NA HET GEVECHT BIJ GAZA de van Engeland geeft Israël de schuld het incident Een hele straat dronk gestolen koffie Maar over van I een conferentie Formosa is op het ogenblik niet mogelijk Indonesische staatspolitie boos op Mr Bouman Beloof geen geweld te gebruiken Zware brand in Amsterdamse markthallen Grote vernielingen in Nw Zuid-Wales Minstens veertig Russische soldaten omgekomen Groot tumult in Belgische Kamer Nieuwe Koning van Cambodja r een Dulles spreekt met Tsjiang Schade op 120 millioen gulden geschat Politieke crisis verzwakking van Z.O.A.V.O. Manoch beweert Amerikaanse opleiding te hebben ontvangen, doch was krijgsgevangene Ook Egypte aangeklaagd bij de Ver. Naties „De vermakelijke avonturen van Don Quichot Slechte gezondheid van schoolkinderen? Britse atoomgeleerde naar de V«S» PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND A bas la Calotte groothandel Misere bij Treinongeluk in Oost-Duitsland De overstromingen in Australië Vijftien aardappelloodsen zijn nu al in de as gelegd Besprekingen over samenwerking Lufthansa mag 1 April vliegen Dulles op Formosa. DE BILT ZEGT: Meer bewolking Kardinaal Seguara behoeft niet heen te gaan Geen ontslag, maar wel opslag Straffen. Proces-Jungschlager tverd voortgezet De hele buurt. ZEEUWSCH DAGBLAD Een nieuw kinderverhaal: 10e JAARGANG No. 3030 tl (ZIE PAGINA 6) VREDESOPROEP VAN ANTHONY EDEN niet 3. VRIJDAG 4 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Toen kwam, Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.19 u., onder 18.26 u. Maan op 14.56 u., onder 5.38 u. 9 i- n 2- n Een beeld van de plaats waar bij Gaza in Egypte op 28 Febr. j.l. het incident tussen Israëli sche en Egyptische troepen plaats vond. Een verwoest militair kamp met op de voorgrond een uitgebrande jeep zijn de stille getuigen van de strijd, die Is rael’s verhouding tot Egypte in het middelpunt van de wereld- belangstelling zette. Gaza ligt on geveer 5 km van de grens tussen Egypte en Israël. regiem te vervangen door vrede aan de kaak gesteld. De Veiligheidsraad komt Vrijdag bijeen ter overweging van Egypte'! klacht tegen Israël in verband met hei incident bij Gaza. van Üngeland is een de kwestie door overleg Contróle kon er niet zijn, want iedereen deed het. Verscheidenen van hen hebben voor duizenden guldens aan genomen. Eden, die op het ogenblik in Nieuw Delhi is voor besprekingen met pre mier Nehroe deelde zelf zijn vredes pogingen mee. Op een vraag van een van de journalisten over de mogelijk heid van een conferentie over de For- mosaanse kwestie in de trant van de Geneefse confersntie over Indo-China, antwoordde Eden, dat hij op twee punten zekerheid wilde hebben. In de eerste plaats moest er over eenstemming zijn over wat op de con ferentie zou worden gedaan. Een tweede belangrijke vraag was, wie de conferentie zou kunnen en mogen bij wonen. Deze belangrijke punten, zo zei Eden, zijn nog steeds niet gere geld. DEN HAAG, 3 Maart De heer Mol, lid van de Tweede Kamer heeft aan de minister van Sociale Zaken gevraagd of het waar is dat de ge zondheidstoestand van de schoolkin deren veel te wensen overlaat, zoals minister Mansholt heeft meegedeeld. De heer Mol vraagt verder of dit voor het gehele land geldt of regionaal en of de minister cijfers kan verstrekken waaruit de juistheid van deze uit spraak blijkt. Tenslotte wordt ge vraagd of er aanleiding bestaat voor bepaalde maatregelen en voorzienin gen. BONN, 8 Maart De Geallieerde Hoge Commissie heeft vandaag de Duitse Luchtvaartmaatschappij, de „Lufthansa”, medegedeeld, dat zij op 1 April mag beginnen met passagiers- vluchten binnen West-Duitsland. Op 15 Mei zal de maatschappij commer ciële vluchten mogen beginnen in West-Europa en op 1 Juni zal zij een dienst op New York mogen openen. werkwijze van de staatspolitie. De Officier van Justitie verzocht de rechter vandaag mr Bouman een be risping te geven voor deze uitlatingen. De verdediger antwoordde daarop, dat het hem speet, dat de Officier van Justitie genoodzaakt was deze woorden te moeten zeggen. Mr