het eiland van UIT ZEELAND'S STEDEN de erflaatster van Meeste polders onvoldoende beschermd Het portret Hieuws uit de Provincie Radio- FEUILLETON i ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 21 Februari 1955 baandag Kring Noord-Beveland der Z.L.M. bAanqt anó door K. Jonkheid trd Wethouder R. Gerritsen ter aarde besteld De stand van de werkloosheid in Zeeland 1 holen. Directrice rusthuis „Huize ten Anker” "Md en vi >d va Miaaelburg De betekenis van Hoedemaker Jaarvergadering Rechtz. Herv. V rouwenverenigingen Doof dat zuurbranden op Uw maag met ’n paar Rennies. V erkeerscompetitie Znerikzee. Cursus voor jeugdleiding Plannen voor de 5 Mei-viering WISSENKERKE ZAAMSLAG RILLAND-BATH ’=-H. ABTSKERKE De romantische geschiedenis van een erfenis M JACOBAPOLDER BIEZELINGE BRUINISSE Vhssingen Feestviering op 5 Mei Crediet voor herdenkings tentoonstelling Dronken man dreigde agent met geweer en bajonet Ir J. D. Dorst: vette jaren in de landbouw zijn voorbij GRIjPSKERKE HEINKENSZAND KAPELLE waaroe wemeldinge (Wordt vervolgd) Ir ’zonden Mededeling (Adv.) Ingezonden Mededeling (adv.) ft dl te wol trouw) in XXVI. EEN VRAAG. J. de Schipper, iar d( open fanj sclu VOOl verga' nnineej durfdet en pa» ite plot en ove e doml de W« in hu ld et die li ct v) aliJ lillen uiktd uit J leua >e pi n de wil trt ei™ sgod M U Z! n 'OS i "era ds er aai neerdt allee oor h( un nu hai n 1 Ier !wh in ‘ft. es, er „v'r 1! heologi* loals in loe[ Zul tr,i dr( leiio les] iaW KIe teg« :n zei all hol 1M en z| den (d. Md in vj :en d BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES VA LD A ONTSMETTEND-VERZACHTEND cersl wd is as i: .,3 Zie ir and t| de gj Tgend irimaj vlltlnd broed) 7ij zl proini 2: 1 br. ■n ge’ vlaê lieden ds Herv. t met Toen zijn* heeft ,f een beltje een maatschap of vennootschap onder firma, wanneer het contract niet juist is opge maakt. Voorlichting van deskundigen is onont beerlijk omdat alleen zij de fiscale moge lijkheden en moeilijkheden kunnen zien. De tweede spreker ir J. D. Dorst begon zijn onderwerp „Terugblik en de huidige positie van de landbouw” met de positie van de boer van een halve eeuw geleden met die van het ogenblik te vergelijken. Deze positie is niet meer van tweede of derde rang, maar is heden die van een volwaardig burger. Ondanks de verbete ringen van mechanisatie, rationalisatie en de hoogconjunctuur van de laatste jaren, blijven er voor de boer vele moeilijkhe den, waarvan het landarbeidersvraagstuk een zeer voorname plaats inneemt. Oudestraat en Korte Ring de slacht offers, thans ondergaat het gedeelte be neden langs de dijk een klei-metamor- Een spoedige verbetering van de naar de haven ware te lei- adjunct-korpschef der Gemeentepolitie, de heer Chr. C. van Ast. Deelgenomen werd door 18 le den, 5 dames en 13 heren. Na een in leidend woord door de voorzitter de heer W. I. den Boer, werden de vra genformulieren uitgereikt, waarvoor de candidaten 2 uren tijd hadden om de 58 vragen te beantwoorden en de 14 verkeerssituaties op te lossen. Na afloop van het „examen” ontving de heer van Ast een souvenir, evenals de hoofdagent de heer J. W. Renshof, die VLISSINGEN, 18 Februari Voor het diploma scheepswerktuigkundige, di ploma B. I. slaagden de heren L. C. Maas en C. v. Offenbeek; voor het diploma scheepswerktuigkundige, B II, A. de Kleyn en voor het diploma eerste stuur man G.H.V. (theoretisch gedeelte): P. v. d. Driest, allen leerlingen der „De Ruy- terschool”, Vlissingen. Voor de Herv. Mannenvereniging „In Dienst der Kerk” heeft ds P. F. Th. Aalders gesproken over: „De betekenis van Hoedemaker voor de Ned. Herv. Kerk.” Hij heeft, volgens des Aalders, een profetisch woord over en tot de kerk gesproken. In de kerk heeft hij geleerd