en STERLINGSHAG Op 16 Februari 1655 trouwden Jan de Wit en Wendela Bicker a stoop i iSmUHG! Speelclub „De Negen Huizen Baarle-Hertog draait lustig in UIT DE KERKEN Bonte*’ wereld! Geld op straat in n Amsterdam nam om bij huwelijken te beperken... maatregelen het feestrumoer JViemeijers Veekoopman in „niemandsland” verzint allerlei foefjes om wet te ontduiken ZEEUWSCH DAGBLAD 1 FebruafI 1$55 4 Nederlandse justitie ingrijpen? Zal Belgische en ie geleden drie eeuwen Zeeuwse Wandelingen pagina 5 Onderzoek naar oorlogvoering in Indo-China Qaa'ujtn ardi-temiet Zeven jongens gearresteerd te Utrecht Gedupeerde redder uit Giethoorn werd geholpen Giethoornse punters naar de E 55 Aardenburg geeft geen subsidie voor helicopterdienst Financieel resultaat Lutherfilm De bruiloftskeur. De gasten. Sem idealen, meel Iddmaailchaji ïl.R.9,. Levensstandaard in Engeland ilalan, heefit tyd Bruid en bruidegom. Het verband. Boete betalen. Nederlands Hervormde Predikantenvereniging ’s-GRAVENHAGE, 5 Febr. Van .18~-20 April zal te Utrecht de jaar- ’Jkse predikantenvergadering worden gehouden. Maandag 18 April is de ont- •noetingsavond in het gebouw van Aunsten en Wetenschappen. De heer J. van Mullem zal spreken over werk van filmcentrum en enkele “ta.3 vertonen. Een bruiloft van la; Ingezonden Mededeling (Adv STEMMEN steeds niet officieel is uitgemaakt of dit gebied aan België dan wel een gasgenerator et u n i j L. v. W. 1 t e 1 dr op rechter opnieuw dat de enclave Baar- le-Hertog Belgisch grondgebied was en verder dat de bestaande huurovereen komst tussen de Seaside Club en Van den E. beëindigd was. Van dit vonnis zal de Seaside Club in hoger beroep gaan bij de rechtbank te Turnhout. De club wordt daarbij bijgestaan door mr P. van ’t Hoff Stolk uit Den Haag en mr Franck uit Antwerpen. Inmiddels heeft Van den E. onder de naam „De negen huizen” In zijn woning een nieuwe speelclub opge richt. Hij zou zelfs verkondigd hebben misschien een concessie te zullen krij gen, wat niet het geval blijkt te zijn. Naar het A. N. P. verder verneemt, zijn speelclubs ook in België niet wet telijk toegelaten. De autoriteiten laten enkele van deze inrichtingen ooglui kend toe. De Belgische fiscus heft taxen op elke inzet, hetgeen grote be dragen in het laatje brengt. a e t U- m- en. id- >en ide st- as >t- ta de ar uit e. e- d, ie in Iri- its- nt- lele den ere aar ief- urd ter- .ks- ven i de iet .ha- erd erd de >pie urn aan ren De zal •en* »u kte lu cht rol- ive .‘in een lts to ast ten tig en en, ale as tan ien en, U aar in- och ek. lale tide ii- ka ?n. *st ed nt ;el o- u- ge jk e- 511 P 1- n e r P- le w >n P n Van de eigenlijke lijst van 55 mogen we aftrekken: bruidegom, bruid en speelnoot® (totaal 6), zodat er nog 49 overbleven. Dus precies 1 minder dan het maximum aantal. Zo deden def tige lui, die de wet gehoorzaamden, meestal. Ien en uit te hollen, zodat zij krach teloos zou worden. Bid dan, o'zendende kerk van Ne derland, dat de overwinningen van onze Heer zichtbaar mogen blijven in de gemeenten van Papoealand! In Frankrijk is door de Regie Natio nale des Usines Renault een locomo tief met gasturbine gebouwd, die de eerste ter wereld is, waarbij de turbine gevoed wordt door met vrije zuigers. UTRECHT, 5 Februari.- De poli tie te Utrecht heeft zeven jongens van 13 tot 16 jaar gearresteerd. Zij wor den ervan verdacht dat zij zich in de afgelopen weken toegang hebben wéten te verschaffen tot scholen voor al in de omgeving van het voormalige Zjiilen. iZij zouden in totaal een bedrag van f 200.