KeMc en Bestuur van Diaconessenhuis geeft andere lezing verwijderen” van zusters zou geen sprake zijn geweest on- Nehroe verwelkomt het echtpaar Eden ANDERE BLADEN PUZZLE Groenteprijzen zijn gekend hoog Brits-Amerikaanse atoombesprekingen ïlcudia Ven van Suikerzieken bestaat tien jaar Fransekrijgsgevangenen willen niet terug Franse verklaring over de Saar-kwestie en difafofnaat. Vijftig jaar fouilleerster bij A’damse politie* Van Toch een n fe4.ert.9Z OrtJ Aardbeving op Hawai eist slachtoffers* Ere-doctoraat voor prof. Bakhuizen v. d. Brink. „Ruysdael” Het aantal leger- predikanten ZEEUWSCH DAGBLAD De voorraden minderen hard C.N.V.-voorzitter Reactie op artikel van a Gelezen in VANDAAG EENS ...’n ZWtTSALpreparaat.' In November a>s> 17>000 leden Oplossing van vorige puzzle 1 ONZEKER 2 MONSTER 3 KRONIEK 4 ROTONDE 5 VERBOND 6 VERTOON KOU, GRIEP. KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: Zwitsaletten Stoofperen flauw Tiende theologenconferentie van „Kerk en Wereld” Overtollig Maagzuur... DENKOPGAVE dyfiif^e^ïae^. Seen klank Uienprijs stabiel IWBKW pagina 5 Maandag 7 Maart 1955 a 4 Ingezonden Mededeling (adv.) wil men het 17.000ste "Mi met le jn le moet nemen?” pa, „neem lie en de de ïfS m- ler rd. De sen en, on- Het ge- 165 an st- ;n, n- iet as 'Hl Jr ns of u te MOSKOU, 5 Mrt. Zeven Franse krijgsgevangenen, die één Maart zouden worden gerepatrieerd, hebben besloten in het communistische Noord-Vietnam te blijven, aldus een door radio-Moskou aan gehaald bericht van het persbureau van de Vietminh. De mannen, die deel uitmaken van een groep van 36 soldaten, onder wie enige afkomstig uit Afrika, waren onder de in druk gekomen van de humane politiek der communisten en de vriendelijkheid der Vietnamezen, zo verklaarde het genoem de persbureau hun besluit. dit? als de ‘at. lijk het de ijls zelf niet nodig, ge bewijst anderen een mee. is één van de rijkste diplomaten ter Wereld en zelfs zijn witte zijden das met interessant motief schijnt ons toe te lachen! VREEMDE ZAAK. Overeengekomen werd, dat indien een vacature zou ontstaan, de ontsla gen zusters op hun post (en dus niet alleen in haar functie) zouden kunnen terugkeren. Intussen had het bestuur aan een van deze zusters, die in een ander diaconessenhuis gastvrijheid ge noot, maar daar niet kon worden ge handhaafd en dus werkloos was, een Uit verdere naspeuringen blijkt even wel, dat het doek reeds voorkomt op inventarislijst van omstreeks 1850, zodat thans hef vermoeden veld wint, dat het schilderij toch een echte Ruysdael is. Een Nederlandse expert is uitgenodigd voor een nader onderzoek. DINSDAG 8 MAART 1955. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de huisvrouw. 11.30 Pianore cital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano’s. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Kamermuz. 14.40 School radio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gram. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 „Paris vous parle”. 19.10 Kamerkoor. 19.45 Filmpraat- je. 20.00 Nieuws. 20.05 Journ. 20.15 Ge- var. progr. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Orgelconc. 22.55 „Ik geloof, dat.caus. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23.25-24.00 Filmprogr. HILVERSUM II (298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. Hier na: Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken”, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert”, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Gev. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?” 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Feli citaties v. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rijksdelen Overzee: Hr Jaap Kunst: „De vierde muze in Suriname en de Neder landse Antillen”. 18.00 „Dit is leven”, caus. 18.15 Gr. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amus. muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Koorzang. 19.45 Lijdensmeditatie. 20.45 Koorzang. 21.00 Act. 21.15 De gewone man 21.20 „Miguel Manara” (Don Juan de Ma nara), opera (3e en 4e bedrijf). 22.20 „Uit het boek der Boeken”. 22.35 Gram. 22.45 Nederl. les. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIE -PRO GRAMMA VARA: 20.15 Act. 2030 „Viva Juan”, televisie-spel BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelsp. 16.30 Symph.muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevar. muz. 17.40 Alt viool en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Caus. 20.30 Discussie. 21.00 „De Schelde”, oratorium (I). 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.55-23.00 Nieuws. PAHOA (HAWAÏ), 4 Maart. Woens dagavond zijn twaalf landarbeiders om het leven gekomen bij een aardbeving in het vulcanische gebied van het eiland Ha waï. Er ontstond een scheur van ander halve kilometer op de Oostpunt van het eiland waaruit gesmolten lava meer dan 60 meter omhoogspoot. Donderdagochtend deden zich opnieuw aardschokken voor. 500 personen hebben hun woningen verlaten. Volgens sommige berichten, die echter door andere worden tegengesproken, zou de lavastroom het dorp P. Kapoho, dat in 1924 door een aardbeving werd verwoest, reeds ver zwolgen hebben. PARIJS 5 Mrt. Het Franse ministe- ie van Buitenlandse Zaken heeft Vrij- iagavond een verklaring uitgegeven, •vaarin wordt gezegd dat Frankrijk geen eden heeft om aan te nemen dat de Ver. Staten en Engeland van gedachten zijn 1;>’eranderd over hun steun voor het Franse >lan om de huidige status van de Saar te ioen opnemep.in een toekomstig vredes- crdrag met Duitsland. Het ministerie zeide dat Frankrijk naar etter en geest zal blijven vasthouden aan Ie Frans-Duitse overeenkomst inzake de >aar van 23 October, die de instemming an de regering van de Saar heeft gekre- en. De Franse regering is van mening at het belangrijkste is zo snel mogelijk iet Europese statuut in te stellen, waarin ie overeenkomst voorziet en waarin on- lerroepelijk de politieke autonomie van het gebied wordt vastgelegd. De verklaring vervolgde: „De Franse regering heeft geen reden om aan te ne men dat er enige verandering heeft plaats >ehad in de standpunten die zijn ingeno- nen of de verzekeringen die sinds 1947 ijn gegeven door zijn bondgenoten met betrekking tot de Saar en de economische unie tussen Frankrijk en de Saar. Alleen de overeenkomst van 23 October kan volledig uitvoering geven aan deze verzekeringen en verklaringen omdat deze eveneens deze twee basis-voorwaar- den omvat, welke nu zijn opgenomen in een Europees statuut dat zowel door Frankrijk als de federale republiek is aan vaard”, aldus de verklaring. Hoezeer de diepe roerselen van de menselpke ziel in kleding en mode hun weerspiegeling vinden, blijkt wel uit onderstaand stukje, dat de das als licht punt in de diplomatieke etiquette schetst en dat wjj voor U lazen in het herenmodeblad „Sir”. Als men in een voltallige verga dering van de Ver. Naties in New York zit en uren achter elkaar po litieke redevoeringen aanhoort, dwa len de gedachten wel eens van het thema af, gaan de ogen langs de rijen banken der geleerden, en blij ven plotseling rusten op de bank van de Philippijnse afgevaardigde. Wat is hier eigenlijk, te zien? Het is de. das, die onmiskenbaar, sierlijk over de borst van' de afgevaardigde tot op de lessenaar hangt. Én ón- middéllijk concentreren onze ge dachten zich óp de dassen!'der aan wezigen, terwijl een spreker de zor gen van onze wereld behandelt. De das is in feite een lichtpunt in de diplomatieke etiquette. Hierin kunnen de gedelegeerden hun fan tasie en luim vrij spel geven. De al gemene vergaderingen krijgen een nieuw aspect als internationale re vue van herendassen. Een