Van ouds de lekkerste EXPLOSIE zonk, maar en 65 ct POLLUX" kapseisde niemand weet hoe dat kon Zes jaar wegens zware mishandeling Amsterdamse grachten worden niet gedempt Wantoestanden in Rotterdams Diaconessenhuis het Midden-Oosten PUZZLE - Ook in onzen en halve ponden in Treinongeluk in Brazilië: 11 doden Prinses Marijke dankt voor gelukwensen I Bejaarden vragen vacantietoeslag Narriman anderhalf uur bij Foead VANDAAG EENS ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 de heer M. Ruppert Scherp artikel van W, hakken de knoop door: B. en Voorstellen na en Bemanning terug in het vaderland n Gevaarlijke situatie tussen Egypte grensincident Israël Zij kreeg duizenden brieven en kaarten so gram Mijdrechtse boer in vrieskou laten liggen Ijsafzetting de oorzaak? Gewapende vrede Veertig graden Gesprek van de dag Sneller herstel na ziekte Een costuum voor uw leven. C.N.V. voert actie om de zusters, die in moeilijkheden verkeren, te helpen I parapluie~service van l^itserse Spoorwegen I ’S.GRAVENHAGE, 2 Maart I De slagzin „Veilig, vlug, voorde- Bulgarije beëindigd staat van oorlog met Duitsland Westelijke invloed Alles kwijt om verkeersprobleem op andere wijze op te lossen Raadselvergelijking BIG REE RED WED 4- ZAAL 4- REN ?AJET WEHK VRIND seliLt e Woorden voor en achter het en te verenigen tot drie en van dezelfde betekenis. B0F?plossin9 vori9e puzzle N beek, berk, WERK. Ingezonden Mededeling (adv.) ï- NI EMEU ER? TABAK - TABAK OP Z'N BEST! ■d het conflict tussen de Arabische staten en Israël. t i i kwam Ingezonden Mededeling (Adv,). de Het schip was gebouwd in 1951. n e it d i. ■n h te rt er ie >e in te et noch het kapseizen geweten worden aan de lading, die naar hij zeide niet aan het schuiven was geraakt. helpen meestal •- g g e 2 ir ie ie in I" ig d. id !r v. <e e- :ie et n. r. 4- S. er ;n ie et t- dt m daar in zeer ernstige toestand aange troffen en naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij een week later over leed. last weer ter niet. Integendeel. Een uur later kap- de Cairo nog altijd dwars. Sinds jaar en dag is er nu sprake van ’n politieke treiterpar- tij tussen Egypte en De raël ’s-GRAVENHAGE, 1 Maart. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond voor ouden van dagen heeft in een adres aan de ministerraad ver- zocht, aan degenen, die een uitkering ingevolge de noodwet-ouderdomsvoor- ziening genieten eenvacantietoeslag te verstrekken. De bejaarden van boven de 70 jaar hebben, zo wordt in het adres opge- merkt, in de tijd, toen' zij nog werk ten, niet veel vacantie gehad. overboord te zetten om het schip omhoog te brengen. Het hielp ech- In het artikel schrijft de heer Ruppert onder meer, dat de Rotterdamse diaco nessen de strijd tegen het bestuur hebben aangebonden en die al meer dan drie jaar hebben volgehouden, terwijl zij alle kosten zelf gedragen hebben. Deze strijd is volgens hem van belang, omdat de overblijfselen van volstrekt onoirbare ar- beidersverhoudingen volgens de heer Ruppert moeten worden uitgeroeid. Het CNV is derhalve van mening dat de zus ters moffen worden gesteund. Voorts vraagt de heer Ruppert in het artikel, of de zusters mogen wor den overgelaten aan de willekeur en het machtsmisbruik, die meer dan honderd jaar geleden het lot waren van zovele arbeiders, maar waaraan wij nu zijn ontgroeid. Er mag volgens hem geen rust in deze zaak komen voor er recht is gedaan. Overal moet het protest tegen de wantoestand, dat arbeidende mensen niet tot hun eer en recht komen door de willekeur van een bestuur