van een S Goes, snelst groeiende stad Zeeland, in wacht met smart bouwvolume op Uan, üeJb en. l l Waar de zegeningen Christelijke samenwerking worden geteld IN GEBRUIK Seett paladijn Jhr Mr A. F. C. DE CASEMBROOT STELDE ZUIVELFABRIEK TE ZIERIKZEE een staan Rondleidingscursus in Zeeland En 800 woningzoekenden de I Plannen van V*V*V* Haamstede Zwakke plekken in zee weringen hebben aandacht van G. S. Kleuterschool Gasthuis te Goes verhoogt tarieven De vlaggen wapperden Culturele commissie Een les begrepen Pagina J Voor het zomerseizoen gewoon dorp Scharendijke, over Werk genoeg, maar woningen, ho maar! in Culturele commissie, zangvereniging en kleuterschool Do e= Vele sprekers brachten gelukwensen I B 1 W5 a F"1’1 £1.1 G. H. de Jong Als de raad ermee accoord gaat rij Spiegel van het Zeeuwse culturele leven onder redactie van ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 3 Februari 1955 IIIHIIHI IH niUMffllIlMIBBIIIM af en toe zijn voor Er noemen, tal) namen zitting in het bestuur. nil i.t1 verloopt volgens berichten uit de verschillende kerken vlot. De ver wachtingen hierover zijn door de belangstelling in de gemeente verre overtroffen. ker haar beste beentje voorzetten. Alle initiatieven zijn welkom. De commissie is een adres, waar men steeds terecht kan. De commissie wil in alle gevallen bemiddelend optreden. 32 ISïll In dit klimaat kan gesproken worden over plannen om een ge meenschappelijke instuif te stich ten voor de leden van de Hervorm de en Gereformeerde jeugdvereni gingen. Het Concertgebouworkest zal in Maart van dit jaar vier concerten geven in Zwitserland. Ook bestaan er plannen om in Duitsland, België en Luxemburg te concerteren. V De internationale beeldententoon stelling, die van 1 Juni tot 15 Sep tember in Park Sonsbeek in Arn hem zal worden gehouden, belooft weer iets goeds te worden. Zo zal er werk te zien zijn van Rodin, Zadkine, Pompon, Luarens, Mailol, Moore, Lehmrück en anderen. Na tuurlijk zal ook Nederlandse beeld houwkunst een zeer belangrijke plaats op de tentoonstelling inne men. HAAMSTEDE, 1 Februari. - Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Burgh-Haamstede van de V.V.V. zijn de plannen ontvouwd voor het zomer seizoen. Zo zullen in de Domaniale dui nen 30 banken worden geplaatst en een kaart van deze duinen zal ver schijnen. In de Westhoek zal een R.K. kapel worden gebouwd, waardoor men meer Belgische bezoekers verwacht. Daar de R.T.M. het K.L.M.-gebouw zal laten herstellen komt er logeergele genheid bij. Met steun van de midden stand hoopt men een bekend radio-ge- zelschap naar de Westhoek te halen. Met de Z.V.U. zal onderhandeld wor den over een kerkconcert. Men wil het zomerse seizoen feestelijk afsluiten. Vooraf had de voorzitter, jhr R. J. H. O. Roëll gewezen op het bevredi gende bezoek in het afgelopen seizoen, ondanks het slechte weer. Vooral de Duitsers waren in grote getale geko men. ZIERIKZEE, 2 Febr. Vandaag wapperde van talrijke huizen in Zie- rikzee de nationale driekleur ter ge legenheid van de ingebruikneming van de nieuwe zuivelfabriek „De Duif”. In aanwezigheid van de directie en de pre- sidentcommissaris van de N.V. fabriek van Melkproducten der Verenigde Zuivelbereiders te Rotterdam, in wel ker opdracht het nieuwe fabriekscom plex is gebouwd, werd de officiële in gebruikstelling verricht door de Com missaris van de Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, door het overha len van een handle. Bij de talrijke gasten merkten