I De man Malenkof vice-premier en minister voor electrische centrales ZIOEKOF TOT MINISTER VAN DEFENSIE BENOEMD KROES|TS|EF achter de schermen I en Kroesjtsjef De touwtjes in handen Regering ongerust over loon- prijsspiraal Boelganin, Rusland wil zijn troepen uit Polen terugtrekken iï Opperste Sowjet vreest oorlog in Europa de stroman? Incident bij evacuatie van Formosa Nodigt Churchill Boelganin uit? Socialisten tegen huurverhoging Dienstplicht in Rood-China Geen krachtiger Russische politiek op de achtergrond Faroek betaalde de voor Daarom geringe huurverhoging duurdere Gelijktijdige i ontruiming van Duitsland japonnen niet woningen De man Igr1 fW f Minister Drees in Eerste Kamer t Eisenhower gelooft het nog niet. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Overeenstemming’’ in Warschau Zjoekof. Invloed van Bidault taant. Pinay heeft nog niet veel succes DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Leopold Boissier voorzitter internationaal Rode Kruis. Molotof’ spreekt voor de Opperste Sowjet •if* Harde woorden in Eerste Kamer. BH! 10e JAARGANG No. 3011 (ZIE PAGINA 1) aanblijven. willen zyn. De van Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord rend. In het geheim wordt een atoom oorlog voorbereid. De volken moeten hun best doen om de vrede te bewa ren. Het is noodzakelijk dat de bewa peningswedloop wordt gestaakt. Een vreedzaam naast elkaar bestaan moet mogelijk zijn. ZEEUWSCH DAGBLAD de invloed van Bidault partij afneemt, waar eens TAIPEH, 9 Febr. Het eerste inci dent bij de evacuatie van de Tatsjen- eilanden heeft zich vandaag voorge daan. Een vliegtuig van de Amerikaan se marine werd door communistisch af weergeschut geraakt en kwam vier mijl ten Westen van de eilanden in zee terecht. Een ander Amerikaans vlieg tuig vertoonde schietgaten in een vleu gel. Verder verloopt de ontruiming van de eilanden volgens plan. Van nationa listische zijde schat men, dat de eva cuatie over vijf dagen voltooid zal zijn. De bemanning van drie van het neer geschoten vliegtuig kon worden gered. Meegedeeld is, dat het toestel een na- vigatiefout heeft gemaakt. De kosten van de hervestiging van de burger-geëvacueerden van de Tat- sjen-eilanden wordt op twintig milli- oen gulden geraamd. Als de laaste na tionalistische soldaat de eilanden zal hebben verlaten, zullen slechts twee mannen en een vrouw, allen boven de Na 1946 als hij naar Moskou wordt teruggeroepen hoort men een tijd lang weinig meer van Zjoekof. Dan wordt hij benoemd tot tweede vice minister van Defensie. Sindsdien treedt Zjoekof steeds meer op de voorgrond. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 Febr. Minister Drees heeft gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de huurverho ging in het algemeen niet zal gelden voor arbeiderswoningen. Dit is afhan kelijk van t*3 gemeenteklasse waarin men woont. Voor de tussengroep zal de huurverhoging 5 bedragen, voor de duurdere 10 Na 1945 gebouwde woningen zullen slechts dan voor huurverhoging in aanmerking komen als het huurpeil lager ligt dan de nieu we huren van de oude woningen. Dat betekent in feite dat het merendeel van de nieuwe woningen buiten de ko mende huurverhoging zullen blijven. De regering is ongerust over het Ver loop van lonen en prijzen. We dreigen in de spiraal van lonen en prijzen te recht te komen. Vooral in de landbouw is de situatie niet zonder zorg. Terwijl de kostprijzen in deze bedrijfstak stij gen, dalen de wereldmarktprijzen. Dat is een gevaarlijke toestand. De rege ring is van mening dat er daarom rust moet komen op het gebied