Tweede Kamer aanvaardt wets- LONEN, PRIJZEN, HUREN EN BELASTINGEN ruwe, rode handen worden gaaf en zacht met IWITSALINE ■Sll ontwerp inzake crematie Nederlands zeilschip onder verkeerskruispunt in Manhatten Ook kleine plannen van Waterstaat hebben goedkeuring nodig PUZZLE SS Politie gaat scherp letten op verlichting wegverkeer Geen waarschuwingen meer; onmiddellijk proces-verbaal Li n £U ïladLa Potlood met vloeibare stift I...1 VANDAAG EENS I SIROOP I ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 H Februari 1955 Vrijdag En wat zijn de politieke consequenties? Met 68 tegen 11 stemmen na van KRUIS W OORDRA ADSEL T 3 Verscherpt verkeerstoezicht Lijdt niet langer Fusie Christelijke Vakbonden ’s-GRAVENHAGE, 9 Febr. De bonds- besturen van de Chr. Houtbewerkersbond en de Ned. Chr. Bouwbedrjjfsbond heb ben overeenstemming bereikt over een fusie van beide organisaties. Reeds zijn een fusierapport, conceptstatuten en con ceptreglementen opgesteld, waarmede beidei fondsbesturen zich kunnen vereni gen. Ret rapport zal binnenkort worden Gesprek van de dag Reorganisatie van de rijksgebouwendienst» ’s-GRAVENHAGE, 8 Febr. Naar het Alle amendementen na onaanvaardbaar prof. Beel verworpen Centrale cultuurtechnische commissie ingesteld Meer emigranten naar Nieuw-Zeeland s Oplossing vorige puzzle: „De Tijger” zonk drie en halve eeuw geleden... Maritiem museum heeft plannen tot opgraven V olks verhuizing uit Johannesburg faenqt oni Angst voor de spiraal Belgen deserteerden in Korea Eerste Kamer en Deltaplan f r - Moet België stem in het kapittel hebben? i i 1 1 3 <Adv <pr r I J 1 i 1 ■zonden Mededeling (Adv.) Ir van 1 1 t 1 1 meenten in de gelegenheid te stellen cre matoria op te richten. Nadat prof Beel had gezegd, dat hij zulks onaanvaardbaar achtte, wees de Kamer ook dit amende ment af. De politie is geïnstrueerd om niet meer met een waarschuwing te vol- i proces-ver- en Op 1 i Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om kinderhoest te bestrijden is eri f 9 door g«- I Houtbewerkersbond, die thans bijna 4.000 leden telt. De algemene vergadering van de Chr. Houtbewerkersbond, die in Juni van dit jaar zal worden gehouden, zal zich definitief over de voorgestelde fusie uitspreken. ’s-GRAVENHAGE, 9 Februari. De minister van Justitie heeft in verband met het toenemende aantal verkeers- aan rijks- en gemeentepolitie over het gehele om binnenkort een verscherpte controle uit te oefenen op de naleving der verkeersvoorschriften. Meer in het bijzonder zal gelet worden op de verlichting van alle rij dend verkeer, dns zowel van auto’s, motorrijwielen, motorcarriers, als van i en onbespannen wagens. Speciale aan- socialistische In Is er dus econo misch een zeer groot bezwaar tegen huur verhoging, technisch schijnt de zaak nog derhandelingen worden gevoerd tus sen de regering en de Holland-Ameri ka Lijn omtrent de wijze van finan ciering van de bouw van een nieuw vlaggeschip, dat in feite geacht kan worden te zullen strekken tot ver vanging van de „Statendam”, die in Mei 1940 te Rotterdam verloren ging. In 1958 zal de „Nieuw Amsterdam” 20 jaar oud zijn en dus wordt de bouw van een nieuw schip meer en meer urgent. Ingezonden Mededeling (Adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschade lijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. i en aan wat de zoetwatervoor- ilening vereist. de eerste handelspost op nadat in 1609 Henry Hudson in opdracht van de Oost-Indische compagnie deze streek in beslag had genomen en het de naam „Nieuw Nederland” gaf. In 1614 bouwde de bemanning van „De Tij ger” met hulp van Indianen een nieuw schip, dat zij „De onrust” doopten