worden gehoord, aldus de heer Ruppert. Hij deelde ook mee, dat dertig „weg gewerkte" zusters in een zeer precaire financiële positie verkeren. De diacones sen, die „kinderen des huizes" ztfn geble ven, moesten na hun „verbanning” van 45,per maand plus kleedgeld leven, zolang zjj geen ander werk hadden ge vonden. Een der zusters, die het contact tussen het dertigtal „verjaagden” onder houdt, wordt reeds meer dan drie jaar uit het schamele inkomen der anderen in leven gehouden, aldus de heer Ruppert. Over de achtergrond van het conflict deelt dë heer Ruppert in het artikel voorts mede, dat de besturende zuster en een zestigtal zusters ruim drie jaai- ge leden ontslag hadden gevraagd. Het toen malige bestuur wist de zusterkring tot rust te brengen door de belofte dat er een commissie van onderzoek zou komen. Deze commissie bracht een rapport uit, dat volgens de heer Ruppert in de kast van het bestuur is verdwenen, zonder dat de zusters het hebben gelezen. Het dertigtal zusters werd hierna uit het huis „weggewerkt”, terwijl er voor de overige diaconessen een verbod werd uitgevaar digd om hun belangen met elkaar te be spreken. Zij mochten niet bij elkaar op de kamer komen, aldus deelt de heer Ruppert mede. aan. Wel heeft het bestuur zich gereorga niseerd, doch deze reorganisatie heeft geen enkele verandering gebracht in de gedragingen van het bestuur ten opzichte van de „verwijderde” zusters, aldus de heer Ruppert. Opnieuw wendden zich drie zusters tot de raad van beroep en vorderden dat het bestuur van het huis zou worden geboden hen in hun functies te herstellen. Ook deze zusters werden door de raad in het gelijk gesteld en het Rotterdamse bestuur ontving opdracht haar voor 15 Februari 1953 in haar functies in het huis te herstellen. Het bestuur antwoordde „we zullen wel eens zien, wanneer we ze terug nemen”, aldus de heer Ruppert, die nog mede deelt, dat de zusters thans nog rondzwer ven en op eer- en rechtsherstel wachten. PARIJS, 1 Maart. Vandaag is in Parijs een demonstratie gehouden met stoffen, die op een bepaalde wijze zo danig „verduurzaamd” zijn, dat bij voorbeeld een pak van deze stof veer tig jaar gedragen kan worden. De uitvinder van dit procédé is de Hongaarse vluchteling Joseph Hadju, die verklaart, dat behandeling van zijde, wol of katoen bij het verven en in de laatste stadia van de fabricage met bepaalde siliciumpraeparaten bij na onverslijtbaar maakt. Zelf draagt hij een pak dat naar zijn zeggen reeds tien jaar oud is en hij wil het tot het einde zijner dagen gebruiken. Vandaag zal hij een demonstratie geven. Hij heeft machines opgesteld in het Ijspaleis van de Franse hoofd stad, die de te beproeven textiel zo danig „behandelen”, dat de stoffen in enkele minuten tijds er uitzien alsof zij 20 tot 30 jaar normaal gebruik hebben ondergaan. Het Franse leger heeft reeds een bataljon in uniformen gestoken van door Hadju behandelde stof. De Fran se posterijen hebben 250.000 postzak ken besteld. seisde de boot plotseling helemaal. We hadden geen radio aan boord maar scho ten enkele noodsignalen af”. Slechts een van de reddingboten kon nog worden losgemaakt. Dat geschiedde en met zijn zeven ondergeschikten nam kapitein Wychgel er in plaats en roeide midden in de nacht (het was drie uur ’s-ochtends) de Noordzee op. „Het was mooi weer, hoewel erg koud”, Zolang de onsta biele toestand voort duurt zal men reke ning moeten houden met grensincidenten. De Egyptische troe pen hebben het in het conflict met Is raël, dat zeven jaar geleden leidde tot een wapenstilstand tussen Israël en de Arabische staten, ’n flink pak slaag ge had. En dat zit regering in altijd De gemoederen in de Arabische landen zijn de laatste tijd flink verhit. Egypte en enkele andere Arabische staten zijn boos op Irak, dat veilig- met SCHIPHOL, 2 Maart. - De 31- jarige kapitein W. Wychgel uit Groningen is met zeven jeugdige leden van zijn bemanning gister avond met een K.L.M.