MARKT VEILING BEURS Lijm niet met verdriet, lijm met VELPON de erflaatster van Nieuws uit de Provincie. Hei partret HIT ZEELAND’S STEDEN Verdeelde stemming Goes FEUILLETON 7 holen. Vlissingen Middelburg ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 door K. Jonkheid AANBESTEDINGEN Meer ingelegd dan terug betaald op Vlissingse Nutspaarbank WESTKAPELLE Z AAM SLAG Propaganda-avond kankerbestrijding Ouderavond O.L. school Jubileum honderdag 3 Maart 1955 O.- EN W.-SOUBURG ST ANN ALAND ST PHILIPSLAND Burgerlijke Stand SCHEEPSTIJDINGEN De romantische geschiedenis van een erfenis OOSTKAPELLE ARNEMUIDEN AXEL DOMBURG ELLEWOUTSDIJK HOEDEKENSKERKE KAPELLE Zeewering Bruinisse Sportpark Zierikzee Goede uitvoering van „Con Amore” Praat-avond A.R.'Kiesvereniging Paard bleef dood „Wapen van /.rum’’ gelicht LeJ, Christen Vrouwenbond 410B breide A’dam Bank 52% Ingezonden Mededeling (Adv.). 37) ZORG. XXXIII. Slechts op één punt zijn de zwaar- hoven St. Helena-Las 1 (Wordt vervolgd.) verwachtingen beschaamd. 102% 100% 96% 101% 101% 264 242 372% 299 581% Rott. Bank Tw. Bank Dirks Jan Vraag de juiste soort 79% 29'% 130 103% 75 61% 27% 43% 48% 15% 95% 65% 39% 85% 177% 168% 179 182% 226% 188 145% 62% 81 25% 142% 99% 242% H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. 111 165% 11% 25% 45% 54% 126% 70% 75 103% 75 62% 27% 42% 48 43 161 63% 188 165 87 43B 161 62% 188% VLISSINGEN, 2 Mrt. Over de maan den Januari en Februari bedroeg het te goed bij het begin op de Vlissingse Nuts- spaarbank 11.584.875,57. Op het einde van deze periode was dit tegoed gestegen tot 12.064.638,07. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat ingelegd werd 1.374.051,23 en terugbetaald 894.288.37. Over de maand Februari bedroeg het verschil van het tegoed 293.380,10. In deze maand werd ingelegd 640.304,06 en terugbe taald 346.923,96. de hijskraan worden gelicht. De werk lieden I een 110 163 11% 25 45% 54-% 125% 70% 112B 95 65 39% 86% 110% 110% 78% 100% Müller Co. 242 246% 247% Escomp. Bank 218% 218% 234% Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.21 u., onder 18.25 u. Maan op 13.35 u., onder 5.09 u. Born. Sumat. Internatio Am. Motors Am. Radiator Am. Smelting Anae. Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada Gen. Motors Int. Nickel Stand. Brands Rep. Steel Kennecott U. S. Steel N. Am. Comp. 28% Cities Service 129% Cont. Oil Micont. Oil Philips Oil Shell Oil Tidewater Baltimore Ches. Ohio Miss. K. Texas 15% A’dam Rubb. 115% 113% Bandar Rubb. 165 Kend. Lemboe 87 O. J. Rubber De Oostkust Serbadjadi H. Am. Lijn K. J. C.Pkvt N. B. K. Boot 180% K. Paketvaart 170% K. Rott. Lloyd 183 N. Sch.vrt. U. 186% Omm. Sch.vrt. 227 St.v.Mij. Ned. 191% 143% 63% 81 Vorstenlanden 25% Ver Deli Mij. 144% Senembah C.B.T.B. dezer dagen in jaarvergadering bijeen. Met genoegen kan op het jaar 1954 teruggezien worden: het stond in het teken van opbouw en uitbreiding van de vereniging. Na de behandeling van de huishoude lijke zaken sprak dr ir C. W. C. van Beekom over „Het landarbeiders vraag stuk”. Naar aanleiding van deze buiten gewoon leerzame inleiding volgde een drukke bespreking. De heer J. G. de Jager aanvaardde zijn herbenoeming tot voorzitter. Dameskoor. Het Westkappels Dames koor heeft in het gebouw „Westkapelle -Herrijst” een geslaagde uitvoering ge geven. De leiding berustte bij de heer P. de Rooy. Na het gezongen gedeelte van het programma, werd een toneel stuk opgevoerd, dat bij de vele aan wezigen bijzonder in de smaak viel. YERSEKE Vebo. In de vergadering van de Vebo, die druk was bezocht en onder leiding stond van de heer