radios- Bij Lhee is een enorme aanbouw. naar de erflaatster van gronden Ook landbouwers van de zand- de nieuwe polders? coop in Het portret Over de Atlantische Oceaan liggen vier bruggen Met VELP0N zie je er geen barst van! AHDERE BLADEN De uitreiking van de Nansen-medaille Twaalf atoomcentralen in Engeland Officiële afsluiting op 4 Maart a,s, Grote staking dreigt in Zweden hei. bos Temidden en van er Kern het vraagstuk: productie per man te klein £le. m.atine.tjz'L uit ïïlaM De verbinding van Clachan Seil lag er reeds in 1793 Gelezen in van FEUILLETON door K. Jonkheid ïi^öc.hcune,ncL Kleine boeren-dag C. B. T. B. laist van zenuwen? De actie voor de vluchtelingen Natuurliefhebbers mogen het instrument bezichtigen. LIKDOORNS Wonderolie De romantische geschiedenis van een erfenis Op de Faroëreilanden Tijdens de E 55 Heli-congres te Rotterdam lets voor wereldreizigers pagina 9 2EEUWSCH DAGBLAD 17 Februari 1'955 ponderdag De grote De bekendste der Atlantische brug- niet altijd Ingezonden Mededeling (adv.) de Ingezonden Mededelin (Adv.) 25) XXIII. DE KOMPANIE XXIV. COMPAGNIESDOCHTER tie (Wordt vervolgd) I Mijnhardt’s Zen uw tabletten helpen U er overheen. De Verenigde Staten hebben 1.379.000 militairen ongeveer de helft van hun totale strijdmacht gestationneerd op 950 bases buiten het Ameriaanse vaste land. Vraag de juiste soort aldus dat 3 8 =5 ton en zal in de maand April op een draaibare toren worden ge plaatst. De gehele constructie weegt LONDEN, 16 Febr. De Britse re gering heeft een voorlopig program voor de bouw van twaalf atoomcentra len bekendgemaakt. Het plan bestrijkt een tijdvak van tien jaar en de kosten van de twaalf centralen worden ge raamd op drie milliard gulden. Geza menlijk zullen deze centralen een ca paciteit hebben van 1500 tot 2000 me gawatt. Men vermoedt, dat men even veel hitte uit een ton kernbrandstof kan krijgen als uit tienduizend ton (Van onze §-redacteur). ZWOLLE, 16 Februari Het gehele kleine boeren-vraagstuk inclusief de huidige moeilijkheden rond de melkprijs is te herleiden tot één grondoorzaak: de productie per man is op de zandbedrijven te klein. Wij zijn trots op onze hoge productie per ha en die is ook belangrijk, maar op de kleine zandbedrjjven is het de productie per man, die de boer de das omdoet. Deze stelling werd geponeerd op de Kleine Boeren-dag, die heden te Zwolle door de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond werd belegd. Ir G. J. ter Brugge, inspecteur van de Cultuurtechnische Dienst sprak hier over de herverkaveling in verband met de verbetering der zandgronden. DEN HAAG, 16 Febr. Tijdens een openbare bijeenkomst op 4 Maart a.s. te Utrecht, zal de voorzitter van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 ten ba te van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland, de heer M. A. Reinal- da, het financiële eindresultaat be kend maken. Daar de kans op een ver rassend groot bedrag niet denkbeeldig is, worden geen „tussenstanden” meer bekend gemaakt. Tevens hoopt men mededelingen te doen over de globale besteding van het bijeengebrachte geld. Er is in deze zandstreken te weinig grond per man, dat is de kern van de Weg met onhandige likdoomringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. De grote spiegel, die een door snede heeft van 25 meter en met gaas is bedekt, is al vrijwel geheel gemonteerd. Deze spiegel weegt 25 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.53 u., onder 17.57 u. STOCKHOLM, 16 Febr. Zweden ziet zich geplaatst tegenover het grootste ar beidsconflict van deze eeuw, nu het in vloedrijke werkgeversverbond heeft op geroepen om met ingang van volgende week Dinsdag vrijwel alle aangesloten bedrijven voor de arbeiders te sluiten. Hierdoor zouden ongeveer 500.000 arbei ders ongeveer een zesde van alle Zweedse arbeiders worden getroffen. De oproep van het werkgeversverbond is het antwoord op het stakingsparool van de 37.000 leden tellende