THEE OF TEE U hebt het voor het kiezen! en in van de Benelux. Kaasjager vloog boven kruispunten en grachten. Coördinatie van landbouwpolitiek Chefarine 4 ZWITSARUB ^Idoë meer met kaas I INDUSTRIALISATIE kan eeh voordeel ZIJN VOOR HET PLATTELAND. IS I Ontwikkelingsdagen C.J. B.T. B. 'ÜZZLE - Vredesnobelprijs voor Davies 1 grand in Haagse oliefabriek* WRICLEY Gelden voor moderner nijverheidsonderwijs* ’s-GRAVENHAGE, 15 Febr. De minister van Financiën heeft in een nota aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat met de Re gering van de Verenigde Staten van Amerika wederom overeenstemming is bereikt over de besteding van een bedrag van 878.900 aan tegenwaar- degelden voor de verhoging van de productiviteit in Nederland. Het vrij gegeven bedrag is bestemd voor de financiering van de volgende drie productiviteitspro j ectenStichting niet langer VANDAAG EENS ll[ I -ft Jonge plattelanders op „Ernst Sillem Hoeve”* Minimumprijzen volgens een gelijk schema. Nieuwe R*A*L- tentoonstelling* Spellingsvoorstellen met „schrijfwijze naar verkiezing” moet tot chaos leiden Tob Geen voorrang nemen maar geven. pagtaa 1 ZEEUWSCH DAGBT.AD 16 Februari 1955 W'oens^a9 Actie Verbond Veilig Verkeer. Speciale commissie adviseert: Waarom steeds meer lijden en langer lijden aan die ondragelijke Rheumatiek. 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! VOORD VERANDERING Verkouden kinderen? Financiering van drie productiviteitsobjecten Geen oplossing Gesprek van de dag Voordelen Oplossing vorige puzzle: Urn°T°A‘a?l; 1n1- Veni3n; 5- LaPJ 8. 13 Vi,„A ^a; 10- Ia; n- N.T.; 12- Vla; L, 18 pi-14, Ar; 15- Om; 16. Os; 17. 25 21’ Aral 23- L.S.; 24- Pui Motoren, bromfietsen en rijwielen Maar landbouw krijgt tekort aan arbeiders. Nadelen S hl' "r— Ingezonden Mededeling (Adv.). I"’’ 3 don :\1edec!p|ina <adv Ingezonden Mededeling (Adv n 2ftje doet wonderen! een Zwitsal preparaat r JB BENOEMDE GENEESMIDDELEH IN ÉÉN TABLET i De Australische premier, Robert G. I Menzies, is vanochtend per vliegtuig I uit Londen naar Amsterdam vertrok- I ken. Binnen afzienbare tijd zal er nu een be slissing moeten ko men. We hopen van ganser harte dat de ministerraad zo wijs zal zijn om eerst de zaken nog eens gron dig te onderzoeken alvorens deze „woor denlijst” van kracht wordt opdat we niet in de kortst mo gelijke tijd in een „spellingchaos” ver zeild raken! de échte kauwgom De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen talen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. r CENT - I ■'’onden Mededeling (Adv Genezende warmte door wrijven met: Doe toch een bloedzuiverende kuur. MetKruschen. Bij talloze Rheumatiek- lijders ligt de oorzaak in onzuiver Woed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stro men en blijft zo vrij van de onzuiver heden, die Uw pijnen veroorzaken, tachen’s zes minerale zouten zijn w de hele wereld beroemd. En niet .o.ider reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. Wat moet het wor den als de ene krant zich aan de ene schrijfwijze houdt en een ander zich aan de andere. Laten dan de schoolmeesters maar eens proberen de kinderen behoor lijk te leren schrij ven! De Belgische mi nister van Onderwijs blijkt er trouwens evenzo over te den ken: hij heeft bij zijn Nederlandse ambt genoot een voorstel ingediend om inzake het geslacht van de woorden bindende regels op te stellen en dus het systeem van „ieder doe naar eigen goeddunken” te laten varen. Als tegenprestatie zou de Belgische ministers dan wel bereid zijn om b.v. voor het woord compagnon de Nederlandse schrijf wijze te accepteren, dus niet kompagnon ook al: als maar niet beide mogelijk heden worden open gelaten! ber 1955 moet wor den ingevoerd. Met alle waarde ring voor het werk van deze commissie moet worden gecon stateerd, dat ze niet tot een oplossing is gekomen. Ze heeft wel een paar vrij LONDEN, 15 Febr. Clement Da vies, de leider van de parlements- fractie der Britse Liberale Partij, is voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. De wereldvereniging van parlementariërs voor wereldregering, waarvan Davies voorzitter