IE brok ellende in een kleuterleidster van welvarend land! Zuid-Vietnam in In 1954 kwamen niet minder dan 68.487 woningen gereed In Zeeland kwamen 1851 huizen gereed, 230 in December Geen spoedopleiding tot onderwijzeres Hervormingen als wapen tegen het communisme Gezo/ufe Babies Z WITS AL, en Drogisten, ,9 Bet ¥EIiP®N zie je er geen barst van! PUZZLE - 1956 Chefarine^ E studio's van voor Het water in de Seine zakt. Geen uitbreiding W*-Europa voor al doel van atoomaanvallen 4 een Woningnood. naar waarvan Nederlands jacht in storm vernield Wervelstorm in de V.S. I VANDAAG EENS Minister Kernkamp moet rust houden Nieuwe Vertegenwoordigers bij de V.N. Eerste Kamer vraagt huurverhoging kruiswoordraadsel Amerikaans plan behelst sterk leger en grote landverdeling ZEEUWSCH DAGBLAD leerkrachten het grote probleem I Sowjet-generaal waarschuwt Groot aantal slachtoffers JI POEDER ZALF ZEEP OLIE LOTION voor een een geen bedrijven, orders Lerarentekort. Geen studioverbouw. andere dan onderwijszaken worden door de minister in Economische motieven. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4” bevat 4 wereldbe* roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. ge Besprekingen in Washington Gesprek van de dag Zware golf sloeg over de „Noordam” nd Maar de V.S. ontsnappen ook /aar- en maandrecords werden gebroken Mr Schurmann volgt de heer Von Balluseck op niet aan een aanval Oplossing vorige puzzle: Paardenslager. Sociale misstanden. Tekort aan Schrijfwijze. il 4 2 3 Februari 1955 pagina 3 ponder^ Ingezonden Mededeling (adv.) I 'n Zltie doet wonderen wil i Ingezonden Mededeling (Adv.). Og Ingezonden Mededeling (Adv.) Uitsluitend bij Apothekers In de bekende uitrusting klimt hier een kikvorsman in een bootje, nadat hij een duik heeft gemaakt naar de bodem van de Seine in Parijs om een onderzoek in te stellen naar de toestand van de fundering van de Pont des Invalides, welke onder de druk van het hoog opgestuwde Seine-water enige centimeters verzakte (achtergrond). Tijdens de zeer hoge waterstand, welke ook in Parijs veel ongemak en ellende veroorzaakte, waren de bogen van de brug vrijwel geheel onder water verdwenen. Het verkeer over de brug werd dan ook stilgelegd middel- fictieve Vraag de juiste soort bij het lezen gestompt dat het zoeken naar de steen der wijzen!” Goes toe: uit het zin De minister ziet het tekort aan be voegde leerkrachten eerder stijgen dan afnemen. Dit vraagstuk vraagt om een spoedige oplossing. Om de aantrekke lijkheid van het leraarschap te vcrgro- Daarnaast >n- ?el is an e- de rse nen be- een iw- rer- xen in de ipi- oog age het olg iw- :ing oor e- jn de iv1 na- be- A ge- ien ng, on be de eid or- ties ter sm, ur- eu- nv- ds C. tie, M.. ak- an- de die ten .uit bij Se in en ijn Ë.N el- jr’ ton luit ste ge- de bÜ aar ti er de en en de en B. la- 10- ili- te is re en ig» Jn k. :ie si te ng 1e- NEW ALBANY, 2 Febr. Vjjf en twintig personen, onder wie vele kin deren, zjjn om het leven gekomen bij wervelstormen, die de Amerikaanse staten Mississippi, Arkansas en Albania Dinsdag hebben geteisterd. Het zwaarst getroffen is de plaats Commerce Landing in Noord-Missis- sippi, waar 22 doden te betreuren zijn. Daar werd een school verwoest, waar bij een aantal kinderen zijn omgeko men. Men heeft reeds circa honderd gewonden geteld. De inspecteur van ’s rijks belastin gen J. P. L. Stallaert, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belas tingen te Oostburg, is verplaatst naar Breda en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen al daar. ’s-GRAVENHAGE, 2 Eebr. De minister van Overzeese Rijkselen, prof. Kernkamp, zal op medisch advies voor herstel van gezondheid enige tijd rust moeten houden. een gebukt onder Wijze Vctii uc x’icuciianuöc taai, n-an, na overleg met België, binnenkort wor- den verwacht. De minister heeft zi verder tot enige instanties van L.O., i U.L.O. en