niet te veel van mensen te ver wachten, maar nooit te veel van Hem. Steeds meer Is hij er toe gekomen zich over te geven aan de leiding van God. Zo is hij voor de Herv. Kerk van grote betekenis geweest. Na zijn levensloop geschetst te hebben, verklaarde ds Aal ders tenslotte, dat het mede aan zijn invloed is te danken, dat er een Nieuwe Kerkorde is tot stand gekomen. lemR oecuffld rubrleM t en «fl it is M enkele weken achtereen de cursus avonden had geleid. Zoals bekend werd dit verkeersexamen afgenomen door het gehele land aan leden van bij de K.N.M.V. aangesloten motor clubs. De beste ploeg van 6 man wordt beloond met een wisselbeker, beschik baar gesteld door de Bond voor Vei lig Verkeer. In het Ned Hervormd Verenigingsge bouw is Donderdagavond onder grote be langstelling de jaarvergadering gehouden van de Rechtzinnig Hervormde Vrouwen verenigingen. De presidente, mevr. P. van Roon-Her- weyer zei in haar openingswoord, dat deze avond een bijzonder karakter droeg, omdat zij niet door de eigen leden ver zorgd werd, maar door een groep leden der C.J.M.V. en C.J.V.F. uit Bruinisse. Alvorens de groep uit Bruinisse het woord kreeg, gaf ds J. P. v. Roon een inleiding op het te spelen stuk, genaamd: „Ik wil niet meer lopen” en las vooraf enkele verzen uit 1 Petr, 4. Met grote aandacht werd door de aan wezigen het stuk, dat speelt op een boer derij in Zuid-Beveland gevolgd en een hartelijk applaus viel de spelers ten deel. Namens de Vrouwenverenigingen richt te ds Van Roon in zijn slotwoord woor den van dank tot de jongelui uit Brui nisse en bood een enveloppe met inhoud aan. Burgemeester A. A. Schuit die met wnd burgemeester J. van Halst van Wissekerke aanwezig was, kon tot zijn spijt niets naders meedelen over het millioen uit Nieuw-Zeeland, waar over de voorzitter in zijn openings woord gesproken had. Hij vond dat Noord-Beveland eerder nadeel dan voordeel van de schenkingen heeft ondervonden. Andere gebieden in het rampgebied hebben schenkingen in de vorm van wijkgebouwen e.d. gekre gen, maar Noord-Beveland was door deze gift uit Nieuw Zeeland hiervan uigesloten. Het wordt tijd, dat hier over een beslissing wordt genomen. ’n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. rtjderlll make* or stil ze nie GOES, 19 Febr. In Zeeland wa ren eind deze week bij de Geweste lijke Arbeidsbureaux iri totaal 1913 mannelijke en 446 vrouwelijke werk zoekenden ingeschreven. Hiervan wa ren er 1151 mannen en 272 vrouwen geheel werkloos. Van werkgeverszijde waren er 619 aanvragen voor manne lijke en 205 voor vrouwelijke werk zoekenden. In de Nieuwe Graanbeurs van het „Huis van Nassau” is de verkeerscom- petitie gehouden, onder auspiciën van de „Motorclub Sparta” en onder ding van de De commandant van de Hongi-tocht naar het eiland Ceram, pas bevorderd tot kapitein, wordt geroepen op het Bureau van de Gouverneur. Het is vroeg in de morgen, want overdag is het te heet om te werken, vooral voor een deftige Hollander, die aan zijn stand verplicht is, onder de Indische tropenzon zich zwaar te kle den in donker fluweel. en F. Prins te Wemeldinge. F. van Dam me, D. Lindenbergh, L. v. Stee te Yerseke, Mej. J. Sinke te Kruiningen, de dames N. Bos, N. Nieuwenhuijze, Mej. S. Nieu- wenhujjze te Rilland, Mej. J. Markusse te Kapelle, Mej. S. Karelse, Mej. M. Rouw Mevr. M. Sinke-v. d. Vire, J. Daane- v. Riet te Goes, Mej. F. Mol en F. Smits te Kattendijke, Mej. N. Zandee te Biezelinge, Mej. C. Boogerd te Hoedekenskerke. Plattelandsvrouwen. Voor de Bond van Plattelandsvrouwen heeft in het Herv. jeugdgebouw de voordrachtkunstenares DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 HILVERSUM I (402 m.) A.V.