Vm Hei en De Zeeuwse Muziekcorpsen z Balletcursus in Zeeuwse Muziekschool Lee Joon hebben het vaak moeilijk i ij ILIll Dankbaar voor eerbetoon aan I I T iir,,rFmTTF P iiiiui ïladia :::i F< 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Mr Stikker reikt onder scheidingen uit Onregelmatigheden in Argentijnse provincies Het wpado-ice is f t (Mdetweis I een er Maar gelukkig bestaat uitweg ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 J Te weinig geld, leden S Culturele avond M.H.B. het Zeeuwse culturele leven onder redactie 4 Ook op school Prinses Irene op de schaats anó Koningin Elizabeth van België naar Warschau Wegens hulpverlening tijdens watersnoodramp V Ontwikkeling van de natuurlijke aanleg woorde manier een behoorlijke vorming te geven. Willem Gehrels vond een goede methode Algemeen vormend muzikaal onderwijs maakt de muziek voor iedereen toegankelijk van G. H. de Jong Willem Gehrels Spiegel van De winter 1954-55. en belangstelling Koreaanse lof voor Nederland HR ■•3 zijn -t ne Ingezonden Mededeling (adv.) C. J. BARTH. besliste 22.55-23.00 Nieuws. IHIHIIII van de initiatiefnemer en actief me dewerker Pim de Pagter. Wellicht is men geneigd te den- ken, dat „M.H.B.” werkjes van Bach, Handel, Purcell, Mozart, Cho pin en Debussy werden uitgevoerd, Aafjes en Schmidt werden voorge dragen! hiermee te hoog gegre pen heeft. Dit was niet het geval. Moge deze lofwaardige „duw in de goede richting” een eerste hoofd stuk vormen van een disch boekwerk. M.H.B., proficiat! :ïeii Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het ;u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter’s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpllletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tüdelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter’s Le verpilletjes» t 1.20 per flacon. 57 In Friesland hebben twaalf ge zinnen zich geabonneerd op de schilderkunst. Elke maand krijgen deze gezinnen een nieuw schilderij in de huiskamer, terwijl het oude naar de volgende abonné gaat. De schilderijen circuleren dus als lees portefeuilles. Eén keer per jaar wordt onder de twaalf gezinnen een schilderij verloot. De gelukkige mag dan zelf kiezen. De abonne mentsprijs is.... schrik niet: een rijksdaalder! In de zalen van Panorama Mes dag in Den Haag is een tentoonstel ling geopend van werken van de laatste twee jaar van de Haagse kunstschilder Louis Meys. De wer ken van Meys zijn over de gehele wereld verspreid. Hij exposeerde in Mont Carlo, Nice, Cannes, Cagnes sur Mer, Marseille, Lyon en Parijs. De KLM heeft het initiatief ge nomen tot het uitgeven van een kleine bundel nog niet gepubliceer de verzen. Deze gedichten moeten betrekking hebben op de moderne burgerluchtvaart. Het bundeltje zal heten „Gevleugeld woord”. De Kon. Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigjngen heeft 21 composities ontvangen als inzending voor de door haar uitge schreven prijsvraag. De jury, die bestaat uit Sem Dresden, dr Anton van der Horst en George Stam, heeft twee derde prijzen toegekend en wel aan de heren J. R. van der Glas te Zeist en Miel Cambre te Antwerpen. Deze methode heeft zich ook aan de school gepresenteerd en is uit stekend ontvangen. Hierop was nu werkelijk reeds jaren gewacht. Speciaal na de oorlog heeft de methode Gehrels een hoge vlucht genomen. Overal in het land wer den en worden nog steeds cursus sen gegeven, die de beginselen van deze methode, zowel theoretisch als practisch, trachten bij te brengen. Er zijn diploma’s ingesteld en men tracht voor deze diploma’s wette lijke erkenning te krijgen. Vele honderden onderwijskrachten heb ben dit diploma reeds behaald en werken volgens de beginselen van de methode in de meeste gevallen Het was een goede gedachte van de Middelburgse HBS Bond om, in samenwerking met de Middelbare School voor Meisjes, een zijweg in te slaan van het platgetreden pad, de „feestavond”. Een culturele avond, gevuld met zang, voordracht en muziek was Woensdagavond in de Concert en Gehoorzaal het product van dit te waarderen streven. Vele leerlingen gaven hun