Onze nieuwe rubriek van Waarde van „PROCESSIEVERBOD” alle kanten bekeken PINEAU’S KANSEN ZIJN VRIJ GUNSTIG DC-6 nog steeds vermist Hoofd-commies A. Lokker wordt burgemeester Departement moet gere organiseerd worden 4 IN ZUID-VIETNAM: 300 soldaten zoek PARIJS, 15 Fbr. Een 300-tal soldaten van het Zuidvietnamese leger is met wapens en al verdwe nen. Men neemt aan, dat de man nen eenvoudig naar huis zijn ge gaan. Och Wet op cadeaustelsel Roemenen verkozen de vrijheid Een failliete boedel aangenomen en O Storm op til voor Mendès-France voelt niet veel vice-premierschap De heer Van de Wetering: „Eerst knoeiprac- tijken uit de wereld, dan pas wijzigingen” Van Vlissingen naar Oost-Zuid-Beveland Twee C.-H. Gemeenteraadsleden Met 7111 stemmen Wrak op berg in Italië? In gebouw Roemeense legatie Billijk zijn PROTESTANTS CHRISTELIJK.BLAD.VOOR ZEELAND zwaar gewonden bij autobotsing Met ingang van 1 Maart VANDAAG REEDS Koffieprijs verlaagd met 10 tot 20 cent ETRECHT, 15 Febr. Tijdens de ,inmiddag gehouden vergadering van unie van Koffie branders en Thee- pakkers is besloten met ingang-^ van he- vde prijzen van de gebrand’ koffie met t’en tot twintig cent per pakje van ’50 gram te verlagen. Deze verlaging L het gevolg van de daling van C_ -offieprijs op de wereldmarkt. Onderwijzerstekort Kleuteronderwijs Subsidies Verzet en afweer Het moet uit zijn I gjjchtinï 10e JAARGANG No. 3016 (ZIE PAGINA 2) de Mi WOENSDAG 16 FEBR. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT le van buitenlandse zaken of met die voor Marokko en Tunesië zou hij, naar verluidt, de uitnodiging wel aanvaarden. De toestand kan echter veranderen, als de kwestie van de portefeuille-ver- deling aan de orde komt. Men ver wachtte, dat de lijst van ministers in de komende 24 uur zou worden voltooid. De kansen, dat Pineau een einde zal weten te maken aan de crisis die reeds elf dagen duurt, werden giste ren vrij gunstig geacht. Hij kon toen in theorie rekenen op de steun van de 105 socialisten in de nationale vergadering, de 88 volks- republikeinen, de 76 radicalen, een minderheid der gematigd conserva tieven en de linkse Gaullisten, teza men een ruime meerderheid. Pierre Mendès-France, de aftredende premier, overweegt inmiddels of hij de uitnodiging om vice-premier in het te vormen kabinet te worden zal aanvaarden. Weliswaar is Pi- neau’s programma in feite het zelf de als dat van de vorige regering ratificatie van de Parijse accoorden, autonomie in Tunesië, liberale her vormingen in Marokko, hogere lo nen en industriële uitbreiding in ’t binnenland doch het schijnt, dat Mendès-France niet veel voelt voor een louter „papieren” functie. In- dieh het vice-premierschap zou worden verenigd met de portefeuil- PARIJS, 16 Febr. De socialist Christian Pineau, die tracht Frankrijk een nieuwe regering te geven, heeft hierbij tot dus ver de steun gekregen van zijn eigen partij, de radicalen. De volksrepublikeinen (in beginsel), terwijl ook een minderheid van de gematigd conservatieven op zijn hand is. De Gaullisten zullen vandaag hun standpunt bekend maken. Het wanhopige zoeken naar de vermiste Belgische DC-6 van de luchtvaartmaatschappij Sabena, aan boord waarvan zich 21 passa giers en 8 bemanningsleden bevin den, heeft nog niet tot gewenste resultaten geleid. Wel meent men op de berg Vettore in Centraal- Italië het wrak van een vliegtuig te hebben gezien. Morgen hoopt men de identiteit er van vast te stellen, want men acht het niet uitgesloten, dat het hier het ver miste toestel betreft. Op bovenstaande foto ziet U bo ven een afbeelding van een DC-6 van links naar rechts de portretten van gezagvoerder Stephane Stolz; de le officier Patrick Mc Namara en stewardess G. Groetaers. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord BERN, 15 Febr. Ongeveer 100 po litiemannen bewaken momenteel het gebouw van de Roemeense legatie in Bern, waarvan 6 uitgeweken Roeme nen zich onder geweld (een chauffeur, die bij het gevecht werd gewond, is irt de loop van de dag overleden) meestaT hebben gemaakt. Zij hebben zich in 't gebouw verschanst en weigeren dit te verlaten, zo lang niet vjjf Roemenen -* generaal Adia Aldea, bisschop SudejU en drie anderen die op het ogenblik in Roemenië gevangen zitten, zullen zijn vrij gelaten. De politie heeft de toevoer van waT ter en electriciteit af gesneden. De sta? van de legatie kon ter nauwernood ont komen. Het schijnt, dat de indringer? voorzien zijn van gasmaskers, zodat traangas niet te gebruiken is. De Roemeense regering heeft de ar restatie en uitlevering van de inbre kers verlangd. De Zwitserse Bondsraad is bijeengekomen om zich over deze kwestie te beramen. De heer Roosjen (A.R.) volgde me vrouw Fortanier niet op paden der cri- tiek. Het zou niet moeilijk voor hem zijn om verlanglijstjes te produceren. Maar met critiek moet men billijk zijn, aldus de A.R.-afgevaardigde. Het ge hele Kabinet is verantwoordelijk. Deze minister is mede geremd geworden door het ontbreken van geld. Dat de K.V.P.-er pater Stokman zijn partijgenoot door dik en dun zou steu nen was te verwachten. Hij kwam ver klaren nog altijd groot vertrouwen in deze bewindsman te hebben. Critiek is nutteloos als zij het kernprobleem niet raakt: de continuïteit in de lei ding van het departement. Geen enke le minister heeft aan vier jaar genoeg om het gehele onderwijs-van kleuter onderwijs tot hoger onderwijs-opnieuw wettelijk te regelen. Maar wel hoopte de heer Stokman dat het ambtelijk ap paraat deskundiger zal worden. Er is dringend behoefte aan coördinerende en adviserende topfunctionarissen. Tot nu toe ontbreekt het aan teamwork op het departement. Daardoor zijn ver schillende voorstellen, die door minis ter Cals zijn ingediend, niet voldoende doordacht. En verder zal het Kabinet bereid moeten zijn om meer geld voor Onderwijs uit te trekken. Maar wie deze debatten aanhoorde kreeg zo’n beetje het gevoel dat ons onderwijs vergeleken kan worden met een failliete boedel. De wensen, die evenals andere jaren werden ge- uit besloegen zoveel terreinen, dat zij de minister eerder in de put moe ten drukken dan dat zij een opbeu rende werking hebben. Van de V.V.D.-fractie heeft minister Cals nog het meeste last gehad. Maar ditmaal was mevrouw Fortanier de Wit (V.V.D.) vrij gematigd. Dit nam echter niet weg dat haar conclusie was dat het beleid van de bewindsman haar heeft teleurgesteld. Hij is niet in staat geweest om het onderwijzerstekort op tijd op te vangen, het wetsontwerp op het algemeen middelbaar onderwijs blijft te lang uit, de minister komt maar niet met zijn Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag naar aanleiding van de nota Rutten over de organisatie van ons onderwijs, de kleu ter wet is te lang uitgebleven en ten slotte talmt minister Cals te veel met de invoering van de nieuwe spelling. Maar ook moest mevrouw Fortanier wel toegeven dat het bijna onmogelijk is om dit grote departement door een man te laten besturen. Hij bekleedt diverse functies. Zo was hij o.m. voorzitter van de afde ling Walcheren van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde; secre taris van het college van diakenen der Ned. Herv. Gemeente, secretaris