Zegenrijk zendingswerk een eeuw PINAY VORMT REGERING OP BREDE BASIS Dankbare terugblik op zendingswerk in Nieuw-Guinea baden de vrede voor ruim zeven lek en Walcheren tellen man Amerikaanse Protestanten „Dolfijn” gezonken Smadelijke aftocht van Franse premier, die maanden aan het bewind was Dijkleger van zal 2800 Na de val van Mendès-France weer aan werk Belgische loodsen het Turks-Iraaks Verdrag goedgekeurd De aanstaande huurverhoging Reactie in Noord-Afrika Vreemde ontploffing boven Nw-Zeeland J Aan alle creaturen.... „Men Armada op weg voor evacuatie van Tatsjeneilanden moet deze dingen niet te zwaar zien Hollandse millionair geeft een groot [eest Sabres schieten 2 Migs neer 'F J t r 1 f f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND I Pinay. Luchtgevecht. Na 100 jaar: 140.000 Christen- Papoea's Molotof ontvangt Chinese ambassadeur. Armada. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. M Reacties. MEISJE DOODGESCHOTEN. Smadelijke aftocht. OPHANGING IN LYBIë. Oproep Nationale Raad van Kerken Evacuatie. Verlegging verdedigings gordel. Luchtbrug. •MT Stichting 10e JAARGANG, No. 3008 (ZIE PAGINA 1) „Frankrijk heeft 7 i 1 ds H. J. F. MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord haar samenstelling is, mijn werk zal voortzetten”. Pact met Turkije en voortgezette sa menwerking met de andere Arabische staten, goed. In Egyptische diplomatieke kringen is gisteren verklaard, dat Egypte vast besloten is zich uit het collectief veilig- heidsverdrag van de Arabische Liga terug te trekken. ZEEUWSCH DAGBLAD 5 '4 5 X t hebben en Buiten zei hij tegen de wachtende journalisten: „Ik verheel niet mijn ont roering en mijn zorg, niet voor mijzelf, maar voor het land. Het spijt mij dat het werk van mijn Regering niet kan worden vervolgd. Wat gedaan is, is gedaan voor het welzijn van het land. Op vele gebieden moet met het begon- nene worden voortgegaan. Ik hoop dat de Regering, die mij opvolgt, wat ook De nieuwe Kabinetsformateur An toine Pinay, was, voordat hij in Maart 1954 premier werd, buiten Frankrijk nauwelijks bekend. Hij was 289 dagen aan de macht een der langste rege ringsperioden in de vierde Franse re publiek nadat hij een gematigd- rechtse Coalitieregering had gevormd, die zich wijdde aan de stabilisering van de kosten van levensonderhoud. Ongeveer 16 km uit de Koreaanse kust hebben Amerikaanse Sabres een luchtgevecht geleverd met acht Mig- straaljagers. Een Amerikaanse boord schutter zag de Migs het eerst. Toen de Migs begonnen te schieten slaagde hij er in een van de toestellen te be schadigen. Onmiddellijk daarop vielen vier Migs aan. Aan het eind van het gevecht bleken twee Migs neergescho ten te zijn. De Amerikaanse vliegtuigen waren onbeschadigd. De regering van V.S. stelt een onderzoek in naar de her komst van de Migs. UTRECHT, 5 Febr. Honderd jaar zendingswerk op Nieuw-Gui- nea. Dat was het feit, dat herdacht werd op de vandaag te Utrecht ge houden buitengewone vergadering van de Raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk. Talloze zen dingsvrienden waren bijeen geko men om samen even stil te staan bij de offers en de strijd, maar ook bij de zegen en de rijke vrucht, die in deze zes woorden besloten liggen. Onder hen bevond zich ook H. M. de Koningin, die door haar aanwe zigheid blijk wilde geven van haar grote belangstelling voor het zen dingswerk. De voorzitter, dr J. H. Stelma, verwelkomde verder nog de gouverneur van Nieuw Guinea, dr J. van Baal en tal van vertegen woordigers van kerkelijke lichamen en