cijfers moord te Zeist Dader van OUWERKERK BOOD YERSEKE EEN FRAAIE KLOK AAN Russisch voorstel inzake Formosa Trein ontspoorde: lijn geblokkeerd Rijk gaat alle kosten van kleuter onderwijs betalen beelding eindelijk aangehouden Meer dan 60 doden in de Ver. Staten CHICAGO, 12 Februari Meer dan 60 mensen zijn tengevolge van de kou de en een grote hotelbrand in de laat ste dagen in de Verenigde Staten om het leven gekomen. Belgisch lijn vlieg tuig bij Rome neergestort? verworpen en van aanzien voor van Gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs; aanzienlijke salarisverbetering de leidsters Burgem. Romeyn ontving wandbord met af- schip „Beatrix" de duisternis een symbool van dank vormt. Als dank ri Kansen voor Pflimlin verbeterd symbool een van Minister Cals dient nieuwe Kleuteronderwijswet in Men zocht het gehele land af, doch de moordenaar zat vlakbij 21 passagiers en acht bemannings leden aan boord Engeland wil liever geheim diplomatiek overleg I tl W H 11 1. 2. 3. Ex-militair voelde zich reeds veilig. 4. 5. 6. c PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moskou ivil tien-landen-conferentie Goederenwagen liep uit de rails Schoolgeld DE BILT ZEGT: Koude ochtend Toelatingsleeftijd drie en half jaar Het rijk betaald De Franse Kabinetsformatie Koude en brand eisen slachtoffers Bijzondere scholen Vergoedingen De kosten. D.C. 6 van de „Sabena” wordt vermist Salarissen 10e JAARGANG No. 8014 (ZIE PAGINA 5) meente van een van MAANDAG 14 FEBR. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT TATSJEN ONTRUIMD. De ontruiming van de Tatsjen-eilan- LANDING. Zondagmorgen zijn communisti sche Chinese troepen op de Tatsjen- eilanden geland. Dit geschiedde een etmaal, nadat de laatste nationalis ten de eilanden hadden verlaten. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE CULEMBORG, 13 Februari Gis termorgen is tussen Culemborg en Geldermalsen een goederentrein ont spoord, toen een aspot van een buiten landse wagon brak. De kapotte wagon werd over een lengte van een kilome ter meegesleurd, waardoor de spoor staven werden vernield. Ook het tweede spoor werd versperd. Een en ander had tot gevolg, dat het treinverkeer tussen Utrecht en ’s-Her- togenbosch werd onderbroken. Er moest een busdienst tussen Geldermal sen en Culemborg worden ingelegd. In de loop van de middag slaagden de spoorwegarbeiders er in één spoor vrij te maken, waardoor de dienst over enkelspoor kon worden hersteld. De opruimingswerkzaamheden zullen van daag worden voortgezet en reizigers zullen een groot deel van de dag nog met enige vertraging rekening moeten houden, reden waarom N.S. aanraden via Dordrecht of Nijmegen te reizen. 1 YERSEKE, 12 Februari Toen Maandagavond 2 Februari 1953 de Yersekse vissers het gat van Ouwerkerk binnenvoeren om, met gevaar voor eigen leven, de inwoners van dit door het wa ter vernielde dorp te redden, heerste er grote dankbaarheid bij de in grote nood verkerende Ouwerkerkers. Thans is Ouwer kerk weer droog en gaat men het dorp weer herbouwen. Maar Ouwerkerk heeft nimmer dat hel denfeit van die Yersekse vissers vergeten. En zo kon het gebeu ren, dat vandaag dankbaar Ouwerkerk de Yersekse vissers een prachtige electrische klok aanbood, die, op de haven ge plaatst en electrisch verlicht, in LIEVER GEHEIM. In Londen is verklaard, dat de Britse regering nog open staat om overtuigd te worden, dat een con ferentie een geschikt middel is om de kwestie te regelen. Op het ogen blik meent men evenwel, dat gehei me diplomatieke besprekingen een betere methode vormen. Communis tisch China heeft Zaterdag nogmaals meegedeeld, dat niet zal worden deelgenomen aan besprekingen in de Veiligheidsraad, die vandaag begin nen. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord lofregeling als voor het L.O. geldt en worden bovendien pensioenge rechtigd, evenals de leerkrachten van de opleidingsscholen. De toelatingsleeftijd zal op drie en half jaar worden gesteld. In verband met de stichting van vele nieuwe kleuterscholen zal dit echter voorlopig niet uitvoerbaar zijn. Daarom wordt bij wijze van overgangsmaatregel voor gesteld de leeftijd op vier jaar te stellen. Als bijdrage in de kosten en om te voorkomen, dat ouders hun niet- leerplichtige kinderen op de scholen laten inschrijven, zonder dat zij van plan zijn de kinderen regelmatig de school te laten bezoeken, zal school geld moeten worden betaald. Ouders, wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt, genieten vrij stelling. Reductie zal worden gege ven in gevallen waar twee of meer kleuters uit één gezin de school be zoeken. overgebracht naar Formosa. Ameri kaanse en nationalistische schepen hebben in totaal 10.000 man troepen, 4000 güerillastrijders, 14.500 burgers en 40.000 ton militaire uitrusting ver voerd. De Amerikaanse zevende vloot, die bij deze operatie betrokken was zal, zo is officieel meegedeeld, spoedig weer naar de wateren om de Philipij- nen terugkeren. Ook de vliegtuigen, die voor bescherming hebben gezorgd, zullen behoudens een escadrille Ame rikaanse straaljagers, van Formosa worden teruggetrokken. DE BILT, 13 Febr. Wisselend be wolkt met enkele verspreide sneeuw buien. Matige tot vrij krachtige wind, krimpend naar West. In de middag temperaturen cm het vriespunt tot lichte dooi. ’s-GRAVENHAGE, 14 Februari Minister Cals heeft een nieuwe Kleuterschoolwet bij de Tweede Kamer ingediend, waarbij het Kleuter onderwijs gelijk gesteld zal worden met het lager onderwijs. De belangrijkste punten zijn: Het rijk betaald alle kosten, ook voor de scholenbouw. Dit geldt zowel voor het openbare als voor het bijzondere kleuteronderwijs. De plaatselijke overheid is verplicht voor de stichting van voldoende kleuterscholen te zorgen. Gebeurt dit niet, dan kunnen de ouders de oprichting van een school vragen. De leerlingenschaal wordt op 40 gesteld, doch er wordt een ge middelde klassebezetting van 35 verwacht. De salariëring der leidsters ondergaat een zeer aanzienlijke verbete ring. Het rijk neemt ook de kosten voor de opleiding van leidsters voor zijn rekening. Als bijdrage van de ouders in de kosten zal schoolgeld worden geheven. In de'memorie van toelichting her innert de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan het wetsontwerp, dat in 1950 was inge diend. Daartegen bestonden echter be langrijke bezwaren en met name de financiële gelijkstelling in dat ontwerp ontmoette ernstige critiek. Nu in verband met de toegenomen relvaart het beschikbaar stellen van een groter bedrag voor het kleuter onderwijs mogelijk is, heeft de rege ring gemeend een geheel nieuw wets ontwerp te moeten indienen. Daarbij is uitgegaan van de gedachte der volledi ge financiële gelijkstelling, zoals die ook in de lager onderwijswet van 1920 is verwezenlijkt. Anders dan bij het lager onderwijs zal volgens dit nieuwe ontwerp, het rijk echter in principe al le kosten dus niet alleen van de salarissen, maar ook van gebouwen en exploitatie, die in eerste instantie voor een belangrijk deel ten laste van de gemeenten komen, voor zijn rekening nemen. meyn herinnerde ook aan Nellie Poelman, die als eerste E.H.B.O.- ster met de „Beatrix" meevoer. Grote dingen kan Ouwerkerk niet doen maar de klok moge een dank bare herinnering vormen, aldus burgemeester Romeyn. Burgemeester Willemsen aan vaardde het geschenk onder grote dank. Hij herinnerde aan die dagen dat Koster terugkerend, met tranen in de ogen, vertelde van al het leed in Ouwerkerk. Hy bood vervolgens burgemees ter Romeyn een Delftsblauw bord aan met daarop een afbeelding van de „Beatrix”. Nadat men een kop koffie had gedronken ging het gezelschap naar de haven waar burgeemeester Ro meyn met een forse ruk het kleed wegtrok en zo de klok onthulde. Namens de schippers