wij onder meer op ir B. van Dam, voor zitter van het bedrijfschap voor Zuivel, de burgemeesters van Zierikzee en Nieuwerkerk, de rijksveeteeltconsulent in Zeeland, ir W. L. Harmsen, verte genwoordigers van de coöperatieve melk- en melkproductencentrale en andere zuivelorganisaties en verder de aannemer en de architect van het nieu we bedrijf, de wethouders J. Catshoek en Den Boer van Zierikzee en de ge- meente-secretaris, de heer E. H. Mul der. Jhr Mr de Casembroot uitte zijn waardering voor het genomen initi atief. Hij sprak de wens uit dat de vee stapel op Schouwen-Duiveland weer spoedig op het oude peil zal komen, opdat het nieuwe bedrijf op volle toeren zou kunnen draaien en zal bijdragen tot het herstel van de eco nomie en de welvaart op Schouwen- Duiveland. Hierna sprak de heer D. Eveleens namens de C.M.M.C. ’s-GRAVENHAGE, 2 Febr. Inde buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de KV. Gront Mij te Zwolle werden de na volgende heren tot commissaris be noemd: A. W. Biewenga, ir M. A. Geuze, ir G. A. A. Horsmans. In dit klimaat, om niet meer te noemen, is de stichting van de Christelijke kleuterschool een feit geworden. En hoe? Alles is even mooi gegaan. De oprichting van de kleuterschool is een demonstratie geworden van de Christelijke sa menwerking. Toen het bestuur werd samenge steld zei men: „Men moet elkaar zoveel vertrouwen, dat het niet mogelijk is dat de stemmen sta ken”, en zes personen een even ge in dit klimaat was het niet zo moeilijk de Christelijke zangvereni ging op te richten, een vereniging, die een belangrijke plaats in het dorp hoopt in te nemen: op hoogtij dagen optreden in de kerken en het geven van concerten in de openlucht. NIET OP COMMERCIËLE GRONDE^ De directeur der Verenigde Zuivel. I bereiders, de heer J. Noordam jr I merkte bij de opening nog op dat zijn I directie bij het nemen van het besluit I tot de bouw zich niet in de eerste 1 plaats op commerciële gronden had ge. I baseerd doch dat daarbij tevens de wens had voorgezeten een steentje bij te dragen tot het herstel van dit zwaar I getroffen eiland. Dat de bouw zo snel kon worden ge. realiseerd, aldus de heer Noordam moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de medewerking welke van alle zijden en in het bijzon' der van het gemeentebestuur van Zie rikzee werd ondervonden. Tijdens cd lunch na de openingsplechtigheid bracht een groot aantal vertegenwoor. digers van verschillende organisatie gelukwensen over: burgemeester Schuurbecque Boeye, ir B. van Dam, G. J. Blink, namens de V.V.Z.M., bun gemeester A. A. van Eeten van Nieu- werkerk, ir J. Dorst, voorzitter Zeeuw, se Melkfederatie, architect ir R. di Roos, ir W. L. Harmsen, de heer C, Zee, secretaris Zeeuwse Melkfederatie, de heer A. J. Hage, bestuurslid C.M.. M.C., J. M. Lodewijk, namens de vak- slijters, J. Tiemstra uit Nijmegen, aan nemer, de heer A. Boone, narriens de gehele Nederlandse melkhandel, die een schilderij aanbood. De architecten boden de directie nog de ijzeren duif aan, die uit het verwoeste gebouw bij Nieuwerkerk gered kon worden. GOES, 2 Febr. In verband met het feit, dat met ingang van 1 Januari j.l. de salarissen van de leerling-, gediplomeer de- en hoofdverpleegsters zyn verhoogd heeft de Minister van Economische Zaken toestemming verleend de verpleegtarie- ven te verhogen met een dusdanig bedrag per verpleegdag, dat de meerdere lasten daardoor gedekt worden. Het Gasthuis- bestuur adviseert daarom de raad van de- ze