Wolkenkrabbers evenmin oplossing grachten als dempen van Zweedse Koning brengt bezoek aan Zierikzee en Ouwerkerk GEHEEL EUROPA STEVIG IN GREEP VAN DE WINTER Groot gevaar voor lawines in Oostenrijk en Zwitserland Areaalheffing pootaardappelen tachtig gulden per ha. Overal sneeuwstormen en bittere koude F en en over niet Ook in de V*S* Canada Drie broers verdronken Faure geeft heden uitsluitsel Japanse vissers (tijdens storm) vermist De Katholieken de P* v* cL A> winterweer pcotestewb Aideramin aangevallen Vermist Sabena”-toestel gevonden Economiscfl en Sociaal Instituut der VAL Nederland Amerikaanse uitzendingen Grote staking in Saarland Eerste steenlegging Rode Kruis-ziekenhuis Voor een bodem in de markt PROTESTANTS CHRISTELIJK.BLAD VOOR ZEELAND Droevig ongeval in Friesland ♦f Spontane vragen; ongekunstelde antwoorden Voorzitter K.W.G. spreekt op partijcongres s c r. Op 28 April NAAR ZEELAND Liever in ’t klein Ondergrondse DE BILT ZEGT: Aanhoudende vorst of bovengrondse Ter versterking van het stamkapitaal Geen spoor van overlevenden AMSTERDAM, 21 Febr. - „Met onze overbevolking, met ons gebrek aan land (waarvoor wij de Zuiderzee al aan het dem pen zijn) en met de steeds groei ende verkeerschaos in de nauwe straten van onze mooie eeuwen oude hoofdstad Amsterdam, vraag ik me af of wij onze moei lijkheden niet deels volgens Amerikaans voorbeeld kunnen opvangen. Waarom bouwen wij geen wolkenkrabbers?” gr i 10e JAARGANG No. 3021 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE (ZIE PAGINA 1) ’s-GRAVENHAGE, 21 Febr. i e j: DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT OUWERKERK. Ook het bezoek aan Ouwerkerk is een min of meer Zweedse aangelegenheid. Het meubilair van de kleuterschool is Immers geschonken door de Zweedse vereniging „Radda Barnen”. Begrijpelijk dat de hoge gasten grote belangstelling hebben voor de wijze, waarop deze ge schenken gebruikt worden. Indien de In in J. n n i- ?r ,r l. 1- J. i- 9. o n SAARBRUECKEN, 21 Febr. het Saargebied hebben vanmorgen de eerste grote staking sinds het begin van de tweede wereldoorlog, 70.000 me taalbewerkers het werk neergelegd. De arbeiders staken voor een loonsverho ging van 15 percent. De werkgevers zijn bereid een loonsverhoging van 7 tot 8 percent te geven. Bij de staking is negentig percent van alle arbeiders in de metaalindustrie be trokken. Dit betekent dat ook arbei ders, die geen lid zijn van de vakver eniging, het werk hebben neergelegd. TOKIO, 21 Febr. Als gevolg van een hevige storm in de wateren rond Japan worden momenteel 336 perso* nen de meesten van hen vissers vermist. Tot dusver is bekend, dat ze ven personen zijn omgekomen. Officieel is bekend gemaakt, dat vijf schepen zijn gezonken, 13 aan de grond waren gelopen en 12 met averij te kampen hebben. 39 vaartuigen wor den nog vermist. Twee Japanse vis sersvaartuigen, die gedwongen waren koers te zetten naar de Zuidkoreaanse havens, zijn vergaan, waardoor 27 vis sers en acht Zuidkoreaanse militair® wachtposten zijn omgekomen. De schepen bevonden zich in de zestig- mijls-zóne, waarin volgens de Zuid koreaanse regering niet gevist mag worden. (van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 21 Febr. De voorzitter van de Katholieke Werkge meenschap in de P.v.d.A. de heer J. Willems zal Dinsdag a.s. op het twee jaarlijks partijcongres van de P.v.d.A. een verklaring afleggen over de be slissing die in deze Werkgemeenschap is gevallen naar aanleiding van het Mandement. De vraag of het de ka tholiek na dit herderlijk schrijven nog geoorloofd is langer in de P.v.d.A. te blijven is gedurende vele besprekin gen diepgaand bestudeerd. Zaterdag j.l. werd de laatste ver gadering