I over van de aan s Engeland is bezig eerste waterstofbom Aziatische landen gaan met Rusland confereren Beruchte smokkelwagen Egyptische militairen „botsten” Israëlische en en Australië dankt Nederland Straaljager stort neer; piloot gedood Derde atoombom in Nevada ontploft Roemenië eist schade vergoeding „Burgemeestersdag” Zwaar gevecht met doden gewonden Kinderen door ijs gezakt en verdronken Ernstig spoorweg ongeluk in Brazilië PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND x i Lichtflits tot op 400 kilometer zichtbaar BrfSI Churchill in het Lagerhuis: Geen loonsverhoging; geen onderwijs Begroting Economische Zaken in de Eerste Kamer Uiteenlopende meningen bevriezing handelsmarges P.v.d.A.-critiek. Passieve houding. 6 April a.s. te New Delhi DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Maritieme plechtigheid in Vlissingen OnderzeebootjagerZeeland’ officieel overgedragen HM: HEM Li ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3028 (ZIE PAGINA 2) ERNSTIG GRENSINCIDENT Li saties te verhinderen. WOENSDAG 2 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord waarmee de Commissaris der Konin gin de officieren en bemanning toe sprak, waarbij hij namens het provin ciaal bestuur een scheepsbel aanbood. De Commissaris zei: „Onze provincie heeft steeds veel belangstelling voor de Marine getoond, doch in het vervolg zullen wij met nog grotere belangstel ling de Marine en in het bijzonder de „Zeeland” met sympathie* en medele ven volgen. En als U onverhoopt ooit zult moeten strijden voor vrijheid van geloof, dan zullen wij, Zeeuwen, de be manning van de „Zeeland” in ons ge bed gedenken”. Omdat dit schip het eerste is, dat nu de oorlog door de Kon. Mij „De Schel de” aan de Marine werd afgeleverd had ook burgemeester mr B. Kolff een geschenk voor deze onderzeebootja- ger. VLAGHIJSEN Na een hoornsignaal werd de Neder landse driekleur, de commandovlag en de oorlogsvlag gehesen. De Mariniers- kapel speelde het Wilhelmus en op nieuw was een uiterst modern schip aan de Marinevloot toegevoegd. De kapitein-luitenant ter zee A. J. Marcus, de commandant van deze nieu we bodem, herinnerde in zijn toe spraak eveneens aan de grote rol, die Zeeland in de geschiedenis der Marine heft gespeeld. Hij wekte op tot offer bereidheid van slachtvee, doch als een tijgerin, die haar jongen verdedigd. GESCHENKEN De rol van Zeeland in de Marine was ook het onderwerp van de rede, ATHENE, 1 Maart. Alle le raren van het middelbaar onder wijs in Griekenland zullen van morgen, Woensdag, af van school wegblijven, daar er geen overeen stemming is bereikt over herzie ning der salarissen. Dit besluit betreft 5000 leraren. Twee en veertig honderd hadden reeds bij het ministerie van on derwijs een symbolisch ontslag in gediend. Burgemeester Kolff, die zelf een enthousiast muntenverzamelaar is, bood namens de gemeente twee oude Zeeuwse munten aan, gemonteerd in een lijst. In zijn rede gaf hij een kleine toelichting: „Het zijn een tien schelling-stuk en een Zeeuwse rijks- daalder”. U zult allemaal weten, dat van de laatste wordt gezegd, dat zij een dubbeltje meer waard was, dan alle andere rijksdaalders. Moge deze gedachte: -„Zeeland is een dubbeltje meer waard, ook gij U leven”. De waarde van Zeeland yoor de Marine werd tenslotte nog eens uit gedrukt in de geschenken, die de heer Hupkes namens de Schelde aanbood: een koperen plaquette waarop de namen der vlagofficieren van de Zeeuwse admiraliteit in de loop der eeuwen staan vermeld en een Nederlandse leeuw, die een plaats zal krijgen op de steng, zo dat bij oefeningen in geallieerd ver band men duidelijk zal zien dat dit een Nederlands schip is. de Veiligheidsraad aanhangig te ma ken. De minister zeide, dat zijn land de Israëlische „aanval” beschouwt als een „schending van het handvest der V.N., de bestandsovereenkomst der V.N. be treffende Palestina in de algemene veiligheid in het Midden-Oosten”. SCHENDING. De betrokken landen hebben beide bij de gemengde bestandscommissie een klacht ingediend en gevraagd dat de commissie in spoedzitting bijeen komt ter bespreking van het incident De Egyptische minister van Buiten landse Zaken deelde mee, dat