Tandheelkundige verzorging m een impasse M HAAIEN EN ZAAGVISSEN UIT ZOET WATER Nederlandse expeditie landde het stenen tijdperk I Sterf it J Bs PUZZLE Vissersvloot wordt I uitgebreid* Afluistercentrale in New-York Prijsvraag uitslag over 30 jaar. schrale huid? ZWITSAL ugenéést I felle brand te I Den Haag* VANDAAG EENS een Slechts vijf kwartier vliegen. „Van Kinsbergen” bracht in kisten en melkbussen waardevolle vangst pagina 1 pnis(H ft Een 80-jarige tweeling Verrassingen uit Nieuw-Guinea 7 de 5~ 57 n 77 e DEN HAAG, KRUISWOORDRAADSEL Onbestuurd gebied op Nw Guinea. Jacht op „Hollandse Nieuwe” begint 23 Mei De toekomst van luchtvaart Voor afpersing etc. Oorlogen Gewoon gekocht De terugkeer naar God Oproep van Eisenhower Verzekerden zitten er mee I goners werden met I moeite gered. Om de proceskosten te betalen Boerderij van Dominici wordt verkocht Oplossing vorige puzzle: De bevolking - O ZEEUWSCH DAGBLAD 22 Februari 1955 Ingezonden Mededeling (Adv.). met ingang van 1 Maart bestaat afge- I i de (Adv.) Ingezonden Mededelin 3 5 7 8 T7 KT TT 19 15 r TK 29 30 51 '7 33 r a r e 1. en naar expeditie gebieden of als verkenningstocht eens Het Nederlandse gouvernement op Nieuw-Guinea Is enige tijd geleden geconfronteerd met een bevolking van ’n nog onbestuurd gebied. On der leiding van dr J. V. de Bruyn is een expeditie in het stenen tijd perk van de Baliem-valei geland. De zendelingen van de Christian and Missionary Alliance de C. A. M. A. werken reeds een jaar in dit gebied. Ook de Australische Unevangelized Fields is er werk zaam. De belevenissen van dr De Bruyn publiceren we in dit artikel. uitvoerig over het een tussen wordt aan hun te het de beant- steeds e s 's-GRAVENHAGE, 21 Febr. De Ne derlandse haringvloot zal op Maandag 23 Mei a.s. zee kiezen om de jacht op „Hol landse nieuwe” te openen. De redersver- eniging voor de Nederlandse haringvis serij heeft deze datum vastgesteld. Het besluit behoeft nog de goedkeuring van het bedrijfschap voor visserijproducten. ge- waar- resultaat sanering 4 m Aspirin is thans onontbeerlijk! Zorg er echter voor, dat U wer kelijk Aspirin krijgt. Aspirin herkent U aan het Bayex-krui* en de oranje-band Meer dan ooit geldt thans het devies: ASPIRIN HOORT IN HUIS! Zondag zjjn zes Japanse vissersboten in zwaar weer vergaan. In totaal werden 44 bemanningsleden vermist. de zal boldkamp die de gehele Baliem over spande, was een wonder van makelij, als men het stenen tijdperk in aan merking neemt. Deze brug is thans verdwenen, maar men heeft een paar kilometer Zuidelijker een nieuwe hang-constructie over de rivier gelegd, die er weinig voor onderdoet. En toch, men heeft bij al die die aanpassing nog niet geleerd zich aan te passen aan de rivier. Want de prauw of uitgeholde kano kent de Baliem-mens niet. Voor deze „wa terbeweging” bedient hij zich van vlotten. de waarheid gezegd”. Veel doden val len er doorgaans niet bij. Waarschijnlijk hebben de Baliem- bewoners allang begrepen, dat de blanken hun geen kwaad doen. Inte gendeel: de Amerikanen hebben zich daar onder de bevolking reeds zeer verdienstelijk gemaakt met een mid del uit de atoom-eeuw. Met penicilli ne bestrijden zij namelijk de framboe- sia, waaronder de Baliem-bevolking op soms afzichtelijke wijze gebukt gaat, In het bizonder de vrouwen en kinderen lijden eronder. I -.GRAVENHAGE, 21 Febr. De Saerlandse vissersvloot wordt gestadig aebreid. In vele gevallen dient de iwbouw ter vervanging van verouder- B iflepen, doch desondanks neemt het Bol vissersvaartuigen nog steeds toe. B’enkele