FEL TOE O OUD-STRUDERS GAAN LANDELIJKE ACTIE VOEREN. GUiePGZVAAfl KOMMIEZEN SLOEGEN I PUZZLE - GRIEP! n 'iHhfiilfiisi Straks ook vrouwelijke deurwaarders De middenstand protesteert Chefarine .4 Grieken deden onder- /s HM. de Koningin bezocht atoomtentoonstelling. i(et de blote vuist werd gevecht in nadeel der smokkelaars beslist «■S grondse arbeid in Nederland let en EENS Voor 8 R. I.” I wl pantserwagen reed in donkere nacht door Zeeuwsch Vlaanderen Bewoners van hoeve I wisten van niets! pANDAAG Woord verandering I V till ■iJL ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Minister Donker heeft geen bezwaar invaliden is groot. Nood onder nabestaanden Doe een Kruschen-kuur. I „Geef voor drie 1 j L' Nieuwe kraamverpleegsters Gesprek van de dag Het doel BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET Handelsmarges liggen heus niet te hoog Een brulboei boek Werk j Opl°ssing vorige puzzle escorte'1^’ Present. 3. gedogen, 4. Hg. lelcisel, 6. clement, 7. nade- Met blote handen Klaverblad arrestanten Raak Actie nodig q 2 Maart 1955 na 2 Ingezonden Mededeling (Adv.). nny Ingezonden Mededeling (adv.) alles S ^Adedeline (adv 1 EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct. van voorzichtigheid gedaan, wees naar ge, doch ongelijke strijd voerden 9 8 8 4 16 Om die Rheumatiek uit Uw leden te jagen. 1 D 7 7 l n e 7 5 5 9 21 ie -0 rei- wse erd, /or- ‘i-de CS- 'eld zal de rai- de P. ievr. He. de e” nd. eet ?r- te iet »or /ijl zal dus de Ja- t op em- „Nou”, zo be- „dan zijn ze van gen wezen uit, dat deze geschriften uitsluitend in Nederland of België worden uitgegeven en dat import uit andere landen practisch niet voorkomt. Vooralsnog betwijfelt de minister, of op dit gebied strafrech telijke vervolging het aangewezen middel is. De invloed van maatschap pelijke krachten ten goede is niet zonder betekenis. Van minister Donker behoeft voorts niet te worden verwacht de indiening van een wetsontwerp, dat beoogt de verruiming der mogelijkheid van voor waardelijke invrijheidstelling. Op de critiek met betrekking tot gratiebeleid zegt mr Donker, dat dit zijn voortdu rende en persoonlijke aandacht heeft. Nauwkeurige bestudering van elk af zonderlijk geval voert in het algemeen dan ook geenszins tot de conclusie, dat gratieverzoeken van politieke delin quenten een eigensoortige, met name een extra milde behandeling vragen. Minister Donker is het bepaald niet eens met de opmerking van sommige senatoren, dat er een zeer nauw ver band bestaat tussen het personeelste kort bij de Rijkspolitie en de sala riëring. Hij is niet te spreken over de critiek van een deel der dagbladpers op de politie. Deze heeft er zeker niet toe geleid, dat de animo om bij de po litie te gaan groter is geworden. Daar tegenover gelooft de minister, dat een goede voorlichting van het publiek over de taak en het werk der politie, zoals enkele dagbladen de laatste tijd deden, het dienstnemen zal stimuleren. TWIJFEL. Een wijziging in de wet op de omzetbe lasting, in de heffing althans, maakt de zaak wat ingewik kelder, maar in haar met de Duitse horden van Hitler. Het 8ste regiment Infanterie deed wat mogelijk was om de vijand op en voor de Grebbeberg tot staan te brengen, het 32ste regiment snelde het bedreigde Rotterdam te hulp. De eerste offers voor onze vrij heid waren zwaar: 232 gesneuvel den van 8 R.I. vonden hun laatste rustplaats op de Grebbeberg, de gesneuvelden van 32 R.I. rusten op „Crooswijck” te Rotterdam. Hon derden gewonden, waarvan velen levenslang invalide, brachten zwa- Bij de Maandagmiddag in het Goese gasthuis gehouden examen voor kraamverpleging slaagden de zusters A. van Bruggen, S. Mesman en