Beemd Tweede Kamer aanvaardde TURKIJE EN IRAK SLUITEN VEILIGHE1DSVERDRAG I RATIFICATIE-DEBAT IN WESTDUITSE BONDSDAG Hoofdkwartier van Z.O. A.V.O. i wordt in Bangkok gevestigd begroting van O., K. en W. Algemene aandrang om meer geld uit te trekken voor subsidiëring van de kunst Waterstralen bekoelden communisten in Bonn Vaandel voor Vorstverlet bij woning bouw inhalen Eindeloze pleidooien voor Duitse eenheid, maar zonder nieuw gezichtspunt Grenswisselkan toor overvallen regiment Van Heutsz Zaak-Schmidt uitgesteld Brand in brandweerloos Voorthuizen Ziekenfondsraad biedt goede diensten aan i Doorn in het oog der Arabische landen w Ministers bereikten overeenstemming 'jL Militaire experts houden zich bezig met verdediging tegen gewapende agressie Reflectoren aan fietspedalen Eisenhower tegen verbod atoomproeven Na debat van zeven volle dagen Berichten over alarmtoestand van het Egyptische leger tegengesproken in brandweerloos dorp k E Hci'Cl'fytt' KRAAIEN TE VROEG! DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud 10e JAARGANG No. 3024 J009, (ZIE PAGINA 1) SS g OEVEREENSTEMMING 5 1 zal VRUDAG 25 FEBRUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT 5 i i Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord dit te midden van het tumult als: „dat denkt u ook” en hij zei dat deze opmerking „een communist waardig” was. Er ontstond daarop een zodanig hij deze zaak niet opnieuw zou over wegen. ALARMTOESTAND Vandaag deden berichten de ronde, dat het leger van Egypte in alarmtoe- stand is gebracht. Dit zou zijn geschied op grond van geruchten, dat Turkije f <r t Naar de „Sabena” meedeelt zijn de stoffelijke resten van de achttien inzittenden van het verongelukte toe stel, waarnaar nog werd gezocht, thans geborgen. Men zoekt nu naar de baga ge en andere artikelen, die zich nog aan boord van het wrak bevinden. Volledige overeenstemming is be reikt omtrent het werk van de militaire groep. De groep zal ieder Z.O.A.V.O.-land bezoeken om plan nen te maken voor de plaatselijke defensie, terwijl tevens de defensie van het gehele gebied bestudeerd zal worden. De groep zal een mobiel karakter dragen op voorstel van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles. ZEEUWSCH DAGBLAD protestants christelijk blad voor zeeland Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Op het hoofdkwartier zullen drie organen werkzaam zijn. Een militaire groep zal de plannen voorbereiden te gen mogelijke gewapende agressie. Een groep zal het werk coördineren tegen infiltratie door communistische agenten. Een orgaan voor het verlenen van economische hulp zal helpen in de strijd tegen honger, teneinde te be werkstelligen, dat het volk zich niet in wanhoop tot het communisme wendt. GEEN TOEZEGGINGEN Meer toezeggingen van enig belang heeft de bewindsman deze middag niet gedaan. Mevr. Fortanier (V.V.D.) kreeg te horen, dat het erg jammer is, dat de V.V.D. haar geluid in de aether niet kan laten horen, maar volgens de mi nister is daar niets aan te veranderen. Althans niet tijdens het huidige om roepbestel. De A.R., C.H., K.N.P. en C.P.N. kunnen ook geen propaganda voor de radio maken. Naar zijn mening is er geen sprake van onrecht op dit gebied, want deze kwestie is nu een maal niet los te maken aan de opzet van het radiowezen in ons land. Mevr. Fortanier vraagt, aldus de bewinds- ’s-GRAVENHAGE, 24 Februari. Enige bewoners van Scheveningen hebben de gemeenteraad van Den Haag verzocht in de gemeentelijke verordening een bepaling op te ne men, waarbij aan houders van hanen de verplichting wordt opgelegd