Van ouds de lekkerste van Appèl op het geweten allen, die in vrijheid leven Dierenbescherming wordt wettelijk geregeld ZWITSAL B I van Lente Bovenkarspel PUZZLE Gezonde Bab/es Verschrikkelijke gevolgen i atoomontploffingen over lengte 225 km Irn, 58^»^ H Tm Ook m onzen en ponden 'h Landbouwersknecht „hamerde’ hond dood Mishandeling, kwelling en poging tot misdrijf strafbaar gesteld R0 I sw Eindelijk en van halve Dodelijk van in Betuwse veehouder daagvaardt de Staat Minder ongelukken door losschieten koppelingen Alg. vergadering N* C. ReisV. veel voor één man VANDAAG EENS WK ZEEUWSCH DAGBLAD 17 Februari 1955 pagina 3 fontitrdag te langen leste! i. K.N.A.C. verwacht Een legatie werd bestormd MR jj| POEDERZflLFZEEP OLIE LOTION 2 Gesprek van de dag 1 Oplossing vorige puzzle: Onder de loupe DOORLOPEND KRUISWOORDRAADSEL 7 F FT Ingezonden Mededeling (adv'» u we I. de NV 3 N1EMEUERÏ TABAK - TABAK OP IN BIST Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten doodge- in 1 Met ingang van 22 Februari 1955 zullen de voor-oorlogse zilveren gul- van en land, is maar ook Dat a cr a 1 1 e r a t 3 s, r e li V door van ontwerp van kleuteronderwijs door met gewezen. Cals om en van een worden T- »r>»~r|prt Naar de mening der regering dient de indeling onder de „delicten tegen de zeden” gehandhaafd te blijven. Daaruit hlijkt voor ieder de ernstige morele laak baarheid ten duidelijkste. Tot die zede lijke normen willen de ministers niet rekenen die, welke kunnen worden sa mengevat in begrippen als de waardig heid van het dier of de ongeschonden heid van zijn natuurstaat, zoals sommi ge dierenbeschermers voorstaan. Dit zou door zeer vele anderen niet worden aan vaard. Nu zullen die vijf anti- daar 210 km vijftig procent van de bevol king zijn gedood, terwijl in de volgen de strook van 300 km het aantal slachtoffers vijf tot tien procent der bevolking zou bedragen. Deze cijfers golden echter alleen, als men verzuimd had de elementaire voor zorgsmaatregelen te nemen en de bewo ners van het getroffen gebied gedurende 36 uur ter plaatse bleven. De voorzitter der commissie, Strauss, gaf te kennen dat de V.S. niettegenstaande bepaalde risico’s, de proeven met kern wapens zullen voortzetten, zolang er geen doeltreffend internationaal plan bestaat om de dreiging van een atoomoorlog uit te bannen. De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, verklaarde overigens op een pers conferentie, dat de V.S. naar zijn mening op het gebied van atoomwapens de Sow- jet-Unie ruimschoots voor zjjn. cillen besmet serum. De inenting was be doeld ter bestrijding van mond- en klauwzeer. In het proces is voorlopig een uitstel van vier weken gegeven. De Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Gelderland had de heer Spon- selee toegezegd de schade te vergoeden. Deze dienst mag echter maximaal 500,— per koe vergoeden. De afgeslachte koeien waren echter veel meer waard. De ge dupeerde boer heeft in zjjn eis tot scha devergoeding ook berekend het nadeel dat hij twee maanden zonder koeien COLLEGE VAN ADVIES. De regering is voornemens, als het ontwerp wordt aangenomen, een vast college van advies en bijstand in te stel len, dat zal moeten beschiken over theo retische en practische deskundigheid op het uitgebreide terrein der dierenbe scherming en waarin tevens rekening zal worden gehouden met de grote ver scheidenheid van gezichtspunten, die bij deze stof van belang zijn. Belanghebbenden, deskundigen en die renbeschermers kunnen hierin vertegen woordigd zijn, terwijl ministeriële ver tegenwoordigers als adviserende leden zijn gedacht. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. Voor de civiele kamer van de rechtbank te 's-Gravenhage is een proces begonnen tussen de heer R. Sponselee, eigenaar van een gemengd landbouwbedrijf te Eist (Betuwe) en de Staat der Nederlanden. De heer Sponselee heeft een eis tot scha de vergoeding ingediend tegen de staat omdat zijn stamboekkoeien moesten wor den afgeslacht vanwege het feit dat zij waren ingeënt met een met berkelba- heeft gezeten. DEN HAAG, 16 Febr. Het aantal on gevallen ontstaan door het breken of losschieten van de koppeling van de aan hangwagen, zal naar de K.N.A.C. ver wacht, binnen een jaar tot een aanzien lijk kleiner aantal gevallen zijn terugge bracht dan nu nog het geval is. Aan het verzoek van de K.N.A.C. om de motorrijtuigen, door middel waarvan een aanhangwagen wordt voortbewogen, op korte termijn van een kenteken te voorzien zodat al deze motorrijtuigen en de koppelingen dan moeten worden gekeurd is voldaan. Per 1 April a.s. zullen n.l. de provin ciale nummerbewijzen die in Maart van enig jaar zijn uitgereikt hun geldigheid verliezen. Per 1 Mei de nummerbewijzen die in de maand April van enig jaar zijn uitge reikt enz. tot 1 Maart 1956, wanneer alle nummerbewijzen zullen zijn vervallen. De K.N.A.C. wijst er op dat aanvragen voor een kentekenbewijs dienen te wor den ingezonden aan de Rijksdienst voor ’t Wegverkeer in de maand waarin het nummerbewijs werd afgegeven. AMMSTERDAM, 16 Febr. De pro- cureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren 4 weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils geëist tegen een 33-jarig landarbeider uit Callentsoog, die op 19 Mei van het vorige jaar zijn herdershond met hamerslagen heeft gedood. Gistermiddag is in Bovenkarspel de Westfriese Flora geopend, een voorjaarstentoonstelling van ge trokken bolgewassen, welke tot en met 20 Februari in de grote vei linghallen wordt gehouden. De expositie zal een oppervlakte beslaan van circa 2500 viekante meter. Het doel is de kwaliteiten van de Westfriese kleibollen te to nen. S ’s-GRAVENHAGE, 16 Febr. .De algemene vergadering van de Ned. Chr. Reisvereniging zal op 26 Febru ari in hotel-restaurant Gijtenbeek te Zwolle worden gehouden onder voor zitterschap van dr A. van Deursen uit Groningen. De Tweede lijk 8een van WASHINGTON, 16 Febr. De Ame rikaanse commissie voor atoomenergie heeft onthuld, dat bjj de ontploffing van een Amerikaanse waterstofbom, die vo rig jaar in de Stille Oceaan plaats vond, een gebied van ongeveer 18.000 vierkante km met een dodelijke radioactiviteit werd besmet. Indien de bom in een bewoond gebied tot explosie zou zjjn gebracht, zou dit zeer veel slachtoffers hebben geëist. Vooral als men tevoren niet voldoende beschermende maatregelen had genomen. In dat geval zouden in een strook van 225 km lang en 30 km breed vrij wel alle bewoners zijn omgekomen. In het verlengde van deze strook met de wind mee zou in een gebied van Horizontaal: 1. Weinig veranderlijk, ambtshalve; 2. Walvisproduct, verhar de huid; 3. Karakter, kleur; 4. Land bouwbedrijf in Australië en Amerika, vrije keus; 5. Gelijkmatig, denkbeeld; 6. Overbrenging; 7. Tandeloos zoog dier, staatsbedrijf, water in Zeeland; 8. Laaghartig, gemeente in Gelder land; 9. Maat, reeds, treffen. Verticaal: 1. Gard, verdieping; 2. langzaam, gew. ijl; 3. Bloeiwijze, knol, gezinslid; 4. Kledingstuk voor aan het strand; 5. Binnen, bast van een pit; 6. Vroeger, witjes, dichtbij; 7. Volkst. koffie, razend, maanstand; 8. Bijbels hogepriester, Europeaan, lyrisch ge dicht; 9. Deel van de Bijbel, klinkna gel, telwoord. dens buiten omloop worden gesteld. CENT, bent, bont, bonk, boek, ZOEK. de f feiten maar door ernstig af v°or één i Mr J. M. L. TH. CALS ,,..een veel geplaagd mens.... Tweede Kamer heeft er kenne- behoefte aan de minister Onderwijs, Kunsten en Weten oppen de (politieke) nek te bre- 'C Niet dat men zo bijster tevreden ken'ver het beleid en de voortvarend- jd van de heer Cals, maar men ziet in dat deze man een last op