AUTO’S Geen deelname aan debat in Veiligheidsraad van nauw VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST VAN HET DELTAPLAN Westelijke wereld verontrust door het vijandig antwoord van Peking Ministers van Gemenebest zoeken naar oplossing voor Formosa Parijse verdragen niet in strijd met Geneefs protocol Mendès-France steeds meer in het aan Rusland geeft weer meer uit defensie Geen interpellatie over prijzen en een van r Interessante analyse de welvaartsbronnen Zelfs zijn eigen partijgenoten laten hem in de steek Conflict in Arabische Liga een feit Brabants Waters- noodfonds 1954 ’s-HERTOGENBOSCH, 3 Febr. Op initiatief van het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant wordt thans de Stichting „Brabants Watersnoodfonds 1954” in het leven geroepen. De Stich ting stelt zich ten doel aan degenen, die binnen de provincie Noord-Brabant ten gevolge van die stormvloed schade hebben geleden, welke niet op andere wijze wordt vergoed, en die moeilijk heden ondervinden bij de financiering van het herstel dier schade, tegemoet komingen in de herstelkosten te ver lenen. Panamees schip dreigt te vergaan Vroegere vriend van Hitler mag terug Afdoende controle op chemische bacteriologische wapens Het debat over Nbord-Afrika van de uitbreiding DE BILT ZEGT: Turks-Iraaks Verdrag wordt zeker gesloten Westelijke nota's aan Moskou geen over de kwestie Prof. Gerbrandy mag inter pelleren De begroting van Moskou Aanval? Industrie. Middenstand. Drs Verburg schreef een boekje Landbouw. Taak. Bemiddeling PROTESTANTS CHRISTELIJK.BLAD VOOR.ZEEL AND een te groot woord Industrialisatie is LONDEN, 3 Februari. Communistisch China heeft vandaag bekendgemaakt vertegenwoordiger te kunnen sturen voor het bijwonen van de besprekingen - Formosa in de Veiligheidsraad. Peking deelde verder mee wel bereid te zijn een vertegen woordiger te sturen om aanwezig te zijn bij de bespreking in de Veiligheidsraad van de Russische resolutie waarin de Verenigde Staten „agressor tegen China” worden genoemd. Maar dat wilde Rood-China dan nog alleen wanneer de vertegenwoordiger van de kliek van Tsjiang Kai Sjek uit de Veiligheidsraad was verdreven. Stichting (ZIE PAGNIA 4) ROOD-CHINA WIL VAN GEEN ONDERHANDELEN WETEN Buitenlandse 3 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Mayer is een partijgenoot van pre mier Mendès-France. De kans dat de Radio-Praag meldt, dat Tsjecho-Slo- wakije de staat van oorlog met Duits land heeft beëindigd. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 3 Febr. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de interpel latie aanvraag van Prof. Gerbrandy (A.R.) over het vervoer van troepen door de Koninklijke Paketvaart Maat schappij goedgekeurd. Minister-Presi dent Drees zal zich tegen deze oud- minister-president hebben te verdedi gen. Omtrent de datum waarop de in terpellatie wordt gehouden is nog geen beslissing genomen. zijn rteH ON, ;sen dij» iéét tin- t 21 /ed. PARIJS, 3 Febr. Op de tweede dag van het debat in de Franse Natio nale Vergadering over het regeringsbe leid in Noord-Afrika heeft Rene Mayer (Radicaal-Socialist), verklaard, dat hij aan het eind van het debat niet zijn vertrouwen in de Regering zal kunnen uitspreken. Waarnemers hadden met belangstelling gewacht op de uitspraak van Mayer, aangezien waarschijnlijk van diens houding de positie van een belangrijk deel der Radicale Fractie zal afhangen. Vrijdag zal de Nationale Vergade ring over de Regeringspolitiek ten aan zien van Noord-Afrika stemmen. Men dès-France heeft aan deze stemming de vertrouwenskwestie verbonden. President Eisenhower zou inlichtin gen hebben ontvangen dat de commu nistische Chinezen van plan zijn tussen 15 en 18 Februari hun grote aanval in te zetten op de nationalistische Tatsjen eilanden. Achter het scherm van diploma tiek gemanoeuvreer speelt zich een grimmige wedloop in tijd af tussen het tijdschema voor een communis- Het bestuur van de Stichting zal be staan uit twee organen: een raad van bestuur van brede samenstelling en een klein uitvoerend bestuur. terdam 90 km en GoesRotterdam 