C. A. Schunselaar. zoon zwijgend en rokend in een ka mer, zijn vrouw een paar stoelen ver der en zoonlief in een vertrekje apart. Niemand wist iets. Nu ja, de douane heeft ook de tijd om maandenlang op een pantserauto te loeren. Mevrouw Nortier mocht spoedig naar huis om voor het ontbijt te gaan zorgen. Zij vond de situatie kennelijk weinig be vredigend', maar de achterblijvenden waren niet somber. Ze vonden het zelfs niet erg om bij naam en toenaam in de krant genoemd te worden. Midden op de ochtend vond het traditionele „verven” van de buit gemaakte wagen plaats. Volgens de wet vervallen alle gepantserde voertuigen bij in beslagname aan het rijk. Op de rode flanken van de pantserwagen verscheen trots het opschrift „Terneuzen 8” ten teken, dat de achtste sinds 1950 was „aangehaald „Tsjonge”, zo zei een der zich verkneukelende kommiezen, doua ne, wat een vak, wat een sport.” ’s-GRAVENHAGE, 1 Maart. „Met de Griekse vluchtelingen, waarop en kele leden der Eerste Kamer de aan dacht vestigden, zijn zeer waarschijn lijk bedoeld twee Griekse zeelieden, die illegaal ons land binnenkwamen en hier geruime tijd clandestien verblijf hebben gehouden, ondergrondse arbeid voor een internationle communistische organisatie verrichtende. Na hun aan houding maakten zij bezwaar tegen uitleiding naar Griekenland. De één kreeg vrijwel aanstonds een visum voor Polen en vertrok daarheen, de ander, geen mogelijkheid voor vertrek uit ons land aangevend, is geïnter neerd”. Dit deelt minister Donker mee op vragen, gesteld door leden der Eer ste Kamer bij de schriftelijke voorbe handeling van de begroting van zijn departement. tingsjaren. Zij werd opgericht door Nederlanders, die in de Meidagen van 1940 als soldaat op de Greb beberg en in Rotterdam een hevl- re dagen door in Nederlandse en Duitse hospitalen. Die ongedeerd bleven ondervonden wat harde krijgsgevangenschap betekent. Üit deze nood werd de Oud strijders-Vereniging „8 R.I.-1940” geboren, een vereniging van sol- drten, die wisten, dat zij elkaar nodig hadden, die bovendien en in de allereerste plaats wisten, wat hun invalide kameraden nodig hadden en wat de nabestaanden van hun gesneuvelde makkers be hoefden. H.M. de Koningin heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan de mobiele Atoom-tentoonstelling, welke sinds enige dagen op de Dam in Amsterdam staat opgesteld. De Koningin werd hier rondgeleid door Prof, dr F. Barendregt van de Stichting Fundamenteel Onderzoek Ma terie (F.O.M.). Tijdens de rondgang over de tentoonstelling werd deze foto gemaakt. de keelontsmetfende tabletten Bij talloze lijders aan Rheumatische pijnen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien.. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kru- schen’s zes minerale zouten brengt ge de bloedzuiverende organen weer op gang. Daarom neem óók Kruschen, regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking ondervindt ge dan al gauw. cht) ijk); eIen en ‘jns- van van Het doel van de vereniging was en is nog steeds het aandenken aan de gevallen kameraden levendig te hou den en een kameraadschappelijke band te bewaren. Dit doel tracht men onder meer gestalte te geven door eenmaal per jaar bijeen te komen, bij voorkeur op de Tweede Pinksterdag. Bovendien wordt waar nodig en mogelijk hulp verleend aan militaire oorlogsslachtoffers van 8 en 32 R.I. en aan de nabestaanden van de gesneuvelden van de beide regimenten. sectoren vóór de dé- tailhandel, in die van productie en groot handel dus. En dan spreekt ’t vanzelf, dat uitein delijk het bedrag, dat de consument moet betalen, ook hoger ligt. Maar dan is niet de winkelier de schuldige. Hij heeft immers ook meer