mede werking en hetgeen zij tot stand wisten te brengen was beslist be- wonderenswaardig. Eén van de na men van deze leerlingen willen we aan de vergetelheid onttrekken, die LOOSDRECHT, 2 Maart. Op de Loosdrechtse plassen waren Dinsdag de leerlingen van het Baarnse Lyceum op de schaats; eerst in wedstrijden, daarna met vrije baantjes. Onder deze leerlingen bevond zich ook Prinses Irene. De Unie-collecte heeft te Oud-Vosse- meer en Zonnemaire resp. opgebracht 220 en 263,50. eikenmale is het weer een aesthetisch genoegen de leer lingen van mevrouw G. M. Soesman-Huffenreuter aan ’t werk te zien. Het visueel in zich kunnen op nemen van de expressieve mo gelijkheden van de mens heeft een uitzonderlijke bekoring. Daarom viel er Dinsdagavond in het Mid delburgse Schuttershof weer veel te genieten, toen mevrouw Soes man met het kunnen van haar pu pillen de toeschouwers in een twee de openbare les van haar balletcur sus „Modern-Klassiek” enige uren van puur kunstgenot bezorgde. Me vrouw Soesman heeft hiermee ge accentueerd tot welk een artistieke prestaties zij haar leerlingen weet aan te zetten. Werd haar van verschillende zijden ingefluisterd: „In Den Haag of elders zoudt U de vleu gels wijder kynnen uitslaan”, zij blijft de drassige Zeeuwse gron den trouw. „Hier ligt een terrein braak”, aldus mevrouw Soesman. Daar komt nog bij, dat de heer H. stam, directeur van de Zeeuwse Muziekschool, voorgesteld heeft de gehele cursus onder de gesubsidi eerde hoede van de instelling te Plaatsen. Natuurlijk moet nog enig overleg worden gepleegd, maar één en ander opent fraaie perspectie- VRIJDAG 4 MAART 1955. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. voor de huisvrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 „Avonturen met kinderen”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Luitmuz. 11.00 Voordracht. 11.20 Pianospel. AVRO: 12.00 Musette ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Sopr. en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart”, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Fanfare ork. VPRO: 19.30 „Het dogma voor ons”, caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Wij vragen een ogenblik Uw aandacht voor. 20.25 „Europa een”, caus. 20.35 „Leven in de cultuur”, caus. 20.55 Rep. VARA: 21.00 Theaterork., koor en sol. 21.35 Buiten lands weekoverz. 21.50 Spaanse volkslie deren. 22.20 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Vandaag”, caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM n (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram, of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Romantische muz. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Omroep- ork. en solist. 15.15 Voordracht. 15.35 Gr. 16.00 „Voeden en watergeven bij kamer planten”, caus. 16.15 Gram. 16.35 Sopr. bas-bariton en piano. 17.00 Voordracht. 17.20 Promenade ork. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Gram. 18.15 Chr. muziekbonden. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Regerings- uitz.: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. het maandelijks overzicht v. d. werkzaamheden der Ver. Naties. 2. Emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 „De jeugd vliegt uit”, hoorspel. 21.00 Gram. 21.15 Een uur voor een toekomst. 21.35 Utrechts Sted. ork., vocaal ens. en sol. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15 Langs wegen van kunst en schoon heid. 23.35-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. 22.13-23.30 N.T.S.: Zesdaagse wielerwed strijd te Parijs. BRUSSEL: (324 m.) 11.45 Gram. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Koorzang. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.30 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vlaamse lie deren. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Blaastrio. 18.10 Voordracht. 18.20 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Caus. 20.15 Symph. ork. en soliste. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Zang en piano. 