FORMATEUR FAURE KREEG RUIME MEERDERHEID ZEELAND GAAT DE 5e MEI VIEREN Ongekunstelde woorden in kunst- debat van Tweede Kamer van Ds P. Zandt keert zich tegen eenwording Europa Militairen met autobus Burgemeesters volksdansten en voerden een wagenspel op op stap Evert Vermeer voor zitter P.v.d.A. Nieuw gebouw voor Chr. Kweekschool te Middelburg Kabel van 3000 meter in de Westerschelde gelegd Conferentie van Bangkok geopend Frankrijk heeft een nieuwe regering Oriëntatie samenkomst te Middelburg S. G. P. hield jaarvergadering te Utrecht Verzet tegen streven buiten God H I naar vrede, omdat dit om geschiedt Bewindsman moet zijn mooie kunsttaak met een knoopje vullen Bekrachtiging van Parijse Verdragen hoofdpunt van zijn programma f J li o PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND IR O DE BILT ZEGT: Oostenwind i Kolfje naar de hand van minister Cals vliegt niet meer Meningsverschil met Mendès-France pachting 10e JAARGANG No. 3023 (ZIE PAGINA 3) V 1 I I (Zie vervolg pag. 2) i t s r e DONDERDAG 24 FEBR. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT i i i i t de verbruiksgoederen en maatregelen in de strijd tegen het alcoholisme. De heer Fokkema (A.R.) vroeg zich af of het noodzakeljjk is dat de BERGEN OP ZOOM, 23 Febr. Een groepje feestgangers uit Breda, dat in Bergen op Zoom carnaval had gevierd, kwam Woensdagmorgen vroeg tot de ontdekking^ dat de auto bus, waarmee men was gekomen, was verdwenen. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd, die daarop de buschauf feur aan de tand voelde. Deze gaf toe, dat de bus niet op slot was geweest en dat hij ook vergeten had het contact sleuteltje mee te nemen. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Tot op heden bleven alle naspo- ringen zonder resultaat. Wel schijnt een bus met grote snelheid door Et- ten te zjjn gereden. De onfortuin lijke feestgangers, het waren er zes tien, zijn al liftend weer naar Breda gegaan. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE en wees huis, waarna het in 1910 tot kweek school werd omgebouwd. Uiteraard moeten de plannen voor de nieuwe school nog volledig wor den gemaakt en is ook nog niets te zeggen over de vraag of zij op de oude plaats zal verrijzen, dan wel elders in Middelburg zal worden gebouwd. LEIDEN, 23 Febr. Bij enkele can- didaatstelling is de heer Evert Ver meer uit Naarden tot voorzitter van de Partij van de Arbeid verklaard. Dit gebeurde tijdens het partijcongres, dat in Leiden is gehouden. Hij volgt in deze functie de heer Koos Vorrink op, die van de oprich ting der partij af voorzitter is geweest, doch wegens ernstige ziekte zijn func tie heeft neergelegd. Nadat overal was geïnformeerd kreeg men eindelijk inlichtingen, die er op duidden, dat omstreeks het middernachteljjk uur een groepje militairen met de bus was wegge reden. Onmiddellijk werd de Kon. Mare chaussee gewaarschuwd, die toen met een vijftal jeeps uitrukte, ter wijl ook de politie met twee auto’s een speurtocht begon. De omliggen- den politieposten werden eveneens gewaarschuwd. Min of meer vaste punten in de programma’s zijn ook de toespraak van Koningin Juliana omstreeks 12 uur in Wageningen en de nationale dankdienst te Amsterdam, in de Nieuwe Kerk, die tussen half zes en half 7 wordt uitgezonden. Niemand behoeft hiermee te rekenen, maar gewenst is het toch wel. JEUGD EN ZIEKEN De heer Foppen vond, dat zeer zeker de jeugd moet worden ingeschakeld en dat de zieken niet mogen worden ver geten, maar zo mogelijk worden be dacht met kleine geschenken. Hij meende ook, dat de feestcomité’s zo breed mogelijk samengesteld dienen te worden en dat coördinatie met de or- verkiezing, op de afvaardiging der prov. verenigingen naar de vertrou- wensvergaderingen en tenslotte op het afnemen van het eerste deel van de uiteenzetting van het beginselprogram door de kiesverenigingen. Ds Zandt gaf hierna een overzicht van de S.G.P. vanaf 1918 tot 1940, waarna ds Dorsman uit Staphorst een slotwoord sprak. HUISHOUDELIJKE ZAKEN Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende hoofdbestuursleden, ds Zandt en ds Mieras, herkozen. In de vacature ontstaan door het vertrek