voerde hier de heer J. Schot het woord, die er op wees dat door deze aanbieding de banden die reeds tussen Ouwer kerk en Yerseke bestonden nog ver stevigd zyn. PARUS, 13 Febr. De kansen, dat formateur Pierre Pflimlin zal slagen in het vormen van een nieuwe Franse regering de 21ste sinds het einde van de tweede wereldoorlog zijn Zondag toegenomen door het besluit van de conservatieven hem in de Na tionale Vergadering te steunen. Hij zal uiterlijk Dinsdag in het parlement ver schijnen. De oorspronkelijke tegenstand van de conservatieven afgescheiden Gaullisten, boeren en onafhankelijken was te wijten aan zijn aanbod van vijf portefeuilles aan die groep. Onder deze druk heeft Pflimlin nu besloten deze groep zeven portefeuilles toe te kennen. Nadat hij dit had meegedeeld spraken de onafhankelijken zich Zon dagmorgen met negen tegen zeven, en twee onthoudingen, uit voor een toetreden tot zijn regering. Volgens de laatste berichten zou de afgescheiden Gaullist generaal Pierre Billote zich bereid hebben verklaard de portefeuille van Ma rokkaanse en Tunesische zaken te aanvaarden. De conservatief Antoine Pinay, die verleden week faalde in zijn pogin gen om een nieuw kabinet te vor men, heeft zich bereid verklaard de portefeuille van Defensie te aan vaarden. Ook de Gaullist generaal Pierre Koenig zal waarschijnlijk deel uitmaken van de regering die op het ogenblik door Pflimlin wordt samen gesteld. ZEIST, 12 Febr. Na maandenlang nauwkeurig speurwerk is de recher che te Zeist er vanavond in geslaagd de man te arresteren, die begin Decem ber van het vorige jaar in de Johan Willem Frisolaan te Zeist de winkeliers- vrouw K. heeft doodgeschoten. De dader is de 21-jarige timmerman M. J. H. W. uit Zeist, die vanavond om zes uur in zijn woning is gearresteerd. Do commissaris van politie te Zeist, vertelde ons dat het eerste vermoeden van de met het onderzoek belaste rechercheur achteraf juist is gebleken, en dat het bij deze moord inderdaad in eerste aanleg om een fietsendiefstal te doen is geweest. W., die al vaker wegens kleinighe den met de politie in aanraking was geweest, was enige tijd voor de moord werd gepleegd, met groot verlof uit de militaire dienst gekomen. Hij begon een gewoonte te maken van fietsen diefstallen. Op de bewuste avond in December was hij weer op een fiets uit, helaas gewapend met de revolver die hy, naar de politie aanneemt, uit de militaire dienst had meegesmok keld. Aan de achterzijde van de wo ning van de heer K. zag hij een fiets staan. Op het moment dat hij de tuin betrad, kwam ook mevrouw K. naar achteren. W. trok zich terug om een beter ogenblik af te wachten. De win- keliersvrouw ging weer naar voren, en W. betrad de tuin opnieuw. Hij was net midden in de tuin, toen mevrouw K., die klaarblijkelijk iets moet heb ben gehoord, opnieuw plotseling naar achteren kwam. De man raakte daar van, naar de commissaris vertelde, zo van streek, dat hij zijn revolver trok en mevrouw K. neerschoot. Daarop vluchtte hij op een roodbruine fiets. OP 'T SPOOR. Deze fiets is het inderdaad ge weest, die tenslotte tot de aanhou ding van de moordenaar heeft ge leid. De rechercheur, die met het onderzoek werd belast, vatte aan stonds het denkbeeld op, dat het de bedoeling was geweest de achter de woning staande fiets te stelen, en dat de moordenaar dus mogelijk ook op een gestolen fiets was gevlucht. Tengevolge van de hevige koude golf, waarvan het grootste deel van Amerika thans te lijden heeft, men de afgelopen week 40 mensen om het leven. Zaterdagochtend brak een grot? hotelbrand uit in Chicago, waarby 23 mensen om kwamen. De brand woedde in een hotel, dat 365 kamers telt en de brandweer had tengevolge van de hevige koude de grootste moeite om het vuur te bedwingen. Twaalf hotelgasten en twee brand weerlieden liepen verwondingen op. Het vereiste aantal leerlingen voor de stichting van een