Weer de lawines om van m voor streek Deltawet biedt gelegenheid initiatieven van de TATSJENEILANDEN GEHEEL ONTRUIMD Wereldraad van Kerken brengen Oproep vrede niet in gevaar te Lawines versperren wegen Europa Spannend debat over beperking van het cadeaustelsel de Briefkaart kon niet door de bus... Onder gedreun explosies van Auto te water: drie doden Oostenrijks blad verboden vierkante meter of confereerde met Ged. Staten van Minister Algera Voedsel per helicopters Mogelijkheid tot behoud visserij wordt ernstig onderzocht Zijn er nu werkelijk zulke misstanden? Sw St a k H Verdeeldheid in vele fracties Reorganisatie in de Sowjet-Unie. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. h. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Pinay slaagde niet. Churchill streeft nog naar bespreking Grote Vier. Spotprent van Malenkof. 3000 toeristen geïsoleerd c- ,-SZ—- Stichting 10e JAARGANG No. 3012 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE (ZIE PAGINA 1) 4 ol pet raagd PARIJS, 10 Febr. Het Russische persbureau Tass meldt, dat de opperste Sowjet besloten heeft aan elk der Sow- jet-republieken machtiging te geven tot instelling van eigen ministeries van Buitenlandse Zaken en defensie. Tot nu toe hadden alleen de Qekraïne en Wit- Rusland een eigen ministerie van Bui tenlandse zaken. VRIJDAG 11 FEBRUARI 1055 Directeur: JACQ DE SMIT ;s Pan- ine en iMOtt ste Fa- voor IMON, jerigs .8 Fe- Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DE BILT, 10 Febr. Wisselend be wolkt met enkele sneeuw- en regen buien. Overwegend matige wind tus sen Noordwest en Noord. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. llimaat >st on- JMQN' ïgster- draag- IMON, jsten- ct, ex- andaga IMON, NG, idijke. ortrij- itavus, Hulp- .ylette. 1183 (ostka- :ns en deel op IMON, ZEEUWSCH DAGBLAD LONDEN, 10 Febr. Het Franse al pendistrict Val ’Disère is geïsoleerd door lawines, die zijn veroorzaakt door de hogere temperatuur in de bergen. Ongeveer 3000 toeristen verblijven in dit skicentrum. Er bestaat geen gevaar voor de toeristen, die van goed skiweer genieten. Hefschroefvliegtuigen zorgen er voor, dat er geen voedselgebrek ont staat. Talrijke wegen in de Franse Al pen zijn versperd. Te Tignes is een vrouw om het leven gekomen, toen de eerste verdieping van een chalet door een lawine werd meegesleurd. Ook in de Italiaanse alpen, in Oos tenrijks Tirol en het Zwitserse kanton Ie weg- i weg' jschool jr F'Fl' K 1185 K 1188 PARIJS, 10 Febr. Na het terug geven door Antoine Pinay van zijn op dracht om een Regering samen te stel len heeft President Auriol van Frank rijk de Volksrepublikein Pierre Pfilm- lin benoemd tot Kabinetsformateur. Pflimlin is een voorstander van de overeenkomsten van Parijs en heeft enkele voorstellen van Mèndes-France tijdens de vorige regeringsperiode ge steund. Hij is van plan een regering te vor men, die de steun heeft van alle ware Republikeinen. „Indien het mij moge lijk is een regering te vormen”, zo ver klaarde hij, „zal ik me eerst met het Noord-Afrikaanse probleem bezig houden”. gen. Ir Maris legde speciaal de nadruk op de recreatie. Hij meende, dat in de toekomst de Zeeuwse wateren hèt gro te watersportcentrum van Westelijk Nederland zullen worden. Ir Maris vertelde verder, dat het bepaald niet in de bedoeling ligt de afsluiting van de Wester-Schelde in het onderzoek der Deltacommissie te betrekken. Wèl is in het onderzoek de verhoging van de dijken rond de Wester-Schelde betrokken. De definitieve hoogte daarvan is nog niet vastgesteld en de Deltacommissie is nog niet gereed met haar studie. Naar alle waarschijnlijkheid zal haar rapport hieromtrent gelijktijdig met het ontwerp-Deltawet worden gepubli ceerd. Over al hetgeen rondom deze zee-arm gebeurt is overleg met de Bel gische regering noodzakelijk. DE ZWAKKE PLEKKEN. Ook de kwestie van de zwakke plek ken in de Zeeuwse zeedijken kwam ter sprake. Ir Maris deelde mede, dat er momenteel 47 van deze plaatsen zijn ontdekt en dat thans alle gegevens be schikbaar zijn om te kunnen beoor delen wat er moet gaan gebeuren. Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk van de 30 millioen gulden op de Rijks- begroting voor dit jaar voor de ver hoging en de verzwaring van deze zwakke dijksgedeelten te verwerken. Een belangrijk punt daarbij is, dat het Rijk hier niet zelfstandig gaat wer ken, maar het eigenlijke werk over laat aan de lagere organen, i.c. de Prov. Waterstaat en de polder- en water schapsbesturen, aan welke instanties Rijkswaterstaat alle gewenste en nood zakelijke steun zal verlenen. Deze la gere organen zullen voor dit werk zo danig worden geoutilleerd, dat zij hun taak aan kunnen. (Zie vervolg pag. 2). morie van toelichting. „Het prettige van deze methode is” zo zei de minister, „dat de regering straks niet meer voor verrassingen zal komen te staan en zeggen moet, dat zij dit of dat probleem niet heeft gezien!” Jhr de Casembroot voegde hieraan toe, dat de streek, in dit geval Zeeland, geen enkele reden tot klagen heeft bij de inschakeling bij dit „voor-onder- zoek”. Gevraagd werd, of het ook in de be doeling ligt in het algemene raam van de Deltawerken b.v. een secundaire dam aan te leggen tussen Zierikzee en Colijnsplaat, een wens, die bij velen in Zeeland leeft. Met instemming van mr Algera ant woordde ir Maris daarop het volgende: „De Deltawet zal de mogelijkheden tot deze voorzieningen openen, maar an dere organen en instanties zullen zelf de mogelijkheden moeten uitbuiten. De Deltawet is ook a.h.w. een uitnodi ging aan die andere organen om voor de eigen streek bepaalde wensen, die men heeft te realiseren.” Wat het algemene aspect betreft zei de heer Algera, dat Zeeland na de uit voering van de grote werken zal zijn opgenomen in het algemeen verkeer en dat het Deltaplan voor deze provincie een grote ommekeer zal teweegbren- Het is verboden in verband met het uitoefenen van een bedrijf geschenken aan te bieden of te verstrekken in de vorm van goederen die branche vreemd zijn, zo zegt het wetsontwerp. Dat betekent, aldus prof. Gerbrandy, dat deze Friese traditie, het schenken van een geboortelepel, gestrafd kan worden met f 10.000.boete, zes maanden hechtenis, of detinering in Veenhuizen. Heeft de minister dit ontwerp gete kend nadat hij dodelijk vermoeid terug kwam van een buitenlandse reis? Heeft zijn Kamerbewaarder gezegd: U moet dit stuk nog tekenen, het is van de staatssecretaris? Neen, zo zeide prof. Zijlstra. De staatssecretaris en ik zijn vaak vermoeid geweest om deze materie goed te regelen. Wij beseffen volkomen dat perfectie niet bereikbaar is. Twee dingen willen we echter te gengaan: de prijs versluiering en scha delijke concurrentie. Het is slechts de bedoeling om uitwassen te voorkomen. Daarom zijn we niet gekomen met een algemeen verbod van het cadeaustel sel. De heer Welter was van mening dat het cadeaustelsel is ingeburgerd. Dit stelsel biedt gelijke kansen aan grote en kleine bedrijven. Het voert de pro ductie op. En men moet niet vergeten dat de consument ook gedrukte recla me betaald. Daar krijgt hij niets voor terug! Volgens de K.N.P. fractievoor zitter is het ontwerp onlogisch. Er zit ten zoveel gaten in, dat de advocaten er het meest profijt van zullen trek ken. Zij krijgen rekken vol dossiers. Waarom moet de staat op dit gebied ingrijpen? Hij nam de Nederlandse DE KRIM, 10 Febr. Even voor de middag is vandaag te De Krim (Overijseï) een auto-ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan drie mannen om het leven zijn gekomen. Het waren de 49-jarige F. Ranter, diens 17-jarige zoon G. CH. en de 58- jarige E. J. Meyerink, allen uit Den Velde bij Gramsbergen, die met hun auto te De Krim door nog onbekende oorzaak te water raakten. Een vierde inzittende, de 51-jarige G. J. Grimerink, eveneens uit Den Velde, is nog in leven, doch zijn toe stand is zorgwekkend. Na het reddingswerk, dat door om wonenden zeer vlot ter hand werd ge nomen bleek, dat bij drie personen de levensgeesten reeds waren geweken. Het bleek niet mogelijk de portieren te openen. Boeren hebben met tracto ren de auto op het droge getrokken. Dit werk vroeg een half uur. De heer Grimmerink is naar het zie kenhuis te Coevorden vervoerd. Verschillende artsen