zijn ichouders welhaast Laten maken waarin wool door liste baar juist noemd! We stemmen het toe: het beleid en de voortvarendheid van deze minister nopen niet tot hoera-geroep. Maar de fout zich toch eigenlijk bij de samen stellers) van dit kabinet, die niet hebben voorzien wat er allemaal zou komen kijken. Daarom is critiek op minister Cals niet minder critiek op dit kabinet-Drees! Echter, door dit alles te constateren, zijn we nog niet van de zaak af. We heb ben te maken met het feit, dat de anti- al de beschuldiging uitgesproken, dat agressieve kringen in Amerika verant woordelijk zijn voor de bezetting van de legatie in Bern. Im mers, zo ging deze radio verder, de Amerikanen geven grote sommen gelds uit voor het opleiden van spionnen en bandieten, die dan gebruikt worden voor misdadige han delingen. Maar ook dit zal wel weer met een sisser aflopen. Tenslotte is in deze tijd een bestorming van een legatie nog geen directe bedrei ging van de wereld vrede. VEEL CATEGORIEëN. In het ontwerp wordt aan vele cate gorieën aandacht besteed. Zo wordt voorgesteld de materie van de waak honden voor het gehele land bi] algeme ne maatregel van bestuur te regelen en minimumeisen te stellen voor het geval de honden worden vastgelegd of opge sloten. Voorts wil men het houden van in richtingen als dierenwinkels, dieren parken en asyls aan een vergunning binden, omdat de praktijk bewyst, dat de behandeling van dieren daarin soms veel te wensen overlaat. Dit geldt ook voor circussen en dressuurinrichtingen, waar door het voorschrijven vergunning excessen kunnen voorkomen of tegengegaan. Uit een oogpunt van bescherming van uiterst zeldzame diersoorten kan het gewenst zijn deze slechts te doen houden in dierentuinen, waaraan de ver zorging van deze dieren het best kan worden toevertrouwd. Doordat dierenmishandeling meest al niet in het openbaar geschiedt, wordt een groot aantal gevallen nooit ontdekt. Om dit aantal gevallen zo veel mogelijk te beperken, wordt voor gesteld de opsporingsambtenaren bij zondere bevoegdheden te geven. GEEN KISTKALVEREN. Verboden dient ook te worden het ge bruik van een hoorntouw of een hals- touw bij runderen. Aan de verschrik king der mestkalveren, de z.g. kistkal veren, wil de regering radicaal een eind maken. Het economisch motief (mooi blank vlees) kan niet worden beschouwd als een redelijk doel, dat de voor het toen dier kwellende opsluiting in een zeer nauw of donker hok zou rechtvaardi gen. Een ander belangrijk punt is het couperen van hondenoren en -staarten. Wat de staarten betreft acht de rege- zelfs in Washington, zetsgroepen eenzelfde actie op hun programma hadden staan. communistische ver zetsgroepen bestaan. Waarom? Omdat er nog voortdurend groot onrecht ge schiedt in de wereld. En wel in de landen achter het ijzeren gordijn. Het optre den van de verzets groepen is moeilijk te verdedigen. Het diplomatieke corps geniet niet alleen de bescherming van het waarheen het afgevaardigd, is bovendien onschendbaar, internationale recht moet gerespec teerd worden. Streng optreden tegen deze verzetslieden is dan ook op zijn plaats. Deze daad van de vijf Roemenen is te begrijpen. Het was een wanhoopsdaad. Illegaal waren zij Zwitserland binnen gekomen om vijf vrienden, onder wie een generaal en een bisschop, van de dood te redden. Zij zullen er niet in sla gen. Maar in deze tijd, waarin zo druk wordt gesproken over een vreedzame samenleving met het C ommunistische Oosten, is deze wan hoopsdaad toch op zijn minst een appèl op het geweten van allen die nog in vrij heid leven, een appèl die diplomatieke on rust tengevolge heeft gehad. Dat is wel goed. heeft gekregen, waaronder ieder mens zou bezwijken. we eens even een klein lijstje van de voornaamste perikelen minister Cals het verlossende moet spreken. En