uit d^tyd'? ONDERZOEK AFSLUITING WATERWEG EN WESTERSCHELDE GEWENST Lonen en over prijzen mogen niet elkaar tuimelen I Ba een Grotewohl stelt voor Nieuwe gebieden in Australië door het water bedreigd stemming over de hereniging Millioen geallieerde soldaten staan tegenover Rood-China het Ned. elftal de Deltawerken Zelfde motieven als voor een 1 Smokkelauto in beslaq genomen bij Philippine Nieuwe wijzigingen in Russische regering Keuze uit 3 melkslijters per wijk Minister Zijlstra gaf N.V.V. lesje Koning van Cambodja trad plotseling af Ir Mesu vindt veiligheid van deze waterwegen zaak van grote importantie - Hll lir Geen Nederlanders onder slachtoffers Pontecorvo werkt in Rusland» Duidelijke verklaring van Eisenhower: Wij willen geen agressieve oorlog n s Nieuw succes voor de douane •1 w Nu officieel Een gevaar voor onze economie Angst en vrees in Nieuw Zuid-Wales Zijn de muziekcorpse PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Veiligheidsraad Vrijdag bijeen DE BILT ZEGT: Wenig verandering Partijen voerden obstructie- politiek Onthulling van Foster Dulles Hamburg met 52 verslagen Het gaat goed met Handelsmarges. BW - HHMH 10e JAARGANG No. 3029 2009, '0 (ZIE PAGINA 5) sterke •5 '5 DONDERDAG 3 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 6 ZEEUWSCH DAGBLAD TERNEUZEN, 2 Maart. Gis teren in de vooravond is het door een onverwachte actie gelukt een auto met 650 kg botor in beslag te nemen op de boerderij van de C. op de rand van de gemeente Terneuzen. Ondanks het feit dat drie auto’s mét vijf uit kijkers door de smokkelaars waren in geschakeld is de douane erin geslaagd zowel de smokkelauto in beslag te ne men als de chauffeur H. L. uit Assen ede in het veld te arresteren. Ook de eigenaar van de boerderij, de C. S., is in verzekerde bewaring gesteld. Dit is dus binnen 48 uur de tweede smokkel auto, die in Zeeuwsch-Vlaanderen werd achterhaald. Er bestonden reeds enige tijd ver denkingen tegen de landbouwer de C. De actie is zorgvuldig voorbereid. De leden van de dienst invoerrechten en accijnzen te Terneuzen, die de actie uitvoerden, hadden hun posten in de omgeving van de boerderij betrokken. Zij zagen een niet gepantserde perso nenauto het erf van de boerderij op rijden, waarna met het inladen van de voor smokkel bestemde 650 kg bo ter werd begonnen. Pas toen ging men handelend optreden. Een auto van de invoerrechten en accijnzen reed voor en blokkeerde de toegang tot het boe renerf, waarna de smokkelaars op he terdaad konden worden betrapt. De chauffeur van de smokkelauto ging aan dé haal, doch kon spoedig worden gegrepen. De arrestanten zijn overge- bracht naar Terneuzen. New York, 2 Maart De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties zal Vrijdag bijeenkomen ter behandeling van de Egyptische aanklacht tegen Is raël met betrekking tot het grensinci dent dat Maandag nabij Gaza plaats had. De waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken van Irak, Boerha- noeddin Basjajan, hééft de Iraakse ambassadeur te Cairo, Nadjib Al Ra- wi, opdracht gegeven de Egyptische regering te doen weten, dat Irak in geval van agressie tegen Egypte, Sy rië of een andere Arabische staat be reid is zijn verplichtingen uit het col lectieve Veiligheidsvedrag van de Arabische Liga na te komen. MOSKOU, 1 Mrt. Dr Bruno Ponte corvo, die sinds 1950 toen hü met zijn gezin op vacantie ging, was verdwenen, heeft in „Prawda” en „Izwestia” een ar tikel geschreven, waarin hij zegt, dat hij in de Sowjet-Unie tezamen met andere ge leerden werkt aan proeven voor het vreedzame gebruik van atoomenergie. Pontecorvo is in Italië geboren. Hij werk te tot 1950 in het Britse atoomcentrum te Harwell. In genoemd artikel zegt hij, dat hij tot de slotsom gekomen was, dat het weten schappelijke denken in de Sowjet-Unie gericht is op het gebruik van atoomener gie voor het welzijn der mensheid, ten behoeve van de vrede en de verbetering der materiële omstandigheden van het volk. DE BILT, 2 Maart Weinig bewol king en droog weer. Zwakke tot ma tige Oostelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. Hoogwater Vrijdag 4 Maart: Vlissingen: 