beenderen man nam van Engelse Prinses mee Vuilnis VEILIGHEIDSRAAD BESPREEKT TOCH KWESTIE-FORMOSA k I Pflimlin probeert het nu Zjoekof brengt toast uit met Eisenhower Een hoog beroep Staatssecretaris verward in juridische netten Peking Ondanks de weigering van Interessante vondst te Mechelen Dr A, Th. van Leeuwen Moeder en kindje gestikt Russische leiders zijn realisten verongelukt Nieuwe aanval op Costa Rica? Wat moet er met de Chinese kusteilanden verder gebeuren? a lil p| - Socialisten doen niet mee van geringe waarde Zesjarig dochtertje om gekomen Vrijstelling van goederen ^3 £.:- De Franse Kabinetscrisis 3 Auto slipte in beruchte bocht Kwestie met de Senaat. Gaskraan stond open. Vader blijft met drie kindertjes achter. Onbedachtzaamheid. Eén nummerplaat op motor rijwiel voldoende. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het stadsvuil wordt gezeefd Noodsein om hulp. Senatoren vragen opheldering En de rest? Minister mag blijven. de BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Maar het is 10 jaar geleden Wet op het cadeaustelsel 'lichting 10e JAARGANG No. 3013 (ZIE PAGINA 2) de vertoeft in Maastricht. van 'rinses nog terug te kunnen ZATERDAG 12 FEBR. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT PARIJS, 11 Febr. De leider van de M.R.P., de Christen-Democraat Pierre Pfimlin heeft aan de bij elkaar gestroomde journalisten medegedeeld, dat hij zal trachten een oplossing te vinden voor de nu zes dagen oude ka binetscrisis. Zoals men weet, heeft de President van Frankrijk, René Coty, aan Pflimlin gevraagd ’t nieuwe kabi net te vormen, nadat het aan Antoine Pinay niet gelukt was hierin een uit weg te vinden. Onze foto toont Pflimlin tijdens een „kruisverhoor” van kranten en radio verslaggevers. Het is Pflimlin in eerste instantie niet voor de wind gegaan. De socialisten die de sterkste partij in de Franse Na tionale Vergadering zijn, hebben reeds geweigerd deel te nemen aan een rege- ring-Pflimlin. De Radicalen hebben zich daarentegen voor deelneming uit gesproken. Verder kan hij rekenen op de steun van zjjn eigen party (MRP) en op een deel van de Gaullisten. Verwacht wordt, dat hij Maandag of Dinsdag met een Kabinet voor de Nationale Ver gadering zal komen. rikaans Nationalistisch Verdrag voor wederzijdse bijstand, zoals dat deze week door de Senaat is goedgekeurd, slechts betrekking heeft op Formosa en de Pescadoren. Uitbreiding van dit verdrag moest dan door de Senaat met een tweederde meerderheid worden goedgekeurd, aldus zeiden de senato ren. opheldering over deze kwestie. Men maakte zich er mee af met het alge meen gezegde, dat de Verenigde Sta ten Formosa en de Pescadoren alsmede de belendende gebieden die van belang zijn voor de verdediging van Formosa beschermen. Het gevolg was, dat er een kwestie ontstond of de legerleiding de Senaat ook moet inlichten over de militaire plannen. Senatoren drongen verder op nadere gegevens aan, omdat het Ame- ’s-GRAVENHAGE, 11 Febr. De 32-jarige mevr. J. G. v. d. H. moeder van vier kinderen, en haar twee jarig dochtertje zijn vanmiddag in hun huis aan de Soestdijkse Kade te ’s-Graven- hage door gasverstikking om het leven gekomen. Toen de heer v. d. B. vanmiddag tegen half vijf thuis kwam, vond hij zjjn vrouw levenloos in een stoel naast de haard, hun tweejarig doch tertje lag dood op de grond. In het huis hing een doordringende gas lucht. Vlogens de politie moet mevrouw v. d. B., die grieperig was in haar stoel in slaap zijn gevallen. Het dochtertje heeft daarna toen zij aan het spelen was vermoedelijk het gaskraantje naast de haard opengezet. Dit kraantje stond althans open toen de