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A.V.R.O.; 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. VARA: 10.30 Congres van de P. v. d. A. AVRO: 12.45 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dans muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Bariton en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Jordaanzangers. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Amateurprogr. 20.00 Nieuws. 20.05 Journ. 20.15 Gevar. progr. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Koorconc. 22.55 Ik geloof, dat.... 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Rep. 23.35 Gram. 23.50 -24.00 Sport. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken”, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.45 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert”, caus. 12.00 An gelus. 12.03 Metropole ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.55 Gram. 14.00 Gevar. pro gramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?” 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: H. Janzen: Uitwisselingsprogr. „Pakistan”. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amus. muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Gram. 20.40 Amus. muz. 21.15 Carnaval-progr. 22.00 Gevar. liedjes. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Limburgs Promenade ork. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Operaconc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Sport. 16.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Symp. ork. en soliste. 17.40 Strijkkwintet. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor'" de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks- ZIERIKZEE, 18 Febr. Onder enorme belangstelling vond hedenmid dag de begrafenis plaats van het stof felijk overschot van de heer R. Gerrit sen, in leven gepensionneerd inspec teur der Registratie en Domeinen en vele jaren raadslid en wethouder der gemeente Zierikzee. Vanaf het sterfhuis aan de lange Blokweg trok de stoet via de Nobel- poort en de Meelstraat, waar voor het stadhuis enkele ogenblikken stil werd gehouden, langs de Oude Haven, waar bij het gebouw van de sociëteit „De Vereniging” talrijke genodigden zich aansloten voor de tocht naar de alge mene begraafplaats. Zeer vele bloem stukken en kransen getuigden van de grote plaats, die de overledene in de gemeente, in verschillende verenigin gen en veler harten heeft ingenomen. Aan het graf voerde als eerste spre ker burgemeester jonkheer mr J. Schuurbeque Boeije het woord. Hij schetste de heer Gerritsen als een man, die men moest kennen om te begrij pen. Mr C. J. B. du Croo zei in de grote belangstelling reeds een bewijs te zien van de belangrijke plaats, die de heer Gerritsen innam. Namens R. Koole en Zn Bank N.V. sprak de di recteur, de heer C. v. d. Vliet Azn, na mens de P.v.d.A. de heer M. C. Ver- heijen. De heer S. R. H. F. Ochtman sprak namens directie en commissarissen der N.V. Drukkerij v.h. Lakeman en Ocht- maii. De heer M. Veltkamp deed dit namens de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd las ds A. C. D. v. d. Bosch, Ned. Herv. predikant te Ginneken, Openbaringen 7 vers 14 en bad het Ónze Vader. Tot slot dankte de zoon van de over ledene, de heer H. G. Gerritsen te Breda, voor de woorden ter nagedach tenis van zijn vader gesproken. Spreker wees op de grote betekenis van de export waardoor momenteel 85 pro cent van onze invoer gedekt wordt. Er zijn aanwijzingen, dat de export van onze landbouwproducten moeilijker wordt, zo dat het niet mee zal vallen om tegen lonende prijzen te blijven exporteren. Hoewel door de slechte weersomstandig heden in 1954 de oogst op vele plaatsen mislukte zit men ook nog met grote over schotten. Voor dit probleem is nog geen oplossing gevonden. Ook de resultaten van de afgelopen bietencampagne, de uit gezaaide wintertarwe en de aardappel prijs werden door ir Dorst besproken. Bij de aardappelen is het vooral de export, die prijsbepalend is voor dit product. Spr. wees er tot slot op, dat de vette jaren voor de landbouw voorbij zijn en dat de boei- hiemee bij de bedrijfsvoering reke ning zal moeten houden. ■p j0"?.