V.H.M.O. gewend en hen gevraagd een oordeel te geven over de nieuwe woordenlijst en het practisch gebruik daarvan. staan de economische mo tieven. We denken daar niet zo dikwijls aan maar hier heer sen niet minder ern stige misstanden. Of is het geen mis stand dat werkgevers, me te ontkomen, naar het Zuiden zijn uitgeweken. Tenslotte wil men een campagne beginnen ter bereiking van economi sche stabiliteit en zal er gestreefd worden naar een gezonde, het volk waarlijk vertegenwoordigende rege ring te vestigen. De in het achterland nog op de been zijnde baar heeft! Het is immers verschrikke lijk dat de goede verstandhouding tus sen mensen (ja, vaak tussen ouders en kinderen!) radi caal wordt verknoeid omdat men veel te lang bij elkaar moet in wonen! NEW YORK, 2 Febr. Een waar devol motorjacht van Nederlandse makelij dat van Nederland naar Ame rika werd vervoerd aan dek van het Nederlandse schip „Noordam”, is mid den op de Atlantische Oceaan ver nield door een enkele reusachtige golf. Het jacht, dat veertien ton mat, was gebouwd in Hilversum en bestemd voor een firma in Baltimore. De waarde van het scheepje werd ge raamd op ongeveer f 130.000. Tijdens een zware storm sloeg een reusachtige golf over het dek van de „Noordam”, waardoor het jacht werd losgeslagen en tegen de deklieren werd gedrukt. Het moet waarschijn lijk als totaal verloren worden be schouwd. Verder wordt aandacht besteed aan modern Vietnamees de snelle vestiging van de naar schat- een half millioen Noord-Viet- moeten worden uitgeschakeld, hetzij door hen amnestie-voorwaarden aan te bieden, hetzij door krachtig mili- feodale rebellenlegers tair optreden tegen hun bolwerken. ten is minister Cals bereid aan hen, die uit andere beroepen dan die van onderwijzer of‘leraar bij een andere tak van onderwijs komende, leraar bij het voorbereidend hoger en baar onderwijs worden, diensttijd toe te kennen. Tenslotte zegt de minister, dat de gewijzigde bezoldiging van de leraren komen woningen): Groningen 166 (2076), Friesland 197 (1777), Drenthe 186 (1563), Overijssel 497 (4191), Gel derland 823 (7583), Utrecht 576 (4047), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 1005 (7337), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 721 (8099), Zee land 230 (1851), Noord-Brabant 1029 (9568), Limburg 939 (7508), Amster dam 483 (4391), Den Haag 520 (3320), Rotterdam 476 (4654), N.O. Polder 43 (504), Nederland 7891 (68.487). Het aantal woningen, met de bouw waarvan in December 1954 een aan vang werd gemaakt, bedroeg 5100. Se dert het begin 1954 werd aan de bouw van 61.254 woningen begonnen. Daar in December 1954 wederom meer woningen gereed kwamen dan in uitvoering werden genomen liep het aantal in aanbouw zijnde woningen terug van 63.650 op het eind van No vember tot 60.709 aan het eind van December 1954. ’s-GRAVENHAGE, 2 Februari. Met rond 68.500 woningen in 1954 is voor de derde maal na de oorlog een jaarproductie bereikt als nimmer te voren in ons land. Andere recordjaren waren 1951 met 58.666 en 1953 met 59.597 gereed gekomen woningen. 1954 was het eerste jaar, waarin naar een aantal van 65.000 gereed gekomen woningen werd gestreefd. Dit streefcijfer is nu met rond 3,500 overschreden. Sinds de bevrijding zijn thans 379.058 woningen voltooid. VS. het an te ren iet eer 'en lijn net me t is or- die m- ?e- üt nd ?re en le- iet >e- an persoon of van een die onmacht, van de minister af tot het trouwen toe! Maar de maatsta ven die aangelegd worden bij verdeling van woonruimte, ma ken dat toch nood- zakelijk. Die maat staven zijn zo, dat men pas voor een huis in aanmerking komt als men ge trouwd is en twee kinderen heeft en omdat men als verloofden geen huis krijgt als men niet samen 54 jaar telt, hoeft men niet vóór zijn dertigste jaar op een huis te rekenen Wie aan deze voor waarden niet vol- ’s-GRAVENHAGE, 2 Febr. Btf Kon. Besluit is mr C. B. A. Schur