Paul Claudel overleden voor ZZan en Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Ceta Bever voor Bach’s de muzieklessen is Regeling productieve arbeid sociaal bedreigde jeugd Aanvulling van gemeentelijke werkvoorzieningsregeling Grondslag de algemene muzikale vorming Ook in Nederland synthetische diamant vervaardigd SDe ïladLo- D AM PO Film over de B*B> Geleide artillerie” voor Britse kruisers 300 gewonden door atoomproeven Een merkwaardig werk om zijn componist en vorm -r-'v ach’s Weihnachtsoratorium is in meer dan rx één opzicht een merkwaardig werk. Dat is het in de eerste plaats, omdat het van Bach is. Nog altijd is Bach immers een veel omstreden figuur. Veel muziekliefhebbers, die bijv. Beet hoven wel weten te waarderen, geven om Ba'ch niet veel. Natuurlijk zijn daar oorzaken voor aan te wijzen. Eén van de meest voor de hand lig gende is wel deze, dat het romantische sentiment, iets, dat bij muziek toch vaak wel heel erg spreekt, bij Bach zo ver op de achtergrond is gedrongen. Dat vindt zijn oorzaak in de tijd, waarin Bach leefde, die we de „Barok’’ noemen én in de persoon van Bach, die zo volkomen in die tijd paste. Kou en Pijn wrijft U wegmei i pagina 5 ZEEUWSCH DAGBLAD 24 Februari 1955 jontlerdag van van aan Ir Mackenzie had succes na 7 jaar experimenteren Na de prijsverhoging Er wordt minder melk gedronken Illll'ü. Er moet nog veel veranderd worden Gaston Dominici naar ziekenhuis V Worden de getroffenen sneller ouder? Besluit van het departement Eerste noodzaak: Tegelijk met Amerika In zijn werk getuigde hij zijn geloof istermorgen vroeg is de bekende schrijver Paul Claudel in zijn woning in Parijs overleden. Hij was 87 jaar oud geworden. Churchill rookt 'n meter per dag Krasse taal van Russische stafchef Westelijken bereiden zich voor op nieuwe wereldoorlog Itengt anó methode aanpassen de kinderspyche Hoogtepunt van de polofonie V 1 3 IB 1 7 F' I y iiyiiyHiiHUiiiiiiiti Ui 1.'gezonden Mededeling lAdv B. Ingezonden Mededeling (Adv.) die in de regel ten hoogste (in verscheidene gevallen niet de een moge- moge- wordt wel eens genoemd: een muzikaal schilderij, en het is die naam ten volle waard. Het zeu ondoenlijk zijn, dit gehele werk in kort bestek te bespreken. We zouden echter als samenvatting dit kunnen zeggen: Wat Bach in de Mattheus-Passion geeft voor de Lijdenstijd, geeft hij in het Weihnachtsoratorium voor Kerstmis, op de schoonste wijze die denk baar is. Aanstaande Woensdag 2 Maart zal het Weih nachtsoratorium in de Grote Kerk te Goes worden uitgevoerd door de Christelijke Oratoriumvereni- ging onder leiding van Adriaan Kousemaker. 'OOR DUIZEND EH ÉÉN DOELEINDEN In het gebied van Volo (Griekenland) is Dinsdag als gevolg van aardschokken een persoon om het leven gekomen. Vier personen werden gewond. Verscheidene huizen zijn ingestort. kauwt en soms een derde gooit. „ia ’s-GRAVENHAGE, 22 Febr. „Burgers Bereid” is de titel van de nieuwe film van de Stichting Bevordering Bescher ming Burgerbevolking, of kortweg BB. Van deze film is onder grote belangstel, ling van overheidszijde, van het bestuur alsmede van landelijke en districtsfunc- tionarissen van de BB een eerste voor stelling in het Scheveningse seinpost- theater gegeven. De film laat zien wat aan organisatie en oefening in twee jaar tijds in de BB bereikt is. Dit wordt verteld door een BB-man, die zelf na veel moeite voor dit belangrijke werk gewonnen is. tionnair” genoemd. De minister zei ver- In een rondschrijven aan de gemeente besturen heeft de staatssecretaris in over leg met de minister van O. K. en W. mee gedeeld, dat besloten is, teneinde deze jongens ’n