DE NAVO, manifestatie s van opofferingsgezindheid samenwerking en HOE DE NAVO WERKT de erflaatster van Personeel der Sowjet-ambassade niet verdubbeld t/u Blikgroenten Het portret ANDERE BLADEN Zwitsalette Onassis dient klacht in opbouw de Atlantische van taak: een J FEUILLETON Twee Haarlemmers uit gevangenis gevlucht van de ingezetenen, is nog niet gereed Onderhoud tussen minister Luns en Russische ambassadeur in Den Haag (T - Quail „Gebrek aan vindingrijkheic in Groot-Brittannië” ij Veel is bereikt, maar de Gemeenschap tot het geluk Gevolg van onjuiste gegevens Lord Ismay rapporteert (slot) het Gelezen in door K. Jonkheid I i Hulpverlening. Infrastructuur. De romantische geschiedenis van een erfenis Productie. Nog Organisatie van thuisfront ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 7 Februari 1955 Pagina 4 Ingezonden Mededelin (Adv.) ge 1. 2. 3. 4. van Ingezonden Mededeling (Adv.) is uw bedoeling met deze XVIII. CONCENTRATIE. de AMSTERDAM, 5 Febr. Uit het huis van bewaring aan de Havenstraat te Amsterdam zijn gisteravond twee daar gedetineerde ca. 30-jarige Haar lemmers ontvlucht. Een nog dn gei He kv de die hu ge ge Be ve hi de v e a c d d D V V a t <3 c c 1 V h 1 b o a 1 t r i ra V( r s c 1 I 1 I s E 1 1 1 2 l S 1 I E 2 jus zei 1 rui 1 dal aai 1; li. n K P NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK r C l s I I J I 8 c a De bekende Nederlandse schaker, dr Max Euwe is onlangs in Zuid-Afrika op bezoek geweest. Hij is er niet bestolen- hoe zouden de bewoners van Zuid-Af rika een Nederlander zoiets kunnen aan doen maar hij heeft er iets vergeten. En wat de enthousiaste schakers in Zuid- Afrika met dit vergeten voorwerp hebben gedaan, daarover lazen wij het volgende in „De Volkskrant”: Dr Max Euwe, de schaker, heeft on langs op zijn tournee door Zuid-Afrika in Johannesburg zijn hoed laten liggen. Juist voor het vliegtuig vertrok moest hij een nieuwe kopen. De oude hoed is echter de wereld nog niet uit want na enkele dagen werd het hoofddeksel teruggevonden. De bewoners van Jo hannesburg, die blijkbaar dol op sou venirs zijn, hebben de hoed eerst enige tijd in verschillende schaakclubs te kijk gesteld en hem daarna als prijs uitge loofd .voor die schaakclub die op een bepaald tournooi de meeste punten ver overde. Dat was nog niet voldoende. Men heeft vervolgens de dr Max Euwe- hoed tot „wisselbeker” gepromoveerd, zodat wie nu drie achtereenvolgende tournooien wint in het bezit komt van het hoofddeksel. Bestrjjd UW PIJNEN met: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten En het is niet zonder reden, dat Lord zijn boek eindigt met de woor den: „Wat ook onze toekomstige betrekkingen met de Sowjet-wereld mogen zijn, de NAVO gaat voort haar bijdrage te leveren aan de op bouw van een gezonde Atlantische Gemeenschap, in staat het welzijn en het geluk van al haar ingezete nen te bevorderen Stel U voor, dat we vandaag zouden schrijven: Het „Wilhelmus” is zoek. Neen, erger: Het „Wilhelmus” is gestolen! U zoudt er ongetwijfeld van schrikken. Maar gelukkig hebben we zulke vreemde din gen in ons land niet meegemaakt. En toch was er dezer dagen een volkslied zoek, De „Marseillaise”, de Franse nationale hymne. Daarover lazen we het volgende bericht in „De Volkskrant”. Uit de muziekbibliotheek van het Bri tish Museum in Londen is de „Straats- burgse copie” van de „Marseillaise” ont. vreemd. De dief heeft het originele exemplaar, dat meer dan 5000 gulden waard is, meegenomen en er een andere uitgave voor in de plaats gelegd. Maar die is maar 100 gulden waard. De dief stal is waarschijnlijk Zaterdag gebeurd en werd vandaag pas ontdekt. De „Straatsburgse copie” was een ver geeld manuscript van het Franse volks lied, zoals het in 1792 werd geschreven door Rouget de Lisle ten behoeve van de vrijwilligers uit Marseille, die in het zogenaamde Rijnleger in Elzas-Lotha- ringen