uit de omge ving hebben nog lange tijd kunstmati ge ademhaling toegepast bij de drie slachtoffers, echter zonder resultaat. LONDEN, 10 Febr. Sir Winston Churchill heeft vandaag in het Lager huis, in antwoord op vragen van leden der socialistische oppositie, opnieuw verzekerd dat de Britse regering streeft naar vier-mogendhedenbesprekingen, met Sowjet-Russische deelneming, te houden op een tijdstip, waarop het waarschijnlijk lijkt dat zij vruchten zullen afwerpen. „Deze gelegenheid zal zich waar schijnlijk niet voordoen, voordat de overeenkomsten van Londen en Parijs (die voorzien in een souverein, bewa pend West-Duitsland) zijn bekrach tigd”, voegde hij hieraan toe. Reeds geruime tijd geleden is een voorlopig ontwerp naar de betrokken Provinciale Besturen en andere in stanties gezonden. Ir Maris deelde me de, dat thans alle reacties zijn ontvan gen en dat men de opgeworpen proble men nauwkeurig kent. Deze reacties zijn van invloed geweest op de defi nitieve inhoud en redactie van de me- Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. MIDDELBURG, 10 Febr. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft vandaag, vergezeld van de directeur-generaal van Rijkswater staat, ir A. G. Maris, en enige medewerkers, in de conferentiezaal van de PZEM een uitvoerige bespreking gehad met het college van Ged. Staten onder leiding v. d. Commissaris, jhr mr A. F. C. de Casembroot, waarbij allerlei met de zeeweringen en de Deltaplannen samenhangende problemen aan de orde zijn gekomen. In dit verband werd ook gesproken over de vraagstukken met betrekking tot de Zeeuwse visserij en in het bijzonder de oestercultuur. Het Provinciaal Bestuur heeft de overtuiging gekregen, dat door Rijkswaterstaat, met medeweking van de op dit gebied bij uitstek deskundigen, dr P. Korringa, dr B. Havinga en dr J. Verweij, met grote ernst en toewijding wordt onder zocht, of er oplossingen mogelijk zijn, waarbij de Zeeuwse cultures behouden kunnen blijven. Dit deelde de minister na afloop van de besprekingen mede in de Campveerse Toren te Veere en de Commissaris onderstreepte vooral dit laatste: het Prov. Bestuur is er absoluut van overtuigd, dat deze moeilijke zaak serieus in onderzoek is. Alle mogelijkheden worden ernstig onderzocht, ook die van een geperforeerde dam in de Ooster-Schelde. Mr Algera kon uiteraard geen enkele positieve uitspraak doen en merkte op: „Men mag een broedende kip nooit storen!” Wèl kon hij mededelen, dat op zijn departement momenteel de laatste hand wordt gelegd aan de memorie van toelichting op het ontwerp-Delta wet. Hij verwachtte, dat het wel April zal worden, voordat het ontwerp bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. TAIPEH, 10 Februari. Zware rookwolken hingen vanmorgen bo ven de Tatsjeneilanden, toen de laatste burgers zich inscheepten. On der het gedreun van zware ontploffingen, veroorzaakt door de vernie- lingsploegen, marcheerden ook de laatste militairen naar de schepen. Nagenoeg alles was met de grond gelijk gemaakt. Alle gebouwen, die de Communisten ook maar enigszins van dienst konden zijn, waren verwoest, toen de laatste schepen vertrokken...... Spoedig zullen de Communisten de zeven eilanden van de Tatsjengroep en de eilanden Joesjan, 51 km naar het Noorden en Pisjan, 48 km ten Zuiden van de Tatsjeneilanden in bezit nemen. Maar veel zullen zij niet van hun gading vinden. Vanmorgen kwamen ook de eerste schepen met militairen, die zijn geëva cueerd van de Tatsjeneilanden in For- mosaanse wateren veilig aan. In het totaal zijn 17.331 burgers overgebracht. De operatie is sneller verlopen dan oorspronkelijk werd verwacht, nadat Tsjiang Kai Sjek de opdracht had ge geven het tempo te versnellen. Intussen is de houding van de be schermende Amreikaanse militairen zeer vredelievend. De commandant van de Amerikaanse zevende vloot vice-admiraal Alfred M. Pride, ver klaarde dat geen vergeldingsmaatrege len zullen worden genomen tegen de Communisten voor het verlies van een Amerikaans vliegtuig van het type Skyraider, dat Woensdag na een be schieting door Communistische lucht- doelartillerie een