de Egyptische vertegenwoordiger bij de V.N. opdracht heeft gekregen de kwestie van het gevecht bij Gaza bij DEN HAAG, 1 Maart Hedenmid dag omstreeks vier uur is een F 84 „Thunderjet”-straaljager van de vlieg basis Eindhoven na een mislukte start in het aan de rand van het vliegveld „Welschap” lopende Beatrix-kanaal te rechtgekomen. De bestuurder, de on gehuwde reserve-tweede-luitenant- vlieger M. F. Willems uit Brunssum, is bij het ongeluk om het leven geko men. log, dat wij aan de Marine leveren. Niet alleen met trots, maar ook met dankbaarheid biedt ik U de „Zee land” aan”, zei de heer Hupkes. Schout-bij-nacht Pröpper herinner de aan de waardige naam en de waardige geboorteplek dezer zeebo dem: de provincie en de plaats, waar Neerlands grootste vlootvoogd, Mi- ciel Adriaansz. de Ruyter werd ge boren. DEN HAAG, 1 Maart Het hoofd bestuur van het Australische Rode Kruis heeft vandaag aan zijn Neder landse zusterinstelling een telegram verzonden, waarin dank wordt uitge sproken voor de betuigde sympathie en voor de aankondiging van de par tijen beddegoed ter waarde van 42.500,welke voor de slachtoffers van de ramp zijn verzonden. Uit Sydney wordt gemeld, dat de na druk bij de hulpverlening aan slacht offers van de overstromingen in Nieuw-Zuid-Wales valt, nu het ergste gevaar van het water geweken is, op het voorkomen van epidemieën. Met vliegtuigen wordt anti-typhusserum overgebracht naar de getroffen gebie den, waar het teruglopende water een stinkende massa slijk en talloze kada vers van verdronken vee achterlaat over een gebied van honderden vier kante kilometers. Het overstromingsgevaar vloeit nu naar het Westen, waar een aantal ste den gevaar lopen overstroomd te wor den. LAS VEGAS, 1 Maart Dinsdag ochtend is de derde atoombom in 1955 in Nevada tot ontploffing gebracht. Waarnemers meldden, dat de lichtflits deze maal groter is geweest dan bij de voorgaande twee proeven. De flits was eerst geel en vervolgens oranje en was te Los Angelos, 400 kilometers naar ’t Zuidwesten, nog duidelijk zichtbaar. Voor de eerste maal kregen journalis ten de gelegenheid de atoombom in een vliegtuig te volgen. De bom is op een honderd meter hoge toren tot ontploffing gebracht. de omgeving bevonden zich uitrus- hngstukken, zoals auto’s, stukken ar tillerie en lichte wapens. Zeshonderd soldaten werden paraat gehouden om na de ontploffing op te rukken. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 1 Maart Het economisch beleid staat momenteel in het middelpunt der belangstelling. De huurverhoging en belastingverlaging staan voor de deur en het N.V.V. heeft duidelijk te verstaan gegeven dat het sociaal-economisch regeringsbeleid op een aantal punten tekort schiet. Het Kabinet wijkt voor reactionaire druk, zoals dat heet in voor-oorlogse termen. Het is begrijpelijk dat de Eerste Kamer, die thans de begroting van Econo mische Zaken bespreekt, de gelegenheid ten baat nam om eens uitvoerig met minister Zijlstra over deze problemen van gedachte te wisselen. De Senatoren kregen meteen de kans om hun oordeel te geven over het voornemen van de bewindsman om de handelsmarges te bevriezen op het peil van December 1954, met aftrek van de omzetbelasting, die per 1 Januari van dit jaar voor de détailhandelaren is verdwenen. Hoewel er nog slechts sprake is van een voornemen hieven de mees te fracties reeds een dreigende vin ger op. In hoeverre dit terecht is zal in de loop van dit debat nog wel blijken, want minister Zijlstra is er tot nu toe nog altijd in geslaagd om een keur van argumenten voor zijn maatregelen aan te voeren. In eerste instantie viel dit voorne men dus niet in goede aarde. Zijn partijgenoot prof. Hellema (A.R.) kwam zelfs namens de fractie verkla ren dat zo’n margebeschikking beslist niet noodzakelijk is. Naar zijn mening is het verkeerd om deze algemene be schikking af te kondigen. De onrust bij de regering over de loon- en prijsont wikkeling kon de heer Hellema be grijpen, maar zij moet daarom nog geen overhaaste maatregelen nemen, die voor het bedrijfsleven funest zijn. Als de minister zelf zegt dat deze maatregel eigenlijk niet voor alle branches behoeft te gelden, doet hij