aan omspannen de gehele wereld Vrouw en kind in rook gestikt en verbrand K.L.M. brengt verbeteringen Super-Constellations Nederlandse scheepvaartlijnen van Deel van PUZZLE Arabische Liga bij Turks-Pakistaans Verbond. Vertrouwen van de Aziatische volken kan slechts langzaam gewonnen worden Tiende huishoudbeurs in in Amsterdam Poging om Arabische eenheid te redden WRICLEY Commodore A. Viruly (dit jaar met I pensioen) zal niet meer vliegen! VANDAAG EENS Zware binnenbrand in Scheveningen Geen conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen AMSTERDAM, 23 Febr. Van Drie-gezins arbeiderswoning brandde geheel uit ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 De Z. O. .A.V. O.-conferentie Al Drama te Hilversum r MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van kou en griep 2 Gesprek van de dag Typhus aan boord van de, ,Ruys” Met „hercn-hobby-beurs” AMSTERDAM, 22 Febr. Van 18 tot en met 27 Maart a.s. wordt in het RAI- gebouw te Amsterdam de tiende na-oor- logse huishoudbeurs gehouden, de vijfde in Amsterdam. Nieuw Verdrag voor Midden-Oosten. Verbeteringen Viruly Letterraadsel 'Jplosauig vorige puzzle HORIZONTAAL: 1, Half; 4. damp; 7. ,1’ ö- lui; 10. es; 11. kruiser; 15. pit; Zet Uw zorgen aan Gebaseerd op rapport over de „Triton”-ramp Uitvoerige aanbevelingen geen erkenning van schuld Donderdag 24 Februari 1955 Ir '•'zonden Mededeling (Adv.) (im, e Ingez. Med. (Adv.) V van staan. r- fs- ,et dat dat In de nabijheid van Poesan (Zuid- Korea) heeft een trein een autobus ge grepen. 19 personen kwamen om het le ven en 16 werden gewond. ch n- P e d ii e 16. 25. 32. »1- >e- ds en op lij e- en au »or dit de op zuivert n- ’O p- je a- an is- :e- en ;e- er de de dt ar li- ig e- .1) rs ?n Jp ar K) OS er dt af [et. d. i’ r« Commodore A. Viruly zal niet meer vliegen. We zien hem hier op de foto tijdens zijn aankomst op Schiphol na het ongeluk met de „Triton”. En dat vertrouwen is nog ver te zoeken. Immers, in Bandung komen in April ook landen uit Azië bij een, niet om te spre ken over de bedrei ging van het commu nisme, maar over de bedreiging van het imperialisme. En aan deze conferentie doen juist de landen India, Indonesië en Birma mee, de lan den, die nu ontbre ken in Bangkok. In Bangkok Amerika Rood- landenen moeizaam. De Haagse brandweer verscheen al spoedig met groot materieel. Men slaagde erin het vuur meester te wor den, doch door de ongelukkige bouw van het- complex was men nimmer ge heel zeker of men het vuur overal had bereikt. Een deel van het dak werd gesloopt en enige tussenmuurtjes wer den weggeslagen om zekerheid te krijgen. Het complex werd van bin nen zwaar beschadigd. Is de conferentie in Bangkok dan zin loos? In het geheel niet. Uit de toespra ken die de afgevaar digden gisteren hiel den bleek steeds een zekere angst voor ’t dreigende commu nisme. Deze angst is nu een basis van waaraf men verder kan werken, lang- NEW YORK, 22 Februari. Turkije en Pakistan hebben geheime onder- handelingen met Perzië, Libanon en Syrië met het oog op een uitgebreid de fensief verbond tot een goed einde gebracht. Men mag verwachten, dat ook Jordanië en Jemen tot dit verband zullen toetreden, waardoor een uitgebreide verdedigingsgordel tegen een eventuele Sowjet-aanval zal worden gevormd. Egypte en Arabië hadden evenwel bij herhaling een uitnodiging om zich bij het pact aan te sluiten, van de hand gewezen, omdat zij de