van CHURCHILL vaart eigen koers G een Afsluiting Wester-Schelde geeft besparing van 600 millioen Om de twee jaar een permanente Nationale Landbouwexpositie Combinatie mogelijk met de Utrechtse Landbouwbeurs in het najaar IW Amsterdam krijgt een tunnel, desnoods zonder Den Haag Eensgezindheid if een Bijbelvertalers in Amsterdam Faroek moet betalen Brandje in paleis Noordeinde bijeen Dr Ir F. P. Mesu maakte rekensommetje 7 p Commissie gaat plannen uitvoeren PUZZLE VANDAAG EENS 1 I WRIGLEY Ontmoeting met Sowjet-leiders nog altijd een hartewens Uitvoering plan-Volkers duurt te lang en is kostbaarder dan tunnelplan pagina 3 ZEEUWSCH DAGBLAD 4 Maart 1955 2 Raad unaniem achter B. Samen met land bouwbeurs Gesprek van de dag KETTINGRAADSEL Blijf optimist Scherpe analyse Oplossing vorige puzzle Ontmoeting Dam Kruiningen-Perkpolder maakt verplaatsing oester- en mosselcultuur naar Wester Schelde mogelijk en W. 1 •J Ingezonden Mededeling (adv.) en eezi frisse V Sinds enkele jaren wapens en manschappen, !1H® I. 1 l 1 le manifestaties als de „Royal Show” in Engeland en de D.L.G. in Duitsland. In tegenstelling met genoemde bui tenlandse tentoonstellingen, die beur telings in verschillende plaatsen wor den gehouden, zal volgens de plannen de Nederlandse nationale tentoonstel ling elke twee jaar in Utrecht worden gehouden. Utrecht biedt als centrum des lands vele voordelen. Het ligt in de bedoeling de tentoonstelling in 1957 voor het eerst te houden. zal zijn van nen. waarvoor de 5 le 2t e- ar >r e- ;n ?r se en ?r, pg de en de rd a- le. de de ie Vrijdag het iets om ee- oor de- een ?n? ee- ze °P .De rik oe- het één ?en lo.g da al- en. tan de ter eze 'en n.l. en ge net I het I net I De >’ig I net I hij I die I net I tie. I ter I el- I C. I ds, I iet I V. I de échte kauwgom ven van het scheepvaartkanaal en ver volgens nog vier of vijf jaar voor de bouw van de brug met opritten en viaducten. Zo zou Amsterdam pas omstreeks 1970 een vaste oeververbinding hebben. Begint men morgen met de uitvoering van het tunnelplan aldus de wethouder dan zou deze in 1961 klaar kunnen zijn. Aan het slot van dit debat, waaruit bleek dat de raad en B. en W. dezelfde mening hebben, werd nog meegedeeld, dat ge gronde hoop bestaat, dat minister Algera zich met het Amsterdams tunnelplan zal verenigen. Indien de minister met een andere beslissing komt, dan zal Amster dam het tunnelplan alleen uitvoeren. „Al zal dit niet eenvoudig zijn, Amsterdam zal het kunnen”, zo besloot de wethouder van publieke werken. Er is een samenwerking tot stand ge komen met de Utrechtse vereniging die daar de jaarlijkse vee- en paardendagen organiseert, en met de jaarbeursleiding. Het lid van de commissie en tevens van de Utrechtse vereniging, de heer Th. Cui- per, deelde ons desgevraagd over de uit werking der plannen nog mede, dat het in de bedoeling ligt de manifestatie elke 17000, dus nogal een groot verschil. UTRECHT, 3 Mrt. In de agrarische wereld worden plannen uitgewerkt tot het houden van een permanente nationale landbouwtentoonstelling. Er heeft zich daartoe een 24 leden tellende landelijke „contactcommissie voor het agrarisch tentoonstellingswezen” gevormd. Hierin hebben zitting vertegenwoordigers van de officiële agrarische wereld, alsmede van fabrikanten- en handelarenorganisaties op het gebied van landbouwmachines en werktuigen. Het secretariaat is gevestigd bij het Landbouwschap in Den Haag. ’s-GRAVENHAGE, 3 Mrt. Door tot nu toe onbekende oorzaak is vanavond een markies op de eerste etage van de westelijke vleugel van het voormalige pa leis Noordeinde in Den Haag in brand ge raakt. Het paleis personeel alarmeerde direct na het ontdekken van de vlammen de brandweer en begon de brand met schuimblussers te bestrijden. Het slaagde er in de vlammen te blussen. Inmiddels was de brandweer echter met groot ma terieel uitgerukt. Zij behoefde zich slechts met wat nablussingswerk bezig te hou den. Aan het gebouw is geen schade aange richt. De schade