van de plaatselijke commissie „Steun Wet tig Gezag” en bestuurslid van het Chr. Militair Tehuis. Tijdens de bezettingsjaren was hij leider van het verzet te Vlissingen en van de provincie. Hij heeft dit echter moeten bekopen met opsluiting in het Oranjehotel te Scheveningen terwijl langs de kust later tot storm toene mende Noordwestelijke wind. Lichte dooi. Het falen van de conservatieve leider Pinay en van de volksrepublikein Pflimlin ziet men als een bewijs, dat politieke kringen de door Men dès-France uitgezette koers op bui tenlands en binnenlands gebied als de enig mogelijke beschouwen. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Sterner ding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ROOSENDAAL, 16 Febr. - Een per sonenauto, die door tot nu toe onver klaarde oorzaak plotseling hevig be gon te slingeren, is gisteravond op de Rijksweg bij St Willebrord tegen een vrachtauto opgebotst en vervolgens te gen een boom gesmakt. De beide in zittenden, de heren B. en Van den B. uit Vlissingen, werden met ernstige verwondingen uit het geheel openge reten voertuig bevrijd en moesten naar het ziekenhuis te Roosendaal worden overgebracht. Hun toestand werd ern stig, maar niet levensgevaarlijk ge noemd. zijn echtgenote naar het concentratie kamp te Vught werd gebracht. In een onderhoud, dat wij met hem mochten hebben, vertelde hij, dat Waarde geheel vreemd voor hem is, maar stelt zich voor snel in te werken in de problemen die zich in het door de ramp getroffen dorp voordoen. Een belangrijk voordeel noemde hij het feit, dat hij en zijn vrouw afkomstig zijn uit een agra rische omgeving. Voorlopig zal hij echter niet in Waarde kunnen wo nen, daar geen ambtswoning beschik baar is. DE BILT, 15 Febr. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele VRI| MATIGE CRITIEK OP DE MINISTER (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 Februari De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp beperking cadeaustelsel met 71—11 stemmen aangenomen. Tegen waren de K.N.P., de C.P.N., de heren Gerbrandy (A.R.) en Kort hals Zegering, Hadders, Ritmeester, Van'Leeuwen (allen V.V.D.). De heer Cornelissen (V.V.D.) stemde per on geluk voor. Hij liet later weten dat dit fout was. Het amendement Gerbrandy (A.R.) om consumptie-verwante ge schenken zonder reclame-merk te mo gen verstrekken werd verworpen bij zitten en opstaan. „Vindt U goed dat we bij zitten en opstaan stemmen?”, zo vroeg voor zitter Kortenhorst. „Als ze allemaal opstaan vind ik dit uitstekend”, zo repliceerde prof. Gerbrandy snedig onder grote hilariteit. Het grapje had geen succes, want de oud-minis- ter-president was bijna een eenling. Staatssecretaris Veldkamp is nog met i een nota van wijziging Het 1 ij nu weer verboden gescnen..eu aan i te bieden en te verstrekken, in de hit- I ,?van het gevecht had htf zich laten F verleiden om van dit „en” „of” te ma- ken. Dat betekende dat men wel recla- me v. geschenken mocht maken, maar dat men ze niet mocht verstrekken. Nu is ook het aanbieden verboden. De heer Welter kon deze nederlaag slecht verdragen. Hij kwam nog met een amendement om er weer „of” van te maken, maar het werd verworpen met 6—75 stemmen. Het werd gesteund door enkele liberalen en de heer Ger brandy. „Ja”, had de 45-jarige Amsterdamse havencontroleur, H. Z., gezegd, toen de ambtenaar van de burgerlijke stand hem op 29 September j.l. op het Rotterdamse stadhuis vroeg of hij als vader zijn toestemming wilde geven tot het huwelijk van de 21-jarige J. B. en de 22-jarige E. van K. „Nee”, was het gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank, toen Z. toegaf, dat hij de vader niet was en dus een valse handtekening had gezet. De werkelijke vader, zo bleek later, had zijn toestemming tot het huwelijk niet willen geven. Op het laatste moment zocht het paartje, dat toch wilde trouwen, toen maar een „plaatsvervanger”. Een chauffeur zou zich aangeboden hebben, doch hij werd afgekeurd: „te jong”. De man, die met de moeder van B., de bruidegom, samenwoonde, werd tenslotte gekozen. „En och”, zei hij gistermiddag, „ik beschouw hem eigenlijk al lang als mijn kind”. Niettemin vond de Officier het gebeurde heel ernstig. Een maand gevangenisstraf was de eis. Het hoofdpunt in dit debat was on getwijfeld het tekort aan onderwijzers. De nieuwe nota over dit probleem was een welkome aangelegenheid om er uitvoerig over te praten, hoewel men moet erkennen dat dit debat in vele gevallen een herhaling was van de be schouwingen in de Eerste Kamer, over de ongelukkige eerste nota. Daarom was er weer het algemene verlangen om de salarissen van onderwijzers en leraren verder aan te passen aan de belangrijkheid van de functie. Minister Cals ziet de noodzaak daarvan wel in, maar vindt dit een maatregel op lange termijn. Op korte termijn zijn er ari- dere oplossingen nodig. Maar wellicht vindt de Kamer de „morele herwaar dering” der onderwijzers nog belang- rijker. Vandaar de instemming met de poging van de minister om een univer sitaire studie te vergemakkelijken. Als het aanzien van de onderwijzer stijgt, als zijn salaris wordt verbeterd zal de animo voor het onderwijzersvak onge twijfeld toenemen. Pater Stokman is met een lange ur- gentielijst voor de dag gekomen, die in verschillende delen uiteen viel. Maar in het lijstje dat het onschrift draagt „urgentie in het beleid” vindt men als nummer één: ophefing van het onderwijzerstekort. Volgens de heer Roosjen (A.R.) is men op het depar tement te lang optimistisch geweest. In de nieuwe nota blijkt dat de oor spronkelijke ramingen altijd te laag zijn geweest. Eindelijk hebben we nu een duidelijk beeld van de situatie. De onderwaardering van de onder wijzer ging de heer Roosjen zeer ter harte en hij waarschuwde dat men de leerlingenschaal niet moet verlagen voordat er een oplossing gevonden is voor het onderwijzerstekort. Zonder leerkrachten kan men nu eenmaal niets beginnen. De heer De Ruiter (C. H.) was het daarmee roerend eens. En beide afgevaardigden vroegen eensge zind om bij de herziening van de sala rissen vooral te denken aan de hoof den van scholen. Een spreidingsplan voor de kweek scholen vindt de heer Roosjen noodza kelijk. Bovendien moeten verschillen de studies bijvoorbeeld voor de Ulo- akte beloond worden. Dat is beloofd, maar het is nog niet gebeurd. De A.R.- afgevaardigde had nog meer voorbeel den op dit gebied. En zijn vraag was dan ook: waarom duurt dit alles zo zo lang? Wordt dit pas beter als deze organisatie van het departement een feit is geworden? In het algemene urgentieplan van pater Stokman vindt men in de eerste plaats de wettelijke regeling van het I kleuteronderwijs. Voor het nieuwe I ontwerp was hij erkentelijk. „Het lan ge wachten is ruimschoots beloond door wezenlijke verbeteringen”. Hij vroeg de Kamervoorzitter een tijdsche ma op te stellen, waardoor dit uiterst belangrijke ontwerp op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Mevrouw For- -tanier (V.V.D.) en de heer Roosjen (A.R.) waren verheugd dat de be windsman afgestapt is van het voor nemen om kleuterleidsters B op te leiden voor het lager onderwijs. Laatst genoemde wiens hals nog stijf is