10.32 u. 1.48 m. 23.12 u. 1.36 m. Terneuzen: 11.00 u. 1.66 m., 23.40 u. 1.53 m. Wemeldinge: 11.59 u. 1.37 m., u. m. Zierikzee: 11.45 u. 1.18 m., u. m. LONDEN, 2 Maart De Russische regering heeft de minister van Kolén- winning, Zasjadko, en die van Staats boerderijen, Kozlof, ontslagen, omdat zij hun werk onbevredigend verricht ten, aldus meldde radio-Moskou. De minister van Landbouw, Bene- diktof, kreeg het departement van Staatsboerderijen onder zijn beheer, terwijl Zademidko werd benoemd tot minister van Kolenwinning. ’s-GRAVENHAGE, 2 Maart. Blij kens een in de Staatscourant van van daag gepubliceerde beschikking is thans een aantal in vele melksaneringsover- eenkomsten voorkomende bepaling onverbindend verklaard. Dit heeft ten doel de bestaande verstarring op het gebied van de melkprijzen en van de service aan het publiek te verminde ren en een verantwoorde concurrentie b'j melkbezorging te bevorderen. De regering verwacht, dat meer dan tot dusver een belangrijk gedeelte van de door saneringsregelingen ver kregen kostenbesparing aan de verbruikers ten goede zal komen, waartoe het overleg met de organisa ties zal worden voortgezet. Een belangrijk punt is, dat de wijk- indeling met slechts één melkbezor ger niet meer is toegestaan. De be zorging zal in een wijk door tenmin ste drie slijters moeten geschieden. Ook is verboden het afstaan van een deel der verdiensten van één of meer slijters aan hun organisatie of aan een tussenpersoon ter uitkering aan oen of meer andere slijters, indien de eerstbedoelden meer en de laatst- bedoelden minder in een bepaalde pe riode verkocht hebben dan een tevo ren voor elk hunner bepaalde hoeveel heid. Het verbod voor melkstandaar- disatiebedrijven om aan niet-aange- sloten slijters te leveren is vervallen, ovenals de verplichting voor aangeslo ten slijters van bepaalde melkstan- oaardisatiebedrijven te betrekken. men over de afsluiting of openhouden van de Waterweg geen belangrijke werken te worden uitgevoerd welke zouden prejudiciëren op een dergelij ke beslissing. Bij zijn opdracht aan de Delta-com- missie was de minister van Verkeer en Waterstaat aldus spreker klaarblijkelijk van oordeel, dat, met het oog op scheepvaart en gebied hadden tijdens de afgelopen oorlog tegen Japan. Dulles zou voorts verklaard hebben, dat communistische agressie in hoofd zaak wordt afgeschrikt door de moge lijkheid voor de Ver. Staten om in het Verre Oosten een openlijke communis tische aanval te beantwoorden met oor log op drie fronten, nl. in Korea, straat van Formosa en Zuidoost-Azië. Verder zei de minister, dat de Ver. Staten van plan zijn grotere aandacht te besteden aan Japan, teneinde te ver zekeren, dat de Japanse economie niet afhankelijk wordt van communistisch China. Foster Dulles deed deze uitlatingen op een conferentie, die werd gehouden met de Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordigers uit zestien landen in Azië en het Zuidwesten van het Stille Oceaangebied. Tijdens zijn wekelijkse persconferen tie heeft Eisenhower eveneens over Formosa gesproken en er daarbij op gewezen, dat de Westelijke wereld vrede wenst in dit gebied. Een jour nalist stelde daarop de vraag of de Chinese nationalisten bij een tegenaan val op het vaste land van China op Amerikaanse steun konden rekenen. Eisenhower antwoordde scherp, dat de Ver. Staten geen aandeel zullen hebben in een agressieve oorlog. „Dit Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Moet men reserves vormen voor een komende depressie-politiek? De P.v.d. A. dringt daar op aan. In vette jaren sparen voor de magere, zo is haar pa rool. Dat zou kunnen gebeuren door de beperking van de bestedingen, door bijvoorbeeld niet de belastingen te verlagen. Maar bestedingsbeperking leidt onherroepelijk tot een verdere is het beste antwoord, dat ik hierop kan geven”, zo besloot de president. NAAR FORMOSA. Dulles zal vandaag (Donderdag) op Formosa aankomen, waar hij de plech tigheid van het van kracht worden van het Amerikaans-nationalistisch verdrag van wederzijdse bijstand zal bij wonen. Volgens nationalistische functionaris sen zal Tsiang minister