GESCHUT BESTOOKT FORMOSA ZAL EEN BARRIÈRE TEGEN HET COMMUNISME BLIJVEN Watersnood-monument in Fijnaart NEDERLAAG VOOR K.V.P. IN Staking der Belgische loodsen wordt voortgezet MELKPRIJS-DEBAT H f Splitsing in de Arabische Liga dreigt Willen de Socialisten de Rooms Katholieken overtroeven Sowjet-leiding ontevreden over de landbouw Brits plan voor wapenbureau de Deltawerken aan wennen De eiland-bevolking zal geleidelijk de nieuwe situatie moeten „LI had de Pauselijke zegen wel nodig” Moties-Droesen afgestemd De gevolgen van Waarom geen uitgifte van grond in eigendom in IJselmeerpolders Amerikaanse piloten zijn paraat Debat over N'oord-Afrika MENDÈS-FRANCE MET ZWAAR Il’ g i PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Z.W.-Nederland Kamer Oostelijke route het belangrijkst HET GESPREK VAN DE DAG DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt Pjloten van de 5e Amerikaanse Lucht- Mendès-France candidaat voor nobelprijs voor de vrede Ontsluiting. voor de binnenvisserij geïnstalleerd toekomst van Geen spoorlijnen. Ir Maris over de ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE (ZIE PAGINA 2 EN 3) AFSLUITING ZEEARMEN BRENGT MAATSCHAPPELIJKE OPBLOEI landbouwschap over de uitvoering van het nieuwe DONDERDAG 3 FEBR. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT 10e JAARGANG, No. 3005 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord <3^ het gunstiger worden voor het scheep vaartverkeer. Een vlotte afwerking by de sluizen wordt mogelijk, Een voor beeld hiervan is het Kanaal door Zuid- Beveland, dat in 1954 een scheepvaart - beweging van 33 millioen ton had. Verder zullen de Deltawerken de thans hinderlijke stroomsnelheden in de Wa terweg en het Zijpe gunstig beïnvloe den. In Fijnaart is Dinsdagmorgen een monument onthuld ter nagedachtenis van de slachtoffers, die daar tijdens de watersnood van Februari 1953 zijn ge vallen. Een beeld van de duizenden aanwezigen, terwijl zij langzaam langs het monument defileren. PARIJS, 2 Febr. Het tweedaagse debat over Noord-Afrika in de Franse Nationale Vergadering is vandaag be gonnen met hevige aanvallen op pre mier Mèndes-France’s maatregelen tot verzoening in Noord-Afrika. De recht se nationalist generaal Aumeran zei, dat overdracht van de leiding van de politie aan de Tunesiërs het einde van de Franse aanwezigheid in het protec toraat betekent. het nieuwe gebied recreatie zullen zoe ken. Tot de laatsten zullen zeker vele Belgen behoren, die op het ogenblik vrijwel alleen hun heil op Walcheren zoeken. CAIRO, 2 Febr. Premier Nasser heeft vandaag gezegd, op een pers conferentie, dat Egypte de Arabische Liga, verlaat, indien Irak het Turks- Iraakse verdrag tekent. Egypte zou dan een nieuwe Arabi sche Liga vormen met die Arabische landen, die er zich bij willen aanslui ten. Er bevindt zich thans een missie van de conferentie van Arabische premiers, die onlangs in Cairo is ge houden, in Bagdad om de Iraakse premier, Noeri Es Said, te overreden het Verdrag niet te ondertekenen. De K.V.P. stond dus moederziel alleen. Dat geeft te denken. De te genstanders konden kennelijk niet de gedachte van zich afzetten dat de drie moties teveel voor de tribune waren bestemd. Dat was ook het ge val bij het debat over de afschaffing van de minimum broodprijs, waar bij een motie Jansen (K.V.P.) ten slotte ingetrokken moest worden, omdat zij een algemene bestrijding ondervond. Aan intrekken is de K.V. P. ditmaal niet toegekomen. Zij ver koos de openlijke nederlaag. De tegenstanders (P.v.d.A., A.R., C. H. en V.V.D) waren het met de minis ter eens dat het onjuist is om nu spe ciaal voor de melkprijsverhoging com pensatiemogelijkheden te zoeken. In om de spanning rond Formosa te ver- macht wachten inmiddels op ’t moment minderen. De eerste stadia van dit plan zouden zijn een spoedige bijeen komst van de vijf Aziatische Colombo- landen. DE BILT, 2 Febr. Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Over wegend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur. De ontsluiting van het Deltagebied langs de nieuwe wegen, zo ging ir Ma ris verder, zal tot vrij intensieve ver anderingen t.a.v. de recreatie leiden. Langs lijnen van geleidelijkheid zal dat deel van de bevolking der eilan den, dat „physieke cultuur” uit inner lijke overtuiging als een principiële vijand ziet, aan de nieuwe situatie moeten wennen. Dit is een kwestie, die hen, die zich met sociale vraagstukken bezig houden, thans reeds met zorg vervult. Men zal er op moeten pasen, dat geen brokken zullen worden gemaakt. Na nog in het begin van zijn betoog de bekende voordelen van de Delta werken te hebben genoemd, pleitte ir Maris voor maatregelen om de nade len voor de schelpcultuur met name voor de oestercultuur zoveel mogelijk te niet te doen. LONDEN, 2 Febr. Volgens Radio Moskou heeft het Centrale Comité van de Russische Communistische Partij de ministeries van Landbouw en Staats boerderijen een maand de tijd gegeven om plannen voor het verbeteren van hun organisatie voor te leggen aan het comité en de ministerraad. In een lange verhandeling heeft het Comité de Russische landbouw thans op verschillende punten gecritiseerd. Het comité eiste een „radicale verbete ring” in de organisatie van de voorzie ning van veevoeder en volledige ge bruikmaking van bestaande reserves. De twee ministeries voor het boeren bedrijf en de staats-plancommissie werden ervan beschuldigd „onvoor zichtig” te zijn omgesprongen met vee voer waaraan reeds ’n tekort bestond. DE STRIJD. Over de strijd kan nog worden ver meldt dat vier communistische kanon neerboten in de Straat van Formosa een Nationalistisch landingsvaartuig hebben aangevallen, dat met burgers voer van de Tatsjen-eilanden. Mendès-France, u kreeg in Rome de Pauselijke zegen, u had haar nodig”. Verder zeide hij, dat er een angstpsy chose in Algerije heerst: Frankrijks beste vrienden onder de Mohammeda nen verliezen het vertrouwen in Frankrijk. OSLO, 2 Febr. De Franse Premier Pierre Mendès-France, behoort tot de candidaten voor de nobelprijs voor de vrede voor 1955, aldus wordt in be voegde kringen te Oslo vernomen. Zijn candidatuur is door de Indische afgevaardigde Sjaffee voorgesteld in een brief aan het Noorse Nobel-comité. ■iJ^USSEL, 2 Februari. De Belgische eerste minister Van Acker heeft 3 t e,T.n. een afvaardiging van de stakende Belgische loodsen laten weten, van i V1 un e*s tot uitbetaling van een compensatie voor de drukke periode zon L- ,nuari 1951 tot 30 Juni 1953 niet kan inwilligen. Volgens de minister alu1 utwilliging van het verzoek een precedent worden geschapen voor n!re< c.ateSorieën arbeiders. mi v.lerl°oösen hebben daarna een vergadering in Antwerpen gehouden en besloten de staking voort te zetten. AMSTERDAM, 2 Febr. De Fede ratie van Landeigenaren te Utrecht, omvattende alle georganiseerde land eigenaren in Nederland, heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, naar aanleiding van de rege ringsnota over het beleid in zake de uitgifte van cultuurgrond in de IJssel- meerpolders. De Federatie betreurt, dat in deze nota een positieve uit spraak ontbreekt of de vorm van uit gifte in eigendom principieel aan vaardbaar is. De regeringsnota blijft in gebreke aan te tonen, dat deze gronden alleen door gebruik in pacht of erfpacht of door de staat zelf het beste geëxploi teerd zullen kunnen worden. De Federatie