MASSA-CONCERT TE UTRECHT S.G.P. zal met beslistheid KUSTEILANDEN BEHOREN TOT ROODCHINA, ZEGT EDEN Rijdende school kinderen voor kermisexploitanten geopend van Rijdende school Turks-Ir aaks verdrag wordt binnenkort getekend PRINCIPIEEL DEBAT IN KAMER OVER CREMATIE ^«0 tegenstemmen ft A? A -EO Partridge is alles op voorbereid Oud~S»S»-er ter dood veroordeeld Kans op overeenstemming met Egypte is gering IS IS Begrafenis regel, verassing uitzondering De toestand rond Formosa De enige in Europa Een interessant Verkeerd landbouw beleid? 1 Het conflict in de Arabische Liga Costaricaans schip dreef hulpeloos rond experiment znl Molotof ontbiedt Britse ambassadeur R- F I PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Overheidstaak. DE BILT ZEGT: Meer wind. V.V.D. bezwaren. De strijd» Stichting (ZIE PAGINA 1) len. J ft 1 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT BEMIDDELING Zuid-Slavië wil de Egyptisch-Isra- elische geschillen helpen oplossen, ■x a. S> Opstandelingen hebben het vliegveld van de Costaricaanse plaats Los Chiles bij de Nicaraguaanse grens aangeval- LONDEN, 4 Febr. Een Ameri kaans transportschip verleent thans bijstand aan het 7053 ton metende Cos taricaanse tankschip „Darnel” dat na een ketelontploffing ronddrijft op on geveer 200 mijl van de Spaanse kust. Het tankschip heeft gemeld twee do den, drie zwaargewonden en een aan tal lichtgewonden aan boord te heb ben. Na een gehele dag zo snel moge lijk te hebben gevaren is het Ameri kaanse transportschip „Private W. H. Thomas” gisteravond langszij de „Dar nel” gekomen. Het Amerikaanse schip zette onmiddelijk een dokter over. Ook een weerschip bevindt zich in de na bijheid van de „Darnel”. GRONINGEN, 4 Februari. De ingebruikneming van de eerste rij dende school voor kinderen van kermisexploitanten in Nederland en de enige in Europa, heeft vanmid dag grote belangstelling getrokken. De school, die officieus in Gronin gen al enige tijd wordt gebruikt, was door het hoofd van de school, de heer D. C. van Ladesteyn naar de Vismarkt gereden. De vertegen woordiger van de minister van O. K. en W., de raadadviseur in alge mene dienst dr J. H. Wesselings, verrichtte het openingsceremonieel door het wegtrekken van de Neder landse driekleur waardoor de in gang van de school vrijkwam. De genodigden bezichtigden daarna in kleine groepen school en woning van het hoofd; onderwijl speelde ’t draaiorgel „De Arabier” er rustig op los. ZEEUWSCH DAGBLAD BERLIJN, 4 Febr. Een oud-ver- pleger van de S.S. Karl Theiner, die beschuldigd is van het vergiftigen van 100 gevangenen in Duitse concentratie kampen en medeplichtigheid bij het doden van nog 200 gevangenen, is van daag door een Oostberlijnse rechtbank ter dood veroordeeld. Theiner, die, naar werd gezegd, ’n getatoeëerde men senhuid in zijn woning had als sou venir, zei niet schuldig te zijn en ge handeld te hebben uit vrees voor zijn meerderen. De terdoodveroordeelde deelde me de, dat er vergiften in het hart of de aderen van gevangenen werden gespo ten om hen te doden. Ook zei hij deel genomen te hebben aan proeven op aan tuberculose lijdende gevangenen, die gewoonlijk de dood van de patient tengevolge hadden. Er waren twee aanleidingen ge weest tot de stichting van deze rij dende school, namelijk de ontzeg ging van de toegang van kinderen van kermisexploitanten tot de schippersscholen en een ontbreken van tegemoetkoming voor de kin deren van kermisexploitanten in de kosten voor het onderwijs. Hij bracht hulde aan de initiatief nemers. De eerste rijdende school kwam in Groningen tot stand, even als destijds de eerste schippers school in Groningen werd geopend. Van Groningen uit straalt dus het licht voor deze bijzondere vorm van onderwijs. De heer P. Taselaar, inspecteur van het L.O., bracht daarna de ge lukwensen over aan het bestuur. Hij gaf een uiteenzetting over het on derwijssysteem. De vorderingen worden bij gehouden in een admini- stratieboekje, alsmede allerlei ande re gegevens betreffende het kind, analoog aan het systeem dat op de scholen voor schipperskinderen wordt gevolgd. Indien de rijdende school niet aanwezig is, kunnen de kinderen de lessen volgen aan de schippersscholen of anders aan de gewone lagere school. De heer Tase laar deed een beroep op het onder wijs -in geheel Nedrland, de kinde ren zelfstandig hun taak te laten voortzetten. LONDEN, 