bestemming te geven, de ge meentelijke sociale werkvoorzieningsrege- ling voor handarbeiders aan te vullen met een afzonderlijke paragraaf „Werk- objecten voor sociaal-bedreigde jeugd”. jllllllllBllllilalglnl der, dat de ontwikkeling van wapens voor massale vernietiging misschien de zee-oorlog zou beïnvloeden, doe hdat dit zeker de noodzaak voor zeestrijdkrachten niet zou doen afnemen LONDEN, 23 Febr. Het Britse mini sterie van Marine heeft bekend gemaakt, dat de nieuwe Britse kruisers, welke thans in aanbouw zijn, uitgerust zullen worden met „geleide artillerie met grote trefzekerheid” voor het afslaan van luchtaanvallen. In-de verklaring werd gezegd: „Het ge lelde projectiel en het daarmee in ver band staand materiaal is thans voldoen de ontwikkeld om het ministerie van ma rine met vertrouwen het ontwerpen en bouwen tegemoet te zien van operatio nele schepen, die onze verouderde krui sers zullen vervangen”. De ontwikkeling van deze nieuwe schepen met geleide ar tillerie wordt in de verklaring „revolu- ’•-GRAVENHAGE, 22 Febr. Volgens berekeningen van de alg. ver. voor melk- voorzienlng A.M.V. mede op basis van lan delijke C.BJS. cijfers, is het gebruik van drinkmelk in ons land na de verhoging van de prijs gedaald met drie tot vier percent. Gezien de korte periode na de prijsverhoging kan deze daling nog niet als een definitief cijfer worden be schouwd. Aan het einde van 1954 werd trouwens bij steekproeven reeds een geringe daling van het melkverbruik in vergelijking tot het jaar 1953 geconstateerd. Mede daar om is thans geen absoluut zuiver beeld te krijgen van de daling van het ver bruik, die uitsluitend het gevolg zou zijn van de prijsverhoging. aan deze lesgever, niet ont- C. J. BARTH. L_ MARSEILLE, té Febr. Gaston Do minici, de Franse boer die ter dood is veroordeeld wegens de drievoudige moord op het Engelse gezin-Drummond, is in het ziekenhuis van de Marseillaanse ge vangenis „les baumettes” opgenomen. De 77-jarige boer zou aan voedselvergifti ging lijden. En het is toch zo: niet ieder be hoeft persé musicus te worden; om van muziek te genieten, niet ieder behoeft toch speciaal een instru ment te bespelen? Zou het bespelen van een instru ment, indien men dat wil, niet veel gemakkelijker zijn, als men eerst enige tijd een behoorlijke algemene muzikale vorming had genoten. Ook het gevaar van grote eenzijdig heid dreigt, als men ineens een in strument gaat leren bespelen, zon der voorafgaande ontwikkeling. Hoe velen zijn er niet, die een har monium of ook wel piano bespe len, en b.v. van enige vormleer, of van orkestrale muziek geen flauwe notie hebben? Mij dunkt, de les gever dient hiermee ook wel dege lijk rekening te houden. En zeker bij het kind. Onoordeelkundig lesgeven kan tot gevolg hebben, dat een blijvende af keer van alles wat muziek heet wordt ontwikkeld. Muzikale opvoe ding wil zeggen, dat het kind vorming krjjgt op zo breed lijke basis, als het enigszins Dit kan geschieden met gebruikma king van de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handar beiders, mits gebonden aan twee voor waarden: dat deelneming in de regel slechts op basis van vrijwilligheid ge schiedt en dat de arbeid wordt ver richt in een milieu en onder leiding, die de waarborg geven dat het bijzon dere paedaaoeische element tnt AMSTERDAM, 22 Febr. Ook een Nederlandse chemicus namelijk ir F. Mackenzie, hoofd van het laboratorium van de N.V. Bronswerk te Amsterdam is er ongeveer een maand geleden, na zeven jaar lang, geheel buiten zijn dage lijkse werk om, experimenteren, in ge slaagd synthetische diamant te fabrice ren. Ir Mackenzie bereikte als