en waarmee zij naar het va derland terugvoeren. De bovenste foto toont de resten, die reeds te voorschijn kwamen. De onderste foto geeft een teke ning van het schip weer. Dr Drees heeft (heel summier, want feitelijk is dit stof die eerst in de Twee de Kamer behandeld dient te worden) de visie van het kabinet op dit alles weerge geven. Uit zijn woor den heeft bezorgd heid geklonken: al die loonsverhogingen van de laatste jaren hebben niet het ge wenste resultaat ge had. De prijsstijgin gen hebben het be oogde doel: het doen delen van het gehele volk in de wel- vaartsvermeerdering, grotendeels teniet gedaan. Ja zelfs: de z.g. vergeten groe pen, de mensen die van een pensioen of een ander vast inko men moeten leven, zijn er slechter in plaats van beter van geworden. Allerlei prijzen zijn gestegen en vermoedelijk zal de maand Janu ari een hoogtepunt te zien geven in de kosten van levenson derhoud. dat de loons- ANP verneemt ligt het in de bedoeling een reorganisatie van de thans sterk ge centraliseerde rijksgebouwendienst door te voeren. Het bezwaar wordt nogal eens gevoeld. gevoeld, dat de afstand tussen de leiding en de uitvoering van het werk te groot is. Na een ingesteld onderzoek is de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting tot de conclusie gekomen, dat decentralisatie gewenst is. Het ligt in de bedoeling, dat zeven rayons zullen wor den ingesteld met aan het hoofd van ieder rayon een directeur. Deze functio narissen zouden vrij grote uitvoerende bevoegdheden krijgen. Het is voorts het voornemen het eerst over te gaan tot de instelling van het rayon Den Haag. ’s-GRAVENHAGE, 10 Febr. Met 68 tegen 11 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag het voorstel van de regering om het verbranden van lijken wettelijk toe te staan, goedgekeurd. Tot de tegenstemmers behoorden de V.VJD., de S.G.P. en de Communisten. De V.V.D. stemde tegen omdat het voorstel hen niet ver genoeg ging en de S.G.P. ’s-GRAVENHAGE, 8 Febr. Bij K.B. is een centrale cultuur-technische commissie ingesteld, welke commissie de algemene leiding zal hebben in ruilverkavelingszaken. Voorts zal de minister van Landbouw adviezen van dit college krijgen op het gebied van ontginningen en herontginningen, ver kavelingen, ontsluiting van gronden, waterbeheersing, de aanleg van utili- teitswerken in het belang van de land bouwproductie e.d. Voorzitter van de commissie wordt de directeur-generaal van de land bouw. De directeur van de Cultuur technische Dienst zal als secretaris op treden. Vijf ambtelijke leden worden be noemd als vertegenwoordigers van de I ministers van Financiën, Verkeer en Waterstaat, Wederopbouw en Volks huisvesting, Onderwijs, Kunsten en besproken in de afdelingen van de Chr. Wetenschappen en van Binnenlandse I Zaken. Nevensdien zullen vier leden uit centrale organisaties op het gebied van de landbouw op voordracht van de minister van Landbouw worden be-1 noemd. AUCKLAND, 10 Febr. Nederland en Nieuw Zeeland zullen er naar streven, dat er dit jaar 2.000 tot 3.000 Nederlandse emigranten naar Nieuw-Zeeland gaan, al dus is Donderdag door de Nederlandse minister van Sociale Zaken en Vobcsge zondheid, de heer J. G. Suurhoff, te Auckland bekendgemaakt. Minister Suurhoff zeide, dat hij en de Nieuwzeelandse minister van immigratie- zaken, J. R. Hanan, bij besprekingen te Wellington tot overeenstemming over het vermelde aantal zijn gekomen. In 1954 zijn slechts 1.100 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland geëmigreerd. In 1952 daarentegen 5.000, aldus minister Suur hoff. Hij zeide te hopen, dat maatregelen, waartoe werd besloten, de belangstelling voor