B Echte auto voor de kleine man binnenkort ook in Nederland de erflaatster van Zij die veel stof inademen Het portret Opvoering woningproductie tot 75.000 huizen nog onmogelijk UIT DE KERKEN =1 V met hoqe hoeö en Terug naar communistisch China. r Bankbiljettenbluf l&iv FEUILLETON tOVERStAf Ueetheid uwoA' de eenheid Duitse fabriek brengt tot auto verbouwde scooter in de handel Overleg voor een versnelde scholing van bouwvakarbeiders is gaande Chr. Meubilerings- patroons te Amersfoort bijeen. ïlao-mö ISAullet llaüenhïie^ HIV z ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Rijdt één op vijf-en-tivintig kilometer door K. Jonkheid De romantische geschiedenis Middenstanders leven op de rand van hun bestaans mogelijkheid van een erfenis NfflMI Ingezonden Mededeling (adv.) STEMMEN zo is BESTEMD. XXXV. langere •sloten gezicht wordt strak. Hij luis- Maandag 7 Maart 1955 ver- om er Di ar ve de v< be w he ge- Ï.65 ant- van tot en e< w m sl al zi n h te n d b ii S' V r d d c 5i t het merendeel dezer huizen voor het verstrijken van C. ingrijpende verbetering stimulering van pji vier wvva**-w - nu* Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.12 u., onder 18.32 u. Maan op 18.48 u., onder 6.39 u. SYSTEEMBOUW. De minister wil laten nagaan in welk opzicht de systeembouw kan bijdragen tot een versnelde oplossing van het woningprobleem. Deze vorm van woningbouw moet echter niet gezien worden als een wonder middel. Deze bouwwijze werpt slechts het beoogde effect af, wanneer zij ge durende verscheidene jaren continu en in behoorlijke hoeveelheden kan worden toegepast door zeer ervaren bouwers. Daarom is thans contact opgenomen i-et een aantal bouw ondernemingen, die een arbeids besparend systeem toepassen om op deze wijze tot een continu-bouw- programma voor enige jaren te ko men in de grootste drie gemeen ten. Uitbreiding van deze produc tie tot andere grotere gemeenten is in overweging. tiek kan doorstaan. Het moeilijke vraagstuk van het verhogen der aantrekkingskracht van de bouwbedrijven is thans in studie bij een commissie uit de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf. Een gemengde commissie van de overheid en deze bedrijfsraad stelt een onderzoek in naar de weerstanden, die bij vele jongeren schijnen te bestaan tegen de keuze van het bouwvak als beroep. Over de vakopleiding is overleg gaan de tussen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het be drijfsleven om te trachten door ver snelde scholing in het tekort te voor zien. ’s-GRAVENHAGE, 5 Maart. Minister Witte meent, dat het niet mo- I gelijk zal zijn het woningbouwprogramma op te voeren tot 75.000 nieuwe I .huizen per jaar. Wel is hij van mening, dat al het mogclijke moet wor den gedaan om hoger te komen, dan het streefgetal van 65.000 woningen I per jaar. Slechts een verhoging van het woningbouwprogramma zal de te- I leurstellende uitkomst van de nieuwe prognose in gunstige zin kunnen I beïnvloeden. De minister streeft er naar bij de verdeling der woningcon- tingenten en bij het opstellen van de systemen, die aan deze verdeling ten I grondslag liggen, de werkelijke omstandigheden zoveel mogelijk in het oog I te houden. Hoewel een nieuwe woning- en gezinstelling beter basis-mate- ri«al zal verschaffen, meent de bewindsman, dat ook bij het thans toe' gepaste systeem het basismateriaal, althans gedeeltelijk, de toets der en- (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT, 