofdzakelijk door het proefstation van Livermore in Ca- lifornië is voorbereid, leidt men af, dat het hier wellicht ging om een atoom- ontstekingapparaat voor de waterstof bom, aangezien in het laboratorium in Livermore de nadruk op de waterstof - wapens ligt. materiaal dient te worden gfebruikt voor het welzijn van de mensheid. In de eerste plaats moeten de atoomgeheimen worden prijsgegeven, zo zei Tito. In een verklaring over de buiten landse politiek in een gezamenlijke zitting van de Heide kamers van het Zuidslavische Parlement, onthulde Tito verder dat drie goed-uitgeruste instituten voor atoomonderzoek zijn gevestigd in Belgrado, Zagreb en Ljublajana. De president zei dat Zuidslavië zich ervan bewust is dat een atoom- of waterstofoorlog het bestaan van de mensheid zou bedreigen. „Waarom moet men op de huidige dag bevreesd zijn in plaats van blij over één van de grootste ontdekkin gen van het menselijk vernuft”, zo vroeg hij zich af. Twee parlementsleden hebben zich intussen Zondag tot de regering met vragen ggwend, waarin zij informeren naar de juistheid van het bericht in „Peristiwa”. Indien het bericht onjuist is verzoeken zij de regering medede lingen over de juiste gang van zaken. Indien het bericht juist is, zo wordt verder gevraagd, welke stappen heeft de regering dan ondernomen?. Is de regering in staat op duidelijke en con crete wijze aan te tonen, dat zij die be schermster van het volk is in de meest uitgebreide zin van het woord? Het heeft er alles echter van, dat het bericht wel juist is, want het partijloze parlementslid, Amelz, dat afkomstig is uit Atjeh, heeft van daag meegedeeld, dat hij zowel als zijn collega eveneens uit Atjeh af komstig van een aantal verantwoor- We zijn nog nooit aan boord van de „Queen Elizabeth” geweest, maar bij het bekijken van deze foto kunnen wij ons voorstellen, dat er op het commando „ankers los” wel een oorverdovend lawaai zal losbarsten. Deze ankerketting, die we hier op de vloer van een droogdok zien liggen, zal nu niet bepaald geluidloos door de kluis gaten schietenDe opname .werd gemaakt in Southampton, tijdens de jaarlijkse schoonmaak beurt van een week, die de Engelse oceaanstomers onder gaan. Ter vergelijking van de enorme afmetingen moge de werkman links op de achtergrond dienen ’s-GRAVENHAGE, 7 Maart. H. K. H. Prinses Beatrix is van morgen in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht geopereerd wegens een acute blindedarmont steking. De operatie is goed ver lopen en de toestand laat niets te wensen over. De Prinses werd behandeld door prof, dr J. F. Nuboer. Hij deelde vanmiddag mee, dat de Prinses zich na de narcose goed her steld heeft en het naar omstandighe- den zeer goed maakt. Prins Bernhard heeft in de loop van de morgen zijn dochter bezocht. LONDEN, 7 Maart De parlemen taire leiders van de Britse Labour- partij, onder wïe Clement Attlee, heb ben vandaag besloten een motie van afkeuring tegen de Conservatieve re gering in te dienen bij het Lagerhuis. Hierin wordt er bij de regering op aangedrongen zich onmiddellijk tot de regeringen van de V.S. en de Sowjet- Unie te wenden, met het doel een con ferentie tussen de premier en de hoof den der andere twee regeringen tot stand te brengen, waarop gesproken zou moeten worden over Verminde ring der spanning in de wereld en het treffen van voorbereidingen voor een effectieve ontwapening in de gehele wereld door middel van de V.N. On der meer zou de waterstofbom ter sprake moeten komen. In de motie betreuren de Labour- leiders, dat de regering nog geen uit voering heeft gegeven aan een motie van April j.l., waarin een dergelijke conferentie werd gevraagd. AMERSFOORT, 8 Maart Een fel uitslaande brand heeft ^gisteravond tussen tien en elf uur een kostbaar gedeelte van de Noack’s koninklijke vleeswaren- en conservenfabriek aan de Soesterweg te Amersfoort volkomen in de as gelegd. Behalve de omvang rijke schade aan koelkasten, droog- machines en ander kostbaar materiaal zijn grote hoeveelheden worsten en hammen, bedrijfsklaar voor export naar Amerika, verloren gegaan. LAS VEGAS, Nevada, 7 Maart Twintig minuten voor de komst van de zon is vanmorgen op het atoomproefterrein in Nevada op nieuw een kernwapen tot ontplof fing gebracht. Deze proefneming de grootste van de huidige serie produceerde het felste witte schijn sel, dat tot dusverre in Las Vegas, ongeveer 120 km van de plaats van de ontploffing, is waargenomen. Ongeveer 400 km naar het Zuid westen, in Los Angelos, werd ten tijde van de proefneming boven de bergen een goudgeel schijnsel waar genomen, waardoor de bewoners van deze stad een ogenblik het idee DJAKARTA, 7 Maart Enige tijd geleden, op 26 Februari, zijn in Atjeh zonder vorm van proces 94 burgers door het Indonesische leger doodgeschoten. Een eenheid van het leger, zo weet het blad „Peristiwa” te melden, arresteerde in het gebied van Groot Atjeh 63 bewoners, onder wie vrouwen en kinderen, van de kampong Tjet Djeumpa en schoot hen neer. Eep zelfde geval deed zich voor in Pulot Leupang. Ook hier werden kampongbewoners, die bezig waren met de