Chr. organisaties. BAGDAD, 6 Febr. Generaal Noeri Es Said, de premier van Irak, is bereid zijn Egyptische collega, Nasser, te ont moeten voor een bespreking van het voorgenomen Turks-Iraakse defensie- verdrag, als er geen voorwaarden wor den verbonden aan deze bespreking. Na deze verklaring, afgelegd in een speciale vergadering van de Iraakse kamer van afgevaardigden, keurde de kamer het beleid van Noeri Es Said, dat gericht is op het sluiten van een VLISSINGEN, 6 Febr. Na een vergadering te Antwerpen zijn de Bel gische rivierloodsen vandaag om 8 uur weer aan het werk gegaan. Zij hadden het verzoek van de burgemeester van Antwerpen en de scheepvaartvereni- ging gekregen het werk te hervatten. De Belgische eerste minister Van Acker had juist bepaald, dat de onder- handelingen met de loodsen slechts hervat mochten worden, wanneer zij weer aan het werk gingen. MOSKOU, 5 Febr. De Sowjet- minister van Buitenlandse Zaken, Mo lotof, heeft de nieuwe ambassadeur van Communistisch China Lioe Hsiao, ontvangen, binnen 24 uur na diens aankomst uit Peking. zending eren. Daarom heeft het H. M. de Koningin behaagt dr Locher te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau, zo deelde de heer Krijger mee. Vandaag is een armada van Ameri kaanse en nationalistisch-Chinese oor- loogsschepen, die bovendien de be schikking heeft over driehonderd vliegtuigen, op weg gegaan naar de Tatsjen-groep. Van nationalistische zijde doen meer dan dertig oorlogsbodems en landings vaartuigen aan de ontruimingsoperatie mede. Zij worden vergezeld door ruim vijftien Amerikaanse vliegdekschepen, kruisers en torpedobootjagers. DEN HAAG, 5 Febr. De regering is, gezien de ontwikkeling van lonen en prijzen, tot de conclusie gekomen, dat zij op dit ogenblik geen huurver hoging moet voorstellen voor wonin gen met lage huurwaarde en slechts een kleine huurverhoging voor duur dere woningen. Dit betekent, dat het probleem van de huurbelasting, bij handhaving van de gedachte in de Troonrede tot uitdrukking gebracht voorshands buiten beschouwing kan worden gelaten. Aldus is geantwoord aan de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer op haar vraag be treffende de komende huurverhoging. DE BILT, 6 Februari. Toenemen de bewolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen nog droog. Zwakke, later overwegend matige, naar Zuid krimpende wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Hoogwater Dinsdag 8 Februari: Vlissingen: 2.35 u. 2.31 m., 15.05 u. 2.33 m. Terneuzen: 3.06 u. 2.44 m., 15.33 u. 2.46 m. Wemeldinge: 4.30 u. 1.72 m., 16.54 u. 1.85 m. Zierikzee: 4.15 u. 1.44 ,n het college van Ged. Staten, aldus verklaarde mr dr R. W. Graaf van XLi en’ yoorzitter van de Polder Walcheren, naar aanleiding van een ver- één der bestuursleden in de algemene vergadering. kan steeds terugvallen op de verschil lende onderhoudsaannemers, die, wan neer er iets aan de dijken gebeurt, on middellijk met deskundig personeel kunnen worden ingeschakeld. Moet echter op een gegeven moment inder daad het dijkleger in actie komen, dan zal dit zich in de meeste gevallen be perken tot twee of drie ploegen van elk veertig man. Men moet niet verge ten, dat inschakeling van het dijkleger de Polder een hoop geld kost. Bij de laatste storm heb ik na het ontvangen van het telegram B er niet aan gedacht het dijkleger in het geweer te roepen, hetgeen ik Ged. Staten ook heb mede gedeeld.” Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. De Westduitse Bondskanselier n >em- de gisteren na de val van Mendès- Fran de internationale toestand ern stig. „Het communisme wacht er alleen maar op dat het Westen zwak zal wor den”, zo voegde hij er aan toe. De lei der van de Westduitse socialisten, OI- lenhauer, zei, dat het thans onaanne melijk is, dat de Accoorden van Parijs geratificeerd zullen worden. In Engeland toonde men zich zeer geschokt na het vernemen van het be richt. De nederlaag was voor de door snee Brit een grote verrassing. In Washington was men op de gebeurte nissen voorbereid en zag men de toe stand niet zo somber in. Hij ac centueerde vooral de tegenstelling: 20 gedoopte Christenen na 25 jaar HET BESTE. „Het is een groot ding in deze wereld, dat er mensen zijn als de zendelingen Ottow en Geissler die een taak als de kerstening van Nw Guinea aanvatten en dat er een kerk is, die dit werk wil dragen”, zo zei gouverneur dr J. van Baal in zijn toespraak. „Ga voort met wat gij op Nieuw Guinea doet uit de liefde Gods, want het is het beste werk dat er gebeurt”. De praeses synodi, Wesseldijk, besloot de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij er op wees, dat het Evangelie in Nieuw Guinea weer bewezen heeft een geestelijke kracht te zijn, die een geheel volk tot Christus kan brengen. Zondagmorgen werd in de Utrechtse Jacobikerk nog een her denkingsdienst gehouden; waarin dr Stelma optrad als liturg, terwijl de prediking gehouden werd door ds H. van Arkel, zendingspredikant met verlof. ST. MICHIELSGESTEL, 7 Febr. De dertigjarige J. van S. uit St. Mi chielsgestel heeft Zondagmiddag tij dens een achtervolging in de onmid- dellijke omgeving van zijn woning zijn achttienjarige stiefdochter J. W. de H. met een pistoolschot gedood. Het meis je overleed vrijwel onmiddellijk na dat zij was getroffen. Gistermorgen vroeg nam de Natio nale Vergadering de motie van wan trouwen aan met 319 tegen 273 stem men. Gestemd werd over het beleid van de Regering in Noord-Afrika. De uitslag van de stemming betekende de val van de Regering. De dagen van Mendès-France waren voorbij. Zeven maanden en zestien dagen was hij aan het bewind geweest. Hij aanvaardde 18 Juni 1954 zijn ambt. De aftocht van premier Mendès- France is zeer smadelijk geweest. Na de stemming besteeg hij, geheel in strijd met de Franse parlementaire ge woonten, opnieuw het spreekgestoelte om nog een toespraak te houden. Een regen van protesten klonk hem uit de zaal tegemoet. De gevallen premier probeerde te zeggen, dat hetgeen hij zou verklaren een nieuwe regering ge makkelijker zou maken. Maar de oppo sitie maakte hem het spreken ónmoge lijk en schreeuwde „Fascisten. De zit ting is opgeheven”. Tenslotte slaagde de Premier er in te zeggen dat hij eerst een punt van orde wilde behandelen, waarna hij me dedeelde de nationale vergadering te zullen verzoeken Maandag a.s. weer bijeen te komen, teneinde de Regering voor een maand begrotingsgelden (de begroting is, als gemeld, nog niet in haar geheel goedgekeurd) toe te staan. „En nou moet u ophouden”, zo riep men weer in de zaal. Bleek, doch vastberaden, riep Mendès-France terug: „Niet u, maar ik zal bepalen, wanneer wij met de ze zaak ophouden”. Daarop ving hij aan voor de mi crofoon een korte verklaring voor te lezen, waarvan echter geen woord kon worden gehoord, daar Commu nistische, Volksrepublikeinse en Con servatieve afgevaardigen verwoed met hun lessenaren waren gaan klapperen en dit volhielden, totdat de premier was uit gesproken. Toen Mendès-France was uitgele zen, gingen de meeste radicalen en andere regeringsaanhangers staan en applaudisseerden luide. Van