de over van voor breedvoerige bespreking vrouw in het ambt Ontwikkelingsdag van de Christelijke Plattelandsorganisaties Nieuws uit de Provincie Drie burgemeesters „speelden bestuur van Oranjevereniging „Bartimeüs” heeft f 400.000 nodit F Rotary schenkt gift aan 12 muziekcorpsen KERK voor ZWITSAL SIROOP Muziek, zang, toneelspel, koffietafel en een ernstige rede van ds van Krimpen Va tb a re” Kinderen. Jhr de Casembroot: „Sfeer het belangrijkste” Meerderheid van Classicale Vergadering toelating tot diakenambt Do: ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 24 Februari 1955 _Pagnia J Nog dit jaar Hervormde Kerkedag op Walcheren Waar zijn onze s Een samenzijn, dat herhaling verdient Burgemeesterfeest te Arendskerke fc-. KAMPERLAND WEMËLDINGE ZOUT ELAN DE Onder valse vlag VRACHTAUTO BEKLEMD TUSSEN HUIZEN Chauffeur verdween via de voorruit Nerveuze hartkloppingen Forum „In Holland staat een huis’ De 5 Mei-viering in Zeeland Tournee door Zeeland voor blinde kinderen ANNA JACOBAPOLDER BORSSELE s-HEER ARENDSKERKE O.- EN W.-SOUBURG ST ANNALAND ST. MAARTENSDIJK V Ingezonden Mededeling (Adv.) II k 1 N DE R H O N 1 N Gj ff de Ingezonden Mededeling (Adv.) ■F het zenuwsterkend tonicum 21 van Port Elisa- da- sterre naar Southampton. Maar niettemin, de critiek is altijd gemakkelijk, hoewel ze niet achter wege mag blijven, de Chr. Reciteer - club te Nieuwdorp is er in geslaagd „Onder valse vlag” op aannemelijke manier voor het voetlicht te brengen en heeft veel bijgedragen tot het suc ces van deze ontwikkelinsdag, een dag, die zeker een herhaling verdient. grote i ndruk levendige be- si n Gastei tt E Hoogwater Vrijdag 25 Februari: Vlissingen: 3.30 u. 2.28 m., 15.57 u. 2.29 m. Terneuzen: 4.02 u. 2.42 m., 16.26 u. 2.44 m. Wemeldinge: 5.24 u. 1.74 m., 17.46 u. 1.89 m. Zierikzee: 5.07 u. 1.47 m., 17.34 u. 1.62 m. li h< ri K Veertien\aar geleden werd de „Maasdam” door een Duitse onderzeebw getorpedeerd in de Atlantische Oceaan. Met grote moeite wisten Jan P. B« hoff en de Rode Kruiszuster Ruth Martin te redden. Enkele dagen geleder stapte mej. Martin aan boord van de „Rijndam” en tot haar grote vreugd ontmoette zij daar de man, die haar eens het leven redde, toen zij uitgepul in zee lag: Kapitein Boshoff die thans gezagvoerder van de „Rijndam” is. Ht: weerzien was uiteraard allerhartelijkst en vond een hoogtepunt ergens mid den op de Atlantische Oceaan, op de plaats waar eens de (oude) „Maasdaif ten onder ging: Met een korte plechtigheid werd de redding van beideu<- maals herdacht. Op de foto zien we de beide hoofdpersonen uit deze geschiedenis na ra tten jaar weer vereend mét een foto van de „Maasdam”. schetste hij de moeilijkheden op dit zeer grote zendingsterrein, dat hij in 1950 nog in een chaotische toestand aantrof. Zwaar heeft de oorlog over dit gebied gewoed, maar wederop bouw en reorganisatie zijn in volle gang. Van de ongeveer 10.000 inwo ners zijn er 4500 gedoopt. Felle con trasten heeft ds Baars er aangetroffen. Enerzijds weer oplevend heidendom, anderzijds vraag naar en openheid voor het Evangelie. De predikant zal vóór zijn vertrek de gemeenten op Walcheren nog bezoeken. .beurt van aftreden., zijnde heren G. J, voorzitterschap van de heer J. Helleman Hoek en M. C. Sonke herkozen. in» hotel Bijl bijeen. Het verslag van de penningmeester gaf ’n tekort van f 800,- aan. Men hoopt dit echter uit nog niet binnengekomen subsidies te kunnen aan vullen. Bjj de bestuursverkiezingen werden de heren J. Helleman en L. A. M. Elenbaas Deze week wordt daartoe een vijftal propaganda-avond in Zeeland be legd; Tijdens deze avonden wordt de film „In