-lijntoestel uit Oslo op Schiphol teruggekeerd. Zijn schip, de 450 ton metende kustvaarder „Pollux” ligt zestig mijl ten Noordwesten van Blaavand (Denemarken) op de bodem van de Noordzee. Kapitein Wychgel was na aankomst op Schiphol weinig spraakzaam. Een van de vele verslaggevers die de onfortuin lijke zeelieden opwachtten, liet hem ter informatie een krantenknipsel lezen, waarin het vergaan van de „Pollux” Za terdagochtend jl. werd gemeld en waarin gesuggereerd werd dat sterke ijsafzetting op het scheepje de oorzaak van de slag zij en het kapseizen zou zijn geweest. „Geen sprake van”, zei de kapitein, maar toen hem gevraagd werd wat dan wel de oorzaak was bleef hij het ant woord schuldig. ,We maakten ongeveer 40 graden slag zij", vertelde hij, „en probeerden de dek- Zolang U nog zwak en slap bent, blijft U vatbaar en ge voelig. Aansterken - zo snel mogelijk. Sanatogen nemen. Daarmee de uitgeputte cellen van Uw lichaam nieuwe kracht toevoeren. Na enkele weken voelt U zich fris en fit - in staat weer aan de slag te gaan. Inderdaad, zowel voor volwassenen als kinderen is niets zo heilzaam als $J(NATOGE|. net zenuwsterkend tonicum IN BEROEP. Drie zusters gingen in beroep bij de raad van beroep van de bond der Ne derlandse Diaconessenhuizen en werden volledig in het gelijk gesteld. Het bestuur van het huis trok zich volgens de heer Ruppert echter niets van de uitspraak Bijbel verhaald wordt van Israëlie ten en Samaritanen. Hoogstens kan men trachten explosies te voorkomen. Het is allemaal vrij ne gatief, maar andere mogelijkheden zijn er op dit moment en wellicht ook in de naaste toekomst, werkelijk niet. ’s-GRAVENHAGE, 2 Mrt. Het Christelijk Nationaal Vakverbond is een hulp actie begonnen ten bate van de verpleegsters in het Rotterdamse Diaconessenhuis, waar ongeveer drie jaar geleden een conflict tussen het bestuur en een groep verpleegsters is uitgebroken. In een artikel in „De Gids”, het orgaan van het CNV heeft de Vakverbondsvoorzitter, de heer M. Ruppert de actie ingeluid en een beroep gedaan op de bjj het CNV aangeslotenen gelden op het gironummer van dit vakverbond te storten. SAO PAULO, 2 Maart. Een trein, die op weg was van het binnenland naar Sao Paulo, is Dinsdag ontspoord. Volgens de eerste schatting zijn er elf doden en 70 gewonden, van wie zich 34 in een ernstige toestand bevinden. Dit is reeds het derde ernstige spoor wegongeluk in Brazilië in dit jaar. Op acht Januari kwanten bij een on geluk ongeveer 50 personen om het leven en werden 120 gewond en bij een ander ongeluk werden vier ge dood en 60 gewond. VERPLAATSING BEDRIJVEN. Verkeeraantrekkende bedrijven, die niet strikt noodzakelijk in of bij de binnenstad gevestigd behoeven te zijn, zal de gelegenheid moeten worden gegeven zich naar de peri ferie te verplaatsen. Ter ontlasting van het drukke verkeer op en nabij het Stations plein is het voorts wenselijk, dat ook van het Amstelstation in ster kere mate dan thans het geval is, door de treinreizigers wordt ge bruik gemaakt. Voorstellen daartoe hebben B. en W. de Nederlandse Spoorwegen reeds gedaan. Bespre kingen daarover zijn gaande. Ook