werven komt men handen te- fat om de gegeven bouworders naar be- I nediging van de opdrachtgever te kun- I ia uitvoeren. Volgens „de visserijwe- I «ld" kan op grond van de thans bestaan - I ie bouwplannen en nog te verwachten Itpdrachten worden verwacht dat de Ne- I èerlandse vissersvloot tegen het einde I van 1956 zal zijn uitgebreid met circa I restig nieuwe eenheden. De bouwactivi- I telt strekt zich voornamelijk uit over de I ottervloot, doch daarnaast worden ook I i:uwe loggers gebouwd. NEW YORK, 21 Febr. De New York- se commissie tegen de misdaad, een par ticuliere instelling, heeft medegedeeld, dat de politie op 11 Februari een illegale af luistercentrale van het telefoonnet van een groot gedeelte van de New Yorkse zaKen- en rijkewoonwijk heeft ontdekt, waardoor bijna ieder gesprek van de Oostzijde van Manhattan af geluisterd kon worden. De politie had de zaak voorlopig geheim gehouden. De afluistercentrale werd gebruikt voor zakendoeleinden en voor afpersing. Vol gens genoemde commissie zou de kort ge leden vermoorde millionnair Rubinstein van de luisterpost gebruik gemaakt heb ben. De commissie eist een wetgeving tegen deze afluisteringstechniek. Eisenhower heeft eens gezegd, dat' als beide partijen maar met elkaar in evenwicht zijn, in sterkte niet veel van elkander verschillen, er geen oor log komt. Dat is precies zo in de Ba liem. Men kent in de Baliem veel oor logen en oorlogjes, maar neem die nu niet te tragisch. De oorlogvoering daar draagt een sterk ge-institueerd karak ter en is wel zeer typisch. Als wapen gebruikt men daar, in tegenstelling tot de meeste andere stammen op Nieuw- Guinea, bijna geen pijlen en boog, maar de speer. Als twee clans ten strijde trekken, dossen zij zich prachtig uit alsof ze naar een feest gaan. Op een fatsoen lijke afstand van elkaar komen beide partijen tot stilstand en het schelden begint. Dan werkt men zich tot een toestand van extase en een aantal mannen van de ene partij voert een cherge uit, om op ongeveer 20 meter van de tegenstanders tot stilstand te komen, wederom hard te schelden en zich dan terug te trekken. Nadat men dit wederzijds de gehele dag door heeft herhaald, trekken de strijders zich naar hun sector terug om thuis grote verhalen te vertellen van „Wij hebben onze vijanden vandaag wees eens goed AMSTERDAM, 21 Febr. De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines, iets jonger dan de K.L.M. viert deze maand haar 30ste verjaardag met een 100.000 dollar-prijsvraag, „cosmie contest” genaamd, waarin de gehele we reld kan meedingen. Het is een tweeledige prijsvraag. Voor ieder deel is 50.000 dollar beschikbaar (een eerste prijs van 30.000 dollar en 20.000 dollar, die verdeeld worden onder Gesprek van de dag gave is om in 30 aanvullende Engelse woorden de zin af te maken: „vliegen is de beste wijze van-reizen en per TWA kan men het beste vliegen....” In het tweede gedeelte wordt het pu bliek gevraagd een prognose te geven van de luchtvaart over 30 jaar, dus in 1985 en wel in 200 woorden of minder. Alle inzendingen zullen op micro film worden vastgelegd en 30 jaar be waard blijven. In 1985 zal een dan te benoemen jury moeten vaststellen, wie met zijn voorspelling de waarheid het dichtst benaderd heeft. Is de inzender inmiddels overleden, dan zal de prijs aan zijn erfgenamen worden overhan digd. Medegedeeld werd, dat op stijl- of schrijffouten juist in verband met inzendingen uit niet-Engels spre kende landen weinig of niet gelet zal worden. tandartsen, een ernstig in voor de uitoefening