E Bevriezen Dichterlijke Goed onderwijs is de beste geldbelegging nkele weken geleden I sche aandacht geschonken Nederlandse onderwijs. We zijn niet ijdel c te veronderstellen, dat deze simpele beschouwing- zijn doorgedrongen gracht in Den Haag zetelt. Maar we ook op het Departement noodzaak van een nieuwe koers. Dat is èn uit de rede Minister Cals (een knap stukje werk niet alleen om lengte van 3*^ uur!) èn uit de Tweede Onderwijsnota dezelfde Excellentie duidelijk gebleken. van winstmarges in detailhandel is ongemotiveerd een K.V.P. wijst gesprek met Kath. Werkgemeenschap af W<-Friesland R.A.Lexpositie geopend door sneeuw geïsoleerd ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 W'edstrijd onder Op nieuwe leest (1} Deining in Giessen-Oudekerk J Protest van de middenstand op IS ij» PIAHO’S ORGELS HOUTMAN LIKDOORNS Seroue Na het besluit op het P. v. d. A.~Congres Doorbraak is in flagrante strijd met het Mandement Variatie 1 Saterdag 2(5 Februari 1955 igpnose gewonnen ADELAIDE, 25 Febr. Het et alledaagse geval, 'dat een tel gewonnen wordt door een ïelnemer onder hypnose heeft ch voorgedaan bij de wedstrijd n het kampioenschap van Aus- alië vrije slag 1500 meter. Gar- Winrart won dit nummer na- it zijn trainer Forbes Carlite ;m gehypnotiseerd had omdat j voortdurend klaagde over m verzwering aan zijn been, arlile is lector in de physiolo- e aan de universiteit van Syd- ey. Hij suggereerde Winram at hij tijdens de wedstrijd niets an moeheid zou voelen en snel- :r zwemmen zou naar mate de rijd vórderde. Hij had succes ant Wihram ging als eerste oor de finish. Buurtschap vecht voor zijn recht Rotary Club en studenten muziekcorps uit Texas naar Amsterdam. De Groenteteelt Walcheren Middenstand deelt maar weinig in gestegen welvaart heeft zal Of, korter en bondiger gezegd: Betere grenzen zijn er niet. weg te voeren, die de Bisschoppen I grenzen (zoals Giessen en Vliet) Permanent, nieuwe plan is inconsequent. Het moet blijven bij Giessen en Vliet, „Wij blijven trouw aan d’ oude stam, Oukerk hoort bij Giessendam.” dus geen enkele reden voor de rege ring om tot een zo c' In Den Haag daar verdeelt men de koek, Maar wij- richten tot hen dit verzoek: „Vertrap niet onze rechten Waar wij allen voor vechten, Want.dan krijg je ons weer op bezoek”, legenheid van het vijftigjarig bestaar van Rotary International zal de Rota ry Club van Abilene (Texas) tussei p Giessen-Oudekerk heeft de •rontwaardiging over grenswijzi- nnen van |n de kom rondom dc prachtige kerk zijn katen en maken, worden avond Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres Natuurlijke zijn Het moeten verdwijnen, maar men zal ze prompt weer plaatsen op een belen dend erf, met een pijl die naar de bouwgrond verwijst. Ingezonden Mededeling (Adv Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg'in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver-v schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen- de benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn ntddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. De schoolkinderen doen de ouderen na en schrijven ’s avonds in hun mooiste schoonschrift de leuzen over. De vraag of Giessendam en Hardinx- veld szunengevoegd moeten worden beantwoorden de Giessen-Oudeker- kers niet. Zij wensen slechts onder geen geding bij G. Nieuwkerk en Peursum gevoegd te worden. Daarvan getuigen ook de borden langs de weg.1 Op een stukje weiland staan er twee naast elkaar, met de volgende op schriften: „Hier komt ons nieuwe wo- ningplan” (De