beginnen dan bij de „onderwijserfenis”. Het kleuteronderwijs. Door voorganger van de heer Cals was een ontwerp van wet voor het ingediend dat de Volksvertegenwoordiging verontwaardiging was terug- Het was aan de heer dat varkentje te wassen verontwaardigd Nederland te vreden te stellen. Wat hem nu gelukt in zijn jongste ontwerp; het tekort aan onderwijzer» en leraren. In ons aan alle kanten op d» statistiek vastgelegde Neder land had men dit jaren geleden kunnen ilen aankomen. Maar de Tweede Kamer heeft destijds heel ’s-GRAVENHAGE, 16 Febr. By de Tweede Kamer Is ingediend een ont werp van wet op de dierenbescherming. Eindelijk en ten langen leste! Na enkele jaren van voorbereiding door een interdepartementale commissie, die zich uitvoerig heeft doen voorlichten door organisaties op het gebied der dieren bescherming, is thans een ontwerp uit de bus gekomen, waarbij strafbaar wordt gesteld hetgeen volgens de algemene opvatting als dierenmishandeling in engere zin wordt beschouwd, n.l. het veroorzaken van pijn of letsel, het bena delen van de gezondheid en het onthouden van de nodige verzorging aan het dier. Daarnaast kan volgens het ontwerp dierenkwelling als overtreding worden aangemerkt. „Dat mishandeling van mensen alleen In de opzettelijke vorm is strafbaar gesteld, mag naar de mening der regering niet beletten om ten aan zien van dierenmishandeling in zeker opzicht verder te gaan. Het dier staat immers veel hulpelozer dan een mens tegenover degene, die hem mishandelt”, zo staat te lezen in de memorie van toelichting. In dit verband acht de regering het gewenst om tevens poging tot misdrijf strafbaar te stellen. ring het verbod tot couperen niet ge wenst, wat de oren betreft echter wel. Ook een verbod tot couperen paardenstaarten acht zij gewenst verantwoord. In kringen van paarden kenners en -deskundigen is men in het algemeen ook tegen couperen, omdat het paard anders zjjn natuurlijk afweer middel tegen vliegen, horzels enz. ver liest. Het dragen van oogkleppen door paarden betekent veelal een kwelling. Paarden zonder oogkleppen leveren over het algemeen geen gevaar op voor het verkeer en daarom is een verbod hier op zijn plaats, met uitzondering van paarden, die zonder deze kleppen door hun bijzondere eigenschappen gevaar voor het verkeer opleveren, die gespan nen wórden voor lijk- en staatsiekoet sen en die t>fj harddraverijen en con- coursen-hippique worden gebruikt. De oude bepaling in de Veewet, dat iedere hond of kat, die zich op een erf bevindt, door of vanwege de ge bruiker daarvan mag worden gedood, gaat te ver en daarom wil de rege ring volstaan met een voorschrift, dat, wanneer er hondsdolheid heerst, honden, welke niet van een muilkorf zijn voorzien, of katten mogen wor den gedood, wanneer zij zonder toe zicht zijn. woorden voor een Zwitserse rechtbank onder meer voor de moord op de chauf feur van de legatie, die werd schoten. Natuurlijk is de kwestie al op „ho ger niveau” geko men. Radio Boeka rest heeft tenminste t» Is reactie op de communistische terreur in de landen achter het ijzeren gordijn hebben zich in de yrije landen van de wereld anti-communistische verzetsgroepen gevormd, die op legale of illegale wijze recht zoeken voor hun landgenoten, die van hun vrijheid beroofd zijn. En natuurlijk streven deze groepen de bevrijding van hun land na. Deze week heeft een groep van zich laten spreken. Vijf Roemenen in de Zwitserse hoofdstad Bern hebben de Roemeense (communistische) lega tie in Bern stormenderhand ingenomen en de leiding van het Zwitserse leger, dat nu de legatie belegerd, laten weten, dat zij niet eerder het gebouw zullen verlaten, alvorens 5 land genoten, die in een Roemeense gevangenis op hun doodsvonnis wachten, vrijgelaten zijn. Een klein diplomatiek stormpje is door dit optreden