DELTAPLAN EIST NOG VEEL ONDERZOEK ZANDBANK Vurig protest tegen ergerlijke mishandelingen Indonesië ONBEREIKBAAR OP EEN „Narrow escape” voor Adenauer? Conferentie te Bangkok eensgezind gesloten lil het Saaraccoord Nog geen beslissing over in Albert Schweitzer onderscheiden Verwijder Irak uit veiligheidssysteem in Australië Professoren doen boekje open IH I r zijn dag GEMARTELD Minister Mansholt in Yerseke: PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SIAMESE TWEELING NA OPERATIE OVERLEDEN ERGERLIJK en nacht in touw HULPKREET GROOT SUCCES Egyptische regering: Prins Bernhard beschermheer Kon. Ned. Reedersvereniging DE BILT ZEGT: Vrij zonnig BEZWEKEN Eerst kleine moeilijkheden, maar Duizenden dakloos Overstromingen VOET BIJ STUK i. #4' jtjchtinS 10e JAARGANG No. 3025 (ZIE PAGINA 2) VERDEELDHEID IN BONN ondergang van Zon en Maan: ZATERDAG 26 FEBR. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Aan de Houtweg te Den Haag is gis termiddag een schuur, waarin zich 80 kippen en 250 kuikens van enkele we ken bevonden, in brand geraakt en ondanks de activiteit van de brand weer een prooi van de vlammen ge worden. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De N.V. Fridorfabriken te Den Haag hebben uit Australië een order ont vangen op electrische naaimachines voor een bedrag van ruim f 7.500.000. In April zullen de leden van de mi litaire staf van de organisatie in Ma nilla bijeenkomen om plannen op te stellen voor het uitvoeren van bepaal de aspecten van het verdrag. Na deze bijeenkomst zullen besprekingen in Bangkok worden gevoerd. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Gistermiddag is op het Damrak te Amsterdam een man onder een wagen van lijn V geraakt, tengevolge waar van hem beide benen werden afgere den. LONDEN, 25 Febr. De Britse Sia mese tweeling, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, is Vrijdag, na een operatie, overleden. Het betroffen hier twee aan de schedel met elkander ver groeide meisjes. aangezien zij, ook al door de lage waterstand, de W.R. 89 niet kon be reiken. Er was reeds enige tijd geen contact met de W.R.89 geweest en aangezien men in het onzekere verkeert of de schipper voldoende leeftocht aan boord heeft, is vanmiddag omstreeks kwart over twee een catalina-amphi- bievliegtuig van de opsporings- en reddingsdienst van de marinelucht- vaartdienst van het vliegkamp Val kenburg vertrokken met het doel de W.R. 89 op te sporen. De vlieger wist alleen dat het vissers vaartuig „ergens” in de Noord-Ne- DEN HAAG, 25 Febr. - Prof, mr J. M. van Bemmelen en mevr, prof, mr D. Hazewinkel-Suringa, hoogleraren in de strafrecht, heb ben een protest gepubliceerd tegen de wijze, waarop aan ongeveer 25 Nederlanders en een onbekend, maar groot aantal Indonesiërs door de Indonesische politie beken tenissen worden afgedwongen in tegen hen aanhangig gemaakte za ken wegen beweerde acties tegen de Indonesische regering. „De Nederlandse regering heeft hiertegen”, aldus de stellers van het protest, „reeds meermalen geprotes teerd bij de regering van Indonesië, echter zonder het minste succes. Ju ridische bijstand mochten de ver dachten gedurende het vooronder zoek niet ontvangen. Thans poogt men door allerlei machinaties ook de verdediging door mr Bouman ter rechtzitting te verijdelen.” Uit brieven van de arrestanten blijkt met volstrekte duidelijkheid, dat mishandelingen wel degelijk hebben plaats gehad. Op iedere bladzijde in filosoof Russell en de dichter Eliot. LONDEN, 25 Febr. Koningin Eli sabeth heeft de Franse filosoof en zendeling-arts, dr Albert Schweitzer, benoemd tot erelid van de Orde van Verdienste, een van de hoogste onder scheidingen, die de Britse koningin kan toekennen. De orde is beperkt tot 24 leden