aan het markies wordt op 100 geschat. Met een permanente grote landelijke tentoonstelling wil men versnippering van krachten op het gebied van nationale landbouwtentoonstellingen voorkomen. De bedoeling is te komen tot een twee jaarlijkse representatieve tentoonstelling, die een volledig beeld geeft van de agra rische betekenis van ons land, dus om vattend heel het landbouw- en veehou- dersbedrijf, producten en benodigdheden, voorlichting enz., in de trant van nationa- SNEL HANDELEN. De wethouder van publieke werken bestreed de mening van minister Algera dat het plan-Volkers minder zal kosten dan uitvoering van het Amsterdams tun nelplan. Eerder zal het omgekeerde het geval zijn. De duur van de bouw noemde de wet- Churchill verstaat de kunst om de din gen helder en onom wonden te zeggen. Is het een wonder, dat zijn rede over het ge bruik van de water stofbom in een even tuele oorlog, hèt ge sprek van de dag is in Groot-Brittannië en daarbuiten? thans i °v*rheersii zÜn dan ook eerder de teke- een geleidelik herstel van eensgezindheid dan een of van twijfelachtige helpt U over alle ®ehoud Uw i\mef een nd ter ?rs tie ag >r- op de te Het plan-Volkers, waartegen de Am sterdamse raad zich verzet, voorziet in de bouw van een brug over het IJ en het graven van een scheepvaartkanaal door Waterland als verbinding tussen het Wes telijk en Oostelijk havencomplex. De aanleg van deze brug zou de Amster damse haven in twee delen splitsen en een niet in cijfers uit te drukken econo misch verlies met zich brengen. Ook zou de werkgelegenheid ongunstig worden be ïnvloed. „In plaats van de levensslagader, die het IJ is en die door de brug van het plan-Volkers wordt afgebonden, wordt een plastic-ader aangelegd, een operatie waarbij het niet uitgesloten is, dat de patiënt zal doodbloeden”, zo zei een raadslid. ning zal moeten hou den met een tegen aanval, die de kracht van de aanval verre kan overtref fen. Dit vooruitzicht is weinig bemoedi gend. Nogeens: het is de harde werke lijkheid, Churchill de ogen ieder wil ope- En daarom heb ben wij waardering voor de wijze waar op hij dit, zonder er doekjes om te win den, heeft gezegd. Van buiten naar binnen toe om schreven woorden invullen. Alle woor den beginnen steeds met de laatste letter van het voorgaande woord, ter wijl tussen haakjes is aangegeven uit hoeveel letters elk woord bestaat. Bij I goede oplossing, te beginnen in het eerste vakje en steeds 3 letters over-IBedrieger, zwendelaar, kwartjesvinder graven gedeelte de toegangssluizen tot Antwerpen worden gebouwd, ter wijl de vaargeul op het afgesloten ge deelte kan worden genormaliseerd. De voordelen voor het kanaal Terneuzen- Gent kunnen in dit geval niet worden geïncasseerd, maar er ontstaan andere mogelijkheden voor het Antwerpen Moerdijkkanaal. Indien aan het afge sloten gedeelte een peil wordt gege ven van 1.68 meter boven NAP, dan wordt het Zuidelijke deel van dit ka naal overbodig en behoeft slechts de landengte van het Kreekrak te worden doorgegraven met een sluizencomplex in deze landengte. Het kanaal door Z.- Beveland moet in stand blijven door de vaart Terneuzen-Gent. Het openblijvende deel van de Wes ter-Schelde zal geheel verzilten en ver- moedelyk geschikt worden voor de oes ter- en mosselteelt. De vloot van Yer- seke moet dan naar Hansweert worden overgebracht. Uiteraard zullen de Wes- ter-Scheldedijken langs het openbljj- vende deel extra moeten worden ver hoogd. PARIJS, 3 Mrt. Een rechter te Parijs heeft Woensdag bepaald, dat ex-ko- ning Faroek van Egypte aansprakelijk is voor schulden uit koopovereenkom sten die hij ten tijde van zijn koning schap in Frankrijk heeft gesloten. Volgens de rechter moet Faroek 4.824.500 franken voor 11 japonnen en mantels aan de modekoning Dior en 340.000 franken voor een heel klein horloge aan een juwelier betalen. De japonnen en mantels waren in 1952 voor de toenmalige koningin Narri- man besteld en volgens Diors advocaat enkele maanden voor Fa- roeks