resultaat kristalletjes, dezelfde die ontdekt werden in een klein laboratorium te New York. Van deze kristalletjes zijn vele gekleurd door bijmengsels van ijzer en andere ele menten, doch verscheidene schitteren helder en zuiver wit. Ir Mackenzie heeft tegenover een A.N.P. verslaggever verklaard, dat Nederland op dit gebied even ver gevorderd is als bijv, de V.S. Veel liever zou deze chemicus in dezelfde rust der onbekendheid zijn we- tenschappelij werk hebben voortgezet doch, zo voegde hij daar terstond aan toe, ten eerste mag de wereld heus horen dat Nederland niet achterblijft en voorts is samenwerking bij ’t voortgaande onder zoek bepaald gewenst. Dit laatste vooral, omdat vermoedelijk nu het procédé is gevonden, nieuwe ge zichtspunten naar voren gebracht kunnen worden. In elk geval staat het vast, dat de voor waarden aanwezig zijn voor de vervaar diging van grotere kristallen. Dit eist, vooral voor de grote der kristallen, na dere studie en naar gelang de resultaten In Toronto is een schilderijenten toonstelling geopend van Neder landse meesters, die leefden in de jaren 1580—1680. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal een uitnodiging ontvan gen om volgend jaar Februari eni ge concerten te geven in Mexico. Ook dit jaar heeft de Reina Prin sen Geerlings Stichting weer een prijsvraag voor de jeugd tussen de 2025 jaar uitgeschreven. De in zendingen, proza en gedichten, moe ten voor 1 Augustus 1955 naar het secretariaat van de jury (mevr. Van Lelyveld-Haasse, Milletstraat 561, Amsterdam) worden gezon den. WASHINGTON, 22 Febr. Bij de Amerikaanse proeven met de waterstof bom bij Bikini zijn verleden jaar, behal ve een aantal Japanse vissers, 300 inwo ners van de Marshalleilanden en Ameri kaanse militairen gewond door radio actieve straling. 84 personen werden ern stig gewond, aldus heeft dr John Bugher, hoofd van de biologische en medische af deling van de Amerikaanse commissie van atoomenergie verklaard. Hij vertelde, dat als gevolg van radio actieve besmetting de levensduur van dieren korter wordt. Dit verschijnsel was waarschijnlijk een gevolg van een ver snelling van de veroudering. Het is nog niet bekend, of dit verschijnsel zich ook bij mensen voordoet. Volgens dr Bugher is het nog geheel onzeker welke gevolgen mogelijke wijzigingen van erfelijkheids factoren als gevolg van rado-actieve be smetting op het welzijn en de overle vingskansen van hele volken hebben kunnen. De vele voorspellingen op dit gebied waren, naar hij zei, gegrond op veronderstellingen die onze kennis verre te boven gaan. gelast. De is, dat de 18 millioen peseta’s - Philips II afschil- wreed, jaloers en wraak- en dit is niet volgens geschiedenisboek j es. V zaf^ 12'iariae jongen uit Israël bouw t baandag in ’t Concertge- InaandorUA1?Sterdam met kunst vakP’^werken spelen HTheet d}’ Mozart en ^ieg. u_. aniel Barenboim en speelt een Joods Is duizen- Gram. 18.55 Caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Re- geringsuitz.; „Verklaring en toelichting”, waarin opgenomen: 1. het vijfde klankb. in de Veiligverkeerserie „Samen op de weg”. 2. Emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Politiek Forum. 21.30 Muz. quiz. 22.00 Mil. KapeL 22.35 „Kampvuren langs de evenaar”, caus. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.) 11.45 en 12.00 Gr. 12.30 Weerber. 12.34 Vlaamse muz. 12.50 Koersen. 12.55 Vlaamse muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 „Rosine’s Bruiloft”, opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Godsd. progr. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.15 Symph. ork. en solist. 