de Plasscheschool Ir A. W. van er een UIT ZEELAND'S STEDEN Fel D Gasthuis Middelburg krijgt 140 milligram radium bij te Kapelle geopend I „De bedoeling van concurrentie is nie collega in de grond te boren Kloetingse Raad koos de heer I M. Reynhoudt tot wethouder IHe< PU Een zegen voor de streek Vis Chr> Landbouwhuishoudschool te Bruinisse* KALODERMA GELEE Kloosterbalsem c Bewo Bot Goes Wethouder K. Wouterse ten grave gedragen Subcentrum kankerbestrijding mogelijk door Koningin Wilhelminafonds Zierikzee. Vhssingen Bouw van 12 woningwetwoningen goedgekeurd. Middelburg V I Crediet voor verlichting torenklok H ■m T: ZEEUWSCH DAGBLAD ptnsdag Dinsdag 22 Februari 1955 De heer Straub niet aanwezig I van n Socialistische raadsleden stemden tegen. Oi KRl r VOOR UW HANDEN Drs D. Barends promoveert Botsing tussen personenauto en bromfiets Van 60 tot 200 milligram Door de Directeur-Generaal van de Landbouw zelf Feestavond Nationale Reserve Commissaris der Koningin opent vlasfabriek te Dreischc ZIERIKZEE, 21 Febr. De Commi saris der Koningin in Zeeland, jiri A. F. C. de Casembroot, zal Zateti 26 Februari om twee uur het fatótk gebouw van de coöp. vlaszwinjdta bine Dreischor U.A. in gebruik stelle Lia 7 immermans vertelde over haar vader Jaarvergadering Chr, Besturenbond Lezing over Korea HONDEN van allerlei aard EEN ZEGEN VOOR DE STREEK. Ds Cozijnsen voor Chr. Middenstandsverenigingt Drs G. W. Paap met pensioen Julia de Gruyter droeg voor Lectuurhuisjes Rode Kruis Middelburg op de negende plaats MIDDELBURG, 21 Febr. In Ne derland staan 104 lectuurhuisjes van het Rode Kruis, waarin ieder kranten, tijdschriften en boeken kan depone ren, welke door bemiddeling van het Rode Kruis daarna aan patiënten in ziekenhuizen en sanatoria ter beschik king worden gesteld. Het Middelburg se lectuurhuisje op het Plein 1940 blijkt door steeds meer mensen gevon den te worden. Het is vorig jaar als nummer negen qit de bus gekomen en het bestuur van de afdeling Middel burg van het Rode Kruis dankt alle gevers en geefsters hartelijk voor dit mooie resultaat. Het doet een beroep op nog vele anderen. Burgemeester Vermet wordt 1 Mrt te ’s Heer Arendskef^ geïnstalleerd N.C.R.(eis) V. organiseert filmavonden Paflina'J i pre- niooi leneesf - ontsmet en GOES, 21 Febr. Naar wij verne men hoopt Drs D. Barends, de rector van het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes, in Mei a.s. zijn doctorstitel te behalen. s-GRA Nederlan uitgebrei nieuwboi de schep aantal v Op enke kort om. vredigin nen uit- reld” ka de bou\ opdrach' derlands van 195 zestig n teit stre kottervl nieuwe DIGS Gaston gens de lie-Dru: deeld, om de derhalf Ingezonden Mededeling (Adv). maakt handen zacht als fluweel t SINT LAURENS, 21 Febr. Onder zeer grote belangstelling had vanmid dag de begrafenis plaats van de heer K. Wouterse, in leven wethouder de zer gemeente. Aan het graf heeft aller eerst wethouder P. Boon, zulks wegens ziekte van burgemeester W. Baas, na mens het gemeentebestuur het woord gevoerd. BRUINISSE, 21 Febr. Met de stemmen van de heren Joh. Bal en D. v. d. Berg (Arb.) tegen heeft de raad besloten medewerking te verlenen tot het stichten van een protestants christelijke landbouwhuishoudschool, waartoe een verzoek was ont vangen van de C.B.T.B. en de N.C.L.B. Deze school Is, naar een mededeling van bur gemeester H.K. Michaëlis, bestemd voor het gebied Oostelijk van Zierikzee. Z.L.M. en C.B.T.B. hebben onderling de terreinen afgebakend en het is zo, dat, wanneer men deze school