AffieAeid Bondsdag en nam aan van ds Zandt van van Parijse Verdragen Saar-accoord Nationale eenheid het dringendste doel van de Duitse politiek Totale schade December-storm Catalina-vliegboot haalt gewonde Umuidense kotter rond 7 millioen gulden Ernstig woord tot de S.G.P.-leden omgekomen Zes Nederlandse militairen Suriname in Mishandeling van krijgsgevangenen in Noord-Korea Diploma's aan magnetiseurs uitgereikt Reeds 38 doden door overstromingen in Australië Nantsji „bevrijd” Peking laat twee Amerikanen vrij Na spannend debat van vier dagen over Chr. Middenstandsbond krijgt vierde secretaris Honderd man op een ijsschots Stoffelijke resten reeds begraven De Meeldauwbestrijding Socialistische motie (eerst onder handelen met Rusland) verworpen Onze mensen wordt soms het mes op de keel gezet 1 3 r -bring de Westeuropese Unie en de status van de vreemde troepen op Duits gebied Brits rapport onthult 200 mijl Redding een de Water snoodcommissie rapporteert: DE BILT ZEGT: Meer bewolking. zij het met kleinere meerderheid, aangenomen. De Bonds- debat van vier dagen. Burgemeester Kodde. BONN, 27 Febr. - De Westduitse Bondsdag heeft met een meerderheid van tweederde de Verdragen geratificeerd, die de Bondsrepubliek souverein maken, haar aansluiten bij de N.A.V.O. en regelen. Ook het Saaraccoord werd, dag nam zijn beslissing na een Het was voor helicopter te ver Reeds begraven. Troelstra-oord geheel afgebrand APELDOORN, 27 Februari Een enorme brand heeft de afgelopen nacht het Troelstra-oord van het N.V. v- te Beekbergen vrijwel geheel in de J8 gelegd. Met uitzondering van de toren werd het gehele gebouw een Prooi van de vlammen. Slechts enig Meubilair kon worden gered. De scha- fle, die nog niet te schatten is, is zeer F??Len bedraagt zeker meermalen 100.000. Zij wordt vermoedelijk gro tendeels door verzekering gedekt. Russische vliegtuigen in Tsjekiang PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Door ontploffing van een landmijn „Gedenk ons in Utv gebed Maar de Saar blijft Duits afstand van 10e JAARGANG No. 3026 (ZIE PAGINA 2) MAANDAG 28 FEBR. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT DE BILT, 27 Februari. Tijdelijk meer bewolking met op enkele plaatsen wat lichte sneeuw. Overwegend matige Noordoostelijke wind. Maximum tem peraturen om het vliéspunt. werd dat ondanks het Duitse opvatting het Saargebied Duitsland blijft behoren. zijn toestel na een paar uur vliegen prachtig op zee neer. Het was de eerste Noordzeelan- ding van ’n Catalina in de geschie denis der Nederlandse opsporings- en reddingsdienst. De schipper van Umuidense kotter had een sloep ge streken en deze zette koers naar de vliegboot. Dokter Veenstra van Val kenburg ging aan boord en liet zich naar de zieke brengen. Na deze te hebben onderzocht, liet hij de pa tient weer per sloep over brengen naar de Catalina. De medicus kreeg van de schip per uit erkentelijkheid een mand je vis voor de bemanning van de vliegboot. Om 18.20 uur startte de Catalina van zee naar Valkenburg; waar de vliegboot om 20.07 uur aankwam. Een gereed staande ambulance vervoerde de patient naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden. Hier was men van zijn komst op de hoog te. 31 doden en 8 zwaargewonden heeft Zaterdag een ongeluk in Spanje ge ëist, waarbij een bus op de weg van Villa Castin naar Vigo (Noord-west- Spanje), in brand vloog. De bus was met grote snelheid tegen een paal ge botst. M. C. van der'Kaa. De onlangs wegens tijdsgebrek afge broken discussie over het bestuursrap- port inzake de verplichte ouderdoms voorziening zal op 22 Maart a.s. wor den voortgezet In een vergadering te Utrecht. De jaarlijkse bondsraadverga dering van de C.M.B. zal dit jaar op 25 en 26 April te Den Haag worden ge houden. Op de eerste dag komen de huishoudelijke zaken aan de orde, be nevens de ontwikkeling van de publlek- rechtelijk organen in de middenstands- sector. Op de tweede dag wordt een congres gehouden voor de gehele Chr. georganiseerde middenstand, waarop In het bijzonder het prijsbeleid in het cen trum van de belangstelling zal worden geplaatst. autoriteiten waren bij beide begrafe nissen aanwezig. In de Surinaamse staten zal Maan dag in de voormiddag een herden kingsbijeenkomst voor de slachtoffers worden gehouden. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.28 u„ onder 18.19 u. Maan op 10.13 u., onder 2.26. (Van onze §-redacteur). Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Chr. Middenstandsbonds een vierde secretaris in vaste dienst aan gesteld. Benoemd werd mr G. van Mul- den te Gouda, die thans 24- laar oud Is, tot de Ned. Herv. Kerk behoort en lid is van de C.H. Unie. De niuewe functionaris zal in het bijzonder wor den belast met de secretariaatswerk- zaamheden van enkele jonge vakorga nisaties. Naast hem zijn thans als se cretarissen werkzaam de heer P. Don dorp, dr J. P. I. van der Wilde en mr ir z-< STOCKHOLM, 27 Februari Een honderdtal Zweedse kabeljauwvis- sers heeft vandaag aan de Zweedse kust een angstig avontuur beleefd. Terwijl zij op het ijs van het Katte gat aan het vissen waren raakte het ijs langs de oever los en dreven zij met grote snelheid op een ijsschots naar de open zee. Een militair vlieg tuig, dat op Gothenburg was gezon den om de mannen te helpen, kon niets uitrichten. Met kleine scheep jes die uit de naburige havens te hulp waren gesneld, zijn de vissers na enige uren uit hun benauwde positie verlost. wege de Nederlandse Werkgroep voor Paranormale Begaafdheid deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede, dat dit diplo ma geen enkele rechtsgeldigheid heeft en dat houders van dit diplo ma zich derhalve blootstellen aan strafvervolging wegens het onbe voegd uitoefenen van de genees kunst. GOES, 26 Februari. In de Provinciale Vergadering van de Staatkundig Gereformeerde Partij, die vandaag in „Krijger” te Goes werd gehouden, heeft de landelijk voorzitter van deze partij, ds P. Zandt een ernstig en principieel woord gesproken. Met grote klem bond hij de afgevaardigden en belang* stellenden op het hart trouw te blijven aa n het Woord van God en de be ginselen. „Steeds meer worden we verguisd en steeds meer komen we alleen te staan”, zo zei de predikant, „maar blijft de S.G.P. steeds gedenken in Uw gebed, opdat wij staande mogen blijven”. Ds Zandt liet uitkomen hoe in deze tijd de menselijke ellende niet meer wordt gezien. Tegenwoordig spreekt men over het stuk van ellende heen en dan noemt men zich nog Gereformeerd ook. Als de mens weet dat hij doemswaardig is, wordt hij weer bruikbaar. Juist omdat wjj dit weten en vasthouden aan Woord en Getuigenis, kunnen we onze een heid bewaren, samenwerken en elkaar vrienden noemen. Het -wordt steeds moeilijker voor on ze mensen. Hard treedt men tegen hen op, die hun vee niet willen laten in- UTRECHT, 26 Februari. Vandaag heeft de „Commissie voor onderzoek naar paranormale begaafdheid” in Utrecht een „bewijs van begaafdheid” uitgereikt aan 11 gecontroleerde para normale genezers (magnetiseurs) van de 125 door de Nederlandse werkgroep voor practische toepassing van para normale begaafdheid (N.W.P.) aange nomen leden. Elk der gediplomeerde magnetiseurs heeft minstens twee jaar onder con trole van de commissie gestaan. Min stens 35 procent met een minimum van honderd patiënten moesten met succes zijn behandeld. De N.W.P. eist onder meer dat alleen patiënten worden aan genomen die eerst door een dokter zijn behandeld en voorts dat de magneti seur nimmer ingaat tegen het advies van een dokter. Naar aanleiding van de uitreiking van diploma’s aan magnetiseurs van- SYDNEY, 26 Februari. - De overstromingen in Nieuw-Zuid- Wales (Australië) hebben tot dus verre aan 38 personen het leven ge kost. Tenminste een zelfde aantal wordt nog vermist. 