TANDARTSEN BREKEN MET DE ZIEKENFONDSEN Onderwijs wordt afgestemd meer op de maatschappij Moord op twee bejaarden te Doetinchem opgehelderd Nederlands schip door piraten bedreigd Mr H. Bouman zal niet worden gearresteerd Tandartsen contra Formateur no. 4: het laboratorium Diamanten uit EDGAR FAURE het ULO (MAVO) Plannen voor Bestaande honorering brengt juiste uitoefening der tandheelkunde Ziekenfondsen economisch en sociaal-paedagogische opleidingen in gevaar Met ingang van 1 Maart a.s. Reorganisatie van Wetboek voor het Onderwijs? tn Djakarta Officiële verklaring Onderzoek naar beschuldiging van omkoperij wordt met kracht voortgezet Neef beroofde twee oude mensen van het leven na twist over geld Vis LAVO HAVO Beroepsonderwijs Brand op s.s. „Grootekerk” MAVO O DE BILT ZEGT: Plaatselijk sneeuw De onderwijsnota: Volledige gelijkstelling openbaar- en bijzonder onderwijs 10e JAARGANG No. 3020 Scheepvaartmaatschappij van MAANDAG 21 FEBR. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT (ZIE PAGINA 1) een ren. der-gehonoreerde tandarts zelf. DWANGBEHANDELING De bestaande honorering dwingt de tandarts tot een arbeidstempo en een arbeidstijd, die niet meer kunnen wor- De Officier van Justitie deelde ook mee, dat mr. Bouman niet zal wor den aangehouden en indien eventu eel mocht blijken, dat hij zich aan overtreding van de wet heeft schul dig gemaakt, slechts in het uiterste geval tot arrestatie zal worden over- Ingevoerd worden dan de begrippen LAVO, MAVO en HAVO. Onder het LAVO zullen dan vallen het huidige V.G.L.O. het primaire nij- Foto links toont de grootste diamant tot nog toe door G.E. gemaakt: hij 18 één zestiende inch lang, en, ter verge lijking naast een grammofoonnaald ge? fotografeerd. Foto rechts toont de 1000 tons pers, waarmee een druk van 100.000 atmosfeer of 1.6 millioen pong per vierkante inch wordt uitgeoefend: in dit apparaat werd de eerste diamant gemaakt. RANGOON, 20 Febr. Birmaanse kannonneerboten hebben Vrijdag avond het Nederlandse vaartuig „Al- deramin” (7.269 ton) ontzet, toen het zich in de mond van de Rangoon-ri- vier in moeiilijkheden bevond. De „Alderamin” was namelijk om singeld door een grote vloot jonken, die zich vijandig gedroegen. Het zag er naar uit, dat het piraten jonken wa ren en dat men de „Alderamin” wilde enteren. Bij de komst van de kannon neerboten, welke door de „Aldera min” radiografisch opgeroepen waren, verdwenen de jonken in kleine zijar men in het moerasgebied van de Ir- rawaddy-delta. De „Alderamin” was des middags uit Rangoon vertrokken met lading voor Calcutta. den aanvaard, omdat zij een ernstig gevaar inhouden voor de juiste uitoe fening van de tandheelkunde. De tandartsen zeggen te moeten constateren, dat al deze arbeid slechts in geringe mate tot het ge stelde doel leidt, doordat het grootste deel van de verrichtingen gratis ver leend wordt, voelen grote groepen van verzekerde patiënten zich niet geroepen hun monden goed te onder houden. Door dit gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel gaat ’t resultaat van de sanering door verwaarlozing in zeer veel gevallen weer verloren. Zo is deze situatie, die reeds jaren onhoudbaar is, tenslotte in een impasse geraakt, waardoor de tandheelkundige De HAVO zal een cursusduur van vijf jaar hebben. Dat is dus even lang als de cursus van de huidige middel bare school voor meisjes. In de nota wordt gezegd, dat zowel zelfstandige scholen als combinaties met andere schooltypes mogelijk moet zijn. Ge dacht wordt aan een combinatie van een HAVO-school en een V.W.O.- school. DEN HAAG, 20 Febr. Het s.s. „Grootekerk” heeft, toen het zich 100 mijl bezuiden Toulon bevond, gemeld dat brand is uitgebroken in ruim nummer één. Het schip meet 7647 ton en behoort aan de N.V. Verenigde Ne derlandse De Haag. professie, aldus nog steeds de mening van de maatschappij, gedwongen wordt ingrijpende maatregelen te nemen. Het meest teleurstellende wordt ge acht, dat van de zijde der ziekenfond sen de sterke neiging zou bestaan om dit conflict de degraderen tot een sim pel honorariumgeschil, waarbij het de tandartsen slechts om materiële over wegingen gaat. De tandartsen zouden er herhaaldelijk op gewezen hebben, dat deze toestand reeds op medisch- tandheelkundige gronden niet aan vaardbaar is en de patiënten van een verantwoorde en doeltreffende tand heelkundige verzorging uitsluit. Doch dit zou steeds zijn genegeerd. Volgens de tandartsen zijn het in feite de zie kenfondsen geweest, die voor hun ver zekerden onmogelijk hebben gemaakt en patiënten zowel als tandartsen ge noopt hebben met een surrogaat van werkelijke tandheelkunde genoegen te nemen. dus altijd diamant in stof vorm. Wanneer de kosten van de vervaar» diging van deze diamant nu gednart kunnen worden, is er een toepassing^ mogelijkheid ervan in industrieel gé* bruik. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van KarelseJ’Goes;DJ^kLaport, Goes; J.’ Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Bij de hoofdindeling van het onder wijs worden de termen uit de eerste onderwijsnota, die van minister Ruf ten, gebruikt. Er zal dus komen: kleu teronderwijs, basisonderwijs, voortge- zet onderwijs en wetenschappelijk on derwijs. ALBUQUERQUE, 20 Febr. Het wrak van een vermist passagiers vliegtuig van de „Transworld Airli nes” is op een bergtop ten Oosten van Albuquerque in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico waargenomen. Van de zestien inzittenden is geen levenste ken gezien. Het toestel is uitgebrand. Er zijn bergklimmers nodig om de resten te bereiken. Het U.L.O. valt onder het MAVO. Dat wil zeggen dat deze school een nieuw leerplan moet hebben. Het ge reorganiseerde U.L.O. moet n.l. bij uitstek geschikt worden als voorberei ding op de middelbare beroepsoplei dingen. De cursus zal drie of vier jaar moeten bedragen. Er komt een onderbouw van twee jaar. Het derde en vierde leerjaar is bestemd voor de beroepsopleiding. verheidsonderwijs, de voorbereidende klassen bij het technisch- en het land en tuinbouwonderwijs en het zevende en achtste leerjaar van de lagere school. gegaan. Dit houdt in, dat hij zal wor den aangehouden, indien bemerkt wordt, dat mr Bouman een poging zou willen doen om te vluchten of zich aan een herhaling van de over treding zou schuldig maken. Zelfs indien blijkt, dat mr Bouman schul dig zou zijn aan omkoperij, dan nog zou hij zijn werk als verdediger in de zaken Schmidt en Jungschlager kun nen voortzetten, tenzij hij de erecode van advocaten heeft overtreden. Het onderzoek naar de door getuige Manoch uitgesproken beschuldiging duurt inmiddels onverminderd voort en er wordt naar gestreefd zo spoedig mogelijk klaarheid in deze affaire te krijgen. Na 125 jaar vergeefs pogingen te hebben gedaan is men er nu in ge slaagd de hardste en prachtigste stof van de natuur, diamant, zelf te ver vaardigen. Op 15 Februari werden deze, eerste door de mens gemaakte, diamanten, getoond in het Laborato rium van General Electric te Schenec tady, N.Y., V.S. De geleerden van G.E. stelden toen enkele kleine diamantjes ten toon, ge maakt van koolstofmateriaal, dat on der zeer hoge druk en temperatuur werd gebracht. Dit principe was reeds eerder bekend, doch nimmer was het gelukt op deze wijze iets te maken, groter dan een stofje, men verkreeg sociaal-paedagogisch onderwijs. Vrij vaag zijn de mededelingen in de nota over het partieel onderwijs en verdere vorming. De behoefte bestaat nl. om een geleidelijke overgang naar de maatschappij te scheppen. Het school-type wordt nog niet aangege ven. Wel zegt minister Cals dat een ix- a .wettelijke regeling voor dit onderwijs V erder zal bijzondere aandacht be-1 noodzakelijk is. ZEEUWSCH DAGBLAD PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ran Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. art. Goes: J. Lodder. Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. DE TOEDRACHT Na zijn aanvankelijke ontkenning viel de dader tenslotte door de mand. Hij was op 19 Januari per trein naar Arnhem gereisd met medenemen van zijn rijwiel, waarop hij van Arnhem naar Doetinchem reed. Volgens ver dachte was het doel zijn oom op te zoeken om van hem geld te lenen. Op zijn verzoek 1000,te mogen lenen, had de oom verklaard, dat hij daar toe wel bereid was, maar dat men er de volgende morgen wel verder over zou praten. Li de loop van de nacht onstond er echter een twist tussen oom en neef, waarbij de oude man verdachte een klap zou hebben gegeven. Vervolgens zou de oude