21.50 Gram. 22.00 Nieuws, encyclope- 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Gr. BRUSSEL, 2 Maart. Koningin Elizabeth van België, de grootmoeder van Koningin Boudewijn, zal over twee weken een muziekconcours in Warschau bijwonen. Hierdoor 'zal zi, de eerste koningin zijn, die na de oor log een bezoek aan Oost-Europa brengt. LONDEN, 1 Maart. De Neder landse ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikker, heeft Dinsdag een aantal onderscheidingen uitgereikt. Luite- nant-kolonel P. A. Wood, commandant van het detachement Britse pioniers, dat tijdens de overstromingen in Ne derland van Febriuari 1953 ter plaatse hulp heeft geboden, werd benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Sergeant S. Cunliss van de R.A.S.C. (aan- en afvoertroepen) werd, wegens zijn aandeel in de hulpverlening in de overstroomde gebieden met behulp van zogenaamde dukws, onderscheiden met de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in- brons. Dezelfde onderscheiding werd toege kend aan de Britse stoker A. Tucker, die zich tijdens de overstromingsramp in Nederland bevond aan boord van een motorboot van de Britse marine, die deelnam aan de hulpverlening. SEOUL, Februari 1955. De Koreaanse pers heeft de laatste dagen ongewoon grote aandacht aan Nederland besteed. De aanleiding hiertoe was het plaatsen van een gedenksteen op het graf van de Koreaanse vrij heidsheld Lee Joon, die in 1907 in Den Haag zelfmoord gepleegd heeft uit protest tegen de hou ding van de Vredesconferentie. In alle kranten heeft het be richt van het plaatsen van de gedenksteen gestaan, veelal ver gezeld van een foto van het graf. Verscheidene bladen heb ben er tevens in voor Nederland vleiende bewoordingen com mentaar op geleverd. De in het Engels verschijnen de „The Korea Times” heeft zelfs een hoofdartikel aan de gebeurtenis gewijd. Daarin schrijft het blad onder andere: „Het is voor ons bemoedigend te vernemen dat door het spon- tani initiatief van Nederlandse veteranen uit de Koreaanse oor- BUENOS AIRES, 2 Maart. De Argentijnse federale regering heeft Dinsdag het bestuur over drie provin cies Santa Fe, Santiago del Estero en Tucuman aan zich getrokken, op grond van „ernstige onregelmatighe den”, welke bjj een onderzoek aan het licht zijn gekomen. De provinciale par lementen worden ontbonden en de gou verneurs naar huis gezonden. Ook op ’t gebied van de rechterlijke macht komt het gezag in handen van de centrale regering. In de inleiding op het desbetreffen de decreet wordt gezegd, dat „de volksorganisaties” federaties van werknemers en werkgevers, de pero- nistische partij en de Peronistische studenten-unie de onregelmatighe den hadden aangebracht. Bij een hierop volgend onderzoek waren een „buitengewone passiviteit” en een „ge brek aan initiatief” bij de autoritei ten gebleken. Vooral op het gebied van justitie hadden zich „ernstige ab normaliteiten” voorgedaan. De federale minister van Binnen landse Zaken, Angel Borlenghi, die ’t decreet bekend maakte, zei, dat de maatregel geen beschuldiging tegen de eerlijkheid van de drie gouverneurs inhoudt. De taak van han opvolgers zal zijn, het bestuur te reorganise- den en voorbereidingen voor nieuwe verkiezingen te treffen. Is dit geen schone toekomstmu ziek? Misschien wel. Maar als de belangstelling weer wordt opge wekt, als het korps inderdaad, om een groot woord te gebruiken, de liefde van de bevolking heeft, dan kan dit bereikt worden. Er zijn ge lukkig nog korpsen, die als voor beeld gesteld kunnen worden. het zijn problemen, die met veel kunst en vliegwerk misschien nog zijn op te lossen. Het meest verontrustende ver schijnsel is echter, dat de belang stelling zo gering is. Het is geluk kig, dat er toch nog korpsen zijn, waarop de bevolking trots is. Maar dat zjjn uitzonderingen. Over het algemeen is men weinig enthousi ast. Niet omdat het korps een ou derwetse instelling wordt gevonden. Maar de muziek, die wordt ge speeld, voldoet niet. Het zit op het repertoir vast. „Koning voetbal” verveelt. Het repertoir moet moderner worden. Nee, geen „Klok van Arne- muiden”, maar degelijke populaire muziek. Niet zo lang geleden hebben we