noodlanding op zee moest maken. De admiraal zei, dat het vuur van de Communistische luchtafweer werd beschouwd als een defensief gebaar. Inmiddels is ook begonnen met de evacuatie van burgers van het eiland Nantsisjan, het meest Noordelijk gele gen eiland. De Verenigde Staten zou den er bij de Nationalisten op hebben aangedrongen dit te behouden als be scherming voor Formosa. Het garni zoen blijft in elk geval op het eiland en wordt zelfs versterkt. WERELDRAAD VAN KERKEN. De uitvoerende raad van de We reldraad van Kerken, op het ogen blik in Genève bijeen, heeft met na druk gewaarschuwd tegen het risico van een eenzijdige actie met betrek king tot Formosa. Met geduld moet naar een rechtvaardige oplossing worden gezocht. Zo veel mogelijk moet, aldus de Wereldraad van Ker ken, gebruik worden gemaakt van de facaliteiten voor bemiddeling en arbitrage via de Verenigde Naties. De hoop wordt tenslotte uitgespro ken, dat na het staken van de vijan delijkheden pogingen zullen worden gedaan om een overeenkomst voor lange duur te bereiken. Deze, rechtstreeks uit de Ver. Staten ten ontvangen radiofoto geeft een beeld van de evacuatie van de Tatsjen-eilan- den: een Amerikaanse marinier contro leert aan de hand van een lijst de te evacueren mensen. Arthur Lewis, vertegenwoordiger in het Engelse Parlement voor West Ham North, een wijk van Groot Londen, levert hier op het bekende adres Downingstreet 10, de ambtswoning van Eerste Minister Sir Winston Chur chill, een enorme briekkaart af. De kaart draagt de handtekening van 400 bewoners van West Ham, tijdens de oorlof de zwaarst getroffen wijk van Londen, die protesteren tegen de her bewapening van West-Duitsland. sSEN, 10 Febr. De leiding der lCuss*sche bezettingstroepen in T'Oostenrijk heeft opdracht gege- Ono* ^,^gaven van vandaag van het A^,eiï1Jksesocialistische dagblad jL. .^er Zeitung” in beslag te nemen, tóne verbodin de Russische bezettings- Joor de inbeslagneming is geen opgegeven. Gemeend wordt Dr(j Z1J 1S veroorzaakt door een spot- p ent op de voorpagina. Hierop was -premier Malenkof afgebeeld, die de ”Prawda” te lezen. Hij u Zljn secretaresse: „Wilt u on,. abonnement op de „Prawda” sp e.n voortaan de Oostenrij k- Vnn°ClaAls,tische „Arbeiter Zeitung” willonmiJ £°Pen- Ik ZOU graag tijdig gebeS;en wat er nu met mij gaat huisvrouw in bescherming. Zij weet heus wel, wat zij koopt, zo zei de heer Welter. Voor het voeren van een economi sche politiek in deze tijd kan men niet meer volstaan met algemene civiele bepalingen, zo zei de minister. Het is 19de eeuws om te veronderstellen dat het vrije bedrijfsleven zijn eigen orde ning wel zal vinden en dat de taak van de staat in dit opzicht negatief is. De critiek van de V.V.D. was ook lang niet mis. Zo was daar de heer Cornelissen (V.V.D.), die deze regeling niet efficient vond. De P.B. organen krijgen te maken met de branche-ver- wante cadeaux. Het ongelukkige is echter dat de heer Cornelissen niet in de P.B.Ö. gelooft. Het ontwerp zou voor hem slechts te aanvaarden zijn als ook het kortingsstelsel aan banden wordt gelegd. Hij bond de strijd aan tegen de 10 de zegels en de reis- bonnen. Gaat de staatssecretaris daar niet op in dan zal de V.V.D. fractie het ontwerp zelfs niet amenderen, maar zonder meer tegenstemmen. De beperking van het cadeaustelsel, zon der acht te slaan op het kortingstelsel, vond hij half werk. De heer Ankersmit zijn partijge noot had als industrieel nog groter bezwaren. Hij vond het ontwerp on aanvaardbaar, omdat het een discrimi natie brengt in de reclame-artikelen. GESLAAGDE POGING. Gelukkig kreeg minister Zijlstra ook nog krachtige steun. Zo noemde de heer Hooy (K.V.P.) dit ontwerp een geslaagde poging. Als deze wet er komt is een cadeau-oorlog tenminste uitgesloten. De heer van Eysden (A.R.) vond het branche-vreemde geschenk een scha delijke concurrentie. De kleinhande laar heeft daartegen geen verweer en daarom is het begrijpelijk dat de mid denstand van het cadeaustelsel af wil. Het is in de practijk nu eenmaal on mogelijk gebleken om deze kwestie voor de branche-vreemde artikelen te regelen. Daarom