21.50 Gram. 22.15 Inter. Radio Universi- teit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nieuws. DEN HAAG, 23 Februari. De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft met oog op de jeugdige werklozen, van wie men moet vrezen, dat zij zich maatschappelijk niet kunnen handhaven, een werk voorzieningsregeling in het leven geroepen. Het gaat hier om jonge mensen, die in de regel ten hoogste (in verscheidene gevallen niet eens) de lagere school hebben afgelopen. Sommigen hebben slechts gedurende kortere of langere perioden seizoenarbeid verricht; anderen zijn daar zelfs niet aan toegekomen. Vormt deze onvoldoende ar beidservaring reeds een sociale bedrei ging voor deze jongens, erger nog is b.v. de minder goede aanleg, het ongunstige milieu en het wegvallen van de natuur lijke bescherming van de plaatselijke ze den en tradities. De staatssecretaris acht het van groot belang dat deze jeugd waarbij in het algemeen is te denken aan jongelieden die de leeftijd van achttien jaar nog niet hebben bereikt door speciaal daarop daarvan verdere ontwikkeling. Onderzocht moet bijv, worden of niet door zeer hoge temperaturen een deel van de koolstof verbrandt. De voortgang der techniek schijnt bin nen afzienbare tijd de behoefte aan dia mant te zullen doen stijgen. Mackenzie besloot het onderhoud met de opmerking, dat de diamantindustrie voorshands niet ongerust behoeft te zijn voor concurrentie onzerzijds. Claudel, die in Villeneuve sur Fère is geboren, overleed slechts enkele dagen, nadat zijn toneelstuk „l’Annonce faite a Marie” in de comedie Frangaise was opgevoerd. Dat was de hoogste eer, die een Franse schrijver te beurt kan val len. Paul Claudel is het grootste deel van zijn leven in diplomatieke dienst geweest. Toen hij zich in 1935 uit de diplomatieke dienst terugtrok, was Claudel reeds be roemd geworden door zijn poëzie en toneelstukken. Claudel was Rooms Katholiek en in zijn werk liet hij niet na van zijn geloof te getuigen. Veel tijd besteedde hij aan de bestude ring van de Bijbel. Onder invloed van Arthur Rimbaud keerde hij in 1886 tot zijn geloof terug. Men kan Claudel een van de grootste Katholieke dichters van zijn generatie noemen. Reeds op zijn 18de jaar stond hij sterk on der de invloed van de poëzie van Rimbaud. Tot zijn toneelstukken behoren „Tete d’ore”, „Partage de midi” en „Le livre de Christophe”. Zijn be roemdste stuk is „L’Otage”, dat in 1910 werd geschreven. Het handelt over het leven van Paus Pius de zevende. Claudel werd in 1946 tot lid van de Academie Frangaise gekozen. LONDEN, 23 Febr. Sir Win ston Churchill rookt op tachtig jarige leeftijd dagelijks nog ze ven sigaren van ten minste 15 centimeter per stuk. In de afge lopen zestig jaar bedraagt de af stand, die hij heeft afgerookt, ten minste 22 km. De Britse premier heeft dit de vorige week op een particulier partijtje aan de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, Martino, bekend. In totaal heeft hij in zestig jaar meer dan 150.000 sigaren gerookt. Sir Winston rookt zijn sigaren echter niet tot een klein peukje op. Een van zijn intieme vrien den zei, dat Churchill een derde van zijn sigaar rookt, een derde weg- MOSKOU, 23 Februari. In Rusland is Dinsdag de jaarlijkse „dag van het Rode Leger” gevierd met de gebruikelijke sportwedstrijden, ten toonstellingen, recepties en dagorders van militaire bevelhebbers. Het Rus sische leger viert dit jaar zijn 37-jarig bestaan. Ter gelegenheid van deze gebeur tenis waarschuwde de stafchef van het Russische leger, maarschalk Vassili Sokolowski, Dinsdag in een artikel in het blad „Izvestia” dat de „vredelievende naties