deze nuttige dieren tot een bepaald uur in de morgen bijv, tot acht uur op te sluiten. De opstellers van dit verzoek zeg gen in hun toelichting, dat in de buurt waar zij wonen de hanen herhaalde lijk midden in de nacht elkaar luid keels wekken, hetgeen niet bevor derlijk is voor de nachtrust der om wonenden spektakel, dat de president verzucht te: „Op deze manier is het volkomen onmogelijk verder te gaan”. Strauss kon zich niet meer verstaanbaar ma ken en de socialisten maakten aan stalten om de zaal te verlaten. Pas nadat minister Strauss zijn woorden tot driemaal toe had teruggenomen keerde de rust weer om niet meer verstoord te worden. De reeks der sprekers was geopend door de nieuwe voorzitter van de bui tenlandse commissie Kiesinger. Hij sprak de overtuiging uit, dat het tijd perk tussen ratificatie en realisatie van de verdragen voor de Russen zeer ge schikt zou zijn om nieuwe onderhan- delingen te zoeken. De Duitsers, die in de laatste maanden op nogal emotione le wijze over de eenheid van hun land hadden gesproken, werden door Kie singer vermaand dat zij verdenkingen in het buitenland kon wekken. Kie singer nam uitvoerig de buitenlandse stemmen die tegen de Duitse eenheid Ieder land zal een vertegenwoordi ger naar ieder van deze organen zen den. Deze vertegenwoordigers zullen tevens deel uitmaken van de afvaar diging van hun land. Ieder land zal zijn eigen secretariaat hebben doch er zal ook een internationaal secretariaat komen, aldus verneemt Reuter in con- ferentiekringen. Hierdoor waren de plannen Donderdagavond nog niet ge reed. W’- BAGDAD, 24 Februari. Turkije en Irak hebben een dat voorziet in wederzijdse bijstand in geval een van beide landen zou - den aangevallen. Het verdrag is vanavond in Bagdad getekend door de miers van beide landen. Reeds eerder i s bij de staten, die deel uit maken de Arabische Liga ongerustheid ontstaan c LN tussen Turkije en Irak. Met name Egy pte heeft zich er fel tegen verzet, toen onlangs een bijeenkomst der Arabische staten in Cairo werd gehouden. Men heeft echter niet kunnen verhinderen, dat het verdrag toch is -- bische landen, met uitzondering van Irak, bijeen te De Turkse en Iraakse premiers heb ben vandaag voor de ondertekeningen nog van gedachten gewisseld. Er zou nog enige uitbreiding aan het verdrag worden gegeven, waarbij ook een vol ledige samenwerking tussen de twee staten met betrekking tot het hand haven van de binnenlandse veiligheid werd verkregen. Bovendien zal men militaire inlichtingen uitwisselen, van eikaars vliegvelden, havens e.d. ge bruik maken in geval van nood of oor log en volledige faciliteiten verschaf fen voor de doorvoer van oorlogs- en militair materiaal. f -s BANGKOK, 24 Februari De ministers van Buitenlandse Zaken der Z.O.A.V.O.-landen Pakistan, Groot-Brittannië, Amerika, Nieuw-Zeeland, Australië, Thailand, de Philippijnen en Frankrijk - hebben besloten een permanent hoofdkwartier op te richten, dat zal worden gevestigd in Bangkok, de hoofstad van Thailand. Alle aan gesloten landen zullen een ambassadeur bij dit hoofdkwartier benoe men. W- k BONN, 25 Februari De wens om tot herstel der nationale een heid van Duitsland te komen, was vrijwel het enige thema dat in de Westduitse Bondsdag is aangesneden op de eerste dag van het debat over de ratificatie van de Verdragen van Parijs. Terwijl de met 500 manschappen versterkte politie van Bonn op verscheidene punten in de stad met waterslangen tegen communistische demonstranten, die vlugschriften tegen de bewapening wilden verspreiden, te velde trok, brachten de sprekers in het parlement alle eindeloos herhaalde argu menten voor en tegen de verdragen nog eens te berde, zonder er een MVVYUJJkV IXlKiV -- - - vooral in de Zuidelijke helft van het deed het echter niet laxivu o— -- Waddenkust harde .Oostelijke wind, dat minister Cals moest toezeggen dat Weinig verandering in temperatuur. 