J. H. Bal werd al gemeen geklaag over het slechte ver loop van de fondsaankopen. Een recht vaardiger oplossing is zeker op zijn plaats; met dien verstande dat niet alleen de exporteurs, maar ook de kwekers een grote hoeveelheid van hun consumptie-oesters kwijt raken. Het bestuur zal trachten tot grotere aankoop te komen. Verder ligt het in het voornemen de organisatie van de kwekers en de exporteurs te scheiden en in twee secties van de vereniging onder te brengen. Chr. Volksonderwijs. Nu de kinderen per bus worden afgehaald, is financiële steun van de zijde der ouders gewenst, aldus de heer J. van Hoeve op de verga dering van de school voor Chr. Volkson derwijs. De heren A. Kayser en J. M. de Zeeuw werden in het bestuur herkozen. Als nieu we bestuursleden zullen voortaan de he ren I. Vouse en J. Leuven fungeren. Ds G. Jansma aanvaardde zijn herbenoeming als lid van de Chr. Bewaarschool. alle boosaards. Op een triestige herfstmorgen bun gelt aan die galg een splinternieuwe strop. Daar wordt de jonge Huydeco- per straks ter dood gebracht. Het schilderij krijgt rust. Onbewogen hangt het aan de wand. Na jaren komt het in bezit van de familie De Bas en wordt eindelijk eigendom van de va der van juffrouw Vermeer. Opnieuw publiek verkocht, ontdekt de koopman uit de stad het opschrift en biedt het stuk te koop aan de nog jeugdige Huidekoper. Die houdt het jaren in eigendom, maar spreekt er de Lom- nooit van, uit kiesheid jegens de fa- milie Vermeer Zo wordt het gevonden door Dirk en ten tweede male is het aanleiding tot een actie, die mislukt evenals de eerste. En nog is de levensloop van het por tret niet ten einde. konden zich verheugen over grote belangstelling. Op Woensdag 23 Maart a.s. zal des avonds in de grote Schuttershofzaal een samenkomst worden belegd tot propaganda van de kankerbestrijding. De Vereniging tot Steun van het Ko ningin Wilhelminafonds zal deze or ganiseren in samenwerking met de Plaatselijke Federatie voor Vrouwelij- ke Vrijwillige Hulpverlening en de Dezer dag n werd in de zaal van hei Hof van Holland te Tholen de jaar lijkse ouderavond gehouden van de Openbare Lagere school. Na het welkomstwoord vertelde de heer van Liere, het hoofd der school, over het wel en wee van de school. Vervolgens gaf de heer J. H. Bal ’n overzicht van het afgelopen jaar en deelde mede, dat er nog een behoor lijk saldo in kas is. Bij de verkiezing van twee leden voor de Oudercommis- sie werden de aftredende heren F. Goedemondt en J. van Dalen herko zen. Hierna werden door de leerlipgen van de 5de klas onder leiding van de heer P. Beun verschillende liederen gezongen. Vervolgens werden door enkele oudere kinderen kleine voor- drachtjes en een samenspraak ten ge hore gebracht. Door leerlingen van de 6e klas werd hierna een populair lied gezongen wat door de gehele zaal werd meegezongen en veel succes oogstte. Na de pauze werd een film over oestercultuur vertoond. AMSTERDAM, 2 Maart. De stemming ter beurze is vandaag enigszins verdeeld geweest. Kon. Olie werd gesteund door de vaste stem ming in Nëw-York en voegde op nieuw ruim 8 punten aan de notering toe. Gesloten werd op 559. Dit is de hoogste prijs, die na de oorlog ooit voor het hoofdfonds is betaald. Het vorige record van 556% stamt van 4 Januari j.l. Ook voor Philips bestond er goede belangstelling, waardoor de koers van 360 tot 364. steeg. Unilever deed het iets kalmer aan, maar wist toch een puntje te avanceren. Aku lag gedrukt en was op 304 ruim 2 punten lager. Dit werd geweten aan de lagere winstcijfers van de Ameri can Enka in 1954, n.l. 5 millioen dol lar