— hebben gestolen. Vijf van hen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Zij zullen voor de Officier van Justi tie worden geleid. zT\ e meeste lezers en lezeressen zullen wel eens een bruiloft meegemaakt hebben. Voor sommigen een gebeurtenis, waarop ze zich al weken van te voren verheugen. Voor bruid en bruidegom een gewichtige dag, wel licht wel de mooiste van hun leven. Voor hun ouders niet minder. Vooral voor die van de bruid ook een dag vol zorgen en spanningen. Want meestal is het de gewoonte, dat deze het feest organiseren. Daar zit heel wat aan GIETHOORN, 5 Febr. Op 11 Fe bruari 1953, toen de eigenaar zich met een punterploeg in het rampgebied be vond om de slachtoffers hulp te verle nen, is, zoals men zich zal herinneren, In Giethoorn het watersportcafé van de heer G. Dijksma afgebrand. Er werd een hulpactie op touw gezet om de van zijn broodwinning beroofde eigenaar aan een nieuw café te helpen en dank zij de offervaardigheid van velen in den lande is In de nieuw geprojecteerde dorpskern van Giethoorn een hotelletje gebouwd dat thans voltooid en Inge richt is. Het zal op 11 Februari a.s. door de burgemeester van Giethoorn, die een belangrijk aandeel in de hulp actie heeft gehad, worden geopend. GIETHOORN, 5 Febr. Bij wijze Van attractie zullen de Glethoorse pun ters en vlotten tijdens de E 55 in Rot terdam in de parkvijver van het ten toonstellingsterrein varen. Van de spe ciaal voor dit doel bestemde vaartuigen, welke thans op een Giethoornse scheeps werf in aanbouw zijn, zullen de vlotten van een gecamoufleerde motor worden voorzien. De punters zullen echter met de z.g. boom worden voortbewogen. De bemanning zal uit Giethoornse punte- raars bestaan. AARDENBURG, 5 Febr. De Aar- denburgse raad heeft, gezien het slechts zeer geringe belang dat deze gemeente daarbij heeft, unaniem op voorstel van B. en W. besloten geen financiële medewerking te verlenen in de totstandkoming van een helicopter- verbinding tussen Sluiskil en Rotter dam. ’s-GRAVENHAGE, 5 Febr. De Verenigde Lutherse kerk van Ameri ka, die een bedrag van 450.000 dollar had gevoteerd voor het uitbrengen van de Luther-film, heeft een groot deel hiervan reeds terug ontvangen uit de opbrengsten in verschillende landen, terwijl in een aantal landen, met name Engeland, de film in feite nog moet gaan lopen, aldus het persbureau van de Ned. Herv. kerk. Ontvangen werd reeds een bedrag van 300.000 dollar dat echter moet worden benut voor het uitbrengen van een andere film. Men overweegt nu een film te doen samenstellen over het leven van Johan Seb. Bach, maar dit is nog slechts een voorlopig plan. aan Simson, die een week lang feest vierde. Er werd gedicht en gedanst, gezongen en gespeeld, dat de hele buurt overeind stond. De magistraat wilde dit feestrumoer wel een beetje temperen. Juist een paar weken vóór het huwelijk van Jan de Witt had de overheid van Amster dam een nieuwe keur hierover uitge vaardigd, „dat uit het midden van deze stad alle onbehoorlijke groots heid, overdaad en onnutte verkwisting van middelen, door welke de toorn Gos wordt verwekt en ontstoken, zou mogen geweerd worden.” Er werd bepaald hoeveel gasten men op het feest mocht hebben, tegen precies zo uitgerekend. Om zich té houden aan de verordeningen, de keur van de stad. Op vroegere bruiloften ging het er soms onbehoorlijk naar toe. Geweldig wat er op zo’n dag verwerkt werd aan eten en drinken! Een dag? Nee, soms wel een paar dagen, gedachtig zeker In Frankrijk lag dezer dagen een kleih fortuintje op de straat, toen een houthandelaar in deze goede stad een voorraad Persianer lamsvelletjes op het trottoir voor zijn zaak uitstalde, teneinde ze op kleur en kwaliteit bij daglicht te controleren en sorteren. Hoewel de man uit angst voor dieven weigerde de waarde van de kostbare verzameling te noemen, staat wel vast, dat de huidjes minstens een bedrag van pl.m. 20.000 gulden ver tegenwoordigden. Vroeger was het al evenzo. In een oud boek vond ik een lijst van de bruilofstgasten, toen de raadpensiona ris Mr Johan de Witt op 16 Februari 1655 trouwde, juist 3 eeuwen geleden. Familieleden en vrienden, burge meesters en pensionarissen, een schout en een drost, deftige perso nen allemaal. Wat niet te verwon deren is als de belangrijkste persoon van het land trouwt. Op de lijst zijn een paar namen