niet wil er in het geheel geen school komt, aldus de burge meester, die voorts zei, dat deze regeling juist getroffen is om een schoolstrijd te vermijden. De heer D. de Koning (WD) opende de discussies met de opmerking, dat hij bezwaar had tegen het protestants chris telijke karakter der school en liever een neutrale inrichting zou zien. De heer Van den Berg vond deze school evenmin op haar plaats als in Bruinisse, waar 80 der bevolking kermis viert en zich doet kennen als wel te geloven aan God, maar niet in God. Hij zag in het stichten van de school het machtsstreven van een bepaalde groep, die op alles en nog wat een christelijk etiket wil drukken, hetgeen deze spreker ijdel gebruik van de naam van Christus vond. Veel liever zag hij een school als de kleuterschool, waarin alle bevolkingsgroepen zijn vertegenwoordigd. In een geheel gevuld verenigingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk trad Vrijdag- ajexg, avond het R.A.O.-gezelschap van de [ebruik dienst Welzijnszorg Leger op. In het ge zelschap, dat met een beschaafd program ma veel succes oogstte, zitten verschei dene prominente artisten. Koos Humego, violist bij het Rott. Philharmonisch Or kest, bracht uit zijn reportoire enige ge voelig gespeelde Hongaarse werkjes. Ook van de Negro-spirituals, die door Johnnie KORTGENE, 19 Febr. In hotel „De Korenbeurs” heeft mevr. Lla Ap- pelslag-Timmermans hedenavond voor het Nutsdepartemen Noord-Beveland gesproken over het werk van haar va der, de bekende Vlaamse schrijver Fe lix Timmermans. Op bijzonder boeien de wijze wist mevr. Timmermans met haar lezing het publiek een beeld van haar vader als schrijver, schilder en mens, mee te geven. Tenslotte droeg zij enkele gedichten voor uit haar vaders laatste werk „Ada gio”, waarin de dichter, die na een pe riode van ongeloof in zijn jonge jaren, een diep gelovig mens geworden was, de verbondenheid van zijn ziel met God zeer sterk tot uitdrukking laat komen. Een warm applaus van het publiek en een bloemenhulde van de voorzit ter van het Nutsdepartement Noord-Be veland, burgemeester A. A. Schuit, vielen mevr. Timmermans ten deel. gadering, zo In de „Prins van Oranje” houdt de Chr. Besturenbond Goes op Maandag 7 en Dinsdag 8 Maart a.s. zijn jaarvergadering. Maandagavond komen de afdelingen uit Goes bijeen, Dinsdag die uit de dorpen. Tijdens deze avonden zal de toneelclub „C.N.V.” het spel „Een schip vaart uit” opvoeren. gen der veerboten te Zijpe. Bij het punt subsidiëring Humanistisch Thuisfront verklaarden de heren Van Gilst en L. J. Hoogerheide (AR) zich niet met een bijdrage van 10,te kun nen verenigen. De heer Van den Berg wenste gelijkstelling met Pro Rege, dat 25,ontvangt. Dit voorstel werd aan genomen met de stemmen van de heren Van Gilst en weth. W. v. d. Berg (CH) tegen. Bij de rondvraag verzocht de heer van Gilst o.m. om in geval van calamiteiten de raadsleden een bepaalde taak toe te wijzen. Hetzelfde raadslid en de heer De Koning vonden ’t verkeerd, dat de plaat selijke ambachtslieden geen kans kregen in te schrijven bij de bouw van het wijk- gebouw-badhuis. Naar een mededeling van de voorzitter ligt deze zaak echter in handen van de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis”, die de bouw financiert. MIDDELBURG, 21 Febr. Ver schillende leden van de Chr. Midden- standsvereniging zullen zich hebben afgevraagd wat een dominee nu te zeg gen zal hebben over het onderwerp: „Concurentie, gezien vanuit Chr. be ginsel”, toen zij vanavond naar de bak