tandheel- ten uit het zoute water. De biologen hebben de zaagvis- sen, die resp. 2,86 en 3.32 m lang zijn, niet zelf gevangen. De vissen komen in de omgeving van het Sen- tanimeer namelijk vrij geregeld aan de markt en worden dan meestal gekocht door de eigenaren van Chinese eethuisjes. Voor onge veer dezelfde prijs als deze beta len, zijn toen twee exemplaren het eigendom geworden van de beoefe naren der wetenschap. Over het transport heeft men zich uiteraard wel even het hoofd gebro ken. De Koninklijke Marine, bjj wie de drie biologen zoals men weet gast vrijheid genieten, bracht echter uit komst. Men kwam namelijk op het idee, drie lege oliedrums aan elkaar te lassen. Zo ontstonden tanks van ruim drie meter, waarin precies een zaagvis paste. De dieren werden volgepompt met formaline, waarvoor nagenoeg de hele beschikbare voorraad moest worden aangesproken. Daarna wer den de tanks dichtgesoldeerd en aan boord gehesen van Hr. Ms. „Van Aanpassing aan de natuur is iets, wat de bevolking zeker geleerd heeft. Er is in de vallei een groot tekort aan hout en daarom zijn de tuinen er niet omheind, zoals men dat elders op dit eiland aantreft. Daar gebruikt men stenen voor en het is een aardig ge zicht, die tuinen, met de uitstekend staande gewassen, het geheel omringd door stenen wallen. De grote hangbrug bij de stroomver snellingen nabij het voormalige Arch- Natuurlijke Histo- het niet gebleven, melkbussen allerlei haai uit het Jamoer- ook al zo'n vis, die alleen in het zoute water zou voorkomen. binding met de zee enkele dieren in het meer zijn achtergebleven en zich geleidelijk hebben aangepast aan de verzoeting van het water. Van groot belang is nu om te on derzoeken of zich in de loop der tijden een geheel nieuw soort ont wikkeld heeft of dat er niet veel verschillen zijn met de soortgeno- Zonder ook maar de standpunten van beide partijen vol ledig te hebben weergegeven, kun nen we toch wel constateren, dat de tandheelkundige verzorging in een lelijke impasse is geraakt. Reeds jaren lang was de toestand onbevredigend en eindelijk is de bom gebarsten. Door de knoop door te hak ken hebben de tand artsen plotseling ’n eind gemaakt aan de onbevredigende toe stand. WASHINGTON, 21 Febr. President Eisenhower heeft gisteren voor de radio en televisie het Amerikaanse volk aange spoord, zich aan te sluiten bij een actie voor „de terugkeer naar God”, die op het ogenblik wordt gevoerd onder auspiciën van het Amerikaanse legioen. Eisenhower zei o.m.: „Elke dag moe ten wij God vragen, ons te behoeden, opdat wij ons erfdeel van vrije men sen kunnen nalaten aan hen die na ons komen". Kinsbergen”, die de buit naar Ne derland bracht. Op de haai, die ook meegebracht is, z(jn de biologen niet minder trots. Men had reeds verhalen gehoord van vliegers, die vertelden haaien in het Jamoermeer in de Vogelkop te heb ben gezien. Deze verhalen had men dan ook gerangschikt onder de zg. overige prijswinnaars)^ ^De^ eerste op- „sterke staaltjes”. Groot was daar- on 11 J~ om de verbazing, toen inderdaad een haai van anderhalve meter werd ge vangen. Dit dier is, na bekeken te z(jn, geheel uitgehold, waarna men het dubbelgevouwen in een melk bus kon opbergen. Dr Brongersma, die zich zelf spe ciaal bezig houdt met de reptielen, is verder nog in zijn schik met een aantal zoetwaterkrokodillen. Van dit dier was nog niet zoveel bekend. Maar thans zijn heel wat exempla ren verzameld. De verrassingen uit Nieuw Guinea zijn groot en in het museum te Lei den wacht men met belangstelling op nieuwe zendingen