visvangst, gevangen genomen en neergeschoten. De legercommandant heeft later bekend ge maakt dat deze dessabewoners tijdens een zuiveringsactie waren gedood. Er is een storm van verontwaardiging opgestoken en de organisatie van jongeren heeft gedreigd de zaak voor de Verenigde Naties te brengen. Van Angels Peak, ten Westen van het proef terrein, werd de proefne ming gadegeslagen door een vijftig tal waarnemers. Zij beschreven het resultaat van de proefneming als een van de meest indrukwekkende, die zij tot dusverre hadden gezien. Boven de vuurbol, die door de ont ploffing werd voortgebracht, werd in de lucht een wit spoor waargenomen, dat waarschijnlijk afkomstig was van een waarnemingsvliegtuig. Onmiddel lijk na de verblindende flits schoot de vuurbol de hoogte in en bleef onge veer twintig seconden als een com pacte massa bestaan. De vuurbol rees tot grotere hoogte dan tot dusverre het geval is geweest. De wolk steeg snel en de normale paddestoel was in Las Vegas bij het eerste ochtendgloren duidelijk te zien. De „steel” van de paddestoel was roodachtig van kleur en dikker dan gewoonlijk het geval is. De enige manier om de vooruitgang van de mensheid te verzekeren ligt in het gebruik van atoomenergie voor vreedzame industriële doeleinden. „Maar eerst moet de sluier van ge heimzinnigheid worden verwijderd en kernenergie beschikbaar komen voor alle volkeren. We zijn van mening dat alle beschikbare kernwapens moeten worden vernietigd en dat het materiaal ervan moet worden gebruikt voor vreedzame doeleinden en het welzijn van de volkeren. Dit kan technisch gemakkelijk en snel worden uitge voerd”, zo voegde Tito er nog aan toe. HONGKONG, 7 Maart Een Brits °°rl gsschip is vandaag het 3.538 ton hetende Britse s.s. „Westway” te hulp gesneld, dat na een beschieting door een kanonneerboot van de Chinese Nationalisten, in de straat van Formo sa in brand geraakte. KAAPSTAD, 7 Maart De Zuidafrikaanse minister van Defensie heeft aan Engeland een voorstel voorgelegd voor een anti-communis tische verdedigingsorganisatie voor het gebied ten Zuiden van de Sahara. De Engelse regering heeft het plan in studie genomen. In het licht van de nieuwe opvatting van internationale verdediging acht de Zuidafrikaanse regering, zo 1-- - verder aan de Senaat meegedeeld, besprekingen verdedigingsorganisatie van a ook Engeland en Amerika, van Verscheidene leden van de oppo sitie in de Senaat vroegen de minis ter na dgze mededelingen zeer on gerust of ook inheemsen zullen wor den bewapend in geval van een in val in Zuid-Afrika. Men vreesde dat dan de inheemsen wellicht een gro ter gevaar zullen vormen dan de vijand. Minister Erasmus wist de op positie echter gerust te stellen. Hij maakte verder een aantal maat regelen ter versterking van de defen sie van de Unie bekend. Het leger wordt gereorganiseerd opi het sterker en bewegelijker te maken, overeen komstig de eisen, welke het gebruik van atoomwapens stelt. Ook wordt een pantsergroep ge vormd voor het uitvoeren van speciale opdrachten met steun van de lucht macht. ’t Plan bestaat om dit jaar te be ginnen met het achtjaren-plan voor de uitbreiding van de vloot. Tenslotte heeft de regering van Zuid-Afrika het voornemen een radarnet aan te leggen, dat ruim 55 millioen gulden zal kos ten. LONDEN, 7 Maart Engeland is van plan zich binnen de twee ko mende maanden aan te sluiten bij het Turks-Iraaks Verdrag. Later zullen de Verenigde Staten zich eveneens voegen bij deze Verdrags- organisatie. Ook Pakistan, dat reeds een afzonderlijk verdrag met Tur kije heeft, zal zich bij het Verdrag aansluiten en men hoopt dat ook Perzië lid zal worden. LONDEN, 7 Maart Het Bucking ham Paleis heeft geen commentaar willen leveren op berichten in de „Daily Mirror” en de „Sunday Pictorial”, vol gens welke prinses Margaret op het puilt staat te besluiten afstand te doen van haar rechten op de Britse troon, teneinde te kunnen trouwen met ka pitein Peter Townsend, de Britse ‘vaartattaché in Brussel. Een verslaggever van de „Daily Mirror” heeft met de 40-jarige Town send, die gescheiden is, gesproken over een bericht in de „Sunday Pic torial”, waarin melding werd ge maakt van prinses Margarets voorne men Oe verslaggever verklaarde, dat dit bericht voor Townsend niet als een verrassing kwam. In feite ver wachtte hij dagelijks, dat het nieuws bekendgemaakt zou worden. Town send wilde zich echter niet direct over deze kwestie in het openbaar uitlaten. x Townsend, een beroemd vlieger uit de tweede wereldoorlog, is tijdelijk ■mtendant van de huishouding van Koningin-moeder Elizabeth geweest. WASHINGTON, 7 Maart Gene raal Maxwell Taylor, thans opperbe velhebber van het achtste leger, is be- °eind tot opperbevelhebber over de ?!riJdkrachten der V.S. en V.N. in het *erre Oosten, ter vervanging van gp- eraai John Hull, die per dertig April met pensioen gaat. h«^eSeraa'- Taylor zal de vijfde opper- velhebber in het Verre Oosten zijn. ArthurSte WaS ®eneraal Douglas Mac De benoeming wordt op dertig April, kraa^®er generaal Huil terugtrekt, van 'z V i

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1