* zo W Hen el 1< ■oorzKq wel; b’ [en geslopen. Het gebouw is 1.1 A’ Waterman-de Boer uit en niet, zoals abusievelijk vermeld, door de heer A. Waterman vlaghijsen, carillonspel, kerkdiensten, rondgang door de stad, kinderspelen, demonstraties, optocht, Jan Klaassen- spel, concert, rondgang en vuurwerk. Ter financiering zal de Oranjevereni ging een bedrag beschikbaar stellen en zal een gift van de inwoners worden gevraagd in de vorm van ’n kwartjes- actie. De leden deden nog verschillen de suggesties: bloemencorso, verlich ting van poorten en stadhuis, volks zang, oliebollenactie en gecostumeerde voetbalwedstrijd. Getracht zal worden buurtverenigingen in te schakelen. Tenslotte werden diverse commissies benoemd, die de plannen nader zullen uitwerken en later rapport zullen uit brengen. Aanvangende half Maart a.s. zal de Regionale Commissie voor het Jeugd werk vanwege de Ned. Herv. Kerk enkele cursusmiddagen en -avonden organiseren ten behoeve van de vrij willige jeugdleiding op Schouweh- Duiveland. Het Nationaal Rampen^ fonds heeft financiële medewerking voor het organiseren dezer cursussen toe'gezegd. Onder meer zullen de vol gende onderwerpen worden behan deld: Jeugd en sport, handenarbeid, binnen- en buitenspelen, het zingen en folklore, feesten en herdenkingen. De cursus zal over een vijftal Zater dagmiddagen en -avonden worden verdeeld. Voor de deelnemers zijn er vrijwel geen kosten aan verbonden. Gisteravond is in de raadszaal een vergadering gehouden met het doel voorbereidingen te treffen voor de feestviering op 5 Mei. De leiding be rustte bij burgemeester Schuurbecque Boeye. De voorzitter van de Oranje vereniging, dhr M. C. Doeleman zet te in grove trekken het programma uiteen, dat er als volgt zal uitzien: „Kapitein de Bas”, zegt de Gouver neur, „ik heb u een bijzondere gunst beloofd. De vrouwen worden altijd door mij toegewezen en ik tracht daarbij rekening te houden met de wensen van de toekomstige echtge noot, voor zover zulks mogelijk is. Bij wijze van uitzondering heb ik u de eerste keus toegestaan. Ga dus naar de Vrouwenhof en laat mij mor gen uw keus weten”. „Dank u zeer, Sinjeur. Heb ik goed verstaan, dat u morgen mijn keus we ten moet?” „Ja morgen. Ik kan de anderen niet langer laten wachten. Er zijn twaalf vrouwen en wel dertig aanvragen, behalve de trouwlustigen van lager rang. Ik zal voor de pennisten en het soldatenvolk wat jonge slavinnen van Bali laten halen. De weinige mooie slavinnen hier in Batavia zijn voor die kerels veel te duur. Ze bieden tegen elkander op en de handelaar spint er wol bij”. De kapitein besluit zijn bezoek aan de Vrouwenhof uit te stellen tot mor gen. Hij peinst over de woorden van de Gouverneur. Dat halen van slaven en slavinnen lijkt hem een rendabel bedrijf. De nieuw aangekomenen hebben haar eerste nacht aan wal doorge bracht en zijn bezig te bekomen van de reis, al werkt het klimaat niet mee. Katrijntje had een vrij goede over tocht zonder storm. Wel was de hit te verschrikkelijk, toen de zeilen slap hingen en de zee onbewogen lag en vlak als een spiegel. Van de vijftien jonge vrouwen zijn er drie in zee be graven. Van het scheepsvolk, ondermijnd door drankmisbruik, onzindelijk, be smet door ongedierte en huizend in ’n stinkend achteronder, waaruit de be dorven lucht als een walgelijke walm de haaien. „O, Katrijntje!” Kreunend