4 Maart. Te Amersfoort werd Donderdag de alge mene vergadering gehouden van de Chr. Bond van Patroons in het Meubi- leringsbedrjjf. De voorzitter, de heer E. van Tellingen uit Zeist, voegde in zjjn openingswoord het protest van deze groep tegen de dreigende winstmarge- beschikking bjj de vele andere uit inid- denstandskringen. „De werknemers pro fiteren wel van de welvaartsverhoging, maar vele middenstanders leven op de rand van hun bestaansmogelijkheid”, zo zei hjj. Uit het jaarverslag van secretaris C. Brouwer bleek, dat nog geen be drijfschap woninginrichting tot stand kon komen, omdat het grootwinkelbe drijf een te groot aantal bestuursze tels vraagt naar de zin van de kleine winkeliers. Het nieuwe vestigingsbe- sluit voor deze branche kwam nog niet in het Staatsblad, omdat de tex- tieldetailisten vrijstelling van het am- bachtsexamen hebben geëist. De Mid- dcnstandsraad kon partijen nog niet bij elkaar brengen. Aanvaard werd het bestuursvoor stel om het bondscongres dit jaar me de met het oog op de tentoonstelling E 55 in Rotterdam te houden. Men zal nu pas in 1956 te Emmen bijeen ko men. De bespreking van wijzigingen in de C.A.O. bracht protesten mee te gen de beslissing, dat alleen de werk nemers en niet de patroons in het be drijfspensioenfonds kunnen worden opgenomen. De heer Brouwer ant woordde, dat de ondernemersorgani saties de deelneming van de patroons niet mogen opleggen, omdat zij door de overheid niet voldoende represen tatief worden geacht. Van de 8000 ondernemers in de meubelbranche zijn er n.l. slechts 2500 georganiseerd. Mr C. J. Buitendijk, secretaris van het College van Rijksbemiddelaars, sprak ’s middag over: „De betekenis van het Productiviteitscentrum voor het Ambacht”. practiserenden komt voort uit ge zinnen, waar de godsdienst door welke omstandigheden ook, zo goed als geen rol vervult. Om een of andere traditionele re den hecht men er nog waarde aan, dat de kinderen worden gedoopt. Maar vaak moet men bij de doop al vrezen, dat er zonder een bijzondere genade Gods van deze kinderen on der godsdienstig oogpunt niet veel zal terecht komen. BinnenKort zullen zeven vissers, die kortgeleden met hun schip up een rif bij de Paracel eilanden strandden, op hun verzoek naar Communis tisch China kunnen repatriëren. Een van hen, die bij de stranding ge wond werd, krijgt op de foto juist een sigaret aangeboden door een lid van de Luchtmacht Politie in een hospitaal op de Philippijnen. De repa triëring van de vissers, welke door middel van het Rode Kruis en de Engelsen zal plaats vinden, kan als een wenk aan de Communistische autoriteiten worden opgevat om hetzelfde te doen met de 15 Amerikaanse vliegers, die nog in Chinese gevangenschap zijn. Dé vissers zijn afkomstig van het eiland Hainan, even buiten de kust van het Chinese vasteland. Nu we toch over de afval van de kerk van Rome iets citeerden, kan daar wel een mededeling aan toege voegd worden, overgenomen uit het Katholiek Archief. Dit documentatie blad gaf onlangs een statistiek van de situatie der r.k. kerk te Brussel. Zie hier enige cijfers met betrekking tot het geestelijk leven in de 59 r.k. pa rochies van de Belgische hoofdstad. In het oude Brussel is het voor de priesters nog wel te doen. Daar heeft een priester de zorg voor 2 a 3000 zielen, maar buiten de oude kern zijn er parochies met ontzag lijk grote aantallen parochianen. Er is zelfs één parochie met 30.0Ü0 zielen, twee