tegen 6,4 mln. dollar in 1953. Naar bekend heeft de Aku een groot be lang bij deze Amerikaanse zuster maatschappij. De scheepvaartsector zette de flau were stemming van gisteren onver minderd voort. Hier is vooral het pu bliek nog steeds aan de markt. Rot- terdamsche Lloyd verloor bij opening 7 punten, maar wist zich later te her stellen tot 179 (183). Scheepvaart Unie circa 5 punten lager. De overige soorten 1 tot 3 punten verlies. Op de cultuurmarkt opende Amsterdam Rubber nog prijshoudend, maar toen na 2 uur bekend werd, dat ook de stemming op de Amsterdamse Rub- bertermijnmarkt zeer flauw was, liep de notering van 115 tot 113 achteruit. Ook Verenigde Deli verloor enig ter rein. H.V.A. goed op peil. Claims A.I.M.E. maakten hun entrée met een adviesprijs van f 95 bieden bij een theoretische waarde van f 90. Gul- densbeleggingen stil en op peil, doch investeringscertificaten H punt lager. Prolongatie 2% pet. Vandaag herdenkt de heer N. Kier loos, chef van de banketbakkerij bij de Fa. A. L. van Melle alhier, de dag >p hjj 25 jaar geleden in dienst Het zal de jubilaris aan belang- o.a.: Voorstel tot besteding van het bouw volume 19541956; vaststelling gemeen tewapen en bespreking noleringspian. L.J.G. De L.J.G. vergaderde onder lei ding van de heer J. Poppe Kzn. De heer Z. Maljaars hield een inleiding over „De gladiolenteelt”. Voorts kwam aan de orde „Proefvelduitslag bruine bonen”. „Jubi leum L.J.G.” en „Zaaiwedstrijd”. Na de pauze volgde een programma van spel en ontspanning. Benoeming. In verband met het vertrek van mej. H. Feitsma, onderwijzeres aan de Julianaschool, naar Amerika is in haar plaats benoemd de heer A. Goethart, thans onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Terneuzen. In het goud. Op Donderdag 3 Maart zal het echtpaar V. den Braber en M. den Braber-Geense de dag herdenken waarop het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. Jaarvergadering W.H.S. Dezer dagen hield de sportvereniging „W.H.S.” haar algemene jaarvergadering. De voorzitter, de heer Abr. J. Soeters Jacs..zn. weer er in zijn openingswoord op, dat het afgelo pen jaar niet gunstig is, gezien de natte zomer en tevens door het feit, dat er ge brek aan leden is. Hierdoor heeft men een beroep moeten doen op de oud-leden der vereniging die zich niet onbetuigd heb ben gelaten waarvoor de voorzitter hen hartelijk dank zegde. Als bestuursleden werden herkozen de heren Abr. J. Soeters Jacs.zn en L. A. van Poortvliet terwijl als nieuw bestuurs lid gekozen werd de heer J. den Engels man. Voor de elftal-commissie werd de heer L. Stols gekozen. Als bode werd her benoemd de heer R. Rijnberg tegen ’t oude salaris. Vervolgens werden de plan nen van het komende jaar onder de loupe genomen. Het ligt in de bedoeling om de komende zomer nederlaagwedstrijden te organiseren en met de Kerstdagen een bazar. De heer P. W. Goedegebuure werd wegens bewezen diensten als erelid be noemd. Dr ir van Beekom sprak. Onder leiding van de voorzitter, de heer J. G. de Jager, kwam de afd. St. Philipsland van de waaro] trad. 1 stelling zeker niet ontbreken. Geboren: Wilhelmina A., d.v. M. M. de Pan en M. Schoolmeester; Marina J. d.v. L. J. Capello en A. J. Burgs; Cornells M. z.v. Ph. Reinhoudt en J. J. Kaboord te Wolphaartsdijk; Adriaan P. z.v. J. Schou wenaar en C. van Dalen te Wemeldinge; Jacobus H. F. z.v. J. F. Bookelaar en C. M. Groeneweg. Dina, d.v. K. van Boven en W. Grootjans te Krabbendijke; Leen- dert M. z.v. P. G. Vermeulen en A. W. Remijn. Ondetrouwd: F Godeschalk, 29 j. en P. K. Tilroe, 27 j. Gehuwd: D. Meijer, 22 j. en A. P. van der