bevoegdheid gebruik te maken en de zuiver leniging van de sociale nood, verpleegtarieven in het Gasthuis uitge- In October en November kwamen i zonderd de baby-tarieven 2e en 3e klasse weer wat nieuwe woningen aan de met ingang van 1 Januari 1955 te ver- Vogelenzangsweg en in het tweede 1 hogen met 0,50 per verpleegdag. MIDDELBURG, 2 Febr. Het col lege van G. S. heeft een bespreking ge had met een delegatie uit het bestuur van de Zeeuwsche Polder- en Water- schapsbond over de voorziening van de zwakke plekken in de zeeweringen van onze provincie. Hoewel een aantal zwakke plekken is gêconstateerd, is het onderzoek hiernaar nog niet beëindigd. Het ligt in de bedoeling, in nauw contact met de Rijkswaterstaat het onderzoek met spoed voort te zetten. Daarom, zal G. S. op korte termijn een circulaire tot de polderbesturen richten, waarin deze enerzijds zullen worden ingelicht over de aanwezigheid van deze plaat sen, anderzijds de polderbesturen v’Or- den uitgenodigd mededelingen te doen aan G.S. over eventuele zwakke plaat sen. nam kon helaas na de bevrijding dt wederopbouw niet meteen met forse hand worden aangepakt. Maar mei gaf de moed niet op en tal van be zoeken in Den Haag leidden tot een verwerving van een aanzienlijk bouw volume en met bekwame spoed wer den er dan ook vrij grote complexe, woningen gebouwd, ongeveer 400 ii totaal. Maar de terugslag kwam en dl periode brak aan waarin op de kapi taalmarkt het rentegamma omhoog ging en uitsteeg boven het percentagt dat de gemeente mocht betalen bij het aangaan van geldleningen. Het gevolg was dat de particulier niet meer bouw de uit een oogpunt van geldbelegging en ook de arbeiderswoningbouw door particulieren bleef achterwege. GEEN KANS Talloos zijn de pogingen, die bij het ministerie van wederopbouw zijn on dernomen om meer bouwvolume te verkrijgen. Maar de resultaten waren gering. Extra bouwvolume werd niet beschikbaar gesteld en steeds weer wordt men ten departemente verwezen naar het college van G.S. dat op zijn beurt ook niet meer kan doen als het departement niet meer bouwvolume voor Zeeland beschikbaar stelt. Het if dus een vicieuse cirkel die niet door broken kan worden. De normen die worden gehanteerd zijn star en groten deels gebaseerd op verouderde gege vens. Het departement gaat er vanuit dat de bevolkingstoename in Zeeland in vergelijking met de meeste andere provincies slechts zeer gering is en omdat ook naar het oordeel van het de partement in de industriële sector niet een zodanige vooruitgang valt te be speuren, dat deze een verhoging van het bouwvolume zou rechtvaardigen, wordt het bouwvolume voor Zeeland aan de lage kant gehouden. Ook bij het Ministerie van Oorlog werd aangeklopt. Door het in deze gemeente onder brengen van het bureau voor de Na tionale Reserve is ook voor het per soneel hiervan woonruimte beno digd, terwijl de bouw van het mili taire object in plan Oost de ver wachting wettigt, dat ook bij het ge reedkomen hiervan de nodige aan vragen voor woonruimte ons zullen bereiken. De eerste aanvragen zijn trouwens reeds binnengekomen. Enig extra bouwvolume voor de on derbrenging van militair personeel werd nog niet ontvangen en er ii op dit ogenblik geen reden om aan te nemen, dat dit in de naaste toe komst wel het geval zal zijn. Zowel bij G.S. als bij het Departe ment zelf ondernomen pogingen zijn gestrand. Zo werd ten departemente van Land bouw geprobeerd bouwvolume te ver krijgen voor de ambtenaren van d» Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Men kreeg volume voor zeven woningen doch men had er 22 nodig. Dezelfde pogingen bij andere departementen hebben niets opgeleverd, schrijven B. en W. mismoedig. Rest dus de gemeente zelf om te woekeren met de ruimte en dat u geen eenvoudige zaak. „Want iedere huisvestingsaanvrage”, zo schrijven B. en W. in een slotbeschouwing, „geeft iets eigens te zien.” Er zijn haast geen twee gevallen gelijk- Maar ondanks de moeilijke situatie zullen we blijven volhouden bij a'- lerlei instanties op allerlei wijze te proberen meer bouwvolume te be machtigen om daardoor verbetering te kunnen brengen in de moeilijkhe den op huisvestingsgebled.” flatgebouw gereed en in Januari en Februari zijn nog enkele woningen aan de De Graaffstraat gereed geko men. Overigens blijkt uit de bijlagen dat het aantal woningzoekenden in Juli 1954 uit Goes bedroeg 447 en van el ders 270. In November uit Goes 493 en van elders 285 en in December uit Goes 501 en van elders 294. Wat opvalt in het rapport is dit: „Jonge mensen uit Goes of uit de naaste omgeving die in Goese be drijven hun opleiding genoten en die zich hebben verloofd of gehuwd zijn, maken gebruik van aanbiedin gen om zich elders te vestigen aan gelokt door de „beschikbare woning” welke noch hun werkgever, noch de gemeente Goes als gevolg van de be perkte bouwmogelijkheden kunnen aanbieden”. Men heeft een onderzoek laten in stellen bij een groot aantal Goese be drijven waaruit blijkt dat voor deze bedrijven in totaal 420 aanvragen om een woning lopen. HOE KRIJGEN WE BOUWVOLUME? Met deze gegevens voor ogen tracht nu de gemeente meer bouwvolume te verkrijgen. En daarvoor heeft men eerst nog eens nagegaan hoe snel Goes t.o.v. Zeeland en Nederland is ge groeid. En dat blijkt zéér snel te zijn. Groeide ons land in de jaren 1940 tot 1954 met 19,4 en Zeeland met 7,6, Goes zelf boekte een groei van niet minder dan 43 Dat is 23,6 boven het landelijk gemiddelde en 35,4 boven het provinciaal gemiddelde. Hoewel gedurende de oorlogsjaren bij een volkomen stil liggen van de bouwnijverheid, de bevolking snel toe- De invoering van het nieuwe Duitse Evangelische Gezangboek, Scharendijke was vertegenwoor digd. De voorwaarden voor een ge zond bestaan voor deze algemene commissie waren aanwezig: er was een financiële basis en een ideële basis. Ook in andere plaatsen op het ei land heeft men getracht een plaat selijke culturele commissie in het leven te roepen. Maar voor zover ons bekend is dit tot nu toe alleen maar in Scharendijke gelukt. De commissie heeft voor dit sei zoen een bescheiden maar interes sant programma in elkaar gezet. Eerst zal de film „De goede aarde” worden gedraaid. Verder zullen W. van Veenendaal, Simon de Waard en Peter Creutzberg lezingen hou den over resp. „Met de K.L.M. de wereld rond”, „Zweden en Lap land” en „Suriname”. Voor dit pro gramma bestaat veel belangstelling. Het vorige jaar heeft men in Scha rendijke reeds een voorproefje ge had met een film over Albert Schweitzer. De culturele commissie in Scha rendijke zal nog veel nuttig werk kunnen doen. Want worden voor het bevorderen van de regionale en plaatselijke activiteiten door het Rampenfonds geen gelden beschik baar gesteld? De commissie zal ze- De minister van O., K. en W. heeft plannen laten uitwerken tot oprichting van een operagezelschap dat nauw verbonden dient te zijn met de opera-klassen van het Kon. Conservatorium te Den Haag en het Amsterdams Conservatorium. Het nieuwe