dan niet beter om overleg te plegen met die branches die zich niet juist hebben gedragen bij de berekening van hun winstmarge? Deze gedachte gaf hij prof. Zijlstra in overweging. De heer Regout (K.V. P.) betwijfelde of de minister het juiste beleid voert in deze moeilijke aangelegenheid. Prof. Molenaar (V.V. D.) was duidelijker: De bevriezing van de winstmar ges is onjuist. Daarin zit een uiting van een socialistisch streven tot prijsregeling. Een uitdrukking die paste in de liberale opvatting dat ons land nu eenmaal „rood” gere geerd wordt. Het leek er een beetje op of de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) zijn liberale col lega op zijn wenken wilde bedienen, want de N.V.V.-voorzitter kwam ver klaren dat de bevriezing van de han delsmarges door zijn fractie ten zeer ste wordt toegejuicht. En „als” er be lastingverlaging komt per 1 Juli a.s. dan zal deze beschikking aangevuld moeten worden met de verlaging van de kostprijs-verhogende belastingen. Overigens was dit wel het enige punt waarop de heer Oosterhuis nu werke lijk enthousiast was voor het beleid van de A.R. bewindsman. Wat dat be treft werd Prof. Molenaar (V.V.D.) dus niet op zijn wenken bediend, want deze liberale afgevaardigde was juist inge nomen met het huidige economische beleid. Zo niet de heer Oosterhuis. De bekende N.V.V. critiek werd nog eens uitvoerig naar voren gehaald onder de verzuchting: „nu de welvaart toeneemt dreigen de onderlinge tegenstellingen ook weer toe te nemen”. Verwijt nummer één was de passieve houding van minister Zijlstra t.a.v. de hoogconjunctuur. Naar het oordeel der socialistische fractie wordt er een poli tiek gevoerd „van de bus missen”. De regering gaat uit van de stelling dat ons land de huidige hoogconjunctuur „ondergaat” en dat zij daar weinig aan kan veranderen. Dus we krijgen pas een actief con junctuurbeleid wanneer de depressie zich heeft aangekondigd?, zo vroeg de heer Oosterhuis, die van mening was, dat minister Zijlstra dan te laat zou komen. Volgens minister Zijlstra is het moei lijk om de vraag te beperken. Zou men de binnenlandse vraag inkrimpen dan zal ongetwijfeld de export stijgen. Be gin maar, met die binnenlandse vraag, aldus de heer Oosterhuis, de niet-ex- porterende industrie hebben we dan te pakken. Over dit punt is het laatste woord niet gezegd. De heer Regout (K.V.P.) wilde het zoeken in de be perking van de overheidsbesteding, maar dringende belangen mogen daar bij niet in verdrukking komen. Deze K.V.P. afgevaardigde hij noemde zichzelf een doodgewone pottenbakker had waardering voor het beleid van minister Zijlstra. Dat liet hij goed mer ken. Maar op één punt was hij het voorshands eens met de socialistische woordvoerder Oosterhuis, nl. dat de minister te passief is in de bestrijding van de hoogconjunctuur en dat er te veel nadruk wordt gelegd op de prijs ontwikkeling. Dat betekent dat de wortel van het kwaad niet wordt aan getast. Is de minister dus te passief, de socialistische fractie heeft nog een ander punt van critiek: er worden geen wapenen gesmeed voor de om slag. Er worden geen reserves ge vormd voor slechtere tijden. En dat kan de P.v.d.A. fractie weinig beko ren. ZAANDAM, 1 Maart. Hedenmid dag omstreeks vier uur is de twee jarige Cora Berkhout te Zaandam, op het ijs achter de ouderlijke woning in een bijt geraakt en verdronken. Drie kinderen van het gezin Dekker te Leiden zijn hedenmiddag onder de gemeente Zoeterwoude door het ijs ge zakt van een poel, die door zandzui gers was gevormd. Twee hunner (vier en negen jaar oud) zijn hierbij om het leven gekomen. Een tragische bijzon derheid is, dat het vorige jaar onder andere omstandigheden een jongetje uit hetzelfde gezin eveneens door ver drinking om het leven is gekomen. Uitgave: etichting „Zeeuwsch Dagblad” tfoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie voor advert, enz. 2970), Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. .j Telef. 326; Middelburg: Korte Knordstr. 