stai Tec zijn van Nieuws uit de Provincie toepassing NI de buit die de puin- L zijn ge grote t peus v vallen, ho' Vestigingswet ook op deze be- drijven Vlissingen won onbedreigd Animo voor emigratie is Zeeland gering in ïlcbdia Bloeiend clubleven Door sneeuwstorm ver blind en verdronken Herv* Rusthuis te Goes CJ.VvF* hield Bijbelstudie-weekend KLOETINGE, 14 Februari. De Zeeuwse C.J.V.F. is Zaterdag en Zon dag te Kloetinge bijeen geweest voor ’n Bijbelstudie-weekend. ’t Bestuderen van de Bijbel stond uiteraard in het middelpunt, met spreekkoren en zang ter afwisseling. Zaterdagavond ver richtte mevrouw H. E. van dér Hoop van Slochteren uit Driewegen de dag sluiting. Zondagochtend ging men ter kerke in de Ned. Herv. kerk. Onder werpen voor deze dag waren verder: een verslag van de conferentie van de Oecumenische Jeugdraad, vorige week te Utrecht gehouden; een inleiding over „Wij en de machten”, waarop be spreking volgde en een gesprek over het gebed. De Zondagbijeenkomst werd gesloten door mevrouw J. A. Jebbink- Paap te Kapelle. Wika de Vlieger uit Goes had tijdens dit weekend de lei ding. C-E Statenkring Goes bijeen Geslaagde rampoefening KERK Goes I Organisatie en opzet van de Chr. Emigratie Centrale Zeeland is voltooid Voetbalprogramma ging niet door I Maatldai „Een zaak van geloof en gebed” Vakleraren worden al opgeleid Prachtig werk van Jaap v. d. Sande en mevr. Sinke-Peeman ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 14 Februari 1955 Vier-steden-ontmoeting turnen „Luctor et Emergo”: ending De Bevelanden maken een kleine uitzondering Aanbesteding kan plaats vinden Ds J. de Vries zo goed als hersteld KAMPERLAND ST. LAURENS VAN MARKT en veiling Dr A. Th. van Leeuwen in ziekenhuis opgenomen Afscheid ds Fokkens uitgesteld C nt oio fling in een wasserij.... ST. MAARTENSDIJK WOLPH AARTSDIJK KLOETINGE KRABBENDIJKE KRUIN IN GEN RILLAND-BATH ST AN NALAND Middagvergadering COL1JNSPLAAT s-H. ARENDSKERKE HEINKENSZAND HOEDEKENSKERKE KAPELLE Bond van Agrarische Loonbedrijven Classis Zierikzee der Ned, Herv. Kerk bijeen. RM O O de en gaan....! I ds de een afd. Zeeland, alle wedstrijden voor Zaterdagvoetbal afgelasten. tele rad Ifa- fiet bon lap lap her her dan kof the (62 13. (45 De ders- naris offici west< der 1 500 a niet genie in d« lenk: tune' ligen soen Si de sc we e< n n w n h go nii V: arm als 1 dud grot mar slag dra< dwc kon mat W kan vee mei C de 1 mie 6. voering in dit land. Zijn referaat werd geïllustreerd met een uitstekende film over het leven in Canada. Over deze levenswijze in Canada vertelde mej. J. den Ouden uit Den Haag nog zeer interessante dingen. Zij begon hierop nadruk te leggen, dat de emigratie in de eerste plaats een zaak is van geloof en gebed. Het besluit tot emigratie moet een be sluit zijn van het gehele gezin en de emigratie een gezamenlijke daad. Zeer belangrijk was, wat mej. Den Ouden meedeelde over de voeding, de gebruiken en het menu in het alge meen in Canada. Nuttig is hét vooral schoonmaakartikelen mee te nemen en de Hollandse properheid ook in het verre land te handhaven. Belangrijk is dat men zich zoveel mogelijk aanpast aan de gewoonten van het land. Hier van noemde zij o.m. de uitgebreide theevisites, het inslaan van voorraden levensmiddelen en het vele kopen van goedkopere kleren. Op dit interessante referaat volgde nog een levendige bespreking. GOES, 14 Febr. Naar wij verne men heeft het bestuur van het Herv. Rusthuis, dat aan de Heernisseweg te Goes zal worden gebouwd, van het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting bericht ontvangen, dat men op de rijksbijdrage, die is aange vraagd voor de bouw, kan rekenen. Het rusthuisbestuur heeft thans