is, heeft de candidaatstelling van Davies voor de vredesprijs van dit jaar, gedaan door meer dan honderd parlementsleden uit vele landen, doorgezonden aan het Nobelcomité in Oslo. In een memorandum aan het No belcomité verklaarde de wereldver eniging van parlementariërs, dat Cle ment Davies zijn leven heeft gewijd aan de zaak van de vrede en ontwa pening, aan het scheppen van een we reldsysteem van internationaal recht en een wereldparlement. (Van een onzer verslaggeefsters) LAGE "VUURSCHE, 15 Febr. Aan de door het Chr. Jonge Mannen Verbond (C.J.M.V.) georganiseerde zomerkampen en reizen naar het buitenland, wordt over het algemeen weinig deelgenomen door de leden die op het platteland wonen. Dat men dit deze leden niet kwalijk kan ne men is wel duidelijk want iedereen weet dat er in de zomermaanden op de boer derij van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat gewerkt moet worden en dat men dan geen enkel paar handen kan missen. Om deze leden nu óók iets te bieden, heeft de staf van het C.J.M.V. deze week een plattelandsconferentie georganiseerd. Deze conferentie werd vandaag door de voorzitter van het Verbond, ds H. J. van Keerden, geopend in het Bondshuis „Ernst Sillem Hoeve” te Lage Vuursche. Niet minder dan 45 jongelui, waarvan het grootste deel uit Friesland of Zeeland afkomstig is, nemen eraan deel. Het programma voor deze dagen is zeer gevarieerd. Naast inleidingen van ds H. J. van Keerden, het Tweede Kamerlid de heer H. Kikkert en de romanschrijver J. W. Ooms, staan er een bezoek aan de Veeartsenijkundige Faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht, een ontspan ningsavond in Utrecht en een excursie naar het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut te De Bilt op vermeld. Er zijn echter ook streken op zand gronden, waar haast geen loonarbeid voor komt op de boerderijtjes en waar slechts in gezinsarbeid wordt gewerkt. Hier is de industrialisatie ’n uitkomst, omdat de industrie de enige bedrijfstak is, die het grote arbeids- overschot lean opvangen. De boeren zoon moet zich echter tijdig instellen op het kiezen van een nieuw beroep, zodat daarmee bij de opleiding reke ning gehouden kan worden. Niet de landbouwschool, maar de ambachts school moet hier voor velen het pa rool zijn. Een ander voordeel van de indu strialisatie is, dat thans goede wegen, gas, electriciteit en andere openbare voorzieningen gebracht worden in streken, die anders van deze zaken verstoken moesten blijven. En tenslot te bevordert de industrialisatie de volkswelvaart en vergroot zij dus de binnenlandse afzetmarkt voor de landbouwproducten. Als we de voor- en nadelen tegen elkaar afwegen overwegen de voorde len, aldus de inleider. De landbouw moet dus de industrievestiging op het platteland met waardering tegemoet treden, medewerken aan het opvangen van de geestelijk-zedelijke problemen oog hebben voor het nationale belang, dat hier in het geding is. DEN HAAG, 15 Februari. De verschillen tussen België en Nederland inzake vruchtbaarheid, klimatologische omstandigheden en andere technische productievoorwaarden zijn niet van wezenlijke aard en vormen daarom geen belemmering voor de instelling van een gemeenschappelijke markt. Tot deze conclusie is de speciale Benelux-commissie gekomen, welke commissie de coördinatie van de landbouwpolitiek in het kader van de Benelux bestu deert. Wel staan aan een gemeenschappelijke markt in de weg de harmoni satie van de kostprijzen door een nog onvoldoende coördinatie der algemene economische politiek en het ontbreken van overeenstemming over het als Benelux-landen te voeren agrarisch marktbeleid. trekking tot de toepassing van het huidige Landbouwprotocol aan, voor de deelnemende landen een gelijk schema van kostprijselementen vast Te stellen en de minimumprijzen, die tot doel hebben de verkoopprijzen van sommige agrarische producten in het importerend land op een mi- nimum-niveau te handhaven, uitslui tend volgens dit schema te bepalen. Indien de minimumprijzen op deze wijze worden vastgesteld en voorts waarborgen kunnen worden verschaft, dat deze niet