aan grens van Opnieuw klonken schoten Israël Mau Mau-generaal” gedood 5 Mei vrij en Syrië over Verhouding overheid Twintig Bedoeinen ontvoerd vijf gedood Duits protest te Parijs en Egypte zijn het eens Arabisch Verdrag en pers niet Dit jaar ook 5 Mei Nieuwe beschuldiging in Korea «De Hollandsche Molen" ontevreden Komende herfst al electriciteit van kernenergie Grote onrust in het Nabije Oosten I Boeiganin wil ambassadeurs Dr H» J» Dijkhuis, directeur volks gezondheid Fantastische illuminatie op de E’55 Zuidmolukse partij verlangt vrijlating R.M.S.-leiders ontvangen vrij Deze maand nog conferentie op hoog niveau Overheidsvoorlichting mag geen propaganda zijn PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Intrede van atoomeeuw Autoriteiten te gast bij journalisten DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud. DULLES TERUG IN WASHINGTON Grote activiteit. Korting Hoessein naar Pakistan Tegen Irak en Turkije Nieuw incident. Jacht van 18 maanden had eindelijk succes - OH 11 ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3032 en zulks o.m. het MAANDAG 7 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Israël heeft inmiddels ontkend dat Israëlische soldaten betrokken waren bij het gevecht aan de Jordaanse grens. Een onderzoek had dit bewe zen, zo werd gezegd. Israël onder zoekt nu de mogelijkheid of mis schien burgers het gevecht aan de Jordaanse grens hebben geleverd. a 8 =5 DE BILT, 6 Maart Veel bewol king met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige Noordoostelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als Zondag of iets hogere. Dr Lammers gaf eerst een schets van de verhouding tussen overheid en pers vóór 1848, toen de publieke func tie van de pers in feite niet werd er kend. Bedoeld jaar bracht het recht van vrije pers, maar het duurde ge ruime tijd, voordat de juiste verhou ding werd gevonden. Ook hier was sprake van een ontwikkeling en dan zó, dat tenslotte de perstribune be- langrijker werd dan de publieke tri bune, niet als een gunst van de over heid, maar als een noodzakelijk com plement van het door Thorbecke om schreven beginsel dat hetgeen publiek is ook publiek behandeld moet wor den. De vraag werd gesteld, of het juist is, dat de pers zich steeds meer is gaan „indringen” in de binnenkamer, in het college, waar het beleid wordt bepaald. Er is hier tweeërlei verantwoordelijk heid: die van de overheid en die van de pers. Zij moeten botsen. Op zich zelf is dat ook gezond, voor beide par tijen. Juridisch gezien heeft de journalist niet meer recht dan een ander op in lichtingen van de overheid, omdat de ze slechts verantwoording schuldig is Eerst dit weekeinde gelukte het vat op de bende te krijgen. Men raakte slaags in de omgeving van Kikonoi. In het gevecht vielen de Mau Mau-leider en die van zijn volgelingen. Generaal Kiboeroe is lange tijd één van de belangrijkste Mau Mau- leiders geweest in het gebied van Fort Hall. De laatste tijd bestond zjjn bende ongeveer uit honderd man. GRONINGEN, 4 Maart. Met in gang van de datum, waarop hij zijn nieuwe betrekking zal aanvaarden is onder toekenning van de persoonlijke titel van directeur van de volksge zondheid benoemd tot hoofdadmini strateur bij het departement van so ciale zaken en volksgezondheid in vaste dienst H. J. Dijkhuis, arts, onder gelijktijdige verlening van eervol ont slag als geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in vaste dienst in Groningen en Drente. WASHINGTON, 6 Maart - De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is vanmid dag na zijn reis door Azië, waar hij onder meer de conferentie te Bangkok heeft bij gewoond, in Washington te ruggekeerd. Hij verklaarde bij aankomst onder meer: „Ik heb de vooruitgeschoven posities der vrijheid, die de Chinese communisten op wanhopige wijze trachten te nemen, met eigen ogen gezien. Ik vond er moed, liefde voor de vrijheid en hoop, een hoop, die voor het grootste deel berust op de macht van de V.S. en onze toewijding aan de zaak van