mann, thans directeur-generaal Indo nesië aan het ministerie van Buiten landse Zaken, benoemd tot perma nent vertegenwoordiger van Neder land bij de Ver. Naties te New York. Mr Schurmann zal de heer D. J. von Balluseck opvolgen. De nieuwe permanente vertegen woordiger bij de Ver. Naties zal op 19 Februari a.s. naar New York ver trekken. Hij zal in zijn nieuwe functie de persoonlijke titel voeren van bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur. MOSKOU, 2 Febr. Generaal-ma joor Nikolai Talenski, vooraanstaand Sowjetschrijver over militaire zaken, waarschuwt in een artikel van zes ko lommen in de litteraire gezette, dat een derde wereldoorlog, die met atoomwapens zou worden uitgevoch ten, in de eerste plaats en vooral aan de landen van West-Europa lijden zou brengen. Maar de V.S. zouden niet ontsnappen aan een vergeldingsaanval met atoomwapens van de zijde der Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie is wat de kunde in het gebruik van het atoomwapen betreft, niet de mindere van de agressors. Een atoomoorlog, vooral in tac tisch opzicht, zal in de eerste plaats in Europa worden gevoerd. De West- Europese landen, waar de dichtheid van de bevolking het grootst is en de industrie en het economische le ven het meest in de grote steden zijn geconcentreerd, zullen zich in een zeer onvoordelige positie bevin den, aldus de Russische generaal. Evenals andere Sowjetrussische mili taire schrijvers hebben verklaard, zegt ook generaal-majoor Talenski, dat het atoomwapen weinig effect heeft tegen troepen, die door speciale loopgraven en schuilplaatsen worden beschermd, maar veel effectiever is bij een barbaars gebruik tegen de vreed zame burgerbevolking. een tionaris jaar op moest en jaar buiten het ge zinsverband moest leven! In zulke ge vallen valt de socia le en de economi sche ellende samen! Trouwens, B. en W. van Goes geven 1 ronduit toe: „Het zoeken naar een vol- komen rechtvaardi ge en bevredigende 1 oplossing in deze is 1 ’s-GRAVENHAGE, 2 Febr. De commissie van rapporteurs, die de al gemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer voorbereiden hebben de regering meegedeeld, het op prjjs te zullen stellen, indien het kabinet voor de openbare behandeling alsnog mede delingen wil doen over de op handen zjjnde huurverhoging. De commissie meent, dat een vrucht baar debat over dit deel van het ka binetsbeleid alleen mag worden ver wacht, indien de regering aan het verzoek zal kunnen voldoen. Zoals be kend is vorige week gemeld, dat in het kabinet een compromis is bereikt, dat neerkomt op een huurverhoging van 10 procent, doch dan uitsluitend voor huizen met hogere huren dan f 400.in de eerste gemeenteklasse en geen invoering van een huuregali- satiefonds. Officieel is er echter nog niets over bekend en met enige span ning wordt het antwoord van de re gering op de vraag van de commissie van rapporteurs tegemoet gezien. HORIZONTAAL: 4. Vruchtenmoes, stekelige plant, 8. de oudere, 10. ,£ar“’ tl., plagge, 12. kort ogenblik, pekinrichting, 15. voegwoord, 17. verbliJf, 18. vochtig. VERTICAAL: 1. Hartelijk lachen, sober armzalig, 3. vogeltje, 5. her- dier, 6. verderfelijke plaats, ara van onrust, 9. breekijzer, 14 ™eer dan voldoende, 16. dichtbij. I BEROEMDE GENEESMIDDELEN i - IN ÉÉN TABLET 4 doen, die moeten maar zien dat ze ’n vriéndelijk stel men sen vermurwen hen als inwoners onder dak te verschaffen. In het gunstigste geval kan men een duplex-woning toe gewezen krijgen of een huis, dat nie mand anders hebben! Nog zaken de memorie van antwoord toege licht. Zo zal de nieuwbouw van stu dio’s voor de omroepverenigingen niet vóór 1956 kunnen plaats vinden. Zoals bekend bestaan er plannen tot uitbreiding en verbetering der stu dio’s van de N.C.R.V. en de V.A.R.A. Ook met de oprichting van een ad ministratiegebouw voor de Ned. Ra dio Unie en een gebouw voor Radio Nederland Wereldomroep