de indienststelling van het te stichten station-Sloterdijk zal in dit opzicht van belang zijn. De te treffen voorzieningen worden met voortvarendheid aangevat. I die ongetwijfeld ook op de II taitserse spoorwegen van toe- I passing mag zijn, wordt binnen- I j kort aangevuld met het woord I droog”. De directie van de II "spoorwegen in Zwitserland heeft I besloten op een aantal kleine I stations proeven te nemen met ’t perstrekken van parapluie's bij I regenachtig weer. I De proeven worden genomen II ten behoeve van reizigers, die tij- iens een regenbui uitstappen op I kleine stations, waar op het sta tionsplein geen taxi’s gereed staan. Tegen een bescheiden be drag worden dan kleine para- I pluie’s van ge-olied papier door het spoorwegpersoneel verstrekt. Er is niet bekend gemaakt of deze parapluie’s tegelijk met een kaartje aan het loket kunnen worden gekocht. Toch zit er wel iets in: „Enkele reis Bern en een parapluie a.u.b.l” u STATIONSPLEIN. De brug tegenover het Victoriahotel voor het Centraal Station zal moe ten worden verbreed, evenals de Kamperbrug, die uitkomt op het Oostelijk deel van het Stationsplein, zodat éénrichtingsverkeer op de ge hele ring voor het station mogelijk wordt. Behalve de toegangstunnel naar de hal van het station voor voetgangers zal bij de Westelijke uitgang voor de reizigers, die het station verlaten, eveneens een tun nel moeten worden aangelegd. bfljerdag 3 Maart 1955 PARIJS, 1 Maart. Het presidium van de Boelgaarse volksvergadering heeft het besluit van de Boelgaarse re gering met betrekking tot het beëin digen van de staat van oorlog met Duitsland, bekrachtigd. Het besluit houdt verder in het aanknopen van vreedzame betrekkingen tussen Boel- garije en Duitsland. FIETSPROBLEEM. In de binnenstad is het fietsverkeer van zeer grote bmvang, in het bij zonder op de spitstijden. Naarmate de stad zich verder uitbreidt wor den de grote afstanden, die per fiets afgelegd moeten worden, bezwaar- lijker. Dit zal enerzijds een groter gebruik van de openbare vervoer middelen teweeg brengen en ander zijds het gebruik van bromfietsen bevorderen. Ónder de eerste maat regelen in de nota vermeldt, wordt voorgesteld het rij wielver keer in de nauwe Leidsestraat op spitsuren te beperken. AMSTERDAM, 1 Maart. Het ge rechtshof te Amsterdam heeft vanoch tend uitspraak gedaan in de zaak tegen de 26-jarige koopman P. van der H. uit Vinkeveen, die in eerste aanleg door de rechtbank te Utrecht tot 10 jaar was veroordeeld wegens doodslag op de 64- JaHge landbouwer A. S. uit Mijdrecht, “olgende^o'chtend w^rd^het slachtöfto Het hof vernietigde dit vonnis, ver- klaarde verdachte schuldig aan het toe- broeders B, en K. Pronk te Groningen, brengen van zwaar lichamelijk letsel en ’"J 1_ ZZII. legde hem deswege 6 jaar met aftrek op immers een heidsverdrag Turkije heeft geslo ten. Daar nog bij, dat de Is raëlische politicus, David Ben Goerion, die zich in 1953 als premier terugtrok, in de politiek terug keerde. In dit alles zien de Egyptische leidslieden in Cairo een bedreiging voor de verworven „vrij heid” van het eigen land. want grensinciden ten doen zich prac- tisch dagelijks voor. Nu en dan vallen er doden en wordt deder wapenstilstandscom- missie in dit gebied, die een allerminst gemakkelijke taak heeft, erbij gehaald. Maar helpen doet het meestal niet. Een schuldige wordt aangewezen zoals nu ook het geval is maar daarna ver dwijnt de zaak in doofpot. steun, die Is- krijgt van de Westelijke mogend heden, is eveneens een doorn in het oog van de Arabi