met een speciale voorziening voor buiten landse ereleden. President Eisenho wer is het enige andere buitenlandse lid. Britse leden zijn o.m. Churchill, de derlandse wateren moest varen. Juist op het ogenblik, dat de vlieger de W.R. 89 had gevonden, bleek hem, dat het vissersvaartuig contact had met een reddingboot. Dit is de „Twenthe” geweest. Op dat moment wist de vlieger waarschijnlijk nog niet, dat de „Twenthe” de W.R, 89 niet kon bereiken. De twee mannen aan boord van de W.R. 89 zouden volgens een medede ling van de reddingmaatschappij te Harlingen tot morgen voedsel aan boord hebben. Daarom zal de „Twen the” vandaag opnieuw een poging doen de W.R. 89 te bereiken. Een andere gevangene schreef in dertijd naar zijn arts: „Bij mijn aankomst in Bandung heb ik een verschrikkelijk pak slaag gehad, omdat ik niet wilde beken nen, dat ik in contact sta met ben den, die transportmiddelen hebben afgestaan en automatische wapens hebben af geleverd (een grove leu gen!). Mijn body kan evenwel der gelijke folteringen niet hebben en als dit afknuppelen weer herhaald wordt, zal ik maar wat moeten ver zinnen. Ik leef dan ook voortdurend in nachtmerries, want dat had ik van geen geschaafde Indonesiër ver wacht.” Hij besluit zijn brief met de noodkreet: „Probeer me toch te hel pen, want U bent de enigste hier in Indonesië, die mij en m’n familie kent.” Dr Adenauer eiste in het heetst van het debat als een groot succes voor hem op, dat de Britse en de Ameri kaanse regering bereid waren geweest hun toezegging van een ondersteuning fa Franse Saarwensen bij besprekin gen over een vredesverdrag ongedaan te maken. Adenauer beriep zich, door de socialisten ge-interrumpeerd, op een mondelinge toezegging van dien aard „van hoge zijde”. De socialist Arndt sprak de overtuiging uit, dat Adenau er zich met deze verklaring op gevaar lijk terrein had begeven. Het Duitse standpunt moest namelijk volgens hem hjn, dat bindende toezeggingen der Angelsaksen aan Parijs inzake de toe komst van de Saar nooit hadden be staan. Overigens zei Arndt, dat hier weer een tegengestelde opvatting in Parijs en Bonn aan de dag treedt. De hanse officiële motivering van het Saarverdrag was namelijk van het voortbestaan en een bindende toezeg ging der Amerikaanse en Britse rege- Wen uitgegaan. Herhaaldelijk moest Adenauer in het heftige debat ingrij pen en tegen de socialistische en libe- vrees, dat de voorziene volksstem- „n ^aar^and niet meer dan een »«ruk” zou zijn, riep hij verontwaar- 'gduit: „Er komen vrije verkiezingen «n de Saar, dat is mij uitdrukkelijk .00Lde heer Mendès-France toege zegd”. CAIRO, 25 Febr. Een woordvoer der van de Egyptische regering heeft Vrijdag verklaard, dat Egypte zal ei sen, dat Irak uit het collectief veilig heidssysteem van de Arabische landen wordt verwijderd en dat het zich an ders zal onttrekken aan zijn verplich tingen jegens Irak op basis van deze collectieve overeenkomst. Hieraan voegde hij toe, dat Egypte de Arabi sche landen dan onmiddellijk een voorstel voor een nieuw defensiever- drag zou voorleggen. Binnenkort zal Egypte, aldus de woordvoerder, in Cairo een conferen tie beleggen van de landen, die het Arabische verdrag hebben getekend (met uitzondering van Irak, dat niet zal worden uitgenodigd) om de toe stand te bespreken, die is ontstaan door de ondertekening afgelopen Don derdag van het verdedigingsverdrag tussen Turkye en Irak. Ondanks vele moeilijkheden bij de vorming daarvan, heeft Frank rijk een nieuw kabinet, dat door de formateur, Edgar Faure, aan de president van de Franse Re publiek, René Coty, werd voor gesteld. Op deze traditionele foto, ge maakt na de even traditionele plechtigheid zien we; voorste rij v.l.n.r.: Jean