Dulles vragen om een duidelijke definitie van het Amerikaanse standpunt ten aanzien van Quemoy en Matsoe, de nationalis tische eilanden vlak onder de kust van communistisch China. Men vermoedt, dat Dulles van plan is de nationalisten te polsen over de vraag of zijn bereid zijn deze eilanden op te geven in ruil voor een Brits-Amerikaanse en zelfs een Ver. Naties-garantie voor de ver dediging van Formosa. den in het Oosten worden de kadavers van verdronken schapen en ander vee op grote brandstapels verbrand ter be strijding van een andere dreiging: be smettelijke ziekten. Onze radiografisch overgebrachte foto laat zien hoe een paar vrouwen in panische angst in een straat van Maitland (Nw Zuid-Wales) vluch- ten voor het water, dat een inder haast opgeworpen dijk van zand zakken heeft doorbroken en nu de straat instroomt. Nog steeds is de toestand in dit deel van Australië précair; de evacuatie is in volle gang leger en politie zijn ingeschakeld om de verlaten streken te bewaken. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 2 Maart Rust in de ontwikkeling van lonen en prijzen is prioriteit nummer van onze economische politiek op dit moment. De rust in 1955 betekent geen fust op de plaats. Zij is noodzakelijk om de reële loon stijging van 1954 te kunnen bijhouden. Dit jaar kunnen we in geen geval 1954 (met twee loonronden) overdoen, zo zeide minister Zijlstra gistermorgen in de Eerste Kamer bij de verdediging van zijn begroting van Economische Zaken. Het was te begrijpen dat het verwijt van de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) Jhem „zakelijk” hoog zat. Is de minister te passief als het gaat om de be strijding van de hoogconjunctuur? Zijn er tegenstrijdigheden in zijn beleid? Minister Zijlstra kon deze uiteraard niet ontdekken, maar wat meer is hij gaf de N.V.V.-voorzitter Oosterhuis een gedegen lesje in de waarde van economische theorieën. Is het waar dat de economische we tenschap met objectieve zekerheid kan vast stellen dat een belastingverlaging op een bepaald moment ongewenst is? Rechtlijnige sprongen zijn het grote kwaad van de economische weten schap, zo zeide prof. Zijlstra, die iets van economie af weet. Economische theorieën zijn alleen maar instrumen ten om wat sneller te leren denken. Maar iets puur economisch bestaat niet. BONN, 2 Maart Premier Grote wohl van Oost-Duitsland heeft als een goed stroman van Moskou zijn op drachtgevers in het Kremlin dapper nagepraat, toen hij vanmiddag in de Volkskamer sprak. Hij verklaarde, dat een vereniging van de „vredelievende Duitse democratische volksrepubliek en een militaristisch, geremilitariseerd West-Duitsland ondenkbaar is”. Grotewohl kwam met het voorstel voor een volksstemming aandragen. Onder internationaal toezicht zou een stemming moeten worden gehouden over de hereniging en herbewapening van Duitsland. aanwas van de deviezenvoorraad. En daaraan bestaat geen enkele behoefte. Wij zouden er niets mee opschieten. Wij moeten voorkomen dat lonen en prijzen niet over elkaar heen tuimelen. Dat is de essentie van de conjunctuur- politiek. Daarom moet er bereidheid zijn om direct in te grijpen als deze tuimeling zich voor doet. Want zij zou voor de Nederlandse economie gevaar lijk zijn. Dit is een kwestie van aan voelen van ons economisch leven. Het bedrijven van een economische poli tiek kan nu eenmaal niet rusten op ervaringen uit het verleden. Deze des kundige beschouwing noemde de mi nister in geen geval een blaam op de vakbeweging. Niemand weet voor wel ke vraagstukken we in de toekomst komen te staan. Maar we zijn iets ge vorderd op de weg om eén depressie te verstaan en te corrigeren. SYDNEY, 2 Maart In Austra lië werden vandaag nieuwe gebie den van New South Wales door het water bedreigd, maar in het Noordaostelijk gebied, waar reeds 70 personen om het leven zijn ge komen en naar schatting 40.000 personen dakloos zijn geworden, is het gevaar afgenomen. Volgens de laatste berichten zijn er geen Nederlandse emigranten on der de slachtoffers. Hoe groot de schade is aan eigendommen van de Nederlanders is niet bekend. Er wo nen in het getroffen