kleuterschool is relatief hoger, dan het aantal dat is vereist voor de bouw van een school voor gewoon lager onderwijs. Dit is noodzakelijk ten einde te voorkomen, dat er te veel kleine scholen komen. Op grond van het principe der fi nanciële gelijkstelling zal de overheid de kosten der bijzondere kleuterscho len naar dezelfde maatstaven als die der openbare scholen vergoeden. Een schoolbestuur, dat de kosten van de bouw en inrichting van een nieuwe school door de overheid vergoed wenst te zien, zal moeten aantonen, dat de school door een voldoende aantal leer- bngen zal worden bezocht. De vergoedingen voor de kosten van bouw en inrichting zijn evenals die der bezoldiging van het onderwijzend per soneel op gelijke wijze geregeld als voor het lager onderwijs. Ten aanzien van de vergoeding der exploitatiekos ten wordt daarentegen een afwijkende regeling voorgesteld. Deze exploitatie kosten krijgen de bijzondere scholen jaarlijks van de gemeente vergoed vol gens twee vergoedingsbedragen: een oedrag per lokaal voor instandhouding, verwarming, schoonhouden en verlich- ong van het gebouw en een bedrag per kl?uter voor de aanschaffing van leer middelen. Indien in een gemeente de uitgaven van openbare kleuterscholen noger zijn, dan de van rijkswege te verstrekken vergoedingen, zullen ook ue bijzondere kleuterscholen in deze gemeente deze hogere vergoeding ont- Wat de opleiding betreft zullen de volledige salariskosten der opleidings scholen worden vergoed, terwijl de bijdrage in de overige kosten tot 100,per leerling wordt opgevoerd. De totale kosten worden op 51 millioen geraamd. Daarvan kan wor den afgetrokken een bedrag van 2,5 millioen aan schoolgelden. Bovendien worden de kosten gedeeltelijk gecom penseerd door een herziening van de uitkeringen aan de gemeenten uit het Gemeentefonds tot een bedrag van on geveer 28,4 millioen. De kosten van de opleidingsscholen worden op 600.000,gesteld. Het ryk zal dus per saldo jaarlijks 20,8 millioen aan het kleuteronderwijs gaan besteden. Onderzoekingen brachten aan het licht, dat de timmerman W., wiens ge drag niet vlekkeloos was en wiens naam al eens eerder met fietsendief stallen in verband was gebracht, in bezit was van een roodbruine fiets. Hij werd ongeveer een maand na de moord aangehouden. Maar hij gaf een alibi op, waar niets tegen in viel te brengen. Hij werd daarna weer vrijgelaten. Hij werkte gewoon bij zijn baas als timmerman en voelde zich ge heel veilig. Maar de onderzoekende re chercheur legde zich niet bij de onaan tastbaarheid van ’t alibi neer. Hij stel de een zeer minitieus ondezoek in, dat weken vergde. Toen bleek, dat de fiets niet W.’s eigendom was, maar dat ze was gestolen. Deze eerste on juistheid in W.’s verklaring werd ge volgd door de ontdekking van nog meer leugens. Tenslotte werd het net zo dicht gespannen, dat ontkennen niet meer hielp. Zodat vanavond het werk van vele weken werd bekroond met de arrestatie. Op onze vraag, of de politie nog iets heeft gehad aan de tips die zijn bin nengekomen na het publiceren van ’t opspoi*ngsbericht met de zo goed mo gelijk gelijkend gemaakte foto ant woordde de commissaris, dat er meer dan vierhonderd van zulke tips zijn binnengekomen, van Vaals tot Gro ningen en van Vlissingen tot Den Hel der. Ze zijn alle nauwkeurig onder zocht. De rechercheurs hebben samen met de kroongetuige de jongeman, die de dader zag vluchten, het hele land afgereisd. Intussen was G. ge woon thuis en werkte hij normaal. Deze kroongetuige is tijdens de eer ste gevangenschap van W. ook met de ze verdachte geconfronteerd. Hij zag toen wel gelijkenis, maar durfde W. niet zonder meer als dader aan te wij zen. Bij het Gouvernementsgebouw aan de Pavlljoenslaan te Haarlem heeft de heer A. C. Ronhovde namens de Amerikaanse Ambassadeur in ons land aan 24 militairen en burgers, die hebben behoord tot het voor malige Nederlands