heer v. d. B. thuiskwam. Het echtpaar had nog drie kinderen, koor, een loden kist, die menselijke overblijfselen bevatte. De stadsarchivaris, die van de vondst op de hoogte werd gesteld, verklaarde onmiddellijk dat het hier het graf van Margaretha van York moest betreffen. Oorspronkelijk be vond zich een zerk op het graf doch deze moet in de 16e eeuw door de beeldenstormers vernield zijn. Reeds in 1936 werden opsporingen verricht naar het graf doch deze bleven vruchteloos. De loden kist, die thans bij toeval werd ontdekt was beschadigd door de houwelen der arbeiders en bij het verder ope nen ervan werden slechts een sche del en enkele beenderen gevonden. Hoewel eerst werd aangenomen dat de kist reeds vroeger door beel denstormers geopend werd, is in middels gebleken dat de arbeiders, die zich aanvankelijk geen reken schap gaven van de betekenis van hun vondst, een aantal beenderen hebben meegenomen die uiteindelijk met de vuilnisman werden meege geven. De schedel is intussen naar de an- thropologische dienst te Brussel ge zonden waar men heeft vastgesteld dat deze afkomstig moet zijn van een 60-jarige vrouw, ongeveer de leeftijd van Margaretha van York toen zij stierf. Deze dienst heeft ook ter plaatse een onderzoek ingesteld. Alles zou erop wijzen dat men hier inderdaad de stoffelijke resten van de vrouw van Karei de Stoute heeft teruggevonden. Intussen is de ge- meentereiniging van Mechelen druk bezig met het opsporen van sleu tel-, dij- en andere beenderen van de prinses. Een voor de historie interes tante, maar niettemin toch minder smakelijke geschiedenis. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ’s-GRAVENHAGE, 11 Febr. Met ingang van 21 Februari kunnen motor rijders volstaan met een kentekenplaat op hun motoren. De kentekenplaat aan de voorzijde van motorrijwielen, met of zonder zijspan, behoeft dan niet meer aanwezig te zijn, aldus deelt de ANWB mee. De vooruitstekende kentekenplaat was, naar het oordeel van deze bond, een groot gevaar, omdat zelfs bij lichte aanrijdingen vaak ernstige wonden en beschadigingen door dit rechthoekig stuk metaal werden veroorzaakt. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 11 Febr. Dinsdag a.s. zal er gestemd worden over de wet om het cadeaustelsel te beperken. De geboortelepel-theorie van prof. Ger- brandy bezorgde staatssecretaris Veldkamp nog veel last. Deze jeugdige be windsman was niet opgewassen tegen de juridische spitsvondigheden van de oud-hoogleraren Gerbrandy (A.R.) en Lemaire (K.N.P.), waardoor de stem ming over verschillende artikelen moest worden aangehouden. Natuurlijk had de staatssecretaris gelijk dat de rechter er niet aan zal denken om een fabrikant te verbieden geboortelepels aan zijn personeel te schenken. Dat is de bedoeling van deze wet niet en de rechter kan die bedoeling niet buiten beschouwing laten. Hoewel het dus overbodig is om wante artikelen, al kunnen de P.B. or- De eis van het reclamemerk vindt de A.R. afgevaardigde de meest sarrende bepaling van het ontwerp, want alle aardigheid is van het geschenk af als er reclame op gemaakt is. Dit amen dement werd ondertekend door de K. N.P„ V.V.D. en de heer Schmal (C.H.). Het zal wel kansloos zijn, want het is zelfs uiterst twijfelachtig of zijn gehele fractie hem zal steunen. In de nota van wijziging heeft de staatssecretaris ook een straffere bepa ling opgenomen. Was het oorspronke lijk de bedoelirig om het verstrekken van branche-eigen geschenken toe te staan (bijv, het geven van een kop en schotel bij aankoop van boter, voor het geval dat middenstander zowel koffie, thee als boter verkoopt), nu wordt meer gelet op