alliantie in strijd achten met het verdrag voor wederzijdse beveiliging, dat door de landen van de Arabische Liga is onderschreven. Turkije, Pakistan en Perzië zjjn echter is aanwezig, in Bandung de grote tegenstander China. De doel kan beantwoor den? Het is zeer de vraag. Want dit ge deelte van de we reld is er nauwelijks rijp voor. Zuid-Oost Azië is geen West- Europa. Tal van sen timenten, als het an- ti-imperialisme, be palen de gedachten en opvattingen. De opbouw van de ZOAVO kan slechts langzaam geschie den, waarbij veel weerstanden moeten worden overwonnen en het Westen, de 1 en op doeltreffende voegde de Prins er nog aan toe. Snel doeltreffend, moeilijker opgave had deze voorzitter de con ferentie al niet kunnen geven EAST LONDON, Kaapprovincie, 22 Febr. In East London zijn vandaag alle 500 passagiers en de bemanning van het Nederlandse m.g. „Ruys” in geënt, nadat bij twee aan boord ver blijvende Chinese kinderen typhus was geconstateerd. Twee artsen zijn er drie en een half uur mee doende geweest. De kinderen zijn in East London in een ziekenhuis opgenomen. Het schip is op weg naar Brazilië. Op een persconferentie hebben de or ganisatoren vanmorgen enige mededelin gen gedaan over deze beurs. Ten behoeve van de heren der schep ping wordt tevens een zogenaamde „heren-hobby-beurs” gehouden, waar zij onder meer diverse collecties kun nen bewonderen, lezingen over de hengelsport kunnen volgen en demon straties op dit gebied kunnen bijwo nen. Nieuw is, dat iedere middag en avond in een bijpaviljoen sportdemonstraties zullen worden gegeven, o.m. dames- en herenturnen, basketbal, judo, tafelten nis, badminton, schermen, handbal en wielrennen op hometrainers. De beurs is reeds geheel volgeboekt. Men verwacht op deze beurs de 500.000 ste bezoeker(ster) van de in Amsterdam gehouden beurzen. Hem of haar zal na mens de directie een geschenk worden overhandigd. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van hoofdstedelijke beurzen zal de directie aan het Koninklijk Nederlands Blinden geleidehondenfonds een geleidehond aan bieden. TRAGISCH. Het getroffen huis werd bewoond door de familie van Boegem-Ter- schegget en enkele getrouwde kin deren met hun gezinnen. De man en vader van de slachtoffers was in de vroege morgen als chauf feur van een stenen-auto naar het Zuiden des lands vertrokken. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand, die in de benedenkeuken moet zijn ont- ip- ij> ist in- lo- >e- S.- ij- ifs ei- en ;n. ie, an en ol- de échte kauwgom ’s-GRAVENHAGE, 23 Febr. Van morgen om half acht is brand ontdekt in een kantoor van de luchtmacht, ge legen boven de galerij op het Gevers Deijnootplein te Scheveningen. Aanvan kelijk liet deze brand zich niet ernstig aanzien, maar bij nader onderzoek bleek, dat vele tussenmuurtjes, z.g. Brabantse muurtjes, aan het smeulen waren en vlam hadden gevat. KARATSJI, 22 Febr. De premiers van Egypte en Irak komen volgende week te Beiroet bijeen om te trachten hun me ningsverschil over ’t voorgestelde Turks- Iraakse verdedigingsverdrag uit de weg te ruimen. Dit is door een Libanees par lementslid te Karatsji meegedeeld. Hij zei dat deze bijeenkomst door Libanon is georganiseerd om de Arabische een heid te redden. Libanon zou de beide pre miers een compromis voorstellen, dat Egypte er toe zou moeten bewegen zijn verzet tegen het verdrag op te geven, terwijl het toch tegemoet