Bouman deelde mee, dat hij reeds vrijwillig tegenover de Officier en tegenover de commis saris van politie heeft verklaard dat de door hem geuite beschuldiging aan leiding zou kunnen geven tot misver stand. Hij zei, dat hij onmogelijk de beschuldiging kan intrekken, want hetgeen hij wil bewijzen is juist, dat de politie deze zaak heeft gemaakt. BERLIJN, 3 Maart. Minstens veer tig Russische soldaten moeten bij een treinongeluk in Oost-Duitsland om het leven zijn gekomen. De stoker van de trein, die naar West-Berlijn was ge vlucht vertelde, dat het ongeluk ver oorzaakt was door de afgesleten wielen van de locomotief. De trein reeds met een snelheid van 70 km per uur toen het ongeluk gebeurde. Zowel de stoker als de machinist hadden reels eerder op de gebreken van de locomotief ge wezen, maar men was hier niet op in gegaan. De trein bestond uit vier passagiers- rijtuigen, 12 goederenwagons met wa pens en uitrustingen en 1.1 wagons met legervoertuigen. De stoker was naar West-Berlijn gevlucht, omdat hij bang was verantwoordelijk gesteld te wor den voor het ongeluk. Minister Foster Dulles is vanmorgen per vliegtuig uit Manilla op Formosa aangekomen. Direct na aankomst te Taipeh wisselde Dulles met zijn na tionalistische collega, George Jeh, de ratificatie-oorkonden van het Ameri- kaans-Nationalistische Verdrag voor Wederzijdse Bijstand uit, dat daardoor van kracht werd. In dit Verdrag, dat in December in Washington werd ge tekend, nemen de Ver. Staten de ver plichting op zich te helpen bij de ver dediging van Formosa, de Pescadores tegen communistische aanvallen. Na de lunch begon de gedachten wisseling tussen Dulles en Tsjiang Kai Sjek over Quemoy en de Mat- soe-eilanden. Dulles zou Tsjiang ge polst hebben over de mogelijkheid van een ontruiming van deze eilan den door de Nationalisten. Tsjiang Uitgave: lichting „Zeeuwsch Dagblad” ,ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie voor advert, enz. 2970), Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. ■3 Telef. 326; Middelburg: Korte Lordstr. 35. Tel. administratie «09 Tel.' redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes SYDNEY, 3 Maart. De overstro» mingen in New South Wales zijn van daag afgenomen. Het wegstromenda water laat grote vernielingen achter. Het stadje Walgett, 735 kilometer ten Noordwesten van Sydney, wordt nog door het water bedreigd. In Nyngan, dat gisteren nog per radio om hulp verzocht, is de dreiging van het water thans afgenomen en zowel in deze stad als in andere gebieden houdt men zich bezig met het enorme probleem onder dak te vinden voor de 40.000 mensen, die dakloos zijn geworden, en het op ruimen van de vernielingen, die door het water zijn veroorzaakt. Ver weg, in het tropische Noorden, hebben de inboorlingen aangekondiga de kleine sommen geld, die zij krijgen door de verkoop van buffels en kroko dillenhuiden, ter beschikking te willen, stellen van de slachtoffers van de ramp. Ook de bezetting van het Zuid- poolstation op Macquarie eiland heeft vandaag per radio instructie gekre gen een deel van salarissen te bestem men voor hulp aan de slachtoffers. Politie en burgerlijke autoriteiten schatten de totale schade op onge veer 120 mill, gulden. De berichten over veroorzaakte schade stromen echter nog steeds binnen. Het zwaarst getroffen is de dicht bevolkte Hunter-Vallei. Hier wordt de schade geraamd op ongeveer 80 millioen gulden, waarvan ongeveer de helft in de stad Maitland. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. „Als ik dat niet mag, aldus mr Bou man, kan ik evengoed de verdediging neerleggen”. Het verhoor van de getuige Manoch werd daarop voortgezet. Zijn verkla ringen waren slechts gedeeltelijk ver staanbaar. Mr Bouwman viel de ver klaring van Manoch aan, dat hij na de Japanse bezettingstijd een oplei dingsschool in de Ver. Staten had be zocht. Hierop reageerde de rechter met: „Daar gaat het hier toch niet om”, waarop Mr Bouman antwoordde: „Jawel, want dit is typisch fantasie!” Óp vragen van mr Bouman over de opleiding, de namen van de comman danten, straatnamen en andere bij zonderheden moest Manoch het ant woord schuldig blijven. Mr Bouman gaf voorts een staat van dienst van het ministerie van Oorlog aan de rechter, waaruit blijkt, dat Manoch krijgsgevangene is geweest in Japan, een korte opleiding volgde in Manil la, en vandaar rechtstreeks naar Bor neo was vertrokken. DE BILT, 3 Maart Droog weer met toenemende bewolking en in da ochtend hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Hoogwater Zaterdag 5 Maart: Vlissingen: 11.48 u. 1.67 m., u. m. Terneuzen: 12.15 u. 1.84 m., u. m. Wemeldinge: 0.46 u. 1.30 m., 13.22 u. 1.49 m. Zierikzee: 0.27 u. 1.10 m., 13.07 u. 1.27 m. ROME, 3 Maart Berichten uit Madrid, dat de Paus kardinaal Se guara had gelast, zich in een klooster terug te trekken, worden in Vaticaan stad ronduit tegengesproken. Wel zou bisschop van Guadix bij Granada bij kardinaal Seguara, die een vurig mo narchist is, hebben aangedrongen zich terug te trekken. WASHINGTON, 3 Maart De vooraanstaande Britse atoomgeleerde, Sir William Penney, vertrekt binnen kort naar Amerika om de mogelijk heid te onderzoeken van hervatting van de Brits-Amerikaanse samenwer king op alle gebieden van het kern onderzoek. Het initiatief voor deze be spreking is van Amerika uitgegaan nadat Churchill had aangekondigd, dat Engeland de waterstofbom zou ma ken. Ook heeft Penney nog een ge heim bezoek aan Australië op het programma om een nieuw terrein voor atoomwapens uit te kiezen. ROTTERDAM, 3 Maart. Vrijwel het gehele personeel van een groothandel in kruideniers waren te Rotterdam heeft van middag voor de rechtbank terecht gestaan, verdacht van diefstallen, die zich over drie tot vier jaren hebben uitgestrekt. Diefstallen, zoals de Officier van Justitie zei, die een zeer grote omvang hebben aangenomen, zodat de zaak bijna geen winst meer maakte. NEW DELHI, 3 Maart. Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik in India is, heeft vandaag een poging gedaan om de vrede rond Formosa te herstellen. In New Delhi deed hij een dringend beroep op beide partijen om een aanwijzing te geven, dat zij afzien van het gebruik van geweld. Als deze aanwijzing wordt gegeven zou het oplossen van het vraagstuk gemakkelijker zijn. De bedoeling van Engeland is een toestand te bereiken, waarin de regeling van de kwestie door overleg en verzoening mogelijk zal zijn. zou echter te kennen hebben gege ven zulks niet te kunnen doen, om dat een dergelijke maatregel het moreel van de Nationalisten op For mosa en elders te zeer zou aantas ten. BRUSSEL, 3 Maart De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers is vandaag het toneel geweest van een hevig tumult, toen de minister van Economische Zaken, Jean Rey, de Rooms-Katholieke onderwijzers van inbreuk op de wet beschuldigde. Deze onderwijzers hadden uit protest tegen de schoolpolitiek van de regering ge weigerd spaarbrieven van de leerlin gen aan te nemen. Het was een verschrikkelijk kabaal toen de minister deze beschuldiging uitsprak. De minister werd door de Rooms-Katholieke oppositie over- schreeuwd, terwijl de socialisten en li beralen riepen „Werpt hen allemaal in de gevangenis”. De 84-jarige voorzitter Kamiel Huysmans wist niets beters te doen dan de vergadering te schorsen. Ve le minuten had hij met de bel gerin keld om de gemoederen tot bedaren te brengen. Toen hij de vergadering sloot zong de linkerzijde van de Ka mer: „A bas la Calotte” (Weg met de Papen!) AMSTERDAM, 3 Maart Met elf stralen en vijf waterkanonnen heeft de Amsterdamse brandweer vanmid dag de strijd aangebonden tegen de rode haan, die in drie aardappellood sen van de centrale markthallen vrij spel had. Toen de zon onderging was er van de drie loodsen niet veel meer over. Het was de derde keer dat de brandweer op deze plaats in actie kwam daar waar in 1946 zes van de totaal vijftien aardappelloodsen in vlammen opgingen. Twee jaar later werd een tweede serie loodsen in de as gelegd. Vandaag heeft het vuur de algehele liquidatie voltrokken. De rookontwikkeling was zo groot, dat de brandwachten constant hun rookmas kers moesten ophouden. SAIGON, 3 Maart. Ex-koning No- odom gihanoek, die gisteren afstand oeed van de troon van Cambodja ten «unste van Prins Soeramarit, is van an ®en eigen politieke partij te vor- “en Volgens de bepalingen van de be- “MMsovereenkomst zouden dit jaar in °,dla nog algemene verkiezingen senouden moeten worden. n D® afg*;treden Koning had het plan hnrT?