hebben 25.000 gemeen teleden, niet minder dan zeven al tijd nog meer dan 20.000 en elf pa rochies meer dan 15.000 zielen. Wel zjjn er natuurlijk meerdere geeste- telijken aan één parochiekerk ver bonden, maar het gemiddelde daar 5000 per priester. Gemiddeld gaat 1/5 der bevolking des Zondags naar de mis. In de ar- beidersparochies slinkt dit gemid delde echter tot 1/10 of 1/20. De meeste kinderen worden ge doopt, om het in cijfers uit te druk- ten, onrustbarend groot is gewor den. Het aantal gedoopten dat ’s Zondags geen contact meer zoekt met God, heeft in sommige steden een percentage bereikt, dat niet veel meer verschilt van hetgeen wij vroeger tot onze grote ontsteltenis vernamen uit grote steden in het buitenland. In andere plaatsen is dit getal wellicht geringer, maar toch groot genoeg om ons diep bezorgd te ma ken om zoveel geloofsgenoten, bij wie de mis en de sacramenten in het leven zo bitter weinig te bete kenen hebben. Het lijdt geen twij fel, dat veelal met deze genade bronnen ook Christus zelf, hun Verlosser en onze Verlosser, en met Christus ook zijn Vader,'hun Vader in de hemel, uit het gezichtsveld van hun leven practisch verdwenen is. Een zeer groot deel van deze niet- jue Goggomobil is het resultaat van het streven om een volwaardig vierwielig vervoermiddel te ver-' vaardigen, dat toch in aanschaf- en onderhoudskosten de prijs van de tweewielers niet te veel over schreed. Het is een tweedeurs- autootje met kleine wielen, ruim plaats biedend aan twee volwasse nen voorin en twee kinderen ach terin. De constructie is zo eenvou dig gehouden, dat de gebruiker zijn miniatuur-wagen zelf kan onder houden. De prijs is gelijk aan die van een zware sportmotorfiets, on geveer 3500. De motor is nog lichter dan die van zo’n motorrijwiel, nl. 250 c.c. tweecy- linder, tweetact. Hieruit wordt echter een topsnelheid van 80 km per uur gehaald. Het normale benzinever bruik is volgens de fabrikant 1 25. De wagen heeft vier versnellingen vooruit en één achteruit, cardanaan- drijving op de beide achterwielen, ventilatorkoeling en een electrische starter. 39) Ook zal hij eens gaan praten met Teunis. Die heeft zijn leiding beslist nodig. Daai- geeft hij dezelfde raad, die buurman gaf. Teunis praat niet meer van zijn plan. Hij durft niet, want hij heeft de notaris geraadpleegd. Die heeft heel geleerd gesproken. Het maatschappelijk leven is zo gecompli ceerd. Dat woord begreep Teunis niet. Maar de strekking' van het betoog kon hij wel vatten. De wereld is zoals ze is, daar is niets aan te veranderen. Al thans niet door één man. Die vracht is veel te zwaar, die kun je niet tillen. Teunis voelt zijn machteloosheid. Een half jaar later is hij weg. Hij wordt boer. ten ondergaan, doorstond het glans rijk. Gezien het geringe motorvermo gen trekt het ook nog vrij snel op. Natuurlijk zijn verschillende verbe teringen mogelijk. Het motorgeluid zou wellicht wat gedempt kunnen worden en een paar eenvoudige wiel doppen zouden het uiterlijk schoon zeer ten goede komen. Maar onze con clusie is toch wel, dat met dit voer tuig definitief de eerste stap is gezet op de weg naar een door velen lang gekoesterde wens: te kunnen autorij den tegen ongeveer dezelfde kosten die het gebruik van een motor of scooter meebrengt. Met het verschij nen van voertuigen als dit is het tijd perk begonnen, waarin ook de kleine man met zijn gezin gaat autorijden. De „echte” automobilisten, die deze