ongeëve naarde modeshow, waar dassen van het Oost- en het Westblok het Azia tische blok ontmoeten, waar noppen, strepen, ruiten en effen dassen uit vijf werelddelen een vriendschap pelijke strijd leveren. Voorop gaat de das van de Neder landse voorzitter, mr Van Klef fens, lichtgrijs met donkergrijs rondjes- motief, zichtbaar optimistisch. Daar- en een derde op eigen houtje een cursus in Amsterdam volgt er voor deze zusters geld verzameld moet worden, De gedragingen van deze zusters geven geen blijk, zo besluit het be stuur van het Rotterdamse diacones senhuis, dat zij zich nog als zuster van het Rotterdamse huis gevoelen. Het bestuur zou in deze gedragin gen een aanleiding kunnen vinden de band met haar definitief te verbre ken. Dat het bestuur dit tot nu toe nog niet heeft gedaan vindt zijn oor zaak in het feit, dat het geduld heeft met de zusters. Duitsland waren de voornaamste af nemers, voornamelijk ook door het feit dat de concurrentie van uien uit Spanje nu over is omdat het seizoen daar afgelopen is. Vanuit Zeeland werden deze week vele wagons uien verladen. Dit seizoen blijkt wel heel duidelijk hoe grillig de wensen van de consu menten zijn. Terwijl de groente schreeuwend, duur is en slecht te krij gen, zijn de stoofperen zeer laag in prijs en daarbij heel moeilijk te verko pen. Voor de goede St Remy, een pui ke stoofpeer, wordt hoogstens 1520 cent per kg betaald. Deze prijs is voor de teler beneden de kostprijs gezien de tijd van het jaar. Van deze peren zijn er nog grote voorraden en de af zet hiervan baart de kwekers grote zorgen. Zeer duidelijk blijkt thans wel dat de tijd waarin men de winter door bracht met het eten van appels en pe ren bij de aardappelen thans voor bij is en deze vruchten hoogstens nog wenst als dessert. ’s-GRAVENHAGE, 1 Mrt. De univer. siteit van St. Andrews in Schotland heef, aan prof, dr J. N. Bakhuizen van det Brink, hoogleraar te Leiden, het ere-doc( toraat in de godgeleerdheid verleend. D<' uitreiking zal geschieden in de graduatioi ceremony op 5 Juli a.s. De thans 58-jarige prof dr Bakhuizei van den Brink is sinds 1934 hoogleraaj in de kerk- en dogmengeschiedenis aan d» Rijksuniversiteit te Leiden. In 1923 deel hij zijn doctoraal examen theologie. Al{ predikant diende hij de Ned. Herv. gei meenten van Nieuw-Dordrecht, Winters' wijk en Kralingen. Prof. Bakhuizen 1 redactielid van het Nederlands Archiei voor Kerkgeschiedenis, van Kerk en Ere, dienst en van het Nederlands Theologiscl Tijdschrift. LONDEN, 3 Mrt. Volgens niet-offi- ciële berichten zal de Britse atoomgeleer de Sir William Penney binnenkort met een belangrijke groep Britse deskundigen naar Amerika vliegen voor geheime be sprekingen, om over volledige hervatting van de Brits-Amerikaanse samenwerking op het gebied van atoomwapens. Een of ficiële woordvoerder wilde Woensdag slechts zeggen, dat sir William „voor drin gende zaken” naar het buitenland gaat. Ingewijden verwachten, dat de bespre- I kingen voornamelijk zullen gaan over de mogelijkheid van uitwisseling van gege vens over de ontwikkeling van de water stofbom. De Britse groep zou wellicht een gedeelte der huidige Amerikaanse atoom- proeven in Nevada bjjwonen, waarbij, naar men gelooft, een verbeterd ontste- kingsapparaat voor waterstofbommen be proefd zal worden. Volgens geruchten zou Penney er in ge slaagd zijn een methode te vinden om waterstofbommen goedkoper te maken dan in de Ver. Staten geschiedt. Dit zou, met een Britse kennis op het gebied van geleide projectielen, Penney een goede onderhandelingspositie verschaf fen bij zijn besprekingen in de V.S. BRUGGE, 4 Maart - In het Gerechts hof te Brugge werd enkele weken gele den een schilderij ontdekt van de beken de zeventiende-eeuwse schilder Jacob van Ruysdael. Het doek stelt een molenland- schap voor. Volgens sommigen betreft het hier een vervalsing, waarvoor reeds in 1909 een kunstschilder zou veroordeeld zijn. buitenpost als hoofd van de.