van ds Smits werd gekozen ds J. C. van Ravenswaay, Chr. Geref. predi kant te Den Haag. De vragen en voor stellen der kiesverenigingen hadden o.m. betrekking op het uitkomen op één lijst met andere partijen bij ge meenteraadsverkiezingen, op het sa menstellen der groslijsten en candi- MIDDELBURG, 23 Febr. Naar wij vernemen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zijn principiële toestemming ver leend tot de bouw van een nieuwe Chr. Kweekschool voor Zeeland te Middelburg ter vervanging van het oude gebouw aan de Herengracht, die niet meer aan de eisen voldoet. Het gebouw dateert uit 1858 deed oorspronkelijk dienst als Op deze foto zien we de nieuwe premier terwijl hij de ambtswo ning van president Coty verlaat, nadat Coty hem gevraagd had een oplossing te zoeken van de kabinetscrisis. Faure was de vierde formateur, die na het af treden van Mendès-France heeft gepoogd een nieuwe regering te formeren en er dan eindelijk ook in is geslaagd. DE BILT, 23 Febr. Zwaar be wolkt met plaatselijk enige lichte re gen of sneeuw. In het Noorden van het land overwegend lichte vorst. In het Zuiden temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Matige tot krachtige Oostelijke wind en langs de vVaddenkust aanvankelijk harde wind. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Met betrekking tot Tunesië zal de regering de onderhandelingen voort zetten, die door de vorige regering zijn begonnen. Hij waarschuwde, dat ongeregeldheden in Tunesië met het doel deze kwestie te forceren met kracht zullen worden onderdrukt. De regering is een coalitie van radi calen, volksrepublikeinen, conservatie ven, gaullisten en afgescheiden gaul listen. Faure is alleen premier en heeft de gaullist Palewski aan zijn bu reau toegevoegd als minister. Antoine Pinay (conservatief) is mi nister van Buitenlandse Zaken; Lands verdediging is in handen van de gaul list generaal König en Financiën be rust bij de volksrepublikein Pfimlin. De volksrepublikein Schuman heeft Justitie toegewezen gekregen. Een partijgenoot van hem, Teitgen, is mi nister van Overzeese gebiedsdelen. De portefeuille voor Tunesische en Marokkanase zaken zal worden be heerd door de afgescheiden gaullist July. improviserend een spelletje opvoerden toehoorders pijn deed van het lachen? De samenkomst stond onder leiding van de heer F. L. W. Foppen, direc teur van het Bureau van het Nationaal Comité, die van enige medewerkers was vergezeld en eerst een groot aan tal altijd vrijblijvende richtlijnen en suggesties aan de hand deed. Het blijkt, dat honderden gemeenten in het land op de avond van de bevrijding vreugdevuren ontsteken of vuurwerk afsteken en nu zou het aantrekkelijk zijn, wanneer dat overal om 11 uur be gon. Een andere gedachte is des mor gens om 8 uur van alle kerken en to rens de klokken te luiden, maar hier zal plaatselijk rekening moeten worden gehouden met interkerkelijke dank diensten, waartoe in vele gemeenten het voornemen bestaat. MIDDELBURG, 23 Februari. Er bestaat ook in heel wat Zeeuwse ge meenten animo voor de viering van de tienjarige bevrijding op 5 Mei a.s. Een flink aantal burgemeesters, wethouders en afgevaardigden van Oranje verenigingen was vandaag naar de Concert- en Gehoorzaal gekomen op uit nodiging van het Nationaal Comié Viering Bevrijding 5 Mei 1955, dat de gemeentebesturen en de plaatselijke comité’s al van het nodige materiaal heeft voorzien en deze dag nog heel wat suggesties daaraan toevoegde in een oriëntatiesamenkomst, die niet veel van een traditionele vergadering had, maar veel meer het karakter droeg van een demonstratie hoe het mogelijk is ’n feest in elkaar te zetten zonder te vervallen in lol. Het aardige was, dat niet alleen werd verteld, maar dat de aanwezigen zelf konden meedoen en op die manier dus zelf grotendeels het programma verzorgden, ’t Was op die manier anders dan anders. Want is het al eerder vertoond, een groep volks dansende burgemeesters, die even later in volledige concentratie touw trok ken en met ballen speelden? Of die, mèt leden van Oranjeverenigingen, al ’en dat deden op een wijze, die de Staat gronden koopt die bestemd zijn voor recreatie. Ligt