opgestoken. Want niet alleen zond de Roe meense Regering een krachtige protestnota naar de Zwitserse Regering, maar ook volgden internationale ontwikkelingen in Kopenhagen, Stockholm en zelfs in Washington, waar de ver- If J - l-V» o z-1 rx-r» cfonn goedmoedig de nieuwe Kweek- schoolwet geslikt, die toch tot ge volg heeft, dat er in 1956 vrijwel geen nieuwe onderwijzers op de markt zullen verschijnen. Nu is Leiden dan in last maar het is niet helemaal eerlijk nu alles deze minister in de schoenen te schuiven. Die blaam treft eerder een vorige regering èn een vorige volksvertegenwoordiging! Dat mi nister Cals niet altijd met erg ge lukkige voorstellen in deze is ge komen, is vers twee maar in heel de onderwijswereld is nog niemand die de steen der wijzen gevonden heeft! c. de onderwijsvernieuwing. Het is buiten kijf dat de vorige minister van Onderwijs, prof. Rutten, een knap plan heeft opgesteld voor de onderwijsvernieuwing op zijn minst een basis om een gesprek op te beginnen over deze kwestie. Maar aan de uitvoering heeft deze excellentie zich niet gezet: verkoos hij de wetenschap boven de ministersteek! Is het wonder dat minister Cals hieraan eigenlijk niet toekomt nu hij zozeer te worstelen heeft met allerlei zeer acute moei lijkheden? Stappen we van het onderwijs over naar de „cultuur”, een ander werk terrein van de minister. Dan laten we de moeilijke kwestie ten aanzien van de overheidstaak in deze maar buiten beschouwing dit is trouwens lang niet het zwakste punt van deze minister. Maar bij die cultuur en die volksopvoeding behoren ook: a- de radio. Is er wel één zaak Nederland zo fel omstreden als de omroepen-kwestie? Waar de een fel voor is, is de ander even fel tegen. Laat een minister zich in zo’n geval maar eens aan een om roepwet gaan zetten het kan haast niet anders of hij krijgt al tijd de wind van voren! Waarbij gezegd moet worden dat minister Cals al heel ongelukkig voor de dag is gekomen door zijn pogin gen om in zijn ontwerp de kool en de geit te sparen! fe de televisie. Alles wat voor de radio geldt, geldt ook hier. En dan komt er nog deze kwestie bij of men reclame moet toelaten in de televisie-uitzendingen. Nog zo’n beet hangijzer! C' de jeugdzorg en speciaal de zorg voor de massajeugd. Zet U er maar eens aan om een systeem uit te enken dat een verantwoorde vrije-tijds-besteding beoogt èn dat aHe groeperingen bevredigt! p nu kunnen we nog doorpraten er monumentenzorg, ook een werk- rein van deze bewindsman, over coördinatie tussen onze universi- -* en het bedrijfsleven en ga zo En vraag U dan eens of dit alles niet teveel is man? Eén man, geassisteerd voortvarende communisten in Bern wel aan het kortste eind trekken. Want, terwijl we dit schrijven, waren al twee mannen naar buiten gekomen om zich door de Zwit serse soldaten ge vangen te laten ne men. Onmiddellijk moest een priester komen, die hun ont sloeg van hun eed, dat zij in het gebouw zouden blijven tot dat zij gedood zullen wordenof hun vrienden in Roeme nië zullen zjjn vrij gelaten. Maar de achterblijvers wens ten, als het moest, te sterven. V Door deze uitspat ting is de Zwitserse Regering lelijk in moeilijkheden geko men. Roemenië eiste uitlevering van de vijf fascisten. Zwit serland weigerde. Roemenië zond op nieuw een protestno ta en weer kwam ’t Zwitserse Kabinet in een spoedvergade ring bijeen.’ Het ge volg van deze diplo matieke oorlog tus sen het neutrale Zwitserland en het communistische Roe menië is nog niet te overzien, maar het resultaat zal wel zijn dat de vijf verzets strijders niet worden uitgeleverd, maar zich moeten verant- een staatssecretaris, die specia ls op het gebied van middel- onderwijs reden waarom wij dit terrein niet hebben ge- Ll< I 1 UI ■4 ’1 5’

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3