Waart, 21 j. Overleden: L. Meijer, 43 j. echtg. v. E. Boogaard; Ja. Kloosterman, 77 j.; W. Kodde, 72 j. moedige verwachtingen van moeder beschaamd geworden. Vermeer is terug gekomen. De verloving is in stille eenvoud gevierd, zonder drukte, in de geest der Vermeers. Jan is een spraakzame bedaarde jongen. Hij brengt een sfeer van rus tige gezelligheid in huis, die door al len gewaardeerd wordt. Maar verder is alles mis. Dirk is bij de notaris geweest om de onderhan- delingen over de verkoop te hervat ten, maar de reflectant had zich reeds terug getrokken. In de zaak gaat het slecht met de handel en nog slechter met de beta lingen. De zaakwaarnemer heeft gedispo neerd over het bedrag van zijn reke ning en toen de ooms spraken over de honderdvijftig gulden, heeft Dirk in een boze koppige bui zijn laatste kas geld gebruikt tot betaling van dit be drag. Nu zit hij diep in de zorg. Zo kan het niet blijven. Niet dat er direct gevaar is. Er zijn geen zware lasten, geen drukkende schulden, er is een matig kapitaal en de naam van de firma is goed. i Maar er moet meer leven in de boel komen. Hij zal weer geregeld op reis gaan en de afnemers bezoeken. Vol verwachting begint hij, maar het valt tegen. Hij ontdekt „er uit” te zijn. Zijn verouderde voorraad is niet „bij” en zijn prijzen zijn niet „bij”. Dat komt door de beslommeringen. Hij herziet zijn prijzen, vult zijn voorraad aan en krijgt crediet op lange termijn. Nu kan hij een poosje verder. Aan vankelijk gaat het aardig. Er wordt verkocht en wat verdiend. Op tijd geeft hij zijn wissels af, maar helaas, het grootste deel komt onbetaald te rug. Intussen nadert de dag, waarop hij de grote post betalen moet en zijn kas is nog lang niet toereikend. Er zit geld in de goederenvoorraad en veel geld onder de mensen, maar weinig in kas. Hij durft er met moeder niet over spreken en met de ooms nog minder. Met de onbetaalde wissels gaat hij op stap, om te trachten ze zelf te innen. Maar de debiteuren doen lange ver halen, die eindigen met het verzoek geduld te hebben tot ze zelf hun vor dering binnen krijgen. Dan pas kun nen zij betalen. Zo staat het met Dirk ook. Niemand kan betalen zonder geld. Hij moet wachten op anderen, die anderen op weer anderen. Het is een ketting. Een rekening openen bij een kas sier is hem vreemd. Dat durft hij niet aan. Dan wil hij liever proberen, iets contant te verkopen. Dat lukt ten dele, maar niet voldoende. En de tijd gaat voort. Om de maat nog voller te maken, leest hij ’s avonds in de krant het faillissement van een van zij» schuldenaars. Ook dat nog. Wat een lelijke strop. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. 102% 100% 96% 101% 101% 100% 167 227 324 171 263 245 274% 285 412 272 364% 195 382% 225 373% 299% 586% 591% 556% BLOEMFONTEIN 2 te Kaapstad. BLOMMERSDIJK 1 Finisterre- Antwer pen. JAGERSFONTEIN Palmas. KOTA BAROE 2 rede Priok. MAASDAM 1 Azoren-Cobh. MIJDRECHT 1 Aruba-New York. Bestuur Oranjevereniging. Het bestuur van de nieuwe oranjevereniging is com pleet. Het is thans als volgt samengesteld: H. J. Blok, H. J. Burger, M. Ganseman, J. C. Wirtz, A. J. van Stel, F. van Hoorn en Joh. Wabeke. De functies moeten nog nader worden verdeeld. Burgerlijke stand. Geboren: Gerard, z.v. M. Sinke en P. F. de Dreu. Overleden: L. Verhuist, 71 j. echtg. van J. Hoogstrate; E. Verrijzer, 73 j. wed. van H. Maas; A. Gruppen, 68 j. echg. van D. van Eeken; P. Njjsse, 91 j. wedn. van N. de Back; J. in ’t Anker, 69 j. Gehuwd: J. Bruggeman, 28 j. en A. Kosten, 23 j. School met de Bijbel. Onder voorzitter schap van de heer J. de Kam kwam de school met de Bijbel in jaarvergadering bijeen. Na het uitbrengen der jaarver slagen volgde bestuursverkiezing. De heer F. Annot stelde zich niet herkiesbaar en zijn plaats zal worden ingenomen door de heer P. de Visser, terwijl de voorzit ter werd herkozen. De heer Annot heeft 33 jaar zitting gehad in het bestuur. Zijn grote kennis van zaken had aller waar dering. Z.L.M. In de vergadering van de plaat selijke afdeling der Z.L.M. heeft de adj.