van het reikhalzend uitzien naar dit ontwerp vond de financiële gelijk stelling een belangrijke verbetering. Toch meende hij met de heer De Rui ter (C.H.) dat het subsidie-systeem niet klopt. Slechts 25 kleuterscholen (Van onze Utrechtse redacteur). UTRECHT, 15 Febr. Wij zijn bereid, een wijziging van art. 184 van de Grondwet (het artikel, waarop het processieverbod berust) onder de ogen te zien, mits de huidige knoeipractijken, die in wezen een negatie van de bepa lingen van de grondwet betekenen, worden voorkomen. Wie het anders doet, werkt mee aan de re-katholisering van ons volk, bevordert, door aan de eisen van de roomsen toe te geven, scheuring en splitsingen in ons volk, en verdwijning van de huidige tolerantie. Als CH-man waarschuw ik voor de gevaren, die bij opheffing van het processieverbod ons volk zouden bedreigen! Het „verbod” is geen achteruitstel- ling of verdrukking van de R.K. Het vrye processierecht behoort alleen thuis in een R.K. staatsbestel. En daar onder leven we in Nederland niet. Spr. zette verder uiteen, dat hij niet enthousiast is over de tekst van het huidig grondwetsartikel, dat boven dien door de uitspraak van de Hoge Raad van 1918 is uitgehold. Daarom kan wijziging onder het oog gezien worden, opdat er geen twijfel meer zij. Maar we moeten blijven weigeren, de straat open te stellen voor een autori taire instelling, als de R.K. kerk is en zoals ze dat in de processies uitleeft. In de middagvergadering sprak de c heer A. Oosterhof, burgemeester van sneeuwbuien. Tot krachtig'’of hard en Wonseradeel, op geestige en bloeirijke wijze over „de gemeenten en het ver lenen van subsidies”. Deze woorden sprak de heer F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer, vandaag aan het slot van zijn referaat over „het processieverbod”, dat hij hield voor de Veren, van CH- leden van gemeentebesturen. Had de voorzitter, de heer H. M. Martens (Nunspeet) er op gewezen, dat het onderwerp op het moment van de keuze actueler was dan nu, omdat uit de troonrede blijkt, dat dit punt niet aan de orde zal komen, de heer Van de Wetering zette uiteen, dat het actueel blijft, omdat niemand de illu sie zal koesteren, dat het nimmer aan de orde zal komen. Spr. verwees naar het oordeel van de commissie voor herziening der grondwet. Als een voorstel op tafel komt, loopt het grote kans aangenomen te worden. Blijkens uitlatingen van mr In ’t Veld, de voor zitter van het humanistisch verbond, heeft dit geen bezwaar. Dat betekent, dat een belangrijk deel van de P.v.d.A. er voor is. Een rede van mr Van Wal- sum bewijst, dat men ook op de Prot. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. niet gerust kan zijn. Ook van Liberale zijde is geen verzet te verwachten. Ook van de AR is spr. niet zeker. Slechts aan de spanningen in het kabinet, waarschijn lijk als gevolg van het mandement, is het naar spr. oordeel te danken, dat het voorstel er nog niet is. Spr. betoogde, dat het Rooms-Ka- tholicisme met zijn vragen om pro cessie vrij heid een greep naar de straat doet met de pretentie en pro clamatie, publieke religie te zijn. Die vrijheid is demonstratief en wekt verzet en afweer. Het bevorderen er van zou één van de grootste blun ders van een kabinet zijn. i Uitgave: I „Zeeuwsch Dagblad” vïStoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438. Giro 274289. tnren: Vlissingen: Nieuwstr. KanS 326; Middelburg: Korte ö8, 35- Tel- administratie N°n°» Tel redactie 2347; Ter gen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: n.sterbaan Le Cointre N.V., u Goes GOES, 15 Febr. De gemeente Haarde