Holland staat een huis” ver toond, welke prachtige rolprent een in- de heer G. J. Hoek haar jaarvergadering. Het verslag „rekening en verantwoor ding” gaf per. 1 Januari 1955 een kassal do van 'f 2467,65 aan. Met grote meer- derheid van stemmen .werden de aan de druk geeft van de opleiding en de op voeding der geheel en gedeeltelij! blinde kinderen in het instituut. Naat het lager onderwijs kunnen de leerlin gen onderricht ontvangen in het Mulo- en vakonderwijs, terwijl de meer be gaafde kinderen eveneens een of gymnasium-opleiding kunnen krij gen. Voor de meisjes bestaat er zelfs een huishoudelijke opleiding, die wei nig afwijkt van het onderwijs op een huishoudschool voor ziende kinderen Een beknopt overzicht van datgene, dat de leerlingen na het verlaten van het instituut kunnen presteren, is een waarlijk passend besluit van deze rol prent. Het interkerkelijke karakter var „Bartimeus” wordt geaccentueerd do« het feit, dat de bestuursleden van dl instituut voortkomen uit verschillend! protestantse kerken. MIDDELBURG, 22 Febr. „Barti meus”, het in Zeist gevestigde Prot. In terkerkelijke opleidingsinstituut voor blinde en slechtziende kinderen, moet gaan uitbreiden. Momenteel biedt het instituut plaats aan 125 jongens en meisjes. Het ziet er echter naar uit, dat dit aantal sterk zal gaan toenemen. Er is een voorlopige obligatielening uitgeschreven van 700.000,Wan neer men hiervan het overheidssubsi die aftrekt 300.000,—dan blijft er nog altijd 400.000,over, welk be drag door het protestants volksdeel door contributies en giften opgebracht zal moeten worden. Donderdagavond in de Middel burgse Bogardzaal kregen de bezoe kers een zeer geliefde toegift: door de N.C.R.V. bekend geworden voordrachtkunstenaar Anne Holtrop verleende n.l. zijn medewerking. Hij deed een greep uit werken van be kende protestantse schrijvers en dichters. Witte. ST. LAURENS bij acclamatie herkozen. Tot lid van de Jaarvergadering N.C.B. De afdeling St. Laurens van de Ned Chr. Bouwbe drijf sbond kwam in jaarvergadering bjj- een o.l.v. de heer P. Polderman. De pen ningmeester, de heer J. Christaanse, maakte melding van een batig saldo van 83,—. Voorts was er een bedrag van 6000 aan vacantiebonnen verzilverd. Het hoofdbestuurslid, de heer W. v. d. Ley, hield een toespraak, waarin hij wees op de zegen van de Chr. Vakbeweging en opwekte tot propaganda. De avond werd verder gevuld met muziek, voordracht en een tweetal wedstrijden. Een bedrag van 10,kon in de kas van het T.B.C.- fonds „Draagt Elkanders lasten” gestort worden. Filmavond „Bartimeus”. Uitgaande van het Chr. Blindeninstituut .Bartimeus” te Zeist werd Dinsdag in het vereniginsge- bouw „Renate” een filmavond gegeven. De rolprent „In Holland staat een huis” vormde de hoofdschotel van het program ma. De heer Van Vlaming sprak een propagandistisch woord. In de vooravond werd een kindervoorstelling gegeven. SCHERPENISSE Groene Kruis. De vereniging het Groe ne Kruis kwam Dinsdagavond onder EEN SUCCES Dat zoiets mogelijk is werd vanmid dag glansrijk bewezen, want er werd een „spel” opgevoerd zonder enige voorbereiding, maar op zodanige ma nier, dat het „publiek” af en toe krom lach van het lachen. Het onderwerp luidde als volgt: het bestuur van de Oranjevereniging gaat in een verga dering van B. en W. (compleet mèt vrouwelijke secretaris) een brief, waarin om subsidie voor de viering van het 5 Mei-feest werd gevraagd, toelichten. Het college van B. en W. werd voor deze gelegenheid gerecru- Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden” kinderen dat hoesten met: De heer J. van Osch te Goes slaagde te Utrecht