in een Uan iieh en Uitvoerig debat over de gasprijzen Goese raad ER BESTAAT EEN LEEGTE IN DE MUZIKALE OPVOEDING Veel kwam in 1954 in Goes tot stand Het Gasthuis krijgt economisch directeur Credieten voor Muziek school te Middelburg. lil ILJLilhl.Llllll.m^ V.VX-informatrices bekeken Walcheren Begraven talenten De aanleg is vaak aanwezig Maar het woningprobleem is alles beheersend Peulvruchtencentrum te Middelburg Tarief vermakelijkheids belasting gewijzigd Maar de nieuwe banen zijn uitgelegd I Donderdag 10 Februari 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina j tui mr zgn. f l i Burgemeester mr W. C. ten Kate in Nieuwjaarsrede-. Gezonken douanevaartuig gelicht. het Zeeuwse culturele leven onder redactie van G. H. de Jong Spiegel van r o. Eli ■MIIBIIIIIB over plaatsen. al i de I 1 I 1 1 1 gr se di om een een Het Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.07 u., onder 17.44 u. Maan op 23.34 u., onder 9.05 u. d( te w di te er ge- g P SI V d g a v r. x i l f t het in- Na 1 over 1 heeft den ff werkg opvoe Het den. het r£ 1. be en prijze 2. hc 3. ve de tij 4. in et w I I MIDDELBURG, 9 Febr. De Nat. Coöp. Aan- en Verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau” heeft het gemeentebestuur verzocht een op pervlakte van 2930 vierkante meter grond op het groot-industrie terrein aan de Kleverskerkse weg te mogen kopen om daarop een peulvruchtencen trum te doen bouwen. De verkoop dient te worden gesteld op naam van de Coöp. Bewerkingsvereniging „Peul vruchtencentrum Zuid-West Nederland G.A.” in oprichting te Middelburg. B. en W. stellen de raad voor deze grond te verkopen tegen f 7.50 per vierkante meter. BRUINISSE, 9 Febr. Door het bergingsvaartuig 29 van het corps Pon tonniers uit Dordrecht onder comman do van majoor Bruggeman is heden middag het Zaterdag bij Brouwersha ven gezonken douanevaartuig Dolfijn gelicht en naar de slikken te Bruinisse gesleept. Door de scheepswerf van de Fa Van Duivendijk zal het schip van eén noodreperatie worden voorzien. vele plaatsen in ons land worden georganiseerd. De compositie is be stemd voor harmonie- en fanfare korpsen voor grote en kleine be zetting. In de adviescommissie zijn vertegenwoordigd de Ned. Fed. van Harmonie- en Fanfaregezelschap- pen, de R.K. Fed. van Diocesane Muziekbonden, de Prot. Chr. Fed. van Muziekgezelschappen en de Alg. Ned. Unie van Muziekvereni gingen. MIDDELBURG, 7 Febr. De gemeen teraad, die Dinsdag 15 Februari a.s. zal vergaderen, heeft twee voorstellen ter behandeling ontvangen, die betrekking hebben op de Zeeuwse Muziekschool. Het ene voorstel gaat over de verbouwing van de Concert- en Gehoorzaal (boven verdieping) voor huisvesting en inrichting van de school en het tweede betreft de aanschaf van een aantal muziekinstru menten en meubilair. Het bestuur der Stichting Concert- en Gehoorzaal 1945 is bereid door verbou- wig de bovenverdieping van het voorge bouw voor de Muziekschool geschikt te maken, maar bij het ontwerpen van het plan is gebleken dat de te maken lokalen vrijwel alleen centraal kunnen worden verwarmd. Het Stichtingsbestuur wil deze gelegenheid nu gebruiken om ook andere ruimten centraal te verwarmen. Aange zien het niet over de nodige middelen beschikt heeft het de gemeente gevraagd een lening te verstrekken. B en W stel len de raad thans voor 13000,te lenen voor de verbouwing en 24000,voor de aanleg der centrale verwarming. Daarin is 5700,begrepen aan kosten uitslui tend voor de Muziekschool. Naar een be rekening van B en W kan het totaal der huisvestingskosten per jaar globaal wor den geraamd op 2600, Met het tweede voorstel is een bedrag van 11250,gemoeid. Er werd vorig jaar- reeds een crediet toegestaan van 2000,voor aanschaf van een piano en een orgel, zodat thans een crediet van 9250,wordt gevraagd. Voor eerste inrichting zijn de volgende kosten te ver wachten aan instrumenten: 1 vleugel' piano 3500,—, 2 piano’s 3000,— 1 har monium 750.