- secretaris, ir J. Bos, gesproken over het onderwerp: „De huidige positie der Neder landse landbouw”. Aan de hand van cij fers toonde hij aan dat 1954 een ongun stig jaar voor de boeren is geweest. In de toekomst zal naar zijn mening meer aandacht moet worden besteed aan de voorlichting. Vooraf zijn de jaarverslagen uitge bracht. De secretaris de heer W. van Liere vertelde dat de afdeling is gegroeid tot 76 leden. De leiding berustte bij de heer K. de Buck. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de bestuursleden van de afdeling Serooskerke en de vol ledige plaatselijke L.J.G.-afdeling. Gemeenteraad. De raad komt Vrijdag om half acht bijeen. De agenda vermeldt Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia, d.v. D. van Belzen en T. Ventevogel; Ja coba, d.v. A. Davidse en A. van Belzen; Johannis, z.v. J. Marijs en M. van Belzen. Gehuwd: W. van Belzen, 24 j. en M. Dingemanse, 21 j.; L. H. Dieleman, 23 j. en N. van Belzen, 20 j. Overleden: I. de Waardt, 40 j. echtg. van C. Meulmeester; A. Roelse, 80 j. wed. van J. Sahderse. Bijeenkomst Dorpskring. De directeur van de Coöp. Landbouwvereniging „Ei land Walcheren” hield voor de Dorps kring van deze organisatie een lezing over „De positie van de coöperatie en de er varing op handelsgebied”. Na de pauze werden enkele films ver toond, alsmede kleurendia’s van een reis naar Tirol. De Bijeenkomst stond onder leiding van de heer A. Kluyfhout. Kankerbestrijding. Onder leiding van de heer A. van Houte is in het gebouw van de Chr. Kleuterschool te Axel door de arts Kats gesproken over de kankerbe strijding. Hij sprak over de moeilijk heden van de bestudering en genezing van deze ziekte en de voorzorgen daar aan verbonden en wekte de aanwezigen op zich aan te sluiten bij het Kon. Wil helminafonds. Door mevr. Alberts, ver tegenwoordiger van genoemd fonds, werd deze alleszins duidelijke causerie nog eens omlijnd, waarna een film over deze volksvijand werd vertoond. Een zangkoor van de N. H. Kerk te Axel bracht enkele liederen ten gehore. Lezing. Voor de plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. hield ds H. Johannes, Ev. Luth. predikant te Vlissingen een le zing over: „De Kerk achter het ijzeren gordijn". Afscheid. Maandagavond heeft de heer P. C. Broerse afscheid genomen als diri gent van de muziekvereniging „Apollo”, welke functie hij 15 j. heeft vervuld. Hij werd hartelijk toegesproken door de voorzitter, die er op wees, dat „Apollo” door de onvermoeide ijver van de direc teur in de hoogste afdeling van de Bond van Harmonie en Fanfareverenigingen in Zeeland is gekomen. Namens de leden werd een barometer aangeboden. Ook de burgem., mr W. J. E. Crommelin, was eveneens aanwezig om te getuigen van het goede muzikale peil waarop de heer Broerse de vereniging heeft ge bracht. Bovendien dankte hij hem voor ’t vele muzikale genoegen, dat hij daar mee aan inwoners en badgasten heeft verschaft. Hij bood de scheidende direc teur een boekwerk aan. De heer Broerse sprak daarop een dank woord. Medegedeeld werd, dat tot opvolger van de heer Broerse is benoemd de heer A. L. Wallenburg te Middelburg. Kleuteronderwijzers. In