met behulp van kortin gen en premies zullen worden ontdo ken, dan acht de Speciale Commissie het niet nodig, dat, zoals bij het hui dige Landbouwprotocol het geval is, daarenboven nog eens de mogelijkheid wordt geopend onder bepaalde om standigheden de grenzen voor de in voer van sommige agrarische produc ten in het ene Beneluxland uit het an dere te sluiten. Ten slotte verzoekt de Speciale Com missie de Regeringen gemeenschappe lijk de duur te bepalen van een over gangsperiode, na afloop waarvan het economische beleid, alsmede de land bouwpolitiek, zouden moeten zijn ge harmoniseerd. Daarom pleit de speciale commis sie voor een bestudering van de grond slagen van een gemeenschappelijk Benelux-marktbeleid voor de agrari sche sector. Het uitgangspunt van een dergelijk beleid zal moeten zijn, dat de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse Unie als ge heel exporteur zal zijn voor verschei dene agrarische producten. Het over gaan tot ’n gemeenschappelijk markt beleid in de agrarische sector houdt volgens de Speciale Comm. in, öf ge lijke systemen van marktordening in elk der landen, of in elk geval een grote mate van coördinatie tussen de toegepaste systemen. Wat ’t punt der kostprijsverschillen betreft, acht de Speciale Commissie toepassing van een landbouwprotocol alleen toelaatbaar voor zover dit tot doel heeft verschillen te elimineren, welke voortvloeien uit een gebrek aan harmonisatie van de algemene econo mische politiek der landen. Elke ge dachte aan protectie, bijv, in verband met verschillen in natuurlijke produc- tievoorwaarden en beroepsbekwaam heid, dient te zijn uitgesloten. Aansluitend bij deze gedachte be veelt de Speciale Commissie met be- van zeggen 1 hout is of zij ZOEK Door vijfmaal één letter te vervan- T m r, een andere, zodat steeds en a ,ederlandse woorden ontstaan Di,q.® letters onderling niet van de w» iL verwisseld worden, verkrijgen bovenstaande woordverandering. Kandij; 26. Pol; 27. Sla; 28. Knots. 4. Nluurr-lh, VuiSl 2- Era; 3. N.N.; U Nu nJk:v5^Lev: 6’ Atlas; 7. Paar! 7. Laks13ïoV™-: 15' Oeral; 16- On; i. p°t; 26* p0IJs’ 20‘ Huis’ 22- Ana; AMSTERDAM, 15 Febr. Het gro- t« RAI-gebouw in Amsterdam is nog niet ontruimd na de tentoonstelling van bedrijfsautomobielen, die Zater dag j.l. gesloten werd. Maar reeds maakt men toebereidselen voor de 35ste RAI-tentoonstelling van moto ren, bromfietsen en gewone rijwielen, die Vrijdag 25 Februari a.s. geopend wordt. Het zal een zeer internationale ten- toonatelling worden met inzendingen uit 13 landen. Aan de spits staat Ne derland met 43 merken gevolgd door V.’est-Duitsland met 38, Engeland met 24, Italië met 7, België met 6 en voorts Frankrijk, Hongarije, Oost-Duitsland, de Verenigde Staten, Tsjecho Slowa kije, Oostenrijk, Zweden en Zwitser land. De motorrijwielen zullen op deze expositie de voornaamste plaats inne men met 46 merken. Maar dat de scooter aan populariteit wint, be wij- 2en de 38 fabrikanten, onder wie enkele Nederlandse, waarvan er circa 400.000 op de Nederlandse wegen snorren, zullen eveneens in grote ver- -heidenheid 39 merken zijn te bewonderen. Voorts komen er zijspan wagens voor motoren, gewone rijwie len, carriers en motorcarriers, tan- '■ems, losse hulnmotoren, banden, derdelen enz. GRAVENHAGE, 15 Febr. Door c niet geheel opgehelderde oorzaak H-ak vanmorgen tussen acht uur en rïï negen brand uit in de middelste Jer drie olieraffinagehallen van de «V handelmaatschappij Poortens- diik te Den Haag. Het vuur is ontstaan in overkokende olie van een raffina- eeketel, wellicht door het warmlopen Jan een motor. De overkokende smeerolie vatte vlam. Het vuur ver spreidde zich met grote snelheid door de hal, waarbij het aanvankelijk nog werd aangewakkerd door de afzuig installatie. Onmiddellijk werden de brand- yhermen tussen de hallen gesloten, zodat de brand tot de middelste hal be- wrkt kon worden. Het vuur vrat ech ter snel door in de houten spanten van het dak en in het dak zelve. Met enige slangen op de waterleiding en een grote hoeveelheid schuim ging de met groot materieel uitgerukte brandweer het vuur