—, bijdrage in het te vor men fonds voor aankoop van aan leerlin gen te verhuren strijkinstrumenten 250.bijdrage in kosten aankoop van bandopname apparaat 275,en wegens instrumentarium voor algemeen vormend muziekonderwijs 75.in totaal 7850. De kosten van meubilering worden ge schat op 3.364,25. De adviescommissie voor het Harmonie- en Fanfarewezen in Ne derland heeft de componist Gerard Boedijn opdracht gegeven tot het componeren van een muziekstuk, dat geschikt zal zijn voor de grote bevrijdingsfeesten, die op 5 Mei in GOES, 9 Februari. Burgemeester mr W. C. ten Kate heeft in zijn Nieuw jaarsrede, die hij vanavond in de raadsvergadering uitsprak, met voldoening kunnen vaststellen, dat er in 1954 veel tot stand kon worden gebracht, maai dat het allesoverheersende probleem was en is dat van het bouwvolume. De pogingen om te komen tot vergroting van het volume of tot bouw in de vrije sector zullen hardnekkig moeten worden voortgezet. „Vrees voor het feit, dat een teveel aan huizenbouw tegelijk door de bouwwereld niet ver werkt kan worden, lijkt mij in Zeeland niet te bestaan”, aldus de bulge- meester. Hier zien we (rechts) de beroem de schrijfster en opvoedkundige, dr Helen Keller, die zich ondanks blindheid, doofheid en het verlies van haar spraak, tot een hoge plaats in het leven wist op te wer ken. Zij voert een „gesprek” met mevr. Eleanor Roosevelt door de lippen met haar gevoelige handen te betasten. Dr Keller is van plan een lange good-will reis te maken naar het Verre Oosten om te trach ten meer hulp voor het onderwijs aan invaliden te verkrijgen. Ver moedelijk zal dit haar laatste reis zijn. RONDVRAAG Bij de rondvraag vroeg de heer Vis. scher aandacht voor de viering van de bevrijdingsdag. Hij kreeg ten antwoord dat de Oranjevereniging in samenwer- king met anderen de viering voorbe. reidt. De heer Vroome deelde mee, dat het de bedoeling is een grote manifes. tatie te houden, die de gehele dag in beslag neemt. Alle lagen der bevolkt™ en ook de verenigingen worden daarbij ingeschakeld. De heer Vermaire wilde nieuwe kleedjes op de tafels in de raadszaal Volgens de voorzitter zal dit bekeken worden in het raam van de restauratie van deze. zaal. De heer Van Riessen tenslotte ves tigde de aandacht op het feit, dat op het bouwen van woningen in ’de vrije sector voortaan een premie gesteld j van f 2000.De woning mag dan ma. ximaal 500 kub. meter zijn. Hij vroeg B. en W. bij aanvragen voor de bouw van zulke huizen de eisen van gemeen tewege niet te hoog te stellen. De 23-jarige Wim van Overeem is na een selectie van pianisten te Den Haag als de beste pianist aan gewezen. De jury bestond uit Sem Dresden, Paul Nielsen, Theo van der Pas, George van Renesse en Jaap Spaanderman, Lisbeth Rum- ke kreeg de tweede prijs. De tentoonstelling „Rekenschap” van na de oorlog door het Rijk verworven hedendaagse beelden de kunst, die in het Stedelijk Mu seum in het Prinsenhof te Delft wordt gehouden, is in verband met de grote belangstelling verlengd tot 21 Februari. De