ontglip pen hem de woorden. Wat is het le ven verschrikkelijk. En de mensen als ijzer. Ontroering teistert zijn vatbaar gemoed. Is dat liefde? Of alleen maar medelijden? Hij weet het niet. Hij drukt haar hand. Hij wil haar kussen, maar durft niet. Nooit zal dat gebeuren, nóóit. Hij loopt weer buiten. Nu overmeestert hem een dolle woede. Hij haat de mensen, vervloekt alle dingen, hij wenst heel de wereld naar de woonstede der duivelen. ’s Avonds is hij bij zijn vrienden. Ze hebben goed gedronken en gaan zin gend naar huis. Wie by nagt gheen sier wil maecken Nyet can suypen tottet braecken, Borgers nyet derft vallen aen, Met gheen blanc rapier can slaen, Is de naem student nyet waert, Deught slechts voor d’Oostinjevaert. Dat „slechts” is kostelijk. Alsof de Oostinjevaart zo eenvoudig is! Hij tracht mee te zingen, maar het gaat niet. De vrinden moeten hem thuis brengen. Ze sjouwen hem het bordes op, slaan met hard gebons de klopper op de deur en gaan verder. De keurige jongeheer ligt als een beest voor de deur van zijn deftig en zindelijk ouderhuis. mej. Aafje Top verschillende voordrach ten ten gehore gebracht. In de pauze was er een verloting. De zaal was geheel ge vuld. N.C.L.B. De afdeling Wissekerke van de N.C.L.B. vierde het 37ste jaarfeest. Na mens het hoofdbestuur werd gesproken door de heer Van Wensen. Er werden en kele stukjes opgevoerd en namens de burgerlijke gemeente sprak de wnd. bur gemeester de heer Van Halst. Ook sprak de heer Van Elven hoofd van de Chr U.L.O. en namens de C.B.B. de heer Van Strien. Raadsvergadering. Maandag 21 Febr. komt de gemeenteraad bijeen. Op de agenda staat o.m. een voorstel tot onbe- woonbaarverklaring van diverse wonin gen. Toneeluitvoering. In de zaal van de heer Colpaart is een toneeluitvoering ge geven door de voetbalvereniging „Ril- landia”. De Goese toneelvereniging „On der Ons” heeft het stuk „Jij weet.... jij weet, wat ik niet weet” opgevoerd, dat zeer in de smaak viel. De voorzitter, de heer J. J. van Gorssel, kon aan een der leden, die 25 jaar actief-speler is, een ge schenk aanbieden. Raadsvergadering. Vrijdag zal de ge meenteraad vergaderen. Op de agenda staan o.m. voorstellen tot het aanbrengen Van een luidinstallatie in de toren en tot adhaesie-betuiging aan de gemeente El- lewoutsdijk over de verhoging van de zeedijken. HC.V.B. Voor de plaatselijke afdeling de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft de '■’Br j. van Belle uit Heinkenszand ge- oken over het onderwerp: „Het kind ®het gebed”, waarop een levendige be- Jnreking volgde. Vergadering buurtvereniging. Onder jrzitterschap van de heer H. Zuidweg -iderde de buurtvereniging „De Zuid- "esters” uit de Hoofdstraat. De heer L. Verhuist vertelde in zijn jaarverslag dat de belangstelling van de zijde der leden eed is. In Augustus bestaat de vereni- Lg tien jaar en ter gelegenheid hiervan hoopt men een feestavond te houden. Kiesvereniging heropgericht. Alhier is onder leiding van de heer H. Koevoets een A.R.-kiesvereniging heropgericht. Tot voorzitter werd benoemd de heer A. I. Fluit die sprak over „Wij Calvinisten en onze taak”. In het nieuwe bestuur hebben voorts zitting de heren L. S. Abrahamse, A Kik, L. bij de Vaate en C. Zwart. Benoeming. Dezer dagen kreeg de heer IV. van der Werf zijn vaste aanstelling als stuurman op het opleidingsschip voor de binnenvaart „Prins Hendrik”. De Keer van der Werf zal voorts instructie geven in de praktijk van het varen. Slik-overlast. Het vervoer van vette grond brengt perikelen mee voor de be woners van de straten, waardoor dit ver voer geschied. Waren eerst de bewoners van Oudestraat en Korte Ring de slacht- De viering der 5e Mei als bevrijdings dag wenst men niet onopgemerkt voorbij te laten