unie van arbei ders in de papierindustrie. Deze arbeiders willen een loonsverhoging van zeventien procent, terwijl de werkgevers bereid zijn een verhoging van drie procent toe te staan. De voorzitter van het werkgeversver bond motiveerde het besluit van zijn or ganisatie met de beschuldiging, dat de vakvereniging haar eisen niet vermindert en bovendien andere vakbonden aanzet tot soortgelijke acties. zwaargewapende hun eigen waarde en die is niet ge ring. Hij mag zijn gewicht in goud waard zijn, hij blijft een dienaar en zij de meesters. De Gouverneur heeft geschreven over de vrouwen, die de Heren ge zonden hebben en ze betiteld als „het schuym van den lande”. Hij heeft aan gedrongen op betrouwbaar toezicht tijdens het vervoer, opdat de vrou wen eerbaar aankomen en tegelijk voorgesteld, de Amsterdamse wees huizen te ontlasten door het opzenden van weesmeisjes. De verontwaardiging van de Am sterdamse Heren is diep en zwaar, maar de bewindvoerders uit Zeeland en van de kustplaatsen langs de Zui derzee, naijverig en afgunstig op de krachtige positie van Amsterdam, grijpen de gelegenheid aan om hun Amsterdamse vrienden een stevige hak te zetten en weten na langdra dige tegenstand door te drijven, dat de ouderloze meisjes de martelende zeereis zullen ondergaan en na ge slaagde overtocht worden toegewe zen aan een verlangend en naar men hoopt ook liefhebbend echtgenoot. GENEVE, 17 Febr. Het bureau van de Hoge Commissaris der V.N. voor vluchtelingen heeft meegedeeld, dat de commissie van vijf voor de jaarlijkse toe kenning van de „Nansen-medaille” voor hulpverlening aan vluchtelingen binnen het mandaat van de hoge commissaris, thans is samengesteld en 17 Maart voor het eerst zal vergaderen. De Nansen-medaille is genoemd naar de beroemde Noorse ontdekkingsreiziger dr Fridtjof Nansen. Hij was de eerste Hoge Commissaris voor vluchtelingen van de Volkenbond en gaf zijn naam aan het „Nansen paspoort”, ’t eerste reisdocu ment voor statenloze vluchtelingen. De medaille zal zijn beeltenis dragen. Behalve de Hoge Commissaris voor vluchtelingen zelf, mr G. J. van Heuven Goedhart, hebben in de commissie zitting de heren Odd Nansen, een zoon van wijlen dr Fidtjof Nansen, Marcel Pilet- Golaz, gewezen president van de Zwit serse confederatie, Leon Marchal, secre- taris-generaal van de Raad van Europa en Charles Jordan, voorzitter van de vaste conferentie van vrijwillige bureaux die voor vluchtelingen werken. Vrouwe Schellinckhout is zeer te vreden met haar nieuwe maerte. Ze had er eerst een zwaar hoofd in. Haar vorige had haar zeven jaar gediend. Die kende de gang van het werk, had verstand van schuren als de beste. Zal zo’n jong ding niet uit de hand vallen? Het valt mee. Het maertjen is vro lijk en opgewekt en dat mag de vrouw wel. Aan zure gezichten heeft ze een hekel. Katrijntje vindt de verandering ’n verbetering. Haar nieuwe vrouwe spreekt met zachte stem en is niet zo kraak en overdreven zindelijk als haar vorige meesteres, die altijd liep te jagen. Daardoor was daar een sfeer van onrust, terwijl er de laatste tijd ook iets angstigs lag in de verhouding met de jonge heer. weg wordt geplaatst. Deze teles coop, de grootste van Europa, zal worden gebruikt voor het meten van cosmische stralingen. Een storm van verontwaardiging is reeds opgegaan, omdat door de bouw van deze telescoop het natuurschoon aanmerkelijk af breuk zal worden gedaan. Maar daar bij Lhee bouwt men rustig verder. In het najaar hoopt men de eerste wetenschap pelijke waarnemingen ver richten. niet minder dan 300 ton. Op de spiegel worden de radiostralen van de zon en Melkweg op het gaas opgevangen en de paraboli sche vorm van de spiegel kaatst deze stralen terug en concentreert deze op een punt, namelijk op de antenne, die uit het middelpunt van de spiegel omhoog rijst. Vandaar worden de stralen naar „het waarnemingshuis” geleid, dat zich aan de onderzijde van de spie gel bevindt en dat nog