voor het examen belasting consulent. onderwerp, waarover ds J. M. Krimpen uit Rotterdam sprak. „Onder valse vlag” heette het to neelstuk, dat de Chr. Reciteerclub uit Nieuwdorp in de avonduren op voerde. Hoewel de leden van deze reciteerclub hun uiterste best deden ,moet ons toch van het hart dat het stuk iets is tegengevallen. Dat kwam gedeeltelijk door omstandigheden, waar de spelers weinig aan konden doen. „Onder valse vlag” is hier en daar wat langdradig en in sommige gedeelte zat weinig vaart. Verder was het moeilijk zich geheel verstaanbaar te maken, als men een grote zaal niet gewend is. Jammer was, dat een enkele rol, zoals die van de graaf-loodgieter, niet ge heel tot zijn recht kwam en enkele hoogtepunten in hetstuk vrijvlak vertolkt werden. (Vervolg van pagina 1) Ook hierbij was de daad aan het „publiek”. Er werd touwgetrokken, er werden spelletjes met ballen en met lucifers gedaan, die behalve spanning de nodige hilariteit opwekten, en ten slotte was er een wedstrijd in het „aan kleden” van een feestboom. WAGENSPEL De heer L. Hoefnagel nam speciaal de versiering, het organiseren van op tochten en de opvoering van spelen in de openlucht voor zijn rekening. Hij sprak over speurtochten, maar vooral over het wagenspel, dat in diverse plaatsen een groot succes bleek. Het gaat heel eenvoudig: een groep „ac teurs” gaat bovenop een wagen tegen een achtergrond van een simpel décor een spel opvoeren. Welk spel? Liefst een onderwerp behandelend, dat in de betrokken gemeente bij iedereen leeft! En dan één, waar actie in zit. Dat be tekent dus, dat zo’n spel door eigen inwoners moet worden gemaakt. Ge schreven is een erg groot woord, want dan wordt ’t al vlug te plechtstatig en te formeel. Er moet iets spontaan in zitten. Brand aan boord. Gisteravond loeide de sirene ten bewijze dat er brand was. Inderdaad was er brand, namelijk in de roef van het 70 ton metende m.s., toebehorend aan de wed. Fluit te St. Annaland. Met schuimblussers van de brandweer was men de brand spoe dig meester. De oorzaak is onbekend en de verzekering dekt de schade. Omhoog gevaren. Het tankschip „Isala” schipper Bokslag uit Dordrecht, is gis teravond' in de Wemeldingse Vlije om- ,hoog gevaren. Gistermiddag is het met de sleepboten „Mascotte” en „Louis” gelukt het schip vlot te trekken, waar-- na'de reis naar Antwerpen kon worden voortgezet.' School met de Bijbel. Tijdens de 38ste jaarvergadering van de School met de Bijbel is medegedeeld, dat de vereniging 119 leden telt en de school in 1954 door gemiddeld 123 leerlingen is bezocht. De heren A, Jobse en S. van Sluys werden in het bestuur herkozen. De ouderavond zal 4 Maart gehouden worden. Ds J. F. Wagener had de leiding. De heer J. de Vlaming richt zich tijdens deze avonden in een propagan distisch woord tot de aanwezigen. Donderdag draait de film in Vlis singen, voor Vrijdag staat Sluis op he’ programma. De schakel tussen deze geani meerde middag en avond werd ge vormd door een gezamenlijke kof fietafel, die een zeer gezellig ver loop had. BERGEN OP ZOOM, 23 Febr. De bestuurder van een vrachtauto, ge naamd K. N. en afkomstig uit Brou wershaven, is te Bergen op Zoom met zijn wagen beklemd geraakt tussen enkele huizen. Hij had tijdens de car navalsviering teveel van het geestrijke vocht geproefd en in de nachtelijke uren slingerde hij met zijn vrachtauto door de nauwe straatjes van de bin nenstad te Bergen op Zoom. In het ge heel niet bekend zijnde in dit stads deel bleef hij echter doorrijden, tot hij vastreed op de Scholiersberg. Maar nog wilde hij verder, tot hij met zijn auto klem raakte tussen enkele