van de lo nen en de prijzen. Daarover zal met de Volgens ADN namen afgevaardigden uit de Sowjet-Unie, Duitsland, Albanië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Dene marken, Finland, Griekenland, Honga rije, Italië, Nederland, Polen, Roemenië en Zwitserland aan de conferentie deel. LONDEN, 9 Febr. De socialisti sche afgevaardigde William Warbey zal in het Britse Lagerhuis aan premier Churchill vragen premier Boelganin van de Sowjet-Unie uit te nodigen voor besprekingen over een oplossing van hangende internationale vraag stukken. Het Labourlid Arthur Henderson zal Churchill de vraag stellen, of hij, na het aftreden van Malenkof, zijn plan voor besprekingen op hoog niveau met de nieuwe Sowjet-premier, als de tijd daarvoor rijp zal zjjn, handhaaft. Bij het vernemen van het aftreden van Malenkof had Churchill gezegd, dat de oppositie hem niet meer kon vragen om met Malenkof te spreken. DEN HAAG, 9 Februari. Wij kun nen het beleid van de Regering wat de huren betreft met geen mogelijk heid toejuichen. Wij geven de voor keur aan helemaal niets boven deze voorstellen, zo zei de socialistische fractievoorzitter, de heer in ’t Veld, gisteravond in de Eerste Kamer. Het Kabinet heeft de weg van de minste weerstand gevolgd. De P.v.d.A. acht de huidige samenwerking van groot be lang, maar er zijn verkeerde tenden- zen in het regeringsbeleid waardoor de P.v.d.A. zich gaat afvragen of niet te kort gedaan wordt aan haar beginse len. x BERLIJN, 9 Febr. Rusland is bereid zijn troepen uit Polen terug te trekken in géval van overeen stemming tussen de vier grote mo gendheden inzake Duitsland. Dit meldt het Oostduitse Persbureau ADN. Op de „Europese conferentie voor de oplossing van de Duitse kwestie”, die te Warschau is gehouden, is vol gens ADN een resolutie aangenomen waarin als een der punten waarover onmiddellijk door de vier overeen stemming kon worden bereikt, wordt genoemd: Een gelijktijdige terug trekking van de bezettingstroepen. In dit geval zal de Sowjet-Unie niet al leen haar troepen uit Duitsland te rugtrekken, maar ook alle contingen ten in Polen die thans de verbindin gen met de Russische troepen in Duitsland beschermen”. De resolutie noemde nog twee ande re punten van overeenstemming: De hereniging van Duitsland door vrije en gecontroleerde verkiezingen en het ga randeren van de grenzen van één Duitsland dat buiten militaire coalities blijft. Na Stalins dood, toen hij secretaris generaal was geworden, beschouwde men hem als de derde man na Malen kof en Molotof. Zijn grootste prestatie moet wel zijn, dat hij een eind heeft gemaakt aan het driemanschap, dat na de dood van Stalin optrad. Langzaam maar zeker heeft Kroesjtsjef zijn doel bereikt. De staat van dienst van de nieuwe minister van Defensie, Zjoekof is niet minder opvallend. In de eerste wereld oorlog vocht hij als gewoon soldaat. Maar in 1938 was Zjoekof reeds gene raal-majoor en jaagt hij de Japanners bij Chalkin-Gol over de Mandsjoerijn- se grens. Als de Duitsers 20 October 1941 voor de poorten van Moskou staan moet Zjoekof de verdediging van de stad or ganiseren. Het is een opdracht, die hij met groot succes uitvoert. In 1942 krijgt hij de rang van Maarschalk. Als de grote opmars van de Duitsers naar de grens aan de gang is, is Zjoe kof plaatsvervanger van generalissi mus Stalin en opperbevelhebber van het Sowjet-leger. Hij wordt de man van de overwinningen van Warschau, aan de Oder en van Kustrin. 