^ynaeko- logische afdeling van een der univer siteitsklinieken aangeboden. Zij wei gerde dit en deelde mee reeds werk zaam te zijn in het gemeente-zieken- ’s-GRAVENHAGE, 2 Maart. De Nederlandse Vereniging van Suiker zieken gaat dit jaar haar tweede lus trum vieren. Op 25 Augustus a.s. is het tien jaar geleden dat de vereni ging werd opgericht. Het jubileum zal worden gevierd op 19 en 21 November a.s. te Amsterdam. Op 19 November worden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam twee bijeenkomsten gehouden, een uitslui tend toegankelijk voor medici, waar voor een bekende buitenlandse arts als inleider zal worden uitgenodigd, en een feestelijke herdenkingsbijeen komst in de aula van het Instituut. Hier zal het woord worden gevoerd door devoorzitter van „The Interna tional Diabetes Federation”, dr R. S. Lawrence uit Londen en door prof, F. S. P. van Buchem, voorzitter van de medische advies-commissie. De her denkingsrede wordt uitgesproken door ir A. J. Mollinger, voorzitter van de N.V.S. Na de pauze treedt mevr. Georgette Hagedoorn op. Op 21 No vember wordt in Krasnapolsky eefi feestavond gehouden. De N.V.S. verheugt zich-over een voortdurende vooruitgang van het le dental, een langzame groeiende acti viteit van de afdelingen er een stij gende belangstelling voor en erken ning van de arbeid die wordt verricht. Op 31 December 1953 telde de N.V.S. 13500 leden, op 31 December 1954 be droeg het aantal leden 15.075 en 1 Fe bruari j.l. was.het ledental 15.785. Voor November a.s. wil men het 17.000ste lid noteren. ’s-GRAVENHAGE, 5 Maart. Per 1 Maart waren in totaal 98 legerpredikan- ten in werkelijke dienst. Van dit aantal zijn er 55 Hervormd, 33 Gereformeerd, 3 behoren tot de Geref. Kerken onderho art. 31 K.O., 1 tot de Rem. Broederschap, 1 Baptist, 2 Chr. Gereformeerden, 1 Vr- Evangelisch, 2 Evang. Luthersen en 1 be hoort tot de Evang. Broedergemeente der Hernhutters. Van deze 98 predikanten doen er 94 dienst in Nederland, 1 (Herv.) op Nieuw- Guinea, 1 (Herv.) in Suriname, 1 (Herv.) in Frankrijk, 1 (Evang. Luth.) is onder weg of terug uit Korea. Het bureau van de hoofdlegerpredikant kampt met een tekort aan voor deze be schikbare krachten. In het algemeen worden die predikanten als legerpredi- kant of als reservelegerpredikant aange steld, die hiervoor de bekwaamheid en de voor dit speciale werk nodige ervaring en andere kwaliteiten bezitten. De hoofd legerpredikant draagt predikanten voor ter benoeming aan de minister van Oor log. Hij kan echter geen predikant ter be noeming voordragen, die niet door de kerk, waartoe hij behoort, voor dit werk is aangewezen en afgestaan. Zelfs als de hoofdlegerpredikant persoonlijk contact heeft gezocht met een predikant, wat voorkomt, dan nog verwijst hij deze al lereerst naar de kerkelijke instanties. Eerst als déze hun goedkeuring daaraan hechten, kan tot een voordracht worden overgegaan. ’s-GRAVENHAGE, 5 Mrt. De tiende theologenconferentie, die in overleg met het directorium van de Raad voor de Zending te Oegstgeest van 12-15 April in het Eykmanhuis te Driebergen zal worden gehouden zal handelen over het Aposto laat. Sprekers zijn dr E. Jansen Schoonho ven: „Apostolaat en eschatologie”; dr J. M. van Veen: „De weg van het Aposto laat in deze tijd”; prof, dr J. H. Bavinck: „Apostolaat en bekering”; mr S. C. graaf van Randwijck en ds H. C. Touw: „Apos tolaat en Oecumene” (mondiaal, Europees, nationaal en plaatselijk); dr W. G. Over- bosch, dr P. van der Vloed, ds L. Alons: „Het Apostolaat en de Empirische ge meente” (in de grote stad, in de middel grote stad en het platteland). De leiding van deze conferentie berust bij ds F. J. Pop. Minister S. L. Mansholt heeft van daag te Lisse