miniatuur-autootjes maar ongaarne op de weg zien verschijnen, moeten maar vast wennen aan de gedachte, dat zij ook deze kleine man een plaatsje op ons aller wegen moeten inruimen. tert zonder enige mimiek, hij keert zich wat af en kijkt naar buiten. Als Dirk zwijgt, keert hij zich weer om. Fors en breed staat hij als een totale zonsverduistering voor het smal- 1 le kantoorraam. „Je had de boel moeten verkopen.” „Dat weet ik. Maar dat is voorbij.” „Jammer genoeg.” Met verstoord gezicht kijkt hij weer door de ruit. „Jij moet je zelf redden. Daarvoor ben je jong en sterk”. Hij spreekt nors. Maar plotseling valt hij in een bemoe digende, vertrouwelijke toon en roept luchtig: „Kom, kerel, pak aan! Het betekent niets. Moeilijkheden zijn er, om overwonnen te worden. Alles komt voor elkaar. Als je maar flink aanpakt.” Daar blijft het bij. „Dooddoeners”, denkt Dirk. Een week verloopt. Een maand. Twee maanden. Dan komt Annie opgewonden thuis. „Jan heeft een benoeming!” roept ze, zodra ze binnen komt. Ze vergeet te groeten. De anderen kijken op. „Een prach tige benoeming!” roept ze nog eens. „Gemeente-Secretaris?” „Burgemeester!” Dat is prachtig. Ze kijken verbaasd. Burgemeester! Het is wel een kleine gemeente. Maar toch burgemeester. En Annie burgemeestersvrouw? Ja, Annie wordt burgemeesters vrouw. De jonge magistraat zal over veer tien dagen geïnstalleerd worden. Een maand later zal het huwelijk volgen. Nu moet vaders nalatenschap uit el kaar. Dirk spreekt met Jan, zijn aanstaan de zwager, straks Edelachtbare. Hij vertelt, hoe alles in elkaar zit, spreekt van de moeilijkheden in za ken, verklaart de onmogelijkheid zijn zusters in contanten uit te keren en laat iets doorschemeren van het reeds bestaande tekort aan vlottende geld middelen. „Ik zal daarover eens met vader spreken,” zegt Jan. Met vader spreken? Moet Vermeer er ook al aan te pas komen? Dat be valt Dirk niet. De ervaringen met zijn ooms zijn niet moedgevend. Hij spreekt niet tegen. Jan heeft iets, dat vertrouwen wekt. Eerst maar afwachten. Binnen veertien dagen heeft de in- stallatie plaats met veel omslag van toespraken en kindergezang. Ook is er een erewacht. Jonge kerels zitten U vraagt een der toeschouwers een bankbiljet ter leen, dat voor de ogen van het publiek door U in stukken wordt gescheurd. Van de snippers maakt U een prop, U maakt enkele mysterieuze bewegingen, spreekt nog een toverformule uit en.wanneer het biljet weer aan de „gedupeerde” overhandigd wordt, blijkt het weer heel te zijn. Zoals U ziet is het effect van deze truc zeer frappant en toch berust de toer uitsluitend op bluf. Hier volgt de verklaring: U neemt een bankbiljet (uit Uw eigen porte feuille) en rolt dit tot een propje in een. Deze prop houdt U verborgen in Uw rechterhand. Nu vraagt U een der toeschouwers, U een bankbiljet van gelijke waarde te lenen en zodra aan dit verzoek voldaan is, scheurt U dit biljet middendoor. De beide helften worden op elkaar gelegd en nog eens middendoor gescheurd, zodat U vier stukken in Uw hand heeft, die tot een propje worden gerold. Nu verwisselt U deze prop ongemerkt met die, welke U reeds in Uw rechterhand, had. (Dit kan zonder bezwaar gebeuren, omdat Uw handen steeds in beweging zijn). U geeft nu de prop aan de toe schouwer terug, met het verzoek, even de stukjes van het verscheurde bank- wijl nu het publiek vol spanning toe kijkt, heeft U intussen gelegenheid, de stukjes aan het verscheurde