gezelschap staat organisato risch los van de Nederlandse opera. Het verbond van Evangelische Kerkkoren in Duitsland omvat thans 10.000 kerkkoren met circa 300.000 zangers en zangeressen. De Centrale Raad van dit Verbond kwam in September 1.1. in Ratze- burg voor zijn 59e zitting bijeen, die onder voorzitterschap stond van ds Friedrich Hofmann en zich bezig hield met actuele vraagstukken. De blazerskoren, verenigd in het Evan gelische Posaunenwerk, beschikken thans gezamenlijk over 60.000 in strumenten. De heer J. F. Schultink, mede werker aan het Stedelijk museum te Amsterdam, die reeds in ver scheidene gemeenten met veel suc ces cursussen heeft gegeven voor belangstellenden, die zich wensen te bekwamen in het geven van lei ding of toelichting, bijv, als rond leider bij tentoonstellingen van beeldende en toegepaste kunst, is thans bereid gevonden ook in Zee land een dergelijke cursus te ge ven. Deze zou bestaan in een serie van voorlopig vijf conferenties, te hou den op de Zaterdagmiddagen van 15 Maart tot 15 Juni, eenmaal in de veertien dagen. Desgewenst kan daaraan nog een vervolgcursus worden verbonden. Het ligt in het voornemen, hier bij de medewerking van een groep scholieren te vragen. In algemeen wordt echter ook gedacht aan be langstellenden uit onderwijskrin gen en jeugdleiders. Andere be langstellenden zijn eveneens wel kom. Na afloop van de cursus kan onder leiding van de heer Schul tink een excursie worden onderno men. De kosten voor de gehele cursus zijn gesteld op ƒ5. Voor deelname aan deze cursus kan men zich opgeven bij de Stich ting Zeeland te Middelburg. De ter mijn voor opgave sluit op 15 Fe bruari a.s. Alleen, men heeft daar geleerd wat verdraagzaamheid is. Dat is in andere Zeeuwse dor pen niet altijd het geval. In Scharendijke heeft men enigszins beseft, wat het zeggen wil voor het gemeenschapsleven „je naaste lief te hebben als je zelf Dit hoogste gebod is niet alleen maar voor kennisgeving aangenomen. Toen was het won der er. En men kan nu in Scha rendijke de zegeningen tellen, de zegeningen voor het maatschap pelijk en ook voor het cultureel leven. Zegeningen, waarop men zich niet beroemd. Scharendijke kan een voor beeld zijn voor een Christelijke samenwerking, omdat men in het dorp meer dan elders een les heeft begrepen. GOES, 3 Februari. Het gemeentebestuur van Goes staat een haast ónmogelijke opgave. In deze stad, die, blijkens de cijfers, de snelst groeiende gemeente van Zeeland is, staan niet minder dan 795 aanvragen voor een woning geboekt. Doch er zijn geen wonin gen en pogingen om meer bouwvolume te bemachtigen lopen vrijwel spaak. In een nota over de verdeling van woonruimte en bouwvolume, die thans is verschenen, schrijven B. en W. het volgende: „Wij hebben bij voortduring getracht de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting te overtuigen, doch tevergeefs: hij laat zich bij de toewijzing van het bouwvolume leiden door het algemene beeld, dat Zeeland te zien geeft, waarna hij het aan Gedeputeerde Staten overlaat om aan de honderd-een Zeeuwse gemeenten te geven wat ieder toekomt”. In de nota wordt allereerst uitvoe rig de woonruimte-verdeling bespro ken, zoals die geldt volgens de Woon- ruimtewet-1947. De regeling der be voegdheden, de normen voor het huis vestingsbeleid, de controverse tussen sociale- en economische aspecten van de verdeling en de huidige stand van zaken worden daarin openhartig be sproken. Het zou tevèr voeren alle normen voor het