minister van O.K. en W. heeft voor 1954 reisbeurzen toegekend aan Adriaan Morrien voor zijn ge dichtenbundel „Vriendschap voor een boom”, aan Pierre H. Dubois voor zijn bundel essays „Verken ning van de mens” en aan Jacona van Velde voor haar roman „De grote zaal”. Verder zijn reistoela gen toegekend aan Gerrit Kou- wenaar voor zijn- gedichtenbundel „Achter een woord”, aan Bertus Aatjes voor „Drie essays over ex perimentele poëzie” en aan Tonny van der Horst voor haar novelle „De levende begraven maagd”. De Amerikaanse filantroop John D. Rockefeller heeft een bedrag van 20 millioen dollar beschikbaar ge steld voor de bevordering en verbe tering van het Prot. Christ. Onder wijs in de Verenigde Staten. Rockefeller, die al sinds jaren grote belangstelling koestert voor het christelijk onderwas heeft in het afgelopen jaar een millioen dollar voor dit doel geschonken aan de Theologische Faculteit van de Har vard Universiteit. dat daaraan door het buitenland (zoals onlangs ook door Amerika) daar een muzikaliteit van het ge hele volk achter denkt, ontwikkeld door goede muzikale vorming. En in wezen is dit niét zo. Hier is dus een leegte, die, willen we on ze volksnaam ook hierin hoog hou den, moet worden opgevuld. Nu betreft bovenstaand geval speciaal vakmensen met hoge be gaafdheid. En niet ieder behoeft (gelukkig) vak-musicus te worden. Maar wat zegt U van onder staand geval. Een schoolhoofd sol liciteerde eens naar de vacature van hoofd aan een aanmerkelijk grotere school ploitatie gegeven. Er werd een geldlening aangegaan van f 600.000. In de commissie van advies voor de gemeentelijke Volkscredietbank wer den gekozen de heren D. van Loon, J. Verburg, H. D. Meulenberg, W. Th. J. Bos en J. de Reus. DIRECTEUR-ECONOOM GASTHUIS Bij het voorstel tot het instellen van de functie van directeur-econoom bij het Gasthuis, waren door de commissie van Financiën enkele opmerkingen ge maakt. Men vond het niet juist twee directeuren aan het hoofd van zo’n klein bedrijf als het Gasthuis is, te plaatsen. Bovendien verwachtte men reed kwamen, n.l. het wachthuis aan de Koepoort, de modernisering van het verkeersplein aan de samenloop van Stationsweg en traverse, de nieuwe loods met kassen van de stadskwêkerij aan de Westwal, de beschutte werk plaats voor minder-validen en het gymnastieklokaal aan de Bergweg. Met de bouw van een brandweerka zerne en de derde Hervormde school in West werd een begin gemaakt, ter wijl verwacht mag worden, dat een openbare lagere school en een christe lijk nationale school, alsmede een rooms-katholieke school in 1956 gereed zullen zijn. Ook kwam tot stand de riolering van de Grote Markt, Lange en Korte Kerkstraat, St. Adriaanstraat, een deel van de Wijngaardstraat, M. A. de Ruijterlaan en Piet Heihstraat. Ook de bestrating kwam hier klaar. De Parallelweg langs de Patijnweg kon voor een groot gedeelte in gebruik worden genomen. Verschillende stra ten in bouwplan Oost werden aange legd en een geheel nieuw uitbreidings plan werd vastgesteld. INDUSTRIETERREIN. Het tweede gedeelte van de aanleg van het industrieterrein kwam tot stand en een deel der terreinen werd reeds in gebruik genomen. Daar nog onderhandelingen met belanghebben den worden gevoerd, mag worden aan genomen, dat het gehele terrein bin nen niet te lange tijd bezet zal zijn, waaruit wel blijkt, dat aan deze ter reinen een grote behoefte bestond. De aankoop van de Korenmolen noemde de burgemeester een verheu gend feit, omdat deze molen nu