de plaats van mej. Witte is tot kleuteronderwijzeres be noemd mej. T. van Sluis te Ellewouts- dijk. Coöp. Boerenleenbank. Tot 1 Maart 1955 220.413,74 (v.j. 235.832,03). Tefugge- haald werd 182.627,33 (v.jr. 123.731,96). Er kwamen in deze 2 maanden van 1955 38 nieuwe Spaarders bij. Het balans totaal steeg tot 2.677.477,06 dit was v. jr. 2.279.702,53. Ouderavond Prot. Chr. School. Nadat van 7-8 uur het werk der leerlingen in de school was bezichtigd, werd in het verenigingsgeb. de jaarlijkse ouder avond o.l.v. de voorzitter ds Hulsber gen gehouden. Mej. L. de Bakker gaf een interessante lezing over: „Hand vaardigheid bij de schoolvakken, onzin of nodig?” Na de pauze gaf het hoofd der school de heer M. Allewijn enige „In drukken over de Opvoeding en het On derwijs in Oost-Berlijn” weer, zoals hij deze daar vorig jaar bij een bezoek aan Berlijn aantrof. Het was ’n goed bezochte en leer zame avond. Vergadering kleuterschool. Onder voorzitterschap van de heer D. Sandee- Staal hield Dinsdagavond de Kleuter- schoolver. „Samuël” haar algemene jaarvergadering. Uit het verslag van de secretaris, de heer J. A. van Neuren, bleek, dat de school zich in een grote bloei mag verheugen. Er zijn 115 leer lingen en drie klassen. De exploitatie rekening over 1954 sloot met een na delig saldo van f 600.Bij de be stuursverkiezing werden herkozen de heren L. C. Oele en J. A. van Neuren, terwijl in de vacature D. Sandee werd gekozen de heer J. C. Fossen. Op voor stel van de vergadering werd de schei dende voorzitter, die dit vanaf 1947 is island en A. J. Polder, geweest, benoemd tot erevoorzitter. Verder spraken de voorzitter en de secretaris over de nieuwe Kleuteron- derwijswet. V.V.V. Middelburg. Om. zal het woord worden gevoerd door burgemeester mr dr Bolkestein en dr J. J. Okker. De nieuwste film op het gebied van de kankerbestrijding zal worden ver toond. Te Bruinisse werd aanbesteed het onderhoud, herstel en de vernieuwing W de aarde, kram, rijs, steenglooi- ‘ngs en betonwerken van de zeewering Van het calamiteuze waterschap Brui- nisse tot 30 April 1956. Ingeschreven werd als volgt: D. «entier, Noordgouwe f44.115; W. van en Berg, Bruinisse en P. van Donge, haamstede f42193; L. van Popering, nruitusse f41.945; M. van de Velde, h'sse f39.980. Het werk is gegund n de laagste Inschrijvers. T\2ierikzee werd het herstelwerk steed ®P°rtPark „Banning” aanbe- Er waren tien inschrijvers, ■wogrte wag d0 fa c A van Velt_ au Zierikzee en laagste van ij Zierikzee, f 4750. De gunning aangehouden. Pknü8' ^^'Paiand is aanbesteed de be- P'aatoen'te St°Phm af1,8*611 en de begraaf- w,ag5te ^achrijver was M. A. Krinkels ^«houden 1 1 750°'“‘ D“ gunnin8 is De Huydecopers ontdekken de rivaal en stellen zich in slagorde. Ze bestrij den de aanspraken van de Lombard- man in een breedvoerig schrijven aan de Heren van de Compagnie. De bestredene onderneemt een te genaanval en ondergraaft de gronden van zijn mede-reflectanten. Door zijn actie komen de boeken van de kerk er aan te pas en vindt men de aanteke ningen, waaruit blijkt dat de erflaat ster wel een buurmeisje, maar geen familie was. Ook de aanspraken van bardman worden afgewezen. De boe ken worden weggeborgen en krijgen een paar eeuwen rust. De Huydecopers zijn woedend. Ze wijten de tegenvaller aan de Lom- bardman. De zaak is van de baan, maar de wrok blijft zitten. Het is vooral een van de volwassen kleinzoons, die blijft mokken. Hij vindt werken een vervelend ding, daarom zou een erfenis hem goed gelegen ko men. Telkens ontmoet hij de klerk op straat. Zijn wrok groeit tot haat. Hij begint