sche landen. En dat alles bevordert de rust in het Midden- Oosten niet. Het is niet de eerste keer, dat de Veiligheids- Het groepje schipbreukelingen arri veerde op Schiphol in fonkelnieuwe kle dij, hun verschaft in Larvik, waar de Noorse tanker „Rogn” hen aan wal had gezet. Zij zijn met de „Pollux” al hun persoonlijke bezittingen kwijt geraakt en zij droegen onder hun armen alleen hun in dik papier gewikkelde scheepskleding. Kapitein Wychgel toonde de verslagge vers het enige, wat hij van boord had meegenomen: een fraaie leren actetas met gouden letters „m.s. Pollux”, waarin de scheepspapieren waren opgeborgen. Nog was het groepje geen vijf minuten op Schiphol of het haastte zich naar een gereedstaand busje. Om half tien zaten zij op de banken van de trein, die uit het Centraal Station naar het Noorden vertrok. Van de acht beman ningsleden wonen er namelijk zes in Groningen, de twee overigen gingen naar Olst en Bussum. De „Pollux” is eigendom van de ge- HILVERSUM, 2 Maart. In de stemzaal van het Hilversumse raad huis waren Dinsdag een dertigtal dames druk in de weer met net schrijven van adressen op brief kaarten. Niet minder dan lZ.uOO stuks briefkaarten moesten van een adres worden voorzien. Dit bijzon dere werkje was door de dames van het permanente comité van vrou wenorganisaties vrijwillig aanvaard op verzoek van mevrouw M. Boot- Colijn, echtgenote van Hilversums burgemeester. Deze had dit verzoek ontvangen van het paleis Soestdijk. De 12.000 dankkaarten, die de tekening van een haasje bevatten, alsmede het zinnetje: „Hartelijk dank voor uw goede wensen" en de handtekening van Prinses Marijke, zijn de reactie van onze jongste prinses op de gelukwensen die zij ter gelegenheid van haar verjaar dag mocht ontvangen. Israël en de buur landen Jordanië en Syrië doen er in mindere mate ook aan mee. Van een wapenstilstand is nauwelijks sprake, i van het voorarrest op. Bovendien std- L de het Van der H. ter beschikking van de regering, voorvvaardeiijk met een proeftijd van drie jaar. Op 29 Januari van het vorig jaar reed de verdachte met enkele vrien den uit Leiden naar Mijdrecht, ten einde te proberen enig geld van de landbouwer te krijgen. Onder het licht van een ontstoken lamp boven de zij deur van de woning, geraakt de ver dachte met de boer in gevecht, waar bij hij hem enkele slagen op het hoofd toediende met een staaflantaarn, die hij zijn tegenstander uit de hand had gerukt. De oude man zakte bewuste loos in elkaar en de verdachte sleep te hem uit het licht naar het duister van de voorkant der woning, waar hij hem hulpeloos achterliet. Eerst de AMSTERDAM, 2 Maart. „Voor onze stad komt het dempen van grachten als oplossing van het verke ersvraagstuk, wegens de ontoelaat bare aantasting van het stadsschoon van de grachten, niet in aanmerking, daar hierdoor geen blijvende oplossing voor de verkeersproblemen zou worden verkregen”, aldus een zin uit de thans verschenen uitvoerige nota van B. en W. te Amsterdam over de binnenstad. In deze nota aan de gemeenteraad stellen B. en W. een 12-tal te treffen voorzieningen voor, die de hoofdstad op de duur zullen moeten bevrijden van het verstikken de verkeersprobleem. Daarbij wordt o.a. medegedeeld, dat met bekwame spoed de aanleg van een ondergrondse spoorweg in Amsterdam in studie - J~ bedoeling bepaalde tramlijnen door echter niet, dat de tram geheel zal ZERMATT, 2 Maart. Vergezeld van haar Zwitserse advocaat en een particuliere detective heeft ex-konin- gin Narriman van Egypte gisteren voor het eerst sinds