voor het stadsbeeld behouden kan worden. Aan de op- en uitbouw van de B.B. werd met kracht gewerkt. Dat het slagersvakonderwijs kon starten stemt tot dankbaarheid en wijst weer eens op de mogelijkheden, die de centrale ligging van Goes biedt. Over de ont wikkeling van de secretarie-afdeling voor sociale zaken zal binnen afzien bare tijd aan de raad een nota worden overgelegd, waarin tevens iets zal worden gezegd over de ervaring, op gedaan met de werkplaats voor min der-validen. Te re P sulta 1. d v 2. d s a 3. c l 5 1 N goe tuss en bre linj nis: voe var ten lan str me ovi tei me or; tw da ve va hf ge va fei da de va no Ja, als men af gaat op het la waai in de muziek ziet het er voor onze verwikkelingen. De suggestie werd se daan een administrateur-econoom te stellen. B. en W. gingen hiermee echter niet accoord. Een dergelijke functional zou dan onder de geneesheer-directe*. moeten staan, een toestand die nien liever niet zag. B. en W. meenden, dy een directeur-econoom geheel vri moet zijn. Aangezien deze zaak een vertrouw» lijk karakter had, werd op voorste] van de heer Visscher besloten in ge heime vergaderinfg verder hierover té spreken. Na deze zitting, die tot na middet. nacht duurde, werd het voorstel va» B. en W. aangenomen met drie stem, men tegen, nl. van de heren De Munek (P.v.d.A.), Visscher (P.v.d.A.) en Vroome (K.V.P.). Hij kreeg bezoek en moest proef les geven. Als een prachtig voor beeld van occasionele concentratie bracht hij in een leesles, in verband met de tekst, even een zangles naar voren. De bewuste man, een enthou siast Gehrels-beoefenaar, wiens klas reeds een hoge graad van muzikale ontwikkeling had bereikt, liet een meisje naar voren komen, dat op uitstekende wijze, geheel a l’im- proviste de klas tweestemmig van de handen liet zingen. (Op dit „handzingen” komen we later te rug). De reactie van het bezoekende schoolhoofd was: „Wat is dat eigen lijk voor een gefriemel met die handen?” U kunt zich met mij wel in denken, hoe deze „paedagoog” zélf de muzikale ontwikkeling van zijn pupillen verzorgen zal. En helaas is dit geval van schro melijke onwetendheid geen unicum, al is er reeds veel verbetering te con stateren. Hoe kunnen wij muzikale volwas senen verwachten, die heus zelf geen virtuozen behoeven te worden, maar die alleen maar van de uit nemende schoonheid van de muziek leren genieten, zolang de practische paedagogiek zowel in als buiten de school niet de minste notie neemt van deze tak van opvoeding? We zeiden echter reeds: De nieuwe ba nen zjjn uitgelegd en het wachten is alleen op de zeer velen, die deze banen zullen volgen. C. J. BARTH GOES, 9 Februari. De Goese raad heeft vanavond, alvorens over te gaan tot afwerking van de vrij lijvige agenda, lange tijd gedebatteerd over de nieu we gastarieven. Wethouder J. J. van Melle zei, in antwoord op vragen van het raadslid de heer J. S. Visscher, dat de verhoging der tarieven neerkomt op maximaal f 5.— per jaar voor de minderdraagkrachtigen. Hij meende, dat men een jaar lang rustig moet afwachten, waarna de zaak opnieuw zal wor den bezien. Hij achtte het onmogelijk de tarieven aan te passen. De raad bleek hiermee echter niet voldaan. De heer W. J. J. M. Vroome deed de suggestie het vastrecht voor genoemde groep te laten vervallen, wat wethouder Van Melle echter onmogelijk achtte omdat men daarme op de verkeerde weg zou komen en bovendien beter draagkrachtigen, daarvan zou den profiteren. Er ontspon zich tenslotte nog een