gaan en daarom werd Donderdag avond een informatieve bespreking ge houden tussen het dagelijks bestuur van de Bond van Buurtverenigingen en een deputatie van De Kunstkring. Tijdens deze bespreking kwamen plan nen naar voren en in de komende week zullen deze nader worden uitgewerkt. Volgende week zal men een bijeenkomst beleggen met alle besturen van vereni gingen en grote maatschappijen, wier medewerking men gaarne zal zien, om deze feestdag volledig te doen slagen. Doch tijdens de informatieve bespre king werden suggesties geopperd om in de vroege morgenuren met klaroenge schal de burgerij op te wekken voor dit bevrijdingsfeest. Gedachten gingen ook uit naar kinderspelen, volksdansen, jeugd- appèl, (waar de nadruk zal liggen op massa-zang), een voetbal-ontmoeting tus sen Vlissingen en Middelburg. Tevens worden voorbereidingen getrof fen om een grootse optocht te organise ren. Een herdenkingsdienst in één der kerken zou dé bevrijdingsdag moeten besluiten. Grote verwachting koestert men over de mogelijke deelneming der Koninklijke Marine, die door een parade op de Bou levard het militaire cachet aan deze her denking kan geven. De raad, die Vrijdagmiddag zal ver gaderen, krijgt een beslissing te nemen over het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet van f 1200. voor de te houden tentoonstelling in verband met het 400-jarig bestaan van het Markiezaat. Van half Augustus tot half September is deze expositie geo pend. B. en W. stellen voor twee-derde der kosten voor eigen rekening te ne men. Bovendien zal f 400 betaald moe ten worden voor bijkomende kosten. Een Rijksbijdrage is te verwachten van f 300. In 1953 verleende de raad een crediet van f 132.500 voor de uitbreiding van een pompinstallatie aan de Paarden straat. Inmiddels is gebleken, dat dit crediet niet toereikend is. Daarom stel len B. en W. voor een aanvullend cre diet te verlenen van f 17.750. Voorts wordt een crediet gevraagd van f 3075 voor het aanbrengen van een aantal lichtpunten in de Bloemenlaan. (28 „Gij?” De schok maakt hem los. Hij buigt snel voorover, leunt met de linkerhand op tafel, door zijn gevoel overmeesterd heft hij de rechterhand omhoog, alsof hij zijn vader slaan wil en herhaalt dreigend: „Gij?” Zijn mond vertrekt, zijn ogen vlammen. Vader springt op. „Dwaas! Wat mankéér je? Gebruik je verstand!” Streng wijst zijn hand naar de deur. „Maak dat je wegkomt. Vanavond thuis zullen we elkaar wel nader spreken”. De jonge heer is weer op straat. De frisse wind verkoelt hem. Ze is niet meer te spreken, heeft vader gezegd. Hij zal haar spreken, nu, dadelijk, hoe eer hoe beter. Hij gaat naar het Weeshuis. Zal het lukken? Ja, het lukt. „Katrijntje, overmorgen ga je voor altijd weg. Ik kom je goededag zeg gen”. Bewogen antwoordt ze met een lie ve knik, want spreken kan ze niet. Zwijgend staan ze bij elkaar. Hij kan geen banale woorden bezigen, zoals: „Houd je maar flink” of „Gelukkige reis”. Een reis naar Oostinje is nooit gelukkig. En flink is Katrijntje altijd. Hij ziet weer haar figuur, haar pro fiel zoals vroeger thuis, zoals eens naast de kastdeur, zoals kort gele den op de markt. Wat was het toen veilig. En nu alles weg, inééns weg. Ze gaat naar Indië, waar woeste mannen zijn en wilde dieren, tijgers en zwarte kerels. Met wie zal ze haar leven moeten slijten, met wie het huis delen, iedere dag, haar leven lang? Met een Qostganger, misschien een dronkaard, een laffe ge weldenaar. Eerst die moordende zee reis, maanden lang. En dagen, soms weken, ronddrijven in broeiende roer- 1 -1 2. Z T X nUr BERGEN OP ZOOM, 19 Febr. Donderdagnacht kwam een vrouw een agent van politie vertellen, dat haar man in staat van dronkenschap het gehele meubilair kort en klein had geslagen