gemeente Giessendam overweegt voor dit terrein de bouw van een achttal woningen). „Bij af scheiding komt er niets van”. Omdat deze borden op gemeentegrond staan maatregel te besluiten als het uitvaar digen van een beschikking handels- marges, zo wordt gezegd. Tengevolge van het ontploffen een tank met 900 ton naphtaline ia de Shell-haven van Stanford le Hope in Engeland is op de terreinen van de haven een brand uitgebroken, waarbij twee tanks volkomen werden ver nietigd en twee andere werden beschadigd. Tweehonderd brandweerlieden vochten een wanhopige strijd van enige uren alvorens zij het vuur meester waren. Dodelijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. heeft de burgemeester gelast dat zij Het is moeilijk om voor een bloem- j lezing een keuze te maken uit het ge varieerde materiaal. De heetstgebaker- den hebben in krasse bewoordingen hun. mening neer geschreven. De ver ontwaardiging is groot en deze reac tie komt spontaan uit de bevolking op. De vereniging Giessen- Oude- kerks Belang” gaat meer parlemen tair te werk en zal o.m. nog eens een schrijven richten aan de leden van de Tweede Kamer. Hoewel er ook in het verleden waardig en met nadruk tegen dit onderdeel van de grenswij- zigingsplannén is geprotesteerd, heeft het voorstel nu toch ongewijzigd de Kamer bereikt. De behandeling is spoedig te verwachten. Maar voor het zover is zal een commissie uit de Ka mer rapporten uitbrengen en meestal stellen de lederl daarvan ter plaatse een onderzoek in naar de omstandig heden. De dichterlijke vrijheden van G. Oudekerk behoeven geen nadere verklaring. Boven de deur van een kapitale boerderij leest men bijvoor beeld:' Cals en De Waal zich dit hebben voorgesteld. Want hierbij komen nogal ingrijpende veranderingen t voor, zowel wat de indeling als wat de naamgeving betreft. M. J. A. v. B. Op het dorpsplein wappert een wat vuil geworden spandoek, dat al eer der is gebruikt. Het is gespannen tus sen twee boerderijen en draagt als opschrift: 11 en 27 Maart een excursie makei i naar Londen, Parijs, Amsterdam, Zü rich en Rome. Deze bijna dertig rota rians zullen vergezeld zjjn van even veel gasten, leden van het studenten- muziekcorps van MsMurry college in Abilene, die overal in huntypische uniformen zgn. good-will concerten zullen geven. Het gezelschap zal van 18 tot 20 Maart in Amsterdam ver- (Van een speciale verslaggever.) GIESSENDAM, Februari. In je rustige Alblasserwaard buurt schap G vei gingsplau stroom 1 Een stel dat gedwongen moet trouwen, Omdat ze in Den Haag daarvan' houwen, Slaat de boel kort en klein Van verdriet en chagrijn Tot het iedereen zal berouwen. DEN HAAG, 25 Februari. Met de woorden „Onze plaats van de Katho lieke Werkgemeenschap, is en blijft in de Farty van de Arbeid” heeft de heer Willems op het jongste congres van zyn partij de partijpolitieke eenheid ver worpen en de grondslag aan het eenheidsgesprek thans ontnomen Aldus lezen we in een officiële verklaring van het bestuur van de K.V.P. Het partijbestuur, zo gaat de verklaring verder betreurt deze beslissing ten zeerste. Het oordeelt niet over het geweten van enig lid der Katholieke Werkgemeenschap. Maar wel voelt het bestuur een eigen zware verantwoor delijkheid en het kan daarom het gesprek niet voortzetten. Het partijbestuur heeft er kennis1 van genomen, dat de .beslissing van dé Katholieke Werkgemeenschap in be langrijke mate is ingegeven door be-, j zörgdheid voor geestelijke belangen en- 'ivoor de taak van de Kerk in de maat schappij. Het acht zich echter ver-; plicht