kerszaal van het Schuttershof kwamen om te luisteren naar ds G. J. Cozijn sen, Geref. predikant te Hellendoorn. Maar het was, zoals een der aanwezige dames in de bespreking opmerkte: ,Het is geen fiasco geworden. Al was ik het niet in alles eens, U bent tenminste een van de weinige predikanten, die meer weet van zaken doen!” De ver klaring was voor een groot deel wel, dat ds Cozijnsen in het zakenleven ge staan heeft, voordat hij-predikant werd. Spreker benaderde zijn onderwerp, na te zijn ingeleid door de voorzitter, de heer P. I. Hamming, van de econo mische en religieus-ethische kant. Ds Cozijnsen bestreed de opvatting als zou WONINGEN. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten goedkeurden de bouw van 12 woning wetwoningen ter vervanging van de af gekeurde noodwoningen. De reinigings rechten werden na enige discussie vastge steld op 10,per jaar. Er zal voorts een straatbelasting worden ingevoerd. De raad besloot te bepalen, dat het weder- opbouwplan Zijpe in voorbereiding is. De politieverordening werd gewijzigd en aan gevuld, waardoor de politie kan optre den tegen het vroegtijdig op- en afsprin- DE OPENING Op 9 Maart a.s. komen heel wat kopstukken uit de medische wereld naar Middelburg om de ondertekening van de overeenkomst in de Statenzaal „Het Koreaanse volk lacht zeer wei nig en onnoemlijk is het leed, dat deze mensen doormaken. Het zal niét mee vallen een oplossing te vinden. De grote industrie valt boven de 38ste breedtegraad”. Deze woorden sprak ds J. J. Moll tijdens zijn lezing over Ko rea op de personeelsavond van het Chr. ziekenhuis „Bethesda” te Vlissin- gen. Op bijzonder boeiende wijze ver telde ds Moll over dit grote land en belichtte de verwoestingen, het vluch telingen probleem en de toestanden waarin de duizenden moeten leven. Twee mensenleeftijden lang hebben oorlogen dit land geteisterd en de be volking mist alle veerkracht. Medi sche verzorging bestaat er practisch niet en ruim 60 pet der kinderen leidt aan T.B.C. Ds Moll verduidelijkte door kleurendia’s zijn lezing. Deze personeelsavond werd geopend door een inleiding van het oudste be stuurslid, de heer Kamerman en een slotwoord sprak de heer J. W. Berg, die tevens van de gelegenheid gebruik maakte om de voorzitter van „Bethes da” de heer J. Moll geluk te wensen met zijn 60ste verjaardag, die deze vandaag hoopt te vieren. Grote waar dering heeft men voor het veelzijdige werk van de heer Moll. Het Bethesda- gezin is blij hem in hun midden te bij te wonen. Na het openingswoord van de heer Berdenis van Berlekom zal de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, een réde uitspreken. Prof, dr P. Muntendam, de directeur-generaal van de volksge zondheid, zal daarna het woord voe ren. Vervolgens zal dr A. van der Werf namens de Stichting Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding te Amsterdam een rede houden. Ook de voorzitter van de Vereniging Rot terdams Radio-Therapeutisch Insti tuut, dr S. A. v. d. Perk, zal zich met een toespraak tot de aanwezigen rich- richten. Burgemeester mr A. J. d’Ailly van Amsterdam zal hierop aanslui tend als voorzitter van het Koningin Wilhelminafonds het een en ander zeggen, waarna burgemeêster mr dr N. Bolkestein namens het Middelburg se gemeentebestuur zal spreken. Zo dra de overeenkomst is ondertekend zal dr J. J. Okker spreken ever de kankerbestrijding in Zeeland. hebben en namens het bestuur werd hem een kist sigaren aangeboden, ver sierd met een bouquet roze anjers. Zuster Blok bood