bank biljet ongemerkt in Uw zak te laten glijden. Deze truc behoeft werkelijk niet zo kostbaar te zijn, als het U nu mis schien voorkomt, want de vier delen kunt U met cellophaan plakband weer aan elkaar hechten. (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 4 Maart. Verschillende scooterfabrikanten hebben de laatste tijd pogingen gedaan om het comfort van de scooterrijder nog te vergroten door zijn vervoermiddel van een lichte carosserie te voorzien. Zo ontstonden voertuigen we beschreven ze reeds eerder die in de verte wel iets op een auto geleken, maar waarbij de kenmerken van het tweewielige product waaruit ze ontstonden, toch nog overheersten. De Duitse fabriek, die de Goggo-scooters maakt, heeft nu echter de grote stap gewaagd en een voer tuig op de markt gebracht, dat werkelijk de naam autootje verdient. De importeur, de Groningse firma N.V. Gremi, heeft in het stadion te Amster dam een demonstratie gegeven met de eerste Goggomobil, die onze grens heeft overschreden. de woonlage® an nister Witte. Hij betwijfelt erI)^ of de daaraan verbonden ëet 1 “j voordelen van terreinbesparmg voldoende tegen de beperkingen de woonmogelijkheden op wegen- Aan het ontwerp voor een nie Woningwet wordt thans de la hand gelegd. Aldus deelt m® 4 Witte mee in de memorie van woord op het voorlopig verslag de Eerste Kamer met betrekkin» de begroting van Wederopbou" Volkshuisvesting. Bij het begin van de vastentijd heb ben de bisschoppen der rooms-katho- lieke kerk, zoals gewoonlijk een vas tenbrief doen uitgaan. Aan De Maas bode ontlenen we een passage uit dit bisschoppelijk schrijven, die veront rustende mededelingen bevat. Wij weten allen schrijven de bisschoppen hoe in meerdere steden naast de vele practiserende katholieken het getal van degenen, die het vervullen van hun kerke lijke verplichtingen achterwege la- KAN NIET OMSLAAN. Aangezien dit vierwielig vervoer middel, dat ook voor de wet geheel met een auto wordt gelijkgesteld (rij bewijs!) niet op de RAI voor motor fietsen en scooters kon verschijnen, heeft de bekende renner Dick Renooy de Goggomobil in het Amsterdamse stadion aan genodigden vertoond. Hij heeft daarbij wel bewezen, dat dit voertuig tegen een stootje kan en bo venal ook, dat het niet omslaat, hoe ondeskundig een beginnend rijder het ook door de bochten sleurt. Renooy trok de auto bij een snelheid van te gen de tachtig km verscheidene malen plotseling vlijmscherp om, in de kortst mogelijke, bocht rond een lantaarn paal, zodat zij meters ver zijwaarts door het grind werd gesleurd, zonder evenwel ook maar de geringste nei ging tot kantelen te vertonen. Ook de mishandelingen, die verschillende journalisten daarna het wagentje lie- schrijlings op schonkige paarden. De brede werkkoppen en de benige lijven van man en dier demonstreren meer kracht dan schoonheid. Practisch en, in dit milieu, toch ook mooi. Vóór de bruiloft praat Jan met moe der en Dirk. Tactisch en voorzichtig raakt hij de dingen aan. Eer is teer. Hij vertelt niet, wat er gesproken is, zegt ook niet: „Wij willen u helpen” of: „Wij willen u redden uit de moei lijkheden”, maar deelt zakelijk mee, dat zijn vader een lening wil ver schaffen, gedeeltelijk onder hypothe cair verband, gedeeltelijk ongedekt, onder voorwaarde dat moeder en Dirk beiden zich hoofdelijk aansprakelijk stellen. Zo is het geen gunst, zo is het een transactie. Het bedrag wordt vastgesteld op een cijfer, groot genoeg