zou komen aan de eisen die Irak op het gebied van zijn defensie stelt. ai heer R. Terlien, wist van het plat boven de brandende keuken een kind te redden. Een jonge vrouw wist zich in veiligheid te stellen door uit het raam van de eerste verdieping te springen. De Hilversumse brandweer was snel ter plaatse en bestreed met een groot aantal stralen het vuur. Men wist de brand te beperken tot één woning, al was de waterschade aan de belenden de percelen groot. f"* isteren zijn in Bangkok, de hoofdstad van Siam, het land l "T dat zich het meest door het communisme voelt bedreigd, de acht ministers van de ZOAVO-landen bijeengekomen om te spreken over hun gemeenschappelijke veiligheid. De Amerikaanse en Engelse ministers van Buitenlandse Zaken, Dulles en Eden, staan met hun collega’s van Australië, Nieuw- Zeeland, Frankrijk, Pakistan, Siam en de Philipijnen voor de grote taak om van de ZOAVO (Zuid-Oost-Aziatische Ver- dragsorganisatie) werkelijk een NAVO te maken voor Zuid- Oost-Azië. Of om met de voorzitter van de conferentie. Prins Wan van Thailand, te spreken het Verdrag van Manilla vlees, bloed, leven en bezieling te geven. „Alles wat ik wil vragen is, dat dit snel wijze zal gebeuren”, zo en aan, maar verlenen uitsluitend dienstenverkeer aan „derde landen”, waardoor zij bij uitstek de deviezen - winners voor ons land zijn. In de jaren 1951, 1952 en 1953 liep respectievelijk 21.558, 31. 075 en 37.822 maal een Nederlands zee schip een vreemde haven binnen. Bovenstaande, door Neptunus en Amphitrite ge flankeerde wereldkaart waarop alle Nederlandse verbindingen overzee zijn aangegeven, wordt in de komende weken onder het motto „Nederlandse scheepvaartlijnen omspannen de wereld” door de jubilerende Reedersvereeniging verspreid. beschermer van Zuid-Oost Azië tegen het communisme, langzaam het ver trouwen wint. TTTanneer de „Nederlandsche Reedersvereeniging”, yy die deze maand haar gouden jubileum viert en waarbij alle vijftig Nederlandse scheep vaartmaatschappijen voor de grote vaart aangeslo ten zyn, vol trots beweert: „Wij zijn de vracht vaarders van de gehele wereld”, dan is daarmee inderdaad niets teveel gezegd. Meer dan honderd geregelde Nederlandse lijn diensten brengen onze vaderlandse schepen met de Nederlandse driekleur in top in de vele honderden havens, welke de wereld telt. Ruim veertig dezer lijndiensten doen zelfs nooit een Nederlandse haven De heer Aler wees er op, hoewel uit het rapport blijkt, het onderzoek goed is geweest, niet kan worden gezegd, dat het stuk onfeilbaar is. Het is en blijft men senwerk. Zo concreet als het in het rapport over de „Triton” is geconcludeerd, zou ik dat zelf niet hebben durven doen, aldus de heer Aler. Wij moe ten trachten uit dit tragische, el lendige en kostbare ongeluk het maximale aan lering te trekken wat in redelijkheid gewenst is. De K.L.M. zal er toe overgaan om de aanbeveling van het Hof om waar- sc’ /ings- of signaallampen in dub- beie aantallen aan te brengen, in die vliegtuigen, waarin ze enkelvoudig zijn, uit te voeren. Al voor het rap port kwam was dit punt bezien. Maar de Lockheedfabrieken voelen er niets voor het aantal lampjes te verdub belen. In een Super-Connie bevinden zich 36 waarschuwingslichten, stuk voor stuk wordt daarom nagegaan, welke verdubbeld moeten worden. Een onafhankelijke noodverlich ting wordt ook uitgevoerd, overeen komstig de aanbeveling. Hetzelfde