en zich thans nog in een café bevond. De agent spoedde zich naar het bewuste café en op dat moment kwam de man, ge naamd de H. naar buiten. Hij had inderdaad meer borreltjes gedron ken, dan hij verdragen kon De agent wilde hem naar het politie bureau overbrengen, maar dit ging niet zo gemakkelijk. De H. wist zich los te rukken, waarop hij naar huis vluchtte. Thuisgekomen, deed hij de voordeur op slot. Kort daarop, kwam de H. door de achterdeur van zijn woning naar buiten met in zijn handen...... een legergeweer met opgeplante bajonet. Hij richtte de loop van het geweer op de agent, grendelde en dreigde met neer schieten. Toen de man in dreigende houding de agent op enkele meters genaderd was trok deze zich terug en riep om assistentie. Direct daar na verscheen de overvalwagen en na veel heen en weer gepraat gaf de man zich over. Het geweer met bajonet werd in beslag genomen. Uit tactische overwegingen had de agent geen gebruik gemaakt van zijn revolver, temeer daar ter plaatse veel publiek aanwezig was. De H. maakt deel uit van de Nat. Reserve, uit welke hoofde hij een geweer en bajonet in bezit had. KORTGENE, 19 Febr. Gistermiddag hield de Kring Noord-Beveland van de Z.L.M. zijn algemene vergadering in Hotel „De Korenbeurs”. In zijn openigswoord gaf voorzitter G. M. F. Bom een overzicht van de moeilijk heden waaraan de boer op het ogenblik ’t hoofd moet bieden. De prijzen der land bouwproducten vertonen een neiging tot dalen, terwijl daarentegen de productie kosten nog steeds stijgen. In dit verband wees hij op de lage aardappelprijs van dit jaar. Om tot een redelijke prijs voor goede kwaliteiten aardappelen te komen achtte de heer Bom het noodzakelijk dat met ingang van Maart een gedeelte van de nog aanwezige voorrraad uit de markt genomen wordt. Verder verdient het probleem der arbeidsvoorziening alle aandacht. Een commissie van de Z.L.M. zal dit probleem nader bestuderen en hierover nader rapport uitbrengen. Tot slot van zijn openingsrede vestig- overdracht. Hij wees op de gevaren, die de de voorzitter de aandacht op de bijv, schuilen in het aangaan van onvoldoende beveiliging van de mees te polders van het eiland. Uit de streek zullen stemmen naar voren moeten komen om bij de betreffende instan ties op groter veiligheid aan te drin gen. De Z.L.M. zal hieraan alle steun verlenen. De eerste spreker van deze middag was de heer J. Koster, inspecteur bij de Olveh, die het onderwerp „Fiscale moeilijkhe den bij overdracht van bedrijven” behan delde. Dit gaat tegenwoordig niet meer zo gemakkelijk als vroeger. De fiscus eist een niet gering aandeel wanneer de wer kelijke waarde van een bedrijf hoger blijkt te zijn dan de boekwaarde. De heer Koster zétte uitvoerig uiteen hoe men nu kan handelen bij bedrijfs- phose. toegangswegen wensen. Van de Schoolvereniging. Tijdens de vergadering van de Schoolvereniging heeft het schoolhoofd een overzicht ge geven van het wel en wee der school, die, zo bleek, in 1954 honderd drie en twintig leerlingen telde. De financiële positie van de school is gezond. De af tredende bestuursleden, de heren J. A. Boogaard, J. Louws en J. Vliegen wer den met meerderheid van stemmen her kozen. Ds Goumare sloot deze vergade ring met dankzegging. Vergadering C.B.T.B. De plaatselijke afdeling van de C.B.T.B. vergaderde on der leiding van de heer A. Poppe, die na zijn openingswoord met blijdschap ge waagde van de geslaagde feestvergade- ring waarop het 25-jarig bestaan werd herdacht. De penningmeester, de heer P. S. Geschiere bracht verslag uit; de kas vertoond een batig slot. De voorzitter werd als bestuurslid herkozen en de heer M. de Kam als nieuw lid benoemd. De oud-voorzitter, de heer Koster, sprak over „Doel en streven van de C.B.T.B.”