emigratie naar Nieuw-Zeeland zal doen toenemen. De minister zeide niet wat deze maat regelen inhouden. De Nederlandse minister zal Vrijdag naar Australië vliegen op weg naar Ne derland. JANESVILLE, 10 Febr. Door een Amerikaanse maatschappij worden thans vulpotloden gefa briceerd, die in plaats van een vaste stift een kolom vloeibaar grafiet hebben. De maatschappij is zo zeker van het succes van de nieuwe potloden dat zij de pro ductie van de gewone vulpotlo den heeft stopgezet en nog al leen ’t nieuwe type vervaardigt. Met de vloeibare kolom kan zes maal zo lang geschreven worden als met een stift en na tuurlijk komt het slijpen van het traditionele potlood met houten omhulsel te vervallen. De kern wordt gevormd door een capsule grafiet van ongeveer dezelfde af meting als de normale stift. De grafiet blijft tot het eind toe vloeibaar en stroomt naar een punt, die iets weg heeft van de punt van een ballpoint. Het vloeibare grafiet geeft een zelfde letter als het vaste grafiet van een normaal potlood en heeft bo vendien het grote voordeel dat het niet vlekt. lastingen te zien krijgen belasting die men weer moet uitgeven voor subsi dies en voor allerlei sociale maatregelen om het ergste on recht op te vangen. We zitten dan niet alleen in een Ionen en prijzen-spiraal, maar ook in een be- lastingen-spiraal. 7 berUhntaaJ: ï- T‘jd die komen moet; je- ij hU1S’ 9' voorzetsel; 11. vruchtvlies- ,;„W°Ot; 13’ dwaas; 15- vorst in voorzeg J19dete! ,va“ Voor-Indië; 17. Dient- 19' 20 muziekinstru- 26 schP? fneeuwsch°enen; 25. dichtbij; In FrankP-StvUW,: 28 onderwijs; 29. rivier Vertical ernsti« waarschuwen, standT 1’)Muziekwstrument; 2. maan- suiker- ?tS’ - toeSankelÜk; 5. brood- naar- in e zyner Plaatse; 8. overwin naar 16 ,5rmsl\d: 12 zangnoot; 14. rondhout 2 t00adi-l8- afstand^aat; 21. heid- 24 ’vu' ^,delljke gemoedsgesteld- 30 voegwoord. melsJesnaam: 29. titel; Pel. retig’ 2- edema; 3. steppe; 4. sim- AMSTERDAM, 10 Febr. Bijna elf meter onder het drukke kruispunt Greenwich-Deystreet op Manhattan te New York sluimert in grote modder kluiten het Nederlandse koopvaardij schip „De Tijger”, dat 342 jaar gele den op een vriesachtige November morgen in 1613 uitbrandde, door de bemanning werd verlaten en op een modderbank in de Hudson zonk. Drie eeuwen geleden lag de kust lijn van Manhattan verder land-in- waarts dan tegenwoordig. In 1916 stuitte men bij werkzaamhederj voor de aanleg van de ondergrondse op ’n zwaar eiken stuk voorsteven (kiel en spanten) van het schip. Omdat men er toen geen weg mee wist werd het in een aquarium gestopt waar het vier jaar opnieuw in het natte element verbleef. Later werd het naar het Maritiem Museum van de City of New York overgebracht. Dit museum heeft nu plannen de resten van „De Tijger” te doen op graven, die volgens de deskundigen in de oude zeebodem goed geconserveerd zijn gebleven. Zij achten het de moeite en het geld alleszins waard om „De Tijger”, het oudste en authentieke stuk uit de tijd van de „Nederlandse bezetting” van het vroegere Nieuw Amsterdam uit de bodem te halen. De kapitein van „De Tijger”, Adri- aan Block richtte in 1614 in het ge bied van het tegenwoordige New York JOHANNESBURG, 10 Febr. Bij het aanbreken van de dag is een begin ge maakt met het overbrengen van 150 in heemse gezinnen uit Westelijke wijken van Johannesburg naar nieuwe nederzet- ffigen aan de buitenkant van de stad. Tot dusver is de actie, welke oorspron kelijk pas Zaterdag zou beginnen, zonder Incidenten verlopen. In het geheel zullen ongeveer 70.000 ne gers worden overgebracht In de voor naamste wyk van het te ontruimen ge bied, Sophiatown, geldt voor de komende