zal tot 1956 gewacht moeten worden. Met de uitvoering van de bouw van F.M. zenders in het Noorden en Oos ten van ons land wordt doorgegaan. Tenslotte merkt minister Cals nog op, dat het in zijn bedoeling ligt zo spoedig mogelijk tot een definitieve subsidieregeling te komen voor de or ganisaties op het gebied der bestuurs- voorziening. En zo blijven we dan voorttobben. De Goese Raad heeft zijn nota en kan er niets aan veran deren! In Den Haag zal men die nota misschien ook lezen 1 en (misschien) zal 1 men begrip tonen en Zeeland in het alge meen en Goes in het bijzonder wat rui- uier bedelen maar oplossen kan men het niet. Men kan er wel deze les trekken: dat geen enkele heeft om zichzelf op de borst te slaan en te wijzen op onze herwonnen welvaart. Zo lang we nog moeten bedelen om een woning zijn we nog een allerarmoe- digst volk! sche factoren komt het wanbegrip in de wereld laten we maar ronduit zeg gen: het gekanker! Want het is hard om te moeten aanzien dat iemand, die van buiten komt, een ge zin met één kind misschien, een aar dig huis krijgt toe gewezen, terwijl een gezin dat haast let terlijk het huis uit groeit, nog moet wachten. Overigens, er staat wel in het rapport dat mensen, die sleutelposities bekleden in een voor Goes belangrijk par ticulier bedrijf, voor rang hebben, maar we kennen van zéér nabij een geval dat dergelijke func- anderhalf zijn huis wachten dus ook anderhalf Volgens gegevens van het Centraal het gehele jaar 1954 aldaar gereed ge- Bureau voor de Statistiek waaraan bovenstaande cijfers ontleend zijn, wer den in December j.l. 7891 woningen voltooid. In dit aantal zijn begrepen 68 duplexwoningen, zodat door nieuw bouw voor 7959 gezinnen woonruimte beschikbaar is gekomen. De in December 1954 gereed geko men woningen vormen een recordaan tal van ooit in een maand voltooide woningen. Het wordt gevolgd door 6969 woningen in December 1953 en 6679 woningen in December 1948. In 68.487 In deze rubriek gaat het nu verder niet over Goes al neoben we de vas te overtuiging dat het m deze stad er ger is dan in verre weg de meeste an dere Zeeuwse en Nederlandse ge meenten; maar dat komt elders wel ter sprake! We willen het hier maar over één facet hebben: de indeling naar sociale noodzaak en econo mische noodzaak. Want achter die paar nuchtere woorden gaat de hele misère schuil. De gevallen waar in sociale overwegin gen pleiten toewijzing van woning of van andere woning, ken nen we allen bij bosjes! Het is im mers sociaal niet verantwoord dat jonge mensen niet kunnen trouwen om dat ze geen woning hebben! Dat huis vaders, die ’n werk kring elders hebben gevonden, buiten het gezinsverband moe ten leven omdat die andere stad geen T X T ie over de woningnood gaat schrijven moet wel tegen W yy zichzelf zeggen: „Blijf nuchter! Sluit je ogen maar voor alle ellende, die achter dat woord verscholen ligt. Bepaal je vooral toch bij de harde feiten!” 9 B. en W. van Goes hébben over de woningnood geschreven: in een uitvoerige nota aan de Raad hebben ze al die harde feiten als naakte waarheden aan de openbaarheid prijs gegeven. Geen vals sentimentmaar de schrik slaat je om het hart van deze lectuur! Schrik omdat we zo zijn af we eigenlijk dagelijks aan die nood voorbijlopen zonder het onszelf te realiseren. Tenzij men dan zelf tot de gedupeerden behoortSchrik ook om de onmacht die uit deze nota spreekt: de onmacht om aan al dat leed een radi- caal einde te maken. Een onmacht die niet de schuld is van college allemaal gaan we b jonge paar dat wil het gehele jaar 1954 werden woningen voltooid, hetgeen eveneens een recordproductie is voor een jaar. Met de extra woonruimte van de duplexwoningen, die in 1954 werden gebouwd (n.l. 1455) rekening houdende werd in het afgelopen jaar voor 69.942 gezinnen woonruimte ge sticht. Gerekend tot en met December 54 zijn sedert de bevrijding 379.058 wo ningen voltooid, waarvan