. Bij de rondvraag kwam ondermeer de herwaar dering van de gronden in het herverka- velingsblok. De heer Koster sloot deze geslaagde bijeenkomst met dankgebed. Het Landbouwschap besproken. Voor de afdeling Heinkenszand van de Z.L.M. heeft mr J. F. G. Schlingemann, de Z.L. M.-secretaris de betekenis en het doel van het Landbouwschap besproken en tal van vragen hieromtrent beantwoord. De vergadering die onder leiding stond van de heer M. B. van Iwaarden koos een definitief bestuur bestaande uit de heren M. B. van Iwaarden, C. Wirtzm, W. Ka relse, J. de Jonge en J. Ijzerman. De af deling telt thans 49 leden. Coöp. Kolenbond. Onder voorzitter schap van de heer O. Nijssen hield de Coöp. Kolenbond „Ons Voordeel” haar algemene vergadering in hotel „De Zwaan". Uit het jaarverslag van de secre- taris-penningmeester de heer J. A. van Neuren, bleek dat er in het afgelopen jaar veel is omgezet. Met nadruk werd de leden gevraagd om meer in het voor jaar hun kolen te bestellen. E.HJB.O. personeel. Onder leiding van de heer C. Traas, voorzitter van de afde ling Kapelle-Biezelinge en Schore van het Ned. Rode Kruis, werd Woensdag avond een bijeenkomst gehouden van het EHBO personeel. Op deze bijeenkomst deelde de heer Traas mede dat zeer bin nenkort Het mobiel Geneeskundig Team in Kapelle haar uitrusting zal ontvangen. Het teari is thans volledig. Namens de Pas geslaagde EHBO-ers sprak de heer J. Bek woorden van dank tot de leraren dr I. j, Risseeuw en de heer Viergever. Zij ontvingen boekenbonnen. Varkenshouders bijeen. Onder voorzit terschap van de heer A. de Schipper kwam de varkenshoudersvereniging algemene vergadering bijeen. Het leden tal bleef onveranderd en bedraagt 40. De heer D. C. Nijsse werd gekozen tot lid van de kascommissie terwijl de vergoe- mngsprijs bij sterfte werd vastgesteld op 1.25 per kg. In de komende zomer noopt men weer een reis te maken, OVEZANDE Uitvoering „Juliana”. De plaatselijke anfare hield Woensdag- en Donderdag avond de jaarlijkse uitvoering voor de onateurs, waarvoor veel belangstelling was. Na het openingswoord van de voor- ‘er ^elde de fanfare enkele nummers oer leiding van de heer Geus. De to- elclub „De Amateurs” voerde het stuk »De Rebel” op. Rectificatie. In het bericht over de ver- fm?/1 Van een huis alhier is een storende door deS1°Pen -Het gebouw is gekocht deze gemeente Werd ven te Woerden. Kindles. Woensdagavond reikte Burge- dt> 7T1»ya<^er van hfrab’oendijke namens eur«i de getuigschriften uit aan 40 Volga n’ die de kookcursus hadden ge- ramsVI' Sn}its’Van Hoven dankte de le sen Lu Bo°8erd hartelijk voor de les- Cnt, bood een aandenken aan. Alink ^^hrïften ontvingen de dames; F. Daken’ «Te' J' de Schipper, J. van n Mol, Smits-Van Wnuor TT „Huize ten Anker” is benoemd tot di rectrice mej. J. Engelvaart. Zij is geen onbekende in Tholen, daar zi| de doch ter is van de eigenaar van hotel Zee land. Thans is zij de eerste verpleegster in Dordrecht Gram. 20.40 Gram. 21.00 Omr. ork. en sol. 23.00 Nieuws. tal de dood ten prooi gevallen. Ook was twee malen het kanon losgebrand bij de begrafenis van een officier. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 20.15 Act. 20.30 „De twee Gravin nen", opera-buffa 22.00 Film. 22.15-22.20 voedsel gerantsoeneerd en te zout om te eten, versmachtend van dorst, scheurbuik, ziekte, dood. Dan driemaal rondom de mast, „in Godsnaam”, een pak dat over de verschansing glijdt, een plons in zee, een feestmaal voor binnen gelopen, aangekondigd door kanongebulder van de forten en uit bundig verwelkomd door alle blan ken, van de laagste pennist tot de deftigste Raad van Indië, want ieder hoopt op brieven of bericht van huis.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5