drie weken een bepaling, die samenscho lingen van meer dan twaalf personen verbiedt. Sommige inheemse gezinnen hebben nl. te kennen gegeven, dat zij niet vrijwillig zullen vertrekken. De te ontruimen wijken, die een zeer armoedig karakter dragen zullen met de grond gelijk worden gemaakt, waarna de grond zal worden gebruikt voor uitbrei ding van de nabijgelegen voorsteden voor blanken. In de nieuwe nederzettingen zullen de negers huur naar draagkracht moeten be talen over het algemeen niet meer dan «en vijfde van hun inkomen. Voor ver voer van en naar hun werk zal worden gezorgd. Een gezin van acht personen krijgt een woning van vier kamers met een keuken. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 I Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. I 7.45 Even opkrikken! 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de I vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (9.35-9.40 I Waterst.) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge- I schakeld”, caus. 10.05 Morgenwijding. I VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de con- I tinubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 I Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Gram. 13.45 Voor de jeugd. I 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muziek. I 15.00 Volksdansen. 15.25 „Even tijd voor veiligheid”, caus. 15.40 Blokfluit-ens. 16.00 „Van de wieg tot het graf”. 16.15 Radio Philharm. ork. 17.05 Weekjourn. 17.35 Ac- cordeonork. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitz.: „Atlan tisch allerlei”. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout”, caus. VARA; 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Gevaarlijk ijs”, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nws. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gr. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie ork. 15.00 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.40 Zang- ver. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de'jeugd. 17.00 Instr, octet. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journ. week- overz. 18.25 Gram. 18.30 Pari, overz. 18.40 Radio Philharm. koperkwart. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtbaken”, caus. 19.30 Avondge bed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 I De gewone man. 21.00 Gevar. progr. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22- 24.00 Dansmuz. BRUSSEL: (324 m.) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-almana’k. 14.30 Gram. 15.45 Accor- deonrecital. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelconc. 17.20 Litur- I gische zangen. 17.30 Ork.conc. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.45 „Omroep-Ommeganck”. 21.15 Dansmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuz. 23.40-24.00 Zigeunermuz. I" Dat de katholieken, de socialisten en ook A.R. en C.H. voor het voorstel hebben gestemd betekent evenwel niet, dat zij voorstanders zijn van lijkverbranding. Door dit voorstel te aanvaarden hebben de partijen uitsluitend diegenen, die zulks wensen, in de gelegenheid willen stellen dat hun lijk wordt verbrand. Daarom moest het voorstel wel in het teken staan van het compromis. AMENDEMENTEN. Er waren een aantal amendementen, die echter een voor een verworpen werden. Minister Beel sprak daarbij enkele malen het „onaanvaardbaar” uit. Zo trok het A.R. Kamerlid dr Bruins Slot twee amen dementen in, die door de bewindsman ernstig werden ontraden. Prof Oud had meer pijlen op zijn boog. Hij vroeg het lidmaatschap van een ver eniging voor lijkverbranding voldoende te achten om tot crematie te laten over gaan. In het voorstel is opgenomen de bepaling, dat crematie alleen bij uiterste wilsbeschiking kan geschieden. De Ka mer verwierp dit amendement-Oud met grote meerderheid. Bovendien diende deze V.V.D.