voor het artikel moe ten betalen. Door dit 's-GRAVENHAGE, 1 Maart. Er bestaat bij vele invaliden en nabestaanden van militairen, die in 1940 moedig weerstand hebben geboden tegen de Duitse overmacht, een achterstand op financieel gebied, die aangevuld dient te worden. Daarnaast die nen voorzieningen getroffen te worden voor de kinderen van deze beide groepen in de vorm van vergoedingen van kosten voor opleiding tot een beroep, dat bereikt had kunnen worden, indien de vader of kostwinner niet invalide was geworden of was gesneuveld. Het is om deze reden, dat de Vereniging „8 R.I.- 1940” dit voorjaar zal onder nemen, om de nodige gelden bij een te krijgen, die voor dit doel kunnen worden bestemd. De Vereniging „8 R.I.-1940” werd gevormd in de meest benarde tijd van ons vaderland, n.l. in de bezet- komt de handelbe- drijvende midden stand lelijk in het gedrang. Het is met name uit de Midden- 1 standsnota zo lang zamerhand wel be kend, dat deze cate gorie in ons econo misch bestel het vaak 1 allerminst gemakke lijk heeft. Dit over heidsingrijpen kan heel wat vooral kleinere zaken in grote moeilijkheden brengen. Het is een kwetsbare groep en wanneer nu de rege ring precies zou gaan voorschrijven welke winstmarge op dui zend en één artike len gelegd mag wor den, dan gaat het er op lijken, dat de overheid zal uitma ken wat een midden stander moet verdie nen. Dan is (en daar op wijst de Christe lijke Middenstands bond zeer terecht) de prikkel tot con curreren vervallen en kan de detaillist de post voor reclame op zijn budget rustig schrappen. Waar schijnlijk zal de mi nister zich nog wel even bedenken, voor dat hij de beschik king uitvaardigt, want het protest van de middenstand is o.i. allerminst een slag in de lucht! In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten ngemotiveerd, ondoelmatig, discriminerend en dus on aanvaardbaar. Het zijn nogal krasse woorden, die de Christelijke Middenstandsbond gebruikt in zijn verkla ring over een nog niet verschenen, maar wel aangekondigde beschikking van minister Zijlstra, die de marges van de détail- handel wil bevriezen op het peil van December 1954 met af trek van de vervallen omzetbelasting. Als deze Bond zulke niets aan duidelijkheid (en scherpheid) te wensen overlatende woorden gebruikt, dan moet hij daarvoor toch wel zeer ge gronde redenen hebben, wil hij zich niet belachelijk maken! Nu, de motivering van het gebruik van deze woorden lijkt ons sterk en voor weinig tegenspraak vatbaar. eenvoudigste vorm ligt de kwestie wel zo dat de minister de oorzaak van bepaal de prijsverhogingen wijt aan het opvoe ren der winstmarges in de détailhandel, in de middenstandssec- tor dus. Dit nu wordt met grote stelligheid door de Christelijke Mid denstandsbond ont kend. Niet alleen wordt de waarde en de juistheid van on derzoekingen door de economische contro ledienst ernstig in twijfel getrokken, maar ook wordt ge steld, dat de oorza ken liggen in andere I Blk geef ons een kans van vijf ten I honderd”, zeide de inspecteur van invoerrechten en Accijnzen, voordat I jij met een ploegje kommiezen het I ïeld introkken. I Wij hebben die kans genomen en I gekregen ook, zij het op het aller- I laatste nippertje. Bepakt met een klapstoeltje en I een r.achtmantel sjokten wij in I ganzemars kilometers lang langs I dijken, door greppels ent voren van I de hardbevroren Zeeuwsvlaamse I klei. Het was nijpend koud, doch I het sjouwen hield warm. Soms vie- I len we in dekking bij een verdacht I verschijnsel. Wij slopen langs hagen, I kropen door prikkeldraadhekken en I aardappelkuilen en kwamen zo on- I gezien in de buurt van een ver- I dachte hoeve. Dat was de boerderij