be sloten om de bouw op 24 Maart a.s. openbaar aan te besteden. Ds J. de Vries, emeritus-predikant der Ned. Herv. Gemeente, die begin vorige week ’n lichte hartaanval heeft gehad, is bijna weer geheel hersteld. Hij hoopt deze week zijn werk als zie kenhuispredikant weer te kunnen her vatten. Bovendien herdenkt hij deze week het feit, dat hjj 55 jaar geleden het ambt aanvaardde. vereniging van wijk- leerlingen is momenteel 45, zodat er voor- i. - i x_.. j lopig geen nieuwe geplaatst kunnen wor den. De penningmeester, de heer C. Faase, gaf het financieel verslag over 1954 waaruit bleek dat er een klein batig sal do was. De begroting moest met een ge raamd tekort worden vastgesteld. Door ziekte van de hulpkracht mej. Holle- brandse wordt hulp verleend door mej. Mabelis. Tot bestuursleden werden her kozen mevr. Kalkman-den Haan, mevr. Polderman-Hillebrand en de heer J. Pie- terse. BERGEN OP ZOOM, 14 Februari- Door een paar kerkgangers werd Zot- dagmorgen vrijwel vlak voor zijn woning aan de Parallelweg in de wa tergang langs de spoorlijn het stof felijk overschot ontdekt van de 45-ja- rige tuinder J. Musters. De man moet Zaterdagavond door een sneeuwstorm van de weg geraakt zijn en in de die pe spoorsloot terecht zijn gekomen. Het GOES, 12 Febr. Nu de winter weer Is teruggekeerd, lagen Zaterdagmiddag de sportvelden In Zeeland volkomen ver laten. Wegens de slechte gesteldheid waar in de terreinen door de sneeuw en de regen zjjn geraakt, moest de K.N.V.B., het 'ingeving van mei, waai men uic* - ionkvast blijkt te zijn als elders in de GOES, 12 Februari Tijdens achtste jaarvergadering van de Stu dieclub Schilders „Luctor et Emergo” hebben voorzitter (de heer W. Wisse) en secretaris kunnen getuigen van een bloeiend clubleven. Zo steeg het leden tal van 211 tot 219 en bleek er een ba tig saldo te zijn van 421,16. Tien clubbijeenkomsten zijn in het afgelo pen jaar georganiseerd, waarvan er en kele voor het publiek toegankelijk wa ren. Het bestuur kreeg dan ook een pluim van de vergadering bij monde van de heer J. de Graaf. Bij de be stuursverkiezing werden de heren A. Franse, P. Schrier en K. Mulder her kozen. VLISSINGEN, 12 Febr. Voor de tweede achtereenvolgende maal en voor de vierde keer in totaal heeft Vlissingen vandaag de jaarlijkse turn- stedenontmoeting gewonnen tussen Vlissingen, Goes, Breda en Bergen op Zoom. En met de turnsters en turners over wie de Scheldestad momenteel kan beschikken, maakt zij een uitstekende kans om volgend jaar in Breda definitief in het bezit te komen van de Van Woelderenbeker. Het was VTV’s directeur Dick Weststrate, die na afloop de trophee uit handen van burgemeester Kolff in ontvangst mocht nemen. Maar het waren mevrouw N. SinkePeeman en de heer Jac. v. d. Sande, die het leeuwenaandeel in de zege hadden. De prestaties van dit tweetal waren werkelijk subliem en zij eindigden dan ook met een flinke voorsprong op de naaste concurrenten als eersten in het individueel klassement. Handelscorrespondentie heer Jac. de Jager te Biezelinge. Ouderavond. Vele ouders waren Don derdagavond opgekomen om de ouder avond bij te wonen van de School met de Bijbel. De voorzitter, de heer A. Klap, heette in zijn openingswoord speciaal welkom de wnd. burgemeester, de heer J. van Halst. De heer Ovaa, onderwijzer behandelde het onderwerp: „De school strijd van tegenwoordig”, waarop een be spreking volgde. Na de pauze kreeg een forum, bestaande uit het hoofd der school, de heer I. Tange, mej. Groot Nibbelink, onderwijzeres, en de bestuursleden J. A. Filius en A. L. Leendertse een groot aan tal vragen voorgelegd. Na een opwekkend woord van de heer van Halst en een slot woord van ds A. J. Radder