gehouden. Om de leden van deze Werkgemeenschap in volle vrijheid te laten beslissen hebben zij hun standpunt kenbaar gemaakt per gesloten enveloppe. Voor deze stichtingen zal een afzon derlijke heffing van f 10 per ha nodig zijn, terwijl deze tot nu toe gedeeltelijk werden gefinancierd uit de areaalhef- fing van f 50. Het pootgoed egalisatiefonds heeft bij het overnemen van de overschotten uit oogst 1953 aanzienlijke bijdragen moe ten betalen. Als de uitgaven van de re- ductleregelingen gedaan zijn, benevens die voor de overschotten uit de oogst 1954, zal het fonds nog kunnen beschik ken over ongeveer f 4.500.000. Deze reserve is niet voldoende om een behoorlijke bodem in de markt te kunnen leggen. Elk jaar zijn er overschotten van bepaalde rassen, klassen en sorteringen. Hiervoor moet gemiddeld per jaar f 1 mlllioen wor den uitgegeven. Ter versterking van het stamkapitaal, moet de heffing aanzienlijk worden verhoogd, aldus het Landbouwschap. PARIJS, 22 Febr. Edgar Faure heeft president Coty gisteravond mee gedeeld, dat hij vandaag zal zeggen of hij de opdracht tot vorming van een nieuwe Franse regering aanneemt of niet. De Franse socialisten hebben gister avond besloten geen zitting te nemen in een eventueel door Faure te voren kabinet. Zondagavond had de forma teur verklaard, dat de houding van de socialisten van groot gewicht is voor de vraag of hij zijn pogingen zal voortzetten. tijd dit toelaat, zal een bezoek aan de kleuterschool zeker niet overgeslagen worden. Ook gaat de belangstelling uit naar het sluitgat te Ouwerkerk, dat in November 1953 gedicht werd. Het Is echter moeilijk een bezoek aan dit sluit gat op het programma te plaatsen, daar deze plaats niet per auto is te berei ken. Er wordt nu onder het oog ge zien, of de Zweedse koning niet veraer gaat dan de oude dijk, vanwaar men dan het sluitgat nader kan bekijken. directeur van het bureau van de Rijksdienst voor het Nationaal Plan, als antwoordman dienst deed. Geen van tweeën achtten zij wol kenkrabbers een oplossing. „We doen in het klein”, zeiden zij, „we hebben enkele kleine wol kenkrabbers met circa 12 verdie pingen, maar met wolkenkrabbers spaart men nu eenmaal geen ruim te uit. Men moet er veel grond omheen vrij laten teneinde te ver mijden, dat de omwonenden in eeuwige duisternis komen te wo nen. Wij willen persé niet zoals in New York een verzameling van op eengepakte wolkenkrabbrs in onze steden hebben, waardoor men in de laagste verdiepingen vrijwel con stant in kunstlicht moet leven”. „Moeten wij in Amsterdam niet onverwijld beginnen met de aanleg van een ondergrondse spoorbaan?” vroeg een andere Nederlander in zo goed mogelijk Engels. „Feiteljjk wel”, antwoordde prof. Bruin, „maar de practijk leert, dat een on dergrondse pas enigszins rendabel kan worden geëxploiteerd, wan neer de stad minstens 1 millioen inwoners heeft en bovendien ligt onder de Amsterdamse straten eerst 15 meter modder voor we dragelijk zand bereiken, waarin de tunnels kunnen worden gegraven. Het zou ontzaglijk kostbaar wor den”. DE BILT, 21 Febr. Zwaar be wolkt met opklaringen, vooral in het Noorden van het land, en, voorname lijk in het Zuiden van het land, plaat selijk wat sneeuw. Middagtemperatu- ren om het vriespunt tot lichte vorst. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Hoogwater Woensdag 23 Februari: Vlissingen: 1.52 u. 1.92 m„ 14.14 u. 2.12 m. Terneuzen: 2.19 u. 2.07 m., 14.40 u. 2.26 m. Wemeldinge: 3.39 u. 1.58 m., 15.57 u. 1.76 m. Zierikzee: 3,24 u. 1.32 m., 15.47 u. 1.49 m. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voor stel van de hoofdafdeling Akkerbouw tot verhoging van de heffing ten be hoeve van het pootgoed-egalisatiefonds. Deze heffing wordt f 80 per ha; echter met dien verstande, dat de financiering van de stichting aardappelbewarlng en de stichting pootgoedpropaganda niet zal geschieden uit deze heffing. In West-Oostenrijk zijn de passen over de Arlberg en andere bergen door lawines geblokkeerd. In de Italiaanse Alpen zijn vier personen door lawines om het leven gekomen. Het lawine-in- stituut in de Oostenrijkse provincie Voarlberg heeft gewaarschuwd, dat door de zware stormen van de laatste dagen grote massa’s sneeuw zijn losge raakt, waardoor het lawinegevaar „cri- tiek” is geworden. Ook in Zwitserland is door de sneeuwstormen en hogere temperatu ren lawinegevaar ontstaan. In de Fran se Pyreneën is Maandag in ’n sneeuw laag van twee-en-een-halve meter het lijk gevonden van de 63-jarige Ray mond Despouy, de oudste bergbeklim mer in de Pyreneën. Hij was Zondag Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De „Royal Canadian Mounted police” patrou-lieerde de wegen in sneeuw voertuigen en meldde dat honaerden en nog eens honderden personen op de weg door de sneeuwstormen zijn ver rast. In Oost-Dakota en een deel van Min nesota (V.S.) werd Zondagavond het verkeer bijna geheel lamgelegd door sneeuwstormen, waarin windsnelheden werden gemeten van bijna 120 kilome ter per uur. Door de sneeuwstormen kwamen in Montana vijf personen om het leven. Uit Wyoming werden twee en uit Colo rado vier doden gemeld. In Utah kwa men.door de koude vijf personen oi het leven. „Waarom dan niet zoals in New York een elevator, de treinen ver boven de straten, die langs en over Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingén; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. In December van het vorig jaar heeft H.M. Koningin Juliana aan de Tweede Kamer ter overweging aange boden een wetsontwerp tot herziening van de grenzen der gemeenten Gies- sendam, Giessen-Nieuwkerk, Hardinx- veld, Peursum, Schelluinen en Slie- drecht. Gaat de voorgestelde grens wijziging door, dan zal Giessen-Oude- kerk van Giessenkerk worden geschei den en bij de gemeente Giessen- Nieuwkerk worden gevoegd, welke gemeente met deze buurtschap en met Peursum tot Giessenburg zal worden verenigd. Om deze redenen nu is het ontwerp door Giessendam met ge mengde gevoelens ontvangen en is vooral bij de betrokkenen in Giessen- Oudekerk scherp protest gerezen, dat tot uiting komt in een actie, welke met spandoeken en leuzen op de mu ren wordt gevoerd.. Foto rechts: Ook de vrouwen van Giessen-Oudekerk spreken in de actie een woordje mee....! Foto links: Een gedeelte van het veelomstreden riviertje De Giessen, dat de natuurlijke grens vormt tussen Giessendam en Hardinxveld. LONDEN, 21 Februari Reddingsploegen van de Britse lucht macht hebben Maandag alle in Schotland beschikbare vliegtuigen en helicopters gebruikt om de door de sneeuw in Noord-Schotland geïso leerde dorpen en boerderijen te bevoorraden en ernstige zieken op te halen. De toestand in Noord-Schotland is nu nog ernstiger dan de vo rige maand. De B.B.C. heeft in een radioboodschap de ingesneeuwde boeren aangeraden met lettertekens in de sneeuw aan te geven waar aan zij het meest behoefte hebben, zoals „f” voor voedsel, een „d” voor dokter en een ,,c’ DEN HAAG, 22 Februari. Zoals reeds eerder is medegedeeld, zal de Koning van Zweden tijdens het staatsiebezoek hier te lande op 28 April a.s. zich o.m. naar enkele plaatsen in het rampgebied van Februari 1953 begeven. Thans kon worden medegedeeld, dat daarbij een bezoek zal worden gebracht aan Zierikzee en Ouwerkerk. Naar verondersteld mag worden, zal de Zweedse koning te Zierikzee de eer ste steen leggen van het Rode Kruls- ziekenhuls, dat thans In aanbouw is. Het Zweedse Rode Kruis had voor de bouw hiervan een gift van twee milli oen gulden beschikbaar gesteld. In nau we samenwerking met de Zweedse In stanties zijn de plannen voor het zie kenhuis ontworpen. Thans is men met de bouw zover gevorderd, dat de eerste steen gelegd kan worden juist tijdens het statiebzoek. Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Soofdkantoor: Goes, L. Vorststr. I 90, Tel. 2438. Giro 274289. vantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 9009 Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ROTTERDAM, 21 Febr. - Naai' aan leiding van het bericht, dat ook wij gisteren publiceerden, als zou het m.s. „Aideramin” Zaterdagmiddag in de monding van de Rangoonrivier omsin geld zijn door jonken, die het schip dreigden te enteren, is meegedeeld, dat hiervan niets bekend is. De rederij heeft van de kapitein van de „Aideramin” een telegram ontvan gen, waarin gezegd wordt, dat alles normaal is aan boord en de berichten op fantasie berusten. BRUSSEL, 21 Febr. Het sedert Zondag j.l. vermiste Belgische passa giersvliegtuig is gevonden. Het wrak van het toestel, dat 21 passagiers en een bemanning van acht koppen aan boord had, werd ontdekt door de pi loot van een Italiaans verkennings vliegtuig. De piloot bemerkte het wrak in het gebergte in de buurt van Rietti, onge veer 70 km ten Noorden van Rome. Er is geen spoor van overlevenden ge vonden. Een patrouille van de Italiaanse po litie en vrijwilligers hebben vanavond het wrak bereikt. De staart en een af gebroken vleugel staken nog boven de sneeuw uit. Wat er verder van de ma chine is overgebleven lag onder een dikke laag sneeuw. Politiemannen vertelden later, dat zij vijf lijken hadden gezien. In verband met het invallen van de duisternis kon geen verder onderzoek geschieden. Bij het krieken van de d 2 zal men de resten van het vlieg tuig aan een inspectie onderwerpen. Het schijnt, dat de romp geheel ver pletterd is bij de botsing van het toe stel tegen de bergwand. Onder de vijf lijken die reeds in het wrak gevonden zijn, bevindt zich dat van de 24-jarige Italiaanse schoonheidskoningin en filmster Mersella Mariani. De lijken van de 24 andere inzittenden zijn verminkt en moeilijk te identificeren. AMSTERDAM, 21 Febr. Dezer dagen is tot stand gekomen de Stich- ting Het Economisch en Sociaal Insti- tuut der Vrije Universiteit. Het reeds enige jaren op economisch en sociaal gebied werkzame instituut van de Eco nomische Faculteit der Vrije Universi teit is in deze stichting ondergebracht. De bedoeling van dit instituut is on derzoekingswerk te verrichten op eco nomisch, bedrijfseconomisch en socio logisch gebied. Het bijzondere karak ter van het Economisch en Sociaal In stituut der Vrije Universiteit bestaat hierin, dat met name onderzoekingen worden verricht, die een combinatie van economische, bedrijfseconomische en sociologische deskundigheden ver eisen; tevens streeft het een onder wijsdoel na door vooral werkzaamhe den te verrichten, waarbij vraagstuk ken van opzet en methode van grote betekenis zijn. T°nu toe zijn reeds verschillende an dergelijke researchprojecten uit gevoerd, o.a. liggend op het terrein er Personeelsvraagstukken, jeugdpro- -tjaanl’bevolkingsgroeperingen en instituut staat onder dagelijkse iamg van hoogleraren van de Eco- "?““.sche Facluteit van de V.U.. Als dPnal°rtn der Stichting zjjn opgetre- t heren: ipr J. Verdam (voorzit- v C' Francken, drs C. F. Ha ir F°cCh’ van Namen, H. R. Plomp, Sprey, C. Verwoerdt, ir G. Wan- !