erop-té. wijzen, dat bedoelde be- -Het hele dorp één vlammend protest tegen afscheiding”, zo roept de dorps- smid zjjn makkers op ten strijde. Om zijn verontwaardiging goed te doen uit komen tekende hij „één vlammend pro test’’ schuin en in bloedrode letters op *>et papier, dat nu voor de ramen van z>jn etalage hangt en de aandacht weg trekt van haarden, zaklantaarns en gasstellen. Een inwoner die het heel scherp wilde stellen gaf de volgende limerick teil beste: AMSTERDAM, 25 Febr. Ter ge- AMSTERDAM, 25 Februari. On der zeer grote belangstelling heeft drs J. H. D. van der Kwast, direc- teur-generaal van handel en nijver heid, vanmiddag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de tentoonstelling van motoren, scooters, bromfietsen, rij wielen, toebehoren en onderdelen de 35ste van de vereniging ge opend. DUDESCHOOT, 25 Februari. De vig.e Oostenwind die de sneeuw van velden veegt en duinen vormt op wegen, heeft vele, dorpen in Zuid- sst-Friesland geïsoleerd. Het auto- rkeer is ónmogelijk geworden en k de busdiensten van Z.W.H. zijn verschillende lijnen gestaakt. Lemmer is alleen via Sneek te be- iken, daar de dienst via Heeren- en is gestaakt. Met Gaasterland, )udum en Staveren en verscheidene dere plaatóenis de verbinding ge el verbroken. De burgemeester van Haskerland em. Joure), mr W. Hoekstra, heeft :h voor hulp met de vliegbasis (euwarden in verbinding gesteld. Er |n thans drie sneeuwploegen, be lande uit manschappen van de chtmacht, uitgerust met twee eeuwblazers, op weg naar de ge lieerde gedeelten, doch op de Rijks- eg SneekJoure zijn deze militairen de sneeuw blijven steken. MIDDELBURG, 25 Febr. Se dert de inundatie verkeerde d( groenteteelt op Walcheren door d< zoute grond en het structuurbederl in minder goede omstandigheden. Deze omstandigheden brachten vele kleine landbouwers er toe om zich meer op het telen van landbouwge wassen toe te leggen. Omdat de landbouw de laatste jaren voor deze kleine bedrijven niet lonend is en de nadelen van de inundatie voor het grootste deel weer weggewerkt zijn heeft de Zeeuwse Groentetelers Vereniging in overleg met de vei ling „Walcheren” te Middelburg een vergadering belegd, teneinde, de problemen van deze bedrijven te bespreken en de mogelijkheden aan te wijzen, om weer op de teelt van tuinbouwgewassen over te gaan. Tijdens deze bijeenkomst voerde de heer M. Wattel, hoofdassistent van de Rijks Tuinbouw Voorlichtingsdienst, het woord. Vooral de vroege groenten en aardappelen hadden zijn aandacht. Deze producten bieden goede kansen. Spreker ging dan ook dieper in op de economische aspecten van deze gewas sen. Hierna behandelde spreker de afzetmogelijkheden van de diverse producten. De heer Wattel zag ook mogelijkheden voor de teelt van prei, groene bonen, waarvoor van fabrieks- zijde belangstelling bestaat. De tweede voorzitter van de veiling „Walcheren” de heer W. J. de Schip per, leverde een inleiding over de af zetmogelijkheden voor de groenteteelt op Walcheren. Naar zijn mening biedt het product vroege aardappelen voor de grote tuinbouw- en kleine land bouwbedrijven uitstekende kansen. zörgdheid weliswaar ons allen moet bezielen, dcch dat de eerstgeroepenen tot die geestelijke bezorgdheid niet de leken zijn maar de Bisschoppen. Wel nu, juist uit de ernstige bezorgdheid van de Bisschoppen zijn de bekende verklaringen en de oproep tot eenheid pok in het staatkundige voortgespro ten. Als gezegd wordt: „Wij hebben gekozen voor de doorbraak, omdat we menen dat zij de positie van de kerk in ons land