doorgestreept (waarom is niet be kend), maar onder aan de lijst door evenveel andere vervangen. Een behoorlijk aantal: 71 totaal. Dat is niet zo maar een toevallig en willekeurig aantal, dat is heel fai pipe and ci^a.ieü&s Het Nieuw-Israëllsch Weekblad ci teert uit de Israëlietische Nieuwsbode van 1880 dit fraaie bericht, afkomstig uit een plaatsje aan de Main: Een waskaarsenmaker (christen) aldaar schold in de tegenwoordigheid van een Israëliet hevig op de antl- semieten-beweging en haar leiders. De benamingen, die hij aan Stöcker, Henricl, Förster en consorten gaf wa ren voor dezen allesbehalve vleiend. De Israëliet hoorde hem verbaasd aan en vraagde de man naar de re den zijner geweldige toornige uit drukkingen. „Ja”, antwoorde de ge vraagde: „gij kunt u niet voorstellen wel een nadeel mij deze veroorzaken! Meer dan honderd rijke Joodse fami- liën,Voor welke ik anders kerstbo men moest versieren, hebben er dit jaar geen laten oprichten!” Ds Chr. W. J. Teeuwen keert zich in De Bazuin, orgaan van de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen, tegen de „kerkeraadsza- ken”: discussies over allerlei ruzies, die er in de gemeente leven en die de ker- keraad moet oplossen. Hij meent, dat de Geest niet meer door de gemeenten waart. Dan zouden de „kerkeraadsza- ken” van andere aard zijn! Ds Teeu wen merkt op:,.. Wat er op de kêrkeraadstafel ver schijnt aan pietluttigs, geeft beter spiegel van de algemene ingezonken- heid dan, laat ons zeggen, de kwes tie van de toenadering def kerken. Als er onder ons geen machtige op- waking komt uitsluitend voor het Ko ninkrijk, dan zinken wjj nog meer in. Dan worden wij. onder kerkeraadsza- ken begraven. Wat ons ontbreekt is: grote Idea len. Problematiek hebben wij genoeg. Vooral in de oecumenische lijn. Tel kens lezen wij: dit kan niet en dat kan niet, maar de onbehagelijkheid blijft. Instede dat men de oecumene in de practijk ging verwerkelijken in dier voege: dat er een missionaire storm onder ons vaardig werd. Dat is het enige dat de kerk doen kan. En daar aan hebben wij allen mee te doen: de geleerde evengoed als de ongeletter de, de persman en de jongen van de J. V. De eenvoudigen beschamen _ln dit opzicht door hun trouw nog altijd menig intellectueel. Van kerkeraadszaken gesproken. Geef mij rapporten, waarin zwart op wit te lezen staat, hoever het Ko ninkrijk in een bepaalde plaats toe neemt door de arbeid van heel een gemeente. Zou God In de hemel niet meer op dergelijke stukken letten dan op heel die papieren rompslomp, die slechts documentatie is van een in de grond wereldgelijkvormige geest Iemand vraagt aan De Saamblnder, het weekblad der Gereformeerde Ge meenten, of het juist is, dat men be dankt als lid van het Ned. Bijbelge nootschap, omdat het N. B. G. de nieu we bijbelvertaling heeft uitgegeven. Het antwoord op deze vraag vermeld o.a.: Enerzijds heeft het ook ons be droefd dat de nieuwe vertaling In da bijbel zoals die verscheen, tot stand kwam. En wij zijn nog steeds dezelf de mening toegedaan, namelijk dat deze nieuwe vertaling voor ons on aanvaardbaar is voor gebruik In de kerk zowel als in de huisgezinnen. Wij betreuren dan ook deze ver schijning, temeer nog, wijl men deze in de plaats van onze kostelijke sta tenvertaling wil stellen, met alle ge varen die o.i. daaraan verbonden zijn. Maar dit bedroevende feit neemt daarom niet weg ’t vele goede andere werk dat door het Nederlands Bijbel genootschap wordt gepresteerd. De secretaris van het genoemde genoot schap deelde mede, dat nog onlangs een oplage van 10.000 bijbels in de oude statenvertaling het licht zag, welke alle gedrukt werden door het N. B. G. Er werd bijgevoegd, dat geen enkele drukker in deze tijd zulk een oplage voor zijn rekening zou dur ven nemen, terwijl mede hierdoor de statenvertaling nog steeds voor zulk een lage prijs te allen tijde kan wor den gekocht. Ook werd medegedeeld, dat zorg zal worden gedragen, dat