is van mening, dat er geen aanleiding bestaat om een twaalf de provincie in Nederland te scheppen, waarin de eigendomsverhoudingen ge heel anders liggen dan in de rest van ons land, doordat de staat aldaar bij uisluiting eigenaar van de grond is. De pachtverhoudingen zijn thans van dien aard, dat er principieel weinig be zwaar tegen is, dat anderen dan de ge bruikers de eigendom verkrijgen. Het Deltagebied, zo zei ir Maris, is dun bevolkt. Gemiddeld wonen er 173 inwoners op een vierkante kilo meter tegen een dichtheid in geheel Nederland van 322 per vierkante ki lometer. In de laatste 75 jaar is de bevol king zeer weinig toegenomen. Het geboorteoverschot is vrij gering. Bo vendien is de trek naar elders van de jongere beroepsbevolking uit dit typisch agrarisch gebied aanzienlijk. Steeds is het Deltagebied gehandi capt geweest door zijn isolement. Arm is dit gebied niet, want behalve de Noordbrabantse Westhoek ligt de wel stand er veel hoger dan in de rest van Nederland. Het gemiddeld vermogen is zelfs 15 tot 42 pet hoger. Helaas is de belangstelling voor roortgezet onderwijs minder dan in overig Nederland. Tenslotte is de wo ningtoestand, vooral gezien de percen tages 1- en 2-kamerwoningen niet best. Nu zullen de dammen in de zeear men en door de binnenwateren met hun wegen dit gebied gaan ontsluiten. Schematisch gezien zal een Westelijke route over de primaire afsluitdammen Rotterdam en Middelburg verbinden. Verder zal een Oostelijke route, voorlopig nog als streekweg gedacht, maar eventueel uit te breiden tot auto snelweg, Rotterdam via een brug bij Tiengemeten en de dam in de Volke- rak met West Noord-Brabant en even tueel met Antwerpen verbinden. Het is Ovk over deze brug, dat de verbinding Rotterdam-Zierikzee zal lo pen. Ook zijn stemmen opgegaan om Zie- rikzee en Goes via een dam in de Oos- terschelde met een weg te verbinden. Bovendien is gevraagd om een verbin ding tusen Tholen en Zuid-Beveland. Ir Maris sprak als zijn mening uit dat de Westelijke route veel meer recreatief dan productief verkeer zal trekken. Zeker is dat de route naar Zierikzee een belangrijke functie zal vervullen in de productieve sfeer. Dit zal ook met de Oostelijke route het geval zijn. Een feit is, dat de nieuwe wegen aanzienlijke tijdwinsten zullen geven, Omdat uit de aard der zaak de veren tullen kunnen vervallen. De toeneming van het vrachtvervoer tal ten koste gaan van het bestaande vervoer per water. Belangrijk is dat de vergrote ver voerscapaciteit en de versnelling van het vervoer verlagend zullen werken op de kostprijzen van de land- en tuinbouwproducten der eilanden. Zo ontstaat een betere concurrerende po sitie. Ook zal een grotere mobiliteit ont staan van arbeiders, handelsreizigers, forensen, scholieren en van hen die in Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppcn, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 2 Februari. Het melkprijsdebat is voor de K.V.P.-fractie ongetwijfeld een teleurstelling geworden. Nadat één punt van de motie Droe- sen (K.V.P.) betreffende de toeslag van 1.7 ct per kg op de minder productieve gebieden was ingetrokken meende de heer Droesen handig te zijn door zijn motie in drie delen te knippen. Het effect daarvan werkte min of meer als een boemerang, want driemaal stond de K.V.P.-fractie alleen, slechts afwisselend gesteund door de kleinere fracties, de S.G.P., K.N. P. en de C.P.N. Zo heeft de Tweede Kamer met 3050 stemmen de motie verworpen om tot 1 Juli a.s. de subsidieverlaging op consumptiemelk onge daan te maken. De verhouding was 2852 stemmen toen het ging om de vraag of de kinderbijslag en de uitkeringen krachtens de noodwet ouder domsvoorziening verhoogd moeten worden. De derde motie, die ging over het overleg tussen regering en landbouwschap over de uitvoering van het nieuwe garantiesysteem werd eveneens een volledige mislukking. Ook nu weer warén er 28 voor en 52 tegen. ’S-GRAVENHAGE, 2 Febr. Minis ter Mansholt heeft gisteren de Kamer voor de Binnenvisserij geïnstalleerd. 