25.000 mensen zijn dakloos geworden. Het getrof fen gebied heeft een oppervlakte van 77.500 vierkante km. Vliegtuigen brengen voedsel aan mensen, die door het water zijn in gesloten. In een telegram aan het Australische Rode Kruis heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis zijn deelneming betuigd met de slachtoffers van de watersnood in Nieuw Zuid Wa les en de getroffenen hulp aangebo den. Intussen maakt de intendance van het Nederlandse Rode Kruis een partij van 5500 dekens en lakens ter waarde van f42.500 gereed voor een zo spoedig mogelijke verzending naar de getroffen gebieden. De K.L.M. zal trachten aan het ver voer van de goederen naar Australië mee te werken. Degenen, die een bedrage voor dit hulpwerk willen geven, kunnen zulks doen door storting op het giro- L nummer 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag. De schipper kreeg het advies de gewonde zo snel mogelijk naar het vaste land te laten overbrengen. Daarna riep de schipper de hulp van het vliegveld Valkenburg in om een helicopter te zenden. Maar omdat de kotter bijna 200 mijlen van Valken burg verwijderd was en de actie radius van een Nederlandse helicop ter niet voldoende is voor een der gelijke vlucht moest een Catalina uitkomst brengen. Maar voordat dit vliegtuig startte moest eerst nog een uitvoerig ge sprek met de schipper gevoerd wor- ien. Immers, nog nooit had een Ne derlandse vliegboot een landing op de woelige Noordzee gemaakt. De schipper kon gelukkig meedelen, dat het goed weer was en de deining zeer zwak. Een landing op open zee, die altijd risico’s met zich mee brengt was dus te proberen. Luite nant ter zee Th. M. A. Hoebink durfde dus op te stijgen. En hij zette Burgemeester D. Kodde van Zoute- lande wees er in zijn openingswoord als voorzitter van de vergadering op, hoe de Overheid de taak heeft Gods wetten te handhaven. Maar tegenwoor dig lijkt het er wel op, dat de taak van de Overheid alleen maar de verzorging is, vooral op het culturele terrein. De tijden zijn moeilijk. In de lagere be sturen komen we steeds meer voor vragen te staan. En vaak moeten we alleen staan in onze beslissingen. Ook in de Tweede Kamer. Als het gaat om de Zondagswet en de winkelsluitings wet laten de zg. protestants christelijke partijen, de A.R. en C.H. ons in de steek. Waar we samen kunnen werken met deze partijen moeten we dat doen. De vergadering keurde de jaarver slagen van de penningmeester en secretaris goed. De Partij telt in Zee land op het ogenblik 1700 leden. Er was een batig saldo van f 205.69. De af tredende bestuursleden en vertrou wensmannen werden met meerderheid van stemmen herkozen. Het enige punt van de rondvraag handelde over het Zeeuwsch Dag blad. Er werd critiek uitgeoefend op het kinderverhaal. Hoewel er ver dere bezwaren bestonden tegen het Zeeuwsch Dagblad, werd van ver schillende zijden gewaarschuwd te gen de gevaren van een neutrale krant. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord LONDEN, 27 Februari. In een rapport, dat door ’t Britse ministerie van Defensie is gepubliceerd, wordt onthuld, dat de Chinese communisten in de twee en een half jaar waarin zij in Korea aan de strijd deelnamen, elk middel, van morele druk tot lichame lijke foltering aanwendden om hun krijgsgevangenen tot lichamelijke doe len te gebruiken. Het rapport bevat een uitvoerige be schrijving van de behandeling van 798 Britse gevangenen, die in de Koreaanse oorlog gevangen genomen en in kam pen langs de rivier de Jaloe werden opgesloten door de Chinezen en Noord- Koreanen. IJMUIDEN, 27 Februari. Een Catalina-vliegboot van Marineluchtvaartdienst is er van daag in geslaagd een ernstige pa tient, die een ongeval was over komen, op een afstand van onge veer 200 mijl uit de kust van een IJmuidense kotter te halen. De landing op de Noordzee gelukte goed en binnen enkele uren was de patient ver uit zee veilig in het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Na het gebeuren van het ongeval stelde de schipper van de kotter zich radiografisch in verbinding met PARAMARIBO, 26 Februari. Zes Nederlandse militairen zijn gis teren tijdens oefeningen in Surina me om het leven gekomen door een landmijn, die te vroeg ontplofte. Acht militairen werden gewond, van wie vier ernstig. Het tragisch ongeval gebeurde op een militair oefenterrein nabij het Indianendorp Matfa, ongeveer 65 km en Zuiden van