debat over het feit of het juist is, dat de hogere calorische waarde van het lange-afstands-gas inderdaad leidt tot minder verbruik, waardoor het gezinsbudget niet zwaarder zou wor den belast dan voorheen. Algemeen werd betwijfeld of deze stelling, die altijd werd geponeerd, juistheid bevat. Men besloot om na een jaar op deze zaak terug te komen, omdat dan Als dit de noodzaak van een mu zikale opvoeding heeft bewezen, dan rijst direct de vraag: „Wat kwam en komt nu van die muzi kale opvoeding terecht?” Het antwoord hierop moet he laas in ongunstige zin gegeven worden. In grote trekken was vroeger iedere muzikale vorming afwezig. En, al zjjn nu gelukkig prachtige nieuwe banen uitgezet, nog lang niet wordt ten volle begrepen, wat een enorme invloed een goede muzikale opvoeding hebben kan. Ter illustratie twee voorbeelden. Een onzer vooraanstaande mu- ziekpaedagogen kwam in de twin tiger jaren eens in België, juist gaf toen het Concertgebouw-orkest een uitvoering onder leiding van Mengelberg. Iemand vroeg hem toen: „Welk een schitterend orkest heeft Uw kleine land. Ongetwij feld moet de muzikale opvoeding bij U wel buitengewoon goed zijn, dat men zulk een ensemble weet samen te stellen”. De bewuste paedogoog keek toen enigszins verbijsterd en moest bekennen, dat van enige muzikale opvoeding nauwelijks sprake was.... VLISSINGEN, 9 Febr. De V.V.V. informatrices en informateurs, die Dinsdagavond te Middelburg aankwa men, hebben vandaag een tocht ge maakt over het eiland Walcheren en zijn met buitengewoon goede indruk ken vertrokken naar Brabant, waar zij eveneens een bezoek aan diverse tou- ristische attracties zullen brengen. Men nam een kijkje in Veere, Vrou wenpolder, Domburg en na een pauze Westkapelle en Zoutelande, waar de lunch werd gebruikt en tevens een flinke strandwandeling op het pro gramma stond. Het was toen zonnig en mooi weer en allen namen de beste herinneringen mee. In Zoutelande werd een bezoek aan de kerk gebracht en in Vlissingen in „Het Strand hotel” de thee gebruikt. Hier lichtte de directeur van V.V.V. de heer G. W. Oskamp het doel van deze cursus der A.N.V.V.V. met de daaraan gekoppelde reis toe en de heer C. A. Bikker verwelkomde het gezelschap namens de Vlissingse V.V. V. Een verhandeling van de heer A. Korteweg over het beloodsen der sche pen vond ruime aandacht. De informatrices waren buitenge woon tevreden over hun bezoek aan Walcheren en allen ondergingen bekoring, die dit eiland biedt. Wanneer zij straks „klanten” krijgen zullen zij een juiste en gedegen voor lichting kunnen geven en dit was de bedoeling der A.N.V.V.V. Hier werd dus door een voor aanstaande buitenlandse musicus een goede muzikale opvoeding a.h.w. automatisch verbonden met een goed orkest. En nu is het natuurlijk waar, dat deze orkestleden uitzonderlijk be gaafd zijn. Maar het gaat hierom: een orkest als ons Concertgebouw orkest representeert een volk, ons volk. Daarom is het geen wonder, ging van de verpleegtarieven in het Gasthuis goed. Aan de Chr. Woning stichting „Zuid- en Noord-Beveland” werden de 30 in aanbouw zijnde wo ningen aan de De Graaffstraat in ex- het nodige cijfermateriaal kan worden beschikt. Tevoren had de burgemeester zijn nieuwjaarsrede uitgesproken, die werd beantwoord door het oudste raadslid de heer R. Zuidema. Deze zei, dat on danks alle tegenslagen er toch nogal wat bereikt is in het afgelopen jaar. Hij bood mr Ten Kate namens de raad de beste wensen aan voor het nieuwe jaar en zegde