BEZETTERS VAN ROEMEENSE LEGATIE GAVEN ZICH OVER I SOCIALISTISCHE CRITIEK minister Ca Is verstomt op Geen onderscheid tussen gehuwd en ongehuwd bij belastingverlaging Tenminste één en misschien twee van hen zijn erin ge slaagd te ontkomen I O PMnA&ó ïïlMijJk& ntatyen 8 jaaA. voor Grote overstroming teisterde Djambi 350.000 mensen door het water getroffen DJAKARTA, 16 Febr. De gebie den rond Djambi in Indonesië zijn door een grote overstroming geteisterd. Het Regentschap Batanghari staat geheel onder water en Mernagin is voor de helft ondergelopen. Ongeveer 350.000 mensen op de totale bevolking van 430.000 zijn door de overstroming ge troffen. De kracht van het water was hier en daar zo hevig, dat alle wonin gen werden weggespoeld. Het aantal doden wordt voorlopig geschat op 35, maar het werkelijk aantal slachtoffers is door de verbroken verbindingen nog niet na te gaan. De materiële schade is zeer groot. In de heuvels, waarnaar duizenden bewoners zijn gevlucht val len de wilde dieren, die ook een veilig heenkomen zoeken, mensen en dieren aan. Pineau gaat 't proberen Marijkedag Het vierde Prinsenkind en geen nota’s I Incident in Zwitserse hoofdstad besloten Le heer Tilanus wil daden Vrije bedragen voor inkomsten- en vermogensbelasting worden verhoogd O Ji 't Vierde Prinsenkind PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het onaerwijsdeoat in de Tweede Kamer n vraagt Uw aandacht SM» ïïlej,. de. tf3daaUi.e^'i.e.ia^il eea man. cade.au. DE BILT ZEGT: Af en toe buien Een oproep, die niet nodig is Staatssecretaris Van de Berge in de Kamer I o n 3/ -tóSLL-x Wliws- i ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting 10e JAARGANG No. 3017 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE (ZIE PAGINA 1) de po- H DONDERDAG 17 FEBR. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Bovenstaande foto werd ge maakt op het moment, dat de Roemeense Chargé d’ Affaires in Bern, Emerie Stoffel, zich met een kleine jongen over een muur in veiligheid brengt. In de raamopening ziet men an dere leden van de legatie even eens op weg naar de vrijheid De overstroming, de grootste die zich ooit in dit gebied heeft voorgedaan, is ontstaan na slagregens van tien dagen. Prauwen en motorboten voorzien de daklozen, die niet naar de heuvels zijn gevlucht, van voedsel. 48.000 ha padi- velden zijn vernield. In Djakarta wor den pogingen gedaan om medicamen ten en textiel voor de slachtoffers te verkrijgen. De Regering heeft inmid dels een speciale commissie ingesteld om de ramp het hoofd te kunnen bie den. De minister-president Ali Sastroa- midjojo is vanmorgen reeds per vlieg tuig naar Djambi vertrokken voor een bezoek aan het getroffen gebied. Dfe Zwitserse regering heeft in een nota, die in Boekarest is overhandigd, aan de Roemeense regering meege deeld, dat de eis tot uitwisseling later zou worden bestudeerd. Het Zwitserse kabinet zegt het incident te betreuren, doch men verwierp de Roemeense be schuldiging, dat de Zwitsers te lang zaam waren opgetreden. De Roemeen se regering heeft daarop in een tweede nota het Zwitserse antwoord als onbe vredigend van de hand gewezen. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de mannen niet zullen wor den uitgeleverd, omdat Zwitserland geen uitlevering voor politieke misda den kent. betere salariëring van het Ulo-perso- neel en de leerplichtige leeftijd moet een half jaar omhoog, zodat de gemid delde leeftijd in de eerste klas der la gere school 7 jaar wordt. Daarmee wa ren de wensen overigens nog niet uit geput. Handenarbeid moet verplicht gesteld worden op het lager, voortge zet lagei- onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. En tenslotte vroeg de heer Van Sleen namens de gehele P.v.d.A.