IHI JbbhsibbÊ (AKKER- **JJU<* -SIROOP! „Walcheren” opgericht VORMINGSDAGEN te Hedenesse Zestig jaar Gereformeerd jeugdwerk, n jubileum dat het vieren wel waard is Kinderhoest Bra voor meisjes 7 en geleide Herv. Jeugdraad bezint zich 7 DELTAPLAN w en on Goede mogelijkheden zullen worden uitgebuit Verlichtingsplan voor 9 stemmen op de Markt met 10 tegen aangenomen Bij het jubileum van de Zeeuwse afdeling E.H.B.O.-wedstrijden te Middelburg, Goes en Kortgene Vele duizenden jongens ontvingen in de J.V. principiële vorming ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 16 Februari 1955 Pa^naj \Voens<L WEKELIJKSE RUBRIEK ONDER REDACTIE VAN G. DE VOOGD C. /.V. F. !!l j „Gladiolenclub Walcheren’’ werd opgeheven Vereniging voor bloembollencultuur en Z.P.M. werken samen Na lange discussie in Middelburgs raad Segeerstraat-bewoners krijgen verhuiskosten vergoed Al 13 verenigingen eind 1893. Het kei-lelijk toezicht. Uitbouw en ontwikkeling. Twee partijen tegen over elkaar. MBE3ÏEH EÈ;fi3E3ïa II een gemeente Ingezonden Mededeb'n (Adv) ten i1 strekking mijlenver (60-; Vlissingen II 120 (60). ontwikke- slechts zij De Mem uit I ken. Doe Met I lijder bloed remei van orgar werk men hede; KruS' over zondt Lieve i gei go, en Ple we Ur 13. Le 25. 4. 11. 7. 1. AI te R niet van dag maa 35st< ren, die wor H tooi Uit der! V.'es 24, Fra de kije lam E exp mei scoi zen enk 400 sno sch bev wa; len dei Bedenk,dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan overblijver». Bescherm Uw kleine met Met cijfers werd aangetoond, dat het plantgoed 4—6, hoewel duurder, aan merkelijk betere resultaten geeft en veel oogstzekerder is. Wat de onkruidbestrij- dlng betreft merkte de heer Wattel op, dat er bij velen teleurstelling bestaat. Men meende aanvankelijk, dat deze be strijding het beste mechanisch kon g. schieden, maar dit is niet geheel j: In de rijen moet veel met de hand wied worden. Proeven toonden aan, u... men door zaalbedbehandeling met een chemisch middel zeer veel arbeid kan besparen zonder dat de gladiool daar door wordt beschadigd. Het ligt in de bedoeling dit jaar op proefvelden op Walcheren deze materie verder te on derzoeken. DROGEN EN PLANTEN. Ook het drogen is bijzonder belang rijk. Dit moet zeer vakkundig geschie den. In 1954 zjjn er op dit punt nogal wat fouten gemaakt, waardoor schade ontstond. Het streven om van vele ras sen iets te nemen achtte spreker on juist: het is beter van één ras grotere partijen te nemen. Het machinaal planten is wel moge lijk, maar wanneer men hiermee geen ervaring heeft is de kans op teleurstel lingen niet gering. Er wordt nu gezocht naar middelen om deze in het komende seizoen te voorkomen. In het algemeen was de heer Wattel van oordeel, dat een gladiolenteler zich niet moet laten afschrikken door een minder gunstig jaar, maar dient te letten op het ge middelde resultaat over een zeker aan tal jaren. ■IliiMIlilBliniilililIlllllllllllllilllllllllilllllllllllliBIIBIIim 1 ’s-GR nog nie brak v half ne der dr: N.V. h dijk te in ovei geketel van e smeero spreidc de hal, werd installs Onm ocherrr zodat i perkt ter sne het da slange grote groot het v kwart: indusi ren. I dat moet tijd v E 55. De raad stelde ook 2.500,— be schikbaar voor deelname aan de E 55. In verband hiermee deelde wethou der Schorer mede, dat het de bedoe ling is, dat Middelburg voor de dag zal komen met een stand, die spe ciaal wijst op de historisch schoon heid (het Stadhuis), het vreemde lingencentrum en de mogelijkheden, die het industrieterrein biedt. Tenslotte werd besloten 2930 vier kante meter grond op het grootindu- strieterrein voor 21.975,te verko pen aan de Coöp. Bewerkingsvereni- ging „Peulvruchtencentrum Zuidwest Nederland”. De jaarrede van de bur gemeester (zie