het consumptie-verwan- te-artikel. Zo zal men bij koffie een kop en schotel geschenk kunnen geven en bij een costuum een das. Het gaat dus om artikelen die iets met elkaar te maken hebben. In zijn redevoering heeft de staats secretaris gezegd er niet voor te voe len de overgangsbepaling te verrui men met zes maanden, tot een jaar. Hij wil iedere mogelijkheid uitslui ten dat er nog nieuwe acties worden ontwikkeld. Wel is de bewindsman echter bereid om ontheffing te ver lenen voor aflopende cadeau-acties. Het was duidelijk dat de heer Wel ter behoefte had zich te verdedigen te gen het verwijt van minister Zijlstra die niet aanwezig was dat hij een 19de eeuws geluid had laten horen. Dat zegt men altijd als men geen ar gumenten heeft, zo antwoordde de vi tale K.N.P. voorzitter. Hij bleef vol houden dat deze wet een overhaaste regeling is en dat de kleinen en zwak ken daarvan de dupe worden. Naar zijn mening zal de regering nog wel eens berouw krijgen. Het zware mid del van een wet is in deze tijd niet consumptie-ver- op zijn plaats. U bewijst het tegendeel tegemoet te komen aan de wens ganen deze zaak zelfstandig regelen, van prof. Gerbrandy krijgt staats- T'- -i—v ...„at secretaris Veldkamp tot Dinsdag de gelegenheid om een sluitende for mulering te vinden, waardoor alle twjjfel zal worden opgeheven. Staande de vergadering was hij daartoe niet in staat, hoewel hjj kon vermoeden dat dit punt nog verder besproken zou worden. Dit was niet de enige kwestie waarin de staatssecretaris faalde. „Het is ver boden in verband met het uitoefenen van een bedrijf branche-vreemde goe deren aan te bieden of te verstrekken”, zo ongeveer zegt de wet. Uit deze zin putte prof. Gerbrandy zijn geboorte lepel-theorie. In het verwarde juridi sche debat begin dr Veldkamp de fout om „aan te bieden of te verstrekken” te vervangen door „aan te bieden en te verstrekken”. Deze wijziging is ech ter beslist een verslechtering. Als deze bepaling gehandhaafd blijft zal het niet strafbaar zjjn om in advertenties branche-vreemde cadeaux aan te bie den. Zodra men deze geschenken ver strekt is men strafbaar. VERBETERING. Er kwam een nota van wijziging, waardoor dit wetsontwerp werd verbe terd. Goederen van geringe waarde mogen geschonken worden en zij be hoeven niet voorzien te worden van een reclame-merk. Dat was dus een vooruitgang, maar de staatssecretaris heeft geen antwoord gegeven op de vraag van de heren Hooy (K.V.P.) en Van Eysden (A.R.) wat nu precies een „kleinigheid van geringen waarde is”. Er werd verwezen naar de Duitse en Oostenrijkse wetgeving, die dit begrip ook kennen, maar de uitleg zal wel in de praktijk gegeven moeten worden. Prof. Gerbrandy (A.R.) doet een po ging om het reclame-merk op ge schenkartikelen te verwijderen. Het geven van grotere geschenken wordt nl. toegestaan voor BONN, 11 Febr. Bondskanselier Adenauer heeft vandaag verklaard, dat aangezien de nieuwe Sowjet-regering bestaat uit realisten, onderhandelingeii met de Russische regering gemakke lijker zullen zijn. Tegenover buitenlandse correspon denten zei de Bondskanselier geen di recte dreiging te verwachten van de nieuwe Sowjet-regering. De regerings wijziging in Moskou achtte hij voor het Westen niet belangrijken dan de dood van Stalin twee jaar geleden. De nieuwe Sowjet-regering heeft ge toond werkelijkheidszin te bezitten door haar besluit eerst de problemen van de landbouw aan te pakken. „Po litici met realiteitsbesef zijn veel pret tiger op een internationale conferen tie te ontmoeten. Omdat zij realisten zijn, hebben zij oog voor hun eigen zwakke punten. Oorlogen ontstaan als volkeren de gevolgen