waren gelegerd. Het lied werd populair bij de Parijzenaars en zo werd de „Marseillaise” het volkslied van de Franse Revolutie. De gestolen copie werd in 1946 door het British Museum gekocht van Paul Hirsch, die om aan de Gestapo te ontsnappen enkele jares tevoren naar Engeland was gevlucht. M dief, die het nu heeft meegenomen, zJ het niet kunnen verkopen in het ope.l baar. Gelukkig kon het Engelse persbureau Reuter enkele dagen later de geschokte I Fransen geruststellen, omdat het beroem de exemplaar van het volkslied terecht was. Een 64-jarige exporteur heeft vol gens een verklaring van een detective toegegeven, dat hjj het kostbare exem plaar uit het museum had gestolen en een latere Parijse uitgave er voor in de plaats had gelegd. De man is wegens dit „histo rische” vergrijp in arrest gesteld. het nodig is?” ,,U kunt hier altijd terug komen. Dat kan niemand u beletten”. Hij komt bij Brant van Welden. „Ik heb dit schrijven van u ont vangen”. „Ja meneer”. De compagnons kijken met taxeren de ogen en lezen naam en adres van LONDEN, 5 Febr. Een Britse re geringsinstelling, die vijf jaar geleden in het leven werd geroepen, om parti culieren tot het doen van uitvindingen te stimuleren, heeft in haar rapport on der meer verklaard, dat er een gebrek aan vindingrijkheid in Groot-Brittannlë heerst. De organisatie is van mening, dat er niet een aanzienlijk aantal van particuliere uitvinders Is, die steun no dig heeft. „Een al te optimistische ver wachting, om de nationale welvaart te vergroten door hen (de uitvinders) te stimuleren, is op een teleurstelling uit gelopen.” Behalve op het gebied van lichte machinebouw en instrumentma kerij waren er weinig technische bijdra gen geleverd. Op het gebied van de natuurkunde, de chemie, de biologie, medische weten schap en nlet-mechanische constructies waren er geen verdienstelijke Ideeën naar voren gebracht. Een klein aantal uitvinders verkreeg steun. Acht belangrijke projecten wa ren onderhanden en van deze konden eigenlijk slechts vier tot particulier Ini tiatief (nlet-vakkundig) gerekend wor den. plaats gehad. De regering is ook In de toekomst niet voornemens bezwaren te maken tegen al hetgeen, dat overeenkomstig Internationaal gebruik en In overeen- stemming met de wederzijdse belangen, als normale aanvulling en normale werkzaamheden der Russische ambas sade en handelsvertegenwoordlglng kan gelden. Dit laatste cijfer werd derhalve te hoog opgegeven. Een en ander had tot gevolg, dat een onjuiste indruk werd verkregen van de vermeerdering in personeelssterkte der Sowjet-am bassade In Den Haag. Ten einde mogelijke misverstanden, die zich ook ten aanzien van andere buitenlandse vertegenwoordigingen in Nederland zouden kunnen voordoen, In de toekomst te vermjjden, wordt thans overwogen de hoofden van diplomatieke missles In Den Haag te verzoeken perio diek een opgave te verstrekken van de personeelssterkte der betreffende ver tegenwoordiging. Het Bulgaarse ministerie van Buiten landse Zaken meldt, dat kort geleden een spionnagegroep onschadelijk is gemaakt, die voor Amerika werkte. De leider, Kristo Nestrorof, was gedood toen hij zich tegen arrestatie verzette. De Nederlandse delegatie in de NAVO-Raad in 1952: V.l.n.r. Minister van Defensie, C. Staf, J. W. Beijen, minis ter van Buitenlandse Zaken, Minister van Financiën, J. A. van der Kieft en de perma nente vertegenwoordiger van Nederland A. W. L. Jonkheer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Teunis de Bas, de knecht van baas, is naar het Gemeentehuis ge weest, maar niet veel wijzer gewor den. Hij dacht er heel wat te horen, maar men wist er niets. „Je moet onderzoeken, of je familie bent van de erflaters, heeft mijn baas gezegd”, vertelde Teunis. „Dan moet je je stamboom opvra gen, dat heeft je baas ook gedaan. Daar zijn we aan bezig”, antwoordden de heren. „Kost dat geld?” „Ja, het kost