gebied tiendui zenden emigranten, waaronder vele Nederlanders. De stad Nyngan, in het Westelijk deel van de staat, verzocht Woensdag per radio om meer zandzakken ter versterking van de in haast opgewor pen barricades, die het water moeten beletten de stad verder onder water te zetten. Met amphibie-voertuigen is een poging gedaan om de stad over land te bereiken, doch deze poging is door de kracht van het water mislukt. Officieren van de luchtmacht schat ten de schade in de steden Warren, Weewaa, Narrabri, Cular en Gilgan- dra op ongeveer 25 millioen gulden. Men vreest, dat de verliezen aan men senlevens, vee en persoonlijke bezit tingen de zwaarste zullen zijn in de Australische geschiedenis. In de ste- gen, afsluiting van de Rotterdamse Waterweg en Westerschelde niét in aanmerking kon komen. Uitvoerig schilderde de inleider de nadelen van de open toegang tot de Rotterdamse havens: moeilijke vaart, vooral bij slecht zicht, tegenliggers, het ten anker gaan in verband met de kenteringen van het getij en andere moeilijkheden. Teneinde herhaling van de in 1953 aangerichte aanzienlijke schade te voorkomen zullen maatregelen moe ten worden getroffen tot verhoging van dijken, kaden en haveninrichtin gen, die millioenen guldens zullen vergen. Gebeurt dit niet, dan zullen industrieën, die het voornemen hadden zich in Rotterdam of langs de Water weg te vestigen, moeten overwegen welke extra kosten zij voor de bevei liging van hun installaties en empla cementen moeten maken, of dat ves tiging elders wellicht de voorkeur ver dient. Ir Mesu heeft tenslotte nog uitvoerig de voordelen van de afsluiting van de ze waterwegen opgenoemd. PNOM PENH, 2 Maart Koning Norodm Sihanoek van Cambodja is vandaag plotseling afgeireden ten gun ste van zijn vader, Prins Soeramarit. De 34-jarige vorst verkreeg nog vorige maand bij verkiezingen het volledige vertrouwen van zijn volk in zijn be leid. In Juni 1952 ontbond hij de natio nale vergadering van Cambodja, die als gevolg van partijtwisten tot mach teloosheid gedoemd was. Hij stelde toen de volksstemming, waarbij het volk zich zou kunnen uitspreken over zijn beleid in het vooruitzicht. Volgens de plannen zouden in April a.s. algemene verkiezingen voor een nieuwe nationale vergadering worden gehouden. De voornaamste tegenstander van de koning op politiek terrein was Son Ngoc Thanh, die premier van het land was tijdens de Japanse bezetting. Voor de volksstemming zond Thanh de ko ning een brief, waarin hij zijn trouw betuigde en om audiëntie vroeg, het geen hem geweigerd werd. Norodom werd in»1941 koning van Cambodja, toen hij op 19-jarige leef tijd zijn grootvader opvolgde. Een nieuwe koning wordt in dit land aan gewezen door zijn voorganger of ge kozen door een koninklijke raad. Tijdens een radiorede heeft de af getreden vorst gezegd, dat bepaalde politieke partijen, waaronder de de mocraten van Thanh, met de interna tionale commissie van toezicht in Cambodja, zjjn werk onmogelijk heb ben gemaakt. Dit was de reden voor zijn aftreden. Hij zei zich terug te wil len trekken en eenvoudig als zijn on derdanen te willen leven. Uitgave: icbting „Zeeuwsch Dagblad” ^fdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie voor advert, enz. 2970), Giro 274289. ^ntoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef- 326Middelburg: Korte Sordstr. 35. Tel. administratie Jono Tel. redactie 2347; Ter- 1 neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: vierbaan Le Cointre N.V., u Goes de belangen van de internationale belan- MANILLA, 2 Maart. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft op een conferentie van Amerikaanse diplo maten te Baguio verklaard, dat de Ver. Staten niet van plan zijn hun beleid ten aanzien van Formosa te wijzigen. Hij onthulde, dat de Ver. Staten en hun geallieerden in Zuid-Korea en Formosa op het ogenblik bijna een millioen man onder de wapenen hebben en over een grotere potentiële militaire kracht beschikken dan de Ver. Staten in hetzelfde AMSTERDAM, 2 Maart ,,De veiligheid van ons land en delen van België tegen overstromingen, de belangen van het verkeer te land en te water voor beide landen, de bestrijding van het zoutgevaar, de eoetwaterhuishouding van vrijwel ons gehele land en vele andere be langen worden in hoge mate beheerst door de beslissing over de vraag of de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde al dan niet open moeten blijven. Deze belangen zijn van een zodanige importantie, dat een ernstig onderzoek gewenst is naar de mogelijkheid van afsluiting met de daaraan verbonden voor- en nadelen; wat de Westerschelde betreft uiteraard in samenwerking met België”, aldus besloot dr ir F. P. Mesu, lid van de Delta-commissie, vanavond zijn voor leden en geno digden van de vereniging „De Amsterdamse Haven” gehouden inleiding over de Deltaplannen. Daar de eventuele afsluiting van de Rotterdamse Waterweg en de Wester- Schelde buiten de beschouwingen der Delta-commissies moeten, blij ven adviseerde zij t.a.v. deze kwestie alleen tot verhoging en verzwaring der daarlangs gelegen waterkeringen. De motieven, die tot afsluiting pleiten van het Haringvliet, het Brouwers- havense Gat en de Oosterschelde plei ten echter in niet mindere mate voor de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde. Het zou wel eens kunnen blijken, wanneer alle voor- en nadelen van een afsluiting objectief tegen elkaar worden afgewogen, dat aan een af sluiting van deze beide vaarwegen de voorkeur zou moeten worden ge geven. Bij afsluiting van de Waterweg door sluizen zouden de Deltaplannen in grijpend moeten worden gewijzigd. De afmetingen van de spuisluizen in het Haringvliet zouden wellicht anders moeten worden. De geprojecteerde af sluiting van de Oude Maas zou kun nen vervallen en de dijken langs de Waterweg zouden niet of in geringere mate behoeven te worden versterkt. Naar de mening van dr Mesu sche nen alvorens een besluit wordt geno- ROTTERDAM, 2 Maart Het be gint er erg veel op te lijken, dat we a de „ommezwaai” in de K.N.V.B. U *“et Nederlandse Elftal de goede ant op gaan. Wederom heeft de voor- P'ïte Nederlandse ploeg een over- v, npPS niet sprekende cijfers be- aald: 52. Dit keer op het -Hamburger Spiel Verein”. tal rós maar één oordeel over ons elf- Het gaat uitstekend. elftal kWe op het ogenblik over een land “.^hikken, dat onder voor ons om~. j-na onvoorstelbaar moeilijke Rntt a lgheden. zoals Woensdag in vnetkr?aim’ een uitstekende partij >en l kan Uten zien> stemt niet al" oolr J. ^Pbmisme, maar het versterkt betPrZ?en^k het vertrouwen in een éauinl Aoekomst van onze nationale fen 11' .Op een glad terrein en onef- dek't i/en bevroren sneeuwlaag be- uithoiia- bleken zowel techniek als teerdpQlnëfVermogen van onze geselec- v°ldoenPelerS aan zeer h°ge eisen te De bewindsman vond de discussies over de handelsmarges voorbarig. Er zijn besprekingen gaande over de vraag hoe de beschikking er uit moét zien. Zij is nodig in verband met de rust in het loon- en prijsbeleid. In ieder geval zullen de winstmarges niet worden bevroren op’ het peil van De cember 1954. Het gaat alleen maar om de 3 omzetbelasting, die per 1 Ja nuari van dit jaar voor de detaillist is vervallen. In verschillende branches wordt bij de calculatie van de winst marges nog steeds met deze 3 re kening gehouden. Waarom een alge mene beschikking?, zo hadden ver schillende Kamerleden gevraagd. Er zijn toch branches die zich keurig hebben gedragen? Het is ook niet de bedoeling om een blaam te werpen op de détailhandel, antwoordde minister Zijlstra, maar regelingen worden nu eenmaal gemaakt voor mensen die de neiging hebben eens te gaan zondigen. Er zal nog bekeken worden in hoe verre de belastingverlaging van dit jaar nog bij deze beschikking zal wor den betrokken. Staatssecretaris Veldkamp deelde ons mede dat in de loop van deze maandde nieuwe voorzieningen voor middenstandscredieten een feit zullen worden. In de loop van April treedt de vestigingswet bedrijven in werking, terwijl over ongeveer drie weken de uitverkoopwet bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Ook hoopt deze bewindsman te bevorderen dat de her ziening van de winkelsluitingswet nog «wciaaix 4$ gr

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1