Een voorbeeld Middenstanders hielden zich niet aan Geen reden tot over NEDERLAND OFFERDE RUIM VIER MILLIOEN f WIJ HOUDEN NIET VAN NAZI’S de richtlijnen ongerustheid landbouwpolitiek tegen Berlijns Orkest I Voor de hulp de vluchtelingen aan voor andere landen Treedt Gruenther af? Belgische bladen protesteren Een voorbeeld Critiek op Israël in de Veiligheidsraad r r van I Tijdelijke verhoging brandstoffenbijslag Industrie werkt lonen en prijzen Schaatskunst van voor de oorlog Maar de zaal was uitverkocht Nieuwe subsidieregeling voor het jeugdwerk Conferentie over Arabisch Verdedigingsverdrag Redelijke beloning voor de landbouwer; maar geen beschutte bedrijfstak mee aan stabilisatie Collins genoemd als opperbevelhebber van de NAVO Iwiil De beschikking de handelsmarges voor Minister Mansholt tot Eerste Kamer Het bezoek van Koningin Elizabeth aan Warschau PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koning Sihanoek bestijgt de troon Mislukte landing op Kaoteng Ook prijsverlaging? Opheffing centrale import van tarwe DE BILT ZEGT: Dankbaar. Koninklijk telegram. óWHllSIC ff. ■OMi OBJ 10e JAARGANG No. 3031 (ZIE PAGINA 2) l zich ZATERDAG 5 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord geven. Voor grote ongerustheid, omdat men in wezen bezig zou zijn het onderhoud van landerijen en gebouwen te ver waarlozen, acht de bewindsman even min plaats. De toegestane pachtprijzen bieden genoeg ruimte om in een be hoorlijk onderhoud te voorzien. Men zal zeer voorzichtig moeten zijn met verhoging van het pachtprijspeil, omdat voorkomen moet worden, dat de kostprijs der agrarische producten zo danig stijgt, dat de afzet in binnen- en buitenland daarvan de terugslag onder vindt. BRUSSEL, 4 Maart. De Belgische Koningin Elisabeth heeft een uitnodi ging aanvaard tot bijwoning van het internationale muziekconcours-Chopin dat van 14 tot 18 Maart te Warschau wordt gehouden. He blad „La Libre Belgique” schrijft dat dit bericht verscheidene personen diep heeft geschokt. Iedereen in Bel gië, aldus het blad, kent de liefde van de Koningin voor de muziek en haar toewijding waar het de kunstenaars betreft. De vorstin begeeft zich echter naar Warschau op een ogenblik dat de communistische regering weer een aantal priesters heeft gearresteerd en bezig is met de oprichting van een concentratiekamp waar deze priesters en leden der religieuze orden worden opgesloten. „La Libre Belgique” zegt, ZEEUWSCH DAGBLAD DEN HAAG, 4 Maart De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de colleges van B. en W. doen weten, dat hij in verband met de aanhouden de koude kan goedvinden, dat over de week 6 Maart tot en met 12 Maart aan degenen, die ingevolge dan wel met toepassing van de regeling hulpverle ning oorlogsslachtoffers (19401945) een uitkering voor levensonderhoud ontvangen, respectievelijk voor wie kwartiervergoeding als rampslachtof fer wordt verstrekt, een brandstoffen bijslag wordt verleend tot de hierna genoemde bedragen: 3,60 aan gezin nen en alleenstaanden, die in eigen huishouding voorzien, en aan gezin nen, die bij derden zijn ingekwartierd en dus niet in eigen huishouding voor zien en 1,80 aan alleenstaanden, die niet in eigen huishouding voorzien (z.g. kostgangers). Een van de leiders van de groep sprak over de „voorbarigen” als van „leden van de linkervleugel” en trok daarom met zijn mensen naar de achter-ingang. Weer een andere groep „bezette” een zij-ingang. De zaal was evenwel uitverkocht.... PNOMPENH, 4 Maart De nieuwe koning van Cambodja, Norodom Sura- marit, heeft gisteren de troon beste gen. Zijn zoon, de vroegere koning Norodom Sihanoek, is afgetreden als gevolg van tegenwerking in zijn plan nen voor constitutionele hervormin gen. van de prijscontrole. Men moet daar bij niet denken aan een ambtenaar bij iedere toonbank, maar veeleer zal ge bruik worden gemaakt van de oude, beproefde methode der strategische controle. Reeds het uitvaardigen van beschikkingen heeft een gunstig ef fect. De jongste beschikking van de mi nisters Zijistra en Mansholt was nu eenmaal noodzakelijk geworden, aldus onze zegsman, omdat vele middenstan ders de 3 pCt omzetbelasting, die per 1 Januari j.l. is verdwenen, nog steeds doorberekenen en er zijn verschillende branches waarin dit niet is gebeurd. Ook