I van de in douanekringen zeer be- I kende figuur van de 72-jarige land- I bouwer I. Nortier. In dekking: geluidloos het stoeltje I uit, de deken om en in het hoge I gras en struikgewas kan men niet anders meer constateren, dan een verspreid groepje verse molshopen. We wachtten en tuurden een half uur. De minuten kropen. Sterren flonkerden aan het strakke uitspan sel. De maansikkel kroop langzaam westwaarts. Dan een geluidje in de buurt van de boerderij. Voetstappen, Het ijs van een bevroren plas barst als met een pistoolschot open onder een zwaar tredende voet. De voetstappen komen van de op rijlaan af. We zien een schim, die recht op ons toewaggelt. Roerloos wachten ve. De schim aarzelt. Heeft deze man ons gehoord? Heeft hij zich niet laten misleiden door het hoesten van een der kommiezen. Welk hoesten, ge- tamoufleerd in de zwaar gewatteerde nachtmantel klinkt als de kuch van een aamborstige koe? Een zaklamp flitst aan. Meteen vliegt de meest nabjj zijnde kommies op en daar zet me die schim het op een gillen en brullen, dat het in de wijde polders kilometers ver gehoord moet worden. Men heeft hem al bij de keel. De lamp uit en de mond gesnoerd. De gevangene wordt naar een schuur tje verderop getransporteerd. Hij sput tert tegen. „Ik was aan het wandelen en schrok me een aap van jullie”, leu tert hij. Van smokkel weet hij niets. Maar hij draagt een overal en is met een draadtang uitgerust. Om versper ringen door te knippen Was deze man een uitkijk? Is de zaak nu verraden? Doodstil is het dan. Totdat zacht aotorgebrom klinkt. Wij loeren voor zichtig over de dijk. Het licht van twee paar grote koplampen zweeft jtoor de polder met zijn talloze kron- Wweggetjes, die meestal naar.... de grens leiden. Waar gaat het ei genlijk precies om? Wel, de minister van Economische Zaken waakt de laatste tijd meer dan ooit voor verhoging van de prijzen der levens middelen en artike len, die in elk gezin noodzakelijk zijn. Met de melkprijzen zat het wel een beet je anders, maar dat was niet zijn terrein, doch van zijn collega van Landbouw! Na tuurlijk moet ieder een het alleen maar toejuichen, dat mi nister Zijlstra alle mogelijke moeite doet prijsverhogin gen tegen te gaan. Zou dat niet lukken, dan komt er weer een loonsverhoging en op die manier ra ken we nooit uit de beruchte vicieuze cirkel. Dit streven is dus uitstekend, maar het mag niet tot gevolg hebben, dat het gaat ten koste van een bepaalde en in dit geval zeer uit gebreide groep van de bevolking, die in het distributieproces een onmisbare rol speelt. Gedurende de oorlogsjaren kon op deze wijze ruim f 80.000 aan on dersteuning worden uitgekeerd, terwijl daarnaast door gezamen lijke inspanning met aller mede werking vrijwel alle leden buiten de krijgsgevangenschap konden worden gehouden. slechts driemaal een letter te ^,00r n andere, zodat steeds ,_eaerlandse woorden ontstaan, wij bovenstaane woordver- wij bovenstaande woord- I iQSTBLIRG, 1 Maart. Nog nooit hebben Nederlandse koA- I ,.en met zo weinig middelen en met zoveel geluk in het holst van |jacht een gepantserde smokkelauto te pakken gekregen als in de lp van Zondag op Maandag nabij Oostburg het geval was. Zoals [jgisteren meldden ging het hier om een rode pantserwagen van een I.Hsche smokkelorganisatie, waarop men reeds lang had geloerd. |i?ar tot dusver had men de kans niet gehad om dit snelle, gevaar- Iwerktuig van een smokkelbende voldoende nabij te komen, ook [waren vele listen en lagen gelegd. hpeurwerk, met oneindig geduld en I. een kansje, dat de „rode wagen” naar Nederlands grondgebied L komen. Groot alarm werd niet gemaakt. Een dun bezette keten L zeer ervaren kommiezen werd