om de meisjes haar aandeel uit te keren en bedrijfs kapitaal te steken in de zaak. De rente is billijk. Nog wordt de mogelijkheid over wogen, het aandeel van Annie in de zaak te laten. Maar Jan heeft dat lie ver niet. Hij wil geen dwarskijker wezen of een soort- toeziende voogd over zijn zwager en schoonmoeder. Als alles beklonken is zegt Jan: „Nu heb ik een vriendelijk verzoek. Het is maar een verzoek, dus het kan gerust geweigerd worden. En het staat ge heel los van deze zaak. Ik wil zo graag het portret van de erflaatster hebben. Zou u dat willen missen? Als ik het hebben mag, wil ik het graag betalen. Maar is u er aan gehecht, houdt het dan.” „O nee”, zegt moeder, „er aan ge hecht ben ik helemaal niet”. Dirk ook niet. En Truus is eigenlijk blij, dat het schilderij voorgoed in vei lige handen komt. Zo krijgt het portret van een onbe kend Amsterdams meisje, kunstwerk van een begaafde mislukkeling, ver acht en. vergeten, een ereplaats in de salon van burgemeester en mevrouw Vermeer. De geschiedenis van het stuk heb ben ze nooit gehoord. Als ze ’t ooit horen, zal het hun zijn als een onwaarschijnlijk verhaal uit een vreemd boek, waaraan ze geen geloof hechten Het schilderij hangt rustig. In zwijgende afwachting van een nieuwe gelegenheid, om verwarring te stichten en verwikkelingen op te roe pen? Volstrekt niet onmogelijk. EINDE. bij te zitten. Dan naderen ze de kwestie betref fende het bedrijfskapitaal. Ooms ge in het weekblad „In de Waag schaal” de rondzendbrief van de nieuwe beweging „Evangelische Een heid” besprekende, constateert ds R. Bijlsma, dat er dus alweer een or ganisatie is die de eenheid der Chris tengelovigen wil bevorderen. Hij schrijft: Wie zou niet sympathie gevoelen voor elke activiteit, die de eenheid van de christenheid beoogt? En toch rijzen hier enkele vragen, die ik maar eerlijk wil uitspreken. Aller eerst is er in de veelheid van be wegingen en groepen, die naar een heid der christenen streven, naast een verblijdend verschijnsel toch ook een beangstigend element ge legen. Terwille van de eenheid maakt zich een véélheid van orga nisaties op. Dit is er nu weer eentje naast de reeds bestaande, die par- tiëel hetzelfde bedoelen. Langzamerhand gaat het erop lijken, dat het streven naar eenheid een demonstratie van nieuwe ver scheurdheid wordt binnen de chris tenheid, omdat ieder toch weer een eenheid naar eigen vorm en kleur bedoelt. Alleen de Wereldraad van Kerken heeft een wereldomvatten de greep gedaan, zonder dat een eenvormige eenheid tot principe is verheven. En alleen diezelfde We reldraad heeft de moed gehad de kerken zelf tot eenheid op te roe pen, ja zelfs elke vorm en wijze van kerk-zijn als zodanig in de waag schaal te stellen. PREMIEBEDRAGEN. I Een verhoging der premiebijdraged I acht de minister niet noodzakelijk d gewenst. Het blijkt, dat er bij voort' during voldoende animo is om op w bestaande basis door bouw in i® bezit van een huis te geraken. EC- I zwaren tegen de huidige regelmf worden gevoeld bij de woningbouw voor de verhuur. Een langere afschrijvingstermijn voor de woningwetwoningen zou N) de huidige stand van de volkshuis- J vesting en in het licht van de 1 verwachten toekomstige ontwikkeling op grote bezwaren stuiten. Wehswa zal een niet onaanzienlijk deel va I de woningwetwoningen een lange levensduur dan 50 jaar hebben, ma die period* behoe- Dirk Huidekoper heeft tijdig uitstel van betaling gevraagd. Althans