hem namens het personeel een geschenk aan en de heer Mol dankte vóór deze bijzondere at tentie en hoopte nog lang werkzaam te kunnen zijn voor de Chr. zieken verpleging in Walcheren en Zeeland. Ingezonden Mededeling (adv Een klein wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwe ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur reed de heer J. B. In zijn personenauto over de Breestraat. Toen hij bij het kruispunt BreestraatKrepelstraat Schuttershofstraat was gekomen, na derde uit de Krepelstraat de bromfiet ser F. D. uit Zierikzee. Beide bestuur ders remden direct af. Door de gladde straat slipte hierbij echter de brom fiets, maakte een kwartdraai naar rechts en botse met het achterwiel te gen het middengedeelte van de rechter zijde van de personenauto. D. kwam te vallen en bezeerde zijn rechterknie en de bromfiets was flink beschadigd. De personenauto liep geen noetnenswaardi- ge schade op. Hor 3. Tijc 12. Gi Worde gr< kom. bak n Zangn >n No< 33. Ni Ver houde Arts 7- Sta woord 16. Vi zetsel: Witje 29. B< Pho Pen, leef KAPELLE, 21 Februari. Toen de tegenwoordige directeur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plassche dertig jaar geleden te Kapelle als Rijkstuinbouwconsulent zijn eerste activiteiten ontplooide had hij niet kun nen dromen dat eens in deze gemeente een Lagere Tuinbouwschool zou ver rijzen die zijn naam zou dragen. Vandaag heeft hij die school geopend: de „Ir A. W. van de Plasscheschool”, trots bezit van de Zeeuwsche Landbouw Mij en van de gemeente Kapelle, ja van heel tuinbouwend Zeeland. Op de zwart marmeren plaat die in de gang van deze school hangt staat te lezen hoe een Rijkstuinbouwconsulent kan opklimmen: inspecteur v. d. Tuinbouw, directeur v. d. Tuinbouw, directeur-generaal van de landbouw. Een inspire rend voorbeeld voor de jonge tuinders die hier hun kennis vergaren. Vele genodigden woonden deze ope ning bij, Zeeuwse tuinbouwautoriteiten en tal van burgemeesters uit Zuid-Be- veland. Zij werden in de raadszaal van het gemeentehuis verwelkomd door de voorzitter van de Commissie van Toe zicht, de heer J. Q. C. Lenshoek, die herinnerde aan de oprichting van de vereniging voor tuinbouwonderwijs in 1926 en aan de oprichting van de school in 1945. Dat in Kapelle een dergelijke school werd gesticht acht hij geen wonder. Wie Kapelle zegt, zegt fruit teelt. Evenmin is het een wonder, dat de school deze naam ontvangt, want wat de heer v. d. Plassche voor de tuinbouw heeft gedaan, voor de vei lingen en voor het proefbedrijf, weet ieder rechtgeaard kweker. Ir A. W. v. d. Plassche herinnerde in zijn openingswoord aan de prettige herinneringen die hij aan Kapelle heeft. Toen hij als Rijkslandbouwcon- sulent hier aan het werk ging, behoor de tot zijn taak ook de zorg voor het tuinbouwonderwijs en een moeilijk punt was daarbij te zorgen, dat van ’t beperkt aantal lagere tuinbouwscholen, dat in die tijd te verdelen viel, er ook één aan de streek waar men werkte werd toegewezen. De oprichting van die scholen verkeerde toen nog in het stadium van proefnemingen en het was niet eenvoudig subsidie vast te krijgen. Aanvankelijk lukte het niet een school te stichten maar ze bleef op het pro gramma staan bij zijn opvolgers en zo kwam ze in 1945 tot stand. „Zonder ons aan overdrijving schuldig te ma ken”, aldus ir v. d. Plassche, „mogen we zeggen dat een dergelijke school een zegen is voor de streek waarin ze werkzaam is. Met het stichten van de ze scholen werd niet te hoog gegrepen, ja, men zal nog