naast de nieuwe vertaling de staten vertaling in de oude spelling ver krijgbaar zal blijven, hoewel dit gro te offers van het N. B. G. vroeg. Om dit nu te waarderen en alle nadruk daarop te blijven vestigen is het juist nodig zijn lidmaatschap niet op te zeggen, doch dit werk te steunen. PARIJS, 5 Febr. De Franse re gering heeft meegedeeld, dat een com- M’ssle zal worden benoemd om een on derzoek in te stellen naar de Franse militaire operaties gedurende het laat- ste jaar van de oorlog in Indo-China. P't geschiedt op verzoek van generaal Henri Navarre, die van Mei 1953 tot «J®1 1953 opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Indo-China is geweest. De generaal wenst, dat de commissie speciaal aandacht besteed can de slag om Dien Blen Phoe. LONDEN, 5 Februari. Indien Groot-Brittannië de huidige vooruit gang op industrieel gebied kan vol houden en een dergelijke gang van zaken in de landbouw, transport en distributie kan verzekeren zal het mogelijk zijn om het doel te verwer kelijken dat de Britse minister van Financiën, Butler, heeft gesteld, na melijk om de levensstandaard in vijf en twintig jaat te verdubbelen. Dit is de mening van Sir Edward Smith, voorzitter van de Britse Productivi- teitsraad. In" een te Londen uitge geven verklaring wordt gezegd, dat de toeneming van de productiviteit in Groot-Brittannië groter is geweest dan in de Verenigde Staten. „Voor de oorlog”, aldus Sir Eward, „bedroeg de toeneming in-de industrie en de mijnbouw ongeveer anderhalf procent per jaar. Sedert 1947 is de productivi- teits-index gemiddeld 2,6 procent ge weest tegen 2,7 procent in de Ver enigde Staten. In 1953 en 1954 is de productiviteit in Groot-Brittannië met ongeveer 4,3 procent per jaar gestegen. In dezelfde periode is ook de productiviteit van andere landen toegenomen, maar die van de V.S. is practisch stationnair ge bleven. In deze dagen wordt het honderdja rig bestaan van de zending op Nieuw- Guinea gevierd. De missionaire activi teit in dit land heeft vrucht gedragen. Toch roept de zendlngspredikant H. J. Teutscher die pas uit Nieuw-Guinea is teruggekeerd in de ’s-Gravenhaag- se Kerkbode tot bezinning. Hij schrjjft: Elke doop van een heiden uit Pa poealand betekende voor de satan een nederlaag. Duizenden en nog eens duizenden malen heeft hij die neder laag geleden; daar, waar een mens zich aan Jezus Christus gewonnen gaf, werd hij binnen het krachtenveld van zijn overwinnende Heer getrok ken, weggerukt uit het machtsgebied van de machten der duisternis. Maar satan heeft tijd. En ook op het domein van bijbel en kerk weet hij te infiltreren. In het midden der jonge papoease gemeenten is hij door gedrongen en heeft hij angst en vrees geblazen in de harten der mensen. En waar de vrees gaat winnen, daar wijkt het geloof. Telkens weer ko men de tekenen van grote verwar ring in het denken der christenen aan het licht; telkens weer blijkt, dat ze voortdenken volgens het oude heiden denkpatroon; telkens weer zijn er de heidense pogingen in christelijk ge waad, waarbij men de Heer wil voor schrijven, op welke wijze Hij het lot van Zijn kinderen moet wenden. Na honderd jaar zendingsarbeid op Nieuw-Guinea staat daar een. jonge, wordende kerk, geconfronteerd met de machten der duisternis. De mach ten trachten de overwinnlngsbood- schap van Jezus Christus te omhul- vast. Niet alleen, hoeveel eet- en drinkwaren er moeten besteld worden, maar ook de vraag: wie zullen er uitgenodigd worden? Hoever zal men gaan met het uit nodigen? Tot de hoeveelste graad van familie? Welke goede vrienden en vriendinnen mogen er komen? Een hele uitzoekerij om niemand te ver geten, die er „recht” op heeft het feest bij te wonen. Geen recht-volgens-de- wet, maar gewoonterecht, volgens het gebruik in een bepaalde streek of fa milie. Ook is hierbij de beschikbare ruimte een voorname factor, vooral bij Zeeuwse boerenbruiloften, waar meestal dicht bij de honderd gasten