VEILIGHEIDSRAAD VOOR evacueren van Iedere maand komen 30 kinderen om Veilig verkeer harde noodzaak Koffieprijzen omlaag Hawker-Hunter straaljagers onder hevig aan motorstoring ook burgers Pleegde Bosse advocaat grote verduistering? zou f 42.000. bij verkeersongelukken ONBEPAALDE TIJD UITEEN Nationalisten het eiland Nantsji Tribune ingestort; veertien doden Russisch voorstel op de agenda Nieuw-Zeelands en een Pineau waagt kans „Van Speyk (met loden verrader) thuis weer Belgisch vliegtuig nog niet gevonden Premier Nehroe in Parijs Bouwbedrijf wil vrijaf geven Hij Aantal ongelukken op de weg blijft stijgen! Overleg tussen verschillende landen leidde tot aanbrengen van verbeteringen cliënten hebben ontvreemd Prijs suikerbieten f 45.25 per 1000 kg van zijn kantoor en j: Kinderziekten worden echter overwonnen n V erbruikscoöperaties besluiten e PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Opklaringen Strafzaak moest worden aangehouden De viering van de tiende bevrijdingsdag Veilig verkeer heeft geldelijke zorgen Voorstel Landbouwschap Geen inkrimping van het areaal. i i lp ^08 Stichting 10e JAARGANG No. 3015 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE (ZIE PAGINA 1) dan hun rechtens toe- e i DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord overleg is voortgekomen, dat reeds een verbetering is ontworpen, waarvan de doeltreffendheid volgens de verwach ting in voortgezette proeven zal blij ken. Deze verandering kan zonder be zwaar door Fokker in de voor Neder land bestelde vliegtuigen worden aan gebracht. De staatssecretaris vertrouwt dan ook, dat de Nederlandse bestelling zo weinig mogelijk kinderziekten zal vertonen. e e ir e e )e t- ZEEUWSCH DAGBLAD men tegen één. Voor stemde uiteraard alleen de Sow jet afgevaardigde. HET STRIJDTONEEL. Een nationalistisch Chinese woord voerder heeft meegedeeld, dat zal wor den overgegaan tot het evacueren van ongeveer 2000 burgers, meest vissers, DE BILT, 14 Febr. Opklaringen en slechts enkele verspreide sneeuw buien. Matige wind tussen Noordoost en Noordwest. Temperatuur oplopend tot om het vriespunt. Met het aan de familie Madoero in Willemstad „ontfutselde” schegbeeld, de „loden verrader”, fier aan de boeg is Maandagochtend Mr. Ms. Fregat „Van Speyk” na een verblijf van an derhalf jaar in de West de haven van Nieuwe Diep binnengevaren. Het vaar tuig werd verwelkomd door de Mari- nierskapel en door een grote menigte, welke voor een luidruchtige groet zorgde voor de bemanning, welke erin slaagde de legendarische „loden verra der” buit te maken. Foto links: De „Van Speyk” loopt binnen met aan de boeg de „loden verrader”. Foto rechts: enige bmanningsleden van de „Van Speyk” vol trots bij de „loden verrader”. den. Daarop wordt thans geantwoord, dat de Britse regering in het Lager huis heeft meegedeeld, dat tijdens schietproeven met jagers van het ty pe Hawker-Hunter op bepaalde hoogte en onder bepaalde vliegom- standigheden motorstoring is opge treden tijdens het af vuren van de boordbewapening. De bij Foker bestelde jagers zijn, al dus de staatssecretaris, tijden de bouw onderhevig aan technische veranderin gen. Dergelijke wijzigingen hebben ten doel aan de ervaringen van een voort gezette beproeving tegemoet te komen en de industriële ontwikkeling te vol gen. De mededeling van de Britse re gering aan het Lagerhuis was aan geen der bestellende landen bekend voor de bestelling werd geplaatst. Men heeft echter de mogelijkheid van het optre den van teleurstellingen voorzien en aanvaard, dat deze modificaties zouden moeten worden ondervangen. Overi gens zijn de storingen eerst opgetreden onder door de testpiloten opzettelijk in het leven geroepen extreme omstandig heden. ROTTERDAM, 14 