wel iets. Dat moet je er op wagen.” Teunis heeft het er op gewaagd en dit aan buurman verteld, die gerust stellend geantwoord heeft: „Dat komt in orde, Teunis.” Wanneer na een strenge winter hd voorjaarszonnetje vrolijk schijnt en daar door de laatste resten sneeuw en ijs op ruimt, dan is iedereen tevreden. Maar wf« weet hoe men over enkele jaren sneeuw en ijs gaat opruimen. De Russen wille» n.l. het Poolgebied gaan ontdooien. Op welke wjjze zij dit willen proberen, lazen we In „De Volkskrant”: Russische ingenieurs, die met behulp van atoomontploffingen de loop der ri vieren willen wijzigen en bergen willen doen verdwijnen, overwegen de warme golfstromen van de Stille Oceaan naar de Poolzee te leiden. In een uitzending“Van radio-Moskou werd meegedeeld, dat er volgens inge nieur Andrei Markin een plan is om een hele reeks van projecten uit te wer ken, om de warme golfstromen van de Stille Oceaan naar de Poolzee te leiden teneinde de temperaturen binen de pool cirkel te verhogen. De vergelijking van deze denkbeelden zou neerkomen op de ontdekking van werelddelen en zou tot een ongekende toeneming van de rijk dom der volken leiden. In de uitzending werd niet gezegd van wie het plan af komstig was. Wel werd betoogd: „Wij hebben nog enorme gebiedën maagde lijke grond in ons land. De grootste hiervan zijn waarschijnlijk bedekt met eeuwig ijs”. Als er Iets noodzakelijk was, was dat wel de wederzijdse hulpverlening. De financiële en materiële hulpbronnen waren nu eenmaal volslagen ontoerei kend voor de militaire taak. Maar men kwam de verplichtingen na en hielp el kaar. Dat wordt wel eens te veel ver geten. De drie voornaamste resultaten van de wederzijdse hulpverlening waren een voortdurende toeneming In om vang en kwaliteit van een evenwich tig opgebouwde gemeenschappelijke strijdmacht, een vermindering van de oecumenische ontwrichtingen en de ontwikkeling van de samenwerking. Belangrijk zijn vooral de plannen voor de noodomstandigheden. Die mogen niet onderschat worden, want juist deze plannen zijn gericht op de bescherming van de burgerbevolking. Zo worden bestudeerd de waarschuwingssystemen tegen luchtaanvallen, de bescherming tegen de verschillende soorten bommen, de vluchtelingen-problemen. Veel, heel veel heeft de NAVO nog op dit gebied te doen. Immers, de goe derenvoorziening in oorlogstijd moet nog afdoende geregeld worden, sluitend import-programma moet worden opgesteld. „In deze aangelegenheid, die vitaal belang is voor de veiligheid”, zo schrijft Lord Ismay, „het onderhoud en het doelmatig bestuur van het bestuur van het thuisfront in tijden van oorlog, staat de Raad nog aan het begin van een taak, van een eerste ur gentie en belangrijkheid.” „Wat heeft de NAVO bereikt?” is een hoofdstuk van het boek van Lord Is may getiteld. Het antwoord is niet moeilijk. De grafieken en schema’s in het boek zijn al een getuigenis op zich zelf, een getuigenis van het enorme ap paraat, waarmee de NAVO werkt, maar ook een getuigenis van de gezamenlij ke offers, die door de veertien landen werden gebracht voor de opbouw van een hechte verdediging voor de Atlan tische Gemeenschap. Enkele omwonenden zouden te on geveer 6 uur een paar mannen in bur ger, niet in gevangeniskleding, met een ladder hebben bezig gezien bij de muur aan de achterzijde der gevange nis. Dit hebben zij verklaard tegen over enkele der vele rechercheurs die onmiddellijk na het bekend worden der ontsnapping bij het vooravond- appel een speurtocht zijn begonnen. Deze opsporing die vele uren lang is voortgezet is vruchteloos gebleven. 