19M wet van 14 Juli 1»54, houdende wijziging van de visse- *jJwet, waarin o.m. nieuwe bepalingen ■oor de visserijverpachtingen worden gegeven ter vervanging van het pacht- beslud visrecht 1941 en zijn beide uit- eenngsbesluiten, in werking getreden dat zij een order zullen krijgen tot actie, op een geheime Amerikaanse vliegbasis op het eiland Formosa. Men is geheel gereed om de zevende Ame rikaanse vloot te ondersteunen bij een eventuele evacuatie van de Tachen- eilanden. Het wachten is nu echter nog op het al of niet afkomen van een be vel tot actie uit Washington. Onze foto toont enkele piloten in een van de gebouwen van een geheime Amerikaanse vliegbasis op Formosa. De Gaullist Dronne beschuldigde de Franse regering van het houden van een „uitverkoop” in Indo-China de Franse bezittingen in Voor-Indië en Fezzan. Thans staat Frankrijk op het punt een nieuwe „uitverkoop” te houden in Tunesië. Hij noemde Men dès-France een koning Salomo in nieuwe stijl, die het kind in tweeën heeft gehouwen, een helft voor de communisten en de andere voor de Amerikanen. Het is tijd om een ein de aan de Regering te maken, zo zeide hij. De conservatief Crouzier zeide, dat Mendès-France voorrang geeft aan de verkeerde hervormingen in Algerije en dat hij op grond van zijn politieke in zichten niet de man is om de goede hervormingen in te voeren. In Algerije moeten eerst economische en sociale hervormingen worden ingevoerd en daarna politieke. Voor alles diende echter de orde te worden hersteld. Een ander conservatief Roger de Saivre, zeide tot de premier: „Mijnheer DEN HAAG, 2 Febr. De verkeersontwikkeling over de afsluit dammen zal het Deltagebied uit de situatie van een stiefmoederlijk landsdeel halen. Het Deltagebied zal worden ingeschakeld in het vaste- landsverkeer, waardoor een maatschappelijke opbloei kan worden ver wacht. Met deze woorden heeft de directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir A. G. Maris vandaag zijn rede beëindigd, die hij te Den Haag hield aan een lunch van het Nederlands Verkeersinstituut. In deze rede heeft ir Maris zijn gedachten laten gaan over de toekomst van Zuid- West Nederland en een sociaal-economische analyse gegeven van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en van de Westhoek van Brabant en de Biesbosch. het totale verloop is de melkprijs van ondergeschikt belang. De heer Bie- wenga (A.R.) wees daar deze middag nog op. Naar zijn mening moeten we op de duur komen tot afschaffing van de subsidies. Niet alleen uit Benelux- overwegingen, maar ook omdat in deze tijd van hoogconjuctuur het systeem van subsidies op levensmiddelen eigen lijk niet meer houdbaar is. Dat was dus een krachtige ondersteuning van het beleid van minister Mansholt, die er nog op wees dat het nu eenmaal on mogelijk is per product te regeren. De Regering kan geen incidentele com pensatie maatregelen nemen. Het was de heer Vondeling (Arb.), die openlijk de stelling verkondigde dat de K.V.P. zich in dit debat wenst op te werpen als de kampioen van de consumentensubsidies. Dat begreep hij niet, want met citaten trachtte hij aan te tonen, dat juist deze fractie altijd heeft gepleit voor de geleidelijke af schaffing van de subsidies. Deze uit eenzetting maakte de heer Andriessen (K.V.P.) erg boos: „Nu maakt U er een politieke zaak van”, zo interum- peerde