‘nk en G. Wilschut. de huizen heen gaat?” „Die zou de eeuwenoude schoon heid van de stad ruineren”. „Ik verneem, dat in Amsterdam een controverse bestaat over de vraag of de grachten moeten wor den gedempt”, sprak een volgende vragensteller, een in Amsterdam verblijf houdende Amerikaanse student. „■Dat brengt evenmin een algehe le oplossing. Niet alleen zal ook dat de schoonheid ernstig schaden, doch bovendien schieten we er niet mee op. Uit voorbeelden van Londen weten we, dat slechts 2 procent van allen, die zich ’s ochtends naar het centrum van de stad begeven voor hun werk, dit per auto doen. Zij bezorgen ons met die wagens hoofd pijn, maar zij hebben als kleine minderheid van 2 procent geen recht om te eisen, dat wij parkeer terreinen maken van onze grachten en daarmee de eeuwenoude schoon heid van het stadsbeeld dempen”. „Ik geloof, dat die noodzaak toch zal komen”, zei de Amerikaan, „denkt u niet te veel aan oude tra dities? Leeft u niet te veel in het verleden? Bent u niet te weinig practisch?” Hij kreeg geen applaus. Het eerste programma heeft Christopher King, die op uitnodi ging van de A.N.V.V. en het minis terie van Buitenlandse Zaken in ons land is, vorige week in Den Haag opgenomen, evenals van avond met technische medewerking van de Wereldomroep, en wel over het onderwerp: „Vindt u, dat Ame rika Formosa moet verdedigen?” Volgende week staat een dergelijke uitzending op het programma, die opgenomen zal worden in Hilver sum. zij het meest behoefte hebben, zoals „f dokter en een ,,c” voor veevoer. door een lawine bedolven. Zware sneeuwval heeft ook in het Zuidoosten van de provincie Schonen (Zuid-Zweden) veel boerderijen van de buitenwereld afgesneden. Op het Zweedse Oostzee-eiland Oeland, is een asthmapatient gestorven doordat de ziekenauto, die hem naar een zieken huis zou overbrengen, werd opgehou den door zware sneeuwstormen, on danks hulp van sneeuwploegen. Zuid-Finland beleefde de koudste nacht van deze winter met tempera turen variërend van 18 graden Cel- cius onder nul te Helsinki tot-35 gra den onder nul te Mikkeli. In België, waar in de afgelopen week reeds veel sneeuw gevallen is, wordt nog meer sneeuw verwacht. De schade, die Zaterdag in de haven van Genua is aangericht door een zware storm, waardoor twee schepen in de haven vergingen, wordt geraamd op 30 milliard lire. OOK IN DE V.S. Zware sneeuwstormen in de Ver enigde Staten en Canada hebben Zondag in verscheidene staten het verkeer ontwricht. In Zuid-Manitoba (Canada) strandden honderden auto mobilisten in een sneeuwjacht waar door dë sneeuw op sommige plaatsen een cvkte bereikte van vier meter. LEEUWARDEN, 21 Febr. Tussen Wons en Makkum zijn omstreeks half drie vanmiddag drie broers door het ijs van de Makkumervaart gezakt en verdronken. Hoewel tamelijk snel hulp aanwezig was en ook artsen spoedig ter plaatse verschenen, waren de jongens blijk baar zodanig door het ijskoude water bevangen, dat hulp niet meer mocht baten. De slachtoffers zijn Frans v. d. Burg, 22 jaar, zijn 20-jarige broer Pie ter en hun 16-jarige broer Douwe. Dat was één der vragen, die uit een handvol geselecteerd publiek vanavond in een zaaltje van hotel Krasnapolsky te Amsterdam voor de microfoon van de Amerikaanse radio-omroep Mutual Broadcasting System uit New York gesteld werd door een Nederlander als onder deel in het „van kust tot kust”-pro gramma, dat wekelijks in de vere nigde Staten door 572 stations wordt uitgezonden. „Wat is daarop uw antwoord, professor?”- klonk de vakkundige radiostem van Christopher King, de Amerikaanse radioreporter, die dit programma samenstelt en thans voor 6 reportages in Nederland ver blijft. De professor, tot wie hij het woord richtte, was de architect prof. Wieger Bruin uit Wagenin- gen, die samen met de heer J. Vink, ÏA -

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1