1 ttt 1- 0,0 BOTSING Slechts eenmaal kwam het daarbij tot een van de sedert lang gebruike lijke heftige botsingen tussen de beide helften van het Huis. Dat was toen Frans Joseph Strauss, Adenauers ben jamin-minister, tegen de socialistische anti-bewapeningscampagne te velde trok. Strauss beschuldigde er de socia listen van, dat zij in de Beierse grens stad Hof, die ligt aan de grens van Bei eren, Oost-Duitsland en Tjechoslowa- kije, een Nederlands dagblad hadden aangehaald als kroongetuige voor de beweerde onwil van de Westelijke lan den om ernstig mede te werken aan een oplossing van het probleem der Duitse eenheid. Een socialist interrum peerde daarop, dat het blad als een of ficiële stem mocht worden beschouwd. Minister Strauss sprak dit tegen, maar toen hij Ollenhauer ervan be schuldigde in dezelfde stad Hof de verdenking te hebben geuit, dat de regering in Bonn slechts „een filiaal van de Amerikaanse politiek” zou zijn, ontstond een oorverdovend la waai. Van de achterste banken riep een der socialisten: „dat dient het niet te zfjn”. De minister verstond Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. {8. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. KERKRADE, 25 Febr, Gister avond laat, toén de beambte van het grenswisselkantoor aan de Panneshei- destraat te Kerkrade het kantoor wilde verlaten en het licht uitdraaide, werd hij door twee onbekende personen buiten bewustzijn geslagen. De over vallers maakten zich meester van en kele sleutels van de brandkast, maar slaagden er niet meer in die te openen, doordat de beambte spoedig bijkwam en om hulp ging roepen en doordat ’n man, die blijkbaar voornemens was ’t kantoor binnen te gaan, zijn fiets te gen het raam zette. De overvallers vluchtten daarop per fiets in de rich ting Duitsland. Zodoende bleef de in houd van de brandkast, een bedrag van 25.000, ongerept. De sleutels werden in het kantoor, dat dertig meter van de grens ligt, teruggevonden. ’s-GRAVENHAGE, 24 Februari „Krijgsverrichtingen Koninklijk Ned. Indisch Leger 1816-1950 en Korea 1950- 1954”. Dit zijn de inscripties op het vaandel, dat H.M. de Koningin van morgen op het Malieveld in Den Haag heeft uitgereikt aan het regiment Van Heutsz. Tijdens deze plechtigheid heeft Ko ningin Juliana een toespraak tot de mannen van dit regiment gericht waar in zij zei, dat de huidige taak van op leiding tot bewakingsdiensten en van het opleiden van dienstplchtigen, die op vrijwillige basis naar Suriname worden uitgezonden, in staat tussen ’n zeer bewogen verleden en een onbe kende toekomst. Als de huidige taak zag Hare Majes teit het betrekken van de wacht te gen agressie, nood en bedreiging van allerlei soort, in nauwe samenwerking met de jeugd van andere landen, die eveneens daartoe de roeping voelt. „Zou het de jeugd van de gehele we reld kunnen gelukken”, zo vervolgde zjj, „een ware basis voor de vrede te leggen door te beginnen met gezamen lijk, in voorkomend geval, de zwaarst beproefde volkeren te hulp te komen? Op geen betere wijze zoudt gij ook de nagedachtenis van uw kameraden, die gevallen zijn, kunnen eren”, aldus de Koningin. Nadat Koningin Juliana het vaan del had uitgereikt werd een défilé gehouden. De foto links toont Hare Majesteit