de zijde der oppositie werd „boe” en „fascist” geroepen. Temid den van deze verwarring verliet Mendès-France, gevolgd door zijn ministers, de vergaderzaal. „Nu de Assemblee de Regering ten Val heeft gebracht” zo had hij nog ge zegd, „heeft zij getoond de verant woordelijkheid, die op haar rust, on waardig te zijn. Ik hoop, dat wij mor gen, in een verbeterd klimaat en in NEW YORK, 6 Februari. Ongeveer 35.000.000 Protestanten heb ben vandaag in de Verenigde Staten in de kerken gebeden, dat de huidige crisis zonder oorlog zal worden opgelost. De oproep „in het uur, dat de vrede van de mensheid in gevaar is” tot gebed was uitge gaan van de Amerikaanse Nationale Raad van Kerken. De gelovigen in het gehele land hebben gezamenlijk in het gebed gevraagd dat Pre sident Eisenhower en de andere Regeringsleiders de wijsheid zouden om middelen te vinden tot handhaving van de rechtvaardigheid de vrede- BENGHAZI, 6 Februari. Sjarif Mohaidim Senoessi, een neef van de koningin van Libye, is vandaag te Benghazi opgehangen wegens de door hem, in October 1954 gepleegde moord op de Libysche minister voor paleisza ken Ibrahim El Sjalhi, die hij met re volverschoten om het leven bracht. Nationalistisch China heeft intussen ingestemd met de ontruiming van de Tatsjeneilanden. In een officiële Ame rikaanse bekendmaking wordt gezegd dat men de hoop uitspreekt dat deze stappen bij zullen dragen tot het be ëindigen van de Communistische aan vallen en tot het herstel van de vrede en veiligheid in het Westelijke deel van de Grote Oceaan. Een hoogeplaatste functionaris van het ministerie van Defensie verklaar de dat iedere aanval van de communis ten op de Tatsjeneilanden gedurende de ontruimingsoperatie zal worden be schouwd als een verstoring van de Amerikaanse zevende vloot in de uit voering van zijn missie nl de hulpver lening aan de Nationalistische Chinese strijdkrachten bij de ontruiming van het gebied. Hij zei dat in de instruc ties aan de zevende vloot en andere Amerikaanse strijdkrachten die hulp verlenen bij de ontruiming van de Tatsjeneilanden staat geen aanval van de communistische Chinezen uit te lokken doch ook geen tactisch nadeel te aanvaarden en zich niet onbaatzuch tig te laten neerschieten. Hij schatte dat de gehele operatie tussen de tien en veertien dagen in beslag zou nemen. BROUWERSHAVEN, 5 Febr. - Van morgen om half tien is het m.s. „Dol fijn”, een douane-vaartuig van het Mi nisterie van Financiën, in het Oostha- vense gat lekgestoten en enige tijd daarna gezonken. Alleen het voorschip stak nog boven water uit. De beman ning heeft nog kans gezien met hun bezittingen over te stappen op het Rijkspolitievaartuig R.P. 18, dat snel uit Wemeldinge ter assistentie was uit gevaren. Ook de visserskotter B.H. I, schipper J. de Nooyer, was direct na het bekend worden van het ongeluk uitgevaren. De „Dolfijn” was op een hard voor werp gestoten waardoor het stuur- boordroer ernstig werd beschadigd, ’t Water stroomde naar binnen. Het schip is toen snel aan de grond gezet. Om streeks half elf stond het achterschip onder water. De zes leden van de be manning hadden op de voorplecht een heenkomen gezocht. Tot op dat ogen blik had de radio-installatie gefuncti oneerd. Toen de B.H. I arriveerde wilde de bemanningsleden het schip nog niet verlaten. Men wenste te wachten op de R.P. 18, die in aantocht was, welk schip tenslotte de opvarenden van booid heeft genomen. In de loop van de middag zijn de bemanningsleden in Biouwershaven aan land gebracnt. Alleen de neus van de „Dolfijn” steekt