alle steun toe. AGENDA. Het voorstel tot verkoop van de overcomplete machines en toestellen van het gemeente-gasbedrijf werd te ruggenomen in verband met verhoging der schrootprijzen. Ds S. P. de Roos te ’s-Heer Hen- drikskinderen werd benoemd tot tij delijk leraar aan de gemeentelijke gymnasiale afdeling. Er werd een extra subsidie van f 1789,verleend aan de openbare leeszaal. De heer M. de Bat (S.G.P.) stemde tegen. De raad voteerde een bedrag van f 195,37 voor het verdub belen van het door het gemeenteper- soneel bijeengebrachte bedrag voor de Vluchtelingenhulp. De nieuwe regeling voor de verma kelijkheidsbelasting leverde weinig stof tot spreken. Er waren echter twee brieven binnengekomen. In de ene brief werd bezwaar gemaakt tegen de verhoging van de vermakelijkheidsbe lasting op basis van 20 tot 25 procent. B. en W. handhaafden echter hun standpunt. In de tweede brief vroeg de bioscoopexploitant de z.g. culturele films vrij te stellen van vermakelijk heidsbelasting en de andere filmvoor stellingen te belasten met 20 procent in plaats van met 25 procent. Ook hier aan wilden B. en W. geen gevolg ge ven. De raad bleek ook hier achter het college te staan. Met de verhoging van de bezoldiging der wethouders ging men. accoord, na dat echter de heren Visscher en Zuide ma hadden opgemerkt, dat men toch niet de bezoldiging moet gaan gelijk stellen met de andere salarissen. Een subsidie van f 250.werd verleend voor de uitvoering van de Cantate „De Schipbreuk”. De raad verleende medewerking aan de Vakschool voor Meisjes vormingscursus te verbinden en gedeelte der kosten te betalen, voorstel tot verstrekking in huurkoop van gasverbruiktoestellen van het ge- meente-gasbedrijf aan verbruikers passeerde eveneens de hamer. Hetzelfde was het geval met voorstel tot het aanschaffen van strumenten en de huur van lokalen ten behoeve van de Muziekschool. De raad keurde eveneens de verho- Mr Ten Kate gaf eerst een opsom-1 WONINGB.tM ming van de objecten, die in 1954 ge- Op het gebied van de woningbom kwam niet veel tot stand. Gereed km- men 2 arbeiderswoningen bij de zuive ringsinstallatie, 6 kleine middenstands- woningen, het tweede flatgebouw en de 8 grotere woningen aan de Van Dusseldorpstraat, in totaal dus slechts 28 wooneenheden. Afgezien van de verlenging van de ontruimingstermijn van 15 huizen moesten opnieuw 19 woningen onbe woonbaar worden verklaard. Het aan tal ingeschreven woningzoekenden steeg van 721 tot 795, een onrustba rend aantal, wanneer men bedenkt, hoe weinig bouwvolume voor 1955 en 1956 beschikbaar is. Het inwonertal steeg van 14.025 tot 14.110, een stijging, welke, gezien het geboorte-overschot, minimaal is te noemen. Na veel ver traging kon worden begonnen met ds bouw van 30 duplexwoningen aan de De Graaffstraat en voor toekomstige sanering werden 14 huizen aange kocht. eeds vanaf de oudste tijden speelt de muziek een grote rol in het menselijk leven. Geen cultuur, hoe oud, of, naar onze begrippen, hoe onbeschaafd, is denkbaar zonder muziek. Moge de verschijningsvorm in de loop dev tijden veel verschil len, moge de landaard, het men selijk ras, de religie en talloze andere factoren en grote in vloed uitoefenen op de aard en het wezen der muziek, een vast staand feit is, dat de muziek aan wezig is, en dat, tot op zekere hoogte, daar geen mens aan ont komt. Vooral het emotionele leven van de mens komt in de muziek tot uiting. En dit behoeft niet altijd te gebeuren op een geniale mees terlijke