zijn. De bruidegom heb ik al een paar keer genoemd, maar wie was de bruid? Sedert de herfst van 1654 was Jan de Witt verliefd op Wendela Bicker, de dochter van de kort geleden ge storven Amsterdamse burgemeester Jan Bicker. Een schatrijk meisje van 18 jaar, dat uit haar vaderlijk erfdeel een halve ton meebracht en een paar jaar later bij de dood van haar moe der nog een ton erfde. Ze gaf niet dadelijk haar ja-woord aan de ruim 10 jaar oudere minnaar, vooral haar moeder had nogal bezwa ren. Tenslotte is het toch „doorgegaan” en juist 300 jaar geleden werden ze een paar. Geen speciale Zeeuwse wandeling, zult u misschien zeggen. U moet niet vergeten, dat de Hol landse raadpensionaris Jan de Witt ook wel wat met Zeeland te maken had. We denken alleen maar aan zijn poging om het jonge Oranjeprinsje (de latere Willem III) in de hoek te duwen, terwijl men juist in Zeeland vurig Oranjegezind was. Zo kwam Jan de Witt in Augustus 1652 als (jongste, maar invloedrijkste) lid van een depu tatie uit Holland om de Zeeuwse Sta ten te bewegen niet toe te geven aan de wens van het volk, dat de Prins meer invloed wilde geven. De ont vangst in Middelburg was in hoge mate vijandig en er moesten bijzon dere veiligheidsmaatregelen getrof fen worden. De Witt zei van dit be zoek: „Men zou gaarne zodanige zorg voor onze personen dragen, dat de Zeeuwse koortsen ons niet meer kon den kwellen en dat wij de reiskosten terug mochten besparen.” Galgenhumor, voelt u ze? Dan moeten we ook niet vergeten, dat eveneens in gemeenteraden en kerkeraden van Zeeuwse gemeenten dezelfde klachten gehoord werden als in Amsterdam. Ook hier werden keu ren uitgevaardigd en bezwaren ingé bracht tegen al te uitbundige brui loftsfeesten. Leest u b.v. maar eens de notulen van de kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Middelburg in de 17e en 18e eeuw. Wie deze bepalingen niet nakwam moest boete betalen. Dat was een handige zet van die Amsterdamse gemeenteraad, want deze boeten kwamen ten goede aan het Aalmoe zeniershuis, dat best enige verster king van de financiën kon gebrui ken. Nu hielden de deftige lui zich zeker sfipt aan deze keur? Geen sprake van! De bruidegom betaalde de boeten vooruit en de keur werd zonder de minste gewetenswroeging overtreden. De bruiloftsgangers gingen hun fees telijke gang en trokken zich niets van dë verordening aan. Ze hadden im mers bij voorbaat hun overtreding ge boet, de armen waren er goed mee en voor „de toorn Gods” hadden ze dus niet te vrezen. Jan de Witt kon als eerste man in het land zoiets natuurlijk niet doen. De gasten werdén uitgenodigd om 2 uur in het bruiloftshuis te zijn „om- me preciselijck voor de ure bij de Keu- re dezer Stede Amsterdam geprefigert voorgschreven) aan den disch ge zeten te werden”. Volgens de keur moesten bij een middagbruiloft de gasten om 2 uur uitgenodigd worden en om 3 uur aan tafel gaan. Maar hoe zat dat met het aantal gasten, dat hoogstens 50 mocht zijn, terwijl we er op deze bruilof 71 tel len? Tamelijk eenvoudig. Er waren 2 lijsten’, één van 55 en één van 16 personen. Maar deze laat ste waren jongelui, die bij de huisge zinnen werden gerekend en voor chet aantal tenminste niet meetel- hoe laat ze moesten uitgenodigd wor- den. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Februari 1955 benoemd tot opzichter op arbeids contract bij de Provinciale Waterstaat de heer C. L. Moens te Aardenburg. den, wanneer de maaltijd zou plaats vinden, wat er zoal opgediend mocht worden, hoe laat men naar huis moest gaan. We klagen tegenwoordig wel eens over de vele voorschriften en bepalin gen, maar vroeger was ook niet alles vrijheidblijheid. Dlnsdagmorgen houdt ds W. Bar- jPrd te Amsterdam de domineespreek. jaarna spreekt dr S. v. d. Linde te wenen a. d. Vecht over „Het werk A n “e Heilige Geest in de gemeente”. .ddags referaat van ds J. M. de i hg, Amsterdam over „Mondigheid”. 3, avond volgt de opvoering van het as T”J.