opgesteld in het gebied, waar de Lkkelaars naar alle waarschijnlijkheid jong vee zouden laden. En Len begon „het feest", Doop vervani goed T v?pijg;n «krijgen «andering. ’s-GRAVENHAGE, 1 Maart. Minister Donker is bereid een wijziging in het deurwaardersreglement te bevorderen, waardoor ook de vrouw deze functie zal kunnen bekleden. De minister heeft dit medegedeeld in zijn schriftelijk antwoord op het verslag der Eerste Kamer over de begroting van Justitie. De wijziging zal moeten inhouden, dat het woord „mannelijk” in het reglement wordt doorgestreept. Het verzoek om ook de vrouw in aan merking te doen komen voor de functie van deurwaarder was afkomstig van het comité tot verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw. De Vereniging van Deurwaarders bracht in haar advies geen enkel bezwaar naar voren. Wél zal bij eventuele benoemingen worden gelet op de vraag, of die bepaalde vacature zich leent voor vervulling door een vrouw. Een andere kwestie, die minister Donker aanroert, is die van de beeld-romans. Enkele onderzoekin- 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4” doei werkelijk wonderen en brengt baai waar andere middelen falen! „Het is niets”, zegt een der kom miezen. Dat „niets” zijn twee verlate autobussen, die over een parallelweg snorren. Stil is het dan weer en bitter, ijzig koud. „Tegen half vier, tijd om op te stappen”, fluistert een stem. Maar meteen, als geëlectriseerd, zit iedereen rechtop en luistert. Een zware motor gromt in de nachtlucht. Koplampen beschijnen de bermen. „Duiken, die komt hierheen”. We duiken, net op tijd. En daar komt dan een log en snel vehikel door de bocht, vermindert vaart en zwenkt de brede oprijlaan van de boerderij op. Als een schim zien wij kommies P. B. van Waas over de weg schieten en in de duister van de hofstee verdwij nen. Uit de richting van de ruime stal len van dit 56 hectare grote bedrijf knippert plotseling een klein lichtje. Vrijwel meteen zwenkt de auto, keert en komt met volle lichten de oprij laan af, recht op ons toe. Een noodgedwongen duik in het hoge gras verhinderde ons de vol gende scene waar te nemen. „Ontsnapt”, denken wjj. Want er was geen tijd om een versperring te eggen. De auto stormt naar de weg. De Lichten zwaaien naar links, de weg op. Wij kunnen weer kijken. Snel vermeerdert de krachtige wa gen vaart. Wy hebben het nakyken. Dan een geweldige klap. Vuur spatten vliegen langs de wagen. Van Waas schreeuwt om hulp. De motor snokkert nog even, staat stil. Een startpoging.... Wij rennen met de kommies C. Th. Houtepen uit Oostburg mee naar de wagen. Daar zien we Van Waas bezig een uitermate forse kerel uit de ca bine van de pantserauto te trekken. Het lukt hem. Er vallen harde klappen. Nog rennend haalt Houtepen uit verkoopt de chauffeur zo een klap op zijn oog, dat hij door zjjn knieën zakt en kreunend op de grond blijft liggen. Houtepen laat zich op hem vallen. De man haalt met armen en benen uit. Maar met twee stevige kommiezen te gen zich moet hij zich in dit felle, ver beten handgemeen gewonnen geven. Joh, we hebben de pantserwagen, maar hoe heb je hem dat geflikt? Maar er zou nog meer komen! Nauwelijks was men uitgehijgd van de slag of opnieuw schenen lichten over de velden. Een personenauto, die wordt aangehouden. Het zijn de zoon van landbouwer I. Nortier en zijn vrouw. Zij weten van niets, vinden het verschrikkelijk van die pantserwagen op hun erf. Zij kwamen uit België, uit Gent, van een feestje. „Prachtig”, zeiden de kommiezen opgewekt. „Dan bepraten we- dat ver der wel in het warme kantoor in Oost burg”. Nortier jr. vindt het ook prach tig. En zo rijdt hij zijn eigen wagen met de gevangen