is het geval met het gebruik van de handen vrijlatende staaflantaarns door de bemanning. Met betrekking tot de aanbeveling om draagbare zuurstofapparatuur aan wezig te doen zijn in verkeersvlieg tuigen is bij de K.L.M. nog overleg tuigen thans al zuurstofflessen en gaande. Er zijn in de passagiersvlieg- zuurstofmaskers aanwezig. Bestu deerd wordt nog of het mogelijk is draagbare sets mee te voeren. Het kan wel zijn, dat het niet no dig is uitvoering te geven aan de aan bevelingen, maar na zulk een ongeluk moeten wij het doen. Dat we het doen betekent niet, dat we schuld beken nen, aldus de heer Aler. „Het Verdrag van Manilla, dat ons sa menbrengt”, zo heeft Dulles gisteren in Bangkok gezegd, „is een Pact, dat de on afhankelijkheid, on schendbaarheid en ’t welzijn van bevrien de en vrije volken moet beschermen”. Het waren eerlijke en bewogen woor den, woorden die echter geen weer klank zullen vinden in geheel Zuid-Oost Azië. In Bandung zullen in het voor jaar wellicht weer dezelfde woorden klinken, maar nu uitgesproken door ’n vertegenwoordiger van Peking. De be woner van Zuid- Oost Azië zal niet meer weten waar hij aan toe is. Voorlopig staat de conferentie voor de volgende opgave. In de eerste plaats moet een militaire dam worden opgeworpen tegen het communis me. Maar deze dam 1 is nog niet voldóen- de om het gevaar te keren. JDaarom moet verder een voor de Aziatische volken psychologisch ver- antwoord antwoord gevonden worden op het in de vrije lan- den wroetende com munisme. En dit psy- chologisch antwoord heeft onmiddellijk te maken met het eco nomisch sterk ma ken van deze landen. Dat is dan het slot stuk van de drievou dige opgave. Daar in Bangkok weten ze dus wel waarover gepraat moet worden. Maar waarmee moet men beginnen. De proble men in dit deel van de wereld zijn zo in gewikkeld, liggen zo anders dan b.v. in West-Europa dat ’t moeilijk is een doel treffend plan op te stellen. Hoe is b.v. een mi litaire dam mogelijk als India, Indonesië en Birma niet mee doen? Hoe moeten deze gaten gestopt worden? Een dam met ga ten biedt geen af doende bescherming. Zal Amerika bereid zijn grote militaire hulp te verlenen voor een verdedi ging, die niet aan ’t directeur mee. „Hij zou dit jaar gepensionneerd worden en volgens de pensioenbepalingen tot het ein de van het jaar hebben kunnen vliegen. Viruly en ik zijn het er over eens, dat dit laatste niet prac- tisch zou zijn. Viruly heeft zijn ge hele leven in dienst van de K.L.M. doorgebracht. Wij hopen hem in ’n andere functie te werk te stellen, zodat zijn zeer grote ervaring en andere kundigheden op het gebied van woord en geschrift ons tot voordeel blijven strekken. Viruly is thans met verlof en zal trachten rust te vinden. Er is nog niet be slist welke functie hij bij de K.L.M. krijgt, maar zonder twijfel ga ik hem in enigerlei functie in de zaak behouden”. Aldus besloot de heer Aler zijn verklaring, waar in het einde van de loopbaan van een der beste gezagvoerders van de K.L.M. besloten lag. de zijde der huisartsenvereniging wordt medegedeeld, dat „er geen sprake is van een conflictsituatie tussen huis artsen en ziekenfondsen. De afwijzing door de huisartsen van de door de zie kenfondsen aangeboden verhoging der netto honoraria met 6 procent is met waardering voor deze geste van de ziekenfondsen op uitsluitend practische gronden geschied. De huis artsen waren juist gereed