is het voorgekomen dat fabrikan ten van merkartikelen in één branche verschillende marges stelden voor de kleinhandel. De een hield wel rekening met de omzetbelastingen (ten onrech te), de ander niet. Dit lokte de mid denstand naar die fabrikanten, die de gelegenheid boden om de omzetbelas ting in de winstmarges te calculeren. Deze ontwikkeling ging wel lijnrecht in tegen de bedoeling van de regering om prijsverlaging te bevorderen. TAIPEH, 4 Maart Volgens het Nationalistisch-Chinese ministerie van Defensie hebben vandaag ongeveer veertig communistisch-Chinese kanon neerboten en bewapende jonken on der dekking van een zware mist een poging gedaan om te landen op het eiland Kaoteng, het Noordelijkste eiland van de Matsoe-archipel, onge veer 65 km ten Oosten van Foetsjou. De schepen werden door kustbatte- rijen verdreven. De communisten heb ben 23 Januari j.l. een eerste landings poging gedaan. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 4 Maart De afgekondigde beschikking voor de handels marges heeft zeker niet de bedoeling om de last van de loon- en prijspolitiek der regering uitsluitend te wentelen op de schouders der middenstanders. Weliswaar, zo kan men in officiële kringen in Den Haag vernemen, treft deze beschikking voornamelijk de middenstanders, maar dat wil niet zeggen dat men op het gebied van lonen en prijzen geen aandacht zal schenken aan de industrie. Tijdens het overleg met de middenstandsorganisaties is volledige overeenstemming bereikt over de te volgen richtlijnen. Helaas is gebleken dat de middenstanders in de practijk die richtlijnen niet hebben gevolgd. Daardoor werd deze beschikking noodzakelijk. Het overleg dat reeds eerder is be gonnen met de werkgeversorganisaties wordt voortgezet. Er is reeds volledige overeenstemming bereikt om het loon- en prijsverloop te stabiliseren. De ge zamenlijke werkgeversbonden stellen zich voor zich te wenden tot de gehele Nederlandse industrie. Ook in het ver leden is dit vaak gebeurd en de rege ring schijnt in de samenwerking met de werkgeversorganisaties zoveel ver trouwen te hebben dat zij voorlopig niet van plan is ook dergelijke be schikkingen op prijsgebied voor de in dustrie uit te vaardigen. De margebeschikking is een onder deel in de gehele loon- en prijspolitiek van de regering, die er dus op gericht is de huidige ontwikkeling te stabili seren. In officiële kringen heeft men ons medegedeeld dat het stellig niet in de bedoeling ligt om veelomvattende prijsbeheersende maatregelen te ne men. Dat zou o.a. het geval zijn als men ook een prij zenbeschikking voor de industrie zou gaan maken. Zo’n prijsbeheersing past uiteraard niet in de huidige algemene economische po litiek, terwijl daaraan ook internatio naal gezien moeilijkheden verbonden zouden zijn. De strijd tegen de prijsverstarring zal de regering echter wel degelijk aanbinden. Zo zal zij ongetwijfeld een verscherpte kartelpolitiek gaan voe ren, met de bedoeling om de prijs verstarring naar beneden te doorbre ken. Door de verplichte kartelregistra- tie schijnt dit niet moeilijk te zijn. Een uitbreiding van het econo mische opsporingsapparaat is daarvoor waarschijnlijk niet noodzakelijk. Daar over is men althans in Haagse kringen nogal optimistisch, omdat men gedu rende de jaren na de oorlog een grote ervaring heeft gekregen op het gebied De minister is van oordeel, dat hij de landbouw geen dienst zou bewijzen door het garanderen van prijzen zonder enig verband met de marktsituatie. Hij meent zoveel vertrouwen te kunnen hebben in het producerend en concur rerend vermogen van de Nederlandse landbouw, dat hij er zeker geen „be schutte” bedrijfstak van zou willen ma ken op de wijze, waarop sommige ons omring’ënde landen dit doen. Dit zou ook niet stroken met de positie, die de Nederlandse landbouw als exporteren de bedrijfstak inneemt. Het kostprijs verschil tussen de ver schillende landbouwgebieden zal aan leiding geven tot moeilijke beslissin gen. Een gehele opheffng van het ver schil in kostprijzen tussen de verschil lende gebieden is dus niet, en zeker niet op korte termijn te verwachten. Dit is echter een aanleiding te meer om bij voorlichting, ruilverkavelng, enz. bijzondere aandacht aan de duurst pro ducerende gebeden te wijden. De regering