uit dit land. I GRAVENHAGE, 21 Febr. In drie I rtier tijds zijn vannacht een sigaren- I ,JW1 en een bovenhuis aan de Twent- I 'Jt in de binnenstad van ’s-Gravenhage I J£el uitgebrand. I omstreeks kwart over één bemerkten I Ju van de sigarenwinkelier dat de I Jel in lichte laaie stond. I *08 bewoners van het bovenhuis, de I heer en mevrouw Oudshoorn en de siga- I Lrinkelier, de heer A. C. Weeren be- I nden zich te bed. Het kostte de buren I J veel moeite hen te wekken. Eerst I herhaaldelijk gebel en gebons op de |L werden zij wakker. Toen had het I Miir reeds zover om zich heen gegre- II dat er geen tijd meer was iets te I i'edden. De heer Weeren zakte op straat I b elkaar, bedwelmd door de rook. Het I (eldkistje, waarin de ontvangst van Za- I Jdag was opgeborgen, verbrandde. Het I echtpaar Oudshoorn was gelukkiger, want IJ de brandweer, die met drie stralen I -poot, het vuur had bedwongen, bleek I jj| je achterkamer van het bovenhuis I gedeeltelijk was gespaard. Daar bevond I ach het geldkistje van de bewoners van I ,et bovenhuis. I De familie Oudshoorn had vorig jaar I ie sigarenwinkel, na deze 28 jaar te heb- I bn geëxploiteerd, verkocht aan de heer I „eeren. Mevrouw Weeren bevond zich te I jjeuwerkerk bij haar ouders. I Ongeveer een half uur na het begin I van de brand drongen brandweerlieden I het huis binnen en begonnen gedeeltelijk I verbrand en soms nog smeulend I meubilair naar buiten te werpen. Er kon I echter bijna niets worden gered. De oor- I :;ak van de brand is nog niet bekend. I Be sigarenwinkelier en de bewoners van I et bovenhuis zijn verzekerd. dien zijn de tand- X artsen het beu onder minder gewenste omstandigheden de verzekerden van de ziekenfondsen te helpen op een wijze die niet aan de ver- wachtingen woordde: moest men aandrin gen op hoger hono raria, waarbij dan nog kwam dat de sanering maar ge deeltelijk gelukte. Maar, en dat valt te betreuren, de tandartsen hebben wel de onderhande- lingen afgebroken, maar daar niets te genover gesteld. Te weinig begrip is ge toond voor de moei lijke positie, waarin de ziekenfondsen verkeren. De zieken fondsen heeft men nu laten zitten met hun verzekerden, die recht hebben op een goede tandheel kundige verzorging. Het wachten is nu maar op de beslis sing, die het bestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Be vordering van Tandheelkunde nemen, een beslis sing die de stagnatie in de verzorging van de ziekenfondsverze- kerden moet voor- komen. En de zie kenfondsen zien uit naar het plan voor de honoraria van de tandartsen, een plan dat nog steeds niet is ingediend. In alle opzichten een onbe vredigende situatie. De verzekerden zitten er mee. Om kiespijn van te krij gen. I DIGNE, 21 Febr. De boerderij van I Gaston Dominici, de Franse boer die we- I gens de drievoudige moord op de fami- I ^-Drummond ter dood werd veroor- I deeld, zal bij opbod worden verkocht I u' de proceskosten ten bedrage van an- I derhalf millioen frank te betalen. Wisselmeren kent de bevolking er als enig betaalmiddel de kaurischelp. De prijzen bleken er overigens aanzien lijk veel gunstiger te liggen dan bij de Wisselmeren: kost een big in laatstge noemd gebied om en bij de 20 gauries, in de Baliemvallel betaalt men er niet meer dan 2 of 3 schelpen voor. En de Amerikanen zorgen er ern stig voor niet van deze door de be volking van de Baliem vastgestelde prijzen af te wijken. Het zou er een grote inflatie ten gevolge hebben. Naast deze primitiviteit bezitten de bewoners van de vallei een be- wonderenswaardige, relatief hoge graad van landbouwkundige ont wikkeling. Dieper draineergoten in hun tuinen zijn een bewijs van landbouwkundige ontwikkeling en hun inzicht in het vraagstuk van de drainage, waarmee zij herhaaldelijk te maken hebben, omdat de Baliem niet zelden buiten de oevers treedt. 