zij twee jaar ge leden ex-koning Faroek verliet, haar drie-jarig zoontje Faoed bezocht. Nar riman kwam in een door een paard getrokken slee bij de chalet, in het Zwitserse plaatsje Zermatt, waar haar zoontje verblijft, aan. Faroek was’ vertegenwoordigd door zijn Italiaanse advocaat, waarmee Narriman ook eni ge tijd heeft gesproken, naar verluidt om meer bezoeken aan haar zoontje mogelijk té maken. zal worden genomen. Het ligt in de buslijnen te vervangen. Dit betekent kunnen worden gemist, aldus de nota. Bovendien geeft de nota een 7-tal „eerste maatregelen” aan, die bin nen korte tijd dienen te worden verwezenlijkt. B. en W. staat in dit verband een tijdvak van vijf jaren voor ogen. Een van deze eerste maatregelen houdt het voorstel in omtrent be perking van dé” parkeertijd en de stichting van één of meer parkeer garages, een andere het plan tot ’n voorstel de bodediensten, die tot dusverre dagelijks de Spuistraat blokkeren in een nieuwe (tijdelijke) omgeving van de nieuwe vaart te plaatsen. 1~~^ en explosie van opgekropte gevoelens heeft de Israëlische l’ regering de aanval van Israëlische soldaten op een Egyp- tische versterking bij Gaza genoemd. Een uitspraak overigens, die deze daad, waarbij 42 militairen werden ge dood, allerminst rechtvaardigt. De spanning van de laatste weken heeft de Israëliërs ongetwijfeld tot hun daad gebracht, maar het feit, dat men de troepen, die toch onder centraal commando staan, blijkbaar niet kan weerhouden, is een be denkelijk feit. Door oorzaken van allerlei aard is in het Mid den-Oosten een gevaarlijke toestand ontstaan, de ernstigste sinds de’wapenstilstand in 1948, toen een eind gemaakt werd aan het conflict tussen de Arabische staten en Israël. racht te bewijzen dat: vervolgde hij. „We zagen hoe de „Pollux" helemaal ondersteboven kwam te liggen met de kiel boven water. Na een uur kwam een Noorse tanker in zicht, die onze vuurpijlen opmerkte en ons heeft opgepikt”. De kapitein verklaarde verder niets over het lot van zijn schip af te weten. Het was hem onbekend dat een Duits schip nog getracht zou hebben het op sleeptouw te nemen. Hij wist zelfs nog niet of het gezonken was. De „Pollux” was met een lading hout- pulp van Tvedestruand op weg naar Lon den. Volgens de kapitein kon de slagzij raad van de Ver. Naties in de kwestie wordt gemoeid. Vroeger zijn er ook al eens klachten tegen Israël inge diend. Zelfs werd een actie van het land veroordeeld. Maar verder dan deze uitspraak kwam men niet. De toe stand bleef zoals het was. We verwach ten niet, dat mocht de Veiligheidsraad bijeen geroepen wor den om het nieuwe incident te bespre ken, men veel ver komt dan een veroordeling van de houding van Israël. Het ziet er niet be paald naar uit, dat men spoedig zal overgaan tot het sluiten van vrede. Noch Egypte, noch een van de andere Arabische staten er kent de staat Israël. Men staat nog even scherp tegenover el kaar als ons in de na »e *gendacommissie van de Franse Se- v .ft 22 Maart vastgesteld als de l ,r °Pi§e datum voor het begin van de para-ndeBng van cie bekrachtiging van de MUNTPLEIN. De in de loop der tijden aan het Muntplein aangebrachte verbete ringen zijn volgens de nota niet voldoende om het in de toekomst te verwachten verkeer op dit knoop punt te verwerken. Het zal nodig zijn het plein aan de Oostzijde te verruimen. Door de aanleg van ’n voetgangerstunnel zal voor de voet gangers een betere passage worden verkregen en het rijverkeer wor den gediend.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3