70 km. Alleen al de besparingen door het verkeer zouden de jaarlijkse kosten van deze dijk kunnen bestrijden. Door deze kortere verbindingen zullen zij, die voor vestigingen hun blikken wenden buiten het overbevolkte Wes ten, zeker eerder het Deltagebied op zoeken, ook al door de goede mentali teit van de bevolking. Bovendien be staat de mogelijkheid dat verschillen de industrieën het werk gaan uit be steden. Alles bij alles, zo is de conclusie, be staat een reële kans dat de industrie in de toekomst uitbreiding ondergaat, die voldoende kan zijn om de jaarlijkse aanwas van de beroepsbevolking 1000 mannen op te vangen. De term „Industrialisatie” is in dit verband een wat te groot woord. Maar niettemin, het huidge stre ven naar verbetering van het indu striële klimaat door de aanleg van NEW YORK, 3 Febr. Het Pana mese vrachtschip „Liberator”, dat met een scheur in de romp midden op de Atlantische Oceaan om zijn bestaan worstelt met de storm, heeft geseind, dat de scheur breder wordt, en dat het gevaar toeneemt. Het schip heeft om escorte of hulp verzocht. Een kotter van de kustwacht en de Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee” zijn op weg naar het in nood verkerende schip, dat naar men meent, een bemanning van 28 koppen aan boord heeft. In diplomatieke kringen in Washing ton werd de afwijzing gezien als een zware, en misschien wel fatale, slag voor pogingen om Communistisch Chi na in de Veiligheidsraad te betrekken bij de besprekingen over de kwestie Formosa. De diplomaten toonden zich teleurgesteld over de uiterst negatieve en propagandistische aard van het Chi nese antwoord op een beleefde uitno diging. PARADISE (Nieuw Schotland), Febr. Dr Otto Strasser, de vroegere vriend van Hitler, heeft vandaag in Paradise (Nieuw Schotland) bekend gemaakt, dat hij zijn Duitse paspoort heeft ontvangen. Hij zei naar Duits land te zullen terugkeren om zo spoe dig mogelijk een nieuwe politieke par tij te vormen. Ds Strasser, die een medewerker van Hitler was voor de Nazi’s aan de macht kwamen, trad in 1930 uit de Nationaal- socialistisch partij om een eigen partij, het zwarte front, te stichten. In 1934 werd hij van zijn Duitse staatsburger schap vervallen verklaard en vluchtte hij uit Duitsland. In November van het vorige jaar gaf een Westduits Gerechtshof hem zijn Duitse nationaliteit terug, doch hij moest met zijn vertrek naar Duitsland wachten op zijn paspoort. In het antwoord, dat zeer vijandig van toon is, wordt verder gezegd: „De Regering van de Chinese Volksrepubliek werkt aanhoudend voor het ver minderen van de spanning in het Verre Oosten en voor het beveiligen van de Internationale vrede. De spanning in het gebied van Taiwan is veroorzaakt door de bezetting van Taiwan door de Verenigde Staten en Amerikaanse in menging in China’s interne aangelegenheden. Alle onvervalste internationale pogingen om aan de spanning die door de Verenigde Staten in dit gebied en in andere gebieden van het Verre Oosten zijn veroorzaakt, een einde te maken of deze spanning te verminderen, zullen door de Chinese Volksrepubliek worden gesteund”. vanavond algemeen van gevoelen, dat de taak om een andere manier te vin den om de spanning in het gebied rond om Formosa te verminderen, thans uit sluitend op de schouders van de leiders van de negen landen van het Geméhe- best rust. Op het Britse ministerie van Buiten landse Zaken in Londen werd van avond officieel „diepe teleurstelling” uitgesproken met betrekking tot de Chinese weigering. Vanavond heeft de Britse premier een Kabinetsvergadering bijeengeroe pen ter bespreking van de Chinese crisis. Alweer door de kortere verbindin gen, zo voorspelt drs Verburg en dat is een keerzijde van de medaille zullen meer kooplustigen naar Hol land worden getrokken. Er dreigt ver lies van koopkracht voor de grote za ken. Er is slechts een middel om ?ich hiertegen te verzetten n.l. door betere service en grotere keuze. De te verwachten groei van de be volking is weer een gunstige factor. <&^S> Os® Os® Os® Os® Os® Interne verschuivingen liggen niet in de lijn van de