ten zegen strekt”, - dan is dat in flagrante strijd met de opvatting van het Mandement, dat in het meedoen 'aan de dóorbraak, niet de weg ziet om de maatschap pij in Christelijke geest op te bou wen. De Katholieke Werkgemeenschap blijft trachten ook anderen op een 'bevoordelen, aldus de verklaring. Doordrijvers gaan over lijken Zonaer naar „Volkswil” te kijken, Maar wij zoeken ons recht Zo de boer als zijn knecht hn zullen geen klompbreed meer wijken. „Goed onderwijs is de beste geldbelegging, die het Neder landse volk kan verkrijgen”. Die tendenz, we mogen het met dankbaarheid constateren, komt in de hele nota duidelijk naar voren. Er is een tijd geweest, dat het onderwijs het eerst aan bod kwam, wanneer er bezui nigd moest worden, maar het laatst, wanneer er sprake was van een verdeling van de wel vaart. De regering realiseert zich nu ten volle, dat de over wogen maatregelen véél geld zullen kosten en ze is be reid dit geld te fourneren. Nog afgedacht van het kleuteronder wijs, dat eindelijk in de zorgen van de Overheid zal gaan de len, zullen met de verlenging van de leerplicht, de verlaging van de leerlingenschaal, de gro te differentiatie, die in het on derwijs zal worden aangebracht en de hogere eisen, die aan de inrichting der scholen worden gesteld ettelijke tientallen mil- lioenen zijn gemoeid. Minister Cals grijpt terug naar de plannen van zijn voorganger Rutten, die 3% jaar geleden ter tafel kwamen. In de afgelopen jaren heeft hij gelegenheid ge had deze plannen grondig te be studeren en kennis te nemen van alle discussies, die rondom dit structuurplan zijn gevoerd. Het resultaat van zijn overwe gingen hebben we nu voor ons. Het verheugt ons zeer, dat ook de minister een beroep doet op de organen van het onderwijs zelf: hij wil in zijn plan slechts de mogelijkheden scheppen om tot een gezonde opbouw van ’t Nederlands onderwijs te komen, maar beseft duidelijk, dat de vormgeving van de ontvouwde ideeën „van onder op” zal moe ten groeien. De Overheid wil slechts een raam scheppen, waarbinnen een gezonde ont wikkeling mogelijk is. Ander zijds wijst de minister met na druk de gedachte af, dat de Overheid slechts een passieve taak zou hebben: zij moet niet alleen vorm geven aan wat er in het volk is gegroeid, maar ook leiding geven eri een samenhan gend geheel scheppen. Vóórop staat daarbij, dat een vrijheid van schoolkeuze volkomen ge- 1 handhaafd moet blijven: iedere ouder moet gelegenheid krijgen zijn kind te doen onderwijzen in de door hem gewenste richting. Wanneer we in twee artikel tjes de kerngedachten van het nieuwe plan naar voren willen brengen, wijzen we eerst op de hoofdindeling, die wordt gepro jecteerd, n.l. die in Kleuteron derwijs, Basisonderwijs, Voort- gezet Onderwijs, Wetenschappe lijk Onderwijs. Op het Kleuter onderwijs gaan we thans niet uitvoeriger in; vermeld zij slechts, dat de minister het plan- Van der Zwet niet ten enenma le verwerpt. Hij wil n.l. de mo- gelijkheid openlaten, dat het eerste jaar van de leerplichtige leeftijd op de kleuterschool wordt doorgebracht. De huidige outillage van de kleuterscholen zal dit plan nog niet direct uit voerbaar maken. Maar er zitten veel aantrekkelijke kanten aan, omdat het psychologisch wel vast staat, dat 6 a 7-jarige kin- zich geuit in een rijmen en slagzinnen. van het oude dorp, en toren, alle huizen versierd met plak- raambiljetten„die duidelijk dat de bevolking „geen I klompbreed zal wijken” en dat zo- I wel de boer als zijn Icnecht zullen I vechten voor hun rechten. Er zijn I