- fractie om een nota over de lichame lijke opvoeding en de sport, waarin denkbeelden worden neergelegd over de overheidstaak op dit terrein. De heer Peters (K.V.P.) wil de handenarbeid verplicht stellen. Om te bewijzen wat er reeds ge presteerd wordt heeft hij in het Kamergebouw een tentoonstelling georganiseerd. Die verplichting kan best want, zo zeide hij, op iedere school is wel een bevoegde kracht. Handenarbeid is van be lang voor de vrije-tijdsbesteding. Dat is ontegenzeggelijk waar. Voorzitter Kortenhorst, die veel belangstelling had voor deze ten toonstelling, kreeg een Don Qui- chotte aangeboden, vervaardigd van waardeloos materiaal. Minis ter Cals kreeg een vogel, onder motto van „pik een korreltje mee”, terwijl de staatssecretaris, mej. De Waal een mooi beeld je kreeg, een man uit het goede hout gesneden. De Kamer had hierin veel plezier en voorzitter Kortenhorst kreeg de gelegenheid om te zeggen hoe zinvol handen arbeid wel is. Zij, die een goede hobby hebben zijn in het alge meen gelukkige mensen, zo zeide hjj. OOK ASYL. In Denemarken heeft een chauffeur van ’t Roemeense gezantschap in Ko penhagen de benen genomen. Hij heeft daarop de Deense regering om politiek asyl gevraagd en dit ver kregen. De chauffeur wordt ervan beschuldigd een bedrag van 6000 Kronen te hebben ontvreemd. In Washington is in de nacht van Dinsdag op Woensdag een baksteen door de ruiten van het Roemeense gezantschap gegooid. Een politieman heeft de wacht betrokken. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Op een persconferentie van litie werd verklaard, dat men had aan genomen, dat er oorspronkelijk zes aanvallers waren. Een van hen had zich reeds spoedig overgegeven en drie hadden zich na een beleg van 38 uur overgegeven. Een of twee waren ont komen. De kwestie van de uitlevering dient door de federale regering geregeld te worden, zoals gemeld heeft de Roe meense regering de uitlevering der mannen gevraagd. Op de conferentie is verder medege deeld, dat de volledige identiteit van de indringers niet bekend is noch de plaats van waar zij komen en hoe zij in Bern zijn gekomen. Wel staat vast, dat zij Roemeense anti-communisten zijn. Hun namen zijn ook bekend, doch deze worden vooralsnog geheim ge houden. de gehele Ijjn zonder de beperkin gen van 1953. Ongehuwden zullen in gelijke mate van de verlagingen pro fiteren als de gehuwden. Wat de vermogensbelasting be treft, zullen de belastingvrije mi nimumbedragen worden verhoogd en voorts zullen maatregelen getrof fen worden, die de strekking heb ben andere belastingbetalers tege moet te komen. De mindere defensie-uitgaven zul len meebrengen een verlaging van de vennootschapsbelasting, de ver mogensbelasting, de motorrijtuigen belasting en de successierechten. PARIJS, 12 Febr. De socialistische leider Christian Pineau heeft de Fran se president, Coty, Woensdag medege deeld, dat hij bereid is te trachten een nieuw Frans kabinet te vormen. Hij zal Vrijdag de assemblee om zijn ambtsbevestiging verzoeken. Pineau is de derde candidaat als premier na de val van Mendès-France. Pineau heeft meegedeeld, dat Mendès-France de wens geuit heeft om twee of drie maanden buiten het openbare leven te blijven. Na deze periode zou Pineau Mendès-France opnieuw aanzoeken. Pineau’s program is in feite het zelf de als dat van Mendès-France. Hij gaat slechts verder op het gebied van loons verhoging, belastingverlaging voor kleine zakenlieden en belastingverho ging voor grote maatschappijen. DE BILT, 16 Febr. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele sneeuw- of regenbuien. Stormachtige tot krachti ge wind tussen Noordwest en Noord. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. een lichtend voorbeeld voor de ouderen, voor particu lieren en voor bedrijven. Morgen, als Prinses Ma rijke jarig is, zal op alle scholen weer het appèl van „Het Vierde Prinsenkind” worden voorgelezen. Het zal zijn uitwerking niet missen. Het bestuur van „Het Vierde Prinsenkind” hoopt echter, dat niet al- j leen de jeugd, maar ook ie dere volwassene een enkel moment zijn gedachten zal willen bepalen bij het leed, dat de oorlog bracht aan de „kinderen van ons volk” Laat het niet alleen de jeugd zijn, die op 18 Febru ari, op Marijkedag haar bijdrage levert. Laat Iedere Nederlander, die maar even kan, de tijd en de moeite nemen een bedrag over te maken op het gironummer 477800 ten name van de Penningmeester van „Het Vierde Prinsenkind” te Dordrecht. Welk een zinvol, welk een groots cadeau zou op deze wijze aan onze jong ste van wie we hier een recente opname zien, gebo den kunnen worden. In West-Duitsland, Denemarken, Zweden en in Noord-Engeland woed den Woensdag sneeuwstormen, waar door het verkeer ernstige belemmerin gen ondervond. In West-Berlijn kwam tengevolge van de gladheid een man om het lé ven terwijl een twintig-tal personen verwondingen opliep. I I et werk, dat „Het Vier- H de Prinsenkind” ver richt onder duizenden kin deren, die tengevolge van de oorlog of watersnood va derloos werden, of beide ouders verloren, geniet in steeds stijgende mate de sympathie van ons gehele volk. In het bijzonder geldt dit voor de vacantie-zorg ten behoeve van de licha melijk door de oorlog ge troffen jeugd. Sinds 1947 werd aan ruim 30.000 jeug dige oorlogsslachtoffers van alle gezindten een gratis vacantie aangeboden, die uitgroeide tot een festijn, een symphonie van vreug de, van goede ontspanning en morele steun. Daarvoor offerden honderden van de beste krachten uit de jeugdbeweging, onderwij zers, studenten, kweekscho- lieren, doktoren, verpleeg sters en geestelijk verzor gers, ieder jaar opnieuw geheel belangeloos hun va cantie. Daarvoor heeft tot op heden ons volk zich op een spontane wijze gekwe- ’s-GRAVENHAGE, 16 Februari. Staatssecretaris Van de Berge, die vandaag tijdens de algemene financiële beschouwingen in de Eerste Kamer na minister V. d. Kieft het woord voerde, heeft de Senatoren op bijzonderheden vergast over de komende belastingverlaging. Hij deelde mee, dat de verlaging zal bestaan uit drie groepen t.w. de inkomsten- en vermogensbelasting, de kostprijsverhogende belasting en de defensiebelasting. De verlaging van de eerste twee zal zich verhou den als drie-vijfde staat tot twee-vijfde. In totaal is met deze verlagin gen een bedrag van f 500 millioen gemoeid. De verlaging van de inkomsten belasting zal bestaan uit verhoging van de belastingvrije voet en een vermindering van de progressie over ONDERZOEK. De legatie is geheel doorzocht op tijdbommen of andere helse machines doch niets van dien aard was ontdekt. Wel was een aantal automatische wa pens en een aanzienlijke hoeveelheid ammunitie gevonden. Alle kamers wa ren gebarriceerd aangetroffen en men had zich op een „goede verdediging” voorbereid. De politie sprak berichten tegen als zou zij foto’s van legatie- documenten gemaakt hebben. Het eerste contact werd gemaakt door de telefoon en Dinsdagavond betrad Commissaris Kessi de legatie. Zijn aandringen bij de mannen om zich over te geven had op de man nen slechts het resultaat, dat hij de volgende ochtend weer toegelaten werd. Twee mannen, van wie een de leider was, zeiden, dat zij gezworen hadden, om voor Roemeniës vrijheid te sterven en dat zij tot de dood zou den vechten. De leider dreigde met zelfmoord. Een later bezoek van een rooms-katholieke geestelijke Pierre Stalder, had tot resultaat, dat de lei der van zelfmoord af zag en dat de indringers besloten, om zich over te geven. Zij hadden om de geestelijke gevraagd, teneinde van hun eed ont heven te worden. De indringers hebben alle propagan- niS? j laal *n gezantschap ver- .pk er is geen ernstige schade ngencht, aldus een officier van het Zwitserse leger. vanjter.tekent hierbij aan, dat vier n ae vijf vooraanstaande Roemenen, waT„JriJ at‘r'g be indringers als voor- ,V0,0F hun ontruiming van de ®,hadden gesteld, indertijd be- hPtgiljke ,rollen gespeeld hadden bij Os^eken van Roemenië uit het iR ™°nd van de as-landen. De vijfde i? ëee:stelijke, een bisschop, die zei- e liberale sympathieën te hebben. C.H.