verwachting, hoewel de uiteindelijke vaste verbindingen iets centraliserend in de richting van Mid delburg zullen werken. Wat de afstanden betreft gaat Mid delburg er iets meer op vooruit dan Goes. Maar ook hier geldt dat de ware geest van concurrentie en service be- langrijker is dan een wijziging in de geografische omstandigheden. De groothandel in beide plaatsen kan voordeel putten uit de kortere afstanden. Drs Verburg pleit in dit verband om de versnippering van Zeeland tegen te gaan dat de verbin ding van Schouwen-Duiveland naar het Noorden gelijk wordt aangelegd met de verbinding naar het Zuiden. Afgezien van de verzilting, die tot staan wordt gebracht en de landaan- winst is het Deltaplan uit het oogpunt industrieterreinen, de gemeentelijke bouw van bedrijfsspanden enz., zal later ongetwijfeld zijn vruchten af- werpen. Na de bespreking van het visserij probleem gaat drs Verburg uitvoe rig in op de maatschappelijke ver anderingen door het Deltaplan. Hier ligt een taak voor de kerken, de vak beweging, de politieke partijen, de ondernemers, de jeugdbeweging, de volkshogeschool, het onderwijs en de standsorganisaties. Veel zal afhan gen van de individuen die leiding geven aan de kleine en grote ge meenschapsverbanden. Het boekje, dat uitgegeven is door de Fa Den Boer te Middelburg, besluit met een saldobalans voor het Delta plan. Hieruit blijkt, dat door de econo mische voordelen verreweg het groot ste gedeelte wordt terugverdiend. En bovendien, voor de veiligheid is de uit voering van ’t Deltaplan noodzakelijk. DE BILT, 3 Febr. Half tot zwaar be wolkt, met tijdelijke enige regen of regenbuien. Matige tot krachtige, langs de kust mogelijk harde Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Hoogwater Zaterdag 5 Februari: Vlissingen: 0.12 u. 1.87 m., 12.46 u. 2.03 m. Terneuzen: 0.43 u. 2.03 m., 13.15 u. 2.19 m. Wemeldinge: 1.57 u. 1.68 m., 14.28 u. 1.77 m. Zierikzee: 1.39 u. 1.43 m., 14.15 u. 1.52 m. 10e JAARGANG, No. 3006 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MOSKOU, 3 Febr. De Russische minister van Financiën, Aresny Sveref, heeft vandaag in een gemeenschappe lijke vergadering van de Opperste Sow jet in het Kremlin meegedeeld, dat de defensieuitgaven van de Sowjet- Unie in het komende jaar groter zullen zijn dan in 1954. De defensie-uitgaven belopen op de begroting voor 1955 bij na 20 procent van het totaalbedrag. Deze vergroting der defensie-uitga- gaven volgt op Sowjet-waarschuwin- gen aan het Westen, dat de voorgeno men bewapening van West-Duitsland zal stuiten op versterking van de krachten in het Sowjet-blok. Sveref verklaarde, dat de defensie uitgaven zouden worden verhoogd van 100.300 millioen roebel in 1954 tot 112.100 millioen in het komende jaar, een verhoging van 12 procent. (Vol gens de officiële koers van de roebel komt 112.100 millioen overeen met 100.000 millioen gulden). De defensie uitgaven maken 19.9 procent van het totaal der uitgaven voor 1955 uit. De minister sprak scherpe critiek uit over het werk van de regerings instellingen, die, zoals hij zei, vele tekortkomingen hadden. Deze instel lingen hebben een teveel aan perso neel, er was teveel bureaucratie en papierwerk en te weinig practisch werk. INSTANBOEL, 3 Febr. Turkije en Irak zijn vastbesloten hun overeen komst aan te gaan, die niet anders dan nuttig voor alle Arabische volken en tische invasie en een overeenkomst tot het staken van het vuren. De communisten zouden van plan zijn in Juli of Augustus een aanval te doen op de Matsoe-eilanden en in Oc tober of November op Quemoy, het grootste en sterkste Nationalistische eiland buiten Formosa. Het Communistisch-Chinese ant woord was geadresseerd aan secreta- ris-generaal Dag Hammarskjoeld met het verzoek ook de voorzitter van de Veiligheidsraad, Victor A. Belaunde, ervan op de hoogte te stel len. Op het hoofdkwartier van de Vere nigde Naties in New York is de afwij zing vanavond met teleurstelling ont vangen. De gedelegeerden, die optimis tisch waren geweest ten opzichte van de kansen dat Tsjou en Lai de uitnodi ging zou aanvaarden, waren geschokt