gebouwd moet worden. Doordat de spiegel op een ronde railbaan kan draaien, is het mogelijk de telescoop op alle delen van het heelal te richten. Een speciaal mechanisme zal zorg dragen voor het automatisch vol gen van een eenmaal ingesteld ge bied. Ter weerszijden van de grote te lescoop is men bezig de fundamen ten te maken voor .twee kleinere spiegels, zoals ook in Kootwijk staan opgesteld. Deze spiegels ko men uit Noorwegen en werden ca deau gedaan uit „de oorlogsbuit” die de Duitsers daar achterlieten. Op het ogenblik is de radioteles coop nog niet voor het publiek te bezichtingen, maar het bestuur van de Stichting heeft het voornemen om van de zomer, wanneer het ob servatorium vrijwel gereed zal zijn, belangstellenden gelegenheid te ge ven het instrument in ogenschouw te nemen. De foto toont enige lassers bezig met het bevestigen van de gaasra- men op de instelbare paddenstoe len. die klaar ligt op de rede. De prauwen 1 neur waard is, maar ze kennen ook zijn bemand met zwaargewapende bruine krijgers, die al menige tocht gemaakt hebben. Het doel van hun tocht is altijd roof en moord te eigen bate. Maar nu heeft de Compagnie haar machtige hand op de Hongi gelegd en zal een van haar dienaars het bevel voeren. Ze varen naar het eiland Ceram. De bevolking heeft nagelen en mus kaatnoten verkocht aan Engelsen en Portugezen. De bewoners van de Mo- lukken hebben al eerder hetzelfde gedaan en zijn zwaar gestraft. De Hongi is er heen gevaren en een groot deel der nagel- en muskaatbo- men is vernield. Het monopolie der Compagnie moet gehandhaafd blijven. En nu naar Ceram. De Companie wil de nootcultuur beperken tot de Banda-eilanden. Daarom moeten alle bomen op Ceram vernield worden on der leiding van een ferme comman dant. De smokkelverkoop is een bruikbaar voorwendsel. Woest en meedogenloos woeden de bruine kerels in de nauwkeurig ver zorgde tuinen van de vreedzame eilan ders, die verslagen toezien. Vrouwen en kinderen vluchten en verschuilen zich, maar de mannen verzamelen zich. Met hun primitieve wapenen willen ze hun bezit beschermen. Ze verweren zich met alle krachten, doch moeten wijken. Nu komen de vrouwen in wanhoop te hulp. Wanho piger wordt de toestand en eindelijk is de strijd beslist. De Hongi keert terug met buit van goederen en slaven. De commandant wordt kapitein en omdat hij verlof tot trouwen vroeg, zal hij uit de komende zending blanke vrouwen de eerste keus hebben. Jan Pieterszoon Coen, de hoogste dienaar van de Compagnie, is ’n man van ijzer, hoewel eerlijk als goud. Hij ontziet niemand, zelfs niet zijn meesters, de oppermachtige Heren XVII. De brieven die hij schrijft, ge tuigen van onbevreesde vrijmoedig heid. Hij vraagt maar zelden, hij eist en critiseert. Maar de Zeventien Heren zijn ook De beoefenaren van de intellectuele vrije beroepen verkeren thans in de onmogelijkheid hun oudedag op ge noegzame wijze voor te bereiden. Tot deze wel diep beschamende conclusie komt de Nederlandse Orde van Advo caten in een brief aan de ministerraad, waarin met het oog op de noodtoe stand in genoemde kringen, gevraagd wordt dat het bij de komende be lastingherziening toegestaan zal zijn, de premie voor de ouderdomsvoorzie ning niet te begrijpen onder het be lastbaar inkomen. Een volkomen redelijke eis, „Burgerrecht” gezien het feit, stortingen voor de werknemers prac- tisch belastingvrij zijn. Niettemin zul len de beoefenaars der vrije beroepen een harde dobber hebben hun gerecht vaardigde eis ingewilligd te krijgen. Wij staan namelijk voor het feit dat voor groepen, die numeriek niet sterk zijn, als het om sociale voorzieningen gaat, moeilijk recht te krijgen is. Ster ker nog, dat hun belangen worden opgeofferd aan die van de grote mas sa, die politiek gesproken „interes santer” is. het graafschap Argyll. Stellig is deze brug de fraaiste, de meest romanti sche en bovendien de oudste aller At lantische bruggen. Hij kwam in 1793 gereed. De bouwmeester