huisvestingsbeleid te gaan publiceren, trouwens de meeste wo ningzoekenden kennen die. Men weet dat een normale zelfstandige gezinswoning slechts mag toegewe zen worden aan een gezin van mins tens drie personen waarvan het jongste lid ook weer minstens 3 jaar moet zijn. Men weet ook, dat de ove rige gezinnen of alleenstaande per sonen slechts in aanmerking komen voor een duplexwoning of voor in woning. Dat preferentie verleend wordt aan Rijks-, provincie- en ge meenteambtenaren „als ’t dienstbe lang dit eist” en dat ook werkne mers met een sleutelpositie in een voor Goes belangrijk particulier be drijf voorkeur genieten. Jonge paren krijgen slechts woonruimte als ze samen 54 jaar zijn. Zo zijn er meer factoren die gelden, alle bovendien weer te hanteren met uitzonderingen, die ook weer gelden volgens bepaalde aspecten. Er zijn vele factoren ter bepaling van de urgentie der aanvragen die ook op hun beurt de huisvestingscommissie hoofdbre kens kosten. DE HUIDIGE STAND VAN ZAKEN. Het afgelopen jaar is een buitenge woon slecht jaar geweest voor de wo ningzoekenden en uit de bijgevoegde statistische gegevens komt sterk tot uiting welke onrustbarende vormen het huisvestingsvraagstuk in Goes be gint aan te nemen. In 1952 was men aardig op weg; het aantal ingeschreve nen was verminderd tot 431 woning zoekenden! Maar het aantal is daarna weer gestegen tot, zoals gemeld, 795 thans. In 1954 vertrokken uit Goes 71 per sonen meer dan er zich vestigden en dit kwam doordat woningen, die vrij kwamen door vertrekkende gezinnen niet konden worden toegewezen aan gezinnen die zich hier wilden vestigen. En wel om de dringende redenen dat deze woningen toegewezen moesten worden aan gezinnen die in slechte omstandigheden woonden. Dit was dus charendijke is na de ramp om een bepaalde reden be kender geworden dan de andere dorpen in de getroffen gebieden. De intense samen werking van de bevolking op kerkelijk en maatschappelijk ter rein heeft sterk de aandacht ge trokken. Maar in Scharendijke vindt men die samenwerking eigenlijk gewoon en is men wel eens ge schrokken van de opgetogen be richten, die zo gepubliceerd. Daar in dat wen-Duiveland ter tegenover dorp op Schou- staat men nuch- deze dingen en aat men rustig zijn eigen gang. bevolking, hoofdzakelijk Gereformeerd en Hervormd, heeft respect voor elkanders op vattingen en weet, door de han den ineen te slaan, werkelijk iets nuttigs en opbouwends te berei ken. Dat is heel belangrijk. In de nood, in de moeilijke maanden na de ramp, is men naar elkan der gedreven. En men heeft el kaar niet meer los willen laten! Juist omdat dit begrip voor elkander er is, omdat een prach tige basis van samenwerking is ontstaan, hebben verschillende initiatieven en plannen in Scha rendijke meer kans van slagen dan in andere dorpen. Dat is voor de buitenstaanders opval lend. Maar de Scharendij kenaar zou één van de laatsten zijn om zich hierop te beroepen. Deze samenwerking is van on schatbare waarde voor de dorpsge meenschap. Er moest een plaatse lijke culturele commissie komen om het geld, dat het Rampenfonds be schikbaar stelde, nuttig te kunnen besteden. De commissie kwam er. Er moest voor het dorp een zang vereniging opgericht worden. De vereniging werd opgericht. moest een school komen voor de kleuters in het dorp. In Maart kan de kleuterschool geopend worden. Er moest.maar laten we het bij deze sprekende voorbeelden laten, dat deze samenwerking geen ver ideaal is, maar een vanzelfspreken