er 16.468 als duplexwoning zijn gebouwd, zódat er voor 395.526 gezinnen nieuwe woon ruimte beschikbaar is gekomen. De in December gereed gekomen woningen zijn als volgt over de pro vincies en de drie grote steden ver deeld (tussen haakjes het aantal in WASHINGTON, 2 Februari. Van gezaghebbende zijde wordt te Washington vernomen, dat Amerikaanse autoriteiten de laatste hand leggen aan een uit zes punten bestaand plan, ter redding van Zuid-Vietnam. De bedoeling van dit plan is het gebied voor het communisme te vrijwaren. Generaal Lawton Collins, Eisenhowers speciale vertegenwoordiger in Zuid-Vietnam, voert momenteel in de Amerikaanse hoofdstad be sprekingen en heeft in een besloten zitting van het Congres verslag uitgebracht van zijn bevindingen. In het plan is opgenomen de vor ming van een i leger ter sterkte van 150.000 man, dat ting als schild moet dienen voor een aan- namezen, die om aan het communis- val van buitenaf en als bolwerk tegen binnenlandse beroeringen, opdat Zuid-Vietnam zich ongestoord kan ontwikkelen. Voorts wordt gedacht aan een snel le invoering van een landhervormings- plan, waarbij aan kleine boeren de beschikking zal worden gegeven over vruchtbare akkers en braakliggende vruchtbare grond.. aanleiding is om opnieuw aandacht aan de salariëring bij het U.L.O. te wijden. die moeite noch kos ten hebben ge spaard om jonge mensen in hun be drijf op te leiden, straks die jongens zien vertrekken om dat ze elders een „baan-mèt-woning” kunnen., krijgen? Is het geen misstand woonruimte beschik- dat bedrijven, die behoorlijke kunnen krijgen, ach teruitgaan omdat ze die orders moeten afzeggen bij gebrek aan personeel een gebrek, dat zijn oorzaak vindt in het niet kunnen aanbie den van huizen? Wie de respecta bele lijst ziet van Goese bedrijven,die hard woningen nodig hebben voor nieuw personeel maar die woningen niet kun nen krijgen (en dus ook de mensen niet!), die gaat haast wanhopen aan Zee- iands economische toekomst. Op die manier is het onmo gelijk een zaak op te bouwen! Op die manier jaagt men de ondernemers haast wel naar Holland! Wanbegrip! En door de wrij ving van die socia le en die economi- -s-GRAVENHAGE, 2 Februari. Minister Cals meent, dat alleen al op -rond van het tekort aan leerkrachten bij het onderwijs thans en in de eerst komende jaren slechts een geleidelijke uitvoering van de plannen met be trekking tot de verbetering van ons onderwijs mogelijk maakt. “De minister acht het probleem van het tekort aan onderwijzers van zo „oot gewicht, dat hij gemeend heeft het in een afzonderlijke nota te moeten behandelen. De concrete maatregelen, die hij zich voorstelt te nemen om aan de moeilijke situatie het hoofd te bieden, zijn in die nota aangegeven. Hieruit blijkt, dat ook minister Cals een spoedopleiding van kleuterleidster tot onderwijzeres niet meer overweegt en dat o.m. de organisatie van een moedopleiding voor bezitters van een einddiploma V.H.M.O. op zeer korte termijn ter hand zal worden genomen. Deze mededelingen doet minister Cals in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begro ting van zijn departement voor 1955. Niet alles wat wenselijk, zelfs niet alles wat noodzakelijk werd geacht, was in de afgelopen jaren voor ver wezenlijking vatbaar. Ook naar de mening van de be windsman zal de bouw van school gebouwen en lokalen in de komende jaren ernstige aandacht eisen. Het zijn de spanningen op de bouw markt, die tot beperkingen dwingen. De behoefte aan schoolruimte kan voor 1955 worden gesteld op bijna 4000 gewone leslokalen, deels te bouwen in de vorm van nieuwe scholen, deels in de vorm van uit breiding van bestaande scholen en op ongeveer 1250 gymnastieklokalen. De inwerkingtreding van het K. B. van 31 October 1953, inzake de schrijf wijze van de Nederlandse taal, kan, na ■or- :ich I o il BI UI 121

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3