Detachement Verenigde Naties de Bronzen Ster uitgereikt. President Eisenhower heeft deze onderscheidingen verleend als bewijs van erkenning voor persoonlijke verdienste bij gevehtshan- delingen of in een gevechtsgehied. Onze foto geeft een overzicht tijdens het défilé, dat in aansluiting op de overhandiging van de onderscheidingen plaats vond. Het défilé werd afgenomen door de onderscheidenen. risulmMj 4 Febr. Een Belgisch passagiersvliegtuig van de „Sabena”, dat om onp ”aS Om nur Brussel was vertrokken naar Belgisch Congo en en vFVeer.acht uur *e R°me een tussenlanding zou maken, wordt vermist. ■emann'mOe“^’ toestel is neergestort. Er waren 21 passagiers en een in vertu f- Van ac^ doppen aan boord. Om vijf voor acht was de machine 1>ereidintllns me* de R°meinse luchthaven Ciampino en meldde, dat voor- est l“gen voor de landing werden getroffen. Daarna is niets meer van het sten vern<?Plen- Reddingsploegen zijn onmiddellijk ten Noorden en Noord- 4vona h,an ?me nasporingen begonnen. De hemel boven Rome was gister- Hrt h..W0Zki en het ogende hevig. ‘et betreft hier een viermotorige D.C. 6. In Hotel Nolet kon burgemeester A. C. Willemsen B. en W. van Ou werkerk en de raad begroeten, als mede vele genodigden, schippers en vele Ouwerkerkers. Burgemeester Romeyn herinner de in een toespraak aan het leed, dat twee jaar geleden allen met droefenis vervulde. Nu, in deze tijd, waarin weer andere belangrijke za ken onze aandacht trekken is men geneigd dat oude te vergeten. Maar nimmer zal Ouwerkerk het moment vergeten waarop de Yerseke 4, de „Beatrix” van schipper Hubregt Koster, dat levensgevaarlijke stroomgat binnenvoer. Hij en de ve le andere dapperen werden met ge juich begroet. Zijn naam zal, als symbool van dapperheid, altijd blij ven voortleven in de harten der Ouwerkerkers. Burgemeester Ro- «öofdkantoor: Goes, L. Vorststr. H 90, Tel. 2438. Giro 274289. Mren’ Vlissingen: Nieuwstr. '326; Middelburg: Korte 68' \Ltr’ 35 Tel. administratie Nnn°ar Tel redactie 2347; Ter- 20°neu7en: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: josterbaan Le Cointre N.V., Goes MOSKOU, 14 Februari De Sowjet-Unie heeft voorgesteld een tien-landen-conferentie te houden ter bespreking van de kwestie-For- mosa. Het voorstel is vervat in een nota aan de Britse regering, die reeds op 4 Februari j.l. aan de Engelse ambassadeur in Moskou is over handigd. Het Kremlin heeft dit voorstel gedaan, omdat men op het standpunt staat, dat het vraagstuk onmogelijk in de Veiligheidsraad kan worden besproken. Tot de landen, die uitgenodigd moeten worden behoren o.m. de Verenigde Staten, Engeland, communistisch China, Birma, India en Pakistan. De uitnodigingen om aan de besprekingen deel te nemen zouden moeten uitgaan van Engeland, de Sowjet-Unie en India. Zowel Engeland als de Verenigde Staten en India hebben inmiddels het Russische voorstek van de hand gewezen. De Sowjets wilden de conferentie den is inmiddels voltooid. De gehele houden in Sjanghai of in Nieuw-Delhi, burgerbevolking en alle militairen zijn de hoofdstad van India. De Verenigde Staten en Engeland hebben de Russische voorstellen ver worpen, omdat nationalistisch China niet tot de conferentie zou worden uit genodigd. Voor de leidsters der openbare en bijzondere kleuterscholen zal dezelf de salarisregeling gelden. In de ge- der eerste klasse zal een leidster zonder de akte van hoofd leidster een salaris ontvangen 190,tot 265,per maand; voor een leidster met akte hoofdleidster gelden bedragen van 230,tot 360,Voor een hoofdleijlster in zo’n gemeente worden de salarissen gebracht op 275,tot 400,—, of 295,tot 425,per maand. Voor hen, die niet in het bezit zijn van de vereiste bevoegdheden, zal een kor ting op deze bedragen worden toege past. De leidsters krijgen eenzelfde ver- Uitgave: ’Zeeuwsch Dagblad”

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1