troonafstand geleverd, De rechter kende noch Dior noch de juwelier schadevergoeding toe. Dior had 1.000.000 franken geëist. Een van Faroeks advocaten zeide na de uitspraak, dat hoger beroep zal worden aangetekend. AMSTERDAM, 3 Mrt. Van 3-5 Maart vergadert in het Bijbelhuis te Amsterdam, de zetel van het Nederlands Bijbelgenoot schap, de subcommissie voor vertaling van de United Bible Societies. Deze commissie, bestaande uit de alge mene secretaris van de U. B. S. en de secretarissen voor de vertaling van het Amerikaans, Brits en Nederlands Bijbel genootschap, heeft tot taak het werk van de Bijbelvertaling over de gehele wereld zoveel mogelijk te coördineren en te sti muleren. De vergadering zal worden bijgewoond door binnen- en buitenlandse experts op het gebied van de tekst van het Nieuwe Testament in verband met een onderzoek naar de mogelijkheid te komen tot een nieuwe wetenschappelijke uitgave van dit Bijbelgedeelte. Een scherpe ana lyse heeft Churchill gegeven: Er zal pas een nieuwe oorlog komen, indien de aanvallende mogend heid ervan overtuigd is, dat de eerste aan val geen tegenaanval zal ontketenen, die veel harder aan komt. voor een van internationale toestand, eensgezindheid zich niet ’s-GRAVENHAGE, 1 Maart. De politie hier ter stede heeft de 31- jarige los werkman G. P. aangehouden, die ten nadele van de handelsonder- neming waar hij werkte, voor f3000 aan kwik heeft gestolen. P. heeft be kend. Hij had het kwik verkocht aan de 38-jarige juwelier W. J. K., met wie de politie zich thans occupeert. staan, dat in nieuwe oorlog terstofbommen zullen worden bruikt. Met realiteit dient VERZOETEN. De afgesloten Schelde zal geheel verzoeten. Dit zal ook het geval zijn met het kanaal TerneuzenGent, zodat hier geen verdere maatrege len nodig zijn ter bestrijding van het zoutgevaar. Het zoetwaterprobleem van Zeeuwsch-Vlaanderen is daar mee opgelost. Inpoldering van en kele duizenden hectaren vruchtbaar land, waaronder Saeftinge, zal zon der bezwaar en zonder hoge kosten geschieden, omdat de dijken niet meer stormvloedkerend behoeven te zijn. De veerverbinding Vlissingen Breskens kan worden opgeheven en .Zeeuwsch-Vlaanderen is uit zijn iso lement verlost. Een kustverbinding van Zoute tot Den Helder is daar mee tot stand gekomen. BESPARINGEN. Ir Mesu stelde tegenover de kosten van afsluiting de volgende besparingen: 500 millioen wegens mindere kosten van djjksverzwaring, 50 millioen op het kanaal Terneuzen—Gent, 50 millioen wegens het vervallen der veerverbin- ding VlissingenBreskens, lagere inpol- deringskosten enz., in totaal dus 600 millioen gulden. Bij afsluiting tussen Kruiningenhouder vermoedelijk het belangrijkste Perkpolder en doorgraving van de argument. Het plan-Volkers zal eerst tien punt bij Ossenisse kunnen in dit ge- jaar vergen voor het overleg en het gra- narigheid heen. slraIead humeur 9U1I° lach TERNEUZEN—GENT. Voor de vaart op Gent zou het aan tal schuttingen met één toenemen, om dat het normale peil van het kanaal TerneuzenGent ligt op 2.13 meter bo ven N.A.P. of ongeveer 45 centimeter hoger dan de Antwerpse dokken. In verband met de plannen tot verruiming van de vaarweg naar Gent en de bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen kunnen deze plannen misschien zodanig worden gewijzigd, dat dit kanaal het zelfde peil krijgt als de afgesloten Schelde. Het schutten bij Terneuzen kan dan vervallen en het bouwen van een ..ure nieuwe sluis wordt overbodig. De scheepvaart op de Schelde wordt veel veiliger, de geulen zullen zich niet meer verplaatsen. De vaarweg kan worden genormaliseerd en bebakend. Door het baggeren van twee geulen, waarvoor ruimschoots ruimte aanwe zig is, kan de binnenvaart en de bui tenvaart worden gescheiden, waardoor de veiligheid aanzienlijk zou toene men. springen, vormen deze letters van bul ten naar binnen toe gelezen een ge zegde. Vriend (8), moed (4), in sterke mate (5), ellende (6), interest (5), geest drift (4), rekening (4), lokmiddel (3), tweewielig rijtuig met kap (5), grote broeikas (5), samengestelde ether (5), lederen band (4), grote hoeveelheid (5), fijne geur (5), energiebron der toekomst (5), vervaardiger (5), op roerling (5), zottekap (5), reusachtig (5), stuk vis (4), gang (4). twee jaar, gedurende een week, in het najaar te houden en te doen samengaan met de door de Jaarbeurs te organiseren landbouwbeurs. Deze op het jaarbeursterrein aan de Croeselaan te houden Landbouwbeurs zou dus worden uitgebreid met een nationale manifestatie op de aansluitende veemarkt en' concours hippique terreinen. De hier te organiseren attracties bestaan uit tentoonstellingen van vee, paarden, klein vee en pluimvee, alsmede keuringen en hippische demonstraties in samenwerking met stamboeken. Een werkcommissie heeft besprekingen gevoerd met het Utrechtse gemeentebe stuur over een meer doeltreffende outi- lage van de veemarkt- en concourship- pique terreinen. Het gaat hier om een aanmerkelijke vergroting van de veehal en een zodanige inrichting daarvan, dat zij voor vele doeleinden kan dienen, zo als voor tentoonstellingen van rundvee en paarden alsmede voor het houden van de wekelijkse varkensmarkt. Voorts zijn wensen kenbaar gemaakt betreffende uit breiding van het concours hippique ter rein met een voorterrein voor keuringen en het vernieuwen en vergroten van de tribunes. Deze verbeteringen zullen niet alleen voor de landbouwtentoonstelling kunnen dienen, maar het zal dan ook mogelijk zijn de jaarlijkse hengstenkeuringen tot een landelijke centrale keuring annex hengstenmarkt uit te breiden. Tevens zal het Nederlandse rundveestamboek dan de outillage vinden voor het houden van zijn nationale tentoonstelling, eens in de vijf jaar. De jaarlijkse vee- en paardendagen, die ingaande 1957, „in de oneven jaren val len worden dus in de nationale land bouwtentoonstelling geïncorporeerd. In de andere jaren blijven ze tot de huidige omvang beperkt. Met andere woor den: een atoomoor log kan alleen wor den ontketend, in dien men de overtui ging heeft, dat alle andere landen op het gebied van de kern wapens een achter stand hebben. Chur chill liet er dan ook geen twijfel aan be- dat in een wa- e.d. ge- deze men rekening te houden. Het is niet Churchills bedoeling de wereld in een angstpsychose te brengen. Maar het heeft geen zin de ogen voor de werke lijkheid gesloten te houden. Zoland de landen niet volledig op de hoogte zijn van de vorderingen, die an deren maken op het gebied van de ont wikkeling van kern wapens, zal het moeilijk zijn een oorlog te ontketenen. Rectificatie. In ons verslag over de E.V.O.-avond te Goes, gisteren in ons blad, stond vermeld, dat het ledental de 1700 is gepasseerd. Dit moet echter zijn Het is na dit alles ook duidelijk, dat Churchill een uitweg zoekt. En hij ziet nog altijd een ontmoe ting tussen Eisenho wer, de Franse pre mier en hemzelf met de Russische leider in het Kremlin, als een mogelijkheid voor een oplossing. Op het hoogste ni veau moet naar een oplossing worden ge zocht. ontmoeting met de leider van de Sowjet-Unie. Men kent immers de krachten van de te genstanders niet. En dat is bij het gebruik van de verschrikke lijke wapens het punt waar alles om draait. Daarom ge looft Churchill ook niet in een onmid dellijke oorlogsdrei ging. Maar het is juist daarom, dat de Britse staatsman op roept tot een zo sterk mogelijke bewape ning, opdat de Sow jet-Unie altijd reke- AMSTERDAM, 3 Maart Amsterdam moet een tunnel hebben al of niet met medewerking van de rijksinstanties in Den Haag! Men voelt er niets voor om de zaak door nadere studie weer op de lange baan te schuiven. Deze conclusie kan men trekken uit het debat, dat gisteravond is gevoerd in de Amsterdamse gemeenteraad. De raad wil in geen geval het plan-Volkers, dat door de regering naar voren is geschoven. Meegedeeld werd, dat indien het plan-Volkers zou wor den uitgevoerd, Amsterdam pas in 1969 of 1970 een vaste oeververbinding zou hebben. Voert