hiervoor pag. 4 en pag. 5) werd beantwoord door de heer Van Loo. de West. -J verhuis. handenarbeid. Twee organisaties, die zich spe ciaal tot de meisjes richten hebben hier een nieuw en breder werkter rein gevonden. Een werkterrein evenwel, dat nog grotendeels braak ligt. Maar daarom niet min der belangrijk ie. MIDDELBURG, 15 Februari. Opgericht is de Vereniging voor Bloem bollencultuur „Walcheren”. Zij is een voortzetting in meer officiële vorm van de „Gladiolenclub Walcheren”, die reeds enige tijd bestond en thans is opgegeven. De goede mogelijkheden, die er op Walcheren liggen niet slechts voor de gladiolenteelt, maar ook voor andere bollencultures, waren de voornaamste reden van het oprichten der nieuwe vereniging, die zich ten doel stelt de bevordering van de gemeenschappelijke belangen der leden, voorzover deze verband houden met de teelt van en de handel in bloem bollen. In het bestuur hebben zitting de heren L. B. H. van der Slikke te Nieuw- en St. Joosland, voorzitter; J. H. Brevet te Serooskerke, secretaris penningmeester; M. Ton te Middelburg, L. A. de Rijke te Vrouwenpolder en R. Joosse te Nieuw- en St. Joosland. De oprichtingsvergadering werd gister avond gehouden in de cantine der Veilingvereniging „Walcheren”. Reeds 26 leden van de vroegere Gladiolenclub traden toe. De vereniging, waarvan de statuten gisteravond werden vastgesteld, zal niet slechts vergaderingen en bijeenkomsten houden, maar ook demonstraties, ex cursies, tentoonstellingen enz. organise ren. Het geven van mondelinge en schriftelijke voorlichting staat eveneens op het programma. Ambtshalve advi seur der vereniging zullen zijn de Rijks- tuinbouwconsulent en de dlstricts-tech- nisch ambtenaar van de Plantenziekte- kundige Dienst. Reeds is men voorne mens begin Maart een vertegenwoordi ger van het Rijksbloembollenconsulent- schap te Lisse te verzoeken een uiteen zetting te komen geven van de verdere mogelijkheden van de bloembollenteelt op Walcheren. In dit verband kan worden medege deeld, dat vorig jaar ongeveer 25 ha gladiolen werden geteeld en dat de be langstelling nog toeneemt. De vereni ging zal ook proef- en demonstratievel- den aanleggen en waarschuwen tegen bedrog. y J et zal voor de eerste maal in I I de geschiedenis van de Zeeuw- se Provinciale Hervormde Jeugdraad zijn, dat er in groter verband iets wordt georganiseerd. De Raad besloot op 26 en 27 Febr. a.s. te Goes een weekend te hou den, dat enerzijds zal worden ge vuld met een inleiding en een be spreking van de betekenis van het Deltaplan voor de jeugd in onze provincie, anderzijds zal ds Blom- aard uit IJzendijke, voorzitter van een door de Raad onlangs ingestel de commissie voor de bestudering van het vormingswerk, een inlei ding over dit werk houden. Dat het Deltaplan in bespreking wordt genomen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat overwogen wordt ’n brochure uit te geven en ter be schikking van de Zeeuwse jeugdor ganisaties te stellen, opdat men zich kan bezinnen op de problemen, die de uitvoering van het plan tot afsluiting van de zee-armen met zich zal meebrengen. Problemen op waterstaatkundig, landbouwkundig maar vooral ook op geestelijk ter rein, nu een groot deel van de pro vincie uit het isolement zal wor den verlost en volkomen ontsloten wordt. Zondagmorgen 27 Februari is er een jeugddienst in de Grote JCerk waar de voorzitter van de Jeugd raad, ds H. M. Strating, voorgaat. Er leven in de kring van de Jeugdraad nog allerlei wensen ten opzichte van het werk, dat men wil doen en aanpakken. Daarom zal ook een deel van het weekend ge wijd zijn aan een bespreking van de interne organisatie. Voor dit weekend zijn behoudens de leden van de jeugdraad ook leden van plaatselijke en regionale jeugdra