nog een vermaard landelijk ensem ble een populair programma horen uitvoeren. Iedereen vond het prach tig. Waarom kunnen onze Zeeuwse korpsen dat niet bereiken? ’n Deel van het programma was beslist niet te moeilijk voor een normaal mu ziekkorps. Ja maar, horen we al zeggen, die moderne muziek wordt ook niet al tijd mooi gevonden. Deze muziek ligt niet in het gehoor. Dat is te be grijpen. Een hele tijd is er voor de korpsen geen geschikte muziek ge componeerd en er ligt een hiaat tussen de min of meer afgezaagde nummers en de muziek, die de laatste tijd is gecomponeerd. Maar maakt onbekend niet onbemind? Een kleine toelichting van de diri gent bij een uitvoering kan al heel veel doen. Hebben vele muziekkorpsen nu over een aantal jaren afgedaan? We geloven er niets van. We stellen ons muziekkorpsen voor met voldoende leden, met een repertoire, dat klinkt als een klok en er in gaat als koek, muziekkorpsen met een betere be zetting, enthousiaste leden en des kundige dirigenten. De muziek van Boekel en Boe- dijn is toch niet zo moeilijk te be grijpen. Dat behoeft helemaal niet in strumentaal te zijn. In veel geval len komt ’t instrument er niet eens aan te pas. Maar ook aan het een voudige volkskind wordt een al gemene vorming gegeven, die het in staat stelt, allerlei vormen van muziek te leren waarderen, beoor delen en hoogschatten. De natuurlijke aanleg, die prac tisch in ieder kind aanwezig is, wordt niet genegeerd, maar gesti muleerd, ontwikkeld en later zelfs ook nog geleid; en dat alles op een manier, die zich volkomen aansluit bij de kinderlijke psyche. Alles, wat naar muzikale dres suur zweemt hoort dan ook in deze methode niet thuis; integendeel, al les wordt er op gericht, om de in teresse van het kind op te wekken, waardoor het uit zich zelf actief aan de ontwikkeling gaat deelne men. De muziek moet, ook voor diegene, die practisch die muziek wil gaan beoefenen, een bron van vreugde zijn, en niet zoals zo vaak het geval is, ’n oorzaak van kwel ling en dwang. Met als gevolg een afwijzing van de muziek. met uitstekende resultaten. Een Gehrels-vereniging bindt de beoefenaars van de methode samen en tracht steeds weer de moeilijk heden die zich voordoen, op te los sen. Want moeilijkheden zijn er. En vele. Niemand, die iets van het Gehrels-onderwijs afweet, zal dat ontkennen. We komen nier later nog uitvoeriger op terug. Hoofdzaak is echter, dat honder den mensen die vroeger toch geen bevrediging konden vinden in de manier waarop ze zangles gaven, deze bevrediging nu wèl hebben. Dat het èn voor kind èn voor leerkracht iedere keer weer een vreugde is, om zangles te hebben en dat langzaam aan een ontwikke ling wordt verkregen die voor de andere vakken niet behoeft onder te doen; dat’n in de kiem aanwezige gave, die de één meer en de ander minder bezit, niet behoeft te wor den versmoord, maar op harmoni euze wijze tot ontwikkeling kan worden gebracht, waardoor later veel verrijking, maar ook betere richting aan het muzikale leven van de mens wordt gegeven; dat is mogelijk geworden door de Gehrels- methode en dat geeft reden tot veel voldoening. Donderdag 3 Maart 1955 log in Den Haag een monument opgericht is voor Lee Joon, Ko rea’s beroemde patriot. De grafsteen is het resultaat van bijdragen van de handvol Nederlandse soldaten, die hier met ons gevochten hebben. Wij kunnen niet anders dan buitengewoon dankbaar voor deze treffende uiting van oprechtheid en begrip. En op onze beurt eren wij de geest van deze naamloze Nederlandse sol daten. De Nederlandse troepen heb ben in de dagen en de nachten van de Koreaanse oorlog verno men, dat Lee Joon een symbool van Korea’s onafhankelijkheids- geest was en dat zijn graf in hun vaderland was. Hun gebaar is een inspirerend voorbeeld en het versterkt te vens de vriendschapsbanden tussen beide landen, banden, die reeds sterk waren door de ge- zamelijke oorlogsinspanning ten behoeve van de vrijheid.” lijk repertoire voor de uitvoeringen en concerten zijn veel nieuwe num mers nodig. Maar de penningmees ter moppert al gauw, de nodige ba zars ten spijt. Het is moeilijk om steeds met iets nieuws te komen. Wie zal dat betalen, is het vaak? Als er geld was, zouden we dan wel uit de zorgen zijn? En de nieu we jonge leden dan? Langzaam maar zeker gaat het met de meeste korpsen bergafwaarts. Jongeren ko men er haast niet bij en voor de ouderen breekt eens de tijd aan, dat ze ermee moeten ophouden. Nu eens boekt die vereniging een klei- teruggang, dan deze vereniging weer en het proces gaat verder. Het Israëlisch Philharmonisch Orkest zal binnenkort een concert reis maken door Europa. Behalve de Scandinavische landen, België. Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Italië, wordt ook Nederland be zocht. Als dirigenten treden op Paul Kletzki en Paul Paray. edert men Inziet, dat de muzi kale vorming ook een facet van de algemene vorming moet zijn, is er gezocht naar een methode, die zowel practisch als principieel ver antwoord is. In het buitenland werden daartoe de eerste pogingen ondernomen. In Duitsland ontwikkelde b.v. Fritz Jöde in de twintiger jaren al een bruikbare methode. In ons land kreeg hij geen bekendheid. Anders was het met de in Ame rika gevonden methode van Miss Justine Ward. Deze werd in ons land vrij groots opgezet. Allerwegen werd ze bekend gemaakt als dé nieuwe methode; werden zgn. Ward-cursussen ingesteld. Zelfs kwam er een Ward-diploma. Merk waardiger wijze is zij echter lang zaam verlopen. Het feit, dat deze methode sterk was ingesteld op het Rooms-Katholieke onderwijs, en b.v. ook veel aandacht besteedde aan het Gregoriaans zal zeer zeker er ook aan hebben meegewerkt, dat er niet de aandacht aan is geschon ken, die men oorspronkelijk ver wacht had. Het Ward-onderwijs werd sterk gepropageerd door o.a. Aug. Weisz, thans Inspecteur van het L.O., die echter het oorspronkelijke Ward- idee heeft losgelaten en een eigen methode, waarin zowel Ward- als Gehrels-motieven zijn verwerkt, heeft gelanceerd. De grote stoot tot de verbetering is uitgegaan van Willem Gehrels. Zelf onderwijsman, zag hij al vrij spoedig het gebrek van de muzi kale vorming in en trachtte hij op de lange duur hierin verandering te brengen. Voordat het onderwijs, op brede basis hiermee kennis maakte, heeft hij zijn ideeën eerst buiten de school beproefd. Daartoe stichtte hij de Amsterdamse Volksmuziek- school. Behalve het testen van zijn ideeën was in de eerste plaats het doel: het volkskind, dat in de mees te gevallen het vrij kostbare privé onderricht niet kon volgen en dus van alle muzikaal onderricht ver stoken bleef, te helpen en op goed kope, maar vooral ook op verant- DE BILT, 1 Mrt. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de winter nog niet geheel achter de rug is, zoals uit de tempera tuur .van hedenochtend blijkt, is dit met de drie wintermaanden December, Januari en Februari wel het geval, zo dat hiervan reeds enkele gegevens kunnen worden vermeld. De gemiddelde temperatuur van dit drietal maanden bedraagt te De Bilt ditmaal 1.9 graad Celcius tegen 2.2 graden Celcius normaal. Het verschil met de normale waarde is dus, on danks de koude van de laatste weken niet groot, hetgeen voornamelijk te danken is aan het vele bijzonder zach te weer van December. Het gemiddelde van 1.9 graden is iets hoger dan dat van de twee vorige winters. In De Bilt waren vijftig da gen van de negentig kouder dan nor maal. Vorst kwam voor op 51 dagen tegen 42 dagen normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg 151 uren te gen 172 uren en de hoeveelheid neer slag 166 mm tegen ongeveer 175 mm normaal. Opmerkelijk groot was het aantal dagen waarop sneeuw viel. Dit bedroeg te Den Bilt 35, terwijl dit aan tal dagen normaliter 14 bedraagt. ijn de harmonie- en fan farekorpsen in Zeeland uit de tijd? Hebben de mu ziekverenigingen, die vroeger zo’n onmisbare plaats innamen in het gemeenschapsleven van dorp en stad, het tempo van deze tijd niet kunnen bijhouden? Zijn, om eens een onvriendelijk woord te gebruiken, de hoempa’s wat achterop geraakt en is het tegen woordig niet eigenlijk wat ouderwets om mee te marcheren en te blazen in het korps? Is het misschien alleen