12 Juni 1944 tekent Zjoekof dan ook de verkla ring waarin de nederlaag van Duits land wordt bekendgemaakt én de in stelling van het bezettingsregiem. Hij wordt hoofd van het Sow jet militaire bestuur in Duitsland. Zware regenval in de Franse Alpen heeft vandaag lawines en overstromin gen veroorzaakt. Verscheidene rivieren zijn voor de tweede keer in drie weken tijds buiten de oevers getreden. DONDERDAG 10 FEBR. 1955 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruinmgen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. PARIJS, 9 Febr. Het Franse modehuis Christian Dior eist van ex-koning Faroek van Egypte be taling van een rekening ten be drage van 4.624.500 francs wegens geleverde elf japonnen voor ex- koningin Narriman in 1952. Het eist voorts een schadevergoeding van een millioen francs. De zaak dient thans voor een Parijse rechtbank. Toen de japonnen werden gele verd, was Faroek nóg koning. De rekening is hem aangeboden, toen hij reeds was afgezet. Faroek liet Dior toen weten, dat hij de reke ning maar naar de beheerder van de koninklijke goederen in Egyp te moest zenden. De raadsman van Faroek stel de, dat Dior niet heeft bewezen de rekening inderdaad daar te hebben aangeboden. Alle schuld eisers van Faroek zijn in Cairo betaald, zei hij. PEKING, 9 Febr. De regering van Communistisch China heeft jesloten tot invoering van de dienstplicht. Men is bezig de strijd krachten te reorganiseren. Het le ger zou op het ogenblik vijf milli oen vrijwilligers tellen. PARIJS, 9 Febr. De Franse Kab netsformateur, Antoine Pinay, heeft vanmorgen aan President Coty verslag uitgebracht over de stand van zaken m een nieuwe Regering. Het was geen gunstig verslag. Want ook de Volksre- Publikeinen hebben Pinay in de nin6 jëTla!'en’. De Partij was van me- po/oda z-j n'et mocht deelnemen aan n Regering, die op een smalle coali- tor Was gebaseerd. De vroegere minis- Z,Vi?” buitenlandse Zaken Bidault en Robert Schuman waren het niet met «Mi1,1 Riding eens. Weer was eens gebleken hoe binnen zijn r 2>jn wil wet was! MOSKOU, 9 Februari. De Opperste Sowjet heeft vandaag in haar voort bette vergadering weer enkele belangrijke besluiten genomen. In de vaca ture van premier Boelganin als minister van Defensie benoemde men Maar schalk Zjoekof, de eerste onderminister van Defensie. Ook oud-premier Malenkof kreeg een nieuwe functie toegewezen. Hij werd benoemd tot vice premier en minister voor de electrische centrales. F De Opperste Sowjet keurde verder eenstemmig de buitenlandse politiek van de regering goed, waarvan minister Molotof gisteren een uiteenzetting had gegeven. Verder ratificeerde het Russische Parlement het decreet, waarin de staat van oorlog met Duitsland wordt beëindigd. Tenslotte werd een pro clamatie aangenomen, waarin de Parlementen van alle landen worden uitge nodigd delegaties uit te wisselen met het oog op de veiligheid van de wereld. tenlandse politiek aan, waarin de aan dacht wordt gevestigd op de toestand in Europa, Azië en andere delen van de wereld. Het gevaar is groot, zo zegt deze ver klaring, dat Europa het toneel van een nieuwe oorlog zal worden, die on vermijdelijk zal leiden tot een nieuwe wereldoorlog. De toestand in Azië en het Verre Oosten is eveneens alarme- WASHINGTON, 9 Febr. President Eisenhower van de Verenigde Staten gelooft niet, dat de wijzigingen in de leiding van de Sowjet-Unie direct be tekenen dat de Sowjet-Unie direct een krachtiger politiek tegenover de Ver enigde Staten zal voeren. De moeilijk heden zijn van binnenlandse aard en wat dit voor de rest van de wereld be tekent is nog niet duidelijk. De President geloofde er niets van dat Rusland bij de ontwikkeling van de waterstofbom verder was