den, de provinciale organisaties voor het jeugdwerk en alle jeugd leiders uitgenodigd. DE GLADIOLENTEELT. In de oprichtingsvergadering heeft de heer M. Wattel, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwvoorllchtingsdienst, ge sproken over de gladiolenteelt. Hij gaf een overzicht van de teelt In het voor gaande jaar, dat bekend zal blijven staan als een jaar met een droge lente en een natte zomer, waardoor juist op de gladiolenteelt een ongunstige Invloed werd uitgeoefend. Vele telers hebben, aldus de heer Wattel, het goedkoopste plantgoed gekocht (n.l. 1. 24), het geen minder juist moet worden geacht. MIDDELBURG, 15 Februari De bewoners van de huizen aan zijde der Segeerstraat zullen bij hun gedwongen verhuizing in verband de voorgenomen afbraak van deze panden een vergoeding in de y-; kosten van 200,ontvangen. Voordat de raad vanmiddag dit voorstel v B. en W. aanvaardde, is er lang over gepraat. De commissie van financ? had voorgesteld ten hoogste 300,te vergoeden in de kosten, die de b woners in de afgelopen tijd maakten voor het onderhoud der woningen ni standpunt werd zowel door wethouder jhr mr T. A. J. W. Schorer als k burgemeester mr dr N. Bolkestein scherp bestreden. Uiteindelijk verklaard/ de heren J. S. Hoek (A.R.), M. A. L. Hubregtse (P.v.d.A.) en L. A. Schenk (V.V.D.) zich tegen het voorstel van B. en W. Nagegaan zal nog worden welk categorie inwonenden deze vergoeding ook zal ontvangen. De burgemeester zag geen enkele re den om ook nog eens de kosten van onderhoud te gaan vergoeden. Dit is practisch niet na te gaan en geeft al leen maar aanleiding tot geschillen. Op vergoeding van verhuiskosten bestaat geen enkel recht, maar het voorstel werd gedaan op gronden van redelijk heid. Een voorstel van de heer A. J. Kaland (C.H.) om de vergoeding vast te stellen naar de huurprijzen, waar door meer naar billijkheid kan wor den gestreefd, werd door de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) bestreden: de huurprijs zegt niet het minst over de omvang en waarde der inboedel. Men moest z.i. niet streven naar perfectio nisme. De heer Hoek verdedigde het voorstel der commissie van financiën en meende, dat vrij eenvoudig is na te gaan welke onderhoudskosten zijn ge maakt. Het zal om niet veel meer dan vier gevallen gaan en deze regeling kost waarschijnlijk minder dan 200, voor de 23 gevallen. HELLEND VLAK. Naar het oordeel van de burgemees ter ging de raad steeds meer op een hellend vlak. Hij stelde vast, dat een besluit tot vergoeding voor de toekomst inhield, dat iedere huurder, die door de uit zijn huis wordt gezet, recht kan doen gelden op een vergoe ding. Voorts commissie van financiën over om I voorwaarden van het bestuur omtrent I het gebruik van het theater door de I raad te doen goedkeuren. I De heer Hoek achtte de gekozen I privaatrechtelijke vorm onjuist, om. I dat de bestuursleden geen enkel» I verantwoordingsplicht hebben tegen. I over de raad. Deze kan slecht^ M I ernstige meningsverschillen de be-I groting afstemmen. Waarom geen I particuliere stichting opgericht,die I gemeentelijke subsidie kan krijgen] I De burgemeester meende, dat een I andere vorm niet zo gemakkelijk te I vinden is. B. en W. zijn niet bepaald I het aangewezen orgaan om een cultu- I reel object te exploiteren. Men ma: I dankbaar zijn, dat er burgers zijn, dje I hun deskundigheid en ervaring op I kunstgebied aan de gemeenschap ten I goede willen doen komen. I Een voorstel van de heer Schot om I te bepalen, dat het openluchttheater I niet op Zondag mag worden geëxploi. I teerd, werd door de heer Wattel be-1 streden op grond van het feit, dat een I dergelijke bepaling in de voorwaarden I thuishoort en niet in de statuten. De I heer Schenk meende, dat juist op