krijgt met ingang van 1 Maart een nieuwe burgemeester, tevens ge- meente-secretaris, daar bij K.B. in de ze functies is benoemd de heer A. Lok ker, thans chef van algemene zaken en oevolking op de secretarie te Vlissin- ?en. De heer Lokker is Ned. Herv. en aangesloten bij de C.H.U. In Vlissin- sen zal men hem node zien vertrek ken, want hij nam daar zeer actief eel aan het verenigingswerk. ■>■7^0 toekomstige burgemeester is op September 1897 geboren te Den £®“nel. Na ziJn studie aan de HBS te otterdam werd hij volontair te Som- na Op 1 Mei 1915 vertrok hij «aar Emmen, waar hij tijdelijk ambte- r werd, en in 1916 volgde zijn be- tot derde ambtenaar te Coe- voraen. ^aart 1920 werd hij adspirant- Ste^gleS ter secretarie te Rheden—de *n Zeeland kwam op 1 stpiH \939- Toen werd hij n.l. aange- in dp alS van de derde afdeling te vrr^n® van commies ter secretarie hii hlSSln!en en °P 1 April 1954 werd “1 bevorderd tot hoofd-commies. (Van onze parlementaire redacteur). 4 DEN HAAG, 15 Februari Hersteld van zijn ziekte kreeg minister Cals gisteren de gelegenheid zijn begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in de Tweede Kamer te verdedigen. Dat zal ongetwijfeld een debat worden van enige dagen. De bewindsman heeft tot nu toe niet te klagen over zijn ontvangst. Het is algemeen bekend dat zijn beleid weinig ver trouwen inboezemt, daarvoor hoeft men het Voorlopig Verslag maar te lezen. En hoewel de critiek deze middag stellig niet geheel verstomd was hadden de verschillende sprekers begrip getoond voor de moeilijke problemen waar voor de bewindsman staat. De critiek op de minister werd voor een deel verlegd naar het gehele Kabinet en zelfs de ambtsvoorgangers van de huidige bewindsman kregen te horen dat zij te weinig vooruitgezien hebben. Dat was vcor minister Cals een gunstig teken. worden gesubsidieerd. Dat is te weinig, want door deze wet zal het aantal scholen toenemen. Als het uitgetrok ken bedrag verhoogd moet worden is dat gemotiveerd, zo werd reeds nu me degedeeld. Overigens nam de heer De Ruiter een afwijkend standpunt in wat betreft de spoedopleiding voor de kleu terleidsters, die nu niet doorgaat. Hij betreurde dat, want zij hadden het naar zijn mening best geklaard op de lagere school. Zij beschikken over op voedkundige talenten. Wat heb je nu aan onderwijzers met L.O.-akte in de eerste klassen van de lagere school? Mevrouw Fortanier tenslotte voelt er veel voor het kleuteronderwijs één jaar verplicht te stellen. En wel voor zesjarigen. De nieuwe spoedopleiding had haar instemming, mits men deze beperkt tot de eigenlijke vakopleiding voor onder wijzer. Deze cursisten zullen hetzelfde examen moeten afleggen als de leer lingen van de kweekschool aan het ein de van de tweede leerkring. Als tweede punt op het K.V.P.- urgentielijstje staat de reorganisatie van het gehele onderwijs. Het moet uit zijn met nota’s, er moeten ontwer pen komen. En dan moeten we begin nen met een sluitend stelsel voor het gehelë onderwijs na de lagere school. Dat is geen geringe zaak. Daar kwam bijvoorbeeld de heer Roosjen (A.R.), die een wettelijke regeling wil van het Ulo-onderwijs. Dat heeft een heel eigen karakter gekregen, het wordt steeds belangrijker. Het is een „mid denschool” en als zodanig moet de Ulo gewaardeerd worden. En wat het V.H. M.O. en H.O. betreft luidde hij de noodklok. Het lerarentekort wordt daar over enige jaren bijzonder nij pend. De handen zullen ineengeslagen moeten worden om de desorganisatie van het onderwijs te voorkomen. s; O»

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1