de vrijheid”. ROTTERDAM, 5 Maart. Het park te Rotterdam zal gedurende de E ’55 in de komende zomer ’s avonds een feest van licht zijn, dat alleen al een bezoek aan de nationale manifestatie van Nederlands Energie overwaard maakt. De plannen, welke hiervoor zijn uit gewerkt zijn van dien aard dat de ver lichting van het park een beeld zal vertonen, zoals nog nooit tevoren op het vasteland is te zien geweest. Het lichtfeest wordt tot stand gebracht on der leiding van de heer J. F. van der Straaten, hoofd van de Openbare Ver lichting te Rotterdam. Om deze verlichting tot stand te brengen, is een studie gemaakt van de verlichting van de bouievard van de badplaats Blackpool, een Engelse stad gelegen aan de Ierse zee, 100 km ten Westen van Manchester. Deze promenade heeft een lengte van circa zeven kilometer; zij is in het na-seizoen op zeer indrukwekkende wijze verlicht en wekt de bewondering van de gehele wereld. Voor deze studie, is de medewer king verkregen van het Gemeentebe stuur en de autoriteiten van Blackpool, die op het gebied van feestverlichting een jarenlange ondervinding hebben. Bij dit succes is het niet gebleven. Het gelukte de politie eveneens zes terroristen te arresteren. Zij hadden zich verborgen in een ondergrond se schuilplaats. Ook drie Kikoejoe- CANBERRA, 6 Maart Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in een boodschap aan Koningin Elizabeth uiting gegeven aan hun oprecht mede leven met de slachtoffers van de over stromingsramp in New South Wales in Australië. ’s-GRAVENHAGE, 4 Maart Een delegatie van de Zuidmolukse Natio nale Partij een 250 leden tellende organisatie van in ons land verblij vende Ambonezen heeft vanmiddag op het Indonesische Hoge Commissa riaat in Den Haag een petitie over handigd waarin de vrijlating wordt verlangd van de 12 R.M.S.-leiders, die voor de militaire rechtbank in Jogja terecht staan. Voorts wordt de terug trekking geëist van de Indonesische troepen uit het gebied van de Zuid- Molukken. In de nabijheid van het gebouw van het Indonesische Hoge Commissariaat hadden zich enige tientallen leden van deze partij opge steld met spandoeken, waarop deze twee eisen tot uiting werden gebracht. Afschriften van de petitie zijn aan geboden aan de minister zonder por tefeuille, mr Luns, en aan de Ver enigde Naties. AMMAN, 5 Maart. Koning Hoes sein van Jordanië is Vrijdag te mid dernacht uit Amman vertrokken voor een officieel bezoek van acht dagen aan Pakistan. Voor de tijd van zijn aanwezigheid is een regentschapsraad van drie leden benoemd. Syrië en Egypte zijn van plan deze overeenkomst voor te leggen aan de Regeringen van de andere Arabische landen, die dan tevens worden uitge nodigd voor een algemene conferentie van de Arabische landen, die deze maand nog zal worden georganiseerd. De premiers, ministers van buitenland se zaken, financiën, defensie en de staf chefs zullen aan deze conferentie deel nemen. Deze overeenkomst is het resultaat van een grote diplomatieke activiteit in de Arabische wereld. De Egyptische minister van voorlich ting, majoor Salah Salem, heeft met de Syrische minister van Buitenlandse za ken een bezoek gebracht aan Riad, de hoofdstad van Saoedi Arabië. Dit land heeft reeds laten weten het volledig met de plannen van Egypte en Syrië eens te zijn. Ook hebben de twee mi nisters dezer dagen een bezoek ge bracht aan Jordanië. Ook dit bezoek zal zeker niet zonder resultaat zijn ge weest. rode lint en médaille van de Stalin- orde, die hij, samen met een jongq Russische collega, begin 1954 kreeg voor zijn verdiensten op het gebied van het mesonenonderzoek. Onze telefoto geeft een beeld van dé persconferentie: geheel links prof, Pontecorvo; op de voorgrond de corj respondent van het Romeinse blad „l’Umnita”; geheel rechts de vrouwe lijke tolk. De in Italië geboren Britse atoom geleerde, professor Bruno Pontecorvo, die vier jaar geleden naar Rusland uitweek heeft geheel onverwacht een persconferentie gehouden voor onge veer 75 Westeuropese en Russische