inderhaast aanplak' borden ge- I maakt, spandoeken worden te voorschijn gehaald en avond aan I avond wordt er gerijmd en gete- I kend tot diep in de nacht. I Negentig procent van. de uit acht- I honderd zielen bestaande bevolking verzet zich er tegen, dat hef dorp van de gemeente Giessendam gescheiden en gevoegd zal worden bij G. Nieuw kerk en Peursum. Er is reeds eerder een request na^r Den Haag gezonden en toen de grens wij zigingskwestie werd behandeld in een openbare ver gadering van Gedep. Staten, maak ten de „Oudekerkers” gebruik van de gelegenheid om een protestdemon stratie te houden. Zij lieten hun dorp ontvolkt achter en trokken in met spandoeken en plakkaten Versierde bussen naar het Kurhaus, waar de zit ting werd gehouden. Aan die tocht herinnert een slagzin op de plak hard board in een weiland: „Na de slag in het Kurhaus nu op eigen terrein tegen afscheiding”. „Tegen afscheiding”. Dit is het mot to waaronder deze vreedzame actie met nauwelijks onderdrukte woede wordt gevoerd. De boerenvrouwen hebben haar clivia’s en pauwenveren terzijde geschoven om ruimte te ma ken voor raambiljetten die de bevol king stuk voor stuk met eigen hand beschrijft; er werden grote platen board en reusachtige vellen tekenpa pier beschilderd en voor hen die min der dichterlijk waren werd als „mas- sa-product” het raambiljet „Tegen af scheiding” vervaardigd. Het is ver sierd met een sluitzegel dat al eerder in de strijd werd geworpen en als op schrift draagt: „Wordt ons hart ge scheiden, dan komt er strijd en lijden”. Maar voor een grote groep buurtbe- I woners was dit getuigenis niet vol- doende. Zij wrochtten een aantal li mericks en slagzinnen, schreven die geduldig in rode of zwarte blokletters op het papier en bevestigden, dat goed zichtbaar. Een boer die tegenover de kerk woont kwam tot deze conclusie: „Tegen afscheiding’’ is het i.iotto waaronder deze kleine buurtschap vecht voor wat zij beschouwen als hun recht. En hoewel dit dichterlijke pro test wel eens een onparlementaire uit drukking bevat, is liet een uiting van de volkswil die men zeker niet kan veroordelen. Vroeger verdedigden de dorpsgemeenschappen hun recht in de vorm van een „volksgericht” en vaak werden dorsvlegel en hooivork als wa pens gebruikt. Men kan het slechts beschouwen as een teken van vooruit gang en beschaving, dat het penseel de dorsvlegel en de tekenpen de hooi- heeft vervangen! t ,n verschillende opschriften komt zps u ln®’ ^at de natuurlijke gren- u riviertje de Giessen en de blijvp111. Vliet, gehandhaafd moeten deren nog volkomen in de kleu- terperiode leven. Het is me be- W kend, dat de heer Van der Zwet w gA1egenheid heeft gehad zijn nnen ten. Departemente uit- voerig toe te lichten; blijkbaar hebben zijn argumenten daar wel indruk gemaakt. Het basisonderwijs (gelijk te stellen met de tegenwoordige lagere school) zal zes jaar om vatten. Wie echter deze lagere i school heeft doorlopen, zal voortaan niet meer aan de leer- 1 plicht hebben voldaan. Hij zal nog enkele jaren een of andere tak van voortgezet onderwijs moeten volgen. Voorlopig zal de leerplicht met één jaar worden verlengd. Zodra er voldoende onderwijzers disponibel zijn, zal die verlenging tot twee jaar worden uitgebreid. Trouwens: vele van de voorgestelde wijzi- gingen hangen ten nauwste sa men met de opheffing van het aanwezige onderwijzers- en lera- ren tekort. We denken b.v. aan de verlaging van de leerlingen schaal, die wel zéér urgent is: elke onderwijsvernieuwing maar ook de aantrekkelijkheid van ’t onderwijzersambt