Februari De directie van de Nederlandse Verbruikscoöperaties te Rotterdam heeft besloten de prijzen van koffie belangrijk te verlagen. Men acht het bovendien niet uitgesloten, dat in de naaste toekomst verdere prijs verlaging mogelijk zal zijn. Het is de ontwikkeling der wereld marktprijzen voor ruwe koffie, die de Ned. Verbruikscoöperaties heeft doen besluiten met een prijsverla ging van dit artikel niet te wachten, totdat de goedkopere ruwe koffie in ons land beschikbaar zal zijn. De huidige tot ongekende hoogte geste gen koffieprijzen maken het gewenst ten spoedigste een dalende tendentie daarvan te verwerkelijken. In Amsterdam verneemt het A.N.P. nader, dat een prijsverlaging wordt verwacht gezien de dalende tendentie op de wereldmarkt. In Amerika is de prijsverlaging al begonnen en die zal stellig ook in ons land merkbaar wor den. Men verwacht echter niet, dat hier de detailprijzen al zo op korte termijn omlaag zullen gaan. ’s-GRAVENHAGE, 14 Febr. De straaljagers van het type Hawker-Hunter, zoals ook door de Kon. Luchtmacht worden gebruikt en door Fokker gebouwd, vertonen enige kinderziekten. De machine is onderhevig aan storingen, wan neer de piloot in bepaalde omstandigheden de boordkanonnen afvuurt. Nadat men de storingen had geconstateerd, is begonnen met het aanbrengen van verbeteringen in de machine. Dit deelt de staatssecretaris van Oorlog mee aan het Tweede Kamerlid de heer Visch, die hierover vragen had gesteld. De heer Visch had gevraagd of het de Nederlandse regering voor of na de bestelling van de jagers bekend is geworden, dat zich storingen voorde- OVERLEG. De vier landen, die onder het NAVO- programma Hawker-Hunters hebben besteld t.w. Engeland, de Ver. Staten, Beliga en Nederland, plegen door hun technische deskundigen regelmatig overleg over de beproeving, ontwikke ling en productie der machines. Uit dit die wonen op tachtig mijl ten Zuiden van de Tatsjen-groep gelegen eiland Nantsji. Het is niet bekend of de Ame rikaanse oorlogsschepen opnieuw voor bescherming der operatie zullen wor den gebruikt. De militairen blijven op het eiland, omdat de nationalisten het gebied willen blijven verdedigen. Wat de militaire activiteit betreft wordt alleen melding gemaakt van een artillerieduel tussen communistische en nationalistische batterijen, die resp. op Tateng en Quemoy staan opgesteld. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. lerlei acties geld op tafel brengen, aldus de heer Schummelketel, doch voor het veilig verkeer komen de geldmiddelen maar schaars binnen. In Zwitserland worden organisaties als het veilig verkeer hoofdzakelijk gefinancierd door de verzekerings maatschappijen, terwijl in andere landen veel grotere bedragen bin nenkomen van het bedrijfsleven dan in Nederland het geval is. De scha de die aan de bedrijven wordt toe gebracht door verkeersongevallen, die als bedrijfsongevallen worden beschouwd, loopt in de duizenden. Bij Philips, zo deelde de heer Schummelketel mede, bedraagt de ze schade gemiddeld 250.000 per jaar. Een bundeling van krachten zal nodig zijn om het veilig verkeer de middelen te verschaffen om de strijd tegen verkeersongevallen aan te binden. Men dient, zo meende de heer Schummelketel, eenzelfde strijd tegen de verkeersongevallen te voeren als tegen de t.b.c. en de kanker. 