men het huidige tunnelplan uit, dan zou men reeds in 1961 met het geheel gereed kunnen zijn nen willen schuiven, dat zijn politiek wordt gedicteerd door de Ver. Staten. Met kracht wees Churchill deze zienswijze van de hand en geen wonder, want meer dan ooit is gebleken, dat de rol van deze Britse staatsman, die er een eigen visie op na houdt, nog lang niet uitgespeeld is. En, zo God hem de krach ten geeft, zal hij blijven streven naar het bestendigen van de wereldvrede. Twee dingen zijn uit het defensiedebat naar voren gekomen: Churchill heeft een heldere visie op het gebruik van water stofbommen e.d. bij een eventuele oorlog en hij streeft boven dien nog altijd naar het vervullen van zijn hartewens: een root-Brittannië vaart onder de bezielende leiding van Sir Winston Churchill nog altijd een eigen koers. Bij het debat over de Britse defensie in het Lagerhuis heeft men de Britse staatsman van links-socialistische zijde in de schoe- waarde uit of namens het Kremlin, die grond kunnen vormen wat minder zwartgallig bezien de huidige Mits deze bepaalt tot het verdedigende, tot de macht van maar bovenal wordt gedragen door de overtuiging, dat een waarachtig Christelijk Europa op velerlei terrein een grootse roeping wacht. Prof, dr J. J. DE JONG. houdt Churchill dit denkbeeld staande en ware het niet zoals hij eergisteren in hetLagerhuis heeft gezegd dat Eisenhower hem dit had belet en boven dien zijn ziekte een poging in die rich ting heeft verhin derd, wellicht was er reeds een ontmoeting met Malenkof ge weest. Nu regeren weer nieuwe heren in het Kremlin, maar Chur chill geeft de moed niet op. Hij meent nog altijd, dat er met de Sow jets wel te praten valt. Na zijn jongste bezoek aan de Ver. Staten had Churchill opnieuw goede hoop, dat een ontmoeting van de grote vier een feit zou kunnen worden. De Sowjet-actie te gen de ratificatie van de Parijse Ver dragen stak echter een spaak in het wiel. Maar de Britse staatsman blijft stre ven naar een ont moeting met Boelga- nin. En daarom zei hij het zo: „Wan neer de ratificatie van de Parijse Ver dragen is voltooid, zal het iedere op dat tijdstip verantwoor delijke regering vol komen vrij staan on- derhandelingen met de Russen te begin nen”. Welnu, nu de kansen voor de Pa rijse Verdragen zo gunstig staan, zou er misschien een moge lijkheid zijn, dat Churchill in 1955 zijn hartewens in vervulling ziet gaan. Mits de Russen de oprechtheid, waar mee de Brit hen wil tegemoet treden, met een evengrote op rechtheid willen be antwoorden! AMSTERDAM, 3 Maart. Dr ir F. P. Mesu, lid van de Delta-commissie, heeft in z\jn rede voor de Vereniging „De Amsterdamse Haven” becijferd, dat er tegenover de enorme kosten van afsluiting der Wester-Schelde volgens zeer globale ramingen ook enorme besparingen mogeljjk zjjn. De heer Mesu gaf twee plaatsen van afsluiting aan, namelijk tussen Vlissingen en Breskens of in de lijn KruiningenPerkpolder met gelijktijdige doorgraving van de voor uitstekende punt van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bjj Ossenisse. Dit zou kun nen gebeuren, indien blijken zou, dat afsluiting van de Schelde aan de mond technisch niet uitvoerbaar is of dat het openhouden van de buitengeul niet bevredigend kan worden opgelost. Ir Mesu verklaarde, dat de verho ging der dijken langs de Wester-Schel de ongeveer 350 millioen zal kosten, waarbij nog eens 150 millioen voor hetzelfde werk op Belgisch territoir kan worden geteld. Afsluiting tussen Vlissingen en Breskens is een enorm werk wegens de zeer diepe geul, die hier ligt. Er zal eerst moeten worden onderzocht, of bij afsluiting op deze plaats de vaargeul buiten (Wielingen) in stand zal blijven of dat er een ern stige verzanding zal optreden. Het peil op de afgesloten Schelde zou gesteld kunnen worden op 1.68 meter boven N.A.P., hetzelfde peil als dat van de dokken te Antwerpen. De sluizen voor deze dokken kunnen dan steeds open staan, zodat het aantal schuttingen voor de vaart