dan de Ver enigde Statan. Er bestaat voor de uit lating van Molotof geen enkel bewijs. President Eisenhower vertelde verder nog op zijn persconferentie, dat de benoemde Russische minister van Defensie, Maarschalk Zjoekof, vroeger een goede vriend van hem was geweest. Beiden waren zij in 1946 bevelhebbers geweest van de bezettingszones in Duitsland. Zjoekof was na de oorlog tot twee maal toe door Eisenhower uitgenodigd om de Verenigde Staten te bezoeken en nog steeds was het een vurige wens van Zjoekof om aan deze uitnodiging ge volg te geven. „Thans”, zo ging Eisenhower verder, „nu ik President van de Verenigde Sta ten ben, zal ik een dergelijke uitnodi ging niet op een persconferentie herha len, maar ik zal er zeker met mijn raadgevers over spreken”. De nieuwe premier Boelganin heeft vandaag zijn debuut gemaakt voor de 1300 afgevaardigden. Het be gin was al goed, want toen hij zich naar het spreekgestoelte begaf om zijn rede uit te spreken stonden alle afgevaardigden op en applaudiseer- den een minuut lang. fee zware industrie, zo beloofde Boel ganin al direct, is de basis van ons on- schokbaar verdedigingsvermogen van ons land en onze strijdkrachten. Zij maakte de overwinning in de oorlog mogelijk en nu maakt zij de ontwikke ling van alle takken der nationale eco nomie mogelijk. De vriendschappelijke betrekkingen in de oorlogstijd tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland, zo zei Boelganin verder, is ook nu nog mogelijk. Maar het is niet onze schuld dat er een verandering in de betrekkingen is gekomen. De nieuwe premier kreeg een da verend applaus, toen hij Rood-China de volledige steun van Rusland in zake Formosa toezegde. De Verenig de Staten volgen met hun Formo- saans beleid een gevaarlijke weg. De rol van de Verenigde Naties is ver bazingwekkend. Deze organisatie moet de Verenigde Staten veroor delen. Voor de rede van Boelganin hadden nog enkele afgevaardigden de lof op het leger bezongen. BUITENLANDSE POLITIEK. Ook nam de Opperste Sowjet nog een algemene verklaring over de bui- LONDEN, 9 Februari. man, die na de omwenteling gisteren in Moskou het heft in han den heeft genomen is niet in de eer ste plaats de nieuwe premier Boel ganin, maai’ de secretaris-generaal van het bestuur van de Communis tische Partij, de 60-jarige Nikita Sergejwitsj Kroesjtsjef. Hij moet de man achter de schermen zijn die Malenkof door Boelganin heeft vervangen. Rusland-kenners be schouwen de nieuwe premier Boel ganin meer als een stroman. De man achter de schermen dan, die thans het voor een groot deel voor het zeggen heeft, Kroesjtsjef, is in de om geving van Avan Koersk als mijnwer- kerszoon geboren. In de Bolsjewisti sche revolutie van 1917 had hij niet veel te betekenen. Maar na zijn toetre ding tot de Communistische Partij maakte hij snel promotie in de partij- hiërarchie. Vooral in de Oekraine heeft Kroesjtsjef belangrijke invloed uitge- oefend. Toen de Duitsers in 1941 deze republiek binnentrokken was hij het die het guerillaverzet organiseerde. Na de oorlog werd Kroesjtsjef voorzitter van de Oekrainse Ministerraad. Toen hij in 1949 weer in Moskou kwam, greep hij zijn kans. De ingrij pende reorganisatie van de landbouw in Rusland was zijn werk. Geen won der, dat hij in die tijd lid werd van het secretariaat van het Partijbestuur. DE BILT, 9 Febr. Wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Noord. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. Hoogwater Vrijdag 11 Februari: Vlissingen: 4.31 u. 2.19 m., 16.56 u. 2.10 m. Terneuzen: 5.03 u. 2.34 m., 17.26 u. 70, achterblijven. Zij zouden verklaard 2.25 m. Wemeldinge: 6.21 u. 1.60 m., hebben, de Regering niet tot last te 18.40 u. 1.74 m. Zierikzee: 6.02 u. 1.34 m., 18.27 u. 1.49 m. ’s-GRAVENHAGE, 9 Febr. Paul Ruegger heeft ontslag gevraagd als voorziter van het internationale comi té van het Rode Kruis. Dit verzoek is ingewilligd en het comité heeft een stemmig tot nieuwe voorzitter gekozen Leopold Boissier, hoogleraar aan de Universiteit van Genève en voormalig secretaris-generaal van de interparle mentaire Unie. Hij is thans vice-voor- zitter. Zijn nieuwe functie gaat een September a.s. in. Tot zolang zal Rueg ger Stichting van de Arbeid overleg ge pleegd worden. Dit zei gistermorgen minister-president Drees in antwoord op de algemene politieke beschouwin gen. De regering streeft naar een periode van rust. Zij is ongerust over de hui dige prijsvorming. De prijsafspraken leiden tot een te hoog niveau van de kosten en vaak tot onnodige prijsstij gingen. Men gaat het als een misdaad zien als een efficient werkend bedrijf prijsconcurrentie voert. Komt de toe nemende welvaart ook aan de arbei ders ten goede? Het valt niet te ont kennen, dat de lonen in 1954 meer zijn gestegen dan de prijzen. Maar ook kan worden toegegeven dat de stijging van het prijsindexcijfer enigszins veront rustend is. Volgens dr Drees zou men uit louter conjuncturele overwegingen de belas tingen niet moeten verlagen. Het gaat hier echter om een afweging van be langen. De regering is voor belasting verlaging per 1 Juli omdat de huidige belastingen nu eenmaal te hoog zijn en omdat zij kan dienen als compensatie voor de vergeten groepen en voor de vaste inkomens. MINISTERS IN BESCHERMING Als voorzitter van een gemengd Ka binet had de heer Drees geen behoefte om over het Mandement te praten. Hij begreep dat dit herderlijk schrijven de onderlinge partijverhoudingen hebben veranderd, maar het Kabinet heeft te maken met zakelijke vraagstukken. Prof. Molenaar (V.V.D.) kreeg te ho ren dat zijn critiek op het Kabinet niet billijk was. Minister van Thiel werd in bescherming genomen. Het indienen van wetsontwerpen is niet altijd de be langrijkste taak van een bewindsman en de kwestie van de Nederlanders in Indonesië is Kabinetspolitiek. Men kan klagen over het gebrek aan psycholo gie bij minister Staf, maar men moet niet vergeten dat de Nato onze defen sie zeer waardeert. Dat is zijn werk. Minister Beel werd geprezen als een uitnemend bestuurder. En nu mag Bui tenlandse Zaken een fout hebben ge maakt bij het vaststellen van de ge- talssterkte van de Russische Ambassa de, daartegenover staat dat onze inter nationale positie is gestegen. Dat is te danken aan de ministers Beyen en Luns. Er zal rekening gehouden worden met de wens van de Eerste Kamer tot een geringe uitbreiding van ons Parle ment, waarbij de verhouding 2 1 in acht genomen zal worden Er is een voorstel tot grondwetswij ziging in overweging om de Provin cies meer zelfstandigheid te geven. GEEN OORLOG. Volgens dr Drees is het gevaar voor een grote oorlog geringer dan velen denken. Het grootste gevaar is de voortdurende spanning. Tegenover de gevaren moeten we positieve daden stellen. En een van die daden is de uitbreiding van de internationale sa menwerking. Binnenkort zijn er voor stellen te verwachten over de instel ling van een raadgevend Benelux- pariement. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad" «oofdkantoor: Goes, L. Vorststr. B 90 Tel 2438. Giro 274289. vontóren: Vlissingen: Nieuwstr. Kef 326; Middelburg: Korte Jvktr 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1