hui zen. Via de voorruit verliet de be stuurder de wagen, maar de politie had hem spoedig opgespoord en deze sloot hem ter ontnuchtering achter slot en grendel. Met veel moeite kon de auto uit de benarde positie bevrijd worden. T. M. Haitjema en A. M. Braggaa^ Ondertrouwd: J. van Wallenburg, 27 j. en E. T. de Smit, 20 j,; W. H. A. Brugge- man 40 j. en C. Sarneel, 34 j. 4 Overleden: J. Puijpe, 38 j.; A. Pouwer, 87 j.; M. C. de Mul, 63 j. wed v. L. de U bent natuurlijk al gerust gesteld. Uw hart mankeert niets. Zulke verschijnselen zijn het gevolg van inspanning en opwinding. Uw zenuwen zijn vermoeid en overspan nen, hunkeren naar herstei en versterking naar Sana- togenl Dit uiterst licht ver teerbare proteïne-preparaat geeft Uw uitgeputte zenuwge stel nieuwe kracht. Bevrijdt U van nerveuze klachten - neem GROTE VAART AAGTEKERK: 22 nm. v. Marseille naar Casablanca. APPINGEDIJK: 23 vm. te Santos. ARENDSDIJK: 23 vm. te New York. ARKELDIJK: 22 v. R’dam n. Hamburg. ARNEDIJK: 23 te Tampa. AXELDIJK: 22 te Boston. m. ZW Kaap MIDDELBURG, 23 Febr. De meerderheid van de leden der Classicale Vergadering van de Hervormde Gemeenten op Walcheren is van mening, dat aan de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk dient te worden geadvi seerd om thans de vrouw slechts toe te laten tot het ambt van diaken en niet tot de ambten van predikant en ouderling. Voordat dit bleek, was een breedvoerige bespreking gevoerd aan de hand van een door een Classicale Commissie, uitgebracht rapport, waarbij zowel voor- als tegenstanders alle gelegenheid hadden hun standpunten uiteen te zetten. De Classicale Ver gadering kwam vandaag bijeen in het Ned. Koffiehuis en behandelde het voorstel der Synode tot wijziging der Kerkorde in deze zin, dat alle ambten voor de vrouw zullen worden opengesteld. Principieel heeft de Synode zich hiervoor reeds eerder uitgesproken. De toelating van de vrouw tot het ambt kan echter slechts geschieden, indien de Kerkorde wordt gewijzigd. Voordat de vergadering begon was er een morgengebed in de Koorkerk onder leiding van ds P. F. Th. Aalders. Na de opening door ds H. J. Pijnacker Hordijk Wérd tot voorzitter herkozen ds E. Durkstra. Ds Aalders werd as- I sessor. Als leden der Commissie voor het Opzicht werden aangewezen ds F. Don te Middelburg, ds E. Durkstra te ’tZand, ds F. Wagener te Zoutelande en de ouderlingen J. Adriaanse te Vlissingen en C. Pattenier te Zoute lande. Als adviserend lid dezer Com missie werd aangewezen ouderling A. J. Lievaart te Middelburg. KERKEDAG Besloten werd om in 1956 of zo mo gelijk reeds dit jaar op Walcheren een kerkedag te houden. Deze kan ertoe bijdragen, dat de gemeenteleden ér meer oog voor krijgen, dat de kerk ook in breder verband een eenheid vormt. Ds E. Sneller deed namens de Sectie Kerk en Strijdkrachten een beroep op de vergadering om geestelijke zorg voor en contact met de dienstplichti gen. Men besloot, dat het moderamen een bespreking zal hebben met de kerkeraden van de gemeenten in de badplaatsen over de vraag welke taak de kerk tijdens het zomerseizoen ten aanzien van de badplaatsen heeft en wat in dit opzicht kan worden gedaan. DE ZENDING Ter vergadering was aanwezig ds Baars, zendingspredikant te Sarmi op Nieuw-Guinea. Voor dit zendingster rein heeft de Classis Walcheren in Ja nuari j.l. de zorg en verantwoordelijk heid op zich genomen. Ds Baars, dit tot eind April met verlof in ons land verblijft, verklaarde zeer verheugd te zijn op deze wjjze persoonlijk contact te hebben met de Classis. Uitvoerig GOES, 23 Febr. Ter gelegenheid van de komst van burgemeester D. M. Ver met op 1 