's Christian Pineau, de leider van **e Franse socialisten, die een poging waagt om een nieuwe regering te vor ken. Het dagelijks bestuur en de frac ties van de socialistische partij hebben "em gemachtigd zijn pogingen daartoe voort te zetten. Pineau is door presi dent Coty aangezocht nadat Pflimlin ui de afgelopen nacht plotseling zijn opdracht had teruggegeven. (zie ook pag. 3). uitbetaald kwam. Hoewel de verhoudingen op het kan toor aanvankelijk vriendschappelijk waren, zijn deze in het tegendeel ver keerd toen door een cliënt over mr W. een klacht bij de Officier werd inge diend. Naar de mening van de psychiater, als getuige-deskundige gehoord, zou mr W. in psychische zin nadeel van zijn detentie hebben ondervonden. Het ver hoor van de beide confreres van mr W., die als getuigen 5 décharge waren op geroepen, geschiedde grotendeels ach ter gesloten deuren. Het ging hierbij om de vraag in hoeverre mr W. eert vordering heeft op het kantoor. Op het verzoek van verdachte tot schorsing van de zaak is het Hof in gegaan. ROME, 14 Febr. Hoewel er van daag de gehele dag door vliegtuigen, helicopters, politiemannen en vrijwilli gers is gezocht naar het vermiste Belgi sche vliegtuig van de „Sabena” zijn er nog geen aanwijzigingen, dat het toe stel is gevonden. Wel zouden er volgens ongecon troleerde berichten resten van een toestel zijn ontdekt ten Noordwesten van het stadje Capranica, 60 km van Rome verwijderd. Een Italiaanse vlieg- boot meldde echter, dat zij ter hoogte van Santa Severa een vissershaven ten Noorden van Rome, een grote olievlek in zee heeft gezien. Een ander vliegtuig en een korvet hebben koers gezet naar de aangegeven plaats. PARIJS, 14 Februari De Indiase premier, Nehroe, heeft vandaag te Pa rijs een onderhoud van anderhalf uur gehad met de aftredende Franse eerste minister, Mendès-France, en diens mi nister van Buitenlandse Zaken, Faure. Nehroe is op doorreis van Londen, waar hij de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest heeft bij- gewoond, naar Nieuw Delhi. De Indiase zaakgelastigde in Mos kou heeft vandaag in verband met de kwestie Formosa een bezoek van drie kwartier gebracht aan de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, Molotof. Men meende te weten, dat de zaakgelastigde bij dit verzoek aan Molotof een nieuwe verklaring van de Russische regering in ontvangst heeft genomen. Bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. ’s-GRAVENHAGE, 14 Febr. De Stichting Raad van Bestuur Bouwbe drijf deelt mee, dat indien de regering door een besluit van het college van Rijksbemiddelaars concreet uiting geeft aan haar wens, dat de tiende bevrij dingsdag wordt beschouwd als een ex tra verlofdag met behoud van loon, de werkgeversorganisaties, die samenwer ken in de Raad aan deze wens gevolg zullen geven. Aangezien de Raad echter zijn stand punt handhaaft, dat voor een nationale feestdag het meest in aanmerking komt een combinatie van de bevrij dingsdag en de Koninginnedag, mag hieruit niet worden afgeleid, dat in de volgende jaren een overeenkomstig besluit zal worden genomen. De Raad meent, dat het huidige tem po van het inhalen van de achterstand op het gebied van de woning- en de overige bouw enerzijds en het jaar lijks terugkerende grote verlies aan productieve arbeidstijd door ongunsti ge weersomstandigheden circa 10 procent van de ongeveer 300 arbeids dagen anderzijds, een nog verdere vermindering van de werktijd niet wettigt. Verlies van een volle arbeidsdag in het bouwbedrijf betekent alleen al in de sector van de woningbouw een ver lies aan productie, neerkomend op ten minste 250 woningen. trekking van de Amerikaanse troepen uit het gebied van Formosa te vragen, werd aangenomen met alleen de stem van nationalistisch China tegen. KORT DEBAT. Aan het nemen van deze besluiten ging een kort debat vooraf. De Russi sche vertegenwoordiger, Sobolef, was van oordeel, dat het Nieuw-Zeelandse voorstel de gehele kwestie beperkt tot een „bestand ten aanzien van een klei ne groep kusteilanden, terwijl het te behandelen vraagstuk veel meer om vat”. Bijgevolg werd een bespreking van de oorzaken van de spanning