nog boven het water uit. PARIJS, 6 Februari. Na de val van de Regering Mendès-France in de vroege morgenuren van Zaterdag is de Franse President René Coty er vandaag reeds in geslaagd een nieuwe Kabinetsformateur te vinden. De 63-jarige Conservatieve ex-premier Antoine Pinay nam n.l. onmiddellijk de uitnodiging aan een nieuwe Regering samen te stellen. Zijn kansen worden tamelijk gunstig geacht „Frankrijk heeft een Regering van alle partijen nodig”, zo zei Pinay vandaag, nadat hij zijn opdracht had gekregen. „Deze partijen moeten zich verenigen, teneinde de nationale verdediging te organiseren, onze bondgenootschappen te versterken, Europa op te bouwen, hervormingen jn Noord-Afrika in te voeren, de Nationale economie uit te breiden en te werken voor sociale vooruitgang”. Wat na de val van het Kabinet Mendès-France werd gevreesd is inmiddels uitgekomen. De reactie in Noord-Afrika is niet uitgebleven. Vandaag heeft El Abed Boehafa, van het comité voor de bevrijding van Noord-Afrika de val van de regering inmiddels uitgelegd als een provocatie gericht tegen de Na tionalistische beweging van Noord-Afrika. Indirect, zo zei hij, heeft het Franse Parlement zich uitgesproken voor geweld en onderdrukking bij de oplossing van de Noordafrikaanse problemen. wederzijds begrip van patriotten, dit land redelijke hoop kunnen geven en dat wij de haat te boven kunnen ko men, die wij maar al te vaak getoond heben. Leve Frankrijk”. Alleen de stenografen hadden Men dès-France nog verstaan. arbeid, thans 140.000 Christen-Pa- poea’s en een inheemse Evangelisch Chr. kerk, die snel naar de zelfstan digheid groeit. Voor mensenver heerlijking is hier geen plaats, wel voor blijde verwondering bij het aanschouwen van de weg Gods, ook door de Papoese wereld. Zendingsdirector dr G. Ph. Locher memoreerde met dankbaarheid, hoe op Nieuw Guinea, de Ned. Her vormde zending met de zending van andere kerken samenwerkt aan de opbouw van één Papoese kerk, zo dat de verdeeldheid in Nederland niet op de jonge Christengemeente wordt overgebracht. Daar minister Kernkamp ziek is, sprak namens de Nederlandse rege ring de heer B. Krijger, chef van de Directie Nieuw Guinea bij het mi nisterie van Overzeese Rijksdelen. Na waarderende woorden te hebben gewijd aan hetgeen de zending door évangelie-prediking, onderwijs en gezondheidszorg deed voor hetgeen hij „de verheffing van de inheemse bevolking” noemde, richtte de heer Krijger Zich tot dr Locher. In uw secretaris, die sedert 1936 op het terrein van de zending werk zaam is wil de regering de gehele Mendès-France werd na zijn neder laag gefotografeerd bij het uitkomen van het Elysee Paleis, waar hij het ontslag van zijn regering aan de Franse president Rene Coty heeft aangeboden. Ook nu bleek de pers veel belangstelling voor hem te heb ben, zodat hij via de microfoon com mentaar moest leveren. MIDDELBURG, 5 Febr. Twee procent van de mannelijke bevolking op Walcheren, in totaal 2800 personen, heeft een aanschrijving ontvangen, dat bet in aanmerking komt voor „inlijving” in het dijkleger, dat in geval van calamiteiten aan de dijken in het geweer zal worden geroepen. Reeds heel wai bezwaarschriften zijn ingediend bij het bestuur van de Polder Walcheren college van Ged. Staten, aldus verklaarde mr dr R. W. Graaf van zoek om inlichtingen van Het Polderbestuur heeft de Walcher- ^.e7leente^est'uren gevraagd een op- k J'61.verstrekken van voor opname het dijkleger in aanmerking komen- ^woners. Middelburg en Vlissingen j n ongeveer 900 man leveren, dorPen de