Maart zullen te ’s Heer Arends kerke enige feestelijkheden worden ge organiseerd. Echter op. zeer bescheiden schaal, zulks op verzoek van de burge meester. Om kwart over een zal de heer Vermet aan de grens der gemeente in de Quarlespolder door een deputatie uit de burgerij worden ontvangen. Dan rijd men via Nieuwdorp en Lewedorp naar 's Heer Arendskerke, waar in het vereni gingsgebouw de installatievergadering zal plaats vinden. Teneinde het gesproke ne buiten (bij slecht weer in de school) te kunnen volgen zullen luidspreker8 worden aangebracht. In de middagure” zijn voor de kinderen festiviteiten op touw gezet: o.a. komt het poppentheater „Zeeuwse Uylenspiegel”. Bij voldoende deelname wordt een la®" pionoptocht voor kinderen gehouden e® in het vereniginsgebouw treedt het P°P‘ pentheater voor de volwassenen op. Voor de overige dorpen, welke tot o gemeente behoren, worden op andere gen feestelijkheden georganiseerd. men zien kan volk heeft verkoren waard.” Na deze rede, die maakte volgde nog een spreking. Zeer geslaagd was het optreden van het forum, bestaande uit de heer C. J. de Jonge, voorzitter, de dames A. Do- minicus en S. Dekker en de heren A. Sandee en J. de Jager. Algemeen was het forum er wel over eens, dat de zoon in het bedrijf van zijn vader verant woordelijkheid moet worden bij ge bracht en zelfstandig werk moet doen. Maar over de nylonkous liepen de me ningen nogal uiteen. Ook waren er nog vragen over het beroep van de ver pleegster en het programma van de ontwikkelingsdag, vragen, waarop de forumleden correct en ad-rem ant woord gaven en niet nalieten de zaak ook eens van de humoristische kant te bekijken. ZIERIKZEE, 23 Febr. In jgerband met het gouden jubileum van de Ro tary Internationale heeft de Rotary- club te Zierikzee aan alle harmonie ën fanfaregezelschappen op Schouwen Duiveland (12 in totaal) een cheque, groot 500,geschonken voor hun in strumentenfondsen. Vanavond heeft het harmoniegezel- schap „Kunst en Eer” uit Zierikzee een serenade gebracht aan de leden van de club, die zich aan een maaltijd hadden verzameld in hotel van Oppen. De vice-voorzitter van „Kunst en Eer”, de heer J. M. Olree richtte woorden vari dank tot hét bestuur voor de ont vangen giften, waarna namens de Ro- taryclub, de heer D. C. A. Lugt dank zei voor de serenade. BLOEMFONTEIN; 22 230 Palmas naar Kaapstad. BLOMMERSDIJK: 22 v. Genua n. Mar seille. BOSCHFONTEIN: 23 vm. v. Aden naar teerd uit de afgevaardigden van Oranjeverenigingen, terwijl het be stuur der op audiëntie zijnde Oranje vereniging werd gevormd door drie burgemeesters onder aanvoering van de burgemeester van Veere. De heren bleken grootse plannen te hebben, n.l. uit een dierenpark kame len en dromedarissen „en andere die ren” te laten paraderen op de 5de Mei. Het grapje moest tien mille kosten. De burgemeester wilde niet verder gaan dan 2500,maar daar namen de heren natuurlijk geen genoegen mee. Van achter de tafel van B. en ,W. kwam een tegenvoorstel: „Laat die kamelen -thuis, maar neem draglines. Die hebben we hier voor het opschep pen. En versier die dingen dan!” Er kwam niets van in. „Ik heb nog altijd liever onversierde dromedarissen dan versierde draglines!” was de reactie van de voorzitter der Oranjevereni ging. ’t Werd tenslotte een felle woor denwisseling, die eindigde met de kreet aan het adres van B. en W.: „Spelen jullie dan maar voor dieren!” SLOTWOORD COMMISSARIS En met dit geslaagde experiment kwam langzamerhand het einde van deze samenkomst. Nadat de heer Fop pen nog enkele vragen had beant woord, sprak de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, die een deel van de middagbij- eenkomst had bij gewoond, een slot woord. Hij stelde vast, dat de sfeer en de stemming deze dag goed waren. Naar zijn mening is de sfeer, waarin de voorbereidingen tot het feest plaats vinden, het belangrijkst. Aan de or ganisatie ervan zit veel vast. De Com missaris noemde daar enkele voor beelden van. En wat de financiën betreft zei hij: „Gedeputeerde Staten bekijken deze dingen, maar wel met aandacht! Zij zullen de begrotingsposten voor festi viteiten met sympathie en welwillend heid bezien. N.C.L.