-afge vaardigde een amendement in om de ge- PANDMOENDJON, 10 Febr. De Noordkoreaanse en Chinese leden van de Koreaanse wapenstilstandscommissie heb ben de geallieerde leden meegedeeld, dat z(j op 25 Augustus 1954 twee Belgische soldaten gevangen hebben genomen, na dat beiden de demarcatielijn hadden overschreden. Volgens de communisten waren zij ge deserteerd om In Noord-Korea politiek asyl te vragen, nadat zij door een Ame rikaanse militair waren mishandeld. Vanmiddag is één der militairen, Josef Claes, aan de geallieerden over gedragen. Hij vertelde genoeg voed sel te hebben gekregen en goed te zijn behandeld. Gedurende zijn verblijf in Noord-Korea werd hij in een bewaakt huis gevangen gehouden. De andere soldaat, Roger Hoste, is echter nog in Noord-Korea. De com munisten vroegen een neutrale com missie te zenden om hem te onder vragen, doch de geallieerden staan op het standpunt, dat deze zaak door de wapenstilstandscommissie moet wor den behandeld. De commissie is thans bijeengeroe pen ter bespreking van het geval- Hoste. meer in de knoop te zitten. Huurverho ging immers zou een huurbelasting met zich brengen maar zelfs de amb tenaren van het mi nisterie van Finan ciën schijnen geen kans gezien te heb ben om ’n enigszins dragelijk ontwerp voor een dergelijke belastingheffing in elkaar te zetten. Het is niet onwaarschijn lijk dat zij hun mi nister, die wat kleur betreft toch wel voor zo iets moet voelen, tot een tegenstander van de huurbelasting gemaakt hebben. Want wat kan een minister doen als zijn ambtenaren be togen dat het alles wel aardig verzon nen is, maar niet uit voerbaar. Dat dit alles de P. v. d. A. niet zo heel erg lekker zit, is be grijpelijk. Vooral het N.V.V. heeft zich al lang een vurig voor stander betoond van huurverhoging huurbelasting, die manier krijgt de staat immers ook ’n 1 vinger in de woning- pap! De Tweede Ka- mer-fractie van de P. v. d. A. heeft zich achter deze eisen ge steld. Met wat min der enthousiasme misschien maar toch onmiskenbaar. En wat moet er nu ge beuren als een kabi net met een socialis tische minister-presi dent, een socialisti sche minister van Fi nanciën en nog meer geestverwanten op vooraanstaande mi nisterzetels, weigert koers te varen? de Eerste Kamer heeft de P. v. d. A.- fractieleider even gegromd maar daar is het bij geble ven. Is het wachten op de houding van de fractie in de Tweede Kamer? Zul len die straks mis schien de kat de bel aanbinden? Ofzal men volstaan met een stuk of wat boze woorden en dan de zaak maar in de doofpot stoppen? Het laatste is het waarschijnlijkste want de P. v. d. A. wil toch o zo graag regeringspartij blij- ven zelfs als de S beginselen enig ge- J weid wordt aange- daan! w De Amerikaanse Senaat heeft Dins dagavond het wederzijds verdedi- sngsverdrag tussen de Ver. Staten ue v.v.u. stemae tegen omaai net voorstel nen met ver genoeg guig en ue o.u.<. en nationalistisch China goedgekeurd, omdat deze partij in het verbranden van lijken een overtreding van Gods geboden Vier-en-zestig Senatoren stemden ziet voor en zes tegen. HET VERKEER Ook over het verkeer hebben de Kamerleden opmerkingen gemaakt. Velen meenden, dat vooral de positie van de voetganger verbetering be hoeft en dat deze slechts kan worden bereikt door het invoeren van strenge voorschriften, waarop sanctie staat. Opnieuw werd aangedrongen op af zonderlijke paden voor de bromfiet sen. Bepleit werd het opnieuw invoe ren van achtdaagse