werd deze avond besloten. Het werk der leerlingen, vooral de prachtige collectie handwerken en een mooie verzameling „kleiarbeid” hadden de volle aandacht van de ouders. Afscheid mej. Leynse. Nadat op de ouderavond door de ouders afscheid ge nomen was van de onderwijzeres, mej. GOES, 14 Februari Onder voor zitterschap van de heer C. Philipse, kwam Zaterdagmiddag de Statenkring van de C.H.U. voor Noord- en Zuid- Beveland te Goes bijeen. Het openings woord van de voorzitter getuigde van weinig optimisme en sprak van lauw heid, die er in de verschillende kies verenigingen in de provincie heerst. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen, evenals de heren W. P. Gebraadt te Krabbendijke en D. Meeuse te Yerseke. In de plaats van de heer D. Vleugel Jr te Wolfaartsdijk werd gekozen de heer P. G. v. d. Bosse te Kloetinge. Daar deze vergadering een huishou delijk karakter droeg was er alle gele genheid om vele zaken de revue te la ten passeren. Dat hierbij het Drie- eilandenplan, Deltaplan en de concen tratie van polders en waterschappen de volle aandacht hadden spreekt vanzelf. De heer Gebraadt sloot deze bijeen komst met dankgebed. Zaterdag a.s. komt de Kamerkring der C.H.U. bijeen. Naar wij verne men is het de bedoeling van de voor zitter, mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, af te treden en zijn plaats af te staan aan een jongere. Bovendien zal op deze vergadering gesproken worden over een verjonging van het kader der C.H.U. vergadering gehouden. In zijn openings woord drong de voorzitter, de heer A. A. Goedegebuure, aan op het vroeg bestel len van kolen. Volgens het jaarverslag van de boekhouder, de heer P. de Haan was de omzet over 1954 15.611 hl., terwijl de bedrijfswinst 36.850 bedroeg. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. J. Mosselman en herkozen zijn de heren A. A. Goedegebuure en Chr. van ’t Hof. Oranjevereniging. In de Vrijdagavond gehouden jaarvergadering van de Oranje vereniging herinnerde de voorzitter, de heer W. S. Pouwer er aan, dat het in October 25 jaar geleden was dat de ver eniging werd opgericht. Uit het jaarver slag van de secretaris, de heer A. M. A. Sierink, bleek o.a. dat er momenteel 165 leden zijn. De penningmeester, de heer J. M. Houterman, maakte melding van een batig saldo van ruim 313,Tot be stuursleden werden herkozen de heren J. M. Houterman, C. van Slooten en J. v. d. Voorde. Breedvoerig werd besproken een eventuele feestviering op 5 Mei. Het be stuur zal zich nader verstaan met het gemeentebestuur en contact opnemen met andere plaatselijke verenigingen. In de rondvraag werd het bestuur dank ge bracht voor de wijze, waarop ook dit jaar de familie-feestavonden waren geor ganiseerd. Chr. Kleuterschool. Vrijdagavond hield de Vereniging Chr. Kleuterschool haar jaarvergadering o.l.v. de heer P. Mesu. De secretaris, de heer J. Pieterse, kon in zijn jaarverslag een opgewekte toon laten horen. Het ledental en aantal donateurs bleef stabiel, terwijl verschillende instan ties geldelijke steun boden. Het aantal ROTTERDAM, 11 Februari Aardap pelen grote 6.1012. Poters 6.406.50. Kroten I A 2931. II A 1528. Waspeen I A 30—31. II A 12—30. Selderij I 8—10. Rode kool I A 37—38. II A 28—42. Sav. kool II 18—25. Groene kool II 23—36. Spruiten geschoond I A 761.15. II A 36 —40. B 31—43. Uien geschild 4—17. Wit lof I A 40—44. II A 26—41; I B 38—42. II B 27—37. Veldsla I 65—1.06. Knolselde rij A 825. B 1011. Grote peen 821. Prei A 4050. B 4244. Boerenkool 34 47. Spruiten ongeschoond I A 4876. II A 23—62. I B 29—46. II B 20—38. Uien 220. Fruit: Jonathan St A 3946. St B 35—38. St C 25. HH A 32—42. HH B 22— 32. HH C 21—33. HH I 19—31. HH II 5— 21. K 