Sourbet, Corniglion- Molinier, Bourges-Manoury, Pa- lowsky, Edgar Faure, René Coty, Robert Schuman, Antoine Pinay, Géneraal Pierre Koenig en Pierre Pfimlin. Tweede rij v.l.n.r.: Paul Baoon, René Triboulet, Pierre July, Gil bert Jules, Bonnefons, Jean Bar- thouin, P. H. Teitgen, Bernard Lafay, André Morioe, Paul Antier en Roger Duchet. DEN HAAG, 25 Febr. Tijdens de hedenmiddag gehouden jubileumsver- gadering van „De Nederlandsche Ree dersvereniging”, die zoals bekend een halve eeuw bestaat, is aan Z.K.H. Prins Bernhard het beschermheer schap aangeboden. De Prins sprak hierna een korte re de uit aan het eind waarvan hij de mededeling deed, dat het H.M. de Ko ningin heeft behaagd de vereniging het praedicaat „Koninklijke” te verle nen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Sterner ding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ’s-GRAVENHAGE, 25 Febr. De schipper G. Baies van de Wieringen 89 is met een assistent reeds ver scheidene dagen van de buitenwe reld afgesloten. Zijn schip, waarmede hij is uitgevaren om op kokkels te vissen zit al ongeveer een week hoog op een zandbank in de Oostmeet ten Zuiden van Terschelling in de Wad denzee en door de stevige Oosten bries is ter plaatse zo weinig water, dat er geen mogelijkheid bestaat op eigen kracht vlot te komen. De reddingboot „Twenthe” uit Harlin gen is vanmiddag uitgevaren, doch moest onverrichter zake terugkeren. mentaal zullen er heel wat vraagstuk ken moeten worden bezien. De belan gen van landbouw en visserij zullen objectief tegen elkaar moeten worden afgewogen. Naar aanleiding van een vraag verklaarde de minister voorts, dat de regering de reacties van de be langhebbenden ten zeerste waar deert. Zo leert men immers de pro blemen ook kennen. Als straks de Deltacommissie advies heeft uitge bracht zal de regering moeten be slissen wat er verder moet gebeu ren. Mogelijk komen er dan een of meer studiecommissies. Veel nieuws kon deze bewindsman ons dus niet vertellen. Wel gaf hij ten slotte ook nog op een vraag toe, dat de leden van de Deltacommissie volkomen vrij zijn om hun eigen me ning t.a.v. de plannen te uiten. Een derde schrijft o.m. aan zijn fa milie: Zij (de Indonesiërs) hebben me gedwongen te bekennen, dat ik van een organisatie weet, waarvan ik nog nooit heb gehoord. Ze hebben me geslagen, gemarteld, in de vijver gegooid en onder water gehouden, totdat ik bijna geen adem kon ha len, teneinde de bekentenis uit me te halen. Ik heb maar ja gezegd om alleen maar mijn leven te redden, omdat ik het niet meer uithield, dat ze me zo martelen”. „In deze geest”, aldus beide profes soren, „schrijven vele andere gearres teerden. Ons protest gaat tegen de wij ze, waarop deze valse verklaringen zijn verkregen. In Nederland is gepro testeerd toen in Duitsland dergelijke methoden werden toegepast. Thans is er meer reden tot een dergelijk pro test”. Door de aanhoudende vorst is zoveel ijs ontstaan, dat het op sommige plaatsen is gaan kruien. Deze foto werd gemaakt te Uit dam en toont dat hier het ijs meer dan manshoog is. GOES, 25 Februari. „Er zal in de komende jaren nog heel wat werk moeten worden verzet om te zorgen, dat, bij afsluiting van de zeegaten, de belangen der visserij zo goed mogelijk kunnen worden behartigd. Indien de raamwet aanleiding geeft tot directe afsluiting zal er nog heel wat onder zoek verricht moeten worden en ik stel me dan ook voor de studioappara tuur, die thans nog onvoldoende is, uit te breiden”. Dit verklaarde vanmiddag minis ter Mansholt tijdens zijn bezoek aan Yerseke, na een onderhoud met de Commissie van Dertien, in een in terview. De minister, die vanaf des morgens tien uur de bedrijven had bezocht en gedurende vele uren met de leden van de Commissie van Dertien, onder lei ding van de