bijzonder waakzaam moeten zijn en alle maat regelen moeten nemen die nodig zijn voor hun veiligheid”. De maarschalk schreef „in de huidi ge, moderne tijd is de betekenis van het verrassingselement, als gevolg van de verschijning van wapens met grote vernielende kracht en de ongewoon snelle ontwikkeling van de luchtvaart, belangrijk toegenomen. Staten die worden bedreigd moeten niet alleen gereed zijn en in staat zijn op iedere dag terug te slaan. Het is noodzakelijk de agressor het verrassingselement te ontnemen en te voorkomen zelf plot seling te worden verrast”. De maarschalk zei dat de Westelijke landen op het ogenblik een nieuwe wereldoorlog voorbereiden. Ieder jaar neemt de kracht van de strijdkrachten van de Sowjet-Unie echter toe, zo zei- de hij. Sokolowski voegde eraan toe VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gymn. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenw. VARA; 10.20 Gram. AV RO: 10.30 Orgelspel. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Lichte muz. 12.3Ö Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport eij prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Meded. en gram. 13.25 Romantische muz. 13.55 Koersen. 14.00 Clavecimbelrecital. 14.20 Voordracht 14.40 Koormuz. 15.00 „De kleren maken de vrouw”, caus. 15.13 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.00 Gevar. progr. VARA: 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muz. 17.40 Congres van de P. v. d. A. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Dans- muz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart” caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Boe ken. 20.15 Kamerkoor. 20.30 „Europa één” caus. 20.40 „Leven in de cultuur”, caus. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Congres van de P. v. d. A. 22.30 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag”, caus. 22.45 Avondwij- ding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Amus. muz. (Intermezzo: Gram.). 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade ork. 12.30 Land en tuinb-meded. 12.33 Voor de vrouwen van het platteland. 12.40 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.40 Gram. 13.45 Voor de vrouwen. 14.00 Studentenork. en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd! 17.45 Kinderkoor. (Intermezzo: Gram.). 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. 18.05 Gevar. muz. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 e noodzaak van een methode M van muziekonderwijs, die weten- seliappelijk-psychologisch verant woord was, werd vroeger niet aan gevoeld. Vaak is er geklaagd, dat de lichamelijke opvoeding zo stief moederlijk is en wordt bedeeld. Maar ls het zangonderwijs er in feite be ter aan toe geweest? We geloven van niet. Hoe vaak maken we in de kerk niet mee, dat bij een „onbekende” psalm (het woord onbekend zegt al genoeg), drie kwart van de ge meente zwijgt? Is er al eens over nagedacht, dat van onze schone psalmen dooreen niet meer dan veertig of vijftig verschillende wor den gezongen? Zou dit ook het geval zijn, wanneer men op school zulk een vorming had gekregen, dat men zo'n onbekende psalm be hoorlijk vlot van noten kan zin gen? Hoe Vaak komt het voor, dat op onze zangverenigingen de leden geen noot kunnen lezen en dit toch wel heel graag zouden willen. Als ze een goede muzikale vorming op school hadden gehad, zouden ze dat gekund hebben. En nu buiten de school. Veel meer nog dan nu was er vroeger in onze huizen een harmonium aanwezig. Veel meer werd er in de familie kring gezongen. Deze achteruitgang is op verschillende manieren te ver klaren. Maar