hier geen, taak voor particulieren? Moet de overheid daar niet in de laatste plaats aan te pas komen? De nieuwe rijksregeling voor kampen en inter? naten voor sociale jeugdzorg beviel hem goed, evenals de subsidie-rege- ling voor het jeugdwerk. Hij vroeg de bewindsman precies mede te de len welk bedrag er is uitgetrokken voor de Prot. Chr. openbare leesza len en de bibliotheken. ganisatoren van de Koninginnedag- viering gewenst is. Laat in de bevrij- dingsweek geen collectes houden, maar steunt in elk opzicht de Stichting 1940- 1945, zo luidde een ander advies van de heer Foppen. Wat de financiën betreft kon hij me dedelen, dat de gemeentebesturen, die krap in hun geldmiddelen zitten, Ged. Staten kunnen verzoeken ’n bijzondere uitgave voor deze feestelijkheden toe te staan. Maar het mooiste is zonder enige twijfel, dat het grootste deel van het nodige geld van de burgerij komt. Gebruik het gemeentegeld als een soort van startkapitaal, zo was de suggestie. VOLKSDANSEN Na deze meer zakelijke inleiding was het woord aan Wika D. Hiensch uit Goes, die iets vertelde van de volks dans („een prachtige mogelijkheid om iedereen bij het feest te betrekken en eigenlijk een geordend hossen I”), waarna hij vrijwilligers uit de zaal vroeg voor een volksdansdemonstratie. De schuchterheid was al vlug overwon nen en, onder de geestdriftige leiding van Wika Hiensch, werd eerst de al oude „Zevensprong” gedanst, daarna de dans van de mosselman en tot be sluit een Engelse contra-dans. Het ging heel vlot! Na een gezamenlijke koffiemaaltijd beoefende Wika Hiensch volkszang met het uitgebreide gezelschap en daarna kwam de heer N. Vlot van de Stich ting Sport en Spel aan het woord om het één en ander te vertellen van de goede mogelijkheden, die er in volks spelen schuilen om een feest te doen slagen. Ds Zandt was begonnen met te con- datenlijsten voor de Tweede Kamer- stateren, dat er nooit zulke hevige spanningen hebben bestaan als heden ten dage en dat dit gemakkelijk kan leiden tot een oorlog, zodat de aarde in onze dagen met buitengewone duis ternis is bedekt. Hij noemde het dwaas, dat men met miskenning van God enkel met het vleselijk verstand, de afgod der wereld, te rade gaat. Het Tweede Kamerlid zei verder, dat zowel de A.R.P. als de C.H.U. zich inspannen om de eenheid in Europa tot stand te brengen en dat er velen -zijn, die daarvoor de souvereiniteit, het eigen zelfstandig volksbestaan, willen opofferen. CRITIEK EN OPROEP Ds Zandt hekelde de nieuwe Zon dagswet, die zich richt naar het revo- lutionnaire beginsel van „elck wat wils”. Dat het thans in ons land moge lijk is, dat ieder zijn lijk laat verbrari- den, achtte hij een nieuwe stap tot terugkeer naar het heidendom. Sport en spel, aldus de predikant, nemen de harten en zinnen van duizenden ge heel in beslag, zo zelfs, dat al het an dere, inzonderheid de eeuwige belan gen, daarbij totaal op de achtergrond raken. Ds Zandt zei, dat de ontkerste ning hand over hand toeneemt en daarbij wekte hij ieder op, die de oude beproefde waarheid lief heeft, onge acht tot welke kerkformatie hij be hoort, zich achter de S.G.P. te scha ren. *n z'ekenhuis te Durban is ge- den a enerd' dat 21 verpleegsters lij- kinderverf^ ziektc' dlG veel lijkt op de ziPVtlr ming- De ware aarde van Vastgestpldk0Ir ecl}ter noS niet worden hebben Jdö In de afgelopen weken het geheel ■?°7nd®r1 de verpleegsters in daan. eei Z1ektegevallen voorge- lossing te komen, die in het belang is van de Saar, Duitsland en Frankrijk. Over de betrekkingen tussen Oost en West zei Faure: „We zullen onophou delijk blijven uitkijken naar mogelijk heden voor onderhandelingen”. Zodra de Parijse accoorden zijn be krachtigd zal ik voorstellen, aldus de nieuwe premier, om in overleg met on ze geallieerden de mogelijkheden voor onderhandelingen in Europa en in Azië te onderzoeken. Hij verklaarde vervolgens, dat zijn regering zal voorstellen de Europese economische samenwerking uit te brei den tot het gebied van atoomenergie, krachtstroom en transport. Op het gebied van de binnenlandse politiek streeft Faure naar een verho ging van salarissen en lonen in over eenstemming