ervan niet be seffen”. STEENWIJK, 11 Februari. - Vanmiddag om tien voor één is een personenauto, bestuurd door dr A. Th. van Leeuwen, de zendings- predikant van de Classis Goes der Ned. Herv. Kerk, in de beruchte S-bocht in de weg Leeuwarden— Meppel, nabij Steenwijk, geslipt en verongelukt. Het zesjarige dochter tje vhn de predikant, dat naast haar vader voorin de auto zat, werd op slag gedood. Dr van Leeuwen werd ernstig aan het gelaat ge wond en is in de woning van een arts verbonden. Mevr, van Leeu wen kreeg een shock. Zij zat met de twee andere kinderen, één van twee jaar en één van twee maan den, achter in de auto. Zij kregen slechts licht letsel. Toen de auto slipte kwam het voer tuig tegen de gevel van een drogisterij terecht met bovenvermeld verschrik kelijk gevolg. Dr Van Leeuwen was tijdens zijn verblijf in Nederland ge logeerd bij notaris v. d. Sluis in Gor- tedijk. Hij kwam met de auto uit deze Friese gemeente. Dit plotseling ongeval heeft grote ontsteltenis teweeg gebracht in de Classis Goes der Herv. Kerk. Zon dagavond immers nam dr Van Leeu wen in de Grote Kerk te Goes af scheid wegens zijn aanstaande ver trek naar Indonesië. Hij zou in Dja karta docent worden aan de Theolo gische Hogeschool. Maandag 21 Fe bruari zou hij per vliegtuig vertrek- U3aF Turkije, omdat hij vooraf studiereis zou maken door Tur kije, Pakistan en India. Zijn echtge note zou met de kinderen in Mei van dit jaar naar Djakarta vertrekken. Het ongeluk heeft tot gevolg, dat net aanstaande vertrek van dr Van Leeuwen, die in het ziekenhuis te Herenveen is opgenomen, vermoe- moet worden uitgesteld tot een latere datum. BRUSSEL, 11 Febr. Door een onbedachtzaamheid van ar beiders, zijn delen van het skelet van de Engelse Prinses Marga retha van York, die van 1477 tot 1503 de gemalin was van Karei de Stoute en toen in Mechelen verbleef, op de vuilnisbelt te recht gekomen. Men is thans doende het stadsvuil te zeven en hoopt het kostbare gebeente de Pr vinden. Arbeiders, die werkzaam waren in de'oude minderbroederkerk te Me chelen, vonden bij het graven van een put, juist in het midden van het PARIJS, 11 Febr. De Costaricaan- se gezant te Parijs, dr Francisco de Mi randa, heeft verklaard dat Costa Rica opnieuw door een aanval van buitenaf wordt bedreigd en dat de instigator hiervan deze maal Otilio Ulate, oud- president van Costa Rica, is. Dr Miranda, die zei namens zijn re gering te spreken verklaarde dat Costa Rica een „noodsein om hulp” aan de wereld uitzond, om de aandacht te ves tigen op de nabijheid van het gevaar, waardoor het wordt bedreigd. De eis van de Sowjet-Unie is, dat de Veiligheidsraad aan de Verenigde Staten vraagt de Amerikaanse strijd krachten uit het gebied van Formo sa terug te trekken. Nu de ontruiming van de Tatsjen eilanden voltooid is, is de verdediging van de overige Chinese eilanden een actuele vraag geworden. Wat moet er met het eiland Nantsisjan gebeuren? De Amerikaanse ambassadeur op Formosa, Karl L. Rankin en het hoofd van de Amerikaanse militaire missie op Formosa, generaal-majoor William Chase hebben een bezoek gebracht aan dit eiland om eens poolshoogte te ne men. Zoals bekend is Tsjiang Kai Sjek tegen de ontruiming van dit eiland ge kant. De Amerikaanse militaire auto riteiten hebben echter steeds geen be slissing genomen. Er bestaat evenmin overeenstem ming over de vraag of de kusteilanden Quemoy en Matsoe geëvacueerd wor den. Zelfs in Amerikaanse kringen schijnt men het hier niet over eens te tijn. Men weigerde tenminste vandaag elk commentaar op de vraag of de Ver. Staten beloofd hebben de Natio nalistische eilanden Quemoy en Mat soe te