voorzitter, burgemeester A. C. Willemsen, de problemen be sprak, doelde hier ondermeer op het werk dat dr Korringa, de bioloog van het Rijksinstituut voor visserij-onder zoek te Bergen op Zoom reeds ver richt. Hij gaf dan ook toe, dat ver scheidene biologen voor dit studie werk zullen moeten worden aange trokken. En trouwens ook technici, want waterstaat zal na een eventuele beslissing over afsluiting eveneens ve le onderzoekingen moeten verrichten. De bewindsman acht het van het grootste belang, dat de gezichtspunten, die leven zowel bij visserij als bij de landbouw, goed naar voren komen. Zoiets kan nu eenmaal niet van achter de schrijftafel geschieden en daarom was hij naar Yerseke gekomen. En het was hem inderdaad gebleken, dat er zeer vele gezichtspunten zijn. EERST HET BESLUIT De problemen zijn overigens nog lang niet aan een oplossing toe zo zei hij met nadruk. Éérst moet een prin cipe besluit vallen en dan pas kan men een onderzoek naar alle facetten gaan instellen. „Ik stel me voor” zei de bewindsman, „zo spoedig mogelijk daarvoor de nodige arrangementen te treffen”. Hij achtte het van grote be tekenis, dat het gehele kabinet zich voorbereidt op de vraag, welke pro cedure gevolgd zal moeten worden om deze zaak op te lossen. Interdeparte- DE BILT, 25 Febr. Droog en vrij zonnig weer. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. deze brieven wordt melding gemaakt van verhoren, waarbij geslagen en ge trapt wordt, wordt gedreigd met het werpen in een put en waarbij sommi ge der verdachten in een vijver onder water worden gehouden tot zij bijna stikken. Bijna zonder uitzondering de len de verdachten mede, dat zij door een inspecteur le klas M. Enduh te Bandung en door een zekere Manoch en Tomasoa, die als kroongetuigen op treden in de strafprocessen ernstig zijn mishandeld, teneinde hen tot be kentenissen te brengen over relaties met subversieve bewegingen in Indo nesië, waarmede zij niets uitstaande hadden. De mishandelingen worden zo ernstig, dat sommige verdachten maar bekentenissen gingen verzinnen ten einde niet langer geslagen en getrapt te worden. Een der gevangenen schrijft: „Nadat de politie bij mij thuis mij voor mijn vrouw en kinderen had mishandeld met een rotanstoel tot die stoel brak, werd ik daarna in het politiebureau te Bogor geboeid en vreselijk af gedroogd met een rond stuk hout gedurende een half uur. Hierna werd ik in de avond naar Djakarta overgebracht. Daar de he ren Van Rijnst en Manoch mij van het bezit van een foto beschuldigden, waarop de heren kapitein Smit, Bos en anderen stonden, heb ik deze valse bekentenis maar afgelegd, daar mijn beide armen stijf geslagen waren”. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Lfdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90( Tel. 2438. Giro 274289. vantoren: Vlissingen: Nieuwstr. - Telef. 326; Middelburg: Korte Snrdstr. 35. Tel. administratie Xq Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: ODjterbaan Le Cointre N.V., Goes BANGKOK, 25 Febr. De confe rentie van acht landen van de Zuid- Oost-Aziatische Verdragsorganisatie is vandaag gesloten. Er is volledige over eenstemming bereikt. Er waren eerst nog moeilijkheden gerezen, doordat in het slotcommuniqué het woord com munisme niet was genoemd. Met in stemming van alle delegaties is dit woord echter later in het communiqué opgenomen. Het communiqué, een document van 1400 woorden, bevat de volgende maatregelen, waarover men het eens is geworden.: De regeringen zullen in de raad (van de ZOAVO) vertegenwoordigd zijn door de ministers van buitenland se zaken en hun plaatsvervangers. De raad komt tenminste een keer per jaar bijeen en vaker als dit nodig ge oordeeld wordt. Teneinde een nauwe en voortduren de