5. E Deel van ket geweer; 12. Do 2?’ Manl. dier; 10. Gewicht; I’órtipn-io Bijwoord; 14. Minder j; HdreonJ8- Godin; 17. Spie; 19. Bouw- Lg “d,stof; 21. Watering; 23. In u '»2fers het getal U50> 25- Lek- zansnont.goo^es in de bodem; 27. 'n Noord’r28!. Ernstig: 30- Gemeente 33. Nipt 'Brjbant’ 31- Boom; 32. Knol; Vertirp?*Jed doorbakken. h°udendpap i' Bwergvalk; 2. IJzer- ArtsvJ aarde> 3. Pracht en praal; 4. 7. Staaf rBIn^endiee ziekten; 6. Slede; I "’oord- iiZwemvogel; 10. Eng. tel- 16. VissJrt riaonk’ 15’ Tegenbeweging; zetsel- 18, Bitterheid; 20. Voor ntjes- 9RIkA-33, Bnijgereedschap; 25. 28- Bevel Tljdperk; 27- Voorzetsel; Pen> arénaOtHTJ’its’ dreeL gevel, no- LEEFIstpd™ ALLEEN op HOOP STERFT VAN HONGER. 16 Februari. Een zoetwatermeer in Nieuw Guinea heeft enkele, voor biologen althans, grote verrassingen op geleverd. Men heeft in het Sentanimeer zaagvissen aangetroffen, die voor zover bekend tot nu toe alleen maar in de tropische zeeën voorkwamen. Het marineschip, de „Van Kinsbergen heeft een grote zaagvis mee naar Nederland genomen, die zich nu m een grote bak met formaline in het Rijksmuseum van rie te Leiden bevindt. Maar bij deze zaagvis was Ook heeft de „Van Kinsbergen” in kisten en andere dieren aangevoerd. Hierbij was ook een meer, Dr L. D. Brongersma, dr L. Holt huis en dr M. Boeseman hebben dit wonderlijke verschijnsel in het die renrijk in onderzoek. Het Sentani meer, zo denken deze geleerden, moet in een vroeger geologisch tijdperk in verbinding met de zee hebben gestaan en zij vermoeden, dat bij het wegvallen van de ver- de doel leidt. Want het is zo, dat een groot deel van de behandeling gratis is. Daardoor voelen grote groepen van verzekerde patiën ten zich niet geroe pen hun monden goed te onderhou den. Bij de patiënten een gebrek verantwoorde lijkheidsgevoel constateerd, door van verloren gaat. ZAANDAM, 21 Febr. De heer P. Finke te Zaandam heeft vandaag zijn zuster Alida uit Beek bij Nijmegen op bezoek. Dat is op andere dagen niet zo bijzonder, maar vanmiddag wel. Want Pieter en Alida Finke vie ren vandaag beiden hun 80-ste verjaardag. De heer Finke is ge huwd, zijn zuster niet. Zij was een groot deel van haar leven werkzaam als hulp in de huis- ouding, ongeveer 24 jaar te Den Haag. Haar broer was tot zijn 65-ste jaar machinist aan de Zaandamse gasfabriek. De bejaarde tweeling heeft nog een broer van 86 en een zuster van 92 jaar. Zij zijn alle vier ge boren in Koog aan de Zaan. Zoals het vaak gaat bij een ideële strijd tussen twee partijen is de ach tergrond ervan toch weer het geld. Onderhandeld wordt reeds lang over een voorlopige regeling voor het eerste half jaar van 1955. De tandartsen eisen een verhoging van 11,1 pet. De zie kenfondsen willen maar 8 pet. geven en bovendien over 1954 een toeslag van 3 Over deze kwestie zijn de ideële onder- handelingen broken. Verder is er nog gepraat een definitieve regeling van het ho norarium, die op 1 Juli 1955 moet in gaan. Aan de eigen lijke onderhandelin- gen over deze zaak is men nog niet toe gekomen, want de enquête die de tand artsen in eigen kring hebben ingesteld is nog niet beëindigd. Voorstellen hebben de tandartsen nog niet kunnen doen. Het gaat om de honorering van de tandartsen, die ab soluut te laag is. Om toch rendabel