de werkelijkheid. Vanzelfsprekend? Ja. Want, had men in die moeilijke tijd na de ramp niet gezamenlijk kerkdiensten gehouden en waren Hervormd en Gereformeerd niet gezamenljj k naar het Heilig Avondmaal gegaan. Kan men zich inniger gemeen schapsleven indenken? Het is waar, de moeilijke tijd kwam men te boven, en de onder linge banden werden weer losser. In het bijzonder waren de kerken niet meer zo op elkaar aangewezen. Maar dat is niet zo erg. Het onderling begrip bestaat. Nog steeds vergaderen de Raden van de Hervormde en Gereformeerde Kerk zo af en toe gemeenschappelijk om de gezamenlijke problemen te be spreken. Zelfs vervaagt de herinnering aan de ramp en aan de sombere tijd daarna wel eens enigszins. Maar als dan, zoals eind December, de woe dende golven op de dijken beuken en de dijkwachten in het geweer komen, of als, zoals enige weken later, een gevaarlijke dijkval op treedt en men weer naar de zol ders vlucht, ja dan wordt het besef weer meer dan ooit levendig, dat men bij elkaar hoort en niet zon der elkaar kan, dat de ramp toch een bedoeling heeft gehad. Dan weet men meer dan ooit, dat het zinloos is tegenover elkaar te staan als het niet nodig is. In dit geestelijk klimaat was een plaatselijke culturele commissie, waarin de gehele bevolking verte genwoordigd is, mogelijk. Het is begonnen, toen bekend werd, dat het Rampenfonds voor de plaatsen in het zwaarst getroffen rampgebied geld gaf voor het orga niseren van culturele avonden. De plaatsen in het rampgebied van Schouwen-Duiveland kwamen oók voor dit geld in aanmerking. Bo vendien zou het Rampenfonds in de toekomst geld afstaan voor het be vorderen van de plaatselijke en re gionale activiteiten in deze ramp gebieden. Wat lag onder deze omstandighe den meer voor de hand dan om een commissie te benoemen, waarin de gehele bevolking van Elkerzee en Het begin was erg moeilijk. Vóór de ramp bestond er in Scharendijke nog geen kleuterschool. Hoe moest aan geld gekomen worden, nu ei genlijk geen beroep op het Ram penfonds mogelijk was? Het geld kwam er. Scharendijke werd niet vergeten. De Christelijke scholen in Amsterdam gaven 3000,voor de verbetering van de noodschool. Een kleuterschool in Hilversum schonk bovendien nog 450,Tenslotte kwam nog een schenking binnen, groot 1000, van de Deputaten van de Geref. Kerk voor de besteding van het Rampenfondsgeld. Het begin was er. Toen sprong het internationale Jeugd Rode Kruis bij en beloofde de Zweedse vereniging „Redt het kind” voor de inventarisatie te zor gen. Met de toegezegde subsidie van de gemeente is het nu mogelijk de school te openen. Maar wie zou naar Scharendijke willen gaan om de leiding van de school op zich te nemen? Ze werd gevonden in Apeldoorn. Deze kleu- teronderwijzeres zag het als haar ideaal om naar dat verre dorp op het eiland te gaan om daar de kleu ters uit het rampgebied onder haar hoede te nemen. De volgende maand begint de kleuterschool. Met dit alles Is het verhaal van het verenigingsleven en de ont spanning in het dorp Scharendijke nog niet verteld. We zouden kun nen wijzen op de controversen, die ook daar bestaan, op rivaliteit en animositeit. Waar komt dat niet voor? Scharendijke is een heel ge woon dorp. En het onvolledige beeld, dat we van het dorp gaven, wil helemaal geen ideaal beeld zijn van een aards Paradijs van gelijk heid, vrijheid en broederschap. In dat Schouwse dorp doet zich niets bijzonders voor.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2