was een be kend Schots ingenieur, Thomas Tel ford, die als bouwer van bruggen, als graver van kanalen en als aanlegger van wegen in zijn dagen zeer in aan zien stond. Thomas Telford’s merk waardigste prestatie was de bouw van een brug tussen Schotland en het eilandje Seil. In zijn oorspronkelijke staat is de brug nog steeds te bewonderen en te bewandelen. Hij bestaat uit een enke le boog met een spanning van 70 voet. Tussen de bodem van de oceaan en de bovenkant van de brugboog is de afstand 40 voet, die tussen de boven kant van de brugboog en het hoog- waterpeil is 25 voet. Veertigtons sche pen kunnen er, mits de masten niet te hoog zijn, bij hoog tij toch nog on derdoor varen. Het eindpunt van de brug op het eilandje Tytruish, een verbastering van de Keltische naam „Tigh an Triubhais”, die „Huis der Broeken” betekent. De tweede Atlantische brug ligt verder van de kust en verbindt twee ■.’landjes der Hebriden, n.l. Zuid-Uist en Benbecula. De „Oceaan” is ter plaatse van deze brug ondiep. Bij laag tij is hij bijna altijd doorwaad baar. De brug is betrekkelijk kort, zo wat 10 jaren geleden, gebouwd. Hij is laag, omdat daar ter plaatse geen behoefte bestond aan een hoge brug. Het deel van de Atlantische Oceaan, dat brug nummer twee over spant, heet Zuid-Ford, zulks ter on derscheiding van de Noord-Ford, die Benbecula van Noord-Uist scheidt. Nog Noordelijker ligt de derde At lantische brug, die Bernera Brug heet, en de jongste van het viertal is. Hij werd n.l. pas in Juli 1953 voor het verkeer opengesteld. De bewoners van Bernera waren, en zijn nog steeds, opgetogen over de zo lang verbeide vereniging met hun buureiland Lewis. Voor die blijdschap is stellig reden, want de Atlantische Oceaan is tussen Bernera en Lewis een verraderlijk en gevaarlijk kanaal. Thans is het niet meer nodig om het weer en wa ter lieten vroeger de overtocht lang moeilijkheden. Een cijfer ter illustratie: 70 pCt van de sedert 1948 uit de land bouw afgevloeide boerenzoons staat thans op de maatschappelijke ladder enige spor ten lager dan hun vaders. Een wezenlijke verbetering zal echter pas intreden, als de al te kleine bedrijfjes vergroot kunnen worden, zodat een verantwoorde bedrijfs voering mogelijk wordt en de aangewen de arbeid tenvolle wordt benut. Ruilverkaveling verandert het gehele aanzien van een streek, daar er vaak ver betering der waterbeheersing, wegenaan leg, aanleg van gas en electriciteit en waterleiding en boerderjjenbouw mee ge paard gaat. Als voorbeeld noemde spr. de herver kaveling in Zeeland. Hier worden zoals bekend ten behoeve van de bedrijfsver- groting door sanering niet alleen bedrij ven opgekocht van boeren, die bereid waren zich uit de landbouw te trekken. Er komt ook in totaal 4800 ha beschik baar (1800 ha op Walcheren na de oorlog en 3000 ha thans in de rampgebieden) door de vrijwillige migratie van een groot aantal boeren naar de Noordoostpolder. Thans onderzoekt een commissie de mogelijkheid, of niet alle beschikbaar komende gronden in nieuwe polders op deze wijze kunnen worden dienstbaar ge maakt aan de sanering van het oude land, zo deelde ir Ter Brugge mee. Is het re sultaat positief, dan ligt hier een moge lijkheid om ook in de zandstreken te ko men tot een verantwoorde bedrijfsgroot- te via een ingrijpende sanering. MELK. De heer R. Visser, hoofd van de afde ling Veehouderij van het Landbouw schap, schetste in deze kring nog eens uitvoerig de hele gang van zaken bij de vaststelling van de garantie-prijs voor de melk. „Misschien gaat u er nu een beetje anders over denken”, zo merkte hij aan het eind op. Spr. had critiek op de ge nomen beslissing, maar was toch van me ning, dat het Landbouwschap thans aan de uitvoering alle medewerking behoort te verlenen. In het weekblad „Omhoog” van het R.K. aartsbisdom Utrecht snijdt prof, dr C. F. Pauwels het probleem van „de mannetjes van Mars” aan. Hij zegt er o.a. het volgende van: Het geloof is