een geschenk van het centr. bloembollencomité namens het Staat der Nederlanden aanvaard. Dit cadeau omvat de nieuw gebouwde la boratoria van het „laboratorium voor bloembollenonderzoek”. iing (Adv.). de een brandt het omhoog - “ij de ander geeft het 'onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En bin nen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwachten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo’n zuurbrand-aanval na een smakelijk maal. En zeker laat nooit ’t genot van Uw maal bij voor baat vergallen door angst. Steek een Paar Rennies bij U altijd! En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergefelijke dienst MARIANNE was een zeer gevierd meisje, en het aantal bewonderaars as niet gering. Juist door dit grote antal bewonderaars kon zij geen keus aken en besloot het advies van haar erstandige pa in te winnen. y »Paps, ik zit me suf te piekeren. U mii eens> wat voor soort ech(genoot ik r.„_j v „Lieve kind”, sprak vooral geen echtgenoot!” jjt, aaroni zei de vader van Marianne Om nog even over de herenmode door te gaan. Kapitein Tibben heeft als raadsman van de Krijgsraad te velde Oost over de spijkerbroek niet bepaald vleiende dingen gezegd. In het verslag van de N.R.C. over de zitting, waarbjj de dienstplichtige sergeant titulair R. W. L. terecht stonds wegens deserteren naar Rusland, komt o.m. het volgende voor: De auditeur-militair vond, dat de jongelui erg onbekookt het land zijn uitgegaan, hoewel hij meende, dat er naast zit het keurig geknoopte strik- dasje van de algemene secretaris,- Hammarsjoeld, blauw met een fijne witte streep, als zeer goed gekozen détail bij de elegante, jeugdige ver schijning van deze wereld-diplo- maat. De conservatieve vleugel in de dassenwereld wordt aangevoerd door de Britse staatsminister Sel- wyn Lloyd in effen blauw, waarte gen het kleine witte cirkelmotief op groen fond van de eerste Britse af gevaardigde Sir Pierson Dixon in gematigde oppositie staat. De Ne derlandse Minister van Buitenland se Zaken, mr Luns, met blauwe nop pen op donkerblauw fond, staat te genover de sprekend rood-witte streep van de Franse gedelegeerde Jules Moch. Krisha Mehon uit India verbergt zijn vaak revolutionnaire ideeën achter een effen staalgrijze wel verzachtende omstandigheden das, terwijl de Amerikaan Cabot Lodge zijn groene das met kleine tekening' met zichtbaar plezier draagt. Staatssecretaris Foster Dulles heeft de gewoonte gedurende de debatten te „doodlen”, en tekent eindeloos veel kleine ruitjes op de voor hem liggende stukken. Zijn voorliefde voor ruiten weerspiegelt zich in Zijn das, waarin groepjes van telkens drie .vierkantjes in verschillende kleuren verwerkt zijn. Eén van de meest elegante gede legeerden is ongetwijfeld de Sowjet- ambassadeur in Londen, Jacob Ma lik. Naar men zegt heeft hij zijn das met betrekkelijk groot dessin in Londen gekocht. De Poolse gedele geerde Katz-Suchy is vrij conserva tief met zijn das, kleur op kleur ge streept. Wijlen de heer Vishinsky merkte eens op, dat de vriendelijke glim lach van Prins Waitjajakon van Thailand een bemoedigend teken was. Waarop de Prins antwoordde: „Het is gevaarlijk aan mijn glimlach betekenis te hechten ik glimlach Premier Pandit Nehroe van India begaf zich voor de eerste maal in zijn loop baan naar het vliegveld van New Delhi om daar een bezoekend Minister van Buitenlandse Zaken te verwelkomen toen Sir Anthony Eden en diens echtge note op het vliegveld van de Indiase hoofdstad aankwamen. Voor zijn bezoek aan New Delhi had Eden een pelgrimstocht gemaakt naar het Britse Militaire Erekerkhof buiten Rangoon, waar hij voor het eerst het graf van zijn zoon zag, die werd gedood in do strijd in Burma. De foto, welke werd gemaakt na de officiële ontvangst op het vliegveld, toont v.l.n.r. Sir Anthony Eden, Lady Eden en