18) „Indertijd ontving ik deze oproep en ben hier op die vergadering geweest. U had alle belanghebbenden opgeroe pen. Nu hebben we weer allen een schrijven ontvangen. Weet u daar van?” „Van een tweede oproep is ons niets bekend.” „Maar de adressen zijn hier toch bekend?” „Natuurlijk.” „Alleen hier en bij niemand an ders?” „Dat kan ik moeilijk weten.” „Wij hebben allen ’n gelijkluidend schrijven ontvangen. Ik begrijp niet, hoe die lui aan mijn adres komen en aan de andere adressen. Het komt dus niet van hier?” „Hebt u dat schrijven bij u? Dan kan ik het dadelijk zien”. Hij toont de brief. „Dit schrijven is niet van ons. Wel is een van deze heren hier geweest. Hij toonde ons een paar brieven, zei hier te komen als vertegenwoordiger van enkele reflectanten en vroeg ook om de andere adressen, omdat hij die nodig had voor het verzamelen van gegevens. Die adressen hebben wij toen verstrekt!” „Oooooo!” zegt De Bas. „Zo, zo! Kan ik die adressen ook krijgen?” „Dat weet ik niet. U komt niet na mens anderen. Ga eerst naar dat kan toor. Misschien krijgt u ze daar”. De Bas lachte weifelmoedig. „Kan ik hier nog terug komen, als fschoon er een grote voor uitgang is gemaakt”, zo concludeert Lord Ismay in zijn rapport over de NAVO, „blijft een deelneming van Duitsland aan de verdediging van het Westen een harde noodzaak.” Maar niette min is er veel bereikt. Getallen kunnen misleidend zijn, maar het zegt toch wel wat, dat de NAVO in 1949 over ongeveer 12 divisies 400 vliegtuigen en een correspon derend aantal oorlogsbodems be schikte en dat op het ogenblik ck NAO-strijdkrachten ongeveer 101 divisies tellen. De luchtmacht en de marine zijn naar evenredigheid toe genomen, zowel in kwantiteit als in kwaliteit. Natuurlijk hebben de nieuwe wa penen ook de grootste aandacht van de militaire bevelhebbers. Lord Is may Is Over dit onderwerp erg voor zichtig in zjjn mededelingen. Het enige concrete, dat hij schrijft is, dat op dit ogenblik slechts kan worden gezegd, dat de conventionele bewa pening gehandhaafd zal moeten blij ven, tot het moment, waarop duide lijk kan worden aangetoond, dat zij tengevolge van de wetenschappelijke vooruitgang onbruikbaar is geworden. Heeft de NAVO dan heel wat strijd krachten op de been, het grote gemeen schappelijke leger, want dat is het eigenlijk, kan niet bestaan zonder de noodzakelijke voorzieningen. En ook daaraan is hard gewerkt. Op het gebied van de infrastructuur een verzamelwoord voor alle vaste installaties, die nodig zijn t jr onder steuning van de militaire operaties rijn belangrijke resultaten geboekt. Lord Ismay is hier tevreden over, maar het programma is nog niet afge werkt. Reeds beschikt men over meer dan 125 vliegvelden in de Europese lan den. Meer dan 300 telecommunicatle- projecten van het Noorden van Noor wegen tot in Turkije toe zijn in uitvoe ring. De helft is ongeveer gereed. In de loop van 1955, om nog enkele cijfers te noemen, zullen 16.000 km landlijnen, 10.000 km radio relay-verbindingen en 1700 km onderzeekaibel zijn toegevoegd aan de bestaande burgerlijke verbindin gen. Dit is nog niet alles. Er wordt verder gewerkt aan andere projecten zoals olieaanvoerleidlngen en -opslag plaatsen, opleidlngsinstallaties, marlne- installaties etc. VERKLARING. Tijdens het onderhoud, dat minister Luns Vrijdag met de Sowjet-ambassa- deur in Den Haag heeft gehad, is aan laatstgenoemde een verklaring over handigd, waarin wordt gezegd, dat blij kens een nader ingesteld onderzoek het inderdaad juist is, dat het aantal me dewerkers van de ambassade sedert Maart 1953 niet is verdubbeld. Voor wat betreft, dat de ambassade verwacht, dat het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken de nodige maatre gelen zal treffen, opdat in de toekomst geen belemmeringen in de weg zullen worden gelegd aan de normale aanvul ling en de normale werkzaamheden van de ambassade en de Sowjet-handelsver- tegenwoordiglng in Nederland, wordt er op gewezen, dat in het verleden der- gelijke belemmeringen nimmer hebben Het toporgaan van de NAVO is de Ministerraad, waarin de ministers van de veertien landen zitting hebben. De taak van deze Raad kan men in vieren onderscheiden: De Raad