te lijf. In ongeveer drie kwartier tijds was het gevaar in het industriecentrum Binckhorst bezwo ren. Aan het nablussen van het dak, dat vermoedelijk geheel gesloopt moet worden, had men nog geruime tijd werk. r^e douane chicaneerde over de qualiteit van de thee!” 1 dat is een zin die in een schooldictee enige moei- lijkheden zou opleveren. Trouwens, tachtig pet van de Nederlanders zou met het neerschrijven enige moeite hebben! Stel nu eens dat een jongen op school die zin zo zou schrij ven: ,,De doeane sjikaneerde over de kwaliteit van de tee!” Dan zou zonder twijfel het rode potlood van meester of leraar er aan te pas komen. Maar... als de „nieuwe spelling”, die in September van het vorig jaar is aangekondigd, van kracht wordt, dan wordt dat rode potlood voor dit geval overbodig. Want dan staat het ieder vrij of hij nu „douane” of „doeane” wil schrijven en de een mag voorkeur hebben voor thee en de ander voor tee! Trouwens, als U wilt aankondigen dat die thee koud geworden is, kunt U zeggen: „Ze is koud!”, maar als U van mening bent dat thee een mannelijke drank is, zeg en schrijf dan rustig „Hij is koud!” verhoogt Uw werklust, Verkwik, en ver/rJst, bevordert Uw *PiiSVerl e,,U5t «n erterlner hele jaar door werk, kortere werk tijden, arbeid, binnenshuis, betere woningen enz. enz. De landbouw moet zich hiertegen wapenen door via het teeltplan en de mechanisatie de landarbeid meer over het jaar te verdelen, waardoor de vas te kern op de bedrijven kan worden vergroot. Verder moet een systeem van werkclassificatie voor de landarbeid worden overwogen terwijl de arbeids reserve in over het land verspreide cultuurtechnische werken opgevangen moet worden. (Van onze §-redacteur), BAARN, 15 Febr. Jonge boeren uit alle delen van het land, uit Tuit- jenhorn en Middenmeet, van. Rottum en uit Spjjkenisse kwamen in het begin van deze week bijeen in het Zendings- centrum te Baarn, waar de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond zjjn ontwik kelingsdagen hield. In een zeer kame raadschappelijke sfeer werd hier veel geleerd en zwaar gedebatteerd. Het eerste onderwerp, dat bij de kop geno men werd, was de vraag welke gevol gen de industrialisatie heeft voor de landbouw. Drs. C. P. Driesprong was hierbij de inleider. Samen kwam men tot de conclusie, dat industrialisatie noodzakelijk is in een land, waar jaarlijks 50.000 jonge mensen in het arbeidsproces ingescha keld moeten worden. Fabrieken wor den dus uitgebreid en er komen nieu we fabrieken bij. Op de keus van de plaats van vestiging hebben veel fac toren invloed. Sommige industrieën zijn gebonden aan de plaats, waar de grondstof aanwezig is of gemakkelijk aangevoerd kan worden, andere zijn aangewezen op de grote stad, omdat zij veel vaklieden nodig hebben. Er zijn echter ook fabrieken, die uitslui tend kijken naar een vestigingsplaats waar een overvloedig aanbod van ar beidskrachten verwacht kan worden. En zo trekken zij dan naar het plat teland en met name naar de ontwik kelingsgebieden, waar een arbeids- overschot is. De overheid bevordert dit streven om de fabrieken naar de arbeiders te brengen. Gebeurde dit niet, dan zou den gehele streken bijna ontvolkt worden, terwijl de opeenhoping van mensen in de „randstad Holland” in steeds sneller tempo zou toenemen. Deze vestiging van industrieën op het platteland heeft natuurlijk nade len voor de landbouw. Allereerst is daar het verlies aan cultuurgrond, hoewel voor industrievestiging jaar- l'jks slechts 200 ha landbouwgrond aan zijn bestemming onttrokken wordt. In vergelijking met de 2800 ha, die jaarlijks voor woningbouw, het verkeer en de defensie wordt opge slokt is dus niet veel. De inleider merkte hierbij nog op, dat op de 70 ha landbouwgrond, die in Emmen door de Enkalonfa- brieken in beslag genomen werden, voorheen slechts tien of twaalf men sen een bestaan konden vinden. Thans vinden op datzelfde stuk grond 1500 fabrieksarbeiders werk en brood. Een tweede nadeel is, dat er een groot tekort aan landarbeiders dreigt te ontstaan in streken, waar indu- trieën zich vestigden. De fabriek biedt nu eenmaal