rest. Nadat de lijsten wa- ontvangen zijn zij bekeken en Uj.?gesteld. Met reeële bezwaren zal n>„„aar“ Zoning worden gehouden, m»? er moet worden bedacht, dat ds een selectie is toegepast. m.oet deze zaak vooral niet te vanaf?n5len”’ z0 verklaarde Graaf f en< „want pas in geval van riitvi e 1Jke nood zal een beroep op het dijkleger worden gedaan. De Polder GREYMOUTH, 6 Febr. Een reus achtige ontploffing, die gevoeld werd in het gebied van verscheidene hon derden vierkante kilometer, heeft van middag de Westkust van het Zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland opgeschrikt. Op het ogenblik van de ontploffing werd vanuit ver uiteenliggende pun ten een zilver-kleurig voorwerp, dat de vorm had van een sigaar, waarge nomen. Zowel de ontploffing als het vreem de voorwerp, dat volgens waarnemers een verblindend licht uitstraalde zijn een mysterie. Er is nog geen officiële verklaring voor deze verschijnselen gegeven. De waarnemers verklaren, dat het vreemde voorwerp zich met duizeling wekkende snelheid voortbewoog. Het kwam uit het Zuidoosten en vloog in de richting van de Zuidelijke Alpen, ongeveer 35 km van Greymouth en verloor hoogte naarmate het verder boven land kwam. BLACKPOOL, Engeland, 5 Febr. De Nederlandse millionair Bernhard van Leer heeft vandaag ter gelegen heid van zijn zeventigste verjaardag in Blackpool voor de 2000 man personeel van zijn fabrieken in Engeland een feest gegeven. De kosten van het feest bedroegen 20.000 pond sterling. Van Leer is directeur van een inter nationaal concern dat fabrieken heeft in Europa en Amerika. Voor het feest waren vijf speciale tremen afgehuurd om de feestvierders naar Blackpool te brengen. De millionair geeft ieder jaar ter ge legenheid van zijn verjaardageen feest in één van de landen waar hij fabrie ken heeft staan. tJlna j De opperbevelhebber der 20.000 man nationalistisch-Chinese strijd krachten op de Tatsjen-groep heeft van generaal Lioe Liein Ji, de ont- ruimingsorder van generalissimus Tsiang Kai-Sjek ontvangen. Hierin wordt gezegd dat de weg te voeren troepen gedurende de gehele opera tie volledig gevechtsgereed moeten zijn en dat de evacuatie een ordelijk verloop moet hebben. Er zullen 15.000 man troepen en 19.000 burgers worden overgebracht. De nationalisten zullen, na de ont- paniek op de Tatsjeneilanden. Het mo reel is hoog. Vele verdedigers ween den, toen hun de ontruimingsorder werd voorgelezen. De regering-Tsjiang Kai Sjek heeft haar eis laten varen, dat de Verenigde Staten officieel zouden verklaren dat de eilanden Quemoy en Matsoe deel uitmaken van de Amerikaanse verde digingsgordel in het Westelijke gedeel te van de Stille Oceaan. De nationalisten zullen, n ade ont ruiming der Tatsjen-eilanden, het tachtig mijl ten Zuiden van deze groep gelegen eiland Nantsjisan, dat 120 mijl ten Noorden van Formosa ligt, als hun Noordelijkste voorpost tegen de com munisten handhaven. In afwachting van de ontwikkeling van de toestand wordt een luchtbrug onderhouden tussen de Westkust van de Verenigde Staten en het Verre Oos ten. Verscheidene vliegtuigen zijn reeds vertrokken. Uitgave: „,.„hHng „Zeeuwsch Dagblad” u ofdkaltoor: Goes, L. Vorststr. H 90 Tel. 2438. Giro 274289. pn- Vlissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte 66‘ T^ctr' 35 Tel- administratie Tel redactie 2347; Ter- 20°neuZen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes De gebeurtenissen rondt Formosa zijn elkaar het afgelopen weekeind snel opgevolgd. n ff w I

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1