Zon- I dag dit theater kan dienen voor diver- I se ernstige samenkomsten. I RESTAURATIE, I Een crediet van 47.500,— werd I verleend voor de restauratie van de I molen op het Seisbolwerk. De heer Ka- I land vroeg, of het wel juist is dit geld beschikbaar te stellen, zolang de volte, huisvesting nog zoveel te wensen overlaat, maar de burgemeester zei, dat hier van twee volkomen verschillend! zaken sprake is. Bovendien is de restauratie van de molen op het Vlissingse Bolwerk n meegevallen, dat het Rijk bijna alles heeft betaald. Het beschikbare geld kan nu uitstekend voor de andere mo len worden gebruikt. Voorts verleende de raad een crediet van 60.000.— voor de restauratie van de Kuipers- gildehuizen. Een suggestie van de heer Hoek te trachten er de kunsthandel' voor te animeren zal worden onder zocht. CONCERT- EN GEHOORZ.Ul. Een vrij langdurige discuss mi ook gevoerd over het voorstel WiW verstrekken van twee leningen (Ba 24 mille) aan de Stichting Concert-tt Gehoorzaal resp. voor een verbouwinj der bovenverdieping tot Muziekschool en voor de aanleg van centrale ver warming, alsmede tot het verlenen van een crediet van 9.250,voor de in richting van de Muziekschool. De heer Hubregtse betreurde het, dat het principe „schoolgeld naar draag kracht” is losgelaten. Een groot deel der arbeidersbevolking zal de lesgel den niet kunnen betalen. Verlaging er van kost de gemeente nog meer geld, maar het doel der school zal beter worden bereikt. Mr Van Empel betreurde deze gang van zaken ook, maar wees erop, dat de school anders niet te exploiteren is. ’t Zal in de praktijk zeker meevallen en bovendien kan het bestuur vrijstel ling verlenen. Wethouder Kögeler deelde nog mede, dat de huurprijs van de zalen zal worden verhoogd. Zeeuwse Plattelands Meisjes trach ten door het houden van vormings- dagen iets te doen aan de oplossing van dit probleem. Het gaat hier spe ciaal om de meisjes van 17 jaar en ouder. En er schijnt onder hen gro te belangstelling te bestaan. Zo zullen op 1, 2 en 3 Maart a.s. in het Vormingscentrum „Hedenes se” bij Cadzand een aantal meisjes bijeenkomen. Het thema van de vormingsdagen is: „Mijn plaats in ’t leven”. Hetgeen er besproken zal worden is vooral op de practijk gericht. Men wil zich bezinnen op de toe komst, wanneer het meisje ge trouwd zal zijn en voor een gezin zal hebben te zorgen. Onderwerpen als „Hoe richt ik mijn woning een voudig, doch smaakvol in?”, „De vrouw in huwelijk en gezin”, „Hoe kleed ik mijzelf gezellig en pret tig?” en „Hoe vieren wij de huise lijke feesten?”, zijn onmiddellijk voor de practijk en het dagelijks leven van het meeste belang. Natuurlijk zal er ook aandacht worden besteed aan spel, zang en GOES, 15 Febr. Voor de derde maal in dit seizoen zijn er E.H.B.O.- wedstrijden gehouden te Middelburg, Goes en Kortgene. Dit keer luidde opdracht: „Bij een verkeersongeval werd een persoon ernstig gewond: aan het bewusteloos en neiging tot braken. Een der E.H.B.O.-ers, die de dokter moest waarschuwen verwondde zich onderweg aan zijn pols”. In alle plaatsen hebben de E.H.B. O.-ers zich ongetwijfeld van hun beste zijde laten zien. De uitslagen zijn: MIDDELBURG. Middelburg I 220 (85); Middelburg II 210 (90); Middelburg II 205 (80); Oostkapelle 180 (75); Vlissingen I 1™ (60-; Vlissingen II 120 (60). GOES. Goes III, 200 pt; (83); Goes II l8f (74); Goes I 173 (74); Yerseke 160 en Kattendijke 121 (64). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de pun ten van de leiders. KORTGENE Kortgene 177 (77); Wissenkerko H8 (66); Kamperland 139 (67) en Wol- faartsdijk 137 (57). «4 I I e moeten naar de avond- IAA sch°°k we studeren thuis, er moet ook nog een avond of voor catechisatie”. Deze algemene klachten, die tot losse kreten zijn geworden, hoort men dagelijks in de kringen van het jeugdwerk, ook in Zeeland. Vele jongeren moeten, willen zij zich in de maatschappij een behoor lijke toekomst verwerven, stude ren, hetzij overdag, hetzij vooral in de avonduren. Geldt dit alles speciaal voor de jongens, de wer kende meisjes voelen er over het algemeen niet veel voor om na een hele dag hard werken in de huis houding, op kantoor of wellicht in een fabriek, in de avonduren ook nog een club te bezoeken, waar men enige vorming ontvangt. „Hoe lossen we dit probleem op?” Dat hebben vooraanstaande mensen, ook in de Chr. Jeugdbeweging, zich afgevraagd. Momenteel wordt er van Her vormde zijde veel aandacht besteed aan deze zaak. De Prov. Herv. Jeugdraad stelde onlangs een com missie in, die reeds een rapport heeft uitgebracht, dat binnenkort zal worden besproken in breder verband. De C.J.V.F. in Zeeland gaat nu in samenwerking met de Bond van Gods Woord zij onze kracht” te Zierikzee met 11, „Timotheüs” te Bruinisse met 11 en „Lukas 14 21 en 22” te Domburg met 10 leden, in totaal dus 76 leden. Op 4 April 1893 vergaderde het Zeeuwsch Jongelingsverbond officieel en voor het eerst als afdeling Zeeland van de Bond van J.V. op G.G. Uit de notulen van de bestuurs vergadering op 14 November 1893 in de consistorie van de Gasthuis kerk te Middelburg blijkt, dat de bestuursleden elk een eiland zul len bezoeken om contact met de verenigingen te leggen en propa ganda voor het werk te maken. Er wordt ook besloten een grote pro- pagandavergadering te beleggen in de Noorderkerk. Die heeft goede resultaten. In de algemene vergadering van 28 December 1893 tekenen ook af gevaardigden van verenigingen uit Koudekerke, Serooskerke, Colijns- plaat, Poortvliet, Souburg, Krab- bendijke, Yerseke en Kruiningen de presentielijst. Ds Bouma treedt in die tijd op als voorzitter en de heer A. S. J. Dekker heeft de allerminst gemakkelijke functie van penning meester te vervv,,en. Reeds in ae^e vergadering wordt de koe bij de horens gevat en houdt de heer J. P. Vergouwen een inlei ding over het kerkelijk toezicht, ’t Is interessant de notulen hierover te lezen. De inleider blijkt van me ning te zijn, dat de J.V.-voorzitter het best door de kerkeraad geko zen kan worden uit een voordracht van de vereniging! De aanwezigen zijn het lang niet allen met hem eens. „Welk recht heeft de kerk daartoe en is zij hiervoor wel het geschikte orgaan?” zo wordt er ge vraagd. De kerk heeft slechts toe te zien op de handhaving van de leer en de J.V. is een zelfstandig lichaam. Maar de inleider handhaaft zijn standpunt en zegt, dat, wanneer kerkeraad en J.V.-bestuur het niet eens kunnen worden, het lot moet beslissen! Er zijn in deze vergade ring ook al klachten over het ge brek aan Medewerking van vele kerkeraden en predikanten. Er blijkt op dit punt ook al niets nieuws onder de zon te zijn Wij zien ervan af de verdere ge schiedenis en ontwikkeling van de Zeeuwse afdeling te beschrijven. Tegenslagen zijn haar niet gespaard gebleven, maar steeds volgde er weer een periode van bloei. Vele tientallen jongemannen en ook ouderen hebben al hun vrije tijd en vaak meer dan dat gegeven aan dit jeugdwerk, dat duizenen jon gens heeft gevormd tot Calvinis ten, die op alle terreinen des le vens, voor de Geref. Kerken en voor het brede christelijke orga- nisatieleven, hun belijdenis hebben uitgedragen. De historie van de Zeeuwse afdeling is er één van ge leidelijke uitbouw en ling geweest, waarbij T T Tanneer de afdeling Zee- yy land van de Nederland- sche Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Gerefor meerde grondslag op tweede Paasdag 1955 11 April a.s. in Middelburg haar 60-jarig bestaan gaat vieren, dan is dat eigenlijk twee jaar te laat. Dit heeft een