heer B. zijn neef hebben vastgepakt om hem met een mes te lijf te gaan. Verdachte wist hem het mes afhandig te maken en stak er toen zijn oom mee dood. Op het la waai kwam de huishoudster toelopen en deze ontving van verdachte een vuistslag. Toen dit niet tot resultaat leidde, heeft hij haar ook met messte ken gedood. Verdachte stopte daarop zijn on derkleren in zijn tas en verdween met medeneming van de huissleutel per fiets in de richting Arnhem. Op de IJsselbrug bij Doesburg wierp hij de kleren die met bloedvlekken waren bedekt, in het water evenals het mes. De tas nam hij echter mee en het was juist deze tas, die tot de arres tatie leidde. De politie trof nl. bij inbeslagname in de tas bloedvlek ken aan.. Gedacht wordt in dit verband aan instituten, die bijzonder geschikt zijn als streekscholen. Dan zullen er natuurlijk leerlingen zijn, die geen aansluitende beroepsop leiding wensen te volgen. Voor hen moet de mogelijkheid blijven bestaan na drie of vier jaar een diploma te verkrijgen, dat het recht van toela ting verschaft tot scholen voor mid delbaar beroepsonderwijs en ook tot de eerste leerkring van de kweek school. Een moeilijkheid is natuurlijk de bevoegdheid van de leerkrachten bij het MAVO. Wenselijk is daarom te overwegen, o.m. voor die vakken, waarvoor de wet thans een afzonder lijke bevoegdheid eist, dubbelacten in te stellen. Deze acten kunnen verkre gen worden door een ieder die reeds een acte of en diploma bezit, maar ook door hen, die een eindiploma een HAVO-school bezitten, mits aan bepaalde eisen van paedagogische en didactische aard is voldaan. De Poolse staatsraad heeft Zaterdag besloten eén einde te maken aan de staat van oorlog tussen Polen en Duitsland, stagnatie in de tandheelkundige verzorging kerde. Volgens mededeling van de Ned. Mij tweede instantie ten koste van de on- tot bevordering der tandheelkunde J-v- staan in het conflict twee visies op de tandheelkundige verzorging van ons volk tegenover elkaar. Enerzijds is er het streven van de ziekenfondsen om tegen voordelige voorwaarden het recht op tandheel kundige behandeling van grote cate gorieën van ons volk te garanderen, liefst in grote moderne klinieken en eigendom van de ziekenfondsen, waar de tandarts-functionaris onder leiding van een directeur-tandarts en zijn staf zorg draagt voor de verlening van tandheelkundige hulp aan de verze kerden. Anderzijds vindt men het standpunt van het (overgrote) merendeel van de tandheelkundige professie, die uitoefe ning in d? eigen practijk en de per soonlijke relatie tussen patiënt en tandarts een absolute voorwaarde acht voor een goede tandheelkundige be handeling en die er zich van bewust is, dat de huidige honorering van de ziekenfondsen voor de verschillende verrichtingen zo gering is, dat daar voor geen verantwoorde tandheelkun dige behandeling kan worden ver schaft. Volgens de meerderheid van de tand artsen dwingt deze honorering tot een te snelle werkwijze, wil zij nog eniger mate rendabel zijn dit is trouwens bevestigd door economische rapporten en dit brengt een onmiddellijk ge vaar van onvolledige en onverantwoor de tandheelkunde met zich mede, waarvoor de tandartsen de verant woordelijkheid niet langer op zich wil len nemen, omdat deze gang van za ken noch ethisch, noch economisch zonder onv aardige concessies kan wor den getolereerd. De jarenlange strijd tussen de zie kenfondsen en de tandartsen is vol gens de maatschappij daarom in de eerste plaats een ideële strijd. Het hoofdbestuur is er zich terdege van be wust, dat de sociale taak van de tand artsen zeer verstrekkend is. Zij reali seert zich echter, dat het streven naar massabehandeling van verzekerden zonder een behoorlijke financiering van de zijde van de ziekenfondsen uitein delijk ten koste gaat van een grondige tandheelkundige zorg, dus ten koste van de verzekerde patiënten en in een DEN HAAG, 19 Februari In de tweede onderwijsnota aan de Tweede Kamer, waarover we Zaterdag reeds uitvoerig berichtten geeft minister Cals in grote lijnen de toekomstige regeling van het onderwijs weer. Bij de voorgestelde oplossingen is naar een ruime mate van soepelheid gestreefd, zodat tegemoetgekomen wordt aan de gerechtvaardigde klachten, dat het onderwijs te star