5—29. Goudreinetten St A 24—41. St B 18—27. St C 18—27. HH A 18—35. HH B 13—29. HH C 13—21. HH I 12—22. HH II 8—16. K 7—24. Golden Delicious St A 73. St B 64. St C 57. HH B 54—55. HH C 42. HH I 37—40. HH II 12—23. K 5—38. Lomb. Calville St A 47. HH A 48. HH B 38—39. HH C 38—39. HH II 15. K 18. Laxton Superbe St A 47. St B 37. H H A 40. HH I 21. Cox Orange Pippin HH II 25. K 14—33. Legipont HH I 26. HH II 7. K 722. Comtesse de Paris St A 12— 27. St B 9—24. St C 7—24. HH A 8. HH B 7—8. HH C 6—8. HH I 8—26. HH II 5—16. K 6—7. St Remy HH A 15—17. HH B 13 —14. HH C 13—14. HH I 13—16. HH II 9. K 7—10. Giessen Wildeman HH A 35 —38. HH B 28. HH C 28. HH I 29. H H II 16, GOES, 14 Febr. Dr A. Th. van I Leeuwen, Zendingspredikant der Ned. I Herv. Kerk en verbonden aan de Clas. sis Goes, die Vrijdag j.l. met zijn ge. zin een auto-ongeluk is overkómen' ligt momenteel in het ziekenhuis t» Heerenveen. Hoewel hij vrij ernsti» werd gewond, is zijn toestand momen. teel bevredigend. Verwacht wordt, dat dr Van Leen, wen zes weken in het ziekenhuis za'| moet verblijven. Zijn vertrek naar Djakarta is daar, door voor enige tijd uitgesteld. Gram. 12.30 Land- en Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Promenade ork. en soliste. 14.00 Gevar. progr. 15.00 School radio. 15.30 „Ben je zestig?” 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitzending: Nederland en de wereld: prof dr J. M. W. Milatz: „Atoom-energie en de maatschappij”. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 19-00 Nieuws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Avond gebed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 „Uit het boek der boeken”. 21.15. Gram. 21.20 „Het lied van de luit”, hoorspel. In de pauze: Gram. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Kamerork. BRUSSEL (324 m.) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen) 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Ballstmuz. 16.40 Kinderliederen. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr.. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Koorzang. 19-5° Syndicale kron. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en cello. 22.55-23.00 Nieuws. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brandwijk, A. Kool, cand. te Langerak; te Wijnjeterp- Duurswoude, A. Meijeringh, vicaris te Schoonebeek. stoffelijk overschot werd door de poli tie geborgen en naar het Algemeen Burger Gasthuis overgebracht. Het slachtoffer was ongehuwd. Opmerkelijk was de regelmaat in het werk van Jaap v. d. Sande. Voor vier onderdelen kreeg hij 29 punten (maximum 30), voor de vrije oefenin gen, als steeds zijn beste nummer, zelfs 29,2. Bij mevrouw Sinke-Peeman, die overigens het fraaie gemiddelde van 26,5 haalde, bleven de vrije oefe ningen en het paardspringen iets bene den de verwachtingen, hoewel zij ook op deze onderdelen het beste van alle dames uit de bus kwam. Trouwens, geen van beiden werden zij op enig onderdeel geklopt, hoewel Johan v. d. Sande vooral bij het paardspringen zijn broer Jaap dicht benaderde. De overwinning van Vlissingen is geen moment in gevaar geweest. Na op de algemene vergaderingen kon de goedkeuring niet wegdragen. De heer Leendertse zal in Utrecht op de algemene vergadering de bezwaren naar voren brengen, want hij werd als afgevaardigde gekozen. De heer Hamel gaf ’s middags zijn hoorders een klein lesje: wie een be drijf wil leiden zal er in de eerste plaats voor moeten zorgen dat hij daartoe capabel is - is hij dat niet dan zal geen Bond of geen organisatie hem kunnen helpen. Daarnaast zijn er ech ter tal van dingen die alleen maar ge zamenlijk kunnen worden opgelost en daarvoor is organisatie nodig. Voor