nog maar iets voor oudere mensen, die er nog tijd voor hebben lid te zijn van de harmonie? Ja, welk modern denkend en levend mens haalt het nog in zijn hoofd om naar de repetitie te gaan en ’s avonds thuis te blazen! Nog eens: zijn de harmonie ën fanfarekorpsen uit de tijd? Het lijkt er soms verdacht veel op. Want hoe is het te verklaren, dat verschillende muziekkorpsen ’n kwijnend bestaan hebben? Alge meen haast is de klacht van de pen ningmeesters, dat zij de eindjes niet aan elkaar kunnen knopen. Maar erger, hoe komt het, dat vele verenigingen tobben met een gebrek aan jonge leden? Met de haren moet je ze er bij slepen! En vanwaar, dat bij de jaarlijkse uit voering, dé grote avond van de „muziek”, een belangrijk deel van net publiek uitziet naar het tweede deel van het programma, de opvoe ring van het toneelstuk? Tenslotte, om met de pijnlijkste vraag te eindigen, waarom staat bij de openluchtconcerten in de dorpen of de stad maar een handjevol men sen te luisteren, die soms beleefd klappen en zo af en toe wat toe geeflijk glimlachen? Wat doen ze toch hun best! is het dan. Is het niet zo, dat de „muziek", wat toch wel het geval is geweest, niet meer die aandacht heeft, niet meer zo’n belangrijke en onmisbare plaats in de gemeenschap inneemt? Het is moeilijk om op al deze vragen een direct antwoord te geven. We hebben enkele pro blemen besproken met de heer J. J. Laroes, bestuurslid van de Bond van Harmonie- en Fanfare- verenigingen in Zeeland. Om maar met de financiën te beginnen. Een muziekcorps kost geld. Veel geld zelfs.. De instrumen ten zijn duur. De kosten van een instrument bedragen f 200 tot f 1000 en meer. Verschillende korpsen zijn aan nieuwe instrumenten toe. Maar het is niet te betalen en dus blijft het vaak maar bij het oude. Niet minder kostbaar is de mu ziek. De aanschaf van een nieuw nummer kan men schatten op ge- rvddeld f 20.Voor een behoor- Maar bovendien, de mogelijkhe den om dit ideaal na te streven zijn meer aanwezig dan vroeger. In Sep tember begint aan de Zeeuwse Mu ziekschool de dirigentencursus, waarvoor grote belangstelling be staat. De Zeeuwse muziekkorpsen kunnen dus straks profiteren van bekwamere ook theoretisch ge schoolde dirigenten. Dit is nog niet alles. Er bestaan ernstige plannen om de leerlingen van de muziekkorpsen les te doen nemen aan de Muziekschool. Het zijn nog maar plannen. Maar het kan ervan komen. Door deze lessen en het algemeen vormend muziek onderwijs kan een goede muzikale basis gelegd worden. De Zeeuwse Muziekschool biedt een unieke kans. De tijd voor de muziekkorpsen is zeker nog niet voorbij. Als men de geboden kansen niet laat glippen, als verder allen de schouders eronder zetten, dan zal het muziekleven in dorp en stad weer tot nieuwe bloei kunnen worden gebracht. Dan zal de toekomstmuziek echte muziek worden. <aj^> Waarom komen de jongens dan niet? Bestaat er werkelijk geen ani mo meer? Moet de radio dan ook hier weer de schuld krijgen? We geloven dat niet direct. Vroeger was het op de dorpen veelal zó, dat men van de lagere school vrij spoe dig naar een baas ging. En ’s avonds had men vrij. Vaak was de muziek de gelegenheid voor de ontspan ning. Maar hoe is het nu? Men heeft geen tijd. De meesten gaan na de lagere school naar een andere school. Dat betekent huiswerk. Wie geen schoolwerk heeft, volgt wel ’n cursus. Geen tijd. Het is vaak een eerlijk en afdoend argument. Maar hiermee zijn we niet van de zaak af. Want ook is waar, dat waar er animo bestaat er tijd ge maakt kan worden. Een korps in een Walchers dorp had ook met dit ledenprobleem te maken. Wat deed het bestuur? Het ging eens op visi te bij de schoolhoofden. De zaak kwam boor elkaar en enige tijd la ter gaf het korps een jeugdconcert. De dirigent gaf uitleg en hield een propagandaspeech. Het resultaat was 13 jonge leerlingen, van wie er tot nu toe slechts één is afgeval len! Deze leerlingen maken nu goede vorderingen. In dat Walcher- se dorp is de „muziek" voorlopig niet uit de tijd. Te weinig leden, te weinig geld,

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5