de dolk te betasten, die hij al tijd bij zich draagt, als hij de klerk eens tegenkomt in de avond, als het eens donker en stil is!.... Gelukkig gebeurt dat niet. De Lom- bardman wordt stadhuisklerk in het stadje Ter Gouw, ‘gebouwd rondom de monding van de Gouwe, die daar in de Hollandse IJssel valt en welk stadje geleidelijk de Latijnse nahm Gouda aanneemt. Het gevaar is geweken. De kleinzoon vindt een werkkring in Woerden. Maar na weinige weken is dat gedaan. Dan gaat hij zwerven. Hij wil naar Amsterdam, maar ook naar Ter Gouw. Daar ziet hij de klerk en in een vlaag van opvlammende woede steekt hij zijn dolk tussen diens rib ben. Waar de Gouwe het stadje binnen komt en een hoek vormt met het wa ter van de Kattensingel, ligt achter de Vestwal een open plek. Die plek heet het Galgenveld en daar staat de vaste galg als een zwijgende dreiging voor Ned. 1953 Ned. 1947 Dollarl. '47 Invest. Cert. Ned. 162-64 Grootboek ’46 100% Nat. H.bank 167% N. Handel Mij 227% A.K.U. Berkel’s Pat. Calvé Delft Fokker Gelder Zonen 274 K. Hoogovens Ned. Ford N. Kabelfabr. Phil. Gloeil. 359% Dito 6 pref. 194% Unilever 381% W. Feijenoord Bill. I rubr. Bill. II rubr. Dordt. Petr. Dito 7 pref. 586% K. Olie 100 549% De Chr. mandolinevereniging „Con Amore” die volgend jaar haar 20- jarig bestaan hoopt te vieren, gaf gis teravond een muziekuitvoering in het Concertgebouw. Daar volgend jaar be langrijke festiviteiten op het program ma staan werd ditmaal afgezien om bekende radio-artisten op te laten tre den. Het gebodene was echter van een uitstekend gehalte en bijzondere ver melding verdient wel het optreden van het Hawayanensemble; mej. J. P. Kuijpers mocht als dirigente een wel verdiende bloemenhulde in ontvangst nemen. De stampvolle zaal genoot tot slot van het blijspel „Mijn vriend Leo nard”, dat voortreffelijk werd ge speeld. ROTTERDAM, 1 Maart 1955. Aardappelen grote 9.60, poters 6.10 6.60, Andvie I 72—78, II 61—71, Kro ten’IIA 33, Waspeen IIA 33, Sel derij I 910, Rabarber I, 90, Rode kool 2 A 36—45, Sav. kool II 21—31, Groene kool II 2936, Spruiten IA 76, Grote peen 1425, Witlof IA 65 —69, IIA 45—68, IB 65, IIB 52—61, KWnolselderij A 10—26, B 7—14, Uien 219, id. geschild 1027, Boerenkool 67—88, Veldsla 1.70—1.90, Witte kool II 10—11, Sjalotten 5160, Spruiten 2 A 4494, II B 3151, alles per kg, bos en stuk. Fruit: Golden Del. St. A 5975, St B 40—45, HHA 67—74, HHB 52, HHC 49, HHI 35, K 26—49; Jonathan St. A 41—53, StB 34—42, St C 33, HHA 31—51, HHB 13—33 HHC 10— 28. HH I 23—43, HH II 4—14, K 3—25; Goudreinetten St A 2853, St B 24, StC 17, HHA 19—38, HHB 14—25, HI C 14—24, HHI 22—32, HH II 11 16, K 625, Laxton Superbe St A 51, StB 51, StC 36, HHII 14, K 14— 24; Cox Orange HHB 58, HHC58; No tarisappel St A 2426, St B 19, St C 16, HHA 23—28, HHB 19, HHC 12, HH II 9; St. Remy HH A 16, HH B 16, HC 14, HHI 15, K 12—13. BERGEN OP ZOOM, 2 Maart Waspeen 2132. Prei A 1.021.24. B 8188. Kroten 38. Savoye kool 24 44. Spruiten A 761.41. B 6486. Ro de kool 38—51. Witte kool 36—38. Schorseneren A 4452. B 2124. Wit lof 4865. Boerenkool 3555. Kool raap 15. Appelen: Goudreinette 19 29. Jonathan 1518. Golden Delicious 27—42. De A.V.M. eiercommissie heeft de con sumptieprijs voor de eieren vanaf Vrijdag 4 Maart a.s. als volgt vastge steld: Prijsklasse I 0.15%; prijsklas se II 0.14%; prijsklasse III 0.1314; prijsklasse IV 1214. GOES, 2 Maart. Groenten: Sprui ten All 66, BI 58, afw. 19—60; Witlof AI 53—62, All 55—58, BI 46—49, afw. 36; Rodekool 39; Gr. Sav. kool 14— 25; Wittekool 21—22; Peen 9—10; Uien 410; Rapen 910; Spinazie 103; Knolselderij 12. KAPELLE-BIEZELINGE