4 Febr. De Britse Re gering meent, dat de souvereiniteit de- jure over Formosa en de Pescadoren onzeker is. De Nationalistische eilan den vlak bij de Chinese kust behoren volgens de Regering echter ontegen zeggelijk tot het gebied van Commu nistisch China. Dit heeft minister Eden vandaag verklaard in een schriftelijk antwoord op vragen van het labourlid Shinwel. Eden voegde hieraan toe, dat elke poging van de Chinese communis ten om met geweld de eilanden langs de kust te veroveren niettemin onder de huidige bijzondere omstandigheden de vrede en veiligheid in gevaar zou brengen. Bij het vredesverdrag van April 1952 heeft Japan afstand gedaan van alle rechten en aanspraken op For mosa en de Pescadoren, zo ging Eden door. Maar dit hield geen over dracht aan China in, noch aan Com munistisch, noch aan Nationalistisch China. Om deze redep is de Britse regering van oordeel, dat Formosa en de Pes cadoren gebieden zijn, waarvan de souvereiniteit dejure onzeker of onbe paald is. Door het Nationalistfeeh-Chinese mi nisterie van Defensie is vandaag mee gedeeld, dat het garnizoen (20.000 man) van de Tatsen-eilanden zijn po sities „tot elke prijs” zal verdedigen. Niet minder dan 15.000 muziekliefheb bers waren Donderdagavond bijeenge komen in de Margriethall op het Jaar beursterrein aan de Croeselaan te Utrecht om er te luisteren naar een concert van de „Wiener Philharmoni- ker”, het Weense Symphonie Orkest, dat op het ogenblik een internationaal tournee maakt. Het orkest, dat een be zetting van 96 man heeft, staat onder leiding van de dirigent Raphael Kube lik en heeft in Utrecht het enige con cert voor Nederland gehouden. Een opname van het orkest temid den van de enorme massa toehoorders in de Margriethall tijdens het spelen van het Wilhelmus. 10e JAARGANG, No. 3007 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord dat hij met de regering van oordeel was dat de bestaande leemte in de wet geving behoort te verdwijnen. Hij aan vaardde liever dit compromis met moeilijkheden dan het liberale stand punt van de heer Oud. Ook de heer Krol (C.H.) was voorstander van dit Zwaaiend met knuppels en geweer kolven tracht een klein legertje Franse politiemensen een grote menigte boze Franse landbouwers uiteen te drijven voor zij de landbouw-prefectuur in Lil le, het locale centrum van de land- bouwadministratie voor het Noorden, kunnen bereiken om daar een demon stratie tegen het verkeerde beleid te houden. De meer dan 12-000 koppen tellende massa kwam in botsing met een grote politiemacht welke reeds was gewaarschuwd toen bekend werd, dat de boeren van Noord Frankrijk een dergelijke demonstratie op touw zou den zetten. Dat er aan beide zijden ra ke klappen werden uitgedeeld, blijkt wel uit het feit, dat tien politieagenten verwondingen opliepen. Meer dan twintig demonstranten werden in ar rest gesteld. LONDEN, 4 Febr. Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat de Sowjet-minis- ter van Buitenlandse Zaken, Molotof, vandaag de Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayter, ontboden heeft. De minister heeft ook de zaak gelastigde van India ontvangen. Dr J. H. Wesselings, raadadviseur in algemene dienst bij het ministe rie van O. K. en Wzei dat deze school met recht een buitengewone school kan worden genoemd. Vrij wel geen bepalingen van de lager onderwijswet hebben betrekking op deze school. De christelijke fracties benaderen dit probleem uiteraard geheel anders. De heren Krol (C.H.) en Bruins Slot (A. R.) waren het met elkander eens dat begrafenis de door God goedgekeurde lijkbezorging is. De begrafenis is de weerslag van de belijdenis der Chris tenheid aangaande dood, verlossing en wederopstanding. In de Heilsgeschiede nis neemt het graf een belangrijke Plaats in. Graf en begrafenis zijn es sentieel voor de Christelijke cultuur. Bij verbranding distancieert men zich van de christelijke symboliek, zo zei de heer Bruins Slot, ook al wordt zij in de Bijbel niet verboden. Hier Sold dus het beroep op de christelijke zede, dat ook aanvaard kon worden door de heer Mol (K.V.P.). Moeilijker werd de vraag wat nu precies de taak van de Overheid is. Haar regelingen mogen niet een per soonlijke beslissing principiëel onmo- gelijk maken. Dat geeft een zekere spanning. Het ligt zeker niet op de weg der Overheid om die vrijheid te bevor deren, die zij onjuist acht. Toch was de heer Bruins Slot voor dit ontwerp, om- DE BILT, 4 Febr. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, maar later opklaringen. Matige tot krachti ge wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. BAGDAD, 4 Febr. Zeer binnenkort zullen Irak en Turkije besprekingen beginnen over de ondertekening van het voorgenomen verdedigingsverdrag tussen de twee landen. Dit is vandaag bekend gemaakt. Men zei, dat de missie van de Arabische Liga, uitgezonden om Irak over te halen geen verdrag met Turkije aan te gaan, had gefaald, omdat Egypte star vasthield aan zijn eigen standpunt. Tenzij Egypte aanvaardt, dat Irak het recht heeft militaire bondgenootschappen te sluiten ter verzekering van eigen veiligheid, bestaat er wenig kans op een bespreking tussen premier Noeri Al Sad van Irak en zijn Egyptische collega, Nasser, over het conflict dat is ontstaan. indien beide zijden hierom vragen, aldus meldt het Zuidslavische Pers bureau Tanjoeg in een bericht over de bijeenkomst, die president Tito en de Egyptische premier, Nasser, zullen hebben aan boord van Tito’s jacht Galeb. Het jacht vaart door het Suez-ka- naal naar Zuid-Slavië terug. Tito heeft een bezoek aan India en Birma gebracht. V, ontwerp omdat de lijkverbranding recht is geworden. En dan was er tenslotte de heer van Dis (S.G.P.) die met „beslistheid” te gen dit ontwerp zal stemmen. Der tra ditie getrouw was de A.R. fractie weer het mikpunt van zijn aanvallen. Voor al de passage in het Voorlopig Verslag dat het een principiële eis van Chris telijke Staatkunde is om onder bepaal de voorwaarden verbranding toe te staan had de heer v. Dis getroffen. Het A.R. beginsel is vrijheid voor de open bare godslasteraar en de lijkverbran- der. Dat lijkt meer op het liberale be ginsel van de vrijheid. Dé A.R. van de ze tijd is wel uit een ander hout ge sneden dan de oude Christenen, die, volgens de heer v- Dis, tegen lijkver branding waren. Behalve de amendementen van de heer Oud zijn er nog eenvoudige voor stellen van de heer Scheps, terwijl de heer Bruins Slot een poging doet om de oprichting van ieder crematorium bij wet te laten goedkeuren. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE J. Huyssen, G.S"’ In het bestuur hebben zitting vier kermisexploitanten ,twee leerkrach ten van het onderwijs aan schip perskinderen twee burgemeesters en een door de overige leden aan gesteld lid. Het bestuur is stich tingsbestuur, schoolbestuur en ou- dercommissie tegelijk. Aan de school wordt bijzonder neutraal on derwijs gegeven. Egypte heeft gedreigd zich terug te trekken uit het collectieve Veiligheids- verdrag van de Arabische Liga en een nieuw Bondgenootschap te zullen vor men als Irak een pact met Turkije sluit. Irak houdt staande, dat het voorge nomen Turks-Iraakse verdrag op geen enkele manier in strijd is met het Ara bische Verdrag. Premier Nasser is bereid tot een on derhoud met premier Noeri Al Said, indien Noeri een voor Nasser bevredi gend antwoord op de onderstaande vragen geeft: 1. Staat Noeri nog altijd op het Turks- Iraakse verdrag of wil hij andere mogelijkheden overwegen? 2. Is hij bereid zich neer te leggen bij een meerderheidsbesluit van de Arabische landen over deze kwes tie? Uitgave: j „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. H°g0) Tel. 2438. Giro 274289. „toren: Vlissingen: Nieuwstr. Kelef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Te administratie Vnnq Tel. redactie 2347, Ter- 2<M)neuZen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 Febr. Op de laatste middag van de eerste vergaderweek na het Kerstreces dook de Tweede Kamer in een uiterst principiëel wets ontwerp over de verbranding, balseming en de schouwing van lijken. De te vraag daarbij was uiteraard of crematie principiëel verantwoord is en welke taak de Overheid op dit gebied heeft. Het gaat hier om de wijziging van de begrafeniswet van 10 April 186 9. Crematie is tot op dit moment in ons land wettelijk verboden. Sinds het arrest van de Hoge Raad (van 1 Maart 1915) is echter vast komen te staan dat cremeren niet strafbaar is. Sindsdien Is het vraagstuk der crematie aan de orde gebleven, hoewel het tot dusver nog nimmer gelukt is om een bevredigende regeling te treffen. Minister Beel doet thans een poging, die kans loopt om te lukken. Hij is uit gegaan van de gedachte dat het niet mogelijk is een toestand die