op Antwerpen niet zou vermeerderen. Daarom is het van zo grote be tekenis, dat de West-Duitse Bonds raad dit afgelopen weekeinde de ver dragen inzake de Westerse verdedi- 8ing aanvaardde. En dat het nieuwe Franse Kabinet besloot de goedkeu ring van deze verdragen nog deze maand aan de orde te stellen. Niet omdat deze verdragen een ideaal in zichzelf zouden vormen; verre van dat. Maar wel omdat het aanvaarden van deze verdragen temidden van ve«l onzekerheid en tegenstrijdigheid eetl zichtbaar en tastbaar teken zou rijn van groeiende eensgezindheid in he‘ Westen. Een eensgezindheid, naar menselijk mzicht onmisbaar voor het behoud 'an vrijheid en vrede en daarmede van de voorwaarden voor het vervul- en van zijn Goddelijke opdracht door e mens. Welke opdracht overigens en 'aat ons dit nimmer vergeten! ni ,VOOr de Christ-gelovige waarlijk e- 18 beperkt tot eigen huis en haard, en streek of land, maar algemeen A' Emh uitstrekt ook tot Afrika en t' le’ ^e landen en volkeren, die ns nog zuchten onder de Sowjet- ov«rheersing Het ”en van Westerse 'leer uitlatingen <7 onder gevaar weersproken te worden kunnen wij vaststellen, dat de internationale politiek schier van dag tot dag moeilijker 1 wordt te volgen. En dat waarlijk niet slleen voor de belangstellende leek, maar ook voor de talloze meer of minder ingewijden. Nauwelijks is men bekomen van de ene verrassing ja de Sowjet-hoofdstad of Moskou maakt al weer een nieuwe bekend. Met als gevolg, dat de onderscheiden uitleg en waardering van wat er ach ter het Ijzeren Gordijn gebeurt el kander in de laatste weken meer dan ooit volstrekt tegenspreken, ook tegen moeten spreken. Zo kan het gebeuren, dat in het dezer dagen verschenen voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1955 „vele leden” het tegen woordig wereldbeeld iets minder som ber achten dan in vorige jaren. Ter wijl inmiddels een der stutten, waar op deze K.V.P. leden hun mening steunen, al weer is doorgezaagd, of beter gezegd: nimmer blijkt te heb ben bestaan! Te weten de veronder stelde bereidheid van de Sowjet-Unie om door het prijsgeven van sommige uitzonderlijke eisen het gesprek over de door alle vrije volkeren zo zeer gewenste ontwapening weer op gang te brengen. De jongste communisti sche verklaringen en „aanbiedingen” laten op dit punt geen ruimte voor enige twijfel. Zij maken voor een ieder duidelijk, dat het ogenschijnlijk wat gematigder voorstel van Wishins- ky, verleden jaar in de Verenigde Naties gedaan, nimmer ernstige be tekenis had. Slechts een geschikt pro pagandamiddel voor het bevorderen van eigen doeleinden vormde. V Het is goed temidden van alle ver warring deze eigen doeleinden van het Russisch communisme altijd dui delijk voor ogen te houden. Het eind doel is, als het bjj voortduring was en moet zijn: het uitdragen van het communisme over de gehele wereld met onderdrukking, vernietiging en wegvaging van alle weerstand en vrijheid. Het op het ogenblik voornaamste en voor een ieder, die wil horen, on verbloemd uitgesproken middel hier toe is het verdrijven van de Ameri kanen uit Europa en Azië. Het is in Sowjet-ogen onverdrageljjk, dat er ergens in de buurt van het eigen machtsblok Amerikaanse militaire steunpunten zijn gevestigd. Vrijwel iedere uiting uit Moskou gedurende de afgelopen weken heeft ons dat d.idelijk willen maken. Wanneer de Russen zich fel verzet ten tegen een herbewapening van West-Duitsland, dan gaat het niet al leen, zelfs niet in de eerste plaats om die twaalf Duitse divisies. Neen, het gaat om de mislukking van het ge hele stelsel van de vrije Westerse ver dediging. Een dergelijke hernieuwde mislukking toch zou naar alle waar schijnlijkheid op de korte of langere duur met zich brengen het terug trekken uit Europa van de Ameri kanen. En daarmee zou dan de weg zjjn gebaand voor nieuwe uitbreiding van de communistische invloed en overheersing: één stap dichter tot het einddoel! mond.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3