te kunnen werken, moet het arbeids- tempo opgevoerd worden. Dit nu, al dus de houdt gevaar goede van de I kunde. Maar het ergste is, dat al deze arbeid slechts in geringe mate tot het gestel- Zoals bekend, Is het opperbevel over de Suez-kanaalzóne sedert enige tyd van Engelse in Egyptische handen overgegaan. Onze foto toont enige leden van de Egyptische Militaire Polltie, die op wacht staan voor het hoofdkwartier van de nieuwe Egyptische militaire administratie voor de Suez-kanaalzóne in Ismailia. Naar Nieuw-Guinea-maatstaven is de bevolkingsdichtheid in de grote val lei bijzonder hoog. De rapporten van Richard Archbold, daterend van de ja ren voor de wereldoorlog, spreken van 70.000 tot 100.000 zielen, maar ook de zendelingen van de Cama durven op het ogenblik deze getallen niet te onderschrijven. Men heeft er te doen met een merk waardig intelligente bevolking, hoe zeer de tijd haar ook heeft vergeten. Metaal is er volkomen onbekend, zo dat hier met recht gesproken kan worden van een absoluut stenen tijd perk. Evenals in het achterland van beschouwe deze vlucht de Baliem niet als 'n naar onbekende een romantische naar, wat wel genoemd wordt de „vallei die door de tijd vergeten wordt” het is veeleer een „acte de presen ce” een confrontatie van het gouvernement van Nieuw-Guinea met de bevolking van nog onbe stuurd gebied, zo begon dr J. V. de Bruyn zijn verhaal. Het gebied is daarom zo inte ressant, omdat wij er nog zo wei nig van afweten, terwijl het toch eigenlijk „vlak bij huis” ligt. Het is, met de Short Sealand-Amphibie van de C.A.M.A. waarmee wij er heen gingen. Precies vijf kwartier vliegen. Wat opvalt is dat, waar men in berglandvalleien als regel veel moe rassige gronden aantreft zoals bij het Paniai-meer bijvoorbeeld in de Baliemvallei grote stukken vrij harde grond zijn gevonden, gemakkelijk doorlaatbaar voor water en vol met kiezelsteentjes. Het was dan ook met niet al te veel moeite, dat wij een uitstekende plaats uitzochten waar een landingsbaan van 1500 meter kan wor den aangelegd. Het meest ideale voor de toekomst zou zijn een grote, cen trale vliegbaan, waarop Dakota’s kun nen landen en een aantal kleinere vliegveldjes in de vallei, welke door kleine toestellen kunnen worden be vlogen. Want verlies niet uit het oog, dat het Baliem-gebied niet voor niets „grote vallei” wordt genoemd. Zij is 45 kilometer lang en van 10 tot soms 25 kilometer breed. V We kunnen dat be grijpen. In de eerste plaats is door deze ingrijpende beslis sing een eind ge maakt aan slepende onderhandelingen, waarvan het einde voorlopig niet in zicht was. Boven- Nederlandse tandartsen voeren een ideële strijd. Zij 1 zijn zich bewust van hun vérstrekkende sociale taak het gehele Nederlandse volk een goede tandheelkundige verzorging te geven. En deze ideële strijd, dat is het merk waardige. is gericht tegen de Ziekenfondsen, die er naar stre ven dat allen, die het niet kunnen financieren toch een ver zorging van hun gebit krijgen. Ook het streven van de Zieken fondsen is ideëel. Twee instanties, de Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring van de Tandheelkunde en de Ziekenfondsen zitten elkaar ideëel in de haren. Het gevolg is geweest, dat zij, die de tand heelkundige verzorging niet geheel kunnen betalen, voor wiens belangen beide partijen zeggen te strijden, de dupe zijn ge worden. Want de tandartsen hebben het contact met de Ziekenfondsen afgebroken en met ingang van 1 Maart bestaat er geen regeling meer.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3