tijdens de uitreiking van het vaandel, terwijl de foto rechts een overzicht geeft van het défilé. zigingen in de huidige regeling. Maar daar zal niets van komen. Toegeven aan het V.V.D. verlangen zou het af stappen zijn van het uitgangspunt dat de verzorging van de omroep is gege ven aan organisaties op culturele grondslag. Elke andere oplossing op op dit moment zou in strijd zijn met de historische groei van ons omproepbe- stel. Wat de Kamerverkiezing van ’56 betreft: de minister kan zich voorstel len dat alle partijen dan een ruimer gebruik van de beschikbare zendtijd kunnen maken. Het was niet te ver wachten dat mevr. Fortanier tevreden zou zijn over deze uiteenzetting. Zij bleef volhouden, dat ons volk eenzij dig wordt voorgelicht, want vele par tijen beschikken over politieke radio commentators. Uit de debatten is wel duidelijk ge bleken dat de Kamer niets voelt voor de vernieling van de prachtige natuur terreinen op de Waddeneilanden door militairen. De betogen in deze trant waren de minister uit het hart gegre pen. Met alle kracht zal hij bevorde ren dat deze terreinen behouden blij ven voor de wetenschap en recreatie. Dit jaar wordt voor het eerst 250.000 uitgetrokken voor subsidies aan de sportorganisaties. Het Ned. Olympisch Comité krijgt daarvan 10 pet. om een fonds te vormen voorde uitzending van sportmensen naar de Olympische Spelen, die het volgend jaar in Austra lië worden gehouden. Dan zal voor dit doel wel meer geld nodig zijn. De rest van wat er dit jaar overblijft zal be stemd worden voor landelijke organi saties op amateuristische grondslag. Wat de ontwikkeling in de voetbal wereld aangaat: minister Cals hoopt dat het bestuur der K.N.V.B. een scheiding tot stand zal brengen tussen het prof-systeem en het amateurisme, zodat de sport jeugd gevrijwaard blijft voor gevaarlijke invloeden. DJAKARTA, 24 Febr. De behan deling van de rechtzaak tegen de heer Schmidt, die vandaag zou worden voortgezet, is op verzoek van de ver dedigers, mr Bouman en mr Boegheim, uitgesteld tot 7 Maart a.s. Mr Bouman had in een brief om dit uitstel gevraagd, omdat hij door de verhoren wegens de tegen hem in het proces-Jungschlager geuite beschuldi ging, niet in staat is geweest zich be hoorlek voor te bereiden op de ver dediging van Schmidt. Evenals Jungschlager wordt Schmidt beschuldigd van ondermijnende acti viteit, die was gericht tegen de rege ring van Indonesië. DEN HAAG, 25 Febr. In het ka der van in het najaar 1954 gevoerde actie voor een betere achterbeveiliging en achteraanduiding van voertuigen bij duisternis, heeft de A.N.W.B. on der meer aan de Minister van Verkeer en Waterstaat verzocht het gebruik van reflectorpedalen voor fietsers verplicht te stellen. De Bond heeft er daarbij op gewezen, dat de achterver- lichting van fietsen vaak zeer onvol doende is en daarenboven gemakke lijk bloot staat aan beschadiging, waardoor het normale risico verbon den aan het rijden bij duisternis op onaanvaardbare wijze wordt vergroot. Reflectorpedalen, zo meent de A.N.W. B., ontlenen hun goede werking aan het feit, dat de lichtreflectie met de pedalen op en neer beweegt, en dus zeer opvallend is. Onmiddellijk begonnen de militaire experts met een uiterst geheime be spreking over de verdediging tegen mogelijke gewapende agressie. Reuter tekent hierbij aan, dat de conferentie van deze experts de groot ste militaire conferentie in dit gebied is sinds de oorlog. De ministers heb ben aan de militairen algemene richt lijnen gegeven. Bij hun „mobiele taak” behoort niet het gebied van Laos, ten einde de