niet In staat werkelijk uit te maken, of het heelal buiten de aarde bewoond is of niet. En het ge loof (of de theologie) Is ook niet in staat om uit te maken, of eventuele bewoners van het heelal bulten de aarde onder de ons bekende goddelijke heilsbedeling vallen, zolang er niet meer over hun bestaan en aard be kend geworden Is; alle conclusies daaromtrent zijn onder het voorbe houd: „Indien zij aan ons mensen ge lijk zijn”, en daarvan weten wij juist niets. Er kan over deze dingen wel lang en breed worden gepraat; en er kun nen waarschijnlijkheidsredeneringen over opgezet worden; en dat praten en redeneren kan geschieden in christelijke of bijbelse termen. Maar bij nauwkeurige reflectie moet men constateren, dat daarbij geen geloofswoord s wordt gesproken en geen echte theologische conclusie ge trokken. Het is op zijn slechtst „ge zwam in de ruimte” (ditmaal zeer letterlijk)het is op zijn best een menselijk zoeken en tasten. Het is natuurlijk waar, dat het bijbelse wereldbeeld geen heelalbewo- ners kent. Daar staat echter naast, dat dit bijbelse wereldbeeld zelfs China en India niet kent. Gods open baring kwam tot de mensen, die zelfs de aarde nog slechts onvolledig ken den. Deze mensen ontvingen een bood schap, die op al het bekende slaat, ook op eventuele Marsmannetjes; 'n boodschap over Gods schepping, over Gods liefde voor Zijn schepselen, over vergeving van zonde waar die ook gevonden wordt. Dat moesten de mensen toepassen op hun bekende wereldbeeld, en daarover moesten zij meer omvattende opvattingen krij gen, naarmate hun wereldbeeld rui mer worden zou. God heeft echter nooit gezegd, hoe ruim dat wereld beeld ooit worden zou. En daarom Is het voor alles de taak van een christen in zijn geloof open te blijven staan. De bekendste der Atlantische brug-1 niet altijd toe levensmiddelen, een is die van Clachan Seil, nabij bouwmaterialen, artsen en zieken per Oban ter Westkust van Schotland, in boot over te zetten. De brug biedt - -- een veilige, snelle, in alle weersge steldheden bruikbare weg. De vierde Atlantische brug, van welks bestaan ik afweet, ligt nog weer Noordelijker. Niet op Schots, doch op Deens gebied, en wel op de sedert enige eeuwen tot het Deense koninkrijk behorende Faroër eilan dengroep. Omstreeks het jaar 1000 vestigden zich daar Vikingers en nog steeds wonen hun afstammelingen op die eilandjes in de Atlantische Oceaan. Het gebied is mooi en eenzaam. Als men niet weet, dat het be staat uit vele eilandjes, zou men aanvankelijk de indruk kunnen krij gen, dat de Faroër een vrij groot aaneengesloten land is. De nauwe fjorden en sonds tussen de eiland jes zijn vaak zo goed verborgen, dat zij eer de indruk wekken van ravijnen dan van delen van de oceaan. Soms moet men hoog staan, wil men kunnen zien, dat zij, in de diepte, met water zijn gevuld. Over een van die Atlantische ka nalen hebben de bewoners der Faroër een brug gebouwd. Hij is simpel, zo als alles simpel is op die eilandjes. Maar naar anciënniteit heeft hij recht op de tweede plaats in de kring der Atlantische bruggen. Een Deens journalist beschreef hem eens als volgt: De Atlantische Oceaan Kan men daar oversteken Men kan er over gaan Zonder zijn nek te breken. Dit rijmpje is ook toepasselijk op andere Atlantische bruggen. Ingezonden Mededeling (Adv.) ROTTERDAM, 16 Febr. Het Rot terdams Helicopter Syndicaat houdt een helicoptercongres te Rotterdam op 27, 28 en 29 Juli. Als onderwerpen van behandeling zijn gekozen de commerciële mogelijkheden van de helicopter thans en in de toekomst en de aanleg van „heliports”. Aan de technische ontwikkeling van de heli copter zal in dit verband aandacht Worden gewijd, voor zover deze ont wikkeling van invloed is op het com mercieel gebruik van helicopters en ae aan heliports te stellen eisen. Een antal prominente persoonlijkheden ’h het gebied van helicoptervliegen, helicopterbouw en de aanleg van heli- coptervelden uit de Verenigde