meerdere maatregelen moeten nemen om het ontwikkelings peil en de vakkennis op te voeren. Nieuwe hulpmiddelen toepassen is niet eenvoudig, ze zijn nu eenmaal niet in receptvorm aanwezig. Dat de practi- sche vaardigheid door veel theohetisch onderwijs in gedrang zou kunnen ko men, ontkende spr. ten stelligste. Men moet niet alleen kennis en inzicht heb ben van de technische zijde van het be drijf maar ook de economische- en so ciale aspecten leren kennen en het on derwijs aan de lagere tuinbouwscholen heeft bewezen met betrekking tot dit alles een nuttige uitwerking te hebben. De heer v. d. Plassche besloot zijn re devoering met een gelukwens. „APPELTJE VOOR DE DORST” Burgemeester H. G. van Suylekom sprak in zijn gelukwens over de door velen genoemde „conjunctuurgevoelig heid” van Kapelle. Maar hij zag in de ze gemeente nog heus wel een „appel tje voor de dorst”. En dat is de gees tesgesteldheid van de bevolking die ontvankelijk is gebleken voor nieuwe hulpmiddelen. Ir M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M. bracht, na een compliment aan Kapelle, de ontwikkeling van de fruit teelt ter sprake en betreurde het, dat zo weinig, té weinig jongelui die er voor in aanmerking komen een tuin bouwschool bezoeken. De naam van de school achtte hij zeer gelukkig; ze geeft de verbondenheid van ir v. d. Plassche met de tuinbouw uitstekend weer. De vice-voorzitter van de tuinbouw commissie, de heer C. Traas uit Bie- zelinge, liet in zijn toespraak duidelijk tot uiting komen hoe dankbaar hij ir De heer Boon schetste de overledene als een liefhebbend echtgenoot en va der, een rechtgeaard zoon en een knap landbouwer. Hij was een uitnemend gemeentebestuurder met een helder in zicht en steeds bereid tot samenwer king om het goede voor de gemeente te zoeken. Hoewel jong wilde hij gaar ne luisteren naar ouderen. Dit plotse linge einde kunnen wij niet begrijpen. Zij er bij ons allen berusting in Gods ondoorgrondelijk bestel, aldus de heer Boon, die de vele arbeid van de heer Wouterse voor de gemeente een voor beeld noemde voor de inwoners hoe men zich zonder minder zorgen voor gezin en bedrijf kan geven voor de pu blieke zaak. Tenslotte bad hij de we duwe en de kinderen Gods kracht en troost toe. De heer H. van Langevelde herdacht daarna als voorzitter van de C.H. kiesvereniging de arbeid van de overledene. Ds W. A. Kalkman, Ned. Herv. pre dikant, wees op de grote ontroering, die er bestaat bij dit verlies van een lid der gemeente en van een groot vriend. Hij herinnerde aan de broos heid van het leven en op het steeds bereid moeten zijn God te ontmoeten. Vicaris B. v. d. Lelie las daarna de eerste 5 verzen uit Openbaringen 21, sprak woorden van troost en eindigde nadat de kist in de groeve was neer gelaten, met het Onze Vader. De heer A. Francke Jzn., zwager van de ont slapene, dankte voor de grote belang stelling en deelneming bij dit droevig verlies. De baar, die bedekt was met kransen van gemeentebestuur en kies vereniging, werd door de raadsleden grafwaarts gedragen. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.m. oud-burgemeester J. W. van ’t Hoff, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, voorzitter van het Wegschap Walcheren, de burgemees ters P. Dregmans en A. de Kam van Serooskerke en mede enkele wethouders gende gemeenten. VERWONDERD. De heer W. van Gilst (SGP) verwon derde zich over deze uitlatingen. Op Bruinisse sturen vele ouders hun kinde ren naar de openbare school, maar bij het vervolgonderwijs schakelen zij over op het christelijk onderwijs. Als voor beeld noemde hij de christelijke ulo school te Zierikzee. Na het antwoord van de burgemeester zei de heer De Koning, dat hij het gemeentebelang wilde' doen voorgaan boven eigen en partij op vattingen. Na enige discussie werd het voorstel aangenomen. In zijn Nieuwsjaarsrede noemde de burgemeester als belangrijke zaken, die in 1954 tot stand kwamen, het gemeente huis, de kleuterschool en de bestrating en riolering der dorpskern. Als voornaamste objecten voor 1955 werden genoemd het wjjkgebouw-badhuis, de riolering en de bestrating van het Noordwesteiijk deel der gemeente en de rioolzuiveringsinstal- latie. se, wien geen enkele blaam treft' B Toen naderhand bovendien nog blèrt B dat de samenwerking in B. en \V. Oo B niet was zoals ze behoorde te zijn B ook de burgemeester, mr II. Bat0 Schimmelpenninck van der Oye, ot B rechtvaardige beschuldigingen B moeten incasseren, besloot de raa B eenparig dat er recht moest worj( B gedaan en dat aan de moeilijke situa tie een eind moest komen. Men vr« B de heer Straub zijn beschuldiging jnt B trekken en toen deze weigerde üienj B de raad een voorstel in om het vertrot- B wen in de heer Straub op te zeggen B In de hedenavond gehouden vergadering werd dit voorstel echtj B ingetrokken omdat de heer Stm. als bekend, besloten heelt zijn als wethouder neer te leggen. Hiermee is dus een eind gc-komenai B het wethouderschap van deze 78 jarig B die vanaf 1919 raadslid is en van; 1938 wethouder. De agenda werd vlot afgewerkt. At haesie te betuigen aan het door het ge B meentebestuur van Ellewoutsdijk at B de minister van Waterstaat gerich B schrijven waarin om verhoging vatit B zeedijken wordt verzocht, verleende B crediet van 13.000 voor het aanbrer B gen van een sprinkler-blusinstallatie. B de toren het Rijk geeft hier 60 p; B subsidie en verleende 9000 et B diet voor een nieuwe verlichte tore: B klok. H De nieuwe wethouder, de heer Reyr I houdt is- in 1903 te Zierikzee gebote. B Sedert 1 September 1953 maakt f I deel uit van de raad. Reeds eerderH hij raadslid en wethouder (1931-3, I te Domburg. I Hij is scriba en ouderling der Ne B Herv. kerk te Goes en bekleedt talrijk I andere functies. I Olson een goede verklanking kregen, heb ben de aanwezigen volop kunnen genie ten. De districtscommandant van de Natio nale Reserve, majoor H. A. P. Speek, richtte zich in een kort welkomstwoord tot de aanwezigen. Wethouder A. M. den Boer sprak het slotwoord, waarin hij er op wees, dat de nationale belangen in deze gespleten wereld nimmer uit het oog verloren mogen worden. v. d. Plassche is, die immers destijds de bramenteelt naar Kapelle heeft ge bracht. Ir van Hennik, de huidige Rijkstuin bouwconsulent bracht het schoolhoofd, de heer Nieuwenhuyze, een compli ment voor zijn onderwijs. Nadat de heer J. K. Voogd, hoofd van de Land bouwschool te Middelburg een geluk wens had uitgesproken, was het woord aan de heer M. Nieuwenhuyze, die, na uitvoerig en niet zonder humor de historie der school te hebben geschetst, eens naging wat ervan de oud-leerlin- gen was geworden. Ze zijn allemaal goed terechtgekomèn. Hierna trok men naar de school, die in de nieuwe wijk een fraaie plaats in neemt. Uit handen van de heer Lens hoek ontving ir v. d. Plassche een sleu tel waarmee hij het gebouw opende om vervolgens in de gang het marmeren naambord te onthullen. In het school lokaal bleef men tenslotte nog enige tijd gezellig bijeen. Met ingang van 1 Maart a.s. zal drs G .W. Paap wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de functie van directeur van de Handels- avondschool neerleggen. In een bij eenkomst in de groene zaal van het Schuttershof op Vrijdagavond a.s. zul len bestuur, leraren en leerlingen af scheid van hem nemen. -In de „Gouden Poorte” heeft een aandachtig luisterend publiek be staande uit leden van de P.T.T.