nu reeds veertig jaar bestaat te treffen met een crematieverbod. Welke bezwaren men tegen de crematie kan hebben, naar zijn mening is het nog veel bezwaar- lijker om nog langer de begrafeniswet te laten overtreden met medeweten van de overheid. Deze overweging heeft echter de Re gering niet geleid om begraving en verassing gelijk te stellen. De hoofdge dachte van het wetsontwerp is dan ook: begrafenis regel, crematie uitzon dering. En de verassing wordt dan al leen toegestaan indien de overledene uitdrukkelijk de wens daartoe heeft kenbaar gemaakt in een schriftelijke uiterste wilsbeschikking of mondeling in het bijzijn van een notaris. Het balsemen van lijken blijft ver boden, behoudens uitzondering, zoals voor vorstelijke personen. Evenals bij de Zondagswet draaide dit debat over het probleem van de vrijheid. Daar was de heer Oud (V.V. D.), die ernstige principiële bezwaren had tegen dit ontwerp. Hij kon het er niet mee eens zijn dat de crematie ten achtergesteld wordt. Dat de eis gesteld wórdt van een schriftelijke wilsbe schikking vond de liberale afgevaar digde absurd. Het voorstel is een er barmelijk compromis. Beter zou het ge weest zijn als het Kabinet deze kwestie had laten rusten. Deze wet is in wezen een stap terug. De heer Oud predikte weer het ada gium der verdraagzaamheid, terwijl hij bovendien een beroep deed op de niet- christelijke leden der P.v.d.A. fractie óm zijn zijde te kiezen. Wat dat betreft was hij kansloos, want de heer Scheps (Arb.) liet hem weten dat de fractie unaniem voor zal zijn. De bedoeling van de liberale fractie is verschillende artikelen uit het ont werp te verwijderen en verder wil zij het mogelijk maken dat niet alleen verenigingen, maar ook gemeenten cre matoria kunnen oprichten en instand houden. Generaal Partridge, bevelhebber van de Amerikaanse Luchtmacht in het Verre Oosten, heeft vandaag op For mosa tegenover verslaggevers ver klaard, dat de Ver. Staten de levering van Sabre-straaljagers aan de Nationa listen zullen versnellen. Partridge zei, dat de sterkte van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, zonder de vliegtuigen van de vliegdekschepen, ongeveer gelijk is aan die van de Communistische luchtmacht De totale sterkte van de Commu nistisch luchtmacht in het Verre Oos ten, de Russische vliegtuigen in Sibe rië en Noord-Korea meegerekend, was, naar hij meende, echter vijf of zesmaal groter dan de kracht van de Ameri kaanse luchtmacht in dit gebied. Hij deelde verder mede, dat een aantal Amerikaanse vliegtuigen on langs naar Korea is overgebracht, omdat „als er hier iets gebeurt, et ook iets op Korea gebeuren zal”. „Wij doen onze uiterste best om op alles voorbereid te zijn”, aldus Par tridge. De V.S. hebben zich vandaag sceptisch uitgelaten over de idee van een conferentie met Communistisch China in de geest van die van Geneve om tot een staken van het vuren te komen. Op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zei men, dat ieder die met Communistisch China aan de Geneefse conferentie heeft deelgenomen, waarschijnlijk niet naar een herhaling van die ervaring zal verlangen. Hij zei te Geneve gehoord te hebben, hoe premier Tsjou en Lai op zeer arrogante wijze het morele ge zag van de Verenigde Naties betwistte. Op het hoofdkwartier van de Vere nigde Naties te New York is men na de Communistisch-Chinese verwerping van deelneming aan de besprekingen over Formosa in de Veiligheidsraad steeds meer gaan voelen voor een der gelijke conferentie van de grote mo gendheden. In Aziatische kringen bij de Vere nigde Naties verwachtte men een zes mogendhedenconferentie, waaraan zou worden deelgenomen door Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten, Frankrijk, India, Communistisch China en dé Sowjet-Unie. Zij zou misschien te Nieuw Delhi worden gehouden. Het hoofdkwartier der Nationalisti- sche-Chinese luchtmacht heeft mede gedeeld dat zware bommenwerpers het door de communisten veroverde eiland Ji Kiang Sjan vanmorgen opnieuw hebben aangevallen, waarbij twee schepen der Communisten vermoede lijk tot zinken zijn gebracht terwijl twee andere werden beschadigd. Communistische jagers hebben ver geefs gepoogd de Nationalistische bom menwerpers, die door de vijandelijke luchtdoelartillerie krachtig onder vuur werden genomen, te onderscheppen. T

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1