samenwerking tussen de bijeen komsten te verzekeren, heeft de raad besloten, vertegenwoordigers van de raad aan te wijzen, die hun zetel te Bangkok zullen hebben. De voortdu rende gevaren, aldus vervolgt het com muniqué, voor de vrede en veiligheid in het verdragsgebied maken het een gebiedende eis, dat de acht landen van de ZOAVO maatregelen nemen om de gemeenschappelijke verdediging te versterken. De raad van ministers deelt mede, dat de vastbeslotenheid van de ledenregeringen om de staten Cambodja, Laos en Zuid-Vietnam te steunen bij de handhaving van hun vrijheid en onafhankelijkheid, op nieuw is onderstreept. Tot slot wordt o.m. gezegd, dat de leden van de ZOAVO-raad niet slechts oorlogsmishandelingen veroordeelden, doch ook die subtiele vormen van agressie, waardoor vrijheid en zelfbe stuur en de geesten der mensen wor den ondermijnd. Zif^?NEY’ 25 Febr- In Nieuw- bpn ',',ales (Zuid-Oost-Australië) heb- m Öe ,grootste overstromingen sinds "'«senheugenis aan tenminste negen- zf>nH?ers?.nen bet leven gekost. Dui- ^nzienl^jk” dakloos en de schade is fen ai? t?e vijftig steden in het getrof- Sinaif, led is de mijnwerkersstad mefpna)nier het er§ste aan toe. Het gevlnrk*e van de 4-300 inwoners is schart» en alle gebouwen hebben ner?tnPge,lopen- Van het 2.000 inwo- richt <2!ende Warren is een radiobe- door hatV^an1?en’ dat het gevaar loopt quario 7 kolkende water van de Mac- Met vLWorden weggespoeld. Poogt rnften en hefschroefvliegtuigen van do ?n mensen, die door het water te redden enWereld z‘jn afSesneden> Zonda” dergang van Zon en Maan: Maan ona?KOp 7'34 u> onder 18.14 u. n op 8.55 u., onder u. BONN, 25 Febr. In uiterste verdeeldheid en zonder beslissing heeft de Bondsdag Vrijdagavond zijn besprekingen over het Saarac coord gesloten. De stemming over het verdrag zal jdas vandaag (Za terdag) worden gehouden en zij zal, naar het zich laat aanzien, de eerste „narrow escape” zijn, die dr Ade nauer voor de Bondsdag in een zaak van buitenlandse pclitiek on dergaan moet. Daar de oppositie van liberalen en vluchtelingen in de ]00p van het debat nog slechts ver sterkt schijnt en er ook in de C.D. [I. afvallers zijn, kan de bondskan selier in het beste geval op een meerderheid van slechts enkele tien tallen stemmen rekenen. De heftigste botsing ontstond deze keer niet tussen Adenauer en de so cialisten, maar de bondskanselier richtte zich in alle heftigheid tegen zijn liberale bondgenoten. De libe ralen hadden het Saaraccoord bij monde van dr Becker als „de prijs voor de 12 Duitse divisies” betiteld en sloten zich daarmee ten volle aan bij de massieve critiek der socialis ten. Dr Adenauer vond daarin aanleiding zjjn liberale bondgenoten te betichten van een nationalistische houding, die ’t ergste was wat Duitsland kon overko men. De liberale fractie, 47 man sterk, Is daarop voor de rest van het Saar- debat uit de zaal verdwenen. Zij over legde de gehele namiddag over de door haar aan te nemen houding en besloot voet bij stuk te houden. De fractie heeft ook van de vier liberale minis ters van Adenauers kabinet verlangd, dat ook zij tegen het Verdrag zullen iitemmen, ondanks Adenauers wens om tenminste een schijn van eenheid in zijn regering te behouden. De liberale fractie stelt daarmee dr Adenuuer voor de keuze consequenties uit het afvallen zijner liberale’bondgenoten te trekken. Slechts de woordvoerder der kleine Duitse partij, Von Merkatz, beloofde Adenauer de volle steun van zijn frac tie. Ook uit Adenauer’s eigen partij kwam een oppositiestem. Deze partij liet in 1953 ’n Saarlander in de Bonds dag kiezen en moest nu uit zijn mond horen, dat het Saaraccoord voor de be volking van de Saar onaanvaardbaar was.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1