-per- soneelsvereniging „Rodelaja” Za terdagmiddag kunnen genieten van MIDDELBURG, 21 Februari. r Zoals reeds gemeld zal de officiële inwer kingtreding van het sub-centrum voor de kankerbestrijding voor Zeeland in het Gasthuis te Middelburg op Woensdag 9 Maart a.s. plaatsvinden. Het werk, dat in dit sub-centrum wordt verricht, is vooral mogelijk géworden door de medewerking van het Koningin Wilhelminafonds, dat niet alleen zorgde voor een kostbare apparatuur, maar ook voor een aanvulling van de voorraad radium, waarover het Gasthuis al eerder beschikte. Wanneer men aan voorraad denkt, dan moet men zich daarvan niet al teveel voorstellen. Van radium is er (gelukkig) niet zoveel nodig om er toch zeer veel mee te kunnen doen. In het Gasthuis had men eerst de beschikking over 60 milli gram, welke hoeveelheid nu door het Koningin Wilhelminafonds wordt aan gevuld tot 200 milligram. Het sub-centrum moet men zich be paald niet voorstellen, als een speci aal gebouw. Het' is niet wat men zou kunnen noemen spectaculair, zo ver klaarde ons de voorzitter van het Be stuur der Godshuizen, de heer W. Ber denis van Berlekom. Er komt bij de opening dan ook geen lint-doorknip- perij of iets van die aard aan te pas. Wel zijn voor de behandeling van kankerpatiënten speciale apparaten en instrumenten nodig en deze, o.a. een apparaat voor diepte-therapie, zijn bekostigd door het Koningin Wil helminafonds. De röntgenafdeling is met het oog op de speciale behande ling van deze patiënten flink vergroot, terwijl ook op de operatiekamer bij zondere maatregelen noodzakélijk wa ren. Het is ieder bekend, dat deze lec- tuur-inzameling en verspreiding bij lange na niet de enige taak is van het Rode Kruis. Een andere taak b.v. is het opleiden van dames en heren tot Rode Kruis-helpsters en colonneleden, die, waar nodig, actief kunnen optre den. Een EHBO-opleiding behoort hiertoe. De afdeling Middelburg nu heeft dringend behoefte aan nieuwe help sters en colonneleden en vandaar, dat zij ons vraagt mede te delen, dat de genen, die er wat voor voelen, kennis kunnen komen maken op Zaterdag middag vanaf 4 uur in het Rode Kruis gebouw aan de Kinderdijk 46. terdagmiddag kunnen genieten een voordachtavond, verzorgd door mevr. Julia de Gruyter. Na een ope ningswoord door de voorzitter, de heer W. Freriks, bracht de bekende radio-artiste haar toehoorders in con tact met geesteskinderen van Zuid- Nederlandse schrijvers. Julia de Gruyter declameerde ge deelten uit „De Witte” van dr Ernest Claes en Tijl Uilenspiegel van Her man Tierlinck, alsmede fragmenten van de schrijvers Anton Coolen en Felix Timmermans. Uit handen van de voorzitter mocht Vrouwenpolder, als- de Vlaamse kunstenaresse een doosje -van omlig- Zeeuwse boterbabbelaars in ontvangst nemen. de concurrentie in het economise! leven wel gemist kunnen wordcn. fr i samenleving zonder concurrentie is utopie en wie dit gelooft mist bover dien de werkelijkheid van elke dat Het economische bestel is niet een 1; bricaat (Jat de mens kan voortbrerger i Het leven is niet te persen in ee keurslijf. De gaven en de krachte. moeten bevorderd worden maar er s steeds