chauffeur van de panaserwagen, de brulboei en een kommies naar Oostburg. Wij kunnen daarna niets anders doen, dan huiverend en stampvoetend van de kou op versterking te wach ten. Welnu, versterking kwam er per ke rende post. Autoladingen vol. De in specteur van Invoerrechten Accijnzen, de heer P. J. van Soest, die de leiding van deze actie had,kwam ook uit Terneuzen gesnord. De oude boer I. Nortier, een rustig, stoer man van 72 jaar oud, werd uit zijn bed getrommeld. We vertelden van de pantserwagen. „Tjonge, dat was kwaad werk”, maar hij wist er niets van. Hij sliep, deed niet aan smokke len. (Men vroeg hem maar niet of hij de zes maanden gevangenisstraf van het vorige jaar vergeten had.) „Of hij bezwaar had of we eens een kijkje in huis en stallen namen? Neen, natuurlijk niet, heren. Hij ging wel even mee. Op zijn sloffen en on der zijn Zondagse hoed. Wij scharrelden met behulp van een zaklantaarn door een der aardedon kere stalgebouwen. Toen we met het tweede gebouw klaar waren, zag een onzer, dat er electrisch licht was. „Of dat aan mocht?” „Natuurlijk he ren, alstublieft, natuurlijk.” Maar dat had hij wel geweten en toch Het hij ons rustig in het duister met ba len, troggen, rieken, koeien en paar den stoeien. Enfin, stal nummer twee was ook mis. Maar in stal nummer drie was het raak. Twaalf prachtige, vette graskal veren in vers stroo, de koptouwen om, klaar voor vervoer. „Hoeveel vee hebt u Nortier?” Dat kon hy op geen stukken na zeggen, om dat zijn zoon ook op de boerderij zit. „Zjjn die kalveren van u?” „Ik weet er niks van heren, nee., sliste de inspecteur, mij.” De kalveren blerden hun nieuwe heer en meester vriendelijk toe. De pantserauto, die een zware tik op de neus had gehad, kon nog rijden. Bij het felle licht van schijnwerpers uit de smokkelwagen werden de kal veren geladen en naar Oostburg ge reden. Een partijtje drank, waarvan boer Nortier ook al niets wist en dus voor de inspecteur was, werd ook op geladen. Een kommies bleef voor be waking achter en terug ging het naar Oostburg met grootvader en kleinzoon Nortier (de laatste werd ook uitgeno digd voor de seance) als geliefde gas ten aan boord van de douane-auto’s. En daar zaten ze dan. Een sombere J. Dierks uit Breskens, die in overall en met een nijptang in het holst van een ijzig koude nacht in de Veerhoek bij Oostburg komt wandelen. Een op gewekt glimlachende bonkige Robert van Kerckhove uit Middelburg in Bel gië, die ontkent de wagen gereden te hebben, hoewel hij van achter het stuur vandaan was getrokken. Een gelijkmoedige grootvader Nortier, wandelend en rokend in de gang, zijn Door invoering van de nieuwe Militaire Pensioenwetten in 1947 scheen financiële hulp der vereni ging aan invaliden en nabestaan den niet meer nodig. Thans is ge bleken, dat deze hoop ijdel was. De stijgende levensstandaard maakt ’t noodzakelijk, dat de betrokkenen ook van particuliere zijde worden geholpen. Bij een gehouden en- quete is gebleken, dat men over ’t algemeen wel van, het nieuwe pen sioen kon leven, maar daarvan niet de hoog nodige vernieuwing van huisraad, beddegoed, kleding e.d. kon bekostigen. Bovendien is een achterstand ontstaan, omdat men in de jaren 19401947 door de te lage pensioenen niets heeft kunnen aanschaffen. Om deze nood te lenigen heeft de vereniging een bedrag f 200.000 tot f 250.000 nodig. Door het voeren van een lande lijke actie wil men trachten deze gelden bijeen te brengen, opdat dit werk kan worden aangevat. Er is hiertoe een comité gevormd met als voorzitter de heer J. H. W. van Koevorden, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. BS

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3