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Landarbeidersbond heeft de jaarvergadering gehouden onder leiding van de heer I. Quist. Het afgelopen jaar is voor de afdeling niet slecht geweest, zo bleek uit de jaarverslagen. Er is een batig saldo in kas en het ledental be draagt 83. De hoofdbestuurder, de heer Wensen, behandelde het onderwerp: „De nieuwe verordening met het Landbouw schap”. Hij vertelde in zijn rede, dat de voorgangers van ons Chr. volksdeel (Slo- temaker. Talma) in vroeger jaren door drongen waren van een rechtspositie van de werknemers. Voor 40 jaar was er een minderwaardigheidscomplex waar te ne men onder de arbeidende klasse. Tevens wees hij op het verantwoordelijkheidsge voel, in welk verband hij aandrong zich te houden aan de C.A.O. De aftredende bestuursleden, de heren L. Quist en I. Hage werden herkozen; Oudste inwoonster overleden. Op bijna 94-jarige leeftijd is mevr: de wed. Kafce- beeke-Bliek overleden, in leven oudste inwoonster der gemeente. Nieuwe President-Kerkvoogd. Tot Pre- sidënt-Kerkvoogd van de Ned. Herv. Ge meente is benoemd de heer C Philipse. LEWEDORP Motorrit. Op Zaterdag 19 Maart a.s. or ganiseert de motorclub „De Zeeuwen” 'n oriënterings- en betrouwbaarheidsrit, waarvan de start te Lewedorp plaats vindt. De rit voert de rijders door Zuid- Beveland. De finish is in de avonduren, eveneens te Lewedorp. Burgerlijke Stand. Geboren: Marinus z.v. L. Hoogesteger en J. Oreel; Kaja d.v. ORANJE: p. 22 Quessant n. Southamp ton. ORANJEFONTEIN: 22 v. A’dam n. Bre men. RIDDERKERK: 24 Tanga verw. WATERMAN; 22 140 in. ZtW Bali naar Surabaja. ZUIDERKRUIS: 22 230 m. ZZW Fini- GOES, 23 Februari. In de „Prins van Oranje” te Goes is vandaag een ontwikkelingsdag gehouden, die in alle opzichten geslaagd genoemd mag worden. De leden van de Chr. Plattelandsvrouwenbond, de Chr. Plattelands- meisjesbond, de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond in Zuid- en Noord-Beveland zijn een middag en avond bijeen geweest om nu eens niet te praten en te denken over de dagelijkse zorgen van het bedrijf, maar om verder te kijken dan de eigen kring en te genieten van een gezonde ontspanning. Daar was eerst ds J. M. van Krimpen, die in schrille kleuren de omstandigheden schilderde, waarin de jeugd in de stad leeft, daar was muziek en zang, het forum, dat met veel wijsheid de vragen beantwoordde, de koffiemaaltijd en tot slot de opvoering van het blijspel „Onder valse vlag”. Kortom het was een samenzijn, dat aan de verwachtin gen beantwoordde en waarop het organiserend comité trots kan zijn. „Jeugd in de oude stad”, was het onderwerp, waarover ds J. M. van Krimpen uit Rotterdam sprak. En met deze jeugd gaat het in alle op zichten slecht. De jongens en meis jes leven daar in de grauwe volks wijken onder onmenselijke omstan digheden, die haast niet zijn te be schrijven. Alle goede gewoonten en zeden zijn daar losgelaten in die pakhuizen van mensen en men leeft er maar op los, vechtend om een eigen plaatsje in het leven. Heel het leven daar in de soms geheel van de kerk losgelaten