hij. „Het is mij niet bekend dat dit een niet-politieke zaak was”, ant woordde de heer Vondeling. Daarop kwam de heer v. d. Ploeg (K.V.P.) verklaren dat de K.V.P. haar beleid niet heeft gewijzigd en dat zij slechts een tijdelijke subsidieverhoging wil. Maar de heer Andriessen (K.V.P.) bleef de heer Vondeling verwijten dat hij de zaak niet objectief stelde en de K.V.P. op denigrerende wijze had be jegend. Het is echter zeer de vraag of de P.v.d.A. niet van plan is de K.V.P. te overtroeven. Mede namens de heer Ne- derhorst heeft de socialistische fractie voorzitter, de heer Burger, een inter pellatie aangevraagd over de kosten van levensonderhoud, de ongemoti veerde prijsstijgingen,de belastingen en de huren. Bij deze interpellatie zouden de ministers van Financiën, Economi sche Zaken, Volkshuisvesting en Soci ale Zaken aanwezig moeten zijn. Tegen deze interpellatie-aanvraag kunnen nog wel eens de nodige be zwaren rijzen. Deze gehele proble matiek komt aan de orde als de be lastingen en de huren worden be sproken. Dat zal waarschijnlijk in Mei het geval zijn. Wil men de in terpellatie toestaan dan kan men haar het beste verschuiven naar het debat over de huren en de belastin gen. Zou men binnenkort over deze problemen spreken dan betekent dit in wezen dat in Mei het debat nog eens herhaald zal worden. Zo ongelukkig de K.V.P. interpel latie over de melkprijs was, zo on gelukkig zal ook de interpellatie Burger kunnen worden, omdat alle concrete verlangens toch worden verwezen naar het debat over de be lastingverlaging en de huurverho ging. Het zal een kleine moeite zijn voor de K.V.P. om de P.v.d.A. van het bedrijven van politiek in on gunstige zin te beschuldigen.... WASHINGTON, 2 Febr. Vandaag heeft President Eisenho wer op zijn wekelijkse persconferen tie nadrukkelijk gezegd, dat de Ver enigde Staten geen uitbreiding van het Communisme in het Verre Oos ten zullen gedogen. Formosa zal als barrière gehandhaafd blijven. Zoals de situatie op het ogenblik is, zullen geen Amerikaanse landstrijdkrach ten op Formosa ingezet worden. De tijd zal moeten leren of er nog vreedzame betrekkingen tussen de twee China’s mogelijk zijn. De President zei dat de Amerikaan se politiek eerlijk gericht is op het voorkomen van een oorlog. De Vere nigde Staten houden zich intensief met het probleem Formosa bezig en daar om wilde Eisenhower geen verdere verklaringen doen om de situatie niet te vertroebelen. Wel zei de President nog, dat de standpunten van de Ame rikaanse Regering en de Nationalisti sche Regering niet overeenstemmen. De President wilde niet zeggen of hij aan President Tsjang Kai Sjek verze kerd had om de eilanden Quemoy en Matsoe vlak bij de Chinese kust te ver dedigen. Indonesië heeft een plan geopperd Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. H 80) Tel. 2438. Giro 274289. „toren: Vlissingen: Nieuwste. Wef 326; Middelburg: Korte ff’nrdstr 35. Tel. administratie K^Teï. redactie 2347; Ter- 20 neuzen: Dijkstraat 26-28. exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes PARIJS, 2 Febr. De werkgroep voor de wapenpool heeft een Brits voorstel om een gezamenlijk Wapen bureau in te stellen op een functionele basis, en niet op bovennationale basis, goedgekeurd. De groep besloot dat dit bureau: 1. Op een zeven-landen basis moet worden geschoeid; 2. Moet zijn gebaseerd op samenwer king tussen de regeringen en concur rentie tussen de nationale wapenindu strieën. Ir Maris verwacht geen nieuwe spoorlijnen in het Deltagebied. Omdat de getijden zullen vervallen, waardoor ook de bewegelijkheid van de platen en geulen zal afnemen, zal <2^

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1