is een forum voor politieke besprekingen en de plaats om gedachten uit te wisselen. De Raad is belast met het toezicht op de civiele en militaire uit gaven en tevens met de verdeling, onder de veertien landen, van de gemeenschappelijke financiële lasten. De Raad heeft een aanzienlijke verantwoordelijkheid tegenover de militaire autoriteiten. In dit opzicht is de Raad een internationale Ministerraad, die politieke richtlijnen geeft aan de militaire gezag hebbers en bovendien aan de bevelhebbers de middelen verschaft voor de uitvoering van hun taak. Tenslotte is de Raad belast met de taak om de situatie aan het binnenlandse front te bestuderen. Zo moet de Raad de organisatie van de Bescherming Bevolking bevorderen, plannen opstellen voor de voedselvoorziening, grondstoffenaanvoer, scheepvaart- en binnen lands bestuur in tijden van nood. Het internationaal Secretariaat is samengesteld uit ambtenaren af komstig uit elk der veertien leden-landen. Het Militaire Comité is het opperste militaire orgaan en bestaat in beginsel uit de Chefs van de Generale Staven van de verbonden landen. De Permanente Groep, waarin een Engelsman, een Fransman en een Amerikaan zitting hebben, behandelt de dagelijkse gang van zaken. Zij zetelt in Washington en geeft strategische richtlijnen en coördineert en harmoniseert de defensie-plannen. Het Comité van Militaire Vertegenwoordigers onderhoudt het contact tussen de Permanente Groep en de landen die hierin geen zitting hebben. Opmerkelijk in de werkwijze van de NAVO is het jaarlijks onder zoek. Hierover schrijft Ismay: „Dit Jaarlijkse Onderzoek is een op merkelijke instelling vanwege de aard en de uitvoerigheid van de in lichtingen, welke de veertien landen omtrent hun militaire plannen, hun productie-programma’s en hun fiscale politiek aan elkaar very strekken; inlichtingen, welke vollediger zijn dan ooit tevoren hetzij in vredestijd, hetzij tijdens de oorlog tussen Geallieerden werden uitgewisseld.” ’s-GRAVENHAGE, 5 Februari. - Het personeel van de Sowjet- ambassade in Den Haag is niet verdubbeld, zoals aanvankelijk was aangenomen. Op 4 Januari j.l. werd aan de ambassadeur van de Sowjet- Unie in Den Haag door de minister van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin werd gesteld, dat de totale bezetting van de ambassade in de laatste anderhalf jaar was toegenomen. Mede naar aanleiding daarvan heeft een nieuw onderzoek plaats gehad, waaruit bleek, dat de veronderstelling niet juist is geweest. Gebleken is, dat de bestaande admini stratie van het personeel der in Neder land gevestigde missies van vreemde mogendheden weliswaar op een bepaald moment een zuiver beeld kan geven van het aantal geregistreerde personen, waarvoor door het ministerie van Bui tenlandse Zaken identiteitsbewijzen zijn afgegeven. Bij berekeningen ter recon structie van de vroegere stand van za ken, welke terugging tot het jaar 1950, bleken moeilijk te vermijden onjuisthe den te zijn ingeslopen, die in December j.l. niet konden worden vermoed. Het gevolg was, dat tot medio 1953 de ge reconstrueerde cijfers te laag zijn uit gevallen. Toen het cijfer voor Novem ber 1954 werd berekend, werd voorts het totale aantal geregistreerden aan genomen, waarbij naar sindsdien is ge bleken, waren inbegrepen personen, aan wie visa waren verleend, doch die niet in Nederland blijken te zijn aange komen. PARIJS, 5 Febr. De in Grieken land geboren millionair Aristoteles Onassis heeft Vrijdag via een advo caat in Parijs bij het gerecht een klacht ingediend tegen „bedreigingen en pogingen tot het afpersen van geld”. De klacht werd door de advocaat Roger Lacan overhandigd aan de po litierechter. In de klacht wordt gezegd dat Onassis op 17 Januari uit Mar seille een brief had ontvangen waar in werd gezegd dat 100.000 dollar ge ëist werden of dat anders zijn leven en dat van zijn gezin in gevaar zou