Paramaribo. Om het leven kwamen de 25-jarige gehuwde eerste luitenant P. Blijstra uit Doetinchem, de 21-jarige ongehuw de sergeant G. Nijland uit Deventer, de 24-jarige ongehuwde sergeant B. van den Born uit Nijkerk, de 20-jarige ongehuwde soldaat G. R. Westra uit Soest, de 20-jarige ongehuwde soldaat H. W. van der Aa uit Gemert en de 25-jarige ongehuwde soldaat B. Killian uit Haarlem. Zwaar gewond werden de 28-jarige ongehuwde sergeant R. Drost uit Apeldoorn, de 20-jarige korporaal J. A. Coumans uit Munster-Geleen (L.), de 20-jarige ongehuwde soldaat R. A. van Eersel uit Amsterdam en de 20- jarige ongehuwde soldaat W. G. Ger ritsen uit Deventer. De eerste luitenant P. Bijlstra, de sergeants G. Nijland en B. van den Born en de soldaat G. Westra zijn vandaag reeds ter aarde besteld op het Protestantse kerkhof, en de solda ten H. van der Aa en B. Kilian op het Katholieke kerkhof te Paramaribo. De stoffelijke overschotten werden naar de kerkhoven overgebracht op een weapon-carrier. De gouverneur van Suriname, con suls van verschillende landen en vele GOES, 26 Febr. Voor de afd. Goes van de Ned. Fruittelers Organisatie heeft de fruitkweker H. A. Schaberg uit Roon een causerie gehouden over de meeldauwbestrijding. Hij deed dit onder de wel zeer toepasselijke titel „Bent U een moordenaar ”f een ver pleger?” Aan de hand van weergrafie- ken kwam hij tot de conclusie dat het aantal warme dagen voor de versprei ding van deze ziekte een grote rol speelt alsmede het aantal jonge blade ren dat een boom in zijn groeiperiode krijgt. De met meeldauw besmette scheuten zorgen voor de verspreiding en deze bronnen van infectie moeten dus verwijderd worden. Dat is een kwestie van toppen en uitknippen, daarbij gelet op ras en onderstam. Hij besprak aan de hand van grafieken da mogelijkheden tot meer opbrengst in kilogrammen en tot betere kwaliteit, door het spuiten met bepaalde midde len. WP\Saarland ?iin de arbeiders na een eek van stakingen, welke culmineer- “en in de 24-uurstaking weer aan het Werk gegaan. LONDEN, 27 Februari Volgens ie correspondent te Tokio van de „Sunday Times” zijn in de afgelopen vijftien dagen verscheidenen honder den Sowjetrussische militaire vlieg tuigen en een aanzienlijk aantal Rus sische vliegers en technici op een luchtbasis in de Chinese kustprovincie Tsjekiang, die tegenover de door de Chinese nationalisten ontruimde Tat- sjen-eilanden ligt, aangekomen. Onder hen zou zich maarschalk Zhavoronkof, die als een specialist op het gebied der bombardementstech- niek wordt beschouwd, bevinden. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” rdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438. Giro 274289. .wren: Vlissingen: Nieuwstr. Kjef. 326’ Middelburg: Korte 35. Tel. administratie r Tel. redactie 2347; Ter- Fjeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: L^rbaan Le Cointre N.V., Goes enten. Als men gegronde principiële bezwaren heeft, wordt het mes op de keel gezet. Dit is eigenlijk vervolging en verdrukking. Van buiten dreigt ook het gevaar, het Russische gevaar. Maar zonder dat de Russen hier al zijn, kunnen Russische maatregelen getroffen worden. Met ernst waarschuwde de grij zende partijvoorzitter de jongeren voor de gevaren van deze tijd. „Ik wens U tot slot voor te houden”, zo zei ds Zandt nog, dat we met elkaar verkeren in alle deemoed en al wordt het benauwder en neemt de ver drukking toe er is een God, die won deren kan doen”. HONGKONG, 27 Februari Naar het communistische Nieuwsbureau „Nieuw China" heeft bekend gemaakt, hebben Chinese communistische troe pen het eiland Nansji „bevrijd”. De Nationalistische strijdkrachten op het eiland waren van drie zijden omsin geld en tot vluchten gedwongen. Het Nationalistische ministerie van Defensie had Vrijdag de ontruiming van het eiland door het 3.000 man sterke garnizoen gemeld. Nantji was de Noordelijkste voorpost van de Na tionalisten. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft er Zater dag nog eens op gewezen, dat het Amerikaans-Formosaanse verdedi- gingsverdrag de regering-Eisenho- wer niet verplicht tot verdediging van Quemoy en Matsoe tegen een communistische aanval. cembn- Februari De schade, welke de storm van 23 op 24 De- schade 6 i aan.?ericht bedraagt naar schatting zeven millioen gulden. De Waterw^*1 “e ft'jkswaterkeringen bedraagt zes ton en de keringen van de 'o het ,oappejn ’‘ePen twee en een half millioen schade op. Aldus lezen we Het rB^en7e raPP°rt van de Watersnoodcommissie. onder dïslant van schade betreft de dijken van de buitenpolders, waar- De Biesbosch en het gebied van de Donge en het Oude Maasje, deel van vaP de schade provinciaal is als volgt: Zeeland had een na- kabant 1 millioen gulden, Zuid-Holland 2,4 millioen gulden en Noord- ut •>,5 millioen. De Bondskanselier beperkte zich in de slotzitting tot een oproep aan de oppositie om na de gevallen beslissing met de regering samen te werken aan de oplossing der bestaande politieke problemen. De zitting HONKONG, 27 Febr. Vandaag zijn te Hongkong twee Amerikanen aangekomen die door de Chinese com munisten zijn vrijgelaten na een ge vangenschap van drie jaar te Peking. Het zijn dr MalColm Bersohn, een on derwijzeres en waiter A. Rickett een student. Zij waren uitgewezen na een gevangenisstraf van 314 jaar wegens spionnage. Op de journalisten maakten de Ame rikanen een vreemde indruk. Zij za gen er goed gezond uit, doch schenen geestelijk geheel afwezig te zijn. In hun verklaringen over eigen schuld en de uitstekende behandeling die zij in communistisch-China hadden gekre gen, gebruikten zij letterlijk slagzin nen zoals die in de anti-Amerikaanse campagne door radio-Peking en de Chinese pers worden gebruikt. eindigde echter in bandeloos tumult, toen de socialisten en de liberalen de Christelijke partij van een te slappe houding in de Saarkwestie wil den betichten. Dezelfde kwestie leidde tot verdere verscherping der spanningen in dr Adenauers coalitie. De Bondsdag heeft voorts met al gemene stemmen een motie aange nomen, waarin het nastreven van de nationale eenheid van Duitsland het dringendste doel van de Duitse poli tiek wordt genoemd. Een voorstel van de socialistische oppositie waarin verlangd werd, dat de ratificatie eerst van kracht zou mogen worden nadat nieuwe onder- handelingen met de Sowjet-Unie over de Duitse eenheid zouden zijn mislukt, werd met 301 tegen 166 bij 3 onthoudingen verworpen. Slechts de socialistische fractie stemde tegen de Verdragen. De overeenkomst tussen Frankrijk en Duitsland over de toekomst van het Saargebied verkreeg een meerder heid van 61 stemmen. 263 afgevaar digden spraken zich uit vóór het Saar- statuut. 202 er tegen, terwijl 9 afge vaardigden zich van stemming ont hielden. De Liberale Partij, die zich inzake de Saarovereenkomst aan de zijde der socialistische oppositie had geplaatst, viel bij de stemming uiteen. Een deel der fractie, waaronder de liberale vi- ce-kanselier, dr Bluecher, koos ten slotte de zijde van dr Adenauer. Drie andere liberale ministers onthielden zich van stemming. Het kwam bij de behandeling van de Saarkwestie tot heftige aanvallen van de liberale fractieleider, dr Dehler op dr Adenauer, waarbij de liberale leider verklaarde: „Aan deze politiek doe ik niet lan ger mee”. De liberale fractie kwam na de zit ting bijeen om zich erover te beraden of deze dreiging zal worden waar ge maakt. Dr Adenauer zelf achtte het niet nodig op de critiek van de libe rale woordvoerder te antwoorden. Ook de tot de Regeringscoalitie behorende vluchtelingenpartij was bij de Saar kwestie verdeeld. Slechts de Duitse partij volgde in gesloten gelederen en de Christelijk Democratische Unie, van welke partij zich de eenheidsmi- nister, Jacob Kaiser, van stemming onthield. Kaiser, tot wiens ministerie de zor gen van het Saarprobleem behoren, had zich voordien, evenals de liberale ministers, reeds tegen de overeen komst uitgesproken. De Bondsdag liet overigens de Saar- overeenkomst vergezeld gaan van een eigen interpretatie, waarin verklaard aceoord naar tot; ‘i

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1