overeenkomsten van Genève betreffende Indo-China niet in de war Alle partijen stelden haar bekende argumentaties ten toon, naar de opvat ting van de meeste waarnemers op de volle tribunes in hoofdzaak voor de oren der luisteraars, die ook thans het debat in zfjn geheel thuis kregen. De regeringspartijen argumenteerden alle, dat ratificatie noodzakelijk was om tot nieuwe onderhandelingen met de Sow- jet-Unie over Duitslands eenheid te ko men. De eenzame socialistische opposi tie hield het ook nu bij haar opvatting, dat onderhandelingen moesten voor gaan, omdat zij vreesde dat de opne ming van West-Duitsland in het mili taire blok de hereniging zou bemoei lijken. Noch bondskanselier Adenauer noch de leider der oppositie Ollenhau er verschoten in deze eerste phase der debatten hun kruit. ’s-GRAVENHAGE, 24 Febr. Het Tweede Kamerlid de heer A. Stapel kamp (A.R.) heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting ge vraagd of de langdurige vorstperiode van deze winter zeer nadelige gevolgen kan hebben voor de woningbouw en het inhalen van het woningtekort. Indien dit inderdaad het geval mocht blijken te zijn, dan verzoekt de heer Stapelkamp de minister met het be drijfsleven in overleg te treden om na te gaan of en op welke wijze maatre gelen kunnen worden genomen om de ze achterstand in de zomermaanden in te halen. Tenslotte vraagt de heer Stapelkamp of de minister bereid is het initiatief tot dit overleg te nemen. gericht zijn onder de loupe en conclu deerde: niet op dit soort publiciteit moeten wij ons baseren, maar op de plechtige belofte van verantwoordelij ke politici om voor de Duitse eenheid te zullen ijveren. De liberaal Euler meende, dat de ra tificatie een gunstige uitgangspolitiek zou scheppen voor onderhandelingen over Duitsland. Daarmee mocht vol gens hem ook na de ratificatie geen ogenblik meer worden gedraald. Voor de Vluchtelingenpartij stelde heer Sei- both dezelfde eis. VOORTHUIZEN, 24 Febr. In een groot kippenhok te Voorthuizen is vanmiddag brand uitgebroken. 2700 jonge hennen alsmede vijf kunstmoe- ders gingen verloren. De schade wordt geschat op 20.000,De eigenaar was niet verzekerd. De indertijd ontslagen brandweer uit Voorthuizen was spoedig ter plaatse en pakte hét vuur aan met emmers water. Toen de brandweer uit Barneveld met groot materiaal arriveerde, was er niets meer te redden. Dit is deze week reeds de tweede maal, dat er In Voorthuizen brand is. Moeilijkheden met de gemeente ontstonden indertijd doordat de brandweer een uit een dump af komstig onderstel voor de brand spuit niet wenste te accepteren. WASHINGTON, 23 Febr. Presi dent Eisenhower heeft zich uitgespro ken tegen een internationaal verbod van proefnemingen met atoom- en waterstofbommen. Hjj deed dit op zijn wekelijkse pers conferentie, toen hem de vraag werd gesteld of hij commentaar wilde leve ren op suggesties, dat een tussentijds verbod van atoomproeven zou kunnen worden afgekondigd in afwachting van een volledig plan voor ontwape ning. De president zei te geloven, dat niets gewonnen kon worden door het afzonderlijk behandelen van kleine stukjes van het grote probleem. Er is een oprecht en goed ontwapenings voorstel nodig, zo meende hij. te sturen. Laos grenst immers aan communistisch China en (communis tisch) Noord-Vietnam. De bespreking over de economische hulp kreeg een bijzonder karakter door de onverwachte aankomst van Harold Stassen, administrateur voor de buitenlandse hulpverlening, die een uiteenzetting gaf van de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Zuid- Oost-Aziatische