ten dele. Twee derden wil hij betalen op de vervaldag, de rest over drie maan den. Het verzoek is toegestaan onder beding van rentebetaling. Maar de le verancier is nu achterdochtig. Bij de vader heeft hij nooit zo iets ontmoet, gaat het met diens zoons nu al ver keerd? Dat is wel spoedig! Voorlopig maar voorzichtig zijn. Na drie maanden kan Dirk het res tant voldoen. Het is maar op het kantje! Maar zo kan hij niet doorgaan. Het aandeel van Truus en Annie zit nog in de zaak en in de vaste goederen. Voor wie werkt hij eigenlijk? Voor het gezin, voor zijn moeder en zusters. En hij zelf leeft mee uit de gemeenschap pelijke pot. Als Annie gaat trouwen? En als hij zelf eens trouwen wil? Hij wil de zaak voortzetten met zijn moe der als stille vennoot. Truus en Annie moeten hun deel hebben en dan er uit. Maar hoe? Daarover piekert hij elke dag. In die tijd komt oom Christiaan. Hij koopt wat klein materiaal voor een karweitje, dat hij zelf uitvoert. Dirk neemt de gelegenheid waar, voorzichtig roert hij de toestand aan. Oom luistert en knikt. „Ja, de meisjes er uit en jij met je moeder doorgaan.” Samen staan ze in het kleine trek, het geval is te spannend knappen 's morgens zo heerlijk op van een kopje warme den nenthee. Dennenthee desinfec teert de luchtwegen, want deze thee bevat dennenknoppen en 12 andere, met zorg gekozen planten, die het slijm gemakke lijk oplossen en verdrijven, en de slijmvliezen versterken. Verkrijgbaar bij Uw apotheek of drogist in groene, driehoekige zakjes ad 1.35 per stuk. Imp. HACO-Maastricht. ken zelfs 99 De meeste worden nog kerkelijk bes™ n maar de meesten sterven ook01’ der de laatste sacramenten u11' aantal kerkelijke huwelijken Het daald van 69.49 in 1933 tot in 1950. 1 63-< Velen zien het huwelijk alleen al, I een sociale instelling, waaraan diepe zin hun volledig on.„ Daarom is het kerkelijk huwS vaak louter formaliteit. Zo ook met de geloofsbeleving plechtige communie is het dikwin gedaan met elke geloofspractijk Ws Een schrijver in Jeugd en EvangPii vertelt dat hij ziek is geweest en L de gelegenheid had om vaak naar a radio te luisteren. Hij kwam tot conclusie, dat de meeste radiospreker een onnatuurlijk en vervelend steJ’ geluid hebben. De één zalft, de and™ galmt, de derde spreekt geaffecteerd En heus niet enkel de dominees n schrijver in J. en E. zegt: ue Ik geef toe, de predikheren gaan voorop, en het is werkelijk ontzet tend: ik heb alle ochtendwijdingen morgendiensten, liturgische kalen ders en woorden voor de dag tot het einde toe doorstaan, maar er was geen enkele gewone, prettige stem bij. Maar hebt u dr P. H. Ritter wel eens gehoord? Of luistert u eens naar een praatje over landbouw- of emigratieproblemen. Dan merkt u dat deze heren even hard staan te galmen en te zalven. Toen ik eens domweg aan een knop draaide, plofte ik midden in een uitzending voor zieken. Mensen wat was dat erg! Een, naar ik ver.’ moedde, nog vrij jonge man stond zo kwijlerig-lieverig te doen, dat ik er mijn koorts door voelde stijgen Iedere dominee zou zich voor dit geteem doodschamen! Laten wij daarom ophouden hén als de sre. cifieke galmers en zalvers te brand, merken. Eén dag luisteren naar de radio leert je dat de geestelijken beslist niet slechter spreken dan de anderen. Echter ook niet beter! een ven. Een verdere bouw in drie ligt niet in de bedoeling van e 1 x nr verbonden ger®/ in

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4