op worden gelet, dat de m«t gebonden is aan de Goddelijke levens wetten. Er zijn tal van factoren di met de concurentie verband houiet Daar zijn de persoonlijke karaktertrek ken van de ondernemer en zijn kwa liteiten, het kapitaal dat in de zaak gestoken, de omstandigheden, waan de ondernemer zelf verkeert, plaat van de vestiging van het bedrijf, d verhouding tussen variabele en con stante kosten enz. Al deze factoren te palen de prijs van het product en d verkoopmogelijkheden. Ds Cozijr.ser waarschuwde echter tegen overscl’.rjj ding van grenzen en tegen excessen. Hij stelde vast, dat de concurrente tot resultaat heeft, dat de prijzen me hoger zijn, dan zij behoeven te zijn er dat ook de kwaliteit er van wordt ge diend. Maar nooit mag het de bedoe ling van concurrentie zijn een colleg in de grond te boren. Het is niet eer kwestie van wie het handigst is, d« verdient het meest, maar het gaat o’ de. vraag hoe men het verdient. M zult uw naaste lief hebben als u ze1, is het enige uitgangspunt. Een zeer ge animeerde en practisch gerichte dis cussie volgde op deze lezing. GOES, 21 Febr. Dinsdag 1 zal in een openbare buitengew® raadsvergadering burgemeester D- Vermet, gekomen van Zuidzande. g ïnstalleerd worden als de burgervaa van ’s Heer Arendskerke. De vergadering zal in het gemeen lijke verenigingsgebouw worden g houden en vangt aan om twee uur. de installatie wordt een receptie streeks vier uur) gehouden. GOES, 21 Febr. De Ned. Chr Reis^' eniging organiseert volgende week en filmavonden. Dinsdagavond worden 1 vertoond in „de Vergenoeging" te delburg en Woensdagavond in het bc tershof te Goes. Het belooft een g programma te worden van kleuren over de Harz, over oude Duitse s e over de Sustenpas en over de Loe s bergropdreis. GOES, 21 Februari In de hedenavond te Kloetinge gehouden I raadsvergadering is de heer M Reynhoudt (CH) benoemd tot wethou I der in de plaats van de heer J. Straub, die als zodanig ontslag hee[' I genomen. De heer Straub was niet aanwezig. Na afloop van deze vet I gadering, die door zeer vele belangstellenden werd bijgewoond, heef» I het oudste raadslid, de heer R. Buitenhuis, een uiteenzetting gegevei I van de redenen, die leidden tot het ontslag van de heer Straub. In de voorlaatste openbare raadsver- de secretaris, de heer P. G. v. d. Bo, I zette de heer Buitenhuis «rion snirpip Mas™ 'I uiteen, werd met algemene stemmen een voorstel van B. en W. aanvaard en het was reeds gedeeltelijk tot uit voering gebracht, toen in een daarop volgende vergadering de heer Straub met een voorstel kwam het eerder ge nomen voorstel weer in te trekken. Hij was, omdat hij hiertoe met de ove rige leden van B. en W. hierover geen ruggespraak had gehouden, niet ge rechtigd. Een dergelijke handelwijze, aldus de heer Buitenhuis,, brengt de onderlinge vertrouwelijke samenwer king in gevaar. Bij de laatste raadsver gadering is dit dan ook besproken en zijn er woorden gevallen die zeker niet gsproken hadden mogen worden. De heer Straub betrok in het debat ook ■s-GRAVI kwartier tt pinkel en 6trut in de geheel uitg Omstreek buren van winkel in De bev heer en ro renwinkeli vonden zie zeer veel na herhaa deur werd vuur reed pen, dat redden. D in elkaar, geldkistje, terdag wa echtpaar C toen de b spoot, het dat de a< gedeeltelij zich het t het bover De fam de sigaret ■'en geëxj ,/eeren. 1 Nieuwerk Ongeve van de t het huis verbrand meubilair echter bi; zaak var De sigart I het bove

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2