} de kjeswetten te wijzigen om ]jp,e Politici, die niet vaderlands- ovpr waren> uit te schakelen. Hier op iJas MJ in conflict gekomen met nternationale bestandscommissie. Bpn.,s z}Jn voornaamste politieke te- van j6r noemde Sihanoek de leider Ta‘v“«democratische partij Son Ngoc Premier ^,tiidens de Japanse bezetting Intussen maakt men zich zeer on- het licht alle De levensmiddelen weg- zaak kon niet iedereen tegelijk mis sen en verschillende verdachten, die vanmiddag moesten terecht staan, bleken na de ontdekking zelfs opslag te hebben gekregen. Er wa ren er, die een jarenlange staat van dienst bij de zaak hadden. De Officier van Justitie eiste ge vangenisstraffen variërende van twee tot vijf maanden en tegen en kele helers geldboeten van f 40. tot f200.—. Uitspraak over veertien dagen. DJAKARTA, 3 Maart. De Indonesische staatspolitie heeft geprotesteerd tegen de beschuldiging, die de Nederlandse advocaat, mr H. Bouman, heeft geuit over het optreden van het politie-apparaat. Dit werd vandaag meege deeld toen de rechtzaak tegen de Nederlander Jungschlager werd voortgezet. Tijdens de eerste zitting in deze zaak heeft de getuige Manoch de heer Bou man beschuldigd van omkoperij. De verdediger reageerde daarop met te zeg gen, dat alles een afgrijselijke leugen is en dat de methoden, die door de staatspolitie gebruikt worden, alle perken te buiten gaan. Getuige Manoch zou volgens de heer Bouman in December j.l. geld hebben ontvangen als helper van de politie. De verdediger noemde dit een typisch staaltje van de dan alles aan konden echter schuldigen worden ontslagen: Er was een hele straat in Rotter dam die koffie dronk, welke zou zijn gestolen door een 20-jarige jon gen. Hij bracht ze mee naar huis en zijn moeder verkocht ze aan de hele buurt. Niet al te duur, maar toch ook weer voor zoveel, dat er op den duur een geheel nieuw ameuble ment kon worden aangeschaft. Toch was het „de buurt”, die de zaak tenslotte bij de politie aangaf. LONDEN, 3 Maart. De Engelse regering heeft Israël laten we ten, dat zij het land verantwoordelijk stelt voor de aanval met voor* bedachte rade op de Egyptische troepen bij Gaza afgelopen Maandag. Minister van Staat Anthony Nutting heeft de Israëlische ambassadeur in Londen meegedeeld de aanval betreurenswaardig te vinden. Het Israëlische leger heeft inmiddels toegegeven dat bij het grensin cident bij Gaza acht Israëlische soldaten om het leven zijn gekomen en 13 militairen werden gewond. Verder heeft Israël vanavond be kendgemaakt, dat het bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties een klacht tegen Egypte zal indienen wegens aanhoudende schending van de algemene bestandsovereenkomst. De schendingen door Egypte van het bestand en de resoluties van de Vei ligheidsraad brengen de internationale vrede en veiligheid in gevaar. De klacht slaat zowel op aanvallen van geregelde en ongeregelde strijd krachten tegen Israëlische strijdkrach ten als op aanslagen van overvallers van onder Egyptisch bestuur staand grondgebied op levens en bezittingen in Israël. Verder wordt in de klacht Egypte’s weigering om te trachten door onder - handelingen tot overeenstemming te komen teneinde het huidige bestands- gerust over het aftreden van Koning Norodom. Cambodja is immers steeds een bufferstaat van betekenis ge weest tussen het Communistische Noorden en de Zuidoostaziatische ge bieden, die vallen onder de ZO AVO. Een politieke crisis in Cambodja kan de grenzen van de ZOAVA op een belangrijk punt verzwakken. Onze foto toont de nieuwe Koning van Cambodja, Soeramarit.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1