volksbuurten is puur materieel ingesteld. Materi eel, terwijl de normloosheid en. de zedenloosheid hoogtij viert. Deze gedeelten van de stad nu zijn een zendingsterrein van het zuiverste water. Hier leeft de mens, die ach ter het Evangelie staat, aan wie het Evangelie voorbij is gegaan en die volkomen onverschillig is en zich er in het totaal niet meer voor interes seert. Daar moet de Kerk het Evangelie verkondigen en deze verkondiging kan slechts daadverkondiging zijn. De daad moet gepaard gaan met het Evangelie. Anders staat men terecht tegenover deze mensen, die door een grote kloof van ons gescheiden zijn, als huichelaar. Steeds vreet de ontkerstening door. Dit wordt door de Kerk in groot verband niet gezien. Slechts een klei ne groep vecht in de loopgraven een vaak wanhopige strijd. „Maar”, zo zei de predikant”, als de Kerk waarachtig leeft, staande voor de roeping kan het anders wor den”. „Als wij niet geloofden dat God ook Zijn lof zal bereiden uit deze prut in de volkswijken, als wij dat niet geloofden, waren we er al lang mee opgehouden”. Laten we ons niet geruststellen, dat dit alles op een afstand gebeurt. Ook op het platteland zijn we niet zo ver van deze toestanden verwijderd. Alles gebeurt daar nog bedekt en in het geheim. Maar buiten de stad heerst ook de normloosheid en zedenloos heid. Hoeveel goede zeden en gewoon ten zijn hier niet verloren gegaan. Straks zal na de uitvoering van het Deltaplan het platteland van Zeeland ook geheel ontsloten worden. „Wees paraat”, zo waarschuwde ds van Krimpen, „niet in de afslui ting, maar in de openheid, in het getuigen zo, dat als de horde los komt om hier recreatie te zoeken, dat God zich een en heeft be- Suez. DUIVENDIJK: 22 v. Curasao ri. Carta gena. JAGERSFONTEIN: beth n. Kaapstad. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT: p. 22 Kaap Finisterre n. A’dam. LEUVEKERK: nacht 22-23 te Madras MYDRECHT: (t) 22 v. N York n. Aruba. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kruisland-Oud C B. G. Winkel, cand. te Groningen* Langerak J. Vos, cand. te Huizen Bedankt voor Gorcum C. van tv te Huizen; voor Papendrecht j Lange te Nunspeet; te St PhiliDsi»„ T. D. van Soest te Rijnsater woud» voor Wezep J. van Dijk te Woubrug»^ Geref. Kerken Beroepen te Eist D. Brilman te Pa sens; te Berlikum N. Korenhoff te Exloermond. Geref. Kerken (art. 31) Beroepen te Sappemeer L. dou cand. te Zoutelande. Geref. Gemeenten Tweetal te Gouda (vac. dr C. St»»» blok) M. Blok te Rotterdam en A.V» hagen te Kampen. financiële commissie w.erd de heer C. A. van-Heusden benoemd. Zesentwintig ren teloze voorschotten werden uitgeloot, die bijna alle teruggeschonken werden. Bin nenkort zal worden aangevangen met een werfactie voor nieuwe leden. Collecte. De leerlingen van de school met de Bijbel hebben voor de stichting „Het Vierde Prinsenkind” een bedrag, bij eengebracht van 21,75. „Wees getrouw”. De Herv. meisjesver eniging „Wees getrouw” heeft op be scheiden wijze de tweede jaarvergade ring gevierd. Er zijn 30 leden en de kas telt een batig saldo van 11,35. Mej. de Haan hield een Bijbelinleiding over „Fi- lippus en de Kamerling” en mej. Eve- raers vertelde over de vrouw van Lu ther. Verder werd de avond op genoege- lijke wijze döorgebracht met samenspra ken en voordrachten. Een en ander werd afgewisseld met zang. De afgevaardigden van verschillende verenigingen brachten gelukwensen over. Ds van Dijk had een kort openingswoord gesproken. Jaarvergadering weegbrug. De weeg- brugvereniging „Landbouwbelang” hield Maandagavond onder voorzitterschap van

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2