beelden: de tarieven, het organiseren van vakcursussen, het geven van voor lichting en dergelijke. Hij vertelde dat in het kader van de P.B.O. vermoede lijk dit jaar begonnen zal worden met een registratie van de loonbedrijven. Wat de toepassing van de vesti gingswet betreft vertelde hij dat thans de mogelijkheid bestaat ook de loon bedrijven hierin te betrekken. Een van de voorwaarden is echter dat men dan zelf het vakonderwijs ter hand zal moeten nemen. Er worden reeds po gingen gedaan om de hiervoor nodige vakleraren te vormen. GOES, 14 Februari Daar ds Fok. kens, Geref. predikant te Wissekerke momenteel ziek is, kon zijn afscheid gistermiddag geen doorgang vinden. Hij zal nu op een latere datum 4. scheid van de gemeente nemen. de middagwedstrijd, waarin voor de dames de vrije oefeningen, evenwichts- balk en paardspringen en voor de he ren de vrije oefeningen, paard voltige en paardspringen werden verwerkt, bedroeg de voorsprong reeds 20.7 punt op Breda. De stand was toen namelijk: 1. Vlissingen 550.9; 2. Breda 530.2: 3. Goes 507 8; 4. Bergen op Zoom 180.7. In de avondwedstrijd ringen en brug voor de dames en brug en rek voor de heren liep Vlissingen op elk onderdeel nog wat meer uit, zodat het verschil tenslotte tot 52.4 opliep. De Goese ploegen weerden zich ’s avonds eveneens uitstekend. Zij wisten de 22.4 punt achterstand op Breda tot 5.7 punt te reduceren. Bergen op Zoom raakte ook op deze onderdelen steeds meer achter. De totale eindstand was: 1. Vlissin gen 924.5; 2. Breda 872.1; 3. Goes 866.4; 4. Bergen op Zoom 803.7. De uitslag van het individueel klas sement was: Dames: 1. mevrouw N. Sinke-Pee man (Vlissingen) 133; 2. mej. L. Huy- bregts (Breda) 117.8; 3. mevrouw R. v. d. Sluys-Sinke (Goes) 109.4. Heren: 1. Jac. v. d. Sande (Vlissin gen) 145.2; 2. Joh. J. v. d. Sande (Goes) 138.7; 3. L. Gent (Breda) 110. GOES, 12 Febr. „Vanmiddag omstreeks half drie had in de was serij „De Zon” een grote ontploffing plaats. Ongeveer 20 personen (vrij wel allen jongelui) werden daarbij min of meer ernstig gewond, van wie enkelen met levensgevaar naar het ziekenhuis vervoerd moesten worden. E.H.B.O.-ers en Rode Kruis waren spoedig aanwezig om de eer ste hulp te verlenen”. Dit waren de gegevens voor de oefe ning die helpers en helpsters van het Rode Kruis te Goes en de colonne uit Borssele vanmiddag gehouden hebben samen met de afdeling Goes van de E.H.B.O. Een oefening die voortreffe lijk geslaagd is! In de wasserij was het een ravage van jewelste en de E.H.B.O.-ers moes ten al hun krachten inspannen om aan hun opdracht: die hulp te verlenen die noodzakelijk is voor het levensbehoud, te kunnen voldoen. Maar ze deden het prima: in een oogwenk waren de ge wonden gevonden, verbonden en af gevoerd naar de „verzamelplaats”. Daar werden ze geadministreerd en in dien nodig doorgezonden naar ’t „zie kenhuis”, het Medisch Centrum, waar de zusters De Bart en Filius met de helpsters van het Rode Kruis klaar stonden. Tien bedden waren nodig voor de gewonden en het was alles zo „echt” gearrangeerd dat men naast die bedden zelfs al „ongeruste” fami lieleden zag zitten! Na afloop van de oefening werd er een soort nabetrachting gehouden. Lof was er voor de vindingrijkheid van de transportcolonne van het Rode Kruis, die als spoedig raad wist toen de „trappen in brand raakten” en er toch pog gewonden naar beneden vervoerd moesten worden in de wasserij (van Uit de ramen maakte men een soort glijbaan met een brancard). De com mandant van de verzamelplaats, dok ter J. B. van Welten, was heel tevre- den en roemde de samenwerking tus- sen E.H.B.O. en Rode Kruis. De leider van de oefening, dokter R. Vermeer, wees op een paar gemaakte