Staten, “geland, Frankrijk, België en Neder- and zijn als sprekers voor dit con gres uitgenodigd. De meesten van en hebben hun medewerking reeds ioegezegd. congres zal worden gehouden ’“rende de nationale tentoonstelling ,dl8 van 18 Mei tot 3 September 1 w in Rotterdam wordt gehouden. ?ez® tentoonstelling zal ook ruime worden geschonken aan de hou tva,art in het algemeen en aan de vpr.50pter; In het programma is te il- 8 een bezoek aan deze tentoonstel- nng opgenomen. ..De voorgenomen Benelux-conferen- Voi.J„an j Februari is veertien dagen de ™agdl omdat Prof- dr J- Zijlstra, •an van economische zaken t der and, afwezig is en begin De Oost Indische Compagnie is een machtig lichaam. De Gouverneur Ge neraal is geen dienaar van de Staten der Zeven Provinciën, maar van de Zeventien Heren Bewindvoerders der Compagnie, zeventien koningen, die land en zee beheersen, vloten uitrus ten, soldaten werven, oorlog voeren, verdragen sluiten, Oosterse vorsten verjagen en in wier naam de Gouver neur beschikt over leven en dood van blank en bruin. Wat tellen zij het leven van scheeps volk en soldaten? Van het wettig en eeuwenoud bezit der oorspronkelijke bewoners, die zij dwingen hun mus kaatnoten te verkopen aan de Kom- pagnie en aan niemand anders? Hun onkosten zijn groot, maar ze betalen zes en, een halve cent per pond en verkopen voor drie gulden vijf en twintig. Als de markt overvoerd wordt en de prijzen dalen, worden de muskaatbomen omgehakt en staan de inlandse eigenaars weerloos tegenover het oppermachtig beheer van de Kom- pagnie. Terwijl de hoge ambtenaren een grote staat voeren, „gaende langs der straete seer langsaem ende met groo- ter hoochmoedicheyt”, voorafgegaan door slaven en vergezeld van een pa jong- (parasol)-drager, is het lot der lagere Compagniedienaars iedere dag hard werken, sobere voeding, weinig loon en ’s avonds weggesloten op de gemeenschappelijke „slaepsolder”, tot dat de reveille hen weer aan het werk roept. Éérlijke dienaren zijn er maar weinig. Corruptie, smokkelarij en an-- dere verboden dingen zijn regel. Ieder zoekt eigen voordeel. Zo heer, zo knecht. Eén dienaar is er, die bijzonder ge trouw lijkt. Daarom krijgt hij telkens belangrijke opdrachten. Hij zal spoe dig kapitein zijn. Maar naast de zaken van de Compagnie verzorgt hij ook zichzelf, voorzichtig, met veel overleg en schone resultaten. Hij krijgt het commando over de DWINGELO, 15 Febr. - In het hartje van Drente bij het plaatsje Lhee is men op het ogenblik bezig met de construc tie van de veel besproken radio telescoop, die daar door de Stichting Straling Zon en Melk- „isen de rotsige kusten Labrador tot aan de rand van Lewis, het Noor- 1 deliikste eiland der Hebriden strekt zich over ’n afstand van 3200 km Atlantische Oceaan uit. Een deinende golvende watermassa, onafzien- ie voor het menselijk oog, zo kennen wij deze oceaan uit eigen aan- tniiwina dan wel uit de beschrijvingen en foto’s in boeken en lessen. Zit leerde men ons, dat er over de Atlantische Oceaanbruggen gesla- ,:;n Het klinkt ook ongeloofwaardig, maar niettemin is het waar, dat ^■frziin Die bruggen, bedoel ik. Ik ken er vier en zal U er iets over ver- telnèl'Schotten zeggen en ik vond het nergens weerlegd dat zij de ihte bruggenbouwers zijn over de Atlantische Oceaan. Ik denk hier niet °nn de bruggen, die gebouwd zijn over lochs of inhammen, over wateren T die slechts aan een kant in open verbinding staan met de zee. Ik be- ri. wel degelijk bruggen over de Oceaan, dus over delen van de wereld- Ter Westkust van Schotland zijn minstens drie van zulke bruggen, misschien wel meer. De vierde die ik ken, ligt Noordelijker dan de Hebriden wel op de (Deense )Far 0r, ten Noorden van Schotland. De Atlantiiche brug van d< Foröcr <11. 1 Seil brug 2 Benbecula br. 3 Bernera brug 4 Faroër brug iAtlantischc i 7-=^= Oceaan! steenkool! Maan op 5.31 u., onder 13.20 u.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 9