gekomen met hun voorstellen betreffende de definitieve huisartsenhonoraria, zodat het meer zin had, om aanstonds over deze voorstellen in hun geheel te gaan spreken. De onderhandelingen worden ge voerd volgens de normale routine. Het is te hopen, dat zij spoedig tot resultaten zullen leiden. HILVERSUM, 23 Februari. - Vanochtend heeft in een woonhuis in de Franklinstraat te Hilversum een ernstige brand gewoed, waar bij de 21-jarige mevrouw A. van Boegem-van Empelen en haar drie jarig zoontje Fransje om het leven zijn gekomen. Zij sliepen op de zolder van deze grote arbeiderswoning, die door 3 gezinnen in totaal veertien per sonen werd bewoond. Door de grote opwinding, die direct na het ontdekken van de felle brand in de benedenverdieping ontstond, wist men niet direct of zich nog men sen in het brandende huis bevon den. Toen men in de verwarring eindelijk de jonge vrouw en haar kind miste was het te laat. De brandweer die met behulp een ladder tot de bovenverdieping wisten door te dringen, vonden het lichaam van de moeder en van het kind verkoold. Vermoedelijk waren zij reeds in de zware rook gestikt. PANIEK. Het pand, dat zeer snel in lichter laaie stond, brandde geheel uit. Toen het vuur omstreeks half negen in de morgen ontdekt werd, ontstond een grote opwinding. Mensen vlogen gil lend uit de huizen. Een buurman, de van Bangkok en Bandung zullen el kaar moeilijk kun nen verstaan. In Bangkok zal het Westen zijn uiterste best doen om het vertrouwen te win nen, in Bandung zal weer veel afbreuk worden gedaan aan dit vertrouwen. „De heer Viruly zal niet meer ue nraunscue is uiiutrsci vliegen”, aldus deelde de K.L.M.- geen lid van deze organisatie. De getallen 1 tot en met 41 achter elkaar geplaatst vormen bij goede op lossing een gezegde. 19 40 20 2 16 glad, gelijk; 34 10 21 «5 goedkope drank; 1 14 23 11 39 godin van de vrede; 7 22 6 38 24 elk, 35 9 25 2 14 dierlijke harsachtige stof; 31 15 4 33 36 voortbrengst; 28 26 32 ‘l 35 godin van de jacht; 3 12 18 8 41 «“voorschrift; 17 32 30 13 37 stukjes neervallend ijs; 30 5 29 9 18 gelaats- ^childering. *ep; 18. ar; 20. tel; 22. la; 23. Dee; *um; 27. passief; 30. de; 31. Akte; U1’ slap; 35. rats. 4(‘;x'I(tAAL; 11 h-l-> 2- aak;3- r “5, mere.; 6. P.S.; 9. uiterst; 12. 21 ei’„14- ba^; 17- Pas; 19. repel; 28- en eerlijke wijze de waarheid heeft be- getracht heeft vast te leggen. meegedeeld, dat commodore A. Viruly, die de „Triton” was, toen het toestel verongelukte, niet kikkert U helemaal Heerlijk verfrissend, mond en keel en is goed 432r Uw tanden. ’s-GRAVENHAGE, 23 Februari. De K.L.M. zal overgaan tot het uitvoeren van een aantal aanbevelingen, die zijn gedaan in het rapport van het Ierse Hof van onderzoek in het ongeluk met de K.L.M. Super Constellation „Triton”. Dit heeft de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, vanmorgen meegedeeld op een persconferentie. Naar de mening van de K.L.M.-directie is het rapport een knap stuk werk, dat op deskundige naderd en g De heer Aler heeft ook gezagvoerder van meer zal vliegen. Het besluit is genomen, omdat Viruly dit jaar met pensioen zou gaan en het leek de K.L.M. beter, dat hij naar een andere functie zal overgaan. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.39 u., onder 18.10 u. Maan op 8.07 u., onder 22.23 u. NEDERLANDSE SCHEEPVAARTLIJNEN OMSPANNEN DE AARDE

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3