fouten. Men was echter algemeen van oor deel dat deze oefening veel beter was verlopen dan de vorige. Zo moet het „Algemeen Belang”. Tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van de Coöp. Kolenvereniging „Algemeen Belang” heeft de voorzitter, de heer C. Priem, in zijn openingswoord medegedeeld, dat de Ver eniging is uitgegroeid van 70 tot 448 le den. Hij werd ook in het bestuur her kozen. De heer C. J. Kwaak zag zich herbenoemd in de Raad van Toezicht. Tot bode werd benoemd de heer C. van Gor sel. Geref. mannen. De Geref. mannenver eniging „Belijden en Beleven” hield de jaarvergadering onder leiding van de heer J. Braamse. De secretaris vertelde, dat de vereniging 31 leden telt. De heer J. Katsman leidde het onderwerp: „De dienst des woord” in, waarop een goede bespreking volgde. Verschillende afge vaardigden brachten hun gelukwensen over. M. Leynse waren Vrijdagmiddag de leer lingen aan de beurt. Zij verlaat in ver band met haar huwelijk de school. Het hoofd der school, de heer I. Tange, sprak waarderende woorden en enkele leerlin gen gaven in dichtvorm blijk van hun genegenheid voor de juffrouw. Voorts werden enkele geschenken aangeboden. Weer drie klokken. Kloetinge be schikt thans weer over drie klokken in de toren en Zondagmorgen werd de klok weer voor het eerst geluid. Bin nenkort wordt deze kerkklok, evenals de zgn. doodsklok die bij de begrafe nissen wordt gebruikt, geautomati seerd. Het uurwerk voor de toren is nog niet geplaatst. Ledenvergadering Groene Kruis. De ledenvergadering van de vereniging Het Groene Kruis hééft Zaterdag zon der hoofdelijke stemming een be stuursvoorstel goedgekeurd tot het ver bouwen van het wijkgebouw. Overwo gen wordt ook de stichting van een bureau voor kleuterzorg. Daar met een en ander nogal wat geld gemoeid is, werd het bestuur gemachtigd een hy pothecaire lening aan te gaan tot een maximum van 13.000,—. Tot be stuursleden werden gekozen de heren J. M. Visscher en H. Don. De heer H. Bos werd tot lid van het bestuur be noemd van de i verpleging en t.b.c.-bestrijding. Aan het slot van de vergadering werd de (speciaal voor militairen bestemde) voorlichtingsfilm „Onder vier ogen” vertoond. Raadsvergadering. De agenda, die afge werkt zal worden op de raadsvergadering op Donderdag 17 Februari telt een groot aantal voorstellen. Ondermeer is er een voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de uitvoering van riole- rings- en bestratingswerken. N.C.L.B. bjjeen. De plaatselijke afde ling van de Ned. Chr. Landarbeidersbond kwam in feestvergadering bijeen onder leiding van de heer A. van de Klooster. 25 Jaar geleden werd de afdeling opge- richt met zeven leden en thans is de af- deling uitgegroeid tot 126 leden. Een aantal leden, die 25 jaar lid zijn zullen een consigne krijgen. De toneelvereni ging Club Naar Vooruitgang uit Goes voerde het stuk „Deining om de dorps dokter” op. De oud-voorzitter, de heer P. G. Vreeke, sprak de leden toe en feli- citeerde hen met dit eerste lustrum. Bur- gemeester Jobse sprak namens het ge meentebestuur en tenslotte voerde de districtsbestuurder, de heer M. D. den Hollander het woord. „Ons Belang”. De coöp. kolenvereni ging „Ons Belang” heeft de 47ste jaar- GOES, 12 Febr. „De verwachtin gen voor emigratie uit Zeeland voor het komende jaar zijn niet erg hoog gespannen. De algemene-emigratie-ge- gindheid is in deze provincie nooit groot geweest en momenteel zelfs uit gesproken klein”. Aldus lezen we in ’t Verslag van de werkzaamheden in 1954 Van de Christelijke Emigratie Centrale afdeling Zeeland, welk verslag in de jaarvergadering van de afdeling van daag in de „Prins van Oranje” te Goes Werd goedgekeurd. Alleen