in het Verre Oosten „omzeild”, zo meen de Sobolef. Sir Leslie Munro van Nieuw-Zeeland zei het antwoord uit Peking op de uitnodiging het debat, in ie Raad bij te wonen, diep te betrêu- rei. Men zou zich echter door de com munistische weigering niet laten ont moedigen. Cabot Lodge, de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, Sir Pierson Dixon (Engeland) en Henry Hoppenot (Frankrijk) lieten zich in gelijke zin uit. Voor de vergadering werd verdaagd was nog een Russisch voorstel om on middellijk over te gaan tot het bespre ken van „de Amerikaanse agressie te gen China” verworpen met tien stem- Een juiste telling over de periode Januari t.m. October 1954 wijst uit, dat zich 81.437 verkeersongevallen hebben voorgedaan. In 1953 be droeg dit aantal 71.096. Het aantal doden tot en met Oc tober 1954 bedraagt 1100, het aan tal zwaargewonden over dezelfde periode 13.040 en het aantal licht gewonden 11.249. Met de telling van het gehele jaar 1954 is men nog niet gereed doch vast staat, dat zich in de laatste maanden van het jaar nog een aan zienlijk aantal verkeersongevallen heeft voorgedaan. Men kan voor al- Het Nieuw-Zeelandse voorstel, waar in wordt geadviseerd de Raad de kwestie van de vijandelijkheden om zekere eilanden voor de kust van Chi na te behandelen, werd met negen te gen één (de Sowjet-Unie) cn één ont houding (nationalist sch China) aange nomen. Wat het Russisch voorstel belre.t om de Verenigde Staten te veroordelen wegens agressie tegen China en terug- LAS VEGAS (Nevada, V.S.) 14 Fe bruari Dinsdagmiddag a.s. begint in de woestijn in de Amerikaanse staat Ne vada de vijfde serie atoombomontploffin- gen. De proefnemingen worden uitge voerd onder leiding van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie en zij worden gehouden op verzoek van het Amerikaanse Ministerie van Landsver dediging. Het steeds intensiever verkeer eist ieder jaar weer meer slachtof fers. Iedere maand worden gemid deld 30 kinderen in ons land bij verkeersongevallen gedood. Voor 1954 wordt het aantal doden door verkeersongevallen geraamd op 1450. In 1953 en 1952 bedroeg dit aantal resp. 1309 en 1000. NEW YORK, 14 Februari De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft Maandagavond besloten zowel het Nieuw-Zeelandse als het Russische voorstel inzake Formosa in behandeling te nemen. De Raad kwam bijeen om het vraagstuk opnieuw te bestuderen, nu com munistisch China een uitnodiging om een vertegenwoordiger naar New York te zenden heeft afgewezen op grond van het argument, dat eerst de nationalistisch-Chinese afgevaardigde door een communist moest worden vervangen. Zoals bekend heeft Peking bovendien te kennen gegeven, dat het, als aan deze voorwaarde wordt voldaan, alleen bereid is de Russische motie te bespreken. De Raad is na dit besluit voor onbepaalde tijd uiteengegaan. UTRECHT, 14 Februari Het Verbond voor Veilig Ver keer zou niets liever willen dan dat het de financiële middelen kreeg om nog meer systematische propaganda te voeren voor het veilig verkeer dan tot nu toe reeds het geval is, aldus vertelde ons de heer K. J. Schummelketel, directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het Verbond krijgt een jaarlijkse subsidie van 30.000,— maar de bijdragen van particuliere zijde zijn zo ge ring, dat men een systematische propaganda maar zeer beschei den kan voeren. 's-HERTOGENBOSCH, 14 Februari Voor het Gerechtshof te ’s-Hertogen* bosch heeft vandaag de strafzaak gediend tegen de advocaat en procureur mr H. W. uit ’s-Hertogenbosch. Wegens verduistering van in totaal ongeveer 42.000,ten nadele van zijn kantoor en van cliënten van dit kantoor was hij door de rechtbank ten Den Bosch op 2 December j.l. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek en ontzetting uit het recht de ad vocatuur uit te oefenen voor de tijd van vijf jaar. De Officier had een jaar en drie maanden geëist. Zowel de verdachte als de Officier waren van dit vonnis in beroep gekomen. In eerste instantie had mr W. gebruik gemaakt van zijn recht verstek te laten gaan. Bij de openbare behandeling van zijn zaak voor het Hof verscheen hij. Naar het oordeel van verdachte zou er geen verduistering zijn gepleegd, al thans niet in die zin, dat er sprake zou kunnen zijn van een tekort. Hij stelde, dat hij op het advocatenkantoor, waar hij als medewerker werkzaam was, een verordening heeft van onge veer 44.000,teneinde de rechter commissaris in de gelegenheid te stel len door een accountant een onderzoek te doen instellen naar de betrouw baarheid van deze mededeling, heeft de president van het Hof, mr J. E. Poerink, de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden. Het Hof acht namelijk niet uitgesloten, dat het bestaan van een dergelijke vordering mogelijk van belang is bij het bepalen van de straf maat. Mr W. heeft, nadat twee raadslieden zich hadden teruggetrokken, meege deeld geen prijs te stellen op bijstand van een toegevoegde verdediger doch zelf de verdediging te zullen voeren. DE TOEDRACHT. In de periode 19501954 zou hij uit een faillissement een bedrag van 12 uit een nalatenschap een bedrag van 10.000 en uit de civiele zaken be treffende schade-vergoeding- en voort vloeiende uit de verontreiniging der Voorste Stroom te Oisterwijk te beta len door de gemeente Tilburg aan par ticulieren een bedrag van 20.000 hebben verduisterd. De formele verduistering heeft verdachte tegenover de recht-com- missaris bekend terwille van zijn confreres van het kantoor, die hem zouden hebben geadviseerd zich in een kliniek ter observatie te doen opnemen en tevens, omdat hij ge speculeerd zou hebben op een straf gelijk aan het voor-arrest. In de Voorste Stroom-zaken zou I hij blanco kwitanties hebben laten tekenen en cliënten minder hebben Uitgave: ctichting „Zeeuwsch Dagblad” Lfdkahtoor: Goes, L. Vorststr. H 90) Tel. 2438. Giro 274289. -.„toren: Vlissingen: Nieuwstr. ffef. 326; Middelburg: Korte V 35. Tel. administratie ff Td- redactie 2347: Ter' 2 neien: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: posterbaan Le Cointre N.V., Goes ’s-GRAVENHAGE, 14 Febr. De Minister van Landbouw heeft toege zegd de prijs van suikerbieten oogst 1955 zo spoedig mogelijk te zullen vaststellen. Gezien de stijging van de kostprijzen zou deze prijs volgens het landbouwschap 45,25 per 1000 kilo gram moeten bedragen. Hoewel te gen het berekenen van een gemiddel de nationale kostprijs voor suiker bieten bezwaren bestaan, omdat in ’t Oldambt en de veenkoloniën duurder wordt geproduceerd, dan in de Noor delijke bouwstreek en het Z.W. zee kleigebied, kon op het ogenblik niet anders dan van de areaalverhouding van 1953 worden uitgegaan. In 1954 brachten 79.000 hectare een oogst van 385.000 kg suiker op. Het nationale verbruik vergt de oogst van 72.000 hectare. Hoewel de wereld (overschotten) markt beneden de Ne derlandse prijs noteert vindt het Landbouwschap een inkrimping van het areaal niet gewenst. Men zou het aanhouden van een reserve in ver band met opbrengstschommelingen beter achten. MEXICO, 14 Febr. - In Villa Humu- ena (Yucatan-Mexico) is bij een stie rgevecht een tribune ingestort, '■aardoor tenminste veertien personen ®ln^et leven zijn gekomen en onge- .eer 159 personen verwondingen heb- 1)«» opgelopen. oen de tribune tekenen er van be- 00 te geven, dat zij het zou begeven, ntstond een paniek, waarbij velen on- e voet werden gelopeu. w o f t

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1