e.o., 2 Maart Export en industrie: Goudreinette I 80 35.10. I 75 34.50—34.70. I 70 19— 20.95. I 65 12.90—15.40. Jonathan I 75 29.40. I 70 29. I 65 23. I 60 14.40. Ver pakt fruit: Goudreinette I 80 44. Ge wone veiling: Goudreinette 821. Jo nathan 332. Zoete Ermgaard 3751. Golden Delicious 723. Conference 2134. St Remy 1015. Gieser Wilde man 1143. Brederode 720. Klei- peer 913. Groenten: Rode kool 26— 30. Spruiten 3278. Boerenkool 28. Witlof 68—77. Uien 9—10. Knolselde rij 12—13. TERNEUZEN, 2 Maart. Knolsel derij 711 p. stuk; Selderij 10—11; Sav. kool 28; Breekpeen 1115; Was peen 2227; Prei 80; Spruiten 57; Uien 510; Witlof 4369; Boerekool 3443; Koolrapen 714; Alles per kg. Appelen: Jonathan A 36.2038, B 28.70 —30.50, C 16.20—19, H grof 23.20—32, Hl 13.30—21, HII 6,20—8, K 10.20—19, Fabr. 49. Overige soorten appelen 3—18; Peren: St. Remy K 12—14. VEERE, 2 Maart 126 kg Export- garnalen 2.38; 32 kg Schar 68. !n de gisteravond in het Geref jeugd- «ebouw onder leiding van de heer J. S Hoek gehouden jaarvergadering der ir-Kiesvereniging „Nederland en Oranje” hebben de A.R.-raadsleden hun visie gegeven op een aantal vraag- ■tukken, die in de belangstelling der kipzers staan. Het bestuur had de he ren J. W. Kögeler, J. S. Hoek, M. V/attel en ir H. Steur verzocht hun ge motiveerd standpunt weer te geven tav het streven om van overheids- wegé op haar scholen onderwijs te doen geven in bijbelkennis, alsmede omtrent de vraag, of het niet gewenst is een poging te doen tot invoering van het ambtsgebed aan het begin der raadsvergaderingen. Een derde vraag had betrekking op het verweer der AR-raadsleden, tegen het verwijt der S.G.P. dat zij de publieke Zondags- ontheiliging toelaten. Met interesse werd de discussie achter de tafel ge volgd en werden nadere vragen ge steld. In zijn openingswoord riep de heer Roek op tot verdubbelde activiteit met het oog op de Kamerverkiezingen in 1956. Secretaris A. Meulbroek, meldde in zijn jaarverslag ondermeer een toe name met dertien leden tot driehon derd zeven en zeventig, hetgeen vooral te danken is aan de werkzaamheid van het damescomité. De penningmeester, de heer B. van den Berg, moest een klein nadelig saldo boeken en hield een warm pleidooi voor een noodza kelijke contributieverhoging, welke eveneens gewenst is voor reservevor- ming voor de verkiezingen. De heren J. A. Janse de Jonge, P. I. Hamming en M. J. de Bruijne wer den herkozen als bestuursleden. Het paard van de bode J. P. R. uit Meliskerke is gisteren op de Kousteen- sedijk plotseling dood gebleven. Nabij de Koningsbrug viel het neer, stond nog een keer op, cm het moede hoofd daarna voor goed ter ruste te leggen. Het cadaver is overgebracht naar het abattoir. Het Zaterdag zo plotseling aan de Loskade nabij de Stationsbrug gezon ken schip „Het wapen van Arum” kon vandaag met behulp van een drijven- Voor de afd. Middelburg der N.C.V.B. ,.k de heer J. A. van Bennekom, dl- fftteur van de Chr. Kweekschool te Mld- dburg «ver: Gezin en Opvoeding «en verstarring en verwarring. Hij besprak de meest wezenlijke func- van het gezin, t.w. de plaats van ma- ge verzorging in een sfeer van liefde 10 vertrouwen, de plaats waar de cultu- ’’l verworvenheden der ouders op de Lieren worden overgebracht, en de ‘Jjats van rust, de vluchtheuvel in de Lerne wereld. nit uitermate actuele onderwerp bracht Ie vragen naar voren. Na een uitge- ide discussie dankte de Presidente, Lr. R. Blaauw-Mulder de heer Van Lnekom, voor zijn causerie, die velen over dit onderwerp tot nadenken zal brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7