op de Bevelanden was de be langstelling voor de emigratie iets groter. Vooral onder de boerenzoons blijkt enige kentering ten gunste van fle emigratie te bestaan. Walcheren is Slecht evenals West-Zeeuwsch Vlaan deren en Schouwen-Duiveland. Op dit, door de watersnood zo getroffen eiland bestaat wel de geringste animo van de gehele provincie. Een kleine uitzonde ring kan nog gemaakt worden voor de omgeving van Axel, waar men niet zo h< provincie. Gaat het met de emigratie dan niet zo vlot in Zeeland, de provincie is er bekend om, de uitbouw van de afdeling Zeeland van de Christelijke Emigratie Centrale heeft niettemin zijn beslag gekregen. Het kwijnend bestaan behoort tot het verleden. De organisatie is goed opgezet. De ver wachting is dan ook, dat de spreek uren langzamerhand beter bezocht zullen worden en dat het aandeel van de C.E.C. (in 1954 werden reeds 50 aanvragen behandeld) nog groter zal worden. De afdeling telt thans 65 leden. Na de goedkeuring van dit verslag werd in de morgenvergadering die een huishoudelijk karakter droeg, een reglement voor de afdeling vastgesteld. De middagvergadering werd ge opend door de voorzitter van de afde ling, de heer A. de Kam, burgemeester van Vrouwenpolder, die enkele pun ten noemde uit het hierboven bespro ken verslag. De voorzitter wees er op, dat er geen enkele reden bestaat om de emigratie stop te zetten in deze tijd van hoogconjunctuur. Ons land is nu eenmaal overbevolkt. Met grote belangstelling heeft de ver gadering verder geluisterd naar de le zing, die de heer C. Lips uit Den Haag hield over Canada. Uitvoerig ging de heer Lips in op de mogelijkheden van de landbouw in Canada en de bedrijfs- Chr. School. Op de jaarvergadering van de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolon derwijs heeft het hoofd der school, een overzicht gegeven van het afgelopen schooljaar, waaruit bleek dat 131 leer lingen zijn ingeschreven. In het bestuur werd herkozen de heer J. B. van Gilst en gekozen ds F. J. Veldman in de plaats van de heer C. J. Anemaet, die zich niet meeh herkiesbaar stelde. De heer H. Sie mens, het hoofd der school, .sprak over het onderwerp: „Hoe staat de school te genover Rijk en Gemeente?” De voorzitter deelde nog mede, dat 28 December de school 50 jaar bestaat en dat de ouderavond is vastgesteld op 17 Maart. N.C.V.B.. De N.C.V.B. afdeling ter plaatse hield in de landbouwschool de jaarver gadering onder voorzitterschap van me vrouw Blauw. De nog jonge vereniging telt thans 65 leden zo bleek uit het ver slag van de secretaresse. Mevrouw Ligt- hart Schenk uit Kruiningen sprak over het onderwerp: „Wat zegt onze tijd?” V.U.-avond. Vrijdag is in verband met het 75-jarig bestaan van de V.U. te Am sterdam in de Geref. kerk een bijeen komst gehouden, waar ds E. A. van Es uit Rotterdam een propaganda-rede uit gesproken heeft. Voorts is een film over de V.U. vertoond. Molenstraat. In het verenigingsgebouw vergaderde onder leiding van de heer Th. van Doeselaar de buurtver. „De Mo lenstraat”. De aftredende bestuursleden de heren M. Meertens en J. de Groot werden herkozen en de contributie werd opnieuw vastgesteld. De avond werd ge zellig doorgebracht. Collecte. De collecte voor Herstel Opbouw heeft 75,85 opgebracht. Jonge Kerk. Onder leiding van Jebbink vergaderde Vrijdagavond Jonge Kerkgroep. Allereerst werd i bijbelbespreking gehouden, waarna Wika Hiensch uit Goes sprak over „Europa, ons grote vaderland”. Dit on derwerp werd toegelicht met lichtbeel den. N.F.O.-vergadering. Het C.J.M.V.