gebied. Over de kwes tie der hulpverlening kwam men Don derdag niet gereed. te berde, zonder er een nieuw aan toe te voegen. Het debat werd in de avonduren afgebroken, doch de stroom van eenheidspleidooien was toen nog niet ten einde en zal heden worden voortgezet. (van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 24 Februari. Zeven volle dagen heeft de Tweede Kamer gewijd aan de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Minister Cals weet nu, dat hij met animo zijn werk zal kunnen voortzetten. Het resultaat van deze zevendaagse was alleen een tweetal communistische moties. Beiden zullen ongetwijfeld verworpen worden. Vandaag dreigden er nog twee voorstellen, maar zij zijn niet ingediend. En zo ging het debat over twee niet-ingediende moties. De ene was van de heer Welter (K.N.P.), die een verdubbeling van de subsidies voor de Kunst in drie jaar zou be vatten. „Mijn politieke krachten schieten tekort om zo’n voorstel werkelijk te kunnen indienen”, zo zeide de K.N.P.-voorzitter. Het was duidelijk: voor een derge lijke pertinente uitspraak konden niet voldoende handtekeningen worden verzameld, laat staan dat er enige kans zou zijn om dit voorstel aangeno men te krijgen. Maar deze niet-inge diende motie deed toch haar werking. Zelfs de heer Willems (arb.) was nu in staat de gedachte voor meer kunst subsidies te ondersteunen. De gehele Kamer drong daarop trouwens aan. Op de volgende begroting kan men daar van het resultaat aanschouwen. Motie twee betrof het Ballet der La ge Landen. Daar wilde mevr. Forta nier de Wit (V.V.D.) mee komen. Zij en de meeste Ka- De Vereniging van Nederlandse Ge beenten zal op 2 en 3 Juni a.s. een congres houden in Enschede. Er zal o.m. worden gesproken over het pro bleem van de krotopruiming en stede- bouwkundige vernieuwing. AMSTERDAM, 24 Febr. De Zie kenfondsraad heeft een commissie van goede diensten ingesteld, die zal trach ten te bewerkstelligen, dat de Neder landse Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en de organisaties van de algemene Ziekenfondsen als nog op normale wijze onderhandelin gen over een definitieve regeling zul len gaan voeren. Beide partijen hebben zich bereid verklaard van de goede diensten der commissie gebruik te maken. De commissie bestaat uit: mr J. A. Berg, voorziter van het college van Rijksbemiddelaars, die als voorzit ter der commissie zal optreden en voorts mr C. E. J. Maitland en de heer L v. d. Berg,'apotheker, leden van de Ziekenfondsraad. DE BILT, 24 Febr. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw, vuuiai in vu- uuiuc-njikv - i land. Matige tot krachtige en langs de merleden vonden dit zo sympathiek, hét niet netjes van hem zou zijn, als man, op dit moment ingrijpende wy- verdrag gesloten, i zou wor- pre- van over het sluiten van het verdrag onlangs een bijeenkomst der Arabische staten in Cairo werd gehouden. Men heeft echter niet kunnen verhinderen, dat het verdrag toch is ge sloten. Egypte is nu echter van plan een nieuwe conferentie van alle Ara- ijJ-roepen. twee divisies had samengetrokken aan de Syrische grens. In Syrië is dit be richt officieel tegengesproken en later werd in Cairo meegedeeld, dat het Egyptische kabinet ontkent instructie» te hebben gegeven voor een alarmtoe- stand van het leger. Uit diplomatieke bron werd verno men, dat Egypte op een komende conferentie van Arabische staten zal voorstellen Irak uit te stoten uit het Arabische veiligheidsverdrag, dat de landen van het Midden-Oosten heb ben gesloten.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1