wordt sterk gestimuleerd, wanneer het aan tal leerlingen per onderwijzer wordt verminderd. In 1957 of 1958 hoopt de minister voldoen de armslag te hebben om tot die noodzakelijke verlaging te kun nen overgaan. Excellentie Cals heeft vooral in zijn rede er blijk van gege ven, dat hij volkomen overtuigd is van de noodzaak méér onder wijzers aan te trekken. Eerlijk heeft hij toegegeven aanvanke lijk te optimistisch te zijn ge weest, wat betreft het onderwij- zerstekort; het boetekleed ont siert ook deze mens niet. De spoedopleiding belooft in 1956 verscheidene honderden onder- zers in de school te brengen; zo juist vernamen we, dat alleen aan de Gem. Kweekschool te Amsterdam zich honderd gega digden, in het bezit van een einddiploma V.H.M.O., hebben aangemeld. In Zeeland schijnt de animo voor deze noodoplei- ding aanmerkelijk geringer te zijn. Belangrijk is ook, dat de mi nister het aankweken van hand vaardigheid in alle schooltypen wil bevorderen. Ook dat is ge heel in overeenstemming met de nieuwere opvattingen over de betekenis van handenarbeid als expressie-vak: niet alleen de leerlingen van technische scho len moeten over enige hand vaardigheid beschikken. Zo mo gelijk zal een zekere symbiose met het Nijverheidsonderwijs tot stand worden gebracht. Tenslotte vermelden we nog als merkwaardigheid, dat de mi nister voor het Lavo (Lager Al gemeen Voortgezet Onderwijs) het onderwijs in één vreemde taal verplicht wil stellen. In een volgend artikeltje wil len we een overzichtelijk sche ma proberen te geven van de structuur van het Voortgezet Onderwijs, zoals de Excellenties 's-GRAVENHAGE, 25 Febr. Het hoofdbestuur van het Ned. Verbond van Middenstandsvereningen heeft zeer grote bezwaren tegen het voorne men van de regering een beschikking handelsmarges uit te vaardigen, welke ten doel heeft het bevriezen van de marges in de détailhandel. Het bestuur is van oordeel, dat, indien de regering maatregelen noodzakelijk acht, deze in andere sectoren dan die van de middenstand gevonden moeten worden. Het is bepaald niet de middenstand, die door de economische hoog-conjunc- tuur extra winsten incasseert. Eerder dient ernstig onder ogen te worden gezien of de periode van grotere welvaart niet aan de middenstand voor- bijgaat. In een officiële verklaring wordt ge zegd, dat zich geen ongemotiveerde prijsverhogingen in de détailhandel hebben voorgedaan tengevolge van ’n wijziging in de wet op de omzetbe lasting en dat dë winstmarges niet zijn verhoogd. Bovendien zijn de drtikelen, waarvan een prijsverhoging is gecon stateerd (cosmetica, huishoudtextiel, textiel en fietsen) niet direct bepa lend voor de kósten van eerste levens onderhoud. De oorzaak van deze ver hoging ligt ook niet in de sector van de détailhandel, maar daarvóór. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat enerzijds de concurrentie in de détailhandel dermate scherp is, dat reeds hierin een voldoende waarborg is gelegen tegen het tot stand komen van ongemotiveerde prijsverhogingen, terwijl anderzijds een zo groot aantal artikelen in de levensmiddenlensec- tor is vrijgesteld van omzetbelasting, dat er geen aanleiding is om tot een grotere winstmarge te komen. Er is diep ingrijpende blijven. hebben we in ons blad enige criti- i aan de toestand van het genoeg om jen zouden tot de hoogste regionen: de Prinsesse- waar de „brain-trust” van ons onderwijs mogen toch met dankbaarheid constateren, dat van Onderwijs begrip heerst voor de van de j van

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7