Pandit Nehroe. zich recht- hebben wijnen. van de goedkoopste soort hebben zij door toevoeging van chemische produc ten trachten te wijzigen in dure merkwijnen, dé z.g.n appellations controlées, en men schat dat zij daarmee in totaal 100 millioen francs oftewel één millioen gulden hebben verdiend. De zaak is aan het licht gekomen omdat de verenigingen van wijn bouwers tot de ontdekking kwamen dat ér grote hoeveelheden merkwij nen tegen uiterst lage prijzen aan de markt werden gebracht. Vooral res taurants e.d. profiteerden er van. De oplichters gingen uiterst voor zichtig te werk. Zij voegden aan de wijn goedkope alcohol toe en ethe rische oliën om hun nieuwe product het vereiste alcoholgehalte te geven en het boeket van de wijnen van bepaalde goed jaren. Bovendien ging er broom doorheen om het fermenteren tegen te gaan. Al met al was de nieuwe vjijn bijzonder schadelijk voor de gezondheid en bovendien viel zij onder de vele wettelijke bepalingen, die in Frank rijk die wijn beschermen. Men verwacht dat thans vele de tailverkopers hun voorraden zullen laten keuren en dat er nog waren. Daarover vertelde de raadsman, kapitein Tibben van de sociale dienst in Den Haag, meer. Hij noemde verdachte een typische vertegenwoordiger van de jeugd van deze tijd, een jeugd, die zich losge slagen waant in een wereld zonder enige zekerheid. L. ontmoette na de wilde chaos op de kunstacademie, waarin hij met lange haren en een spijkerbroek als een soort wereld verbeteraar rondliep, het werkelijke leven voor het eerst in militaire dienst. Hij werd opstandig tegen dat wat hij als onrechtvaardig onder vond en zijn reactie was tenslotte een wanhoop waarin het leven hem een waanzin leek. Nu is hij echter volkomen genezen. Hij heeft ge zien, dat hij, noch alleen, noch sa men met de gehele Nederlandse jeugd, de wereld kan veranderen. Hij is rijp geworden en hij heeft zichzelf ontdekt en heeft geleerd de wereld, de maatschappij en de si tuatie te aanvaarden zoals zij zijn. Wellicht zal U dit nog interesseren: L., die sedert 15 Augustus van het vo- AMSTERDAM, 5 Maart. Op 15 Maart a.s. hoopt de thans bijna 83- jarige weduwe Jannetje Roos-Kerse- boom, die de laatste 57 jaar bij het Leidseplein te Amsterdam gewoond heeft, een uniek jubileum te vieren. Op die datum zal zij 50 jaar lang de Amsterdamse politie en voornamelijk het bureau Leidseplein bij nacht en ontij trouw gediend hebben als fouil leerster van de vrouwelijke arrestan ten. En nog steeds is „tante Jans”, zo als de inspecteurs en agenten haar noemen in deze niet officiële aanstel ling, onontbeerlijk voor de bureaux Leidseplein en Singel. Nog steeds, bel len agenten soms in het holst van de nacht bij haar aan en rept zij zich naar het bureau om daar met grote tact de dikwijls geprikkelde en las tige vrouwen te fouilleren. sn in n, r- >d ik n. it ’ij I i- namelijk altijd!” Prins Waitjajakon rig jaar in de gelegenheid is gesteld over zijn excursie naar de landen ach ter het ijzeren gordijn na te denken, werd veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk en ontslag uit de militaire dienst. 15 Maart a.s. komt hij dus vrjj. De Franse correspondent van het „Algemeen Dagblad” is in wijnkringen blijkbaar geen onbekende. Hij wist het volgende schandaal aan zijn krant te seinen: Dertig wijnkopers zullen binnenkort voor de Parijse bank te verantwoorden wegens vervalsing van Tienduizenden hectoliters andere zusters gekomen. Het hui dige bestuur heeft toen direct over leg gepleegd hoe men diende te handelen. .regelmatigs geschied en van een.„weg- de heer Ruppert schreef zou meer van dergelijke oplichterijen aan het licht zullen komen. Het Franse volk zal er nu wel van overtuigd zijn, dat Mèndes-France het met zijn campagne tegen het alcohol- wel verbruik uitstekend bekeken had! I ROTTERDAM, 5 Maart. Het bestuur van het Hervormde Diaconessenhuis te Rotterdam heeft commentaar gegeven op het artikel, dat de C.N.V.