door de bittere en vijandige woorden van Tsjou. Men is van mening dat als gevolg van de eisen van Communis tisch China voor een verwijdering van Nat. China uit de Veiligheidsraad en het brandmerken van de Verenigde Staten als agressors de huidige pogin gen om door middel van optreden van de Veiligheidsraad tot een staking der vijandelijkheden te komen, zo goed als tot falen zijn gedoemd. De Westelijke gedelegeerden had den zich er al op voorbereid, dat de Regering in Peking bezwaar zou ma ken alleen te spreken over de motie van Nieuw-Zeeland en een gelijk tijdige behandeling zou eisen van de Russische beschuldiging van agressie aan het adres van de Verenigde Sta ten. Men had gedacht die moeilijk heid wel te kunnen oplossen. Weini gen hadden echter de botte weige ring verwacht die vandaag uit Pe king werd ontvangen. Als gevolg van de weigering van Communistisch China een vertegen woordiger naar de Veiligheidsraad te sturen, zal de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest haar pogin gen intensiveren om een oplossing te V’nden voor de kwestie-Formosa. Het is nu bijna zeker, dat deze kwes tie waarvan de bespreking was uit gesteld tot na ontvangst van het Chine se antwoord Vrijdag op de confe- re?"le zal worden besproken. Na de Chinese weigering was men MOSKOU, 3 Febr. Op het Russische ministerie van Zaken in Moskou zijn vanmiddag Westelijke nota s overhandigd, waarin de beschuldiging van Rusland wordt verworpen, dat de Parijse Overeenkomsten in strijd zijn met het Protocol van Geneve van 1925. In de Nederlandse nota wordt gezegd, dat deze bewering een verdraai ing is van de wezenlijke doelstelling van de Accoorden van Parijs en in geen enkel opzicht gerechtvaardigd is. De Parijse Accoorden houden immers een systeem in van een doeltreffend toezicht op het vervaardigen en het ge bruiken van bacteriologische en che mische wapens. Voorzover de Neder landse Regering bekend is, bestaat in Oost-Europa geen enkel daarmee ver gelijkbaar systeem. Het Protocol van Geneve heeft ten doel om bij de oorlogvoering het ge bruik van chemische en bacteriologi sche wapens te verbieden. Dit protocol verbiedt de landen echter niet om voorraden van deze wapens aan te houden. Het is zo, dat in feite verschei dene Regeringen, waaronder ook de Russische Regering, zich bij het be krachtigen van het protocol het recht hebben voorbehouden om bij wijze van represaille gebruik te maken van deze wapens tegen elke mogendheid die het eerst deze wapens gebruikt. de vrede kan zijn, aldus heeft een Turkse regeringswoordvoerder ver klaard. Hij voegde hieraan toe: „Wij danken alle Arabische staatslieden, die ons bij onze taak helpen, waarbij ik vooral aan de leiders van Syrië denk.” De woordvoerder besloot mét de op merking, dat Turkije nog steeds hoopt dat Egypte zijn verzet tegen het voor genomen verdrag zal opgeven. van het verkeer voor de landbouw van groot belang. Tholen heeft zich agrarisch na de vaste oeververbinding in ’28 snel kun nen ontwikkelen. Het isolement is vooral voor Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland en Noord-Beve- land nog steeds een oorzaak van in komstenderving. De vrachtauto kan maar ten dele in haar specifieke voor delen worden benut. Door dit alles dreigt de concurrentiepositie op land bouwgebied terrein te verliezen. Ook uit dit oogpunt is het Deltaplan een absolute eis. Het Deltaplan zal voor de landbouw zeer gunstige effecten hebben. Dit geldt zelfs voor geheel Nederland. Ook de agrarische werkgelegenheid zal enigszins worden bevorderd. Be halve de landaanwinning is de te ver wachten oogstvermeerdering hier oor zaak van. De doorbreking van het iso lement kan resulteren in een vergrote afvloeiing van landarbeiders naar bij gelegen industrieën. Voor gebieden met structerele werkloosheid is dit toe te juichen. Er gaat voor de landbouw veel ver anderen .Dit zal hoge eisen stellen aan de boeren en hun arbeiders. Veel weerstanden zullen daarom overwon nen moeten worden. De kapitaalver- schaffing moet worden bekeken, want er zal veel geïnvesteerd moeten wor den. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Na de geologische vorming van het Deltagebied, de bedijkingen, de wa tersnoodrampen beschreven en aange toond te hebben dat het Deltaplan een eis van veiligheid is, geeft drs Ver burg een analyse van de uitbreiding van de welvaartsbronnen tengevolge van de uitvoering van het Deltaplan. Immers, om een enkel voorbeeld te noemen, de afstand VlissingenRot terdam, die thans 145 km bedraagt wordt dan via Burgsluis 100 km, ter wijl GoesRotterdam via het Volke- rak inplaats van 115 km, 95 km wordt. Nog gunstiger wordt het, wanneer Noord-Beveland, dan als een deel van het Drie-eilandenplan, door een dijk met Zierikzee wordt verbonden. De af standen worden dan: VlissingenRot- De Nederlandse Regering zal in overeenstemming met de andere on dertekenaars der Verdragen, het Pro tocol van Geneve op even nauwgezette wijze in acht nemen als tot nu toe. Zij kan de bewering van de Russische Re gering niet aanvaarden, dat er enige tegenspraak zou bestaan tussen de ver plichtingen voortvloeiend uit het pro tocol van Geneve en uit de Accoorden van Parijs. Uitgave: -f „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. H°90) Tel. 2438. Giro 274289. „toren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef 326; Middelburg: Korte «\rdstr 35. Tel. administratie SrdTel. redactie 2347; Ter- 2Wneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes „Holland Gods almacht wenkte van den troon En schiep elk volk een land ter woon Hier vestte hij een grondgebied Dat Hij onszelven scheppen liet”. Onder dit motto heeft drs M. C. Verburg, Directeur van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland, een boek geschreven, waarin hij handelt over het verleden, heden en toekomst van het Delta gebied. De bedoeling van deze uitgave is om.de publieke opinie te mo biliseren voor de grote werken, die in Z.-W.-Nederland wachten. Want, zoals het leed van de ramp in 1953 door het gehele volk is gedragen, zo zal uiteindelijk het gehele Nederlandse volk de beslissing over het Deltaplan moeten nemen. regering in de kwestie-Noörd-Afri- ka een overwinning zal behalen, schijnt nu klein. Het debat over Noord-Afrika, dat gisteren begonnen is, wordt als voor wendsel gebruikt voor een algemene aanval op de politiek van Mendès- France. Men is van mening, dat de kansen van de premier thans geheel afhangen van zijn eigen rede in het debat. Het is bekend, dat de onderhandelingen met Tunesië over interne autonomie voltooid zijn. Getekend is er nog niets. Als de premier zou kunnen aantonen, dat een ten val brengen van zijn Re gering zou kunnen leiden tot een nieu we serie gewelddaden in Noord-Afrika, zou dat de weegschaal in zijn voordeel kunnen doen doorslaan. Mayer zei vanmiddag, dat de lang durige onderhandelingen met de Tune- siërs een slechte invloed hebben gehad op het moreel van de Franse burgers, Mohammedaan of niet, in het naburige Algerije. Tenslotte viel Mayer de Regering aan op haar buitenlandse politiek in het algemeen. Hij kreeg veel applaus. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 Febr. De heer Ne- rhorst (Arb.) heeft vanmiddag in de eede Kamer gevraagd de beslissing «ver de mterpellatie-aanvraag over de st.en van levensonderhoud, de onge- h,, *veerde PfijsstÜgingen, belastingen, stalij !n sociale uitkeringen uit te k, tot,de. indexxcijfers van Janu- kend zVn- Dat zal ongeveer half tkrh113*1 §eval zijn. De socialis- rKi, beeft kennelijk niet het der v W1'en lopen dat de meerderheid zon iT?er afwijzend op deze aanvraag zon ,esissen, omdat dit debat vooruit over a Plnop be komende debatten verL„e beiastingverlaging en de huur- terneifè+-e' De heer Dtirger die deze in heeft u x oorsPronkelijk aanvroeg derhnJf ten Sunste van de heer Ne- deelri» 1 teruSgetrokken. Deze laatste Plaats ?u mede dat hij in de eerste Zaaen munster van Economische ters va^w®. mterpelleren. De minis- en Fin" Wederopbouw, Sociale Zaken Wezin ,"Cle? moeten echter ook aan zin krHet alr>de PvdA. fractie haar wwdt mft' gerept. minister Mansholt

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1