-STEUN. Volgens de heer Tilanus (C.H.) heeft het departement geen juist in zicht in de werkwijze van de Kamer. Minister Cals heeft een blok aan het been in de vorm van de nota’s Rutten. De nota’s vindt de C.H.-fractievoorzit- ter eigenlijk ondingen. Het volk wil geen nota’s, maar daden zien. De vraag waarom het gaat is: lijdt ons onderwijs schade door gebrek aan wetgeving? En die moeilijke vraag durfde de heer Tilanus niet bevestigend te beantwoor den. Het onderwijs gaat zijn gang. De lycea ontwikkelen zich, terwijl de po sitie van deze scholen niet wettelijk is geregeld. De nieuwe wetgeving moet zeer soepel zijn, zodat zij ruimte laat voor ontplooiing. In ieder geval moet niet alles in détails worden geregeld. In tegenstelling met de heer Roosjen (A.R.) meende de heer Tilanus dat het onjuist zou zijn het Mulo-onderwjjs in de wet V.H.M.O. te regelen. Dat zou de nekslag voor dit onderwijs zijn. Waarom staat minister Cals afwijzend tegen de gedachte om leraren die be voegd zijn les te geven in Bijbelken nis en Chr. cultuurgeschiedenis toe te laten tot het openbaar middelbaar on derwijs? Het beleid van minister Cals inzake het nijverheidsonderwijs kon de in stemming van de heer Stapelkamp (A. R.) wegdragen. Bij de uitbouw van de ze tak van onderwijs zal men m .eten streven naar een doelmatige spreiding, tevens gelet zal moeten worden op de behoeften der maatschappij. Aanpas sing moet steeds mogelijk zijn. De con tacten tussen het technisch onderwijs en het bedrijfsleven zullen versterkt moeten worden, terwijl aldus de A.R.- woordvoerder, er niet aan te ontkomen zal zijn om de cursusduur voor het ambachtsonderwijs te brengen op 3 jaar. Het Prot. Chr. N.O. heeft nog steeds een grote achterstand. Slechts éénvierde van het aantal jongens dat christelijk nijverheidsonderwijs be hoort te hebben kan dat krijgen. Ge lukkig wordt er aan gewerkt om die achterstand in te halen. De rij van sprekers is nog lang niet uitgeput. We hebben er nu tien gehad. Voorlopig resteren er nog vijf, die he den aan het woord zouden komen. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" unofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. „tnren: Vlissingen: Nieuwstr. Tdef 326; Middelburg: Korte T „irktr 35. Tel. administratie S°ordTel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes BERN, 16 Febr. Tenminste één en misschien twee van de anti communistische Roemeense indringers van de Roemeense legatie in Bern zijn er ingeslaagd te ontkomen, zo heeft de Zwitserse politie medege deeld. Alle politiebureaux en grensposten zijn gewaarschuwd om naar hen uit te zien. De laatste drie van de indringers hebben zich Woens dagavond overgegeven, zonder een schot te lossen. Zij bevinden zich thans in de gevangenis en kunnen beschuldigd worden van moord op de Roemeense chauffeur, doodslag uit zelfverdediging, braak en ver nieling va» andermans eiqendom. ten van zijn nationale-, van zjjn ereplicht tegenover kinderen, die uit handen van de natuurlijke verzor gers overgingen in de zorg van ons allen. Openbare collectes waren nimmer nodig. Een enkele oproep was voldoende de fondsen bijeen te brengen, die benodigd waren om ie der jaar duizenden kinde ren over wier hoofd de rampspoed van de oorlog ging, te onttrekken aan de