journalisten in de Russische Academi ci van Wetenschappen te Moskou. De geleerde was gekleed in een grijs costuum naar Russische snit, een blauw overhemd en een rode das en droeg op de re ver van zijn jas het BONN, 5 Maart De Westduitse Bondsregering heeft bij het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd wegens een gisteren door dat ministerie uitgegeven ver klaring over de Saarkwestie. In de Franse verklaring is gezega dat Frankrijk geen reden heeft om aan te nemen, dat de Angelsaksische landen hun in 1947 gedane toezeg ging, dat zij de Franse eisen met be trekking tot Saarland bij een toe komstig vredesverdrag met Duits land zouden steunen, gewijzigd had den. Bondskanselier Adenauer heeft op 25 Februari bij het ratificatiedebat in het parlement verklaard, dat bij een aanvaarding van het Duits-Franse Saarstatuut de toezegging van Enge land en Amerika jegens Frankrijk in zake een politieke autonomie van Saarland met instandhouding van een Frans-Saarlandse economische Unie, in een toekomstig vredesverdrag zou komen te vervallen. Naar een regeringswoordvoerder Zaterdag te Bonn verklaarde, blijft men van Duitse zijde bij de verklaring van Adenauer. SEOEL, 5 Maart. De militaire bestandscommissie van de Verenigde Naties in Korea heeft Zaterdag ver klaard, dat de communisten in Noord- Korea sedert 26 Februari, toen de neutrale commissie van toezicht be sloot inspectiegroepen te zenden, straaljagers hebben „verwijderd en verborgen”. Het besluit tot het zen den van inspectiegroepen werd geno men op grond van beschuldigingen, volgens welke de communisen hun luchtstrijdkrachten hebben versterkt. Begin Februari waren ei- minstens 150 straaljagers op zes Noord-Kore- aanshe vliegvelden, maar sinds 26 Februari daalde de activiteit van de straaljagers tot nul, aldus de gealli eerden. Dit bleek uit waarnemingen uit de lucht en door middel van ra dar. AMSTERDAM, 5 Maart. Tijdens de vandaag in Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Vereniging tot behoud van molens in Nederland „De Hollandsche Molen” heeft de voorzit ter, ir F. Stokhuyzen, met waardering gewag gemaakt van de steun, die van de overheid wordt ondervonden. Met behulp daarvan zijn vele molens weer draaiende molens geworden. Dat vele koreninolens als gevolg van de tegen- Woc- omstandigheden vandaag veevoeders malen in plaats van brood graan, wordt door de vereniging aan vaard. Al is het dan ook als een ze ker verlies tegenover de vroegere tij den te beschouwen. In het afgelopen laar zijn vele gemeenten als lid tot de yereniging toegetreden en het bestuur *s erkentelijk voor de daaruit voort vloeiende verhoging van de regelma- jaarlijkse inkomsten. Uit het jaarverslag blijkt volgende: „Ook Zeeland komt met enige behouden molens voor de dag: die In Veere, „De Hoop” te Middelburg, ’■Ue Korenbloem” te Moriaanshoofd, de korenmolen te Nieuwerkerk, iwee kleine korenmolens te Elker- zee, een te Hulst en „De Koren- oioem” te Goes. Vernieuwd wordt ae standaardmolen te Retranche- ment”. Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. MOSKOU, 5 Maart Maarschalk Boeiganin, voorzitter van de minister raad van de Sowjet-Unie, heeft een „algemene” uitnodiging aan de bui tenlandse diplomatieke vertegenwoor digers gedaan om hem, indien zij dat wensen, een bezoek te brengen in volgorde van hun leeftijd. Hij is hierbij afgeweken van de gedragslijn van zijn voorgangers. Stalin ontving zelden buitenlandse diplomaten en Malenkof ontving in zijn ambtsperiode van twee jaar al leen de ambassadeurs van Indonesië en Engeland. De Zweedse ambassadeur te Moskou, Sohlman, heeft vandaag reeds een be leefdheidsbezoek van een kwartier aan Boeiganin gebracht. Sohlman noemde Boeiganin „een zeer vriendelijke heer”. DEN HAAG, 5 Maart Het College van Rijksbemiddelaars heeft bij be schikking van 9 Februari 1955 ver gunning gegeven, buiten en behalve de vacantie-, feest- en snipperdagen, waarop werknemers recht hebben, vrijaf te geven met behoud van loon zowel op 30 April, de verjaardag van H. M. de Koningin als op 5 Mei, de dag waarop voor de tiende maal de bevrijding van ons land zal worden gevierd. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid wijst er op, dat reeds in 1953 het besluit werd genomen de ver jaardag van H.M. de Koningin tot na tionale feestdag te verklaren en op die dag, waar zulk mogelijk zou zijn, vrij te geven met behoud van loon. Dat dit jaar eveneens vergunning is gegeven op de vijfde Mei vrij te ge ven met behoud van loon berust op de overweging dat de bevrijdingsdag dit jaar wel een bijzonder karakter draagt. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid doet een beroep op dé werkgevers om daar, waar economi sche of technische omstandigheden niet belemmeren, de in hun dienst zijnde werknemers zowel op 30 April als op 5 Mei vrijaf te geven met behoud van het voor hen gelden de loon. vrouwen, die de terroristen van voedsel voorzagen, werden ingere kend. De veiligheidstroepen in Kenia zijn de laatste dagen wel buitenge woon actief geweest. Zo zijn in het Émbie reservaat drie Mau Mau ter roristen gedood. Een vierde terrorist is gevangen genomen. In de hoofdstad Nairobi heeft de politie verder vijftien personen aan gehouden, die ervan worden ver dacht lid te zijn van de Mau Mau beweging. Tenslotte heeft de politie in een gebied ongeveer 35 km ten Noorden van Nairobi een aantal verdachte personen aangehouden. WASHINGTON, 5 Maart Functio narissen van de Amerikaanse Commis sie voor Atoomenergie hebben van daag verteld, dat door middel van atoomenergie verkregen electrische energie voor industrieel gebruik waar schijnlijk voor het eerst tegen het ein de van de zomer of in de herft in de Verenigde Staten beschikbaar zal zijn. De electriciteit zou geleverd worden door een fabriek te West Milton (New York) met een capaciteit van 10.000 kW, ongeveer voldoende voor een stad van 12.000 inwoners. De atoommachine van de fabriek was gelijk aan die van de atoomduikboot „Sea Wolf”, zo zeiden genoemde functionarissen. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” uoofdkantoor: Goes> L’ Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie voor advert, enz. 2970), Giro 274289. iranWen: Vlissingen: Nieuwste. Te.ef. 326; Middelburg: Korte Ljrlscr. 35. Tel. administratie ijinn Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: nosterbaan c.e Cointre N.V., Goes CAIRO, 6 Maart. Syrië Egypte zijn het eens geworden over een overeenkomst, welke be trekking heeft op het versterken van de militaire en economische structuur van de Arabische we reld. Er zal een gezamenlijk per manent commando komen, dat toe zicht zal uitoefenen op de opleiding van de militaire strijdkrachten, de bewapening en de organisatie van de legers in overeenstemming met de gezamenlijke verdedigingspoli- tiek. Deze Syrische-Egyptische overeen komst is in de eerste plaats gericht tegen het Turks-Iraakse verdedi- gingsverdrag. TEL AVIV, 6 Maart. De Egyptische-Israëlische gemengde be standscommissie heeft Israël vandaag de schuld gegeven van het grens incident, dat vorige week Maandag bij Gaza plaats had. Verder heeft deze commissie de Israëlische klacht afgewezen, waarin werd gezegd dat een Egyptische patrouille Israëlische militairen in een hinderlaag had gelokt en dat dit de aanleiding was geweest tot het incident. Intussen heeft men het weekend daar in de nabijheid van Gaza in grote spanning doorgebracht. Want in de nacht van Vrijdag op Zater dag hadden Israëlische soldaten het vuur geopend op een Egyptische post in de sector van Deir el Balat bij Gaza. De beschieting duurde tien minuten. Niemand werd gelukkig getroffen. De hele Zaterdag deden geruchten de ronde van troepenbewegingen aan de Israëlische-Egyptische grens. Op verschillende plaatsen aan de grens werd nog geschoten. De Zondag is in alle rust verlopen. De vrouwen en kinderen van de waarnemers van de Verenigde Naties zijn Zaterdag in het belang van hun veiligheid in allerijl geëvacueerd. Een nieuw ernstig incident deed zich voor, toen