35. Tel. administratie Uo Tel. redactie 2347; Ter- 1 neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes BERN, 1 Maart. Roemenië eist van Zwitserland vergoeding van de schade, die door anticommunisten is toegebracht aan de Roemeense legatie in Bern. Ook wordt schadevergoeding geëist voor de nabestaanden van de chauffeur der le gatie, Setu, die bij de aanval van de anti-communisten op het legatiege- bouw, op 15 Februari, werd gedood. Deze eisen zijn vervat in een nota, die Maandag is overhandigd op de Zwitserse legatie in Boekarest. De Roemeense legatie in Bern heeft een afschrift van de nota verstrekt aan het Zwitserse persbureau. Voorts eist Roemenië van de Zwit serse regering, dat alle daders en or ganisators van de overval op de le gatie zullen worden opgespoord en dat de Roemeense regering op de hoogte wordt gehouden van het verloop van het onderzoek en de voorgenomen ge rechtelijke vervolging van de daders en hun medeplichtigen. Ook eist Roe menië, dat de Roemeens zaakgelastig de in Bern, Stoffel, toegelaten wordt bij het verhoren van verdachten. De nota vraagt afdoende maatre gelen om de aanwezigheid in Zwit serland van anti-Roemeense organi se heer M. Vrij te Amsterdam, die j jaren heeft ingespannen voor de onderwijsvernieuwing in ons land is 'er gelegenheid van zijn 75ste verjaar dag door H.M. de Koningin benoemd ot ridder in de Orde van Oranje Nas- ge verhoeden, dan zijn er een groot aantal doelen, dat de Amerikanen en wij onmiddellijk zullen moeten kun nen treffen. Het enige land, dat bin nen enkele uren een grootscheepse aanval met waterstofbommen zou kun nen uitvoeren is Amerika. Rusland zou kunnen trachten de achterstand te overbruggen door een verrassende aanval te doen met de kernwapens, die het thans ter beschikking heeft. Dit land moet er echter van overtuigd worden, dat een verrassende aanval een onmiddellijke vergelding op een veel grotere schaal inhoudt. Al deze overwegingen brengen mij tot de bre de overtuiging, dat de Russen zeer on verstandig zouden zijn als zij zich binnen de komende drie of vier jaar schuldig zouden maken aan agressie op grote schaal”, aldus de premier, die tenslotte opmerkte, dat allen het er over eens zijn, dat een algemene in ternationale ontwapening het doel is, waarnaar moet worden gestreefd. De 25-jarige prinses Dina Abdul Hamid van Jordanië, die het hu welijke voorstel van koning Hoes sein van Jordanië volgens officiële mededelingen heeft aanvaard, werd bij de Universiteit van Cairo, waaraan zij verbonden is als lectrice in Engelse taal, door de fotograaf verrast. De heer L. D. Vercouteren te Yerseke is geslaagd voor het examen Franse bü^E5y DELHI, 1 Maart Op 6 April zal in New Delhi een niet-officiële m jn worden geopend van vertegenwoordigers van Aziatische landen en ae Sowjet-Unie. zullen e-Ze bijenkomst, die wordt georganiseerd door een particulier comité, 23 An i'n voorbereiding van de Aziatisch-Afrikaanse conferentie, die op orrtn v ln Ban(iung, zal worden geopend o.m. de volgende kwesties aan de in hinOme,n: At°omwapens, 2. het kolonialisme, 3. buitenlandse inmenging van emandse aangelegenheden van Aziatische landen en 4. het gevaar Dit n tagen en militaire verbonden. nicht nee“ het parlementslid, mevrouw Ramesjwari Nehroe, aangetrouwde feeds *an premier Nehroe, vandaag bekend gemaakt. Elf landen hebben Men loegeze8d de uitnodiging tot deze conferentie te zullen accepteren. 8eerrio^rWacb^’ dat de conferentie zal worden bijgewoond door 300 gedele- 15 uit i ?‘w‘ 35 uit communistisch-China, 30 uit de Sowjet-Unie, 30 uit Japan, “donesië en 15 uit Birma. Ook Lybië en Syrië zijn uitgenodigd. DE BILT, 1 Maart Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Zuidoostelijke wind. Maxi mumtemperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. CAIRO, 1 Maart Een woord voerder van het Egyptische minis terie van defensie heeft vandaag be kend gemaakt, dat bij een Israëlisch- Egyptisch grensincident in het ge bied van Gaza Maandagnacht 37 Egyptische militairen zyn gesneu veld en 30 gewond. Het incident, zo vervolgde de woordvoerder, was ontstaan door een aanval van enige honderden Israëliërs op een Egyptisch kamp ten Zuiden van de Israëlische grens. Voor de aan val hadden geïnfiltreerde Israëliërs zich in een hinderlaag gelegd langs de weg naar het kamp. Een colonne met Egyptische versterkingen, die was uit gezonden om de aanval af te slaan, kwam op deze weg tot stilstand nadat de eerste auto van de colonne op een mijn was gelopen. De Israëliërs open den vanuit hun hinderlaag met mi trailleurs en granaatwerpers het vuur op de colonne. Daarbij werden 37 Egyptische militairen, o.w. een officier, gedood. 