zorgensfeer van iedere dag. De jeugd bleef niet achter. Integendeel, op de verjaar dag van H.K.H. Prinses Marijke, die het symbool werd van de nationale zorg voor oorlogsweesjes en oor logsinvalide kinderen, of ferde ieder schoolkind één stuiver van zelfverdiend- of van zakgeld voor kinde ren, die tengevolge van de oorlog in de schaduw staan. De schoolgaande jeugd deed dit telkenmale met zulk een groot enthousias me, dat ze gelden bijeen bracht benodigd voor dt uitzending van bijna 1000 kinderen. Hiermee stelt de ze jeugd ieder jaar opnieuw (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 16 Februari Ook de socialistische critiek op het beleid van minister Cals verstomt langzamerhand. De heer Van Sleen kwam namelijk vertellen in de Memorie van Antwoord een energiek geluid te hebben waar genomen en daarom doet deze P.v.d.A.-fractie voorlopig afstand van haar critische houding, in de hoop dat zij nooit meer zal moeten praten over het gebrek aan voortvarendheid van deze bewindsman. Het Kabinet kan zich niet aan de verantwoordelijkheid voor het onderwijs onttrekken, maar minis ter Cals blijft de eerst verantwoordelijke man. De heer Van Sleen verlegde zijn critiek echter niet alleen maar naar het gehele Kabinet, maar ook naar de andere K.V.P.-minisiers van O. K. en W. En minister Gielen bleek in zijn betoog wel de hoofdschuiuige te zijn van de noodtoestand in het onderwijs. Het was duidelijk dat de K.V.P. dit niet op zich kon laten zitten, waardoor we verzeild raaKien in het langzamerhand traditionele gevecht tussen de P.v.d.A. en de K.V.P., waarin laatstgenoemde fractie overigens aan het langste eind trok. De heer Van Sleen zeide geen be hoefte te hebben aan nakaarten. Maar het geschrijf van oud-mimster Gielen had hem zo geprikkeld dat hij deze behoefte allerminst bedwong. Hij ver weet de oud-minister, die geen zitting heeft in de Kamer, een blijmoedig op timisme, dat in wezen een rechtvaar diging is van het door hem gevoerde beleid en dat ontkent dat er een onder- wijzerstekort is. Hoe het zij, niet mi nister Cals, maar zijn politiek? geest verwant Gielen kreeg de volle laag. RUGGESTEUN. Het is dus wel duidelijk dat minis ter Cals door zijn fractie overeind wordt gehouden. Pater Stokman heeft daar geen twijfel over laten bestaan. Maar de heer Peters ging nog veel verder. De critiek heeft naar zijn mening de grenzen der rechtvaardigheid overschreden. Dit zei hij niet uit oogpunt van partij politiek, maar deze stelling was naar zijn mening de eis der objectiviteit. Moet men de minister verwijten dat hij te lang heeft gewacht met de Kleuterwet? Het resultaat van het wachten is toch maar prima. Is het gehele onderwijsprobleem wel door één man te beheersen? En moeten we geen oog hebben voor de gewij zigde tijdsomstandigheden? ENIGE WENSEN Was de heer Van Sleen ditmaal dus vrij gematigd, dat wilde niet zeggen dat er bij hem geen wensen meer be stonden. En zo herhaalde zich het spel van de eerste dag van dit debat: de gematigde tevredenheid ging gepaard aan vele verlangens. Ook ditmaal werd er weer geklaagd over de organisatie van het departement. De nota inzake het onderwijzerstekort is volgens de heer Van Sleen een erkenning van de situatie. Het roer is gewend en daar om steunt de socialistische fractie de ze bewindsman. Daarna kwamen ech ter niet minder dan 13 socialistische wensen. Zij betroffen de leerlingen- schaal, de nieuwe regeling van het schoolgeld (spoedig invoeren), gelei delijke invoering van de 9-jarige leer plicht, betere regeling voor de gehuw de ambtenaren, verbetering van de outillage en spreiding van de kweekscholen, betere subsidiëring van de opleiding voor kleuterleidsters, een j: yW"y-.-X-ji-XrOTOOTMOTv

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1