-voorzitter, de heer M. Ruppert, heeft geschre ven in „De Gids”. In de reactie van het bestuur wordt gezégd; dat de voorzitter van het G.N.V. onjuist is .ingelicht en een verkeerde voorstelling van zaken heeft gegeven. Volgens het Diaconessenhuis bestuur is er helemaal niets oni werken” van" diaconessen zoals helemaal geen sprake zijn. Volgens het bestuur heeft destijds een zuster ontslag gevraagd. Hieraan werd gevolg gegeven, doch daarop na men 28 andere zusters eveneens ont slag. Zij deden dit geheel vrijwillig, - aldus het bestuur. Met vele van deze huis te Rotterdam. Dit zou buiten me- zusters zou door de toenmalige ge-'2' ----- --- neesheer-directeur zijn gesproken om hen te bewegen op hun besluit terug te komen. Men heeft dus de zusters niet zo maar laten gaan en nog min der hen „weggewerkt”. Enkelen heb ben inderdaad hun ontslagaanvraag ingetrokken en zijn gebleven. Intus sen hadden twee andere zusters ge weigerd hun werkzaamheden te ver richten. Zij hebben zich, nadat zij door het bestuur waren ontslagen, tot de raad van beroep gèricht. De raad oordeelde, dat men de beide zusters weer moest terugnemen, waaraan het bestuur gevolg gaf. Maar een van hen en twee ande ren werden daarna met verlof ge zonden, omdat zij door hun optre den een gevaar opleverden voor het rustig werken in het huis. Ook zij wendden zich tot de raad van be roep. Na acht maanden kwam de uitspraak: de drie zusters dienden op 15 Februari 1953 weer in haar functies te worden hersteld. Hier door werd het bestuur in een dwangpositie geplaatst. Immers het werk had moeten doorgaan. Op de posten van deze zusters waren dus deweten van directie en bestuur van het Rotterdamse diaconessenhuis zijn geschied. Toen een der 'anderen op haar post kon terugkeren, weiger de ook zij, tenzij de beide zusters, die nog niet terug waren, ook konden te rugkeren. Toen dit niet mogelijk bleek weigerde deze zuster terug te komen en zij werkt thans in het gemeente ziekenhuis te Den Haag. Met nadruk wijst het bestuur er nog eens op, dat geen der zusters is ver wijderd. Het is ten ene male onduidelijk, al dus het bestuur, dat, waar twee van de met verlof gezonden diaconessen een werkkring hebben en daar meer verdienen dan een diacones, KAPELLE, 5 Maart. De prijzen van de wintergroenten zijn thans op een ongekend hoog niveau gekomen. In de groentewinkels moet thans voor de goe de kwaliteit spruiten meer dan f 1, per kg worden betaald en ook de prei noteert een zelfde prijs. Verder noteren de rode kolen rond f 0,50 per kg en het is geen wonder dat de huisvrouw zucht als zij deze prijzen moet betalen en zich afvraagt hoeveel de kwekers toch wel moeten verdienen. Toch profiteert slechts een gering aantal kwekers van deze hoge groen- te.prijzen want .de aanvoer en de voor raad van de specifieke wintergroente is thanswel zeer gering geworden. Hierbij komt dat er grote vraag is voor de binnenlandse markt en vooral ook voor West Duitse rekening. Deze factoren bepalen de groenteprjjzen. In de afgelopen week was de aanvoer nog behoorlijk maar er moet op een snelle vermindering van het aanbod worden gerekend. De aanvoer van kassla be gint nu toe te nemen maar ook hiervoor worden hoge prijzen betaald. De goede sla noteert thans rond 20 cent per krop. Het zal echter nog wel enkele weken duren alvorens er volop kassla te koop is. Het aanbod van uien was in de afge lopen week nog groot maar ook de handel was willig en de prijzen bleven dan ook stabiel met een lichte stij ging. Voor de middelkwaliteit wordt thans weer rond 19 cent per kg be taald. Het aanbod van de kwekers neemt nu af maar de handel heeft nog al wat voorraad. Engeland en West ■y

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5