zou zijn. De minister wil alleen de hoofdlijnen uitstippe len en zijn voornaamste zorg, nog meer dan een gedetailleerde wettelijke voorziening is, dat het volk en met de ouders er toe gebracht worden zich op hun eigen verantwoordelijkheid te bezinnen en de consequenties daar van te aanvaarden. Om het structuurplan voor ons onderwijs, dat uitvoerig in de nota wordt uiteengezet te verwezenlijken zijn tal van wettelijke voorzieningen nodig. Al deze regelingen moeten gebaseerd zijn op een soort wetboek voor het onderwijs, waarvoor plannen in de maak zijn. Ook voor het voortgezet on derwijs is nog een aparte wet nodig. UTRECHT, 19 Febr. Het conflict tussen de tandartsen en de ziekenfondsen is vandaag in een definitief stadium gekomen. Op een Landaag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Neder- Ldse Maatschappij tot bevordering van de tandheelkunde is met een ■rote meerderheid van 124 tegen 2 stemmen besloten ingaande 1 Maart ieder contact met de ziekenfondsen te beëindigen. Alle tot heden tot stand gekomen regelingen tussen tandartsen en ziekenfondsen worden op 1 Maart verbroken. Over de datum van ingang van het besluit was een herstemming nodig. Het ging hier over 1 Maart of 1 Juli. Wat nu op 1 Maart, zullen de fondsverzekerden vragen. De verga dering heeft aan het bestuur overgelaten die beslissing te nemen, die zijns inziens het beste is voor de patiënt en die het minste kans geeft otonnafie in de tandheelkundige verzorging van de ziekenfondsverze- DOETINCHEM, 19 Februari. De politie te Doetinchem is overgegaan tot arrestatie van de 37-jarige ongehuwde B. B., die op 20 Januari j.l. in een woning aan de Rekkenseweg te Doetinchem twee bejaarde mensen van het leven heeft beroofd. Het waren de 73-jarige B. B. een oom van de moor denaar en diens 66-jarige huishoudster. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd. Hij was sedert Augustus van het vorig jaar werkloos en woonde in den Haag op kamers. De politie vermoedt, dat hij in financiële moeilijkheden verkeerde en zijn oom geld kwam vragen. Al spoedig na de moord stond vast, dat er iemand buiten de slachtoffers de nacht in de woning moest hebben doorgebracht. Men vond n.l. bij de wastafel een schoon washandje en een badhanddoek, hetgeen er op duidde, dat er een „logé” moest zijn geweest. Op aanwijzingen van de Haagse poli tie de dader bleek in Den Haag te wonen kwam vast te staan, dat B. B. de bewuste nacht niet thuis was geweest. Hij werd daarom 11 Februari j.l. gearresteerd. Hij bleef evenwel hardnekkig ontkennen en gaf allerlei verblijfplaatsen op. Bij nader onder zoek bleken de beweringen evenwel volkomen onjuist. PARIJS, 19 Febr. Nu de socialist Pineau weer is uitgediend als kabi netsformateur, is weer een andere fi guur aangezocht om Frankrijk aan een nieuwe regering te helpen. Als formateur no. 4 is aangediend Ed gar Faure, een radicaal, die door ex- premier Mendès-France eerst als mi nister van Financiën in zijn kabinet was opgenomen en later verhuisde naar Buitenlandse Zaken. Faure heeft de uitnodiging van pre sident Coty aanvaard, althans voorlo pig. Hij zal vermoedelijk vanavond beslissen of hij een serieuze poging gaat wagen. Het verzoek aan Faure werd ge daan, nadat president Coty de frac tievoorzitters van alle partijen had ontboden. Zaterdagmiddag zijn ze bijeen geweest. De communisten ontbraken, omdat ze niet waren uit genodigd en de socialisten, omdat zij weer willen terugkéren in de op positie. Parijs gonst weer van de geruch ten. Hoewel Faure nog maar nau welijks met zijn besprekingen was begonnen, fluisterde men al, dat Pfimlin (de volksrepublikein, aan wie het ook niet gelukte een kabi net samen te stellen) minister van Buitenlandse Zaken zal worden. We zullen kijken of het uit komt! DE BILT, 20 Febr. Enkele op klaringen, maar ook plaatselijk sneeuw. Temperaturen om het vries punt. Zwakke tot matige wind, over wegend tussen Oost en Zuid. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.45 u., onder 18.05 u. Maan op 7.14 u., onder 18.18 u. Hoogwater Dinsdag 22 Februari: Vlissingen: 1.21 u. 1.73 m., 13.42 u. 1.96 m. Terneuzen: 1.46 u. 1.89 m., 14.07 u. 2.11 m. Wemeldinge: 3.03 u. 1.47 m., 15.21 u. 1.68 m. Zierikzee: 2.46 u. 1.22 m., 15.10 u. 1.42 m. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” uoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438. Giro 274289. „tnren: Vlissingen: Nieuwstr. Kplef 326; Middelburg: Korte t/utr 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DJAKARTA, 19 Februari Mr. Herman Bouman, de verdediger in de zaak-Jungschlager, die op de eerste dag van het proces door een getuige werd beschuldigd van omkoperij, zal niet worden gearresteerd, zolang het onderzoek voortduurt. Bovendien zal hem niets in de weg worden gelegd, waardoor zijn werk als verdediger in deze zaak kan worden geschaad. Dit is Zaterdag meegedeeld in een communiqué, dat is uitgegeven door het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse Hoge Commissaris, Graaf Van Bylandt, uitte Vrijdag tij dens een bezoek aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, ern stige beozrgdheid over de gang van za ken in het proces-Jungschlager. De Officier van Justitie, mr. Soena- rio, verklaarde, dat mr Bouman vol ledige bewegingsvrijheid geniet, doch dat hij zich, hangende het onderzoek, ter beschikking van het parket dient te stellen. Berichten, als zou hij geen contact met de buitenwereld hebben, zijn niet juist, zo zei mr. Soenario. Men heeft hem slechts verzocht zich afzij dig te houden van contacten met be trekking tot de verklaring van de ge tuige Manoch. steed worden aan het beroepsonder wijs. De maatschappelijke ontwikke ling maakte het noodzakelijk dat naast land- en tuinbouwonderwijs en ook het Nijverheidsonderwijs, thans ook economische en sociaal-paedagogi sche opleidingen worden ingesteld. De volgende plannen worden dan verder gelanceerd: Het land- en tuinbouwonderwijs moet zo goed mogelijk in het struc tuurplan voor het onderwijs worden ingepast. Daarom voelt de minister er veel voor ook bij dit onderwijs de onderscheiding LAVO, MAVO en HAVO in te voeren. Over het Nijverheidsonderwijs wordt opgemerkt, dat met meer nadruk gro te aandacht moet worden besteed aan het beroepsonderwijs voor meisjs. Het voorgestelde economisch en ad ministratief onderwijs, dat zeer nood zakelijk is voor de tegenwoordige maatschappij, moet ook weer verdeeld worden in lager, middelbaar en hoger onderwijs: Onder het lager en middelbaar on derwijs moet dan vallen het midden- standsonderwijs, het handelsonder wijs, de opleiding voor practijkdiplo- ma’s en de opleiding voor winkel-per- soneel. Ook bestaat het plan om de huidige handelsdagschool onder deze tak van onderwijs te laten vallen. De huidige school voor maatschap pelijk werk moet een ruimere taak krijgen als opleidingsinstituut voor een aantal sociale beroepen op hoger niveau. Gedacht wordt verder aan de basisopleiding. Op lager niveau moet een school in het leven geroepen wor den, die voor niet-leidinggevende en de direct-uitvoerende functies i n de sociale beroepen opleidt. Dit soort on derwijs dan wordt aangeduid als het DEN HAAG, 19 Februari. Voor de oprichting en financiering van alle takken van onderwijs (behoudens het wetenschappelijk onderwijs) wil de Regering in beginsel uitgaan van de volledige financiële gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onder wijs. Voor de opstelling van een volledig Plan kan echter geen zekerheid gebo den worden. Wel zijn wettelijke nor- >nen mogelijk, die zich beperken tot de individuele school, maar rekening moet worden gehouden met een sa menhangend geheel van onderwijs voorzieningen. De ministers zouden een ontwikke- mg toejuichen, die er toe kan leiden, at van overheidswege erkende lande- c’q' ^rote regionale organisaties i verzorging van het gehele voort gezet onderwijs op een bepaalde le- ensbeschouwelijke basis wetenschap- verantwoorde deelplannen op- Hn^len voor hun gebied, welke vol- w n aan bepaalde landelijke normen, lrir,arVan ln.bijzondere gevallen afwij- m°8elijk is. In deze organisatie van S verschillende groeperingen van u b° ,bet onderwijs betrokkenen dn i e *,akken van onderwijs binnen tajevensbeschouweliike richting ver tegenwoordigd moeten zijn. dpii^v ontstaan .van de bedoelde lan- tevano reSi°nale organisaties zal ■>rntQS de samenwerking tussen de «te groeperingen van ons volk in oepaald gebied kunnen bevorde-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1