een hoger loon, het ge- "n Mede'el'pg Adv.) Dit nu is naar ons gevoelen dwaasheid. Men kan van mening verschillen over de vraag of het beter is thee of tee te schrij ven, daar men im mers die h niet hoort maar kies tussen een van bei de. Want anders ont staat er een chaos en weet niemand meer waar hij zich aan moet houden. Neem alleen maar de pers, het middel bij uit stek dat de geschre ven taal bij de ge wone mens brengt. Technisch Filmcentrum 115.900, Stichting Cursussen en Research te Delft 155.000, Nederlands Genoot schap tot opleiding van leerkrachten voor het lager nijverheidsonderwijs 608.000. Het Nederlands Genootschap tot op leiding van leerkrachten voor het la ger nijverheidsonderwijs krijgt dit bedrag voor het organiseren van ap- plicatie-cursussen voor leraren aan ambachtsscholen. Deze cursussen heb ben ten doel bij het nijverheidson derwijs de invoering van de modern ste lesmethoden, gericht op een meer zelfstandig leren denken en hande len van de leerling te bevorderen. Bijzondere aandacht zal in deze cur sussen worden geschonken aan pro-' 1 ductiviteitsvraagstukken. willekeurige regels vastgesteld over al lerlei zaken, maar ze heeft meestal de knoop niet durven aoorhakken: maar al te vaak wordt het aan het inzicht van de schrijver of schrijfster overgela ten hoe ze een be paald woord willen schrijven en of ze er een hij of een zij van willen maken. Laten we de his torie van deze won derlijke „vrijheid” even ophalen. Sinds 1946 heeft België en sinds 1947 heeft Ne derland een „nieuwe spelling” een uni forme schrijf regeling die echter op tal van punten nog niet he lemaal klaar was. Zo was men het niet eens geworden over het voornaamwoor delijk gebruik in ge schreven taal an ders gezegd: of men de tafel moet dat hij van j van hout is. Wij zullen meestal „hij” zeggen, maar de Zuid-Neder- landers nemen dat wat nauwer. Tafel is officieel vrouwelijk en dus zegt men daar „zij”. Zo was er ook nog geen een heid in de schrijfwij ze van allerlei z.g. bastaardwoorden, vreemde woorden in hun oorsprong maar ingeburgerd in de Nederlandse taal. Zo schrijft men in Ne derland vrij alge meen compagnon maar in België kom pagnon. Om al deze moei lijkheden alsnog uit de weg te ruimen werd een gemengde commissie benoemd. Deze is aan het werk getogen en heeft uit eindelijk een „lei draad met woorden lijst” samengesteld, aie officieel is goed gekeurd en die ten laatste op 1 Septem- Als onderdeel van de grote landelijke actie voor het verbond van Veilig Verkeer, waarbij ditmaal de nadruk wordt gelegd op het ver lenen van voorrang, heeft een de laatste maanden veel besproken figuur uit de hoofdstad, hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasjager, Zater dagmiddag in een helicopter boven besneeuwd Amsterdam gevlogen om eens een andere kijk te krijgen op de vele verkeersproblemen en vele grachten. Dank zij de financiële medewerking van een zuivelfabriek kon het verbond voor Veilig Verkeer landelijk een veilig verkeersblad ver spreiden, waarin behalve voor een prijsvraag ook de aandacht der weggebruikers wordt gevraagd voor de voorrangsregels met de slagzin: „Bedenkt: de wet spreekt van voorrang geven en niet van voorrang nemen”. Boven een paar plaatsen in het Westen van het land zijn Zaterdagmiddag exemplaren van dit blad uit de helicopter gedropt. Over zijn eerste vlucht met een helicopter was de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie zeer te spreken. Alleen merkte hij lachend op, dat, als men met zo’n helicopter boven verkeersknopen zou gaan „hangen”, het verkeer nog meer in de war zou geraken om dat alle weggebruikers dan naar boven zouden gaan staan kijken. „De Amsterdammers zijn nogal belangstellend”, zo voegde hij er aan toe, „maar als er meer komen went het publiek er wel aan”. De heer Kaas jager was van oordeel, dat een helicopter bij grote verkeersdrukten van groot nut kan zijn, omdat meh een goed overzicht heeft en via een verbinding met posten op de grond een vlotte aan- en afvoer van het verkeer kan regelen. •3 - .w>:-S .1

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3