treinabonnemen ten, mede omdat deze bij uitstek ge schikt zijn om het binnenlandse toe risme te bevorderen. Grote bezwaren bestonden tegen het feit, dat deze thans «Heen worden verstrekt aan buitenlanders en dan nog uitsluitend voor het Westen des lands, hetgeen ’n bevoorrechting betekent van bepaalde provincies. NIEUW VLAGGESCHIP H.A.L.? Verschillende Kamerleden meenden te weten, dat reeds geruime tijd on- i f overtredingen |j| land opdracht gegeven i j bromfietsen, rijwielen, bespannen B dacht zal hierbij gewijd worden aan de voor- en achterverlichting, stand S va“ de koplichten, de stoplichten en reflectoren en of bij het voeren Sf B gedimde koplichten beide koplichten gedimd worden. js staan, maar aanstonds bij het constateren der overtredingen baal op te maken. DRAVENHA GE, 10 Februari Leden van de Eerste Kamer hebben tij- 's I schriftelyke voorbehandeling van de begroting van Verkeer en Water- ielis „ezegd dat de oplossing van verschillende belangrijke waterstaats- stukken d'ie binnen het kader van de Detawet vallen, niet aan de goed- 'raaLe ^er gtaten-Generaal mag worden onttrokken door kleine partiële louring waarvan de Kamers de consequenties niet kunnen overzien. Als dat er sprake is van een recht tot mede-beslissen van België bij i Deltaplan, dan kan dit nabuurland op de hoogte worden gesteld, zo meen- hCt enkele leden, maar dan zal Nederland op andere toon van deze Belgi- de|n wensen op de hoogte moeten worden gesteld dan kortgeleden nog uit o 'tische parlementaire beschouwing en is gebleken. Overigens waren er ook - lerleden, die meenden, dat België geen recht heeft mee te spreken over ae plannen,’ omdat het Delta-project los staat van de Antwerpen-Rijnver- binding. De wens bleek te leven een uitvoe rt,. beschrijving te ontvangen van de stormramp van December 1954 en het Lu ook worden gewaardeerd het oor- 5eel van de minister te vernemen om trent de wijze, waarop de storm- waarschuwingsdienst en de bewa kingsdiensten hebben gewerkt. Ook meende men, dat van Rijkswege nor men dienen te worden vastgesteld, waaraan de dijken in het algemeen hebben te voldoen. Er werd opgemerkt, dat ons land de rest van de 20e eeuw nodig zal hebben om het gehele systeem van de verde diging tegen de Noordzee aan te pas- llllf Kind jen aan hetgeen de Februariramp heeft IF1WOI. wW nillU geleerd Stel nu voorgestelde verhoging zou door gaan. Dan zou er een compensatie moeten komen: loonsverho ging. Die loonsver hoging zou prijsstijgingen volgd worden daarover maakt nie mand zich nog illu sies waarschijnlijk. Als men aan die huurverhoging dan nog een huurbelas ting vastkoppelt, dan zou men als enig re sultaat een hogere opbrengst van be- n de huurverhoging, in de Troonrede van 1954 voor gesteld en toen al direct gekoppeld aan een huuregali- satiefonds, komt niets terecht. Dat betekent voor de gewone man, dat er ook geen compensatie komt door middel van loonsverhogingen per 1 Juli wacht ons nog slechts een belastingverlaging (die vrij aanzienlijk schijnt te worden) en voor de rest zal men van Regeringswege zeker alle mogelijke moeite doen om de prijzen te drukken. Dat is zo ongeveer het beeld dat minister-president Dr Drees ons getekend heeft bij de algemene beschouwingen over de kabinetspolitiek in de Eerste Kamer. Een beeld dat wel sterk afwijkt van hetgeen ons een half jaar geleden werd voorgehouden. Toen zaten we volop in loonrondes, huurverhoging, prijsstijgingen, enz. De vraag komt op welke oorzaken tot deze verandering hebben geleid: zijn ze van economische, van politieke of van technische aard? I- bedehuis; 9. het TV

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3