- gebouw was Vrijdagavond ongeveer helemaal vol met fruitkwekers die kwamen om te luisteren naar een le zing van de heer A. van Oosten te Bie zelinge over „De herinplant van gerooi de boomgaarden”. De heer van Oosten gaf hierbij vele waardevolle adviezen waarvan een der voornaamste was: Type 9 is over het algemeen voor Ka pelle en omgeving niet bijzonder ge schikt. Hierop aansluitend werd ver toond de nieuwste rooifilm „Goed fruit vindt zijn weg”. Ook werd vertoond de oesterfilm Imperialen 000000. Geslaagd. Voor het diploma Engelse Handelscorrespondentie slaagde de DINSDAG 15 FEBRUARI 1955. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Balletmuz. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Bari ton en piano. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano’s. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14-40 Schoolradio. 15.00 Viool, cello en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De dierenwereld en wij” caus. 17.30 Jazz-competitie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 „Meer pro ductiviteit brengt iedereen profijt”, caus. 18.44 Orgelspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Paris vous parle”. 19.10 Harmonie- ork. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 Gevar. progr. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Gram, met comni. 22.55 „Ik geloof, dat.caus. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20-24.00 Film- progr. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 „Lichtbaken”, caus. 10.00 V. de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert”, caus. 12.00 Angelus. 12.03 tuinb.meded. 12.33 GOES, 12 Februari De gehele Vrijdag had de afdeling Zeeland van de Bond van Agrarische Loonbedrijven ervoor genomen om de afdelingszaken te behartigen en zich over de organi satorische toekomst te laten voorlich ten. De huishoudelijke zaken kwamen ’s ochtends aan de orde en ’s middags hield de landelijke secretaris, de heer J. L. Hamel, een causerie over het or ganisatieleren. Wat het afdelingsleven betreft kun nen we vermelden, dat zich in 1954 ruim twintig nieuwe leden hebben aan gemeld en dat er een batig saldo in kas is van ruim 1.300,De begro ting werd goedgekeurd. De voorzitters van de verschillende groeps-besturen, de heren P. Hollestelle (tevens voor zitter van de afdeling), C. P. Leen dertse en J. Weststrate werden herko zen evenals de secretaris de heer W. van. der Linde. Met de door het Bondsbestuur ont worpen statuten ging men accoord - alleen de kwestie van het stemrecht ZIERIKZEE, 12 Febr. Op de ver. gadering van de classis Zierikzee det Ned. Herv. Kerk zijn tot afgevaardig. den gekozen naar de Prov. Kerkverga. dering: ds H. W. van den Brink te Brul, nisse; ds G. E. Huizing te Dreischor; H. Bouter te Sta'venisse; de ouderlingen M. Krijger te Bruinisse en M. C. Mali, paard te Haamstede en de kerkvoogd M. J. Bevelander te Oud-Vossemeer, pr|. mi; ds W. Radstake te Oosterland, ds J. Brons te Scherpenlsse, dr J. Sperna Weiland te Brouwershaven, de ouderltn. gen A. C. Goudswaard; G.’ Breas te St, Annaland en de kerkvoogd L. Hanse te Haamstede tot secundi; ds F. A. Nauta te Elkerzee; ds D. J. van Dijk te Sint Annaland en ds F. A. van Llere te Renesse, de ouderlingen L. Klink te Slrjansland en B. W. Schot te Zierikzee en de kerkvoogd N Beye te Renesse, tertli. Voorgedragen zullen worden als leden van de Prov. Culturele Commissie ds F, van der Grift te Serooskerke (S.) en mevr. Westerhof-Sjoerdsma te Nieu- werkerk. In de middagvergadering is gespro ken over de functie van de ziekenhuls predikant en de voorstellen tot wijzi ging van de kerkenorde. De meerder heid had bezwaar tegen het opnemen van de vrouw in het ambt. (deling Zeeland, welk verslag in de larvergadering van de afdeling van- Werd goedgekeurd.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2