bijzondere reden. Doordat in de tweede wereld oorlog het Gereformeerde jeugd werk door de bezetters verboden was, konden er geen afdelings- dagen gehouden worden in 1943 en 1944, zodat pas dit jaar de 60e afdelingsdag kan worden gevierd. De officiële start van de Zeeuwse afdeling vond plaats op 4 April 1893, toen het Zeeuwsch Jongelingsverbond voor het eerst vergaderde als Zeeuwse afdeling van de Gere formeerde Jongelingsbond. Daar uit blijkt dus, dat er vóór die datum al iets op het gebied van het Gereformeerd jeugdwerk bestond. Helaas zijn er hoege naamd geen feiten over het werk en het karakter van ’t Zeeuwsch Jongelingsverbond bekend, maar uit oude notulenboeken van de Zeeuwse afdeling blijkt, dat er in dat verbond omstreeks 1890 twee partijen waren en dat reeds enkele verenigingen zich hadden aangesloten bij de Gereformeer de Jongelingsbond. Gaat men verder in de geschiede nis terug, dan blijkt, dat er om streeks 1820 heel wat jongelings- verenigingen bestonden voor ring- rijden, gaaischieten enz., die mees tal óp Zondagmiddag in een her berg of in een smederij vergadèr- den. Daar werden de dorpsproble men besproken en kwamen natuur lijk ook de verlovingen en vrije rijen aan de orde. Tot voor kort bestonden er op Zuid-Beveland nog van deze verenigingen van „jonge jongens”, die wel als de laatste uitlopers van deze merk waardige vorm van „jeugdwerk” konden worden beschouwd. Omstreeks 1860 ontstonden de christelijke jongelingsverenigingen, mede onder de invloed van het Ré veil. De leden kwamen bijeen tot eikaars „stichting” en ook tot het evangeliseren onder andere jon gens, tot werk van barmhartigheid, zending, enz. De Kerken van ae Afscheiding gingen hoe langer hoe meer haar kerkelijk leven inrichten naar de Bijbelse gegevens en zodoende werd de evangeliserende taak en het werk van de barmhartigheid, dat die jongelingsverenigingen de den, met name die in de kring der Afgescheidenen, geleidelijk aan minder, zodat slechts de „onder linge stichting” overbleef. Men las elkaar bekeringsgeschiedenissen voor, hield zich bezig met (voor al stichtelijke) samenspraken, liet ouderlingen een soort van oefening houden, enz. De lange pijp ontbrak op geen vergadering! w’ij zeiden al, dat er omstreeks 1890 enkele verenigingen lid wa ren van de Geref. Jongelingsbond. Maar ook hadden verenigingen zich aangesloten bij het Neder- landsch Jongelingsverbond. Het zou ons te ver voeren om uiteen te zetten van welk een totaal ver schillende doelstellingen deze bei de organisaties uitgingen Slechts constateren wij, dat het in het Zeeuwsch Jongelingsverbond niet boterde en dat er twee partijen tegenover elkaar stonden,' die ook elk met eigen voorstellen kwamen, waarvan de uiteenliep. Op de 24e vergadering van het Zeeuwsch Jongelingsverbond kwam het tot een beslissing. Er werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heren W. A. de Rijcke, K. le Cointre, D. Mulder, A. Boot en J. de Koning. Het waren namen, die al deden zien in welke rich ting men verder wilde koersen en daarom was het ook niet te ver wonderen, dat bij meerderheid van stemmen besloten werd nauwere aansluiting te zoeken bij de Ned. Bond van Jongelingsverenigingen op Geref. grondslag. De verenigingen te Groede, We- meldinge en Kloetinge bedankten als lid en zo waren er vijf andere Zeeuwse verenigingen overgeble ven als lid van de Geref. Jonge lingsbond, n.l. „Soli Deo Gloria” te Vlissingen met 13, „Spreuken 23 23a” te Middelburg met 31, „In zei hij, dat bij de andere voorstellen het sociale element ver dwenen is. De gemeente zorgde voor het noodzakelijke onderhoud en het is niet juist, dat iemand, die zijn huis zelf heeft verfraaid, de kosten daarvan nu betaald zou krijgen. Jhr Schorer wilde zijn stem slechts aan