30 militairen werden gewond. Voor de Israëlische troepen zich over de demarcatielijn terugtrokken, lieten zij nog het waterreservoir van het kamp en het omliggende gebied in de lucht vliegen. in de nacht van Zondag op Maan dag een goede slag geslagen door bij een boerderij in de Veerhoek- polder onder de gemeente Oost burg na uren wachten in de barre koude eindelijk beslag te leggen op de „Rode pantser wagen”, waarop men reeds maan den loerde. Deze foto toont kommies Van Waas voor de smokkelwagen op de plaats, waar deze, na een nachtelijk gevecht werd buitge maakt. Een uitvoerig relaas hier over treft U aan op pagina drie. ANDERE LEZING. Een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv maakte bekend, - dat Israëlische troepen bij Gaza een Egyptische aanval hadden afgesla gen. De Israëlische troepen leden daarbij enige verliezen, zo zeide hij, er aan toevoegend, dat de gevechten begonnen op Israëlisch gebied en op Egyptisch gebied werden voortgezet. De gevechten duurden meer dan drie uur. Het V.N.-hoofdkwartier heeft waar nemers naar het grensgebied gezonden om ter plaatse een onderzoek in te stellen. LONDENN, 1 Maart Premier Winston Churchill heeft Dinsdagmid dag bij de opening van het defensie- debat in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland is begonnen een waterstof bom te maken. De enige manier, waarop wij onze levens kunnen redden, is, volgens de premier, door middel van een bo nafide systeem van algemene ont wapening. De moeilijkheid is echter, zo zei Churchill, om een uitgebalan ceerd systeem van ontwapening te vinden op basis, waarvan geen en kele deelnemer op een bepaald ogenblik in het voordeel zou kun nen komen, zodat de veiligheid van de anderen in gevaar zou kunnen worden gebracht. ONTWAPENING. De premier vervolgde: „Mocht er echter een oorlog komen, wat God mo- SAO PAULO, 1 Maart Op een vijftigtal kilometers van Sao Paulo heeft zich Dinsdag een ernstig spoor wegongeluk voorgedaan, dat volgens de eerste berichten enige tientallen doden heeft geëist. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van een koppeling, waar na een rijtuig kantelde en de wagens er achter eveneens. Het aantal gewon den is aanzienlijk. VLISSINGEN, 1 Maart. Dinsdagmorgen om kwart over tien tekenden de heer J. W. Hupkes en schout-bij-nacht Pröpper op het kantoor van de Kon. Mij „De Schelde” de formulieren voor de over dracht van de „Zeeland”. Een uur later vond op het dek van de nieuwe onderzeebootjager, waarop officieren en manschappen stonden aangetreden, een plechtig heid plaats, die o.a. werd bijgewoond door de Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, het college van G.S. en de burgemeester van Vlissingen. In zijn toespraak zei de kapitein- luitenant ter zee A. J. Marcus: „U dient aan boord van het elfde schip der Kon Marine dat de naam „Zee land” draagt. Het is de naam van de provincie, die op onbaatzuchtige wijze steeds heeft bijgedragen voor de vrij heid van Nederland”. Voordien had de heer J. W. Hupkes deze nieuwe oorlogsbodem aan de vertegenwoordi ger van de minister van Marine, de vlagofficier materieel schout-bij-nacht Pröpper overgedragen. Hij herinnerde aan de nauwe verbondenheid, die tus sen de werf „De Schelde” en de Mari ne bestaat. Ruim 40 schepen heeft zij nu reeds voor de Marine gebouwd, o.a. het pantserdekschip „Zeeland”, dat in 1898 aan de vloot werd toegevoegd, doch rond 1924 onder slopershanden viel. De heer Hupkes memoreerde de bouw van de torpedoboot jager „Phi lips van Almonde”, die in de Meidagen van 1940 op de helling van de werf werd vernield en aan de „Isaac Sweers”, die in deze oorlogsdagen naar Engeland werd versleept en strijdende ten onder is ggaan bij de landingsope- raties voor de Noord-Afrikaanse kust. ..Het is het eerste schip na de oor- •u r. is 1 i. i P n n a

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1