ontruimen. Amerikaanse Sena toren hebben daarom aangedrongen op ook niet, zo was het verweer van de staatssecretaris. Het gaat om de be vordering van het ordelijk economisch verkeer. Het ontwerp beoogt geen dis criminatie, maar juist een groter even wicht. Het amendement Gerbrandy (A.R.) om het reclame-merk te laten verval len is een poging om een „giftand” uit dit ontwerp te trekken. Zijn houding t.o.v. dit ontwerp werd echter volko men duidelijk toen hij uitriep: het is mis met deze wetgeving. De minister mag blijven, maar dit wetsontwerp moet weg. Prof. Gerbrandy vindt het helemaal niet nodig om het cadeau stelsel te beperken. Men wil uitwassen voorkomen. Maar wordt men ook niet in advertenties belogen? De minister mag uitzonderingen toestaan. Dat be tekent in de practijk, aldus de A.R. af gevaardigde, dat de ambtenaren dat doen. Nu heeft hij voor deze mensen waardering, maar er zitten ook „droog stoppels” onder die van het bedrijfs leven niet veel begrijpen. Zo is het duidelijk geworden dat de heer Gerbrandy, de fracties der V.V.D. en C.P.N. en de heer Welter tegen dit ontwerp zullen stemmen. Deze laatste was dankbaar voor de poging van de heer Van Eysden (A.R.) om het tot het tegendeel te bewegen, maar het baatte niet. De A.R. afgevaar digde had hem voorgehouden het ont werp op zijn essentie te beoordelen. Het heeft slechts een beperkt karakter en het ligt zeker niet in de bedoeling om het gehelegamma van consumptie- middelen aan deze regeling te onder werpen. Maar een algeheel verbod zou de heer Welter wellicht nog accepte ren. Dat heeft men in Frankrijk ook. In deze regeling zitten echter naar zijn oordeel te veel gaten. Zij sluit niet Dinsdag a.s. zal wel blijken hoe het staat met de verdeeldheid in de ver schillende fracties. Ook dan zal duide lijk worden wat het standpunt is van de S.G.P., die tot nu toe heeft gezwe gen. 11 Febr- Wisselende be- of Plaatselijk enkele sneeuw- anderiHi?Ulen" Zwakke tot matige ver- W11?d. Ongeveer dezelfde 'emPeratuur als gisteren. Een buitengewoon merkwaardige foto in het licht van de jongste gebeurtenis sen in de Sowjet-Unie. Maarschalk Zjoekof, toen aanvoerder van de Russische legers, die Berlijn binnentrokken, nu Russisch Minister van Defensie, en Generaal Eisenhower, toen hoofd van de geallieerde strijd krachten in Europa, die de vrijheid be vochten, mi president van de Verenig de Staten, ontmoetten elkaar in Frank furt om een „overwinningstoast” uit te brengen op de beëindiging van de vij andelijkheden tussen Duitsland en de Geallieerden. Zou iemand toen reeds hebben kunnen bevroeden hoe lijnrecht deze „wapen broeders” tien jaar later tegenover el kaar zouden komen te staan....? NEW YORK, 11 Februari. Hoewel de afgevaardigden van de Westelijke mogendheden aanvankelijk meenden dat het toch geen zin meer had de kwestie Formosa te bespreken, zal de Veiligheidsraad a.s. Maandag toch bijeenkomen om het vraagstuk te behandelen. De agenda zal dezelfde zijn als de agenda die op 31 Januari werd goedgekeurd. Eerst zal dus het Nieuw-Zeelandse voorstel ter sprake komen om de mogelijkheid van het staken van het vuren in de Straat van Formosa te bespreken. Het tweede punt van de agenda is dan het Russische voorstel om de Verenigde Staten te veroordelen wegens agressie tegen China. Uitgave: -tichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. H 80, Tel. 2438. Giro 274289. „toren: Vlissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte «■„rrfstr 35. Tel. administratie K Tel redactie 2347; Ter- 200 neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes L

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1