vond hij de strekking van het ontwerp aanvaardbaar. De heer Schmal (C.H.) hield zich op de vlakte. Dat ontlokte prof. Gerbran dy de opmerking dat er van deze wet nog wel wat te maken is zolang mi nister Zijlstra er is. Maar als er ooit een C.H. minister van Economische Zaken zou komen weet je nooit waar je aan toe bent. De heer Schmal meende, dat het on mogelijk zal zijn om het cadeaustelsel geheel te verbieden. Als men daartoe een poging had willen doen dan had dit direct na de bevrijding moeten ge beuren. Bij deze uiteenzetting liet de C.H. afgevaardigde het, zonder zich voor of tegen uit te spreken. Ook In de P.v.d.A. fractie bestaan reserves. De heer Peschar kwam me dedelen dat verschillende bepalingen nog te ruim gesteld zijn. Zij wenst een krachtiger beperking, maar in hoever re in dit opzicht volledige eensgezind heid is in de socialistische fractie is nog niet duidelijk. Dat zal in de loop van dit debat nog wel blijken. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Ho'ofdkantóor: Goes, L. Vorststr. ri°°90i Tel. 2438. Giro 274289. «toren: Vlissingen: Nieuwstr. Kelef. 326; Middelburg: Korte ??'JXtr 35. Tel. administratie K Teï. redactie 2347; Ter- 20°neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes Wallis zijn wegen door lawines en grondverschuivingen versperd. Zowel in Frankrijk als Zwitserland is gevaar voor nieuwe overstromingen ontstaan. Het water van de Rijn stijgt onge veer 7.5 cm per uur en ook in andere rivieren in Frankrijk staat het water hoog. Men verwacht echter geen herhaling van de overstromingen van de vorige maand. In Zwitserland hebben vliegtuigen bij de krachtcentrales van La Sixence en Arolla in het kanton Wallis levens middelen uitgeworpen voor de arbei ders van de centrales, die van de bui tenwereld zijn afgesneden. Meer dan de helft van alle wegen in dit kanton is versperd door lawines. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 10 Febr. Minister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp wil len het cadeaustelsel beperken. Daarmee voldoen zij ongetwijfeld aan de verlangens van verschillende middenstanders, maar gaan zij in tegen de wensen die o.a. leven bij de industrie. En aangezien de Tweede Kamer nu eenmaal een doorsnee is van het Nederlandse volk is het logisch, dat het wetsontwerp, dat gisteren aan de orde kwam, niet kan rekenen op de steun van alle Kamerleden. Er is bijna geen fractie, waarin geen verdeeldheid heerst. Dat is uit de debatten reeds gebleken. Wellicht dat de V.V.D. en de C.P.N. tot de uitzonderingen behoren. Zij zullen dan tegenstemmen. Zo ver loopt de behandeling van dit belangrijke ontwerp niet zonder spanning. Het wetsontwerp wil het cadeau stelsel beperken. Dus niet afschaf fen. De hoofdgedachte is dat het verboden zal zijn branche-vreemde artikelen cadeau te geven. Bij de aankoop van een costuum mag dus geen horloge meer gegeven worden. Maar een overhemd misschien wel, want het is de bedoeling van dit ont werp dat de organen van het be drijfsleven een regeling treffen voor de branche-eigen artikelen. Natuur lijk worden er de nodige uitsonde ringen gemaakt. Tegen cadeaux van geringe waarde uit branche-eigen artikelen bestaat geen bezwaar, evenmin tegen het verstrekken van albumplaatjes, zegels en ballons. Een voorwaarde is echter dat op deze geschenkgoederen de naam van de zaak wordt vermeld. De heren Cornelissen, Ankersmit (beiden V.V.D.), Welter (K.N.P.) en Gerbrandy (A.R.) hebben zich reeds tegen dit wetsontwerp verklaard. Wat is de urgentie van dit ontwerp?, zo vroegen zij. Zijn er nu werkelijk zulke misstanden dat de overheid op dit ge bied regelend moet optreden? De heren Welter en Gerbrandy be handelden dit ontwerp op de hun eigen bekende wijze. De A.R. oud-minister-president be gon met te stellen dat in dit ontwerp de meest Christelijke handeling straf baar wordt gesteld. Hij toonde de Ka mer met een zwierig gebaar een grote zilveren geboortelepel, die een marga- rine-fabrikant ter beschikking stelt aan zijn personeel als het verblijd wordt met gezinsuitbreiding. f

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1