met het toenemen van de nationale inkomsten; volledige werkgelegenheid; meer huisvesting; een geleide economie ten aanzien van De Nederlandse ingenieur F. Mackenzie is erin geslaagd op synthetische wijze diamant te vervaardigen. Ingenieur Mackenzie, die nu 45 jaar is, studeerde aan de technische hogeschool te Zürich, Zwit serland, en is nu werkzaam bij de N.V. Bronswerk te Am sterdam. Onze opname links toont in genieur Mackenzie (links) bij een van de meetapparaten. Op onze opname rechts, wel ke door een microscoop werd genomen ziet men een com plex van kristallenmet (rechts) een kubusvormig diamantkristal (zie pijl). De lichtbreking op de beide zij vlakken van dit kristal wordt veroorzaakt door invallend licht. GOES, 23 Febr. De mannen van Van der Taks Bergingsbedrijf, hei technische personeel van de Neder* landse Kabelfabriek uit Delft en de mensen van de P.Z.E.M. hebben van daag een staaltje van hun vakman schap laten zien. Niet minder dan 3000 meter electrlsche kabel is in de Wes terschelde gelegd. De i eserve-kabel van de P.Z.E.M. tussen Westdorpe en Vlissingen was hiermede hersteld. Tijdens de storm had een schip met zijn anker een der kabels beschadigd, maar de stroomlevering in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft daarvan echter geen stagnatie ondervonden. De P.Z.E.M. heeft immers altijd een reserve bij de hand. Vandaag was het dan zover, dat de schade hersteld kon worden. Daar er spoed achter zat was de bak TB VI, waarmede de kabel is gelegd, niet in Wemeldinge gereed gemaakt als kabelschip, maar direct bij de fa briek in Delft. De sleepboot „Zee hond” heeft de bak naar Vlissingen gebracht en vandaag zijn diensten be wezen bij het slepen van de bak door de Westerschelde. Het moest vandaag gebeuren, want uitstel zou betekenen dat er gewacht moest worden op het volgende springtij. De las tussen de oude en nieuwe kabel moest namelijk op de zandbank komen. Tegen één uur arriveerde de Zeehond met de bak op de Spijkerplaat, waar reeds een ande re bak lag met het uiteinde van de ka bel. Om half drie lagen beide bakken naast elkaar. Het lasstuk van de nieu we kabel werd overgebracht. En toen de „Zeehond” het kabelschip in de richting van het Sloe trok, waren de mensen van de kabelfabriek reeds voorbereidingen aan het treffen voor het lassen. Zonder een kink in de ka bel verliep het leggen. Tegen half vijf was het bekeken. UTRECHT, 23 Februari. Ds P. Zandt heeft vandaag tijdens de jaarver gadering van de Staatkundig Gereformeerde Partij, die in Utrecht werd ge houden gezegd, dat hij de eenheid en eenwording van de volken van Europa verwerpt. Hij achtte het een dure plicht te streven naar vrede, doch het is volgens hem zondig als het buiten God om geschiedt. Daarom heeft ds Zandt zich van het begin af aan in de Tweede Kamer verzet tegen het streven naar vrede, dat ook geheel buiten God om geschiedt. Om deze reden was het ook, dat hij tegen het Europese Defensieverdrag heeft gestemd, omdat dit op eenzelfde grondslag van een revolutionnair beginsel rustte, hetgeen hij niet kon aanvaarden. (van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 23 Februari. Het is bekend dat het beleid van minis ter Cals op kunstgebied het vertrouwen van de Kamer heeft. Niet ten on rechte heeft men vaak smalend gesproken dat deze bewindsman meer minis ter van Kunst dan van Onderwijs was. ’n Klacht die niet geheel juist is, maar die toch doet begrijpen dat de minister het vandaag in de Tweede Kamer niet moeilijk had. Verschillende hoofdstukken zijn aan de orde gekomen: Oudheidkunde en Natuurbescherming, Kunsten, Radio, Televisie, Pers, Vor ming buiten schoolverband, Lichamelijke opvoeding, Sport en Buitenlandse Betrekkingen. Over dit laatste hoofdstuk werd bij na met geen woord gerept. En verder had het geen zin om over de televisie, de radio of de sport te praten, daar over deze onderwerpen nota’s of wets ontwerpen zijn of worden ingediend. Per hoofd van de bevolking wordt door de Overheid 67 cent aan Kunst uitgegeven, of wel 1 pro mille van het totale budget. Dat is niet veel en daar om deed de heer Welter de gedachte aan de hand om een motie in te die nen, waarmee de minister naar het Kabinet kan gaan om meer geld los te krijgen. Gezien dit kleine bedrag durfde de K.N.P.