zijn. Onassis werd in de brief opgedragen door middel van een advertentie in een krant te antwoorden. Verder was bij de brief ingesloten een foto van Onassis die uit een Frans tijdschrift was gescheurd en waarop stond ge schreven „Denk aan vrouw en kind”. In de klacht wordt verder gezegd dat Onassis op 27 Januari een brief had ontvangen uit Italië van iemand die zich een „internationale defectie ve” noemde en die zijn diensten aan bood om Onassis te beschermen. de boer aan het hoofd van hun brief. Hij lijkt een pienter boertje. Degelijk gekleed. De vrij grote reis blijkbaar geen bezwaar. „Wat brief?” „Wij behartigen de belangen van enkele rechthebbenden in deze zaak. Wij vernamen ook uw adres en het is onze bedoeling, u te vragen, eveneens van onze diensten gebruik te maken”. „Op welke wijze?” „Wij zijn aardig in deze zaak in gewerkt, weten al heel wat en kunnen u daarmee ongetwijfeld van dienst zijn.” „Mij alleen?” „Neen, ook anderen.” „Ons allen tegelijk?” Nu moeten ze voorzichtig zijn. „Dat kan natuurlijk ook.” „Dus het was niet uw bedoeling?” „Zeker, dat is de bedoeling. Als het kan, zou het prachtig zijn.” Dit antwoord redt hun positie. Nu gaan ze verder. „Komt u namens de anderen?” „Niet namens alle anderen. Ik heb niet alle adressen. Wanneer u mij die verschaft, wil ik zien wat ik voor u doen kan.” Het loopt anders dan zij hoopten. Maar hun troeven zo maar uit handen geven, doen ze niet. „Bespaar u die moeite, meneer De Bas, wij staan met allen in verbin ding. De zaak is nog al ingewikkeld. Bovendien zijn de belangen verschil lend en de grond, waarop ieders aan spraak rust, is ook verschillend.” „Volstrekt niet. De zaak is voor alle deelhebbers dezelfde en de grond voor allen gelijk. Wie geen famiie van de erflater is, heeft geen grond. De enige grond is de verwantschap. Er zijn twee groepen: de groep De Bas en de groep IHuidekoper. Maar de kwestie van het verdwijnen van die zoons en het hu welijk van de een; alles wat er ver der aan vast zit, is voor allen gelijk.” Daar zitten ze. „Wat zou u dan willen, meneer De Bas?” „U wilt ons van dienst zijn, zegt u. Goed, geef mij de adressen. Dan begin ik met het behartigen van uw belan gen. Mogelijk krijgt u daardoor de onze in handen. Daar kunt u toch niets op tegen hebben.” De Bas lacht voldaan. Hij heeft de advocaten beet. Maar de twee spartelen tegen. „Die adressen krijg ik in elk ge val”, bluft De Bas. „Ik ben al aan het Departement geweest. Ze hebben ze u gegeven, ze geven ze ook mij.” Nu kunnen Brant Van Welden niet anders doen dan capituleren. Ze stellen nog schijnvoorwaarden, ze hopen, ze verwachten, ze vertrou wen, maar het pientere boertje be looft alleen: „Ik zal zien, wat ik voor u doen kan, heren, ik zal zien, wat ik doen kan.” „De samenwerking tussen de landen op het gebied van de defensieproduc- tie is toegenomen in een mate, welke tien jaar geleden voor onmogelijk ge houden zou’ zijn”, zo lezen we verder in het boek. „Het is thans gewoonte geworden, dat groepen van deskundi gen hun plannen en problemen be spreken, doch ook elkanders fabrieken bezoeken en tot in de kleinste bijzon derheden elkanders technische proce- dé’s en productiemethoden bestude ren.” Het is geen wonder, dat In een derge- Ijjke geest van samenwerking de de- fensie-productie met sprongen omhoog Is gegaan. Dat is fantastisch geweest. Deze kolossale uitbreiding is bereikt onder omstandigheden, waarbij de moeilijkheden op het eerste gezicht on- overkoombaar leken. Het Is de geest van samenwerking onder de Europese landen, die dit mo ge lijk heeft gemaakt, zoals door deze samenwerking de drie overige werk zaamheden van de NAVO de „Eigen krachtsinspanning en wederzijdse hulp verlening”, de „Plannen voor noodom standigheden”, en „Samenwerking op nlet-militalr gebied” ook niet zonder resultaat zijn gebleven.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4