wijze. Hoe vaak gebeurt het niet, dat iemand zijn tevredenheid, een vreugdevolle stemming bijv, uit, door een deuntje te fluiten, te neuriën of te zingen. Eenvoudig, niets bijzonders, maar in wezen toch een muzikale uiting. Nu hoort men vaak genoeg zeg gen: „Ik ben niet muzikaal”, of „Voor muziek heb ik geen feeling” en „Ik luister nooit naar muziek”, „Ik kan niet zingen”, „Ik kan geen wijs houden”. Met deze en talloze andere uit drukkingen plegen vele mensen te betuigen, dat ze volslagen a-muzi- kaal zijn. Er zijn muziek-paedagogen, die betuigen dat a-muzikaliteit niet bestaat, niet denkbaar is. Anderen beweren, dat dat een eigenschap van een bepaald soort mensen is. Zei Goethe niet dat „böse Men- schen keine Lieder haben?” We laten deze kwestie echter rusten, te meer, daar het laatste woord hierover nog niet gezegd is. V Een andere factor is echter wel zeer belangrijk; namelijk deze: Is het mogelijk, dat bij deze a-muzi- kale mensen en wat smaak en opvatting betreft zeker ook bij muzikale mensen, de muzikale op voeding een rol heeft gespeeld? Heeft misschien de afwezigheid van zulk een muzikale opvoeding dit niet op zijn geweten? En zouden de reacties niet heel anders zijn geweest, als er maar enige sprake was geweest van mu zikale opvoeding? Het is immers psychologisch lang bewezen dat een bepaalde aanleg bij een mens door niet ont wikkelen, wordt afgestompt en zelfs volslagen verdwijnt. Van William Stern is de wet der convergentie. De opvoe ding is een zaak van aanleg en ontwikkeling, speciaal door het milieu. Welnu, als de aanleg aan wezig is en de ontwikkeling blijft uit, dan zal die aanleg een begra ven talent worden. Hoe kan van een kind verwacht worden, dat het leert spreken, als het nooit één woord hoort? De aanleg is er, maar de omgeving is nodig om die aanleg te ontwikkelen. Zo is het ook op muzikaal terrein. Men moge dan a-muzikale mensen meemaken, a-muzikale kinderen komt men practisch nooit tegen. Ook die aanleg is er. En als nu die aanleg niet wordt ontwikkeld hoe kan men dan (uit zonderingsgevallen daargelaten) ’n muzikale volwassene verwachten Zelfs aan de smaak van de wel-mu- zikale mensen is vaak te merken, dat van enige muzikale opvoeding geen sprake is geweest. En steeds weer maakt men mensen mee, die muziek op latere leeftijd hebben le ren waarderen, die zeggen: „Dat was in mijn jeugd een gesloten boek voor mij”. „De moderne muziek produceert teveel lawaai, wordt te vlug ge speeld en is te onsamenhangend. Er bestaat geen overeenstemming meer tussen rythme en harmonie. Men beoordeelt de muziek naai' haar volume, waarbij paardekrach- ten de maatstaf schijnen te wor den”. Deze woorden zijn van de be kende violist Fritz Kreisler, die de vorige week zijn tachtigste ver jaardag vierde. Hij ontving toen ook onder meer ’n telegrafische ge lukwens van President Eisenhower. „Muziek en kunst”, zo vervolgde Kreisler zijn interview ter gele genheid van zijn verjaardag, „wa ren altijd vooruit met de ontwikke ling der dingen. Wij hadden reeds lang communisme in de muziek, voordat deze leer ook in de poli tiek doordrong. Ik houd mijn hart vast wat betreft de dingen, die ons in de politiek te wachten staan, wanneer ik af ga op hetgeen thans in de muziekwereld schiedt”. Ja, als men af gaat op het wereld niet al te best uit. Maar misschien dat- de vergelij king van Kreisler wat mank gaat, en zijn voorspelling dus niet hele maal uitkomt. w -

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2