“das” van Hub Gignoux door ,ldse oecumenische spelgroep. 20 April des morgens refe- ‘aat van ds F_ H Landsman uit ’s-Gra- enhage over „Verzuiling”. GRAVENHAGE, 5 Februari. Naar het A.N.P. verneemt, lopen er in S'dische kringen in België geruchten, dat de Belgische en Nederlandse •attie gezamenlijk zou willen optreden tegen de speelclub „De negen hui- wn” in „niemandsland” te Baarle-Hertog. pij navraag te bevoegder plaatse kon echter geen bevestiging dezer ge- mchten worden verkregen. De voornaamste moeilijkheid voor een dergelijk optreden schijnt^te zijn, dat nog - Mn Nederland hoort 7oals bekend, werd er bij het Ver- drag van t iA - - Zoals bekend, werd er bij het Ver- De Seaside Club berustte echter niet drag van Maastricht in 1843 een fout en protesteerde bij de Vrederechter in jemaakt, waardoor de enclave Baarle- Hoogstraten tegen het eigenmachtig Hertog ontstond. Tengevolge hiervan verbreken van de huurovereenkomst kwamen er voortdurend moeilijkhe- door Van den E. Bij vonnis van 25 den over de huur van negen huizen, Januari 1955 verklaarde de Vrede- die in Baarle-Hertog stonden. Deze huizen waren oorspronkelijk het ei gendom van de Nederlandse Spoorwe gen, maar werden door deze aan de Belgische veekoopman S. van den E. verkocht. Van den E. eiste van de huurders dezer woningen meren deels gepensioneerde spoorwegmannen de Belgische huren omdat deze ho ger waren dan de Nederlandse. GEEN DEURWAARDER. Toen de huurders niet van zins waren hierop in te gaan, trachtte de eigenaar de woningen ontruimd te krijgen en dagvaardde de bewoners in 1953 voor de Belgische Vrede rechter. Deze gelastte de ontruiming der woningen omdat deze naar zijn opvatting Belgisch eigendom waren. In tweede aanleg werd dit vonnis door de rechtbank bevestigd. Nu deed zich het merkwaardige feit voor, dat er geen deurwaarders te vinden waren om deze ontruiming ten uitvoer te leggen, omdat geen enkele deurwaarder in dit „nie mandsland” wenste op te treden. De huiseigenaar was daarover zo vertoornd, dat hij de bomen omzaagde en aldus een versperring op de weg aanbracht. Voorts weigerde hij de Pro cureur des Konings uit Turnhout en de Officier van Justitie uit Breda, die de situatie in ogenschouw kwamen ne men, op zijn terrein toe te laten. Bo vendien richtte hij protestborden met weinig vleiende uitlatingen aan het adres der Nederlandse regering op zijn terrein op. Aan de pers liet Van den E; weten, dat in zijn huis een speelclub zou wor den ingericht „omdat de autoriteiten dan wel handelend zouden moeten op telen”. Eenbestuurslid van de „Seaside Club” tekende daarop met fan den E. een overeenkomst dat deze Vroegere Haagse club voor hazardspel het huis van de veekoopman zou. mo gen gebruiken, totdat beslist was of dit Belgisch dan wel Nederlands ge bied was. Hoewel schriftelijk was overeengekomen dat men Van den E. alleen een vergoeding voor electrisch licht en verwarming zou geven, toucheerde deze toch in de loop der maanden bedragen van 500, 900 en ƒ1400 per maand. De speelclub liep „gesmeerd” totdat op een gegeven mo ment een ruzie ontstond tussen de be stuursleden van de club, die door Van den E. werd aangewakkerd. De vee koopman zegde toen de Seaside Club de huur op met de bewering dat de Belgische belastingen hem aansprake lijk zouden stellen voor twee millioen Belgische francs aan „taxen”, die ver schuldigd zouden worden als de Sea side Club niet betaalde en wel wan neer uitgemaakt zou zijn dat de en clave Belgisch grondgebied was. On danks de bereidheid van de Seaside Club om hierover met de Belgische belastingen een regeling te treffen, handhaafde Van den E. zijn huurop- 2egging tegen 26 December 1954 des avonds om 12 uur. Nadat op dit tijd stip de club gesloten was, waarbij Belgische en Nederlandse politieman nen een oogje in het zeil hielden, ver anderde de veekoopman de sloten van ajn woning. j'

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5