-voorzitter geen cri- tiek op het beleid van de bewindsman uit te oefenen. De minister moet zijn mooie kunsttaak met een koopje ver vullen. En wat hij er van terecht brengt valt, aldus de heer Welter, nog alleszins mee. Dat was ook de mening van Mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.). Weliswaar doet de Overheid thans meer dan voor de oorlog, maar in ie der geval nog veel te weinig. Het kleine bedrag dat voor de Kunst wordt uitgetrokken maakt het bijna onmogelijk om tot de kern van het probleem door te dringen: de ontwik keling van het kunstgevoel bij de rij pere jeugd. Op de scholen wordt daar aan practisch niets gedaan. Hiervoor plannen te ontwerpen zal een van de belangrijke t aken worden voor de Raad voor de Kunst. Volgens de heer Willems (Arb.) wordt de kunstenaar te weinig gewaardeerd. Dit blijkt uit de Koninklijke onderscheidingen, die aan deze groep van de bevolking worden uitgereikt. De heer Peters (K.- V.P.) heeft een pleidooi gehouden voor het amateurisme op allerlei ge bied, dat door de Overheid gesteund moet worden. BANGKOK, 23 Febr. Vandaag is re Bangkok de conferentie van de sta ren, die zijn toegetreden tot het Ver- aedigmgspact voor Zuid-Oost-Azië be gonnen. Redevoeringen werden gehou den door de afgevaardigden van de di verse landen. Amerikaanse minister van Bui- j_nAndse Zaken, Foster Dulles, bena- uKte nog eens, dat het verdrag te- d™.?emand gericht is en alleen is be- te besch1 '3evr’ende en vrije volkeren 1 0,°k de Britse minister van Buiten ja se Zaken, Eden, wees daar in zijn tiiri PJaak op en zei> dat Engeland al- nL?6reid .zal büjven en zal streven een uitbreiding van de vreedza- Vmol!.me^erkihg tussen de landen. Barli?5! ^den heeft de conferentie van een hl- in de eerste plaats tot taak Van ?S1S leʧen voor de uitvoering oen doeltreffende samenwerking. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” «'Jfdkantoor: Goes, L. Vorststr. H 90, Tel. 2438. Giro 274289. „wren: Vlissingen: Nieuwstr. Tnlef. 326; Middelburg: Korte ,<i<tr 35. Tel. administratie rti. redactie 2347; Ter- ^neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Volgens een woordvoerder van de radicale partij heeft Mendès-France, tegen het gebruik in, zich ervan ont houden zijn stem voor zijn opvolger uit te brengen. Hoewel Faure toch m het kabinet Mendès-France is opgeno- men geweest, eerst voor de portefeuil le van Financiën, terwijl hij later de portefeuille van Buitenlandse Zaken van Mendès-France overnam, wordt er in Parijs melding gemaakt van een ze kere spanning tussen beide mannen. In zijn toespraak tot de Nationale Vergadering heeft Faure dan ook he denmiddag met geen woord gewezen op datgene, wat Mendès-France voor frankrijk heeft bereikt. HET PROGRAM Tijdens zijn rede in de Nationale Vergadering stelde Faure voorop, dat de regering zal naar een spoedige be krachtiging van de Parijse accoorden i Inzake de herbewapening van West- I Wtsland. streven. Faure zei verder, dat de nieuwe re gering van plan is de Frans-Duitse overeenkomsten inzake de Saar uit te voeren. De onderhandelingen met W.- Duitsland over de Saar zullen worden voortgezet en beëindigd om tot c-" on- PARIJS, 23 Februari De Nationale Vergadering heeft met 369 tegen 210 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de radicaal Faure en Frankrijk daardoor weer een regering gegeven. Het nieuwe kabinet is samengesteld uit ministers, die behoren tot de rechtse en centrum partijen en die een program zullen uitvoeren met als hoofdpunt een spoedige bekrachtiging van de Parijse accoorden. De regeringscrisis heeft precies 20 dagen geduurd. Faure was laatstelijk minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet van Mendès- France. Voor Faure stemden de radicalen, de volksrepublikeinen, de meeste gaullisten, de conservatieve groeperingen en enkele radicaal- socialisten. Tegen hem stemden hoofdzakelijk de socialisten en de com munisten. Een vijftigtal afgevaardigden onhield zich van stemming.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1