is de wjjze, waarop les werd gegeven geen belangrijke oor zaak? We gebruikten reeds de vorige week het woord „Muzikale dressuur’'’. Och, anders was het eigenlijk niet. Na de eerste lessen moest al gauw het ouderlijk gezag ingeschakeld worden om de kinderen achter het instrument te krijgen. Soms werk te die dwang goed en zijn er uit zulke „dwanggevaïlen” uitsteken de musici gegroeid. Maar meer kwam het voor, dat na enkele jaren werd gestopt met lesnemen, en er bijna niets meer werd gespeeld. Na verloop van tijd was er van deze muzikale ontwikkeling geen rudi ment meer over. Verloren tijd, ver loren geld en veel nodeloze kwel ling. in 1734 zes cantates, die bedoeld de drie Kerstdagen, voor Nieuwjaars- la Zondag na Nieuwjaar en voor het feest van Christus’ verschijning (6 Januari). Deze zes cantates zijn geheel zelfstandig, en hebben al leen iets met elkaar te maken, doordat de teksten met elkaar verbonden zijn. In veel gevaHen worden dan ook alleen de eerste drie cantates maar uitgevoerd. Zoals alle Bach-Koorwerken, is ook dit werk wondermooi van opbouw, rhythme en melodie. Het openingskoer: „Jauchzet, frohlocket” bewijst dit al direct. De koralen zijn in de zelfde stijl als die van de Mattheus-Passion en zijn even schoon van har monisatie. Een prachtig hoogtepunt is ook de schitterende aria: „Bereite dich Zion”, misschien wel de mooiste uit het gehele Oratorium. Een tweede prachtig fragment, is de opening van de tweede cantate; n.l. de Pastorale voor orkest. Het lijk is in alle facettc van de mu ziek. Als het kind rekenen leert, moet het toch nog wat anders ken nen, dan alleen bijv, breuken? Voor het bijbrengen van deze ontwikkeling moet een bij de kinderlijke psyche aanpassende methode gebruikt worden. Daarom is de oude methode, misschien met veel sympathieks, onbruikbaar. Daarom is, ook buiten de school, alle dressuur verkeerd. Daarom moet ook de oplei ding, èn van Kweekscholen, èn van Vakmuziekscholen in deze richting gaan. En wie eenmaal heeft gezien, wat een vreugde met een verantwoorde methode wordt gegeven aan het kind, en hoe het zich later met een zeker gemak in de muzikale wereld be weegt, die kan zich wijze van trekken. Kunstzinnig was Bach echter de grootmeester van de moeilijkste vorm in de muziek: de polyfonie. Dat is nu juist het geheim van de wonderlijke bekoring die er van zijn werken uitgaat. Ook van het Weih nachtsoratorium. Merkwaardig is het Oratorium ook door zijn eigenaardige vorm. Het is eigenlijk helemaal geen oratorium. Bach heeft zelf de naam er wel aan ge geven, maar in wezen is het dat niet. Bach schreef waren voor dag, voor de aan een normale maatschappelijke le venswijze aan te passen. Als een doel treffende maatregel ziet hij het creëren van nuttige productieve arbeid. Dit jaar zal het de tiende keer zijn dat de toneelvereniging uit het Drentse plaatsje Diever een open- luchtvoorstelling geeft. Deze zomer staat Shakespeare’s midzomer- nachtsdroom op het programma. Dokter Broekema heeft de regie. Er bestaat een plan om een vas te kern te vormen van spelers voor de televisie. De minister van O. K. en w. heeft er zijn goedkeuring aan gegeven. In televisiekringen verwacht men min of meer, dat ac- eurs en actrices voor de televisie andere en grotere prestaties kun nen leveren dan op het toneel. In Spanje is een door de Ameri- lir^eiTT vervaa*digde film over Phi- vfn ii verboden. De vernietiging van alle afdrukken is reden van het verbod “kn - die 18 keeft gekost dert als zuchtig Spaanse sa IA' fe ■I recht kan komen. het land ligt in de zware industrie. evacueren.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5