Zaterdag 20 Israëlische sol daten van Jordaans gebied 20 Be- doeïnen ontvoerden, van wie zij er vijf dood schoten. Bovendien werd een Jor daanse patrouille onder vuur genomen. Aan de 200.000 Arabische vluchtelin gen in de buurt van Gaza, die onrustig zijn geworden na het incident van vo rige week, hebben de Egyptenaren door middel van luidsprekers meegedeeld, dat geweld met geweld zal worden on derdrukt. CAIRO, 6 Maart De politie te airo heeft meegedeeld, dat juwe- en ter waarde van meer dan vijf "‘Ulloen gulden zijn gestolen. De ju- elen zijn oorspronkelijk het eigen- fa°5i,.van de Egyptische koninklijke maar zUn na de troonafstand n raroek in beslag genomen. reeds drie personen aange- verm-n.’ ln wier W01aing enige van de "te juwelen zijn gevonden. politie heeft de hulp Wtie it ?nternationale politie-organi- vens unterp°i) ingeroepen. In alle ha- ,op alle vliegvelden van P* is het toezicht verscherpt. NAIROBI, 6 Maart. - Poli tie en inheemse troepen hebben dit weekeinde bij een actie te gen de resterende manschappen van een terreurbende in het ge bied van Fort Hall in Kenia, de Mau Mau „Generaal’’ Kiboeroe Moetsjiti gedood. De bende was achttien maanden achtereen achtervolgd. MIDDELBURG, 5 Maart Een respectabel aantal Zeeuwse autoriteiten was vanmiddag de gast van de Zeeuwse journalisten, die dr G. J. Lammers, de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, hadden gevraagd voor dit gezel schap te spreken over het onderwerp: „Overheid en pers”. Dr Lammers heeft dit gedaan tot genoegen van beide partijen, èn de autoriteiten èn de jour nalisten hebben ongetwijfeld heel wat van hem geleerd. Het was zoals de voorzitter van de afdeling Zeeland van de Ned. Journalisten Kring, de heer W. Leertouwer, in zijn slotwoord opmerkte: „U hebt kans gezien te spreken als journalist èn als overheidspersoon!” Zoals gezegd waren er heel wat auto riteiten. Naast de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en de Griffier der Staten, mr J. M. Pilaar, woonden directeuren van tal van Rijks- en Provinciale diensten, burgemeesters, politie, officieren en leden van de rechterlijke macht, alsmede militaire autoriteiten, deze bijeenkomst in de groene zaal van het Schuttershof bij. aan de daartoe aangewezen lichamen. Maar anderzijds is voor de overheid de maatschappelijke en de politieks kant van essentieel belang. Hoe vaak is er niet de neiging de zaken „onder ons” af te handelen en pas iets te zeg gen, als alles „rond” is? De primeur- jacht vond dr Lammers een belangrijk element in de journalistiek, waarbij de journalist echter een zeer grote ver antwoordelijkheid op zich neemt. Komend op de andere kant van de zaak, de voorlichting der overheid, stelde dr Lammere vast, dat deze nim mer beïnvloeding van de publieke opi nie mag zijn, doch slechts verklaring en toelichting op het overheidsbeleid. Na de laatste oorlog is hef instituut van perschef ontstaan. Het is echter voor één man onmogelijk aan een de partement alles te overzien en daarom bestaat zijn taak mede in het leggen van contacten tussen de bevoegde ambtenaren en de journalist. Mr Lam mers handhaafde zijn standpunt, dat er principieel onderscheid is tussen voorlichting en propaganda en consta teerde, dat de erkenning der publieke functie van de pers na de oorlog sterk is toegenomen, De eisen, die aan de journalist gesteld mogen worden, zijn betrouwbaarheid, deskundigheid en verantwoordelij kheidsbesef Tijdens de discussie besprak de Commissaris der Koningin o.m. het toenemende euvel van besprekingen in allerlei commissies, als voorbeeld waarvan hij noemde de behandeling van de begroting in tal van gemeenten. Ook vond hij, dat een journalist, die critiek wil uitoefenen, de becritiseer- de overheidspersoon gelegenheid moet geven van repliek te dienen. Wat het eerste betreft meende dr Lammers, dat er reden is vóór het uit oefenen van „inwendige zending”. Voor het recht van wederhoor was hij niet erg geporteerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1