het voor stel geven, indien daarmee geen pre cedent zou worden geschapen. Na uit voerige re- en duplieken werd het voorstel aanvaard. VERLICHTINGSPLAN. Het verlichtingsplan van de Markt haalde het nét: van de 19 raadsleden stemden er 9 tegen, n.l. de heren Hes selink, Schenk, Hoek, Steur, Wattel, Westerhout, mvr. de Vlieger, V. Loo en Van Empel. De heer M. Wattel (A.R.) ontwikkelde aesthetische bezwaren te gen de plaatsing der lantaarnpalen aan de rand van het middengedeelte, de heer Hesselink vond de huidige toe stand niet onbevredigend en meende, dat de palen het gezicht op het Stad huis zouden wegnemen, de heer Wes terhout verklaarde, dat er toch wel maatregelen te nemen zijn, als er iets op de Markt te doen is en de heer Hoek zei, dat de palen het parkeren kunnen bemoeilijken. OPENLUCHTTHEATER. De raad besloot met de stemmen van de heren Hoek en A. J. Schot (S. G) tegen tot het in het leven roepen van de Stichting Openluchttheater. B. en W. namen een suggestie van de maar kent als gewezen op het ringwerk en de ringorganisatie. Hulporgaan van de landelijke Bond en steeds dienste staande van de verenigin gen heeft zij het eenvoudige werk in de plaatselijke verenigingen steeds weer opnieuw gestimuleerd. Want om dat werk, ten dienste van de Kerk van Jezus Christus in ’t Zeeuwse land, gaat het uiteinde lijk. De vormen en de methoden zijn ingrijpend veranderd in de loop van die 60 jaren, maar de kern is dezelfde gebleven en die zal ook niet mogen veranderen: het doen kennen en belijden van de Gereformeerde beginselen voor kerk, staat en maatschap pij. En het is een onwaardeer bare zegen van God, dat nog altijd elke week honderden jon gens zich scharen rondom het geopende Woord om daaruit te leren Gods weg in hun eigen leven en in dat van de wereld, waarin zij hun Goddelijke op dracht hebben te vervullen! Is U een zonnestraal J „breekt” door een prisma, dan valt dat onzichtbare, dat U alleen „licht”, uiteen in een rijkdom van schone kleuren. Wij zien dat bij de regenboog die een spec trum geeft van het zonlicht. Boven deze rubriek, die nieuw is in ons blad, leest U ook het woord spectrum. Het is in dit verband een schoon woord. God geeft ons het licht van Zijn Evangelie en als het goed is dan laten wij in ons leven de volle kleurenrijkdom zien van deze Goddelijke lichtstraal. Christus is Heer: Heer van Zijn kerk, maar ook de Heer van alle aard se machten en de Heer van ons maatschappelijk samenleven. En zo is het aan ons in ons per soonlijk leven en in ons organi- satieleven op welk gebied ook de rijkdom van dit. Goddelijk licht te doen zien. Dat is de opzet van deze ru briek. En nu weten we het: dat is heel hoog gemikt. Want de kleuren van heel ons organlsa- tieleven zijn maar al te vaak onooglijk en vaal: er is nog zo weinig kleurigs aan! En hoe zouden wij dan in deze rubriek die kleuren kunnen laten flon keren? Wij geloven echter dat christelijk ‘dagblad ook al is een dagblad er dan in de eerste plaats om nieuws te geven in deze toch ook een taak heeft. Waar zij maar kan zal een re dactie steun masten verlenen aan al dat christelijk werk. En dat beogen wij thans. Dat daar bij de steun en de sympathie van allen die medestrijden in dienst van Gods Koninkrijk, voor ons onmisbaar is, lijkt ons vanzelfsprekend. Wij doen dan ook een dringend beroep op U allen om deze rubriek te doen slagen. Voor ditmaal is uit het spec trum één kleur gekozen: we zouden kunnen zeggen de kleur groen, de kleur der hope, want het gaat ditmaal in hoofdzaak over de jeugdorganisaties. Op deze wijze willen wij er telkens een „kleur” uitlichten waar bij we vanzelfsprekend ook de zich dagelijks voordoende ac tualiteiten niet willen vergeten.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2