is van plan het beschik baar stellen van melk met een vetge halte van 3,5 pet in het komende voor jaar mogelijk te maken. Verder ligt het in het voornemen te komen tot opheffing van de centrale import van tarwe. De consequenties hiervan met name voor de handhaving van een redelijk prijspeil voor de iri Nederland verbouwde tarwe worden momenteel bestudeerd. Van de krasse schaatsenrijder, die hier op de foto temidden van een aan tal jeugdige vrienden en vriendinnen een baantje trekt, kunnen we terecht zeggen, dat zijn schaatskunst van voor de oorlog is. Hij is n.l. 82 jaar oud! Het is de in Friesland geboren heer D. Elzenga, die in zijn jonge jaren rcenige prijs op de smalle ijzers wist Weg te halen. Wanneer het weer te slecht is, kan men hem in het Rust huis te Den Burg treffen. NEW YORK, 4 Maart De New Yorkse politie hield nauwlettend een oogje in het zeil, toen voor de Car negie hall van deze Amerikaanse me tropool demonstranten te hoop liepen om te protesteren tegen het optreden van het Berlijnse Philharmonische Or kest omdat de dirigent en de directeur ervan destijds lid zouden zijn geweest van de Nazi-partij. Meer dan 250 mensen verzamelden zich voor het gebouw met spandoeken, waarop men o.m. kon lezen „Wij hou den van muziek, maar niet van Na zi’s”. De Zionisten-groep van Betar, wel ke de demonstratie had gelanceerd, arriveerde zelf een beetje laat bij Car negie Hall en bemerkte toen dat vóór de ingang reeds druk werd gepost. bezig houdt, en de president der Poolse republiek niet meer Pade rewski is. Tenslotte waarschuwt het blad tegen de propaganda, die de communisten uit'dit bezoek van Ko ningin Elisabeth zouden kunnen slaan. ’s-GRAVENHAGE, 4 Maart De van 1952 daterende rijksregeling voor de subsidiering van het jeugdwerk is ingetrokken met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1955. Dit geldt echer uitsluitend voor zover de re gering betrekking had op de subsi diering van landelijke organisaties voor het massajeugdwerk. De bij beschikking van 1 Februari j.l. vastgestelde rijksregeling subsi diëring jeugdwerk 1955, wordt thans geacht op 1 Januari j.l. te zijn in gegaan. CAIRO, 4 Maart De premiers der Arabische landen zullen binnen kort in Cairo bijeenkomen om de uit eindelijke tekst van een nieuw Ara bisch gemeenschappelijk verdedigings verdrag op te stellen. Het nieuwe Verdrag zal voorzien in een verenigd opperbevel voor de Ara bische legers binnen een losse federa tie van Arabische staten. Het zal ook voorzien in een streven naar een ge meenschappelijke politiek op buiten lands, financieel en cultureel gebied. Men verwacht dat Irak, dat onlangs een verdedigingsverdrag sloot met Turkije, niet tot dit nieuwe Arabische Verdrag zal kunnen toetreden. NEW YORK, 4 Maart De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties is vandaag bijeengekomen ter bespreking van het recente Egyptisch-Israëlische grensincident in het gebied van Gaza, aan de Zuidelijke grens van Israël. Zonder bespreking hechtte de raad on middellijk zijn goedkeuring aan een. agenda welke de Egyptische en Is raëlische wederzijdse beschuldigingen omvat. De Engelse gedelegeerde, Sir Pierson Dixon, verklaarde dat de tot dusverre ontvangen rapporten schijnen te wij zen op een aanval met voorbedachte rade door de Israëlische strijdkrach ten. Hij zei dat de Egyptische regering heeft gehandeld met prijzenswaardige zelfbeheersing. De Amerikaanse gedelegeerde, Ja mes J. Wadsworth, zei dat geen oor deel over de kwestie zou kunnen wor den gevormd, totdat het rapport van de gemengde bestandscommissie zal zijn ontvangen. Ook de Franse gedelegeerde, Henri Hoppenot, gaf uitdrukking aan zjjn ernstige bezorgdheid. Hij feliciteerde echter de Egyptische regering en de Egyptische natie, die bij deze inciden ten het hoofd koel hebben gehouden. DEN HAAG, 4 Maart. Voor ernstige ongerustheid over de poli tiek van de landbouw in het volksgeheel bestaat geen reden, zo deelt minister Mansholt mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het Voorlopig Verslag. In het algemeen economische en sociale beleid wordt volledig rekening gehouden met de landbouw als volwaardig onderdeel. De landbouw zal echter, evenals andere bedrijfs takken, niet aan de ontwikkeling van het algemeen herstel kunnen voor bijgaan en zich aan de gewijzigde omstandigheden moeten aanpassen. De bijzondere maatregelen, welke ten behoeve van de roggetelers zijn genomen en de voorzieningen welke in het kader van de garantieprijs voor de melk voor de zandgebieden zijn genomen bewijzen het streven van de regering de landbouwproducenten een redelijke beloning te geven. Het vraagstuk van het afnemende aantal arbeidskrachten in de land bouw is één van de punten, welke tot ongerustheid aanleiding zouden geven. Een verantwoorde mechani satie en een aanpassing van het bouwplan aan de mogelijkheden, welke de arbeidsvoorziening biedt, kan voor het grotere, met landarbei ders werkende bedrijf een verlich ting van de bestaande moeilijkheden DE BILT, 4 Maart Wisselend be wolkt met de de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige Noordwestelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste ren. UTRECHT, 4 Maart De na tionale inzamelingsactie voor de vluchtelingen, die van October 1954 tot Maart 1955 gevoerd werd, heeft 4,123.274,19 opgebracht. Dit ver heugende feit kon de heer M. A. Reinalda, voorzitter van de comité vluchtelingenhulp 1954 vanavond tijdens een plechtige bijeenkomst meedelen. Het bedrag is vanavond op symbolische wijze overgedragen aan mr G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris voor de vluchte lingen vanwege de Verenigde Na ties. Vijf vertegenwoordigers van het Nederlandse volk, een arbeider, een vrouw, een gepensionneerde en een kind maakten ieder een geldzakje leeg in een enorme glazen spaarpot, die op een met palmen en vlaggen versierd podium stond. In bewogen woorden heeft de hoge commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen het Nederlandse volk gedankt voor dit mooie en spontane gebaar. „Lange tijd”, zo zei mr van Heuven Goedhart, „hebben mijn mede werkers en ik de verzuchting geslaakt er maar mee op te houden. We kon den nog zo’n nauwkeurige karthoteek bjjhouden, maar zonder geld konden we niets uitrichten. Totdat daar een klein volk opstond, dat zelf in de ellende heeft gezeten van een overstromingsramp en ruim vier millioen gulden op de tafel bracht. Mr van Heuven Goedhart zei, dat hem als Nederlander diepe trots ver vult en dat hij dankbaar was Neder lander te zijn. Dankbaar om deel uit te maken van een volk waarvan gezegd kan worden, dat men solidariteit niet kan betonen met goede voornemens en met de mond, maar met de daad. Koningin Juliana en Prinses Wilhel mina spraken in een telegram en een brief aan de vergadering de hoop uit, dat het voorbeeld van Nederland door andere landen gevolgd zou worden. Met grote belangstelling had Koningin Juliana kennis genomen van het resul taat, dat het comité vluchtelingenhulp 1954 met zijn inzamelingsactie had be reikt. „Het vervult mij met blijdschap”, aldus Koningin Juliana in haar tele gram”, dat het Nederlandse volk door deze vrijgevigheid opnieuw heeft ge toond begaan te zijn met het droeve lot der vluchtelingen”. Het bedrag van f 4.123.274.19 is voor 41 pet door werkgevers en werknemers (uurloonactie), voor 32 pet door de overheid voor 19 pet door particulieren en voor 8 pet door verschillende acties bijeengebracht. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” Wdkantoor: Goes, L. Vorststr. J, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie ’7-5 voor advert, enz. 2970), Giro 274289. cantor en: Vlissingen: Nieuwstr. Jg Telef/326; Middelburg: Korte iinordstr. 35. Tel. administratie ,»no Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oojterbaan Le Cointre N.V., Goes WASHINGTON, 4 Maart Van daag waren in Washington geruchten in omloop, dat generaal Lawton Col lins generaal Gruenther zou kunnen opvolgen als opperbevelhebber van da N.A.V.O. Het niet-officiële orgaan van de Amerikaanse